Milieu, maar ook het weer is ruig op excursie Strijenham Jubilerende leden gehuldigd bij industrie- en voedingsbond CNV korting Schakers pakken de Zwarte Dame J. van Gorsel is titelkandidaat Leerlingen strijden met zwart en wit Smulders voorzitter af van de turnfederatie Remise voor Hage op het NK dammen Wielrenners in training Districtsbestuurder Hubêrt: bondsstructuur op de schop Pech voor v.d. Hoek en Moerland op indoorcross perzen nepals kelims tot 70% ih ffi/s/de/ Wit Donderdag 26 januari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 In de Oosterschelde komen acht soorten sponzen voor. Ze bezitten uit-en instroomopeningen voor het zeewater. Daarachter bevinden zich kamertjes, behangen met microscopisch kleine haartjes waarmee de sponzen voed sel uit het water zeven. Zijker Het CNV staat op het punt om een grondige verandering te ondergaan. Dat vertelde districtsbestuurder Bert Hubêrt dinsdag op de ledenvergadering van de industrie- en voedingsbond CNV Tholen, die bezocht werd door veertien mensen. Daar werden ook drie jubilerende leden gehuldigd. Tevens nam secretaris H. Boogaard uit Sint- Maartensdijk afscheid na 22 jaar bestuurslid te zijn geweest. Te laat Bestuurswisseling Opsplitsen Weinig slagkracht BOSSTRAAT 24 Eerste overwinning Denk en Zet Denksport Tentamens Achttal De Eendracht ruikt promotie Denksport 100% score Landelijk Dam- en schaaktoernooi basisscholen Woensdagmiddag om half twee beginnen in Meulvliet de wedstrijden om de schoolkampioenschappen dammen en schaken. Veertien teams strijden om de zege bij het dam men en negen bij het schaken. De winnaars ontvangen de lauweren uit handen van damgrootmeester Ton Sij- brands. Zwitsers Simultaan Een van deze sponzen is het gewei spons. Tussen de stenen in de glooi ing langs de zeedijk achter de Klaas van Steenlandpolder bij Poortvliet heeft Louis Sauter van de natuurver- eniging Tholen er eentje gevonden. "Het is maar een kleintje. Ik heb geen grote kunnen vinden. Vorig jaar zaten die er wel. Heel veel zelfs. Er is wat gebeurd, maar ik weet niet wat," zo legt hij uit aan zo'n dertig belangstellenden die zich rond de bioloog hebben verzameld. Sauter moet bijna schreeuwen om zich voor iedereen verstaanbaar te maken: de wind wakkert aan tot stormachtig en staat pal op de dijk. Warm is het ook niet bepaald. Bijna iedereen heeft zich gewapend tegen de elementen met mutsen, capu chons, shawls en handschoenen. Kinderen en volwassenen luisteren echter geboeid naar de uitleg over het leven in het getijdegebied onder aan de voet van de dijk. Op een van de oesters heeft zich een schelpdier vastgehecht. Nee, het zijn er twee op elkaar. Slippers of muil tjes die in de jaren twintig, als aan- groeisels op de wanden van schepen zijn overgekomen uit Amerika via Engeland. Ze gedijen goed in dit zoute milieu. "Meestal zitten er meerdere op elkaar, van drie tot zeven stuks en vormen ze een soort hoorntje. De onderste is altijd een vrouwtje. Dat is niet voor niets zo," weet Sauter. En: "Ze vormen een plaag voor de mosselboeren." De natuurvereniging luidde met de excursie bij Strijenham 1995 in, het jaar dat door de Europese milieu organisaties is uitgeroepen tot het jaar van de milieubescherming. De Zeeuwse natuurverenigingen haken daar op in en organiseren elke maand een excursie. Het barre uitstapje begon om twee uur, maar dat was eigenlijk te laat om tussen de stenen naar bijzondere wieren en (schelp) dieren te zoeken. De zuidwestenwind stuwde het opkomende water snel tegen de glooiing op. Sauter was daarom al twee uur eerder op pad gegaan om naar bijzondere zaken te zoeken. "Ik ben al op strooptocht geweest. In het kader van milieu-educatie mag heel veel," schertst hij, "maar ik breng het straks netjes terug." Als hij de aanwezigen vraagt onder de stenen te kijken, wijst hij erop de stenen weer op hun plaats terug te leggen. "De planten en dieren zitten daar niet zomaar. De meesten heb ben zich vastgezet omdat het milieu tussen de hoog-en laagwaterlijn zo ruig is." De zoektocht levert behalve spatten Óosterscheldewater een keur van dieren en plantjes op: alikruiken, de gewone en de stompe die felgeel gekleurd is, de Portugese oester die de Zeeuwse platte heeft vervangen (meestal bedekt met zeepokken), een baksteen- en een paardeane- moon, en verschillende soorten wier zoals het Iers mos, een roodwier dat algemeen voorkomt op plaatsen waar het zoutgehalte voldoende hoog is. Niet alle vondsten hebben een Nederlandse naam, zo blijkt. Sauter noemt de Latijnse namen en trekt zijn schouders op om aan te geven dat je dat heus niet hoeft te onthou den. Maar sommige natuurliefheb bers vragen de naam te herhalen en schrijven het op in een klein boekje terwijl de meeuwen boven de groep in de wind hangen en de kinderen steeds meer naar het midden van de kring verhuizen omdat het daarbui ten te koud wordt. De zakpijp of zijker spreekt niet alleen de kinderen aan. Als Sauter in de leerachtige stugge huid knijpt, spuiten er twee dunne straaltjes water uit. Bij een van de kinderen in het gezicht. Maar er is meer aan de hand met dit manteldier. Volgens Sauter zijn het de voorlopers van de gewervelde dieren. "Ze schijnen een of ander bindweef sel te bezitten dat lijkt op rugge- merg. Chorda heet dat." De verza melde spullen worden in een bak met zout zeewater gelegd waardoor de diertjes en plantjes hun oorspron kelijke staat weer aannemen: het zeepokje steekt zijn kleine grijp- handjes uit en ook de paardeane- moom showt zijn tentakeltjes. De rondleider is zeer tevreden over de opkomst. Zeker gezien de weers omstandigheden. "Zo'n gezelschap had ik niet verwacht. Ik wil dit zeker in april nog eens doen, maar dan met beter weer." Louis Sauter van de natuurvereniging Tholen toont sponzen die zich op oesters hebben vastgezet. Eigenlijk waren er vier jubilarissen, maar W. Potappel uit Oud-Vosse- meer, veertig jaar lid, kwam niet op de vergadering. Wel waren er A.J. de Graaf uit Sint-Maartensdijk (40 jaar), C.J. Griep uit Tholen en C.P. de Regt uit Oud-Vossemeer (25 jaar). Zij kregen uit handen van Hubêrt de eretekens opgespeld. Daarnaast kregen ze een oorkonde en bloemen. Eén van de jubilarissen, dhr. Griep, kreeg zijn onderscheiding te laat. De Tholenaar was al in 1992 een kwart eeuw lid van het CNV. "Dat is heel erg vervelend en daarvoor mijn oprechte excuses", zei Hubêrt. "Als nog van harte gefeliciteerd en de oorkonde staat op de goede datum." De districtsbestuurder keek nog even terug op het ledental van het CNV. "Toen ik bij de industrie- en voedingsbond kwam, zei mijn baas tegen me: Jij kon wel eens de laatste bestuurder zijn die hier in dienst trad. Het ging namelijk niet zo best met de vakorganisatie", vertelde Hubêrt. "De industrie- en voedings bond had toen 46.000 leden en het kalfde langzaam af. Er lagen al plan nen in de kast voor wat er moest gebeuren