Echtpaar Ponne 65 jaar samen Provincie Zeeland Kom maar kijken Welzijnsbeleid in discussie Renovatie Kotterstraat begint goed Groei in Zeeland Subsidies Fruitteelt LET OP:! Donderdag 26 januari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Voordat de provincie de komende vier jaar een reeks beslissingen neemt die de inwoners van Zeeland raken, kan iedereen van achttien jaar en ouder beslissen over de provincie: 8 maart verkiezingen van provinciale staten. Individueel of in groepsverband; informatie over de provincie is volop gratis voorhanden. Groepen Te leen Staten van Zeeland Een greep Brochure Open dag Huwelijksjubileum in Sint-Annaland Hij is, hoewel geboren in Zwartsluis, van Friese komaf. Zij een rasechte Sint-Annalandse. Maandag precies 65 jaar geleden stapten ze in het huwelijksbootje. "Het is een zegen dat we nog bij elkaar zijn", zegt mevrouw M. Pon- ne-van der Jagt (89). Haar 90-jarige man S. Ponne knikt instemmend. Zeilschip Uw partner voor uw huwelijksdag VOOR BRUID, BRUIDEGOM BRUIDSMEISJES EN BRUIDSJONKERS Pak even uw zakboekje Stemmen van lezers Commotie Schademelding 0Ü Nieuws Het welzijnsbeleid van de provin cie staat ter discussie. In het kort gaat het om het 'handhaven en sti muleren van volwaardige deelna me van de Zeeuwse burgers aan de samenleving', zo staat ge schreven in de onlangs versche nen discussienota. Gemeenten en maatschappelijke organisaties kunnen tot 20 februari reageren. Uiteindelijk zullen de nieuwe staten een oordeel moeten geven over de plannen. Welzijnsbeleid heeft direct te maken met zorg en verzor ging, cultuur en onderwijs. Maar ook economische ont wikkelingen, volkshuisvesting en milieu beïnvloeden het wel zijn. Niet alleen de provincie heeft er een taak in, ook de rijksoverheid en niet in de laatste plaats de ge meenten. De provincie ziet het als haar taak te stimuleren, te coördi neren en conflicten op te lossen. Nu zijn er in de loop der jaren tal van organisaties ontstaan die zich allemaal 'bewegen op het welzijns terrein'. Eigenlijk wordt er te ver snipperd en te verkokerd gewerkt, zo is de strekking van de discus sienota, om effectief te kunnen re ageren in de steeds ingewikkelder maatschappij met sterkere indivi duele behoeften. Eigenlijk moet je dus toe naar een nieuwe struc tuur. De eerste voorkeur moet daarbij uitgaan naar die burgers die in een zodanige kwetsbare po sitie verkeren dat zij voor verbete ring daarvan zijn aangewezen op de (provincialej overheid. De be leidmakers komen dan tot een in deling van vier thema's: multi-cul- turele samenleving, jeugd, zorg en dienstverlening en sociaal-cultu rele participatie. Met name de integratie en deelna me van (nieuwe) minderheidsgroe peringen wordt gezien als een van de moeilijkste vraagstukken in de komende jaren: arbeidsmarkt De Zeeuwse bevolking is in 1994 gegroeid met 2.112 per sonen. Dat blijkt uit de voorlo pige cijfers van de gemeenten. De groei is het resultaat van een geboortenoverschot van 938 en een vestigingsover schot van 1.174 personen. Ten opzichte van 1993 is er spra ke van minder groei. De toename toen telde 2.675 zielen. Het ge boorteoverschot viel in 1993 trou wens lager uit: 755; het vesti gingsoverschot lag hoger: 1.920. Gemeenten met vestigingsover schotten boven 200 zijn Bruinisse (201), Tholen (226) en Goes (326). Een vertrekoverschot met meer dan 200 registreerden Mid delburg (254) en Terneuzen (277). De lijst met bevolkingsaantallen, onder meer uitgesplitst per ge meente, is verkrijgbaar