Toeristen in Indonesië jakkeren veel te veel' Twee vestigingen van schilder Geluk in Roemeense stad Subsidie 75 mille voor De Vossetuin Vrij en Blij houdt lustrumviering sober Fotograaf eist ruim 2.1 miljoen Visbedrijf wil subsidie uit Brussel Even langs de glasbak. Kleine moeite. Goede gewoonte. Plaatselijk nieuws Kinderen op vakantie bij gastgezinnen Vogeleiland in Zoommeer Dr. J.H.E. Janssen Waterscooters op deel van Zoommeer Winkel en im-lexportbedrijf Donderdag 2 februari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Verkoping Adullam Sint- Maartensdijk Geslaagd Klaverjassen Andere voorzitter plattelandsvrouwen Minder schade bomen 50 jaar bevrijding is AFWEZIG van 20 febr. t/m 5 maart Scherpenisse Riolering Noordstraat Klaverjastoernooi Poortvliet Sint- Philipsland NPV boekt 67 nieuwe leden Donoravond Rode Kruis Gemeentehuis niet op wegwijzers Speld voor vakbondsle den Bedrijventerrein Beroep GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUP IN DE GLASBAK! Echtpaar Wessels bouwt hut met uitzicht op de bergen Het echtpaar Leen en Lieke Wessels uit Halsteren ver blijft regelmatig in Indonesië. Ook momenteel zijn de oud-Tholenaren weer in de voormalige Nederlandse kolonie. Ze zijn neergestreken in Salatiga op midden- Java. Ze kijken wat meewarig naar de toeristen die vol gens hen veel te gehaast door het eilandenrijk reizen. In een brief schrijft Leen Wessels wat van zijn ervaringen op. Ideaal weer Huis Rustig aan Schilder Geluk uit St. Philipsland heeft in de Roemeense plaats Sibiu een winkel en een im- en exportbedrijf in levensmiddelen en kleding opgericht. Societate comer- ciala Gelukcom SRL en Impextransrol zijn de namen van de ondernemingen, waarvoor rond de jaarwisseling alle papieren rond kwamen. Veertig medewerkers Sterke acquisitie Gemeente staat niet garant voor lening Speeltuinvereniging De Vossetuin in Oud-Vossemeer kan een bijdrage van 75.000 gulden tegemoet zien van de gemeente. De VVD-fractie in de gemeenteraad ging daarmee maandag slechts aarzelend akkoord. Mevrouw E. Frigge-Hogesteeger had de beslissing liever enkele maanden uitgesteld tot er definitief duidelijkheid is over de financiering, om het subsidiebedrag dan eventueel te kunnen aanpassen. Maar de rest van de raad voelde daar niet voor. Zekerheid Speeltuinvereniging bestaat 35 jaar Speeltuinvereniging Vrij en Blij uit Sint-Annaland bestaat 20 augustus 35 jaar. Dit zal echter niet of nauwe lijks gevierd worden, want de activiteiten rond de her opening van de speeltuin aan de Schoolstraat, met toe- zicht- en toiletruimte, heeft een flink gat in de financiën geslagen. Dat was één van de zaken die dinsdagavond op de ledenvergadering in de Wellevaete te Sint-Annaland naar voren kwam. Machtiging Tekort In de Rehobothschool wordt op 11 februari van tien tot vier uur een grote verkoping gehouden ten bate van de stichting Adullam. Er zijn oud-Hollandse spelletjes zoals het kruiwagen- en hamertjesspel. Ook zijn er weer het koe melken en de grabbelton, 's Middags is er een glasblazer aanwezig en in de diverse stands zijn ondermeer oliebollen, slaatjes en andere lekkernijen, droogbloemen, lingerie, boeken, stoffen en handwerk te koop. Antal de Rijke is aan de streek school te Bergen op Zoom geslaagd voor de gezelopleiding schilderen. Hij is momenteel werkzaam bij schildersbedrijf De Rijke. Uitslag van de wedstrijd van klaver- jasvereniging de Pendelaars: 1 P. van Bloppoel 5325 p; 2 J. van Zetten 5207 p; 3 R. Koetsier 5068 p; 4 P. Bazen 4921 p; 5 A. Koetsier 4791 p; 6 J. van Gorsel 4634 p; 7 M. Bron mans 4591 p; 8 H. Christiaan 4527 p; 9 R. Waasdorp 4435 p; 10 A. Arts en J. van de Hoek 4383 p; 12 G. de Hond 4202 p. Er waren donderdag nogal wat aftre dende bestuursleden op de jaarver gadering van de plattelandsvrou wen. Mevr. K.P.J. Brevet-Vermeule en mevr. H.G. van Gurp-Polderman waren periodiek aftredend en wer den herkozen. Mevr. M. Uijtdewil- legen nam de plaats in van de ver trekkende voorzitter mevr. G.J. de Vries-Slot. Mevr. De Kam werd gekozen als lid van de kascommis- sie. De aftredende presidente had voor de gelegenheid in oude versla gen gesnuffeld en voerde de leden aan de hand hiervan langs 35 jaar afdelingsgeschiedenis. Dat viel niet mee, want de verslaglegging was niet altijd even optimaal. Mevr. De Vries blikte ook vooruit naar enkele activiteiten voor dit jaar zoals de campagne 'kritisch consumeren, duurzaam produceren', de viering van 50 jaar bevrijding en de organi satie van enkele avonden met andere afdelingen. De nieuwe presidente, mevr. Brevet, bedankte mevr. De Vries voor de plezierige, rustige en eigen wijze waarop ze de afdeling het afgelopen jaar heeft geleid en voor de overige zes jaar die ze als bestuurslid v&lde. Na de pauze ver telden mevr. C. Stoutjesdijk en dhr. Hage (in klederdracht gestoken) iets over de Thoolse kledij en gebruiks voorwerpen van vroeger. Ook hiel den ze een vermakelijke samen spraak in het Zeeuws. De 54 linden die aan de Parallelweg geplant worden, hebben een pen- wortel en gaan zodoende dieper de grond in dan de iepen die hier voor heen stonden. Daardoor zal er min der schade aan het wegdek ontstaan. Wethouder J. van der Jagt vertelde dat maandagmiddag in de gemeen teraad, waar mevrouw M.H. Schot- de Hoog (AOV) wilde weten of met het beperken van die schade reke ning was gehouden. Andere fracties vatten haar vraag niet zo serieus op als de wethouder. Kreten als 'neem bomen zonder wortels' en 'plant ze ondersteboven' vlogen door de raadszaal. Het comité herdenking 50 jaar bevrijding heeft op 25 maart en 5 en 6 mei een aantal activiteiten georga niseerd. Het begint allemaal op zaterdag 25 maart met de 'penny- day' die van tien tot zes uur duurt. Het wordt een boedeldag met diver se activiteiten op de Markt. Het officiële bevrijdingsfeest begint op vrijdag 5 mei al vroeg met een carillonconcert en een aubade op de markt. Aansluitend worden er kin derspelen georganiseerd voor de schoolgaande jeugd, 's Middags trekt een optocht van historische (leger)voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog (van de Belgische afdeling van 'Keep them rolling') door de smalstad. De bevolking wordt gevraagd de vlag uit te steken en de straten te versieren, 's Avonds is er een bevrijdingsbijeenkomst waaraan Nel Benschop haar mede werking zal verlenen. Enkele koren geven muzikale ondersteuning. Bur gemeester H.A. van der Munnik opent de bijeenkomst. Zaterdag 6 mei begint eveneens vroeg met dauwtrappen en zwem men in Haestinge waarna een oran je-ontbijt wordt geserveerd in Haes tinge. Het zwembad organiseert aan sluitend spelletjes voor kinderen met als thema 'Speel uw spel', 's Middags wordt er in het gemeen schapscentrum een snuffelmarkt gehouden met een proeverij waar de bezoeker hapjes kan kopen. Er staat ook een luchtshow op de rol met een vliegdemonstratie van de Koninklij ke luchtmacht uit Woensdrecht. Daarnaast kiezen ballonnen en vlie gers het luchtruim voor een wed strijd. Het muzikale gedeelte komt 's avonds aan bod met een taptoe op de Markt. In het gemeentehuis wordt een overzichtstentoonstelling ingericht over de oorlogsjaren en de bevrijding onder het motto Tholen in oorlogstijd. Gemeentearchivaris Zuurdeeg vraagt Tholenaren om spullen als foto's, identiteitsplaatjes, persoonsbewijzen en bonkaarten beschikbaar te stellen. Om het fees telijke karakter van de bevrijdings dag te verhogen, wordt er een spe ciale 'bevrijdingswijn' uitgebracht 'Cuvée Smerdiek'. Ter herinnering aan 50 jaar bevrijding wordt er door het organiserende comité een Delfts blauw bord uitgegeven in beperkte oplage. Daarvoor zijn intekenfor mulieren te verkrijgen bij de onder nemers en banken. DE APOTHEEK IS DAN 00K GESLOTEN WILT U S.V.P. TIJDIG UW MEDICIJNEN LATEN BIJVULLEN! Waarneming bij dringende gevallen: dr. Panis, Molendijk 2, Sint-Maartensdijk 01666-2400 Advertentie I.M. De gemeenteraad heeft 27.000 gul den beschikbaar gesteld om drie woningen aan de Noordstraat aan te sluiten op de riolering. I.C. Moer land (PvdA) kreeg van wethouder J. van der Jagt de toezegging dat bij de uitvoering geprobeerd zal worden in de pas te lopen met het werk dat de provincie momenteel uitvoert aan de Provincialeweg. J. van Gorsel heeft maandag met 5264 punten het jaarlijkse toernooi van klaverjasvereniging De Roe mers gewonnen. Zo'n veertig deel nemers vulden de zaal. De organisa tie moest nog twaalf mensen teleur stellen omdat er geen plaats meer was. Ze raadt dan ook aan om vol gend jaar vroeger in te schrijven. De uitslag was: 1 J. van Gorsel 5264 p; 2 D. van Gijlswijk 5184 p; 3 J. Gil- jam 5176 p; 4 M. van Damme 5171 p; 5 A. van As 5107 p; 6 H. Verhoe ven 5065 p; 7 mevr. Koetsier 4965 p; 8 R. van Bloppoel 4958 p; 9 J. Bijl 4940 p; 10 J. de Graaf 4935 p. A. van As won de marsenprijs en de poedelprijs was voor R. Anemaet. Maandag 6 februari hoopt de zen ding weer oud papier op te halen vanaf 18.00 uur. Advertentie I.M. De ledenwerfactie van de Neder landse Patiënten Vereniging heeft 67 nieuwe contribuanten opgele verd. Daarmee komt het plaatselijke ledental op 243. Vanavond spreekt NPV-directeur G. van den Berg, oud-burgemeester van St. Philips land, in het verenigingsgebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente aan de Voorstraat over de gezond heidszorg. Met name behandelt hij de levenswensverklaring, waarin men kan aangeven, dat men niet wil dat er euthanasie toegepast wordt. Op vrijdag 10 februari houdt het Rode Kruis een bloeddonoravond van half zeven tot negen uur in dorpshuis De Wimpel. Iedereen tus sen de achttien en zeventig jaar die gezond is, kan bloed komen geven. Het Rode Kruis benadrukt dat er in Nederland een tekort is aan bloed, terwijl dit lichaamsvocht toch onmisbaar is. De organisatie moe digt mensen aan om over hun angst voor de prik heen te stappen en bloed te geven, omdat het voor anderen van levensbelang is. Net als op Tholen, zullen in de Sint- Philipslandse woonkernen wegwij zers geplaatst worden die naar diverse voorzieningen verwijzen. Met de stem van P. van Belzen (RPF/GPV) tegen is daartoe maan dag door de gemeenteraad besloten. Maar naar het voormalige gemeen tehuis verwijzen - zoals in het opge stelde plan is opgenomen - is onzin nig, vond SGP'er M.J. Klippel. "Stel je voor dat u het gebouw morgen verkoopt", lichtte hij toe. De burge meester gaf hem gelijk en sprak van een vergissing. "De aanduiding op zich is juist, want dat is het gebouw wél", wilde CDA'er J. de Jager nog kwijt. Zonder discussie stelde de raad 28.500 gulden beschikbaar om twee kadastrale kaartbestanden aan te schaffen voor het grondgebied van de voormalige gemeente Sint-Phi- lipsland. Het betreft de grootschali ge basiskaart Nederland en de digi tale kadastrale kaart. Fotograaf P.A.M. Kooien heeft via zijn advocaat mr. P.H. Doedens een schadeclaim van 2.190.000 gulden ingediend bij de Middelburgse rechtbank. Hij wil dat geld van de Nederlandse staat wegens materiële en immateriële schade na de beschuldiging van ontucht met leer lingen van de openbare basisschool ter Tolne in Tholen. De meervoudi ge kamer van de arrondissements rechtbank sprak Kooien vrij en bekritiseerde het politie-onderzoek. Dat laatste grijpt de advocaat ook aan voor zijn schadeclaim, die bestaat uit drie onderdelen. Ten eer ste 450 gulden voor de drie dagen dat Kooien in de cel zat. Vervolgens 27 mille advocaatskosten en tenslot te meer dan 2.1 miljoen gulden wegens omzetderving als gevolg van de slepende affaire. Dit bedrag is aan de hand van accountantsrap porten vastgesteld. Reiskosten en uitbesteding van fotoreportages omdat Kooien voor de rechtbank moest verschijnen of anderszins door deze zaak niet kon werken, zijn volgens de ondernemer nog niet eens in de claim meegenomen. De Middelburgse rechtbank zal zich buigen over de miljoenenclaim en uiteindelijk een uitspraak doen, hoe veel de staat der Nederlanden aan Kooien moet betalen. S.L. Schot uit Poortvliet wil op het industrieterrein Welgelegen bij Tho len een groothandel en verwerkings bedrijf in vis en visprodukten vesti gen. Hij heeft dit project aangemeld voor een subsidie van de Europese Unie, wat mogelijk is in het kader van het zogeheten communautair initiatief Pesca. Schot heeft een bij drage gevraagd van 120.000 gulden. Voorwaarde om er voor in aanmer king te komen is dat Nederland minimaal 5% van de investering financiert. Het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij heeft voor een dergelijke financiering echter geen gulden beschikbaar. De gemeente wil eventueel de benodig de grond in erfpacht geven in plaats van verkopen, maar dat wordt niet als co-financiering aangemerkt. Daarom hebben gedeputeerde staten besloten om, op voorwaarde dat Brussel het verzoek van Schot hono reert (eind februari of begin maart wordt dat duidelijk), als financier op te treden. Middelburg stelt maxi maal 20.100 gulden beschikbaar, zijnde 5% van de investering van 401.887,50 gulden. Schot begint, aldus g.s., met enkele parttimers, maar verwacht een groei naar 10 tot 15 vaste medewerkers. Daarbij gaat het om eenvoudig geschoold personeel voor het fileren van visprodukten. G.s. vinden dat er sprake is van een structuurverster king voor de sector, omdat visver werking in Zeeland niet op grote schaal plaatsvindt. Met Pesca beoogt de EU, de visse rijsector in staat te stellen uit de cri sis te geraken waarin ze verkeert en de sociale en economische gevolgen van die crisis op te vangen. Verder wil Pesca een bijdrage leveren aan het ontwikkelen van activiteiten die werkgelegenheid scheppen. Gevangenis. In Middelburg is de nieuw gebouwde gevangenis Toren- tijd in gebruik genomen. Waar het oude huis van bewaring maar 40 cel len telde, heeft Torentijd er aanmer kelijk meen 144. Er staat een fabriekshal bij, waarin de gedeti neerden verplicht zijn vier dagen per week te werken. Twee leden van de voedingsbond FNV zijn dinsdag gehuldigd wegens een langdurig lidmaatschap. Secre taris/penningmeester J.C. Verwijs reikte zijn broer Adr. Verwijs een gouden speld uit wegens veertig jaar lidmaatschap. En A. Verkerke kreeg zilver omdat hij een kwart eeuw lid is. Voor beiden was er ook een enve loppe met inhoud, voor Verwijs bovendien een pennenset en voor de dames bloemen. De gemeenteraad heeft maandag ingestemd met herziening van de voorschriften van het bestemmings plan bedrijventerrein Provinciale weg. In de laatste vergadering van de Sint-Philipslandse gemeenteraad staakten de stemmen hierover. Evenals toen stemde SGP'er L. Wal pot ook nu tegen, omdat er bedrijven gevestigd zijn - of kunnen komen - waar op zondag gewerkt wordt. De rest van de SGP-fractie is ook tegen de vestiging of uitbreiding van bedrijven waar op zondag arbeid wordt verricht, zei K.A. Heijboer. Maar de meerderheid zag daarin geen aanleiding om tegen de aan passing van het bestemmingsplan te stemmen. Eén inwoner heeft bezwaren inge diend. Met hem zijn afspraken gemaakt over het voorkomen van zwerfvuil en over de manier waarop het onderhoud zal worden uitge voerd aan een aan het bedrijventer rein grenzende watergang. De Oud-Gereformeerde Gemeente heeft een beroep uitgebracht op ds. T. Klok te Kinderdijk. Deze predi kant ontving tegelijk ook een beroep uit de gemeente te Kampen. "Zojuist hebben we de Eendrachtbo- de van 12 januari ontvangen. Wel vlug dus. Nog meer dan thuis in Hal steren wordt hij van a tot z gelezen. Temeer omdat het, behalve brieven, de enige Nederlandse tekst is die we hier te lezen krijgen. Omdat we deze keer onze wereldontvanger vergaten mee te nemen, weten we alleen het belangrijkste nieuws. Dat zien we soms op tv. Maar niet alles wat er in Nederland gebeurt, is hier nieuws. Alleen als het iets bijzonders is. Zo werd vorig jaar aan de overstromin gen in ondermeer Limburg veel aan dacht besteed. Ik denk omdat 'banjir' (overstroming) de mensen hier bekend voorkomt en aanspreekt. "De waarnemingen van het weer in het buitenland slaan hier nergens op. Ongeveer half december was het volgens de tv in Amsterdam 23 gra den boven nul. Later is dat gezakt tot 12 graden en vorige week was het weer 21 graden. Dan doet het je goed om de 'witte' werkelijkheid te zien in de Eendrachtbode en te lezen hoe alles reilt en zeilt op Tholen. De foto 'Dicht bij de schuur' was bijzon der geslaagd en doet me denken aan zo'n 50 jaar geleden 'bie de peej'oap' in de Lariepolder (Hollaerepolder - red.). Maar ook de sneeuwpoppen zijn voor de mensen hier, en ook voor ons, leuk om te zien. Hier vinden ze het 'dingin' (koud) als het 20 graden is en 'panas' (warm) als het 30 graden is. Tussen deze uitersten schommelt de tempe ratuur elke dag, maar