Fracties lichten functioneren door van commissies Zorg over behoud Thoolse monumenten Plan voor 25 huizen achter de Langeweg in Scherpenisse Raad compleet Politiek ontkomt niet aan maken van keuzes Wandelpad Bakkersdijk met twee weitjes voor schapen Te weinig bouwgrond Uitbreiding moet toereikend zijn voor komende tien jaar Horeca wil intrekken van vergunning Buutengaets Nieuw jasje monument bij Grevelingen Burgemeester Van Velzen met pensioen Waterschappen in vervoerregio Financiële toekomst Tholen niet rooskleurig Donderdag 26 januari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 SGP tegen lidmaatschap van burgers De PvdA, gesteund door D66, wil dat adviescommissies in een eerder stadium betrokken worden bij de besluit vorming. Burgemeester en wethouders zouden zaken aan de orde moeten stellen zonder tevoren een voorlopig standpunt in te nemen. "Dat heb ik twee jaar geleden al voorgesteld, maar toen kreeg ik geen steun", merkte P. van Belzen (RPF/GPV) op. De burgemeester zei dat iets dergelijks in Eindhoven tot grote bestuurlijke verwarring heeft geleid. Emancipatie "Ik maak me grote zorgen over het behoud van de monu menten in Tholen." Burgemeester H.A. van der Munnik zei dat in de gemeenteraad waar diverse fracties hun ongerustheid kenbaar maakten over financiële tegenval lers bij restauraties. Komende maandag moet de raad beslissen om voor de toren van de Grote Kerk in Tholen een miljoen extra beschikbaar te stellen. De eerste fase van het uitbreidingsplan voor Scherpenis se, ten zuiden van de Langeweg, voorziet in 25 woningen voor de eerstkomende tien jaar. De gemeente wilde aan vankelijk meer, maar is door de provincie teruggefloten. "Er mag in Scherpenisse alleen gebouwd worden voor de behoefte onder de eigen inwoners", legde burgemeester H.A. van der Munnik vorige week uit tijdens een inspraakavond in het Holland Huis. Boomgaard Achtergrenzen De gemeente Tholen ziet zich de komende jaren gecon fronteerd met oplopende tekorten, tot bijna een miljoen in 1998. Er zullen dan ook keuzes gemaakt moeten wor den, was de teneur, maandag in de gemeenteraad, tijdens de behandeling van de begroting voor 1995 en de meer jarenraming 1996-1998. Verschillende fracties riepen burgemeester en wethouders op om met plannen te komen. T\issenbalans Zwembad Moerland zei dat in zijn voorstel de invloed van de burger en van de gemeenteraad groter wordt. "En er wordt meer recht gedaan aan de besluitvorming." Maar de burge meester verwacht er niet veel van; het college van burgemeester en wethouders zou het zicht kunnen verliezen op wat de ambtenaren doen. Doch Moerland hield voet bij stuk: "Ik wil er in de commissie bestuurlijke aangelegenheden over kunnen praten." Daar zal ook aan de orde komen of niet-raadsleden tot de commissies toegelaten moeten worden. Een wens die D66 begin deze maand uitr te en waaraan AOV, RPF/GPV en VVD hun steun betuigden. D66 denkt aan leden van politieke partij en, die voor de raadsverkiezingen op een kandidatenlijst stonden maar niet zijn gekozen. Voor de SGP hoeft het niet, zo maakte fractievoorzitter M. Dijke maandag duidelijk. "Het is onge wenst, want het betreft niet-gekozen burgers die de eed of gelofte niet hebben afgelegd en dus niet verant woordelijk zijn voor hun beleid. Praktisch bezwaar is bovendien dat het n iet-partijgebonden mensen zou den kunnen zijn, die hun eigen weg kunnen gaan." De SGP maakte in de algemene beschouwingen meteen duidelijk, dat ook de commissies sport en soci aal-cultureel werk niet opnieuw ingesteld hoeven te worden. En aan een werkgroep emancipatie heeft de fractie van de staatkundig gerefor meerden al helemaal geen behoefte. Over de beide commissies wordt volgende week in de commissie bestuurlijke aangelegenheden gepraat. Wat de werkgroep emanci patie betreft - een commissie was dat niet - daarover zal het college niet zelf met een voorstel komen, maakte de burgemeester maandag vast duidelijk. PvdA