bij het in formatiecentrum van de provincie, tel 01180-31400. De nu geleverde cijfers kunnen uit eindelijk iets afwijken, doordat nog mutaties aan het eind van decem ber moeten worden verwerkt. volkshuisvesting en onderwijs heb ben hier een taak. Steeds meer jongeren vallen uit de boot en hun problemen zijn vaak complexer dan een aantal ja ren terug: geen werk, verslaving, afgebroken opleiding en in aanra king komen met de politie. De pro blemen waar de jeugd mee te ma ken krijgt, vragen om een samenhangende benadering ook vanuit de sociaal economische hoek. De discussienota welzijnsbeleid is verkrijgbaar bij het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180 - 31400. Wie dat wil kan natuurlijk altijd een kijkje komen nemen in het informa tiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Daar ligt van alles over wat de provincie doet. Veel informatiemateriaal is gratis be schikbaar. Het informatiecentrum is iedere werkdag open van 10.00 tot 16.00 uur. Groepen krijgen een speciale be handeling over het reilen en zeilen van de provincie en uitleg over het soort beslissingen dat statenleden nemen 'in het belang van Zeeland'. Zo is er onder meer een diaserie, "Bestuursbeeld", die zoals de naam al zegt een beeld geeft van het bestuur van de provincie. Een groepsprogramma duurt stan daard ongeveer anderhalf uur en ziet er in grote lijnen als volgt uit: om te beginnen een inleiding over een aantal belangrijke ontwikkelin gen in Zeeland door de publieks voorlichter, vervolgens de verto ning van de diaserie "Bestuursbeeld", pauze met koffie of thee en tot slot volgt de bezich tiging van de vergaderzaal van provinciale staten in het histori sche Abdijcomplex. Behalve het laatste onderdeel speelt het groepsprogramma zich af in de filmzaal van het informatiecen trum. Groepen, waaronder ook scho len en verenigingen, kunnen op werkdagen worden ontvan gen tussen 09.00 en 16.00 uur. De ontvangsten zijn gra tis. Bovendien krijgt elke be zoeker een informatiepakket over de provincie. Wel is het nodig dat groepen van tevoren een afspraak maken. Dat kan door te bellen met de pu blieksvoorlichter, tel 01180 - 31559. De diaserie "Bestuursbeeld" is ook op video gezet. Dat maakt dat de serie, maar ook andere films over de provincie, geleend kan worden voor vertoning op school, in ver enigingsverband, in het clubhuis of in het buurthuis. Voor inlichtin gen hierover kunnen belangstellen den bellen met het informatiecen trum, tel. 01180-31400. Zeeland heeft 47 leden van provin ciale staten. De statenleden wo nen verspreid over de hele provin cie. Vrijwel maandelijks en steeds op een vrijdag vergaderen zij in de Middelburgse Abdij over Zeeuwse zaken. De statenvergaderingen zijn openbaar, wie dat wil kan ge woon een plekje zoeken op de publieke tribune. Vanaf die plek hebben bezoekers een goed overzicht over de verte genwoordigers die door hen zelf zijn gekozen en die 8 maart al of niet worden herko zen. De statenleden zitten per poli tieke partij, per fractie, bij el kaar. Tegenover hen, links vanaf de tri bune, zit het College van Gedepu teerde Staten met in hun midden de voorzitter: de Commissaris van de Koningin. Links van de Com missaris zit de Griffier, zeg maar de secretaris. De afgelopen vier jaar hebben de statenleden beslissingen genomen over tal van zaken. Ondermeer over de opheffing van de tol op de Zeelandbrug; de nieuwe veerboot Koningin Beatrix; de overeen komst tussen rijk en provincie over de Westerscheldeoeverver- binding (WOV); de omzetting van tegelfietspaden in beton; de slui ting van zes bejaardenhuizen om meer geld te krijgen voor woon zorgprojecten voor ouderen; het milieubeleidsplan Kerend Tij 2; September Cultuurmaand die voor de toeristen en wie in Zeeland woont interessant is; subsidies voor experimenten in het bedrijfs leven, de landbouw en de visserij, voor meer bewegen voor oude ren, voor het steunpunt tegen kin dermishandeling en voor een boek over de watersnoodramp 1953. In postkantoren en bibliotheken ligt een brochure over hoe de ver kiezingen in hun werk gaan, waar over de provincie mag beslissen, hoe de stemming te werk gaat in het stemhokje, wat er daarna met de stemmen gebeurt en over Pro vinciale Staten van Zeeland. De brochure is gemaakt door het min stede van Binnenlandse zaken in samenwerking met de provincies. Een deel van de informatie, wat er zoal komt kijken bij de verkiezin gen en over de rol van de provin cies, is voor alle inwoners in Ne derland hetzelfde; voor iedere provincie apart is een eigen deel toegevoegd aan de algemene ge gevens. Op die manier is de infor matie toegesneden op de provin cie waar u woont. Zaterdag 18 februari trouwens houdt de provincie open dag. Wie wil kan dan een kijkje komen ne men bij de verschillende directies. Met een reeks van aktiviteiten en demonstraties zullen ambtenaren duidelijk maken waar de provincie zich mee bezig houdt; welkom. Het Regionaal Patiënten en Consu mentenplatform (RPCP) Zeeland en de Federatie van oudervereni gingen verstandelijk gehandicap ten krijgen ook het komend jaar een extra bijdrage in de huisves tingskosten. Het gaat om bedra gen van respectievelijk 25.000,- en 5.000,-. De beide organisa ties zijn nu nog gehuisvest in het Magnoliagebouw in Goes. In over leg met de gemeente Goes wordt uitgekeken naar andere huisves ting, samen met andere organisa ties, die aanzienlijk goedkoper moet uitvallen. De Stichting Tabadila is druk in de weer met de oprichting van een woonzorgcentrum voor ouderen. Voor de bouw en inrichting van het centrum ontvangt de stichting een eenmalige bijdrage van 350.000,-. Het initiatief van de stichting past in het ouderenbeleid van de provincie. De landbouwmaatschappij ZMO is bezig met het project 'verbetering watervoorziening en bemesting op fruitteeltbedrijven in Zeeland. Het project kost ruim 1 min. De ZMO komt een ton tekort en heeft daarvoor subsidie aangevraagd bij de provincie. GS stellen de statencommis sies economie en algemeen bestuur voor akkoord te gaan met deze subsidieverlening. Doel van het project is een ef fectieve waterafgifte te combi neren met een precieze toe diening van meststoffen. Op de vier bedrijven die meedoen aan het project worden de- monstratiedagen gehouden voor Zeeuwse telers. Ponne komt uit een schippersfami- lie, maar zijn vrouw werkte vóór haar huwelijk op het land. Toch ont moetten ze elkaar. "Hij voerde turf aan voor de bakkers in het dorp", vertelt zij. "En in Stavenisse, Stel lendam en Goedereede kwam ik ook", vult hij aan. De overstap naar het water heeft mevrouw Ponne nooit berouwd. Inmiddels woont het paar al weer 25 jaar aan de wal. In de Van den Bos straat in Sint-Annaland betrokken ze een bejaardenwoning. "Die stonden er toen net een half jaar", herinnert Ponne zich. Na zijn pensionering fietsten hij en zijn vrouw heel wat af in de omgeving. Maar met het klim men van de jaren is dat voorbij gegaan. Nu komt Ponne in de win termaanden niet meer buiten. Zijn vrouw