als het aantal leden naar 40.000 zou zakken. Maar nu kunnen we gerust stellen dat het CNV recht van bestaan heeft. De industrie- en voedingsbond heeft momenteel ruim 61.000 leden. Ik maak me ove rigens wel eens zorgen om de vele zogenaamde ANWB-leden. Die komen als ze problemen hebben en als alles opgelost is, gaan ze weer weg. Daarom doet het me deugd om mensen te huldigen die al zo lang lid zijn." Behalve bij de jubilea van de vier leden, werd ook even stil gestaan bij het vertrek van secretaris H. Boog aard. Hij gaf zijn functie over aan mevr. M. van Driel-Wind uit Tho len. "Ik heb 22 jaar bestuursfuncties bekleed, nu is het tijd om het over te geven", zei Boogaard die de nieuwe secretaris zijn CNV-koffer overhan digde. "Dat is handig om al je spul len in op te bergen", lichtte hij toe. Mevr. Van Driel bedankte Boogaard en beloofde er zuinig op te zijn. Zowel de scheidend als de nieuwe secretaris kregen een bloemetje. Districtsbestuurder Hubêrt legde de aanwezigen het één en ander uit over de veranderingen die op til zijn bij het CNV. "Er gebeurt nogal wat in Nederland bv. Volgens de over heid gaat het nog niet zo slecht met onze toko, maar ik kan het aantal reorganisaties niet meer bijhouden", zei de CNV'er. "We moeten ons bezinnen op de toekomst. Daarom is er een nota gemaakt over de toe komst van de industrie- en voe dingsbond CNV. Daarin staan drie trefwoorden centraal: decentralisa tie, individualisering en de verande rende maatschappelijke betrokken heid. Het collectieve wordt steeds meer losgelaten en er wordt vaker 'maatwerk' geleverd. Toegepast op een specifiek bedrijf. De mensen zijn mondiger geworden en moeten en kunnen zelf afwegingen maken wat goed voor hen is. De tijd is voorbij dat we tegen iemand konden zeggen wat hij met bijvoorbeeld zijn vut-geld moet doen. Voortzetting van het traditionele beleid is nu niet meer aan de orde. Er moet meer inspraak van de leden komen en de bond moet meer gericht zijn op belangenbehartiging op de korte ter mijn. Het CNV moet inspringen op wat de leden belangrijk vinden." Het CNV is van plan om de hele structuur van de organisatie om te gooien. Nu is er de vakorganisatie CNV met daaronder zeventien bon den zoals de hout- en bouwbond, de industrie- en voedingsbond en de ambtenarenbond. In deze bonden zijn een heleboel bedrijfstakken ver enigd. Volgens Hubêrt is dat een belangrijke reden waarom de verga deringen zo slecht bezocht worden. "Dat probleem doet zich bij alle bonden voor. Het komt omdat men het verhaal steeds algemeen moet houden. Maar de leden hebben spe cifieke informatie over hun sector nodig", zei de districtsbestuurder. "We waren eens in onderhandeling met een bedrijf over de cao en we zouden diezelfde avond om acht uur de werknemers van een vestiging in Klazienaveen hierover berichten. Het duurde echter nogal lang en we kwamen pas om twaalf uur daar aan. Toch zaten er nog steeds 250 man in de zaal. Hoe komt dat? Dat komt omdat het hun persoonlijk aanging. Het ging over hun probleem en hun cao." Daarom wil de industrie- en voe dingsbond CNV toe naar een andere opzet. Het CNV blijft de algemene koepel en die krijgt twee 'afdelin gen': marktgerichte bedrijven en ambtenaren. De marktgerichte sec tor gaat dan bestaan uit de bonden zoals die nu bestaan (hout- en bouw bond, dienstenbond enzovoort). De industrie- en voedingsbond gaat zich echter nog verder opsplitsen in veertien vakgroepen. Globaal