en D66 willen ook die werkgroep terug. "Ons standpunt zal afhangen van het advies van de commissie", aldus de burgemeester. In het licht van die tegenvaller pleit ten meerdere partijen voor het bij stellen van de cijfers in de meerja renraming restauratie monumenten. De burgemeester zag daartoe moge lijkheden als in juni de nieuwe meerjarenraming vastgesteld moet worden. De PvdA vroeg om een prioriteiten lijst. "Want nu lopen we vast", aldus I.C. Moerland. Maar Van der Mun nik maakte duidelijk dat tot 1999 de beschikbare gelden aan lopende pro jecten zijn toebedeeld en daarin kan zomaar geen verandering aange bracht worden. "Pas na die tijd kun nen er keuzes gemaakt worden." Om tegenvallers zoals nu bij de Thoolse toren te voorkomen, stelde J. van den Donker (D66) voor om geld uit te trekken voor het onder houden van pas gerestaureerde monumenten. "Om te voorkomen dat de restauratie weggegooid geld is geweest." Maar Van der Munnik voelde er niet voor om de gemeente verantwoordelijk te maken, omdat er geen geld is. "De gemeente is aangesloten bij de monumentenwacht, die de staat van onze monumenten regelmatig inspecteert." De burgemeester betreurde het, dat het rijk nog steeds geen geld beschikbaar heeft gesteld in het kader van een nog door minis ter d'Ancona opgestelde nota met betrekking tot onderhoud aan monu menten. R. Ravensteijn (VVD) informeerde naar het herstellen van de kerktoren in Sint-Annaland, waarvoor dit jaar drie ton nodig zou zijn. "Wanneer is de schade getaxeerd en is het genoemde bedrag voldoende?" Van der Munnik antwoordde dat de toren weliswaar eigendom van de ge meente is, maar het is geen monu ment. Het geld om deze op te knap pen komt dan ook uit een ander pot je. De eerste fase van de uitbreiding aan de oostkant van Scherpenisse moet voor de komende tien jaar toereikend zijn. ners van de Langeweg hebben zich de afgelopen jaren danig geroerd. Ze voelen er niet voor om buren prak tisch in hun achtertuin te krijgen. Tijdens twee informele hoorzittin gen lichtten ze hun bezwaren toe en droegen een aantal ideeën aan, waaronder een schets met betrek king tot de perceelsgrenzen. "Daar vind ik in dit plan nauwelijks iets van terug", betoogde A. van Doren. Burgemeester H.A. van der Munnik was het niet met hem eens. "Er is meer ruimte gemaakt, met name bij de bungalowkavels." Maar niet alle wensen kunnen verwezenlijkt wor den. De ontsluitingsweg voor het wijkje wordt aangelegd in het verlengde van de Laban Deurloostraat, door het dreefje bij de woning van mevrouw Helleman-Torenvliet. Aan de noord-oostkant daarvan liggen twee ruime bungalowkavels. Aan de westkant komt de overige bebou wing. De uitbreiding van de begraafplaats is eveneens in het bestemmingsplan opgenomen. Ten zuiden van de geplande wijk ligt een gebied voor tien tot vijftien woningen. Dat kan bebouwd worden als blijkt dat de behoefte groter is dan waarin het plan voorziet. De bedoeling is, om na 2005 verder te bouwen in de rich ting van de Poortvlietsedijk. Dat gebied, alsmede de grond tot aan de Molenweg, houdt een agrarische bestemming waarop niet gebouwd mag worden. Veel opmerkingen werden er op de bijeenkomst niet gemaakt door de 24 aanwezigen. Met name de bewo- Van Doren grenst aan de nu geplan de uitbreiding, ligt dus in de volgen de fase. "Aan dat vervolg - voor na 2005 - is nog helemaal geen invul ling gegeven", aldus de burgemees ter. De Scherpenissenaar vond het een belemmering dat de gemeente op den duur zijn grond nodig heeft. "Een deel daarvan is boomgaard. Die moeten we vroegtijdig aanko pen, maar de rest niet", zei ambte naar L.T. Steenpoorte. Om goed keuring van het bestemmingsplan te krijgen, is op grond.van milieu-eisen een voorgeschreven afstand ver plicht tussen bebouwing en boom gaard. In het plan Dorpsweg te Oud- Vossemeer heeft de gemeente daar mee problemen ondervonden en dat wil men in de toekomst voorkomen. L. Bijnagte vond het maar vreemd: "Ik zou