Praathuisje gaat voor hoi! Uitbreiding haven Stavenisse gaat 176.000,- meer kosten Raad vraagt om alternatieven voor groter gemeentehuis Walpot niet eens met Thoolse SGP g,(Sg5S^c8a«i«k Onverwachte steun tien mille VVV Woningbouw na sloop van Blokkendoos in Scherpenisse Voor aansluiting op riool in polder 16.500,- extra Cadeau voor St. Philipsland Gemeente is niet partijdig bij de varkens Boomplantdag wordt opgefrist Donderdag 26 januari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De ouderen in St. Philipsland krijgen dit jaar nog een nieuw praathuisje bij de haven. Een door het CDA gelan ceerd voorstel kreeg eerst bijval van de VVD en later van diverse andere raadsfracties. Wethouder J. van der Jagt wimpelde het verzoek eerst nog manmoedig af omdat de milieubelangen van de havenontvanginstallatie (hoi) zwaarder bleven wegen, maar tijdens de finale van de begrotingsbehandeling gunde burgemeester H.A. van der Munnik zijn nieuwe inwoners dit succesje wel. Gisterenmiddag boog de commissie openbare werken zich in een extra vergadering over de uitbreiding van de jachthaven te Stavenisse. Dat was nodig omdat de uit breiding veel duurder wordt dan in 1990 was gedacht. AOV: Vergaderen in stadhuis Tholen In de eerstvolgende vergadering van de commissie bestuurlijke aangelegenheden komt het plan voor uitbrei ding van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk aan de orde. De raadsfracties kregen zaterdag een dik pak infor matie thuisbezorgd. Het haalde de angel uit de discussie, maandag bij de begrotingsbehandeling. Als enige wees de VVD het opnemen van bijna 5Vz miljoen gulden hier voor in de meerjarenraming af. Vijftien jaar Burgemeester in overleggroep Krammer-Volkerak Commissie Tegen subsidie muziek, peuters, bibliotheek Schippers Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Riolering Bibliotheek PvdA alsnog accoord met extra subsidie Door een wijziging van standpunten bij de PvdA, kreeg de streek VVV eiland Tholen maandagavond nog onver wacht de 10.000 gulden extra subsidie voor 1995. Maar de VVD en D66 waren daarmee niet tevreden. Zij wilden permanent meer financiële steun voor de VVV, waarvoor de liberalen een verhoging van de toeristenbelasting over hebben. Woongenot Eisen abnormaal De drijvende steiger ligt gereed op het havenplateau maar moet nog gestraald en behandeld worden. Op de brommer Kees Moerland en Mark Beeke. D66 wilde zover niet gaan. Maar de J. van den Donker (D66) riep op om fractie staat bijzonder kritisch tegen over de plannen, evenals het AOV. En ook de PvdA kondigde aan de zaak kritisch te zullen volgen. De miljoenen staan voor 1996 geraamd en moeten uit de reserves - gezien de meerjarenraming merendeels die voor dorps- en stadsontwikkeling - komen. VVD'er R. Ravensteijn vindt de enorme investering niet verantwoord gezien de verslechte rende financiële positie van de gemeente in de komende jaren. Zowat alle fracties vroegen burge meester en wethouders om ook alternatieven te bekijken. Mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) droeg er zelf een aan. Ze wil in Sint-Maartensdijk ruimte vrijma ken door raads- en commissieverga deringen weer in het voormalige stadhuis in Tholen te gaan houden en daar ook de fractiekamers onder te brengen. Ze baseerde haar idee op de veronderstelling dat het gebouw aan de Hoogstraat vrijwel geheel leeg zou staan. Maar grote delen zijn verhuurd aan de landinrichtings- dienst en bedrijven. "De 5.465.000 gulden die met uitbreiding gemoeid is, is een te grote aanslag op de gemeenschapsgelden", aldus mevrouw Schot. "Zijn alle mogelijk heden onderzocht om een goede werkplek te vinden voor de elf amb tenaren die onze gemeente rijker is geworden?" De burgemeester legde uit dat een eventuele uitbreiding voor minstens vijftien jaar soelaas moet bieden. "Het zou weieens om dertig perso neelsleden kunnen gaan. Maar wij gaan voorlopig uit van 19." Burgemeester H.A. van der Munnik gaat, als de gemeenteraad instemt, de gemeente vertegenwoordigen in het bestuurlijk overleg Krammer- Volkerak. Tholen had tot nu toe geen vertegenwoordiger in dit over leg, maar Sint-Philipsland wél. In het bestuurlijk overleg komt het beheer van het Krammer-Volkerak in al zijn facetten aan de orde. Regelmatig wordt het beleidsplan besproken en geprobeerd het beleid van de diverse overheidsinstellingen met betrekking tot inrichting en beheer op elkaar af te stemmen. Natuurontwikkeling, landbouw (zoet-watervoorziening), open luchtrecreatie, scheepvaart en waterbeheer zijn zaken die spelen. Omdat de burgemeester ruimtelijke ordening in zijn portefeuille heeft en dat het gemeenschappelijk kader is waarbinnen de verschillende facet ten van het beleid passen, wil het gemeentebestuur hém als vertegen woordiger aanwijzen. creatievere oplossingen - en wellicht goedkopere - te zoeken. En CDA- fractievoorzitter W.C. van Kempen wilde dat ook het onderbrengen van een gemeentelijke dienst in een afzonderlijk gebouw in de afwegin gen meegenomen wordt. Oplossen van het ruimtegebrek door taken onder te brengen bij het samenwer kingsverband Isor - een suggestie van het CDA - ziet het gemeentebe stuur niet zitten, zo zei de burge meester. P. van Belzen (RPF/GPV) vond het maar niks dat de gemeenteraad tot nu toe in geen enkele commissie over de plannen is geïnformeerd. "Met andere grote projecten, zoals de gemeentewerkplaats is dat wél gebeurd." Maar de burgemeester zei dat er eerst voldoende gegevens beschikbaar moeten zijn alvorens een plan aan de raad te kunnen pre senteren. "Bovendien hebt u kunnen zien dat er in de vergaderingen van burgemeester en wethouders gere geld is gevraagd naar gegevens. U had dat in de commissie bestuurlijke aangelegenheden kunnen aangrijpen om zelf deze zaak aan de orde te stellen." "We moeten als gemeentebestuur niet de gedachte op ons laden, dat we partijdig zijn", zei wethouder Van der Jagt naar aanleiding van kritiek van raadslid Van Belzen, dat Tholen zich meer had moeten ver zetten tegen de komst van zeven grote varkensmesterijen. "Er moet een normale rechtshandeling gel den. Dus niet moeilijk doen bij bouw- en milieu-aanvragen die ons niet goed uitkomen en gemakkelij ker wanneer het andersom is. Daar om hebben we de aanvragen niet geweigerd, maar getoetst aan de regels", zei Van der Jagt. Het RPF/GPV-raadslid meende, dat de gemeente via een zogenaamde bodemprocedure de komst van intensieve veehouderijbedrijven had moeten tegengaan. "Ik weet ook wel dat b. en w. niet zaten te springen om de varkens, maar andere gemeenten hebben wel bodempro cedures aangespannen en Tholen niet", aldus Van Belzen, die steun kreeg van J. v.d. Donker (D66). Voor 17 februari kunnen bij de Kroon nog bezwaren worden inge diend tegen de door b. en w. ver strekte milieuvergunning voor de zeven varkensbedrijven. Budelpack in Poortvliet, die destijds bij de gemeente grote bezwaren uitte, liet desgevraagd weten in elk geval bij de Kroon in beroep te zullen gaan. Het was de enige wijziging die in de begroting 1995 werd aangebracht. De overige investeringen worden volgens het programma uitgevoerd. Tussen de colleges van b. en w. van de voormalige gemeenten Tholen en St. Philipsland bestond er al verschil van mening over de volgorde: in 1995 de hoi en in 1996 het praathuisje. "Een goed milieubeheer pleit voor een hoi, maar toch willen wij voorrang geven aan het praathuisje", zei CDA-fractievoor- zitter W.C. van Kempen. "De tech nische staat is erg slecht en de vei ligheid van ouderen kan in het geding zijn. Bovendien wordt er verhoudingsgewijs meer van het praathuisje gebruik gemaakt, dan van de haven. En de scheepvaart heeft op andere plaatsen de moge lijkheid tot afgifte van bijvoorbeeld afgewerkte olie", zei Van Kempen. De VVD ondersteunde dat en wees tevens op het feit, dat de haven van St. Philipsland in 1997 wordt uitge baggerd. "De kansen op meerkosten door het uitstellen met 1 jaar van de hoi zullen dus minimaal zijn", aldus mevr. E. Frigge-Hogesteger. Wethouder Van der Jagt hield vast aan het voorstel van b. en w. "Het is maar 1 jaar verschil, maar de hoi Slabbecoomweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 01660 - 3497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. De boomplantdag is op Tholen niet afgeschaft, zoals de VVD-fractie maandagavond in de gemeenteraad naar voren bracht. Er komt na een bepaalde moeheid ten aanzien van de oorspronkelijke formule alleen wat anders voor in de plaats, meldde wethouder J. van der Jagt. "Het pro gramma wordt wat frisser, zodat het de jeugd meer aanspreekt. Voor ons was 1994 het jaar van bezinning en in 1995 komt de nieuwe versie van de boomplantdag. Met het onder wijsveld, onze voorlichting en het hoofd van de plantsoenendienst is dat al besproken", zei de wethouder. geniet voorrang boven het praathuisje. Mevr. Frigge noemde dat antwoord teleurstellend. "Er wordt namelijk veel gebruik gemaakt van het praathuisje, dus dat dient voor te gaan." PvdA, D66 en het AOV volgden, zij het de laatste met wat aarzeling. "Ik ben namelijk van schippersaf- komst", liet mevr. M. Schot-de Hoog weten, "dus vind ik een hoi ook belangrijk, maar het praathuisje in St. Philipsland is slecht, dus dat dient voor te gaan." De grootste fractie, de SGP, bewaar de het stilzwijgen over deze zaak, maar de burgemeester voelde toch wel aan, dat een duidelijke raads- meerderheid de volgorde wilde omdraaien. Hij pleegde overleg met de wethou ders en liet weten, dat die wens inge willigd werd. "Maar het ene college lid heeft daar meer moeite mee dan het andere", zei Van der Munnik nog. De VVD vroeg ook nog aandacht voor de veiligheid op het havenpla teau van St. Philipsland. "In de zomer vindt daar overslag van gra nen plaats, waarbij kinderen tussen vrachtwagens en tractoren spelen", zei mevr. Frigge. Wethouder Van der Jagt zei er weinig aan te kunnen doen omdat het havenplateau een openbaar terrein is. Mevr. Frigge sprak over 'een verar ming van het voorzieningenpakket' wanneer de VVV Tholen zou ver dwijnen. Zij bleef pleiten voor ver hoging van de toeristenbelasting. Wethouder Versluys vond de opstel ling van de VVD tegenstrijdig. "De meerderheid van het college wil op een reëele basis verder, maar niet met een verdubbeling van de subsi die. Dat is een te zware wissel die op de Thoolse gemeenschap getrokken wordt." CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen zei blij te zijn met de 10 mille. "Van meet af aan hebben wij daarvoor gepleit, zodat de VVV maatregelen kan nemen om op eigen benen te staan." P. van Belzen had daar weinig hoop op. "De VVV is al jaren bezig, maar ze kunnen niet aan de eisen voldoen. En het aantal leden en de contributie kunnen bijna niet hoger", aldus het RPF/GPV- raadslid. Hij stemde met 5 SGP*ers (M.J. Klippel was bij de stemming al ver trokken) tenslotte tegen de 10 mille extra, maar de andere 12 raadsleden waren daar voor. Toen is er voor dit werk 194.000 gulden uitgetrokken. Maar dat bedrag blijkt lang niet toereikend. Er is nu 3.5 ton nodig. Het betekent voor de gemeente een flinke finan ciële tegenvaller. Ook is extra geld nodig voor de aan sluiting op de riolering van drie woningen in het buitengebied. In plaats van 23.000 gulden, gaat dat 39.500 gulden kosten. Om de jachthaven van Stavenisse uit te breiden met vijftien nieuwe lig- en twintig passantenplaatsen, kocht de gemeente enkele jaren geleden een steiger van de gemeente Westerschouwen. De steiger (uit de Schelphoek) blijkt niet helemaal te deugen. Volgens b. en w. is er -van wege de opslag- slijtage opgetreden en moet een en ander opgeknapt worden. Er zal ook enig nieuw stei germateriaal aangekocht moeten worden. De ponton die nu op het havenplateau ligt, moet gestraald worden en van een nieuwe be schermlaag voorzien worden. Voor die nieuwe steiger moet een gedeelte van de haven uitgebaggerd De voormalige kleuterschool De Blokkendoos in Scherpenisse zal gesloopt worden. Het houten gebouwtje dat bij de openbare Oosterscheldeschool hoorde, staat al geruime tijd leeg. De 4-en 5- jarigen van De Blokkendoos aan de Wilhelminastraat moesten van worden. Aanvankelijk mocht de gemeente het slib niet in de Ooster- schelde storten. Dat vertraagde de zaak. Nu is daar alsnog vergunning voor verleend. Ook zal de trailerhelling verlegd worden en zal de glooiing ter hoogte van de molen aangepast moeten worden. De vergunning van het waterschap moest daarvoor aange past worden. En dat brengt ook meer kosten met zich mee, aldus b. en w. Van de 194.000 gulden is inmiddels 20 mille aan de haven besteed. De commissie werd gevraagd akkoord te gaan met 176.000 gulden extrai Dit krediet moet gedeeltelijk komen uit het onderhoudsfonds en uit de opbrengsten van de extra ligplaat sen. Onder de molen kunnen straks aan de noordzijde van de nieuwe steiger vooral de wat grotere jachten aanleggen. Er komen vijftien boxen, aan de zuidkant van deze steiger is plaats voor twintig passanten. De sportvissers- en watersportver eniging Stavenisse trok in december bij b. en w. aan de bel over het uit blijven van de baggerwerkzaamhe- het ministerie onder één dak gebracht worden met de leerlin gen van de bovenbouw in de Laban Deurloostraat. Nadien bleef De Blokkendoos ongebruikt en is het volgens wet houder J. van der Jagt van open bare werken niet langer geschikt den. De vereniging wachtte daar al bijna twee jaar op. Afgelopen vrij dag heeft een vertegenwoordiging van de vereniging met de wethouder over deze zaak gesproken. Volgens secretaris J. Hoek van de vereniging is dat verhelderend geweest. "De brief die wij in december hebben geschreven heeft een brief van de gemeente gekruist. We hebben ongeduldig gereageerd omdat we al zo lang zaten te wachten op het uit voeren van de werkzaamheden. Op dat moment was de afdeling er ook volop mee bezig." Volgens Hoek is nu afgesproken dat alle werkzaamheden nog voor de aanvang van het vaarseizoen -op 1 april- uitgevoerd zullen worden. Behalve extra geld voor de haven van Stavenisse is de commissie ook gevraagd extra geld beschikbaar te stellen voor de aansluiting van drie woningen op de riolering. Daar was 23.000 gulden voor geraamd, maar er is 16.500 gulden meer nodig omdat er zwaardere pompen ge plaatst moeten worden dan voor zien. Bovendien is verzuimd de loonkosten voor het ambtelijk per soneel in de raming op te nemen. Het gaat om twee woningen aan de voor onderwijsdoeleinden. "Het is de bedoeling dat er aan die plek een woonbestemming wordt gege ven. Het gebouw wordt gesloopt en de grond verkocht." Het is nog niet bekend of er plaats is voor een of twee woningen. De Sluiswegeling in Scherpenisse (langs de doodlopende weg die haaks op de Westkerkseweg ligt) en een nieuwe woning aan de Poppe- noordweg in de Middellandpolder te Sint-Maartensdijk. Volgens b. en w. zijn de zwaardere pompen nodig om het water in de persleiding weg te persen. Dit gaat vooral op voor de pomp in de put die aan de Poppenoordweg moet wor den aangelegd. De afstand tot de persleiding van het waterschap is veel groter dan de afstand van de pomp aan de Sluiswegeling tot de persleiding in Scherpenisse die langs de Westkerksedijk loopt. Het is de bedoeling dat de gemeente het karwei komend voorjaar zal uit voeren. De betrokkenen hoeven niet extra in de buidel te tasten, zo vindt het college, omdat er met hen al een tijd geleden afspraken zijn gemaakt over de verdeling van de kosten. "Het lijkt ons onredelijk de bijdra gen bij te stellen ten gevolge van de kostenoverschrijding." B. en w. vinden het noodzakelijk dat de aansluitingen verwezenlijkt wor den omdat het lozingsbesluit bodembescherming en het provinci aal waterhuishoudingsplan dat ver eisen. Bovendien zal binnenkort ook het lozingsbesluit oppervlaktewater in werking treden. jeugd heeft zich inmiddels ook met De Blokkendoos beziggehou den. De ramen zijn besmeurd, de antenne op het dak is verbogen en het terrein achter het gebouw ligt bezaaid met stukken hout uit de berging, palen en losliggende tegels. Zowel SGP-fractievoorzitter M. Dijke als raadslid L. Walpot over handigden maandagavond elk een lijst met subsidieposten waartegen zij bezwaar aantekenden bij de behandeling van de gemeentebe groting 1995. Walpot zei destijds als wethouder van St. Philipsland al in de stuur groep herindeling tegen bepaalde uitgaven te hebben geprotesteerd. "En voor mijn gemoedsrust herhaal ik die bezwaren nu, al is er sprake van een overlapping met de lijst van Dijke." De grootst mogelijke meerderheid van de SGP tekende bezwaar aan tegen uitgaven voor de Europese beweging, de Raad Europese gemeenten, de Ned. Belg. vereni ging, godsdienstonderwijs, stichting Thoolse Dagen, balletschool Bergen op Zoom, vormingscentra, Wereld winkel, sportgala, sportstimule- ringsprojecten en verenigingen die op zondag sport beoefenen, toneel verenigingen, volksdansgroepen, Zeeuws Biologisch Museum, het Zeeuwse Landschap, VVV, Zeeland zien, lokale omroep Tholen Sloth, Uit op Tholen, Haestinge, Tegen haar wil Zeeland, Itawa (Tholen- Polen), jeugd- en jongerenwerk, kinderopvang, Artsen zonder gren zen, Zeeuwse milieufederatie, col lectief vervoer gehandicapten en alle kosten van gemeentelijke sport terreinen, zwembaden, sporthal en sportzalen voor zover die ontstaan door gebruik op zondag. Walpot, die zes velletjes met subsi dieposten inleverde bij burgemees ter Van der Munnik, is bijvoorbeeld ook tegen de zijns inziens te hoge gemeentelijke bijdrage voor de muziekverenigingen. De Thoolse SGP'ers zijn daar wel voor. Die vin den ook de forse bijdrage aan de peuterspeelzalen gerechtvaardigd, maar de St. Philipslandse SGP'er is het daarmee niet eens. De 177 mille voor de Zeeuwse muziekschool, die ook orgelles geeft, vindt de Thoolse SGP prima, maar Walpot is het er niet mee eens. Een belangrijk verschil betreft de ruim 8 ton die de bibliotheekstich ting ontvangt. Walpot tekende daar als enige verzet tegen aan. "Niet dat ik tegen het gehele boekenbestand een afwijzende houding inneem, maar in St. Philipsland was er een bibliotheek waar sturing mogelijk was. Gezien het openbare karakter van de bibliotheek Tholen is het weren van boeken met een godslas terlijke, zedenkwetsende en gezags ondermijnende inhoud hier niet mogelijk", aldus Walpot. Hij tekende voorts bezwaar aan tegen Meulvliet en Haestinge gezien het multifunctionele karakter in ver band met activiteiten op zondag. Een uitzondering maakte Walpot voor de baten en lasten die betrek king hebben op het gebruik op werk dagen ten behoeve van onderwijs, bruiloften en vergaderingen. De St. Philipslandse SGP'er is niet alleen tegen de uitgaven, ook de inkomsten die niet met zijn principe overeenstemmen, wijst hij af. Daar onder vallen de toeristenbelasting van 160.000 gulden (land) en 35 mille (water). P. van Belzen (RPF/GPV) tekende alleen bezwaar aan tegen begro tingsposten voor zover die zondag- sport, emancipatie of kinderopvang betroffen. Door de steeds strengere eisen van de overkoepelende organisatie ANW moet het VW-kantoor in St. Maartensdijk professioneler gaan werken met langere openings tijden, maar dat blijkt een onhaalba re kaart. Na de nodige moeite kreeg wethouder J. Versluys de meerder heid van het college van b. en w. mee om éénmalig 10 mille te geven aan de VVV, zodat er maatregelen genomen kunnen worden om zoveel mogelijk aan de hogere normen van de ANW te voldoen. Maar 42.000 gulden verstrekken, zoals de VVV had gevraagd, vond men te gortig. Met 23.590 gulden moet de VVV het zien te redden met dan voor één keer 10 mille extra. De VVD steunde node dat voorstel' omdat er voor de 42 mille geen raadsmeerderheid te vinden was. De 10.000 gulden komt uit de pot re creatieve voorzieningen en daardaar wordt het rentebedrag van die reser ve minder. "Een beter voorstel vin den wij het nog steeds om de toeris tenbelasting te verhogen, waardoor de post recreatieve voorzieningen in stand blijft en de subsidie een blij vend karakter krijgt", zei mevr. E. Frigge-Hogesteger. "De VVV kan dan een meerjarenraming opzetten. De VVV eiland Tholen vervult allereerst een belangrijke rol voor de Thoolse toeristische ondernemers en de toeristen die naar Tholen komen. Bovendien levert de VVV een belangrijke bijdrage aan het woon genot voor de eigen inwoners. Ver wacht mag worden, dat de gemeente de VVV dan ook in staat stelt om haar taak naar behoren te vervullen. Wordt de VVV opgeheven, dan betekent dat op het gebied van de informatieverstrekking een extra belasting voor de afdeling voorlich ting van het gemeentelijk apparaat. Hoe denkt het college dat op te los sen?", aldus het VVD-raadslid. J. van den Donker van D66 was ook voorstander van permanente grotere steun voor de VVV om een volwaar dig kantoor mogelijk te maken. "Dat is van belang ter versterking van het imago van Tholen, een ondersteu ning van het wervingsbeleid bedrij ven, kwaliteitsverbetering van het toerisme en de serviceverlening naar de eigen bevolking, bijvoorbeeld als bespreekbureau." Wethouder J. Versluys noemde de eisen van de ANW 'abnormaal hoog voor een plattelandsgemeente.' "Wanneer dit beleid doorgaat, bete kent dat landelijk een kaalslag van VVV-kantoren. Een verzoek om verdere dispensatie van de normen is dan ook op zijn plaats. Daarnaast zijn er van de VVV Tholen zelf inspanningen nodig. Als men een theaterbureau wil, dient men dat bij voorbeeld kostendekkend te maken", zei de wethouder, die met 10.000 gulden extra wilde volstaan. "Dan wordt er onvoldoende geko zen", vond Van den Donker. "Je moet de VVV geen douceurtje geven van 10 mille en ze dan nog laten verzuipen. Dan krijg je situ aties zoals in december, dat er een medewerkster naar huis moet wor den gestuurd omdat de uren op zijn. Er dient een blijvende oplossing te komen." De Blokkendoos en het speelterrein aan de achterzijde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9