één vakgroep per cao. Zo komen er vak groepen voor ondermeer de metaal industrie, de metaalnijverheid, lederwarenindustrie en brood en banket. Dat betekent volgens Hubêrt dat de leden meer betrokken raken bij de bond. Bovendien heeft men een vakgroep voor elke specifieke bedrijfstak. "Zo voorkom je dat er gezegd wordt: De algemene arbeids voorwaarden passen niet in ons bedrijf', zei de districtsbestuurder. Een ander punt van verandering is dat er nieuwe kantoren zullen ont staan. "Op dit moment kan het nog zo zijn dat er iemand in Breda aan belt en omdat zijn bedrijfstak niet bij ons kantoor zit, moet hij naar bij- voorbeel Woerden of Utrecht", leg de Hubêrt uit. "Dat is natuurlijk heel raar, maar het gebeurt. Er zouden in de nieuwe structuur kantoren moe ten komen waar je de hele santen kraam kunt vinden. En een één- loket-functie zou het beste zijn. Eén persoon die je vertelt: O, dan moet je op die verdieping en in die kamer zijn." De aanwezige Thoolse leden waren nog niet zo overtuigd van het nut van de nieuwe opzet van de indus trie- en voedingsbond. Het opsplit sen in vakgroepen maakt de slag kracht van de bond alleen maar klei ner, was de algemene indruk. Hubêrt vond echter dat de vakgroe pen veel dichter bij de leden staan en ook veel gerichter actie kunnen ondernemen. Hij meldde ook dat vergaderingen zoals deze dan niet meer worden gehouden voor elk apart bondje, maar voor het hele CNV in de regio. "Zo krijg je de zaal tenminste vol", meende de bestuur der. Er werden heel wat bloemen uitgedeeld op de CNV-vergadering. Links de scheidend secretaris H. Boogaard en zijn opvolgster mevr. M. van Driel-Wind. Daarnaast van links naar rechts de jubilarissen A.J. de Graaf, C.P. de Regt en C.J. Griep. Na 27 jaar heeft Joop Smulders de voorzittershamer neergelegd van de turnfederatie van Tholen, Sint-Phi- lipsland en Schouwen-Duiveland. Het gezamenlijk overleg van de gymnastiekverenigingen op de drie eilanden koos Peter Moerland van WIK uit Sint-Annaland als opvolger van de 71-jarige Vossemeerder. Riet Krijger-Speijer van Excelsior uit Poortvliet voert voortaan het secre tariaat. "De federatie bestond aanvankelijk alleen uit de verenigingen van Tho len en Sint-Philipsland", vertelt Moerland. "Wegens gezamenlijke wedstrijden werden gaandeweg Duiveland (Oosterland) en Delta Sport (Zierikzee) bij het overleg betrokken. Zij komen nu ook op de vergaderingen, dat is zo gegroeid." De federatie verwelkomde de onlangs opgerichte vereniging TVT uit Thoien als nieuw lid. Smulders vertegenwoordigde de gymnastiekverenigingen ook in de gemeentelijke adviescommissie sport. Deze commissie is voor de nieuwe gemeente nog niet opnieuw ingesteld. Zodra dat gebeurt, zal de turnfederatie praten over een kandi daat. Op de volgende vergadering neemt de federatie nog officieel afscheid van Smulders, die wegens zijn ver diensten al meerdere onderscheidin gen van de KNGB ontving en ook al een lintje kreeg. Joey Moerland uit Stavenisse en Kevin v.d. Hoek uit Sint-Maartensdijk reden vrijdag en zaterdag mee in de derde indoor motorcross Zeeland te Goes. Joey startte vrijdag in de superklasse 125 cc. Bij de start van de eerste manche reed hij in de staart van het peloton, maar al bij de eerste doorkomst had hij zich opge werkt naar een zevende plaats. Na zes minuten kwam de Stavenissenaar als zesde over de finish. Daardoor moest hij aan een herkansing meedoen om een plaatsje in de finale te bemachtigen. Bij de start van die herkansing ging Joey als tiende weg. Maar door vechtlust en geconcentreerd rijden, wist hij naar voren te komen en won de race. Zo nam hij toch plaats achter het starthek in de finale. Maar hij viel in de tweede bocht. Uiteindelijk bereikte hij toch nog een zesde plek. Zaterdag stond Joey aan de start van de 125 cc. In de eerste manche ging hij als vierde door de bocht, maar na drie ron den lag hij aan kop. De winst ontging hem echter doordat hij twee ronden voor het einde viel en zijn pols zodanig bles seerde dat hij moest opgeven. Bij de 80 cc verscheen Kevin v.d. Hoek vrijdag aan de start. Het was zijn eerste wedstrijd op een Honda met hoge wie len. Kevin werd ingesloten en reed zodoende half in het peloton. Ondanks een goede race kwam hij niet in de fina le. Kevin viel in de tweede manche door een stuurfout van de crosser naast hem. Desondanks wist hij toch nog een zeven de plaats te halen. De Sint-Maartensdijkse motorcrosser ging zaterdag in de eerste manche als zevende door de eerste bocht. Na een sterke race eindigde hij als vierde, net niet genoeg voor een finaleplaats. In de herkansing kwam Kevin al snel op een zevende plek, maar toen hij op een springbult iets teveel gas gaf, trok de motor onder hem vandaan en zat de crosser op de grond. Opidat het even duurde voordat zijn tweewieler vantus- sen de strobalen was gehaald, had hij geen kans meer op een finaleplaats. Tho len was goed vertegenwoordigd op de indoor motorcross, want behalve Joey Moerland en Kevin v.d. Hoek deden ook Kees Stouten, Patrick Potter, Sjaak Fase en Gert-Jan Franke mee. BERGEN OP ZOOM 01640-42216 V I? S p: Advertentie I.M. De Thoolse dammer Toby Hage is begonnen aan de halve finales van het Nederlands kampioenschap dammen in Zwolle. Hage mocht daaraan meedoen omdat hij in maart Zeeuws kampioen werd. De eerste twee wedstrijden liepen uit op remi se. Arjan van Leeuwen, al eerder finalist, was een moeilijke tegen stander en de partij liep uit op een puntendeling. De ex-wereldkam- pioen bij de jeugd, Erno Prosman, was de tweede opponent van Hage. Na een spannende strijd eindigde ook deze partij in remise. Met die twee punten staat Hage op een vier de plek die hij met drie anderen deelt. Bovenaan staat Thijssen - die net als Hage meedeed aan het wereldkampioenschap - met vier punten. De halve finales worden gespeeld in vier groepen van tien spelers. Uit elke groep plaatsen de twee besten zich voor de eindstrijd. Na vier ronden deelt de Thoolse dammer de derde plek met A. van Leeuwen. Zij hebben een punt ach terstand op de beide koplopers. Hage speelde in de derde wedstrijd remise tegen de Zeeuw Johnny de Leeuw en won vervolgens de vierde partij van Cock van Leeuwen. De Thoolse schaakvereniging Denk en Zet heeft haar eerste overwin ning behaald. Het tweede team van de Zwarte Dame uit Kruiningen werd met 6-2 verslagen. Slechts één speler verloor zijn partij, twee spe lers remiseerden. Vincent Fructuoso won op het derde bord met wit tegen P. Meijaard. Na een Grünfeld-Indische opening, waarbij de zwartspeler een tempo verloor, bleef Fructuoso voortdu rend het initiatief houden. Met een sterk pionnencentrum won hij in de twintigste zet met tempowinst twee stukken, waarna zijn tegenstander opgaf. Dig de Graaf speelde op het eerste bord met wit tegen M. Burger, die eigenlijk deel uitmaakt van het eer ste team van de Zwarte Dame. Na een Scandinavische opening waren de aanvalskansen duidelijk voor de Kruiningse tegenstander. Door een onnauwkeurige zet wist De Graaf toch nog een remise uit het duel te slepen. Op het tweede bord speelde zijn broer Jan tegen R. Hoek van Dijke. Het werd een Schotse partij, waarbij Jan met zwart sterk speelde en de partij in zijn voordeel besliste. Gillis Dijke bezette het vierde bord en nam het met zwart op tegen L. Poleij. Door het ontbreken van wed strijdritme speelde de Scherpenisse- naar op een lager bord. In een voor hem bekende variant van het Sicili- aans kreeg hij al snel een gelijke stelling. Door een foutieve zet van zijn tegenstander kon Dijke de partij vrij eenvoudig in winst omzetten. De overige partijen werden op een andere avond gespeeld, doordat enkele spelers van Denk en Zet ten tamens hadden. John den Engels man stelde voor de Thoolse schaak vereniging de overwinning veilig door te profiteren van een fout die zijn tegenstander in de opening maakte. Met aanvallend spel won hij zijn wedstrijd. Op het zesde bord speelde Sebastiaan Koedoot tegen W. Karelse een onregelmatige ope ning. De Sint-Annalander kreeg al vroeg in de wedstrijd een overwicht in het centrum en won door een combinatie een stuk voor een pion. Daarna wikkelde Koedoot snel af naar het eindspel en won zonder strubbelingen. Johan Aarnoudse zat op het achtste bord tegenover B. van den Broeke. Zijn partij was van beide zijden risi coloos en gericht op een snelle afruil van de stukken, wat resulteerde in een remise. De enige verliespartij kwam op naam van Hans Dijke, waardoor de eindstand 6-2 werd. Denk en Zet bezet met vier punten uit drie wedstrijden een plaats in de sub-top. Het tweede team van schaakvereniging Goes heeft de lei ding met 7 punten uit vier wedstrij den. Bij het Zeeuws damkampioenschap voor pupillen en aspiranten blijft De Eendracht het goed doen. De elfjarige Jantien van Gorsel uit Tholen heeft bij de pupillen drie punten voorsprong op de naaste concurrentie, terwijl Mathijs Binkhorst koploper is bij de aspiranten. Schot 11 uit 7, 5. Rien Schakel 10 Op de tweede speeldag werkten de pupillen de tweede reeks van zeven ronden af. Jantien van Gorsel heeft, met nog dertien ronden te gaan, een voorsprong op vier clubgenoten. Mocht ze die behouden dan zal de Thoolse het eerste meisje zijn dat Zeeuws pupillenkampioen wordt. De tussenstand: 1Jantien van Gor sel 26 punten uit 14 wedstrijden, 2. Wim van Dijke 23 p., 3. So Lee 23 p., 4. John de Rooy 23 p., 5. Wilmer Kousemaker 23 p., 6. Merijn Mul ders 22 p., 7. Pieter Lindhoud 22 p., 8. Daan de Viet 21 p. Verdere Tho- lenaren: Raimond van Loon 19 p., Freddy Simons 16 p., Jasper Ver berk 10 p., Laura Bijl 8 p., Lisette Binkhorst 8 p., Ben Vermeulen 7 p., Miranda Contant 6 p., Arjan Con tant 4 p. Bij de aspiranten heeft Mathijs Binkhorst nog als enige een 100% score. Ching Hei Chong, Rien Scha kel en Jan de Viet verspeelden zater dag een paar punten. Mark Schot klom daardoor op naar de vierde plaats in het tussenklassement: 1. Mathijs Binkhorst 12 uit 6, 2. Ching Hei Chong 12 uit 7, 3. Raoul de Rooy (Yerseke) 11 uit 7, 4. Mark uit 7, 7. Jan de Viet 8 uit 7, 8. Hans Leune 7 uit 7. In het kampioenschap voor junioren verloor Christian Binkhorst verras send van Jeroen Viergever uit Sou burg. De wedstrijd tussen Rombout Kousemaker en Joyce de Vos werd uitgesteld. De volgende ronden worden op zaterdag 4 februari gespeeld. Het eerste