liever naast een boomgaard wonen dan naast een sloot waarin een overstort van het riool uitkomt", zei hij. "Ik geef u gelijk", zei de bur gemeester. "Maar er gelden ver scherpte milieuregels en de gemeen te heeft daaraan te voldoen." A.J. Louisse vroeg zich hardop af waar om de gemeente een boomgaard gaat aankopen, terwijl er volop gemeentegrond vrij ligt in die hoek. "Je moet op een logische plaats beginnen te bouwen, dicht bij de bestaande bebouwing en infrastruc tuur", aldus Van der Munnik. Uit opmerkingen van A.C. van der Werf en Weggemans bleek, dat over de achtergrenzen van de huizen en percelen aan de zuidkant van de Langeweg wensen bestaan. Eerstge noemde zou een stukje willen bijko pen, maar zag dat ingekleurd staan op de kaart. "De daar getrokken lijn zegt niets over de eigendomsgrens, maar geeft de grens aan van het bestemmingsplan. Als u grond wilt bijkopen, maakt u dat dan in het ver volg van de procedure kenbaar", adviseerde de burgemeester. De komende tijd buigen het college van burgemeester en wethouders, de commissie ruimtelijke ordening en de gemeenteraad zich over het plan. Dan kunnen ook nog bezwaren ken baar gemaakt worden. "Ik denk dat het vlak voor of vlak na de zomerva kantie voor goedkeuring naar gede puteerde staten kan", legde de bur gemeester de aanwezigen uit, waar onder raadslid J. van den Donker. Mevrouw Helleman kaartte nog een praktisch probleem aan. Sinds er voor de uitbreiding van de begraaf plaats zwaar verkeer door de dreef naast haar woning heeft gereden, staat er voortdurend vijf centimeter water in de kelder. "Ik woon al 53 jaar in dat huis en de kelder is altijd kurkdroog geweest." Ze is bang dat het bouwverkeer in de toekomst ook problemen gaat geven. Van der Munnik kon niets beloven, maar adviseerde om de bevindingen op papier te zetten en aan het gemeentebestuur toe te stu ren. Het advocatenkantoor Karei Maes Mastboom, dat een aantal Sint-Annalandse horeca-onderne- mers vertegenwoordigt, heeft aan burgemeester en wethouders van Tholen gevraagd om een antwoord op een brief van 24 augustus. Daarin werd om intrekking gevraagd van de vergunning voor de watersportver eniging te Sint-Annaland om maal tijden en dranken te serveren aan leden, introducees en passanten. Het college heeft hierop nog steeds geen antwoord gegeven. "Van cliënten begreep ik dat de schendingen van de voorwaarde dat enkel leden tot het clubgebouw mogen worden toe gelaten, onverminderd doorgaan", schrijft het advocatenkantoor dat per ommegaande antwoord vraagt. Daarmee gaat de Sint-Annalandse horeca door met haar strijd tegen de horeca-vergunning voor het clubge bouw Buutengaets van de water sportvereniging. Maandag wordt de brief behandeld in de gemeenteraad. De gemeente kan niet voorkomen, dat particulieren grond aan- of ver kopen op plekken waar ze bestem mingsplannen wil gaan ontwikke len. "Gemeenten handelen nu een maal in de openbaarheid en ze heb ben géén voorkeursrecht", zei bur gemeester H.A. van der Munnik maandag in de gemeenteraad op vragen van P. van Belzen (RPF/GPV). "Overal in het land vliegen projectontwikkelaars de gemeenten voorbij." Doordat burgers zich steeds moeilij kere onderhandelingspartners tonen, gaat de grondverwerving door gemeenten een stuk moeizamer, aldus de burgemeester. Dat leidt er op dit moment toe, dat er in ver schillende plaaatsen onvoldoende grond voor woningbouw voorhan den is. "Als je weet dat er vertraging kan ontstaan, begin dan eerder met de aankoop", adviseerde I.C. Moer land (PvdA). "Dat kan haast niet, of het betekent meer renteverlies", aldus de burgemeester. Hij wees erop dat Tholen niet exclusief is in Nederland, maar de druk die zich op de Thoolse woningmarkt voordoet is tegen de verwachting in. Rijkswaterstaat heeft het meer dan dertig jaar oude monument op de Grevelingendam in ere hersteld. Het monument staat op de noordzijde van de dam. Het is een betonblok dat van juni tot eind 1964 het eindsta