meestal zit ze tussen de 20 en 25 graden. Zonder meer ideaal weer dus. "We hebben hier dichtbij de beschikking over een mooi stukje grond. Ruim 1000 vierkante meter (niet ons eigendom) met blijvend vrij uitzicht op een prachtig land schap met op de achtergrond de ber gen. Van links naar rechts: Merapi, Merbabu en Telomoyo. Op dat stuk je grond kan ik mooi mijn energie kwijt. Elke morgen vanaf vijf uur ben ik hier te vinden tot ongeveer acht of negen uur. Eerst in december om te spitten en te harken. Later om een 'pondok' (bamboehut met wan den en een dak van bladeren van de klapperboom) te bouwen. In die hut zit ik nu mijn verhaal te schrijven op een zelfgemaakte tafel. Lieke ligt op een, eveneens door ons gemaakte, bank te rusten en te genieten van de stilte en de mooie omgeving. Vorige week deed deze hut dienst als schaftkeet. De eigenares van de grond wil hier een huis bouwen waarvoor ik alle tekeningen heb gemaakt. Vooruitlopend op de bouwvergunning die ze deze week zal krijgen, kreeg ze toestemming om de fundering te laten storten. Dat gebeurde vorige week al. In Neder land is het al heel lang geleden dat zoiets mogelijk was, maar hier kost te dat 800 gulden; de hele fundering voor een huis van 64 vierkante meter. De schafkeet van twee bij drie meter - nog gekker - kostte compleet met tafel, bank en hangslot op de deur maar 30 gulden. Al met al is het leuk om hier zo bezig te zijn. Vanmorgen heb ik weer een stuk heg ingeplant. Het kost niets. Je knipt maar wat takjes bij de buurman, stopt ze in de grond en het groeit. "In juni en juli wordt het huis gebouwd en afgewerkt. Er wordt dan met zeven man aan gewerkt. Een hoekkeuken van twee bij vier meter wordt ter plekke gemaakt. Het geheel zal worden afgeleverd voor 18.000 gulden. Ongelooflijk, maar met lonen van zo'n zes gulden per dag kan dat wel. Als het allemaal klaar is, en de tuin met grote vijver is aangelegd, zal het sprookjesachtig mooi zijn. Je kunt hier zoveel doen omdat, behalve hout en cement, alles zo spotgoedkoop is. In Neder land koop je keien per kilo, hier per truck voor 25 gulden. Op rotstuin en vijver kun je je dus uitleven. De eigenares leert ijverig Neder lands, met mij als docent. Ik bekwaam me steeds verder in Bahassa Indonesia. De vrouw wil er volgend jaar nog drie appartementen van twintig vierkante meter met eigen badkamer bij bouwen. Zo kan ze een 'guesthouse' beginnen. Salati ga ligt mooi centraal op midden- Java zodat de toerist, na hier uitge rust en gewend te zijn, alle kanten op kan. Daarom denk ik dat ze wel in haar opzet zal slagen. Indonesië is een prachtig land, een 'sotty' (eilan denrijk). Maar er wordt door de toe risten veel te veel gejakkerd. Men moet in een paar weken zoveel mogelijk gezien hebben en komt vaak, na veel geld te hebben uitge geven, min of meer teleurgesteld en moe weer thuis. Wij zijn nu voor de zesde keer hier. Hoofdzakelijk op Java, maar ook op Sumatra en Bali hebben we goede contacten. Goed en niet duur en onze ervaring is: doe het rustig aan, stippel je route vante- voren goed uit, zorg dat je overal een goed onderkomen hebt waar ze je ook weer verder helpen. Dan heb je meer waar voor minder geld. Wij hopen 25 februari thuis te zijn en begin juni weer voor twee maan den te vertrekken. Als het kan willen we graag het zelfontworpen huis zien verrijzen." De stichting Europa kinderhulp is in de gemeente Tholen, net als de rest van Zeeland, op zoek naar gastge zinnen die een kansarm kind uit bin nen- of buitenland drie weken in huis willen nemen. "Op dit moment is er één gezin op Tholen dat mee doet", vertelt pr-medewerker H.E. Lossie van de stichting. "In heel Zeeland hebben we zo'n 300 gastge zinnen, maar het aantal neemt lang zaam af. Daarom willen we extra gaan werven om mensen over de streep te trekken." De stichting Europa kinderhulp werd in 1961 opgericht en kwam voort uit een ini tiatief van leden van het Amster damse wijkcentrum Tuinstad Sloter- meer. Europa kinderhulp is een landelijke stichting die jaarlijks zo'n 3300 kansarme kinderen een vakantie bezorgt. De kinderen komen onder meer uit Hannover, de sloppenwij ken van Duinkerken en Lille, Lon den en ook uit tehuizen in Neder land. De meesten komen echter uit Duitsland en Frankrijk. Mensen die deze kinderen een vakantie willen geven, kunnen contact opnemen met H.E. Lossie tel. 01140-14907, mevr. K. Pijeke tel. 01158-51364 of het secretariaat te Middelburg tel. 01180-34210. Rijkswaterstaat in Zeeland wil waterscooters toelaten op een deel van het Zoommeer en deze verbie den in het Tholensche Gat, bij het strandje aan de 'zoute kant' van de Oesterdam. Ook zal een gebied in het Zoommeer worden aangewezen voor snelle motorboten en om te waterskiën. De gemeente vroeg rijkswaterstaat eerder om nergens op het Zoommeer waterscooters toe te staan - naar aanleiding van klach ten over overlast - maar een totaal verbod kan volgens de dienst niet. Ook de v.o.f. Strand Oesterdam is tegen zo'n totaalverbod. Hoewel de plekken waar rijkswater staat de waterscooters en de snelle motorboten wil toestaan aanvaard baar lijken, houdt het Thoolse gemeentebestuur vast aan het eerde re standpunt om ze volledig van het Zoommeer te weren. De vrees bestaat dat de watersporters zich niet aan de toegewezen plaatsen zul len houden en dat de politie hierop onvoldoende controle zal uitoefe nen. Houdt rijkswaterstaat aan de voorstellen vast, dan zal het Thoolse gemeentebestuur de werking in de praktijk kritisch blijven volgen. "Ik moet alleen nog bij de notaris een handtekening zetten en 10.000 dollar storten", vertelt Geluk, die in de kerstvakantie een bezoek bracht aan Roemenië. Hij kwam met dat Oost-Europese land enkele jaren geleden in aanraking via een stich ting uit Giesselanden, die hulp bood aan een bejaarden- en een kinderte huis. "Met 12 jongens hebben we daar 10 dagen geschilderd en er staat nu een heel modern kindertehuis met elke afdeling in apiarte kleuren. Het was een doorslaand succes. We zijn zelf ook een paar keer op vakan tie geweest in Roemenië en dan ga je je nog verder verdiepen in de situ atie daar. Bijstand blijft nodig, maar je kunt natuurlijk wel hulp blijven bieden, terwijl het een druppel op een gloeiende plaat is. De Roeme nen moeten zelf iets op poten kun nen zetten. Ter oriëntatie is een Roe meen enkele weken in St. Philips land geweest, waarbij gekeken is naar een schildersbedrijf. Maar schilderen is in Roemenië een luxe, daar is geen geld voor. Daarom heb ben we gekozen voor levensmidde len en kleding. Dat is meer levens vatbaar. Tenslotte gaat het er om, dat de vier Roemenen waarmee ik het bedrijf opzet, zichzelf kunnen bedruipen. De 10.000 dollar die wij erin stoppen, komen niet terug. Dat is wettelijk zo geregeld. Alleen het toekomstige winstvoordeel hebben we." Geluk denkt in eerste instantie aan de export van levensmiddelen van Nederland naar Roemenië en de import van kristal, porselein en kle ding. "Er zit handel zat, maar je moet je vingers erachter zien te krij gen." Gelukcom SRL in Sibiu zal volgens Geluk een soort 'winkel van sinkel' worden waar van alles te krijgen is. De jonge ondernemer, die dit jaar het koperen bedrijfsjubileum viert, heeft 40 personeelsleden in dienst, van wie er 17 in de gemeente Tholen wonen. Op het industrieterrein van St. Philipsland staat inmiddels een prachtig bedrijf, vanwaar uit alles geregeld wordt. "Een mooi bedrijf vind ik belangrijker dan zoveel mogelijk geld verdienen", zegt Geluk. "Ik hecht ook aan vriend schappelijke omgang en hulp aan de naaste en wie goed doet, goed ont moet." De St. Philipslander zegt schilder 'in hart en nieren' te zijn, maar met 40 medewerkers hanteert hij niet zo vaak de kwast meer. Er is veel te regelen, al staat de computer bij Geluk op het bureau, vlak bij de hand. "Als jong en dynamisch, com putergestuurd bedrijf vervullen we een voortrekkersrol bij het opleiden van jonge mensen. Ik kom uit een onderwijsfamilie en dat werkt door. We hebben goed gemotiveerde mensen, waarbij ieder met zijn vak bezig is. Geluk is er trots op, dat zijn perso neelsleden zowel 's zomers als 's winters werk hebben. "Daarvoor pleeg ik ook heel sterk acquisitie en we hebben goede relaties met bouw bedrijven, zoals bijvoorbeeld Van Bergen Henegouwen in Tholen, als mede met woningstichtingen. Op dit