is vaker op pad, doet samen met een nichtje de boodschappen. Tenminste, als het weer goed is. Borduren, haar grote hobby, is te inspannend geworden. Maar stof afdoen, dat lukt nog wel. Voor het zwaardere werk heeft het echtpaar twee keer in de week een hulp. "En we eten al enkele jaren mee met De Schutse. Het is een zegen dat die mogelijkheid er is, want anders kon den we hier niet blijven wonen", zegt mevrouw Ponne. Ponne had een zeilschip, waarmee hij na zijn huwelijk nog zes jaar voer. Vervolgens kocht hij een motorschuit. Van beide schepen hangen foto's aan de muur in de woonkamer. In het buitenland kwam de binnenschipper nooit. "Maar in Nederland zijn we overal geweest." Ponne vervoerde hoofdza kelijk granen, maar ook turf en fabrieksaardappels. In de oorlogsjaren lag het schip bij Moerdijk. "De Duitsers wilden ermee weg, maar ik had gezorgd dat dat niet kon. Toen hebben ze de schuit laten zinken", vertelt Ponne. Het gezin woonde daarom een tijdje in Zevenbergen. "Iedere week moest ik naar het gemeentehuis in Klun- dert en kreeg dan een toeslag van twintig gulden omdat mijn schip gezonken was", aldus de oud-schip- per. Op de werf is het schip nader hand hersteld. "Mijn eerste vracht na de oorlog laadde ik in Lage Zwalu- we." Het echtpaar Ponne kreeg twee kin deren, een zoon en een dochter. De zoon voer tot zijn 37-ste mee en werd daarna sluiswachter. Hij woont nu in Zaamslag. De dochter is zelf schippersvrouw geworden. "Zij heeft op het schippersinternaat in Dordrecht gezeten, maar onze zoon ging in Sint-Annaland naar school", vertelt mevrouw Ponne. Het echtpaar heeft het prima naar de zin in Sint-Analand, waar de kinde ren én de twee kleindochters regel matig op bezoek komen. Met hen zal het bijzondere huwelijksjubi leum in kleine kring gevierd wor den. Steenbergsestraat 28 - BERGEN OP ZOOM - Tel. 01640-34480 PERSOONLIJKE SERVICE 's maandags gesloten/'s avonds op afspraak Advertentie I.M. Alleen aan de voorzijde van het pand bleef een gedeelte van de gevel staan. De bewoner werd op de begane grond onder het schuine pla fond aangetroffen. THOLEN 30 jan. algemene jaarvergadering plattelandsvrouwen. 1 en 8 feb. scholentoernooi dammen en schaken, Meulvliet 13.30 u. I feb. bijeenkomst borstvoedingsor ganisatie La Leche League, Markt 12 20.15 u. 7 feb. winterbingo Anbo, zaal Schuttershof. II feb. optreden huisorkest de Blau we Kamer, Meulvliet 13.30 u. 15 feb. mevr. A. Kuijper-Nap spreekt voor NCVB over 'Vrouwen geschiedenissen', 't Visnet 19.30 u. OUD-VOSSEMEER 28 jan. opvoering 'Een zwarte Pool' door Theater Split, Vossenkuil 20.15 u. 4 feb. openbare les gymver. Spido, gymzaal 14 u. 18 feb. toernooi judover. OVJV, Vossenkuil. SINT-ANNALAND 31 jan. jaarvergadering plattelands vrouwen, Gouden Leeuw 19.30 u. VERVOLG VAN PAG. 1 slachtoffer was zodanig dat de poli tie toestemming van de behandelend arts kreeg hem 's middags te horen. Volgens de brandweer, de politie en de stichting Beter Wonen betrof het een zeer zware ontploffing die zich zelden voordoet. Ook buurtbewo ners kregen de schrik van hun leven toen ze rond half tien 's avonds een enorme knal hoorden. Buurtbewo ners zagen vlammen en rook uit de woning slaan. De klap was zo hevig dat de muren van het huis -een hoek woning- instortten. Ook het plafond kwam naar beneden. Door de klap werden de ruiten weggeblazen. Buurtbewoners haalden de bewoner uit de woning. Het slachtoffer lag tussen zijn meubels en het puin op de begane grond onder het plafond dat door het