'Laten we hopen dat we voor niks hierheen gekomen zijn' Personeelsgebrek Thoolse ambulance Proefabonnement SGP zet wethouder onder druk over stemgedrag bistro Tien mille voor viering bevrijding A- 2 l-L&q Accountants in Polderhuis Maartensdijk Evacués uit Bommelerwaard in Sint-Maartensdijk Stemmen staken 9-9over horecaplan in Strijenham Zeeland heeft plaats voor tienduizend geëvacueerden Twee ton voor Molenstraat in Poortvliet Donderdag 2 februari 1995 51e jaargang no. 12 Zaterdag in St. Philipsland collecte voor het rampenfonds In 1944 moesten veel Tholenaren huis en haard verlaten omdat het eiland onder water werd gezet door de Duit sers. Het bracht een enorme stroom evacués op gang die onderdak zochten bij mensen in West-Brabant of elders in Nederland. De inundatie bracht ook Tholenaren in het rivierengebied, zoals de familie Poot en De Graaf uit Sint-Maartensdijk die in de Bommelerwaard terecht kwamen. Nu, bijna 51 jaar later vangen zij de leden uit het gezin op waar ze toen geëvacueerd waren. Zorg om 24-uurs bereikbaarheid De Thoolse ambulancedienst is naarstig op zoek naar geschoolde vrijwilligers voor de bereikbaarheidsdiensten 's avonds en in het weekeinde. Door het vertrek van een tweetal mensen kampt men met personeelsgebrek. Mevrouw E. Frigge-Hogesteeger (VVD) maakte haar bezorgdheid maandagmiddag kenbaar in de raadsverga dering. Deze treeft MET DE JUISTE KRANT STA JE NOOIT AAN DE KANT! Ik wil lezen wat er leeft in Zeeland, Wethouder L. Walpot uit St. Philipsland kreeg enke le jaren geleden bekend heid door zijn weigering om met het gemeentebe stuur niet te gaan dineren in restaurant 't Veer huis te Anna Jacobapolder omdat dit etablissement op zondag geopend is. Zijn Thoolse collega J. van der Jagt lijkt met het tegen overgestelde in de kijker te komen: door zijn steun kan er in Strijenham bij Poort vliet een bistro komen. Maar na het staken van de stemmen (9-9), maandag middag in de Thoolse raad door afwezigheid van CD A-fractie voorzitter W.C. van Kempen, staat Van der Jagt onder zware druk van zijn partij om een volgende keer de bistro toch af te wijzen. Rustig Café Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De jeugdbrandweer van St. Philips land houdt zaterdagmorgen van half tien tot één uur een huis-aan-huis collecte voor het nationaal rampen fonds. Begeleid door de brandweer auto zullen ze de inwoners van St. Philipsland, Anna Jacobapolder en de Sluis zien te bewegen om gul te geven voor de slachtoffers van de wateroverlast in het rivierengebied. "Het is een uitzonderlijke situatie", zegt leider Arco Kunst van de jeugd brandweer. "Velen hebben hun huis moeten verlaten en er is een berg geld nodig om de schade te herstel len. Ik weet zeker dat velen een bij drage aan het rampenfonds willen overmaken, maar dat wordt soms uitgesteld en dan komt het er vaak niet meer van. Wij komen de inwo ners met onze actie zaterdag tege moet. Ieder kan zijn bijdrage in een collectebus deponeren. Zo doen we ook nog wat voor de mensen die door de wateroverlast getroffen zijn. Het is een mooi gebaar", aldus Arco Kunst. Burgemeester en wethouders heb ben besloten om dit jaar 10.000 gul den subsidie te geven voor de activi teiten rond de viering van 50 jaar bevrijding op 5 mei. Verenigingen en organisaties in Tholen die in aan merking willen komen voor subsi die, moeten het verzoek daartoe vóór 1 maart indienen bij b. en w. In het subsidieverzoek moet een over zicht gegeven worden van de te organiseren activiteiten en de begro ting hiervan. Uiterlijk 15 maart zijn alle toegekende subsidies bekend. Deze bijdrage van tien mille is een extraatje bovenop het bedrag dat de gemeente aan de scholen beschik baar stelt voor de viering van koninginnedag. Dit is voor elke school vier gulden per leerling. De scholen zijn vrij om te beslissen hoe ze dat geld besteden. Ze kunnen het voor eigen activiteiten gebruiken of doorsluizen naar het Oranjecomité. Accountantskantoor Remmerswaal is in onderhandeling over de aan koop van het Polderhuis in St. Maar tensdijk. Per 1 januari 1996 heeft het waterschap Tholen dat pand aan de Provincialeweg niet meer nodig in verband met de vorming van het waterschap Zeeuwse Eilanden, waarvan het hoofdkantoor in gebouw Magnolia te Goes komt. Remmerswaal, met vestigingen op de Markt in Tholen en de Markt in St. Maartensdijk, had een bouwplan voor een nieuw kantoor aan de Haven te St. Maartensdijk, tegen over de woningstichting Beter Wonen. Onlangs gaven gedeputeer de staten hiervoor toestemming, maai het vrijkomende Polderhuis lijkt Remmerswaal een nog beter idee. "Het is een hele mooie plaats met voldoende parkeergelegen heid", zegt dhr. P.J.J. Maas van Remmerswaal. "Alles is er voor handen, maar vooralsnog vinden wij de prijs te hoog. Er zit nog een gat tussen de vraag- en de taxatieprijs. Het Polderhuis is voor ons ook te groot, maar het waterschap wil een deel terughuren omdat men na de fusie op Tholen een steunpunt hand haaft. Het voormalige woonhuis dat aan het kantoor vastzit, is daarvoor geschikt. Dat gedeelte is gemakke lijk af te scheiden", aldus Maas. Het gezin Jonkers vindt tijdelijk onderdak bij de familie Poot. Vlnr: C. Poot-Dorst, haar schoonvader M. Poot, vader A. Jonkers, dochter Ciska en haar vriend Michel de Waal en moeder G. Jonkers -van Hees. Maandagnacht kwam het gezin Jon- stampvol boven," vertelt Jonkers. Ze brachten hun televisie in veiligheid maar de diepvries, de koelkast en de wasmachine staan nog beneden. Ook het glaswerk in de kasten bleef onaangeroerd. kers-van Hees in Sint-Maartensdijk aan bij N.J. Poot in de Plevierlaan, de zoon van M.L. Poot en A. de Graaf die in 1944 in Kerkwijk zaten. Een halve eeuw later zijn de rollen omgekeerd. Dinsdagochtend zitten ze wat bij te komen van hun gedwongen vertrek: de 55-jarige A. Jonkers en zijn vrouw Greta Jon kers-van Hees (53), dochter Ciska van 21 en haar 25-jarige vriend Michel de Waal. Mevrouw Jonkers moeder is 85 en is bij M.L. Poot in de Bloemenlaan ondergebracht. Maandagavond rond tien uur ver trokken ze uit Kerkwijk, een van de vele kleine dorpen in de Bommeler waard waar 40.000 mensen vertrek ken moesten voor het wassende water van de Waal cn de Maas. Met twee hondjes met zeven puppies, twaalf kippen, een haan en twee schildpadjes. Koffers met kleren, luchtbedden en etenswaren, een gro te bak voor de kleine hondjes die nog maar vier dagen oud zijn. Zoals bijna alle evacués lieten ze have en goed achter in Kerkwijk dat precies tussen de beide rivieren ligt. Zondag hadden ze nog telefonisch contact gehad met de familie Poot in de smalstad. Mevr. Jonkers: "Toen zeiden ze hier al dat we maar moes ten komen als we weg zouden moe ten. Maar toen wisten we nog niet wanneer dat zou gebeuren." Op maandagmiddag na drie uur was er geen telefonisch contact meer mogelijk. Ook het faxverkeer werk te niet meer. Vanaf één uur is het gezin de spullen uit de huiskamer en keuken naar de vliering gaan versjouwen. "Het zit De tijd was te kort om alles naar boven te brengen. Via radio Gelder land hadden ze gehoord dat ze moesten vertrekken. Jonkers:"Ze zouden een brief bezorgen maar die hebben we niet gekregen." Met een auto en een aanhangwagen zijn ze op weg gegaan. Het was vol op de wegen. "Ik heb nog nooit zoiets gezien," vertelt Michel die gewoonlijk de afstand van zijn woonplaats Bruchem naar Den Bosch in een half uur aflegt maar er maandag anderhalf uur over deed. Jonkers: "Laten we hopen dat we voor niks gekomen zijn, anders zal het toch een heleboel narigheid geven." De tocht naar Sint-Maartensdijk verliep behalve in het begin, vrij vlot. Tegen middernacht arriveerden ze in de Plevierlaan. Van slapen kwam niet veel. Vooral mevrouw Jonkers ging keer op keer haar bed uit om te kijken naar de jonge hond jes die in een grote bak in de huiska mer staat. "Daar moeten we goed voor zorgen, want de vader is Nederlands kampioen, "zegt Jonkers over het kooikershondje. ZIE VERDER PAG. 2 H. Brinkman uit Sint-Maartensdijk heeft zijn ontslag ingediend als voorzitter van de stichting ambulan cedienst Tholen. Ook mevrouw Pol- derman-Bolier uit Scherpenisse is niet meer beschikbaar. Beiden waren gediplomeerde verplegers en juist in de weekeinden en 's avonds inzetbaar. Om de 24-uurs bereik baarheid in stand te houden, is het bestuur op zoek naar vervangers. "In verband met de bereikbaarheid moe ten die eigenlijk niet verder weg wonen dan Sint-Maartensdijk of Scherpenisse", zegt bestuurslid C. Meertens. De ambulancedienst is gevestigd aan de Noordpoort in de smalstad. "Wie van verder komt, moet op de post blijven zitten of er blijven slapen." Inmiddels is daartoe een poolkracht uit Tholen bereid gevonden, maar dat kost de stichting extra geld. "De overgebleven mede werkers blijven er de schouders onder zetten om de ambulance goed te laten functioneren", verzekert Meertens. C.A. Egas uit St. Maar tensdijk neemt het voorzitterschap van de tussentijds afgetreden Brink man tijdelijk waar. Morgen zal de problematiek aan de orde komen in een gesprek tussen het gemeentebestuur en het bestuur van de stichting. Dan wordt ook gesproken over de toekomst: moet de ambulance na 1996 bij de regio Zeeland komen of bij west-Brabant blijven? "We moeten uitzoeken wat praktisch gezien het beste is", aldus Meertens. Omdat de ziektekostenverzekeraars niet bereid zijn de weggevallen Naamswijziging COS. Het centrum voor ontwikkelingssamenwerking Zeeland (COS) heet voortaan 'cen trum voor internationale samenwer king'. Dat komt omdat COS zich niet alleen meer bezig houdt met voorlichting over ontwikkelingssa menwerking, maar ook met grote internationale vraagstukken. inkomsten van de ambulancedienst wegens dienstverlening aan het Rode Kruis te compenseren, heeft de gemeenteraad voor dit jaar 14.000 gulden subsidie beschikbaar gesteld. Zeeland heeft in principe 10.000 plaatsen vrij voor evacués uit het door watersnood getroffen Gelder land en Limburg. Er zijn nog geen aanvragen voor het opnemen van evacués binnengekomen in Zeeland, maar de commissaris van de konin gin W.T. van Gelder heeft aan drie gemeenten (Vlissingen, Burgh- Haamstede en Domburg) gevraagd paraat te zijn om direct te kunnen bijspringen. Eventuele evacués wor den in eerste instantie ondergebracht in de marinekazerne te Vlissingen. Daar is ruimte voor 100 personen. Daarna komen het vakantiecentrum 't Zeepe in Burgh-Haamstede (150 plaatsen) en het CNV-vakantieoord Bos en Duin in Domburg (100 plaat sen) aan de beurt. Ook aan Sluis- Aardenburg is gevraagd om het stu diecentrum te Aardenburg beschik baar te stellen (100 plaatsen) en het zelfde geldt voor motel Goes (150 plaatsen). Steeds worden twee of drie plaatsen achter de hand gehou den. De ruimte is verdeeld over 2500 hotelkamers en bungalowpar ken. Bij verschillende instanties zoals het Rode Kruis, gemeenten en provincie komen aanmeldingen van particulieren binnen om evacués op te nemen. Vooralsnog wordt daar, aldus de provincie, geen gebruik van gemaakt. Thoolse burgers moeten attenter zijn, zegt politie-inspecteur Verkerke Woonzorgcentrum Sint-Maartensdijk geen stap dichterbij Oud-Vossemeerse FNV- jubilarissen: ais je bij het wieden krom bieef staan, kreeg je vijf cent meer Galerie prof. van der Zwan in de Poortvlietse Schelphoeve is heel privé Thoolse fotograaf eist ruim 2 miljoen schadevergoeding voor onrecht St. Philipslandse schilder begint twee bedrijven in Roemenië Twee Poortvlietse ondernemers laken bestemmingsplan Kom Kreekresten liggen teveel bekneld tussen landbouwgrond Gemeentelijke herindeling redt de Ruucstoppelen St. Philipsland van de ondergang Noad-trainer Jan Verreijen stapt over naar Smerdiek DE WELLEVENDE EET GEEN GROTE PORTIES EN SPREEKT GEEN GROTE WOORDEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De provincie Zeeland heeft 222.000 gulden op de bankrekening van de gemeente Tholen overgemaakt voor aanpak van de dorpsvernieuwing in de Molenstraat te Poortvliet. B. en w. hebben gedeputeerde staten laten weten, dat een begin is gemaakt met de sanering van de bedrijfsopstallen van woninginrichting Bouman-Pot- ter aan de Molenstraat/Zuidstraat. De provincie heeft hiervoor 277.500 gulden subsidie toegezegd en daar van wordt nu 80% betaald. dus noteert u mij maar voor een abonnement, vier weken de voor Naam:- Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: afdeling abonnementen, Antwoordnummer 123,4380 VB Vlissingen. gaat sneller! 01184 84216 De gemeenteraad zal in een volgen de vergadering opnieuw moeten beslissen of planologische mede werking wordt verleend aan de bouw van een bistro, onder aan de zeedijk, ter hoogte van het haventje van Strijenham. Wethouder J. van der Jagt stemde in afwijking van zijn fractie vóór en de SGP'ers waren zichtbaar ontstemd over het stemge drag van 'hun' wethouder. "Heijboer heeft me inderdaad gezegd dat hij teleurgesteld was", licht Van der Jagt desgevraagd toe. "Maar in het college heb ik laten weten, geen pro bleem te hebben met voortzetting van de procedure en dan dien ik me daaraan te houden, vind ik." Het principiële bezwaar dat de SGP tegen de bistro heeft, onderkent de wethouder. "Maar dan zou je alle horecagelegenheden in de gemeente moeten sluiten of afbreken." Een toenemende recreatiedruk, een ander argument dat werd aange voerd, ziet hij niet zo zitten. "Vol gens het woordenboek is een bistro een eenvoudige eetgelegenheid." Als het plan onveranderd opnieuw in stemming komt, acht Van der Jagt zich gebonden aan het standpunt dat hij in het college heeft ingenomen. Onderaan de dijk bij het Poortvlietse gehucht Strijenham is de bistro gepland. Naar wij vernemen, heeft de SGP- wethouder dinsdagmorgen in de vergadering van b. en w. echter twij fels geuit, of hij zijn standpunt wel kan volhouden. Hij heeft gevraagd om het voorstel eerst weer in de b. en w.-vergadering te behandelen, voordat het in de gemeenteraad aan de orde wordt gesteld. Over de stemming van maandag middag in de raad geeft de wethou der volmondig toe, dat hij zoveel tegenkanting niet verwacht had. Behalve vijf SGP'ers stemden maan dag RPF/GPV, D66, AOV en PvdA'er M.A.J. van der Linde om uiteenlopende redenen tegen. In oktober 1992 nam de Thoolse raad (in meerderheid) ook al een voorbe- reidingsbesluit om de bouw van een horecagelegenheid mogelijk te maken. Die zou aan Onder de Zee dijk moeten komen, op een hoekje grond tussen de dijk en de parkeer plaats. Toen waren alleen SGP en RPF/GPV tegen het voornemen van M.J. Franken uit Ossendrecht; Van der Linde stemde, ondanks twijfels, voor. De bistro komt iets verder van de dijk dan aanvankelijk de bedoe ling was, omdat het waterschap anders weigert om ontheffing te ver lenen. Drie jaar geleden liepen de inwoners van Strijenham massaal te hoop tegen de plannen. In een brief - door 17 inwoners ondertekend - maakten ze duidelijk niet gediend te zijn van de verstoring van hun rust. Bij een commissievergadering wer den zelfs pamfletten uitgedeeld waarin de aandacht werd gevestigd op de kwetsbaarheid van het natuur gebied Oosterschelde. Nu heeft men zich nog niet geroerd. "Ik denk dat we moeten afwachten", aldus mevrouw I. Winkel. K.A. Heijboer (SGP) herhaalde maandag in de gemeenteraad deels zijn bezwaren van destijds. Hij vindt het ontwerp met twee bouwlagen niet passen bij de rest van de bebou wing, allemaal laagbouw. Boven dien is Strijenham geen speerpunt voor recreatieve ontwikkeling. Dat laatste voerde ook Van der Linde aan: "We willen Strijenham stil en rustig houden. Toelaten van een horecavestiging staat daar haaks op." Dat de bewoners geluidsover last gaan ervaren, was voor mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) reden om tegen de bistro te stemmen. En ook P. van Belzen (RPF/GPV) volhardde in zijn stand punt van drie jaar geleden: "Een bistro hoort daar niet thuis." De levensvatbaarheid van de voor ziening werd door zowel Heijboer als Van der Linde in twijfel getrok ken. Laatstgenoemde sprak zelfs van een 'avontuur waarin Franken zich stort'. Heijboer is bang dat, wanneer het eethuis niet loopt, er een cafeetje zal ontstaan. VVD'er R. Ravensteijn waarschuwde eveneens voor het 'ontaarden' in een café of disco, maar stemde verder in met de procedure. Dat via een vergunning niet geregeld kan worden dat de horecabestemming uitsluitend een bistro behelst - wat de burgemeester bevestigde - was voor J. van den Donker (D66) aanleiding om tégen te stemmen. Heijboer, die hoofdelijke stemming vroeg over het voorstel, kreeg het nog met wethouder J. Versluys aan de stok over het perceel waarop de horecabestemming gelegd gaat wor den. Aan de Scheldestraat - op enke le tientallen meters van de plek waar Franken nu een bistro wil bouwen - stond vroeger een café, maar dat is afgebrand. "Na bezwaren van de bewoners is destijds geen nieuwe horecavergunning verleend om daar weer een café te beginnen", aldus Heijboer, die zei oud genoeg te zijn om te weten dat het perceel dat nu een horecabestemming krijgt een heel eind van het vroegere café ligt. Versluys bestreed dat: "Twintig jaar geleden, toen ik bestuurslid was van de VVV, heb ik er zelf nog verga derd."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1