tion was van een kabelbaan waar langs tien gondels continu stortsteen naar de stroomgeulen van de Kram mer en de Bocht van Sint Jacob aan voerden. Het ankerblok is niet, zoals de rest van de hulpbouwsels, na de voltooiing weggehaald, maar het is als monument van de Deltawerken blijven staan. Begin vorig jaar werd opgemerkt dat het monument er ver vallen bijlag. Vol met betonrot, graffiti en roestige, ijzeren pennen. Rijkswaterstaat maakte hierop met de bedrijven Schults saneringstech nieken en schilders uit Zierikzee en Het Kerssen Betonplan uit Rotter dam een afspraak over een grondige opknapbeurt. Het bouwwerk werd gerepareerd, bijgewerkt en van een kleurtje (grijs en blauw) voorzien. Samen met rijkswaterstaat adopteer den de twee bedrijven het monu ment tot 2004. Met de beëdiging van de voormalige wethouder J. de Jager uit Anna Jacobapolder is de nieuwe gemeenteraad van Tholen compleet. Oud-burgemeester G. van Velzen van Sint-Philipsland legt per 1 februari zijn ambt neer als burgerva der van de gemeente Goedereede. De 65-jarige Van Velzen gaat met pensioen. Morgen om drie uur neemt hij afscheid tijdens een bij zondere raadsvergadering in gemeenschapscentrum Dorpstien den te Ouddorp. Om half acht kun nen inwoners en andere belangstel lenden afscheid van hem nemen. De Zeeuwse waterschappen zijn toegetreden tot de vervoerregio Zee land. Tegelijkertijd trokken de ZWN-groep, de Nederlandse spoor wegen en de kamers van koophan del zich terug. Daardoor zitten er nu alleen nog maar wegbeheerders in de vervoerregio. Behalve de water schappen zijn dat rijkswaterstaat, de provincie en de gemeenten. Zij wil len, ook als de organisatie geen bestuurlijke status krijgt, het overleg in stand houden om de al opgezette plannen uit te voeren. Er is besloten om de vergaderingen van het alge meen bestuur voortaan in het open baar te houden. Er zijn een aantal projecten uitgekozen op Walcheren, de Bevelanden, Westerschouwen en Zeeuws-Vlaanderen die als eerste aangepakt gaan worden. Ook is er het actieplan openbaar vervoer. Daarmee wordt gewerkt aan klein schalig en gecombineerd vervoer. In eerste instantie gaat het om gehandi capten en later komen daar andere groepen zoals ouderen en scholieren bij. Er wordt naar gestreefd om het huidige niveau van bus- en treinlij- nen te handhaven. Ook moet er vol gens de vervoerregio lijn gebracht worden in de plannen en initiatieven om het aantal fietspaden uit te brei den en te verbeteren. Het zicht op Scherpenisse vanaf de Bakkersdijk. De Bakkersdijk in Scherpenisse heeft een ware gedaanteverwisse ling ondergaan. De hoge bomen en het dichte struikgewas zijn ver dwenen en hebben plaats gemaakt voor nieuwe aanplant. De dijk oogt kaal na deze rigoureuze ope ratie van kappen en opruimen. De dijk werd gebruikt als wei voor het grazen van stieren maar nu mogen de mensen er bezit van nemen. Op de kruin van de dijk loopt een wandelpad van schelpen, van de NoordstraatAVilhelminastraat tot aan het fietspad langs de Provin- cialeweg. Inwoners van het dorp kunnen nu een rondje maken over het pad naar het fietspad, of hal verwege de dijk afgaan en langs de gemeentelijke gymzaal naar de Laban Deurloostraat hun wande ling vervolgen. Het wandelpad van schelpen is bijna klaar. Er moet nog een laagje kokkelschel pen op aangebracht worden omdat er veel schelpen in de zom pige klei zijn gezakt. Aan de zuidkant van de dijk zijn nu twee weitjes afgerasterd waar schapen kunnen lopen. De gemeente zoekt nog een schapen houder die hier zijn dieren gratis kan laten grazen. Op de dijk zijn langs het pad enkele zitbanken geplaatst. De wilgen langs de sloot, ter hoog te van de nieuwbouw, zijn gehandhaafd en geknot. komst verschoven, betoogde J. van den Donker (D66). "Ze trekken een wissel op volgende begrotingen, ter wijl de burger uiteindelijk toch het gelag moet betalen." "Er moet meer gericht beleid gemaakt worden, op velerlei gebied. Dat mis ik bij het college", zei I.C. Moerland (PvdA). "U spreekt wel uw zorg uit over de financiële situ atie, maar maak eens plannen." De PvdA denkt dat kijken naar de uitga ven alleen niet voldoende zal zijn. "Wellicht dient ook de inkomsten kant onder de loep genomen te wor den", aldus Moerland, die waar schuwde voor het interen op de reserves. Het putten uit die reserves baarde ook R. Ravensteijn (VVD) zorgen, ook al omdat daardoor minder rente binnenkomt. Wethouder P. van Schetsen gaf toe dat de reserves afnemen en er geen mogelijkheden zijn om die te voeden. Daarom komen steed meer kapitaallasten terug in de begroting. De VVD zou willen dat al dit jaar keuzes gemaakt worden om iets aan de financiële situatie te doen. "Anders zullen er in de toekomst behoorlijke bezuinigin gen op de subsidies moeten plaats vinden. Evenals met de regelmaat van de klok belastingverhogingen, wat zeer tegen de wens van de VVD is", zei Ravensteijn. Hij stelde dat de leges en gemeentelijke belastingen op een aanvaardbaar niveau liggen. Ook de SGP wil belastingverhoging tot het laatst toe uitstellen. Maar met het laag houden van de woonlasten door de afvalstoffen heffing geleidelijk te verhogen wor den problemen alleen naar de toe- Keuzes maken. Prioriteiten stellen. Woorden die alle fracties in de mond namen. "Maar u beseft toch ook dat keuzes maken niet eenvou dig is", reageerde de burgemeester. Van Schetsen kondigde een tussen balans aan omstreeks april/mei, aan de hand waarvan politieke beslissin gen genomen kunnen worden over het toekomstige beleid. De SGP gaf al wat voorzetten, zoals een bezin ning op het subsidiebeleid, de sport sector niet ontzien bij bezuinigin gen, verdere privatisering en bezien welke taken de gemeente zou kun nen afstoten. Van Schetsen achtte een nieuwe aanpassing van het sub sidiebeleid - dat juist is herzien - ongewenst en zei dat er op dit moment geen plannen zijn voor ver dere privatisering. Moerland onderstreepte nog eens het belang van een strakkere beleidsmatige aanpak, omdat in de toekomst allerlei gelden van het rijk niet langer voor een bepaald be leidsterrein geoormerkt zullen zijn. Ook vroeg hij zich af of het doen van forse investeringen niet andere noodzakelijke dingen blokkeert. "Je kiest voor het doen van bepaalde investeringen of je kiest er niet voor. Er is geen sprake van blokkeren", vond de burgemeester. Betoogde de VVD bij de vorige begroting nog dat de post onvoor zien verlaagd zou moeten worden naar twee ton, de nieuwe fractie vindt voor dit jaar 256.000 gulden aan de lage kant. "Vorig jaar was deze pot immers in februari al leeg", zei Ravensteijn. Waarop Van Schet- sen zei dat deze pot gedurende het jaar een optelsom is van plussen en minnen. Daardoor was ze in 1994 töch toereikend. De wethouder bekritiseerde het feit dat D66 een wensenlijstje presen teerde - met daarop ondermeer een hernieuwd onderzoek naar een over dekt zwembad - zonder aan te geven waarvan dat betaald moet worden. "Daarom zouden we graag zien dat u met nieuw beleid komt, zodat we keuzes kunnen maken", reageerde Van den Donker. Omdat toeristen op Tholen gebruik maken van de straten en aanwezige voorzieningen, zou de SGP er geen bezwaar tegen hebben om een deel van de opbrengst van de toeristenbe lasting in de algemene middelen te stoppen. Maar dat kan niet, aldus Van Schetsen. "De gemeenteraad heeft besloten hieruit een reserve te kweken voor het realiseren van recreatieve voorzieningen." Een voorstel van de VVD om deze belas ting extra te verhogen zodat de VVV blijvend meer subsidie kan krijgen, werd alleen ondersteund door D66. "Het beleid is vandaag aan de orde, maar jammer genoeg is het me slecht gelukt om het college ertoe te verleiden het achterste van zijn tong te laten zien", stelde P. van Belzen (RPF/GPV) vast. "Er zijn een hele boel vage antwoorden gegeven." Het raadslid zei de voorjaarsnota dan maar af te wachten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 15