instortten van de achter en zijgevel naar beneden was gezakt. Bij de familie J. Hage, de directe buren, sprongen de ramen in de slaapkamer aan de voorzijde. Zij sliepen de nacht bij familie. Ook enkele auto's die voor de woning stonden, werden beschadigd door de luchtdruk en rondvliegend glas en puin. De klap was in de wijde omtrek te horen en te voelen. Er was sprake van een korte brand, maar het vuur doofde in korte tijd vanzelf. J. Knuist zag de ontploffing vanuit zijn woning aan de W. Boothstraat gebeuren, schuin tegenover het pand. Hij zat televisie te kijken op het moment dat de explosie zich voordeed. "Ik zag een lichtflits, vlammen, rook en ruiten vliegen. Ik ben er direct naar toe gegaan." Samen met buurman J. Hage zijn ze de woning binnengegaan om naar Veraart te zoeken. Eerst konden ze de bewoner -die alleen woonde- niet vinden. "We hebben hem geroepen. Toen hoorden we hem kreunen en zo konden we hem vinden." Ook andere buurtbewoners verleenden eerste hulp. Per ambulance is Veraart toen met brandwonden aan gezicht en een arm naar het ziekenhuis gebracht. De hond van het slachtoffer bleef ongedeerd en werd door een kennis meegenomen. Hage heeft de gas kraan in de meterkast dichtgedraaid. "We mogen van geluk spreken dat er op het moment van de explosie geen mensen op de stoep liepen of op het pad tussen de woningen. Dan was het leed niet te overzien geweest, zo reageert directeur J. Kloet van de stichting Beter Wonen, die door schilder A. van de Ree was gealar meerd. Behalve de ambulance, poli tie, de brandweer, de stichting Beter Wonen was ook Delta nutsbedrijven gealarmeerd in verband met het afsluiten van de gastoevoer naar de woning. Ook burgemeester H.A. van der Munnik kwam zich per soonlijk op de hoogte stellen van de situatie. Ook chef van dienst A. de Regt van de districtspolitie Ooster- scheldebekken uit Goes kwam ter plaatse kijken. "In 25 jaar heb ik zoiets nog niet meegemaakt. Het geeft nogal wat commotie. Bij der gelijke calamiteiten is het onze taak om de afwikkeling van de zaak in goede banen te leiden." De Regt schakelde ook de technische recher che in van de regiopolitie Zeeland. Die moest eerst zijn werk doen voordat de woning werd gestut. Vertegenwoordigers van de stich ting Beter Wonen en de brandweer overlegden welke maatregelen er genomen moesten worden. Was het stutten of meteen afbreken, zo was de vraag. Kloet: "We hebben ons afgevraagd wat de gevaren zouden zijn voor de buren als we het pand zouden afbreken. In overleg met de brandweer, onze eigen technische mensen en aannemer Van Prooijen hebben we besloten de zaak te stut ten. We hebben daarbij ook reke ning met het weer gehouden. Dat was niet verontrustend." Zaak was wel dat de buren elders onderdak zouden vinden. "Ze hadden in een hotel kunnen overnachten, maar de familie heeft ervoor gekozen bij familie onderdak te zoeken." Op dat moment is ook besloten om 's ochtends meteen met de sloop te gaan beginnen. "We vonden het in het donker ook niet verantwoord om mensen het dak op te laten gaan. Bij dit soort werk is tenminste een hoogwerker nodig. Die is woens dagochtend gekomen." Woensdag heeft de stichting overleg gepleegd met de verzekeringsmaat schappij en architect J. Weertman. De woning staat op de lijst om dit jaar gerenoveerd te worden. Het huis is een zogenaamde ratiowoning met een houten voor-en achterpui. In totaal bezit Beter Wonen 328 van dergelijke woningen. Dit jaar moe ten er 48 van de 96 woningen in de smalstad