moment schilderen we een groot bejaardentehuis in Gouda en kerken in Zierikzee en Leerbroek. Voor Budelpack in Poortvliet doen we al het onderhoud en dat stelt hoge eisen aan je vakbekwaamheid en milieunormen." Daarom is Geluk blij, dat hij als eer ste schilder op Tholen en St. Philips land erkend is door de Fosag. de koninklijke vereniging federatie van ondernemers in het schilders-, afwerkings- en glaszetbedrijf. Dat betekent een extra kwaliteitsgarantie omdat er regelmatig controles zijn. "Voor het milieu moeten we alles scheiden. Verf is schadelijk, dus moet je de samenstelling weten en beschermingsmogelijkheden. De Fosag-erkenning kost wel een paar centen, maar je bestaansrecht hangt ervan af. We hopen dat wonings tichtingen, onze grootste klanten (Beter Wonen, Goes, SGBB Hoofd dorp), alleen nog met erkende schil ders in zee gaan", aldus Geluk. Zijn volgende stap is de ISO-normering. Met de aanleg van de speeltuin is 204.764 gulden gemoeid. Het bestuur heeft bij diverse instanties aangeklopt voor een bijdrage, totaal voor 30.000 gulden. Pas in april staan die toezeggingen ook werke lijk zwart op wit. Zou er dan minder geld naar De Vossetuin komen, dan zou de gemeente de bijdrage nog kunnen aanpassen als het voorstel pas in mei of juni wordt behandeld, betoogde mevrouw Frigge. Maar wethouder J. Versluys maakte dui delijk dat 75.000 gulden de maxima le bijdrage van de gemeente is. De Vossetuin rekent op 20.000 gulden van zowel het nationaal jeugdfonds als de stichting kinderpostzegels, en 5000 gulden van het nationaal reva- lidatiefonds en het provinciaal sti muleringsfonds gehandicapten. Via sponsoring komt 25.000 gulden bin nen en zelfwerkzaamheid levert 14.764 gulden op. Mevrouw Frigge had er ook moeite mee, dat de gemeente niet garant wil staan voor de geldlening van 40.000 gulden die de vereniging moet afsluiten. Ze zei van het bestuur te weten, dat de bank géén lening ver strekt als er geen garantie is. Ver sluys twijfelde daaraan - "in het overleg is wel degelijk over de garantstelling gepraat" -" en ook PvdA'er I.C. Moerland zei uit eerde re contacten met de vereniging te weten dat het bestuur wél mogelijk heden zag. Dat de garantstelling niet wordt verleend, komt volgens Vers luys doordat burgemeester en wet houders vinden dat er binnen het gepresenteerde plan nog bezuinigd kan worden. "Maar dat heeft het bestuur niet overgenomen." Wat de andere subsidiegevers betreft, is uit vooroverleg gebleken dat die positief staan tegenover de aanvragen. "De schriftelijke zekerheid komt pas in april of mei, maar er is geen enke le reden om aan te nemen dat de gel den niet zullen afkomen", aldus Ver sluys. Naast Moerland informeerde ook P. van Belzen (RPF/GPV) hier naar. "U wilt zekerheid omtrent die bijdragen, maar de betreffende sub sidiegevers verlangen omgekeerd ook zekerheid over een gemeentelij ke bijdrage", vulde de wethouder aan. Als zich financiële tegenvallers voordoen, ontstaat er in de ogen van het gemeentebestuur een nieuwe situatie. De bijdrage van 75.000 gul den zal ook pas uitbetaald worden, als er zekerheid is dat het plan volle dig gedekt is. De speeltuin, die ook voor gehandicapte kinderen toegan kelijk zal zijn, wordt aangelegd tus sen de Cornelis Frankenstraat en de Hofstraat. De leiding van de avond werd waar genomen door vice-voorzitter L. Hage. Voorzitter A. Rijnberg was wel aanwezig, maar heeft te kampen met zware bronchitis en liet daarom het woord aan Hage. Die gaf aan dat 1994 een belangrijk jaar is geweest voor Vrij en Blij. Met steun van het nationaal jeugdfonds Jantje Beton, werd een toezicht- en toiletruimte gemaakt in de speeltuin. Burge meester H.A. van der Munnik en wethouder J. Versluys openden die. Behalve dat, werd er nog iets nieuws ondernomen door Vrij en Blij. De inning van de contributie- en dona- tiegelden die jarenlang aan de deur werden opgehaald, werd omgezet in automatische betaling. Dat bespaart de vereniging zo'n 300 gulden per jaar. Van de 444 leden en donateurs vulden er 385 een machtigingskaart in. Dat was voor het bestuur verras send veel. "We zijn erg tevreden met de grote respons die we op onze brief