achttal van De Eendracht kan promoveren naar de landelijke tweede klasse. Het team moet dan morgen winnen van hekkesluiter PWG 's-Gravenpolder 4. In de zevende ronde klopte De Eendracht met 10-6 BDV uit Bergen op Zoom. Met 14 punten uit 7 wedstrijden is het team dicht bij prolongatie van de titel in de hoofdklasse van de Zeeuwse dambond. Op de winst tegen BDV viel niets af te dingen. André Boogerd, Stef Bae- rends en André Kousemaker won nen hun partijen overtuigend. De uitslag: A Boogerd-C. van Tongeren 2-0, T. Hage-P. Karregat 1-1, H. Gunter-F. Berkholst 1-1, D. de Vos- J. van Beeck 1-1, L. Meerman-H. Roodenburg 1 -1A. Kousemaker-G. Franken 2-0, S. Baerends-R. Duse- bout 2-0, R. Kousemaker-S. Sital 0- 2. Het tweede achttal van De Een dracht speelde 8-8 tegen PWG 's- Gravenpolder 3. Deelnemende basisscholen zijn: De Regenboog, Ter Tolne en De Kraal uit Tholen, de St. Anthoniusschool en de Die Heenetrechtschool uit Oud-Vossemeer, De School met de Bijbel en de De Casembrootschool uit Sint-Annaland, De Schalm uit Stavenisse, De Rieburch uit Sint- Maartensdijk, De Oosterschelde- school uit Scherpenisse, De Eevliet uit Poortvliet, De Luyster uit Sint- Philipsland en De School met de Bijbel uit Anna Jacobapolder. Er worden negen rondes gespeeld: vijf op woensdag 1 februari en vier op woensdag 8 februari. De schaak wedstrijden worden gespeeld vol gens een schema waarbij de num mers vlak voor het begin van de westrijden worden getrokken en gekoppeld aan de scholen. De dam- wedstrijden worden voor het eerst gespeeld volgens het Zwitsers sys teem. Dat betekent dat er vooraf geloot wordt. Hierbij zorgt men er wel voor dat het eerste team niet tegen het tweede van dezelfde school moet spelen. De rest van de loting verloopt echter willekeurig. De uitslagen van de wedstrijden zijn bepalend voor de volgende tegen stander. Om dat bij te houden, wor den de standen ingevoerd in de com puter en verwerkt volgens de regle menten van de dambond. Voordeel van dit Zwitsers systeem is volgens de organisatie dat ieder een na enkele ronden steeds tegen gelijkwaardige tegenstanders speelt. Daardoor hoopt men de wedstrijden spannend te houden. De prijzen worden op 8 februari uitgereikt door damgrootmeester Ton Sijbrands, wereldkampioen in 1972 en wereld recordhouder simultaan blinddam- men. Onlangs werd Sijbrands geplaatst als reserve voor het wereldkam pioenschap. Na afloop van de prijs uitreiking speelt de grootmeester een simultaanpartij tegen de twee beste damteams. In totaal doen er 23 teams mee met, inclusief de reser ves, 115 spelers. Om wedstrijdritme op te doen voor het komende wielerseizoen worden er diver se trainingsritten georganiseerd. In de eerste, op de Borchwerf te Roosendaal, teisterde storm en regen de coureurs. Ondanks de ongunstige weersomstan digheden kwamen er bij de categorie junioren 17 deelnemers aan het vertrek, waaronder Arjan van Haaften. De Stave nissenaar legde beslag op de achtste plaats. Bij de A-amateurs was er een sterk deelnemersveld van 35 renners, met daaronder ook enkele beroepsren ners. Vossemeerder Ruud Havermans toonde in redelijk goede conditie te zijn. Hij maakte deel uit van een selecte kop groep van negen renners, waaronder drie profs. In de eindsprint, die gewonnen werd door John Leys, maakte Haver mans geen kans. Als laatste renner van de kopgroep klasseerde hij zich als negende.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 17