opgeknapt worden. Dat zal na de bouwvakvakantie gebeuren. In dezelfde periode zal het pand Presi dent Kennedystraat 23 opnieuw gebouwd worden, zo heeft de stich ting gisteren besloten. De explosie was zo hevig dat het glas tot aan de achtergevel van de woningen aan de Bloemenlaan vloog. Beter Wonen heeft de bewo ners van de President Kennedystraat een brief gestuurd om de schade die door de explosie is veroorzaakt aan persoonlijke bezittingen binnen 24 uur te melden. Ook een aantal bewoners van de Bloemenlaan ontvangen zo'n brief. Van de inboedel van het slachtoffer is weinig meer heel. Dat wat niet is beschadigd, wordt opgeslagen in de vrijstaande woning tegenover num mer 23. Op aanraden van de politie zijn een aantal motoren die in het schuurtje stonden vannacht naar elders overgebracht. De woning naast het pand heeft, behalve glasschade, geen scheuren opgelopen. De 150 kerkgangers die zondag via het bruggetje in de Dalempolder te Tholen naar de kerk van de Gerefor meerde Gemeente moesten, kwa men vast te zitten in de modder en moesten over opstaande rijplaten strompelen. Is zoiets niet beter te regelen voor de zondag? Of is er bij dat dure plan geen toezicht aanwe zig? Met dank voor plaatsing. J.C. Knuist Burg. Waghtoplein 2 Tholen. De gerenommeerde LIJSTENMAKER mux™ voor het usTWERK eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax. 01666-4041 4695 CK Sint-Maartensdijk Tijdelijke ingang via Sportshop J&C Advertentie I.M. 18 feb. optreden zanger Willem Vermandere, Wellevaete 20.15 u. SINT-MAARTENSDIJK 26 jan. jaarvergadering plattelands vrouwen, Haestinge 19.30 u. 30 jan. vergadering gemeenteraad, gemeentehuis 14 u. 2 feb. vergadering ZLM/ZMO, de Noordpoort 19.30 u. POORTVLIET 30 jan. jaarvergadering plattelands vrouwen, 't Ouwe Raed'uus 20 u. SINT-PHILIPSL AND 27 jan. ledenvergadering De Ruuc- stoppelen, De Wimpel 20 u. 1 feb. bijeenkomst commissie oude renbeleid, De Wimpel 14.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 26 feb. driedimensionale objec ten M.J. Joossen, Markiezenhof, t/m 11 maart fototentoonstelling 'Vastenavond vastgelegd, Markie zenhof. 26 jan. informatieavond show- marchingband Rhapsody, Stoelemat 20 u. 26 jan. dubbel-duocabaret met Kommil Foo en Zindroom, De Maagd 20.15 u. 28 jan. funky jazz-dancenight met The Hipbone Connection, Botte Hommel 21.30 u. 28 jan. moderne jazz-dans van Djaz- zex, De Maagd 20.15 u. 29 jan. The Capella Chamber Orchestra St.Petersburg, De Maagd 20.15 u. 1 feb. Engelstalig toneelstuk Sher lock Holmes, De Maagd 20.15 u. 2 feb. muzikaal programma 'Mor genster' van Jasperina de Jong, De Maagd 20.15 u. 3 feb. romantisch klassiek ballet 'Het zwanenmeer', De Maagd 20.15 film+++fïlm+++Film+++ ROXY 1: Frankenstein - do en zo t/m wo 20 u., vr en za 21.30 u. De Leeuwekoning - vr 18.45 u., za 14, 16.30 en 18.45 u., zo 14 en 16.30 u., wo 14 u. ROXY 2: Interview with the Vam pire - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.30 en 20 u. The Mask - za 14 en 16.30 u., zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Junior - do en ma 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. Filmclub Cinema Paradiso: In the Name of the Father - di 20.30 u. CINEMACTUEEL 2: Disclosure - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. De Leeuwekoning (Neder landse versie) - za en wo 14 u., zo 14 en 16.15 u. CINEMACTUEEL 3: The Lion King - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za en zo 14, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 7