gekregen hebben", zei Hage. Er zijn nog zo'n zestig leden en donateurs over die weigerden om via een machtiging te betalen. Op de vergadering ontspon zich hierover een discussie. De vraag was of men extra kosten in rekening moest bren gen voor het aan huis ophalen van de contributie. Voorzitter Rijnberg toonde zich daarvan geen voorstan der. "Je kunt de mensen nergens toe dwingen. Als ze het niet willen, houdt het op. We moeten niet verge ten dat we zo groot geworden zijn door de bevolking en als je extra kosten gaat berekenen, raak je toch een aantal leden kwijt", zei Rijn berg. De overige bestuursleden, met name vice-voorzitter Hage, zagen het echter anders. Zij vonden dat het aan huis ophalen van de contributie extra werk met zich meebrengt en dus meer kosten. "Als mensen niet automatisch willen betalen, dan kie zen ze daar zelf voor en dan weten ze ook dat daar extra kosten tegen over staan", zei secretaris mevr. M. Bungener. Uiteindelijk werd beslo ten om nogmaals langs de nog niet automatisch betalende leden te gaan om ze te vragen om alsnog een machtigingskaart in te vullen. Als men dat doet, dan hoeft men ook voor dit jaar geen extra kosten te betalen. Degenen die gewoon het geld aan de bode willen blijven geven, moeten daarvoor een rijks daalder extra neertellen. Uit het financieel verslag van pen ningmeester S. van Vossen bleek dat er in 1994 16.634 gulden was bin nengekomen. De uitgaven bedroe gen 21.507 gulden. Aan contributie werd 5375 gulden binnengehaald en het entreegeld leverde 755 gulden op. De gemeentesubsidie bedroeg 3512 gulden en Jantje Beton droeg 6455 gulden bij. Al met al was er over 1994 een tekort van 4873 gul den. Grotendeels veroorzaakt door de investeringen die zijn gedaan. Daardoor staat de vereniging nu nog zo'n 3553 gulden rood. "Dat is niet zo erg, want er staat genoeg waarde tegenover", zei Hage. "Maar we moeten het dit jaar sober houden en proberen het negatieve in een posi tief saldo om te zetten." De contributie werd vastgesteld op vijftien gulden voor leden (252), tien gulden voor leden van buiten Sint-Annaland (62) en 7,5 gulden voor leden zonder kinderen (57). Dat geldt alleen bij automatisch betalen. De bijdrage van de dona teurs (78) werd verhoogd van 3,5 naar vijf gulden. Twee bestuursleden waren aftre dend: penningmeester S. van Vos sen en mevr. S. van Poortvliet. Bei den werden bij acclamatie herkozen. Ook de collecte voor Jantje Beton kwam ter sprake. Het nationaal jeugdfonds heeft jarenlang gesoebat om de collecte in het voorjaar te mogen houden in plaats van in november. Dat is eindelijk gelukt en voor 1996 staat de collecte dan ook in maart gepland. Dit jaar komen de vrijwilligers van Vrij en Blij nog in de week van 6 november aan de deur. Er zal worden gewerkt met zakjes die van tevoren verspreid worden. "Het jeugdfonds zegt dat dit een hogere opbrengst oplevert", deelde Hage mee. "Ik weet niet of dat klopt. Het betekent wel meer werk voor ons, maar we zullen het wel zien." In 1994 bracht de collecte voor Jantje Beton in Sint-Annaland 977 gulden op. Hage besloot de vergadering met de wens dat voorzitter Rijnberg spoedig zou herstellen. Het inrichten van een gebied voor vogels bij de Speelmansplaten, wordt door rijkswaterstaat gecombi neerd met het verbeteren van het Zoommeer voor surfers. De surf- plas, die te ondiep is, zal worden uit gebaggerd to 3 a 4 meter en vanaf het surfstrand zal een helling wor den aangebracht. Aan de oostkant komt een pier als afscheiding van het natuurgebied. Met de vrijko mende modder wordt een 'vogelei land' aangelegd: een gebied met dijkjes van verschillende hoogten en plassen met verschillende dieptes. Door het werk wordt de afkalving van de oevers nabij de zeilschool eveneens een halt toegeroepen. Straatspeeldag. D66 heeft in de Thoolse gemeenteraad een voorstel gedaan om 250 gulden subsidie te geven aan de pressiegroep kinderen voorrang te Amsterdam in verband met de nationale straatspeeldag. Dat feest ging echter niet door omdat de raad in het verleden heeft besloten om de lijst met waarderingsubsidies niet uit te breiden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 19