Budelpack wil in groeien naar 600 Poortvliet medewerkers L. J. van Doorn tweede bij AOV Gewonde en twee ton schade bij zware gasexplosie smalstad Proefabonnement Koffieshops Vroege bloem voor Izeboud Concurrentie voor horeca 'Ik zag een lichtflits, vlammen, rook en ruiten vliegen. Kerkeraad is bezorgd over winkels open op zondag Belastingen nu hetzelfde in hele gemeente Nieuwbouw van 4000 m2 voor technische dienst en kantoren Tholen naar bedrijvenbeurs Politie krijgt weer vaste stek 32Ó-; A-ft Donderdag 26 januari 1995 51e jaargang no. 11 Budelpack wil in Poortvliet uitgroeien tot een bedrijf met 600 medewerkers. Directeur A.A. Nieuwkerk ontvouwde zaterdagmiddag die ambitieuze plannen tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van het verpakkingsbedrijf, die door ruim 400 mensen werd bijgewoond. Nieuwkerk, die werd gehuldigd wegens zijn zilveren jubileum, sprak over 'een heel bewogen jaar met een doorgaande groei van ongekende omvang.' Mede door de investeringen van 11 miljoen gulden werd vorig jaar een omzetstijging van 36% geboekt. Totaal werd er in 1994 voor 59.2 mil joen gulden verpakt in Poortvliet. Wereldwijde introductie CD heeft Thoolse statenkandidaat Twee extreem-rechtse partijen doen op 8 maart in Zee land mee aan de verkiezingen voor provinciale staten. Op de lijst van de Centrumdemocraten komt een Thoolse kandidaat voor: mevrouw G. Nagtegaal uit Sint-Maar tensdijk staat op de zesde plaats. Ing. L.J. van Doorn uit Sint-Maartensdijk staat nummer twee bij het Algemeen Ouderen Verbond (AOV). Deze week MET DE JUISTE KRANT STA JE NOOIT AAN DE KANT! Ik wil lezen wat er leeft in Zeeland, Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG SintAnnaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. P. van Belzen (RPF/GPV) heeft maandag in de gemeenteraad het gedoogbeleid ten aanzien van de verkoop van soft drugs in koffie shops aan de orde gesteld. Is gedo gen verplicht en hoe is het'beleid van het college van burgemeester en wethouders, wilde het raadslid weten. De burgemeester antwoord de hem dat het college deze zaak in de - besloten - commissie bestuurlij ke aangelegenheden ter sprake zal brengen. A.G. Izeboud (52) is maandagmid dag door de gemeenteraad unaniem benoemd tot secretaris van de nieu we gemeente Tholen. Die uitslag kwam voor de betrokkene nauwe lijks als een verrassing: 's morgens waren bij hem thuis al bloemstuk ken bezorgd namens de gemeente raad en het college van burgemees ter en wethouders. "Het was me vol strekt onbekend dat u zo snel bent dat u al uitvoering geeft aan beslui ten vóór ze genomen zijn", grapte Izeboud in de raadsvergadering. "Het betekent dat niet alleen de gemeenteraad vertrouwen in u heeft, maar ook de Thoolse bevolking in de persoon van een bloemist", reageerde burgemeester H.A. van der Munnik. Izeboud noemde de unanimiteit van zijn benoeming een steun in de rug. "Ik was 23 dagen lang tijdelijk secretaris. Dat was aan één kant een prettig gevoel, maar deed aan de andere kant vermoeden dat er een nog volmaakter gevoel moest bestaan. Ik kan u zeggen dat dat inderdaad zo is; secretaris te zijn geeft een volmaakter gevoel." De secretaris vergat niet het ambtelijk apparaat te noemen, dat het hem mede mogelijk maakt om goed te functioneren. Beëdigd werd de nieu we functionaris niet. Dat is niet meer vereist sinds de nieuwe gemeentewet van kracht is gewor den. Tóch was er maandagmiddag een beëdiging. Het CDA-raadslid J. de Jager legde de eed af. Hij ontbrak eerder deze maand bij de eerste ver gadering van de nieuwe gemeente raad. De gemeenteraad heeft maandag een nieuwe verordening vastgesteld voor de heffing van de onroerende zaakbelasting (voorheen onroerend- goedbelasting). Het komt erop neer dat het belastingtarief voor de inwo ners van Sint-Philipsland met een kwart daalt ten opzichte van 1994. De inwoners van de voormalige gemeente Tholen blijven ongeveer hetzelfde betalen. Werd de belasting voorheen vastgesteld per 3000 gul den economische waarde, voortaan gebeurt dat per 5000 gulden. Het tarief voor de eigenaar van een pand is vastgesteld op 7,45 gulden per 5000 gulden waarde, dat voor de gebruiker op 5,96 gulden. Tien andere verordeningen zijn door de raad van toepassing verklaard voor het hele grondgebied van de gemeente. Het betreft de afval stoffenheffing en reinigingsrechten, rioolrechten, hondenbelasting, forensenbelasting, (water)toeristen- belasting, lijkbezorgingsrechten, scheepvaartrechten, liggeld voor pleziervaartuigen en leges. SGP'er L. Walpot stemde op princi piële gronden tegen een zestal ver ordeningen, zoals hij dat vorige maand ook deed in de raad van de voormalige gemeente Sint-Philips land. Het gaat om de heffingen die te maken hebben met recreatie of met het bijzetten van asbussen en urnen op begraafplaatsen. P. van Belzen (RPF/GPV) was het met twee veror deningen niet eens. Hij wil de leges voor uittreksels van de burgerlijke stand en de identiteitskaart niet ver hogen. Bovendien mag wat hem betreft de hondenbelasting het hoge re Sint-Philipslandse tarief bedragen voor de extra honden die iemand heeft. Er is op Tholen geen oneerlijke con currentie van club- en dorpshuizen ten opzichte van de horeca. "Onder zoek, zowel door de gemeente als door de kamer van koophandel, heeft dat één- en andermaal uitge wezen." Burgemeester Van der Munnik heeft dat in de gemeente raad geantwoord op een vraag van de VVD. Mevrouw E. Frigge-Hoge- steeger zei dat haar partij in toene mende mate klachten hierover ont vangt en vroeg om een onderzoek. 'Een geweldige nieuwe doorbraak' noemde Budelpack-directeur Nieuwkerk (rechts) de omzetgroei van 36% in 1994 en de aanwinst van twee Spaanse dochterondernemingen. Links financieel directeur Ingelse met de Franse, Spaanse en Zweedse gasten. Met de bloemen ver koopleider Kalkman, die zaterdag afscheid nam. draagt hij zijn taken over aan Peter Ingelse, die momenteel alleen finan- De nieuwjaarsbijeenkomst, in de vorig jaar augustus gereed gekomen nieuwbouw BP 2b, droeg een extra feestelijk karakter door de aanwe zigheid van de directie van de twee Spaanse dochters, die sinds 1 januari 1995 volledig zijn ingelijfd door Budelpack. Iberpacking uit Madrid en Seri-Envas uit Barcelona. Het orkest van Harry de Groot had het repertoire dan ook aangepast met meer temperamentvolle muziek dan men in Poortvliet gewend is. "We zijn echter geen lokaal bedrijf meer, maar een Europese onderneming", zei Nieuwkerk. Met twee dochters in Spanje en een derde op komst in Oost-Europa is er een nieuwe onder neming opgericht, Budelpack inter national, de Europese hólding, waarvan Nieuwkerk directeur wordt. De dagelijkse leiding in Poortvliet draagt hij in de loop van 1995 over aan de huidige financieel directeur P.R. Ingelse. Nieuwkerk kijkt meer over de grens. Dat geldt ook voor de begrenzing van het huidige bedrij venterrein in Poortvliet. Hij gaat met het gemeentebestuur onderhandelen over het opnieuw verwerven- van grond. Het investeringsprogramma 1995 omvat nieuwbouw van 4000 m2, BP 2c bestaande uit 2500 m2 voor cen trale huisvesting van de technische dienst, die nu overal verspreid zit (in Poortvliet en in huurruimten elders op het eiland) en 1500 m2 kantoren in vier etages met een nieuwe perso neelsingang. Na de terugslag in 1993 heeft Budel pack vorig jaar met 36% een enorme omzetstijging verwezenlijkt. Dat kwam mede omdat er in één jaar meer dan 15 nieuwe klanten zijn verworven. Voor de grootste klant Procter Gamble werd voor het eerst een niet-wasmiddel verpakt: Pantène shampo voor introductie op de Duitse markt. De uitstraling van Budelpack wordt steeds internatio- naler. Eerst verpakte men alleen produkten voor de Nederlandse markt, toen de Europese en binnenkort volgt de eerste produktintroductie op wereld schaal.. Nieuwkerk noemde 1995 het jaar van de grote veranderingen. In fasen ciën, personeel, organisatie en kwa liteitsborging onder zijn hoede heeft. André Nieuwkerk wordt de holdingdirecteur om leiding te geven aan vijf Europese bedrijven: 2 in Poortvliet(BP 1 en 2 vormen elk een aparte onderneming), 2 in Span je en I in Oost-Europa. "De verpak kingsbranche is een miljardenmarkt waarop wij een belangrijke rol wil len blijven spelen", zei Nieuwkerk. "De nieuwe taak geeft mij een enor me uitdaging. Het Duitse Klöckner is met 100 mil joen omzet nog de grootste, maar hoe lang nog? Budelpack is onbe twist de tweede verpakker van Euro pa met, inclusief de twee Spaanse vestigingen, een omzet van 82 mil joen gulden, 550 medewerkers en 40.000 m2 verpakkingsruimte. En wij willen nog verder groeien, zodat er - na het verwezenlijken van een vestiging in Oost-Europa - in 1996 meer bedrijven overgenomen zullen worden. We streven naar een toppo sitie op de Europese co-packing markt met behoud van zelfstandig heid", aldus Nieuwkerk. Pagina 13: 'Zeer gedreven man met visie' Maar liefst veertien partijen dingen in maart naar de gunst van de kiezer. Daarvan zijn er op dit moment acht in de staten vertegenwoordigd. Er zijn 47 zetels te verdelen. Het AOV gaat een lijstverbinding aan met Ouderen-Unie 55+ en de Natuurwetpartij, om op die manier een extra zetel in de wacht te kunnen slepen via de reststemmen. Op grond van de uitslag van de kamer verkiezingen van vorig jaar zou het AOV in ieder geval een zetel beha len. Dan zou lijsttrekker W.M. Quist uit Middelburg (geboortig van Poortvliet) in de staten debuteren. Van de verdeling van de reststem men hangt het af, of ook de 57-jari- ge fruitteler Van Doorn naar de Abdij mag. Zelf heeft hij er wel zin in. "Zeeland is een mooie provincie en er speelt veel. Denk maar aan de varkensmesterijen. Het lijkt me inte ressant werk", zegt de Thoolse AOV-voorzitter. Landbouw en ruimtelijke ordening zijn enkele ter reinen die zijn belangstelling heb ben. Het AOV heeft mensen uit alle Zeeuwse regio's op de lijst staan. Uit onze streek zijn daarbij: 10. B.J.M. van Gils uit Tholen, 11mevr. W.A.M. Roelvink uit Sint-Maar tensdijk, 13. mevr. E.W.H. Laanen uit Sint-Annaland en 15. raadslid mevr. M.H. Schot-de Hoog uit Tho len. De Zeeuwse afdelingsvoorzitter P.A. Blussé van Oud-Alblas heeft zich als kandidaat teruggetrokken en is ook uit het bestuur gestapt, vertelt Van Doorn. Nieuwe voorzitter is mevr. J. Bouman uit Kortgene geworden. Ouderen-Unie 55+ heeft met zes kandidaten de kleinste lijst ingediend. D66, CDA, RPF/GPV, PvdA en VVD hebben elk 30 namen op de lijst staan. De extreem-rechtse Burger Partij Nederland door de uit de CP gestapte Vlissinger A.A.J. Poppe. Ook de lijsttrekker van de CD komt uit die stad. De uitslag van de laatste kamerverkiezingen zou den extreem-rechts één statenzetel hebben opgeleverd. Bijzondere nieuwkomer is een regionale lijst, de Zeeuwsch Vlaamse Volkspartij. Van de vijf zittende Thoolse staten leden staat alleen mevr. H.A. Pol- De 26-jarige A. Veraart uit Sint-Maartensdijk is dinsdagavond gewond geraakt na een krachtige gasexplosie in zijn woning aan de President Kennedystraat 23. Het slachtoffer is met verwondingen per ambulance naar het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom gebracht. De woning van de stichting Beter Wonen is geheel vernield. Gisteren is met de sloop begonnen. Het hoekhuis zal dit jaar echter nog worden herbouwd. De schade bedraagt ongeveer 200.000 gulden. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de explosie. Gisterenmiddag was daar nog niets over bekend. De toestand van het ZIE VERDER PAG. 7 derman-Martin weer op een verkies bare plaats. Ze is nummer zes bij de VVD, die nu zeven zetels bezet. Voor die partij staat O. Huiskamp uit Tholen 26-ste. Bij D66 is D.P. Suijkerbuijk op plaats 23 de Thoolse vertegenwoordiger; het CDA heeft drs. Th.G.A. Westerveld uit Sint- Philipsland op een verkiesbare acht ste plek, W.C. van Kempen uit Poortvliet als 15-de en J. de Jager uit Anna Jacobapolder als 23-ste. Bij de combinatie RPF/GPV (nu 3 zetels) staat ir. W. Mol uit Tholen vierde, 12. P. van Belzen, 13. ing. J. de Feijter uit Sint-Maartensdijk en 28. A. Kosten uit Sint-Philipsland. RPF/GPV zal weer een lijstverbin ding aangaan met' de SGP. Hier staat G.D. Roeland uit Sint-Annaland zesde en zal bij een gelijkblijvend zeteltal in de staten debuteren. Num mer tien is H. Geluk uit Sint-Philips land, 20. L. Walpot, 24. J.K. Koop man uit Sint-Maartensdijk, 28. Chr. van 't Hof uit Sint-Philipsland en 29. het huidige statenlid M. Dijke uit Scherpenisse. De kerkeraad van de Christelijke Gereformeerde Kerk te Oud-Vosse- meer heeft het college van b. en w. en de gemeenteraad van Tholen in een brief verzocht om niet toe te laten dat de winkels op zondag open mogen zijn. Het kerkbestuur heeft daartegen zowel godsdienstige als praktische bezwaren. "De zondag is Gods dag, de rustdag waarop alleen noodzakelijke arbeid verricht mag worden. Indien de zondag een gewone werkdag wordt, komen veel werkgevers, zelfstandigen en werk nemers in grote problemen", schrijft de kerkeraad die de gemeente op haar verantwoordelijkheid wijst. "De overheid heeft als Gods diena res een eigen taak en verantwoorde lijkheid om deze dag te bescher men." Naast dit principiële bezwaar is de kerkeraad ook om praktische reden tegen zondagsopenstelling. Weme- mers die om principiële redenen weigeren om op zondag te werken, kunnen volgens het kerkbestuur met juridische problemen te kampen krijgen. Werkgevers zouden hogere kosten krijgen en zij die niet op zon dag open willen zijn, zullen hun concurrentiepostitie aangetast zien worden. "En dat terwijl alleen het bestedingsmoment en niet het - patroon zal veranderen", schrijft de kerkeraad die vreest dat het gezins leven onder een zondagsopenstel ling zal lijden en dat werkgevers en - nemers in het midden- en kleinbe drijf in een groot sociaal isolement terecht komen. "Ook in de landelijke politiek is erop gewezen dat de vrije zondag noodzakelijk is voor mensen om niet onder te gaan in de maal stroom van werken en consumeren." De nieuwe winkelsluitingsverorde ning wordt maandag door de gemeenteraad behandeld. De voor gestelde verordening handhaaft de sluiting van winkels op zondag. Geen bus: scholieren Stavenisse blijven thuis Vier ondernemers maken van klant een model in smalstad Plan voor 25 huizen achter Langeweg in Scherpenisse Sint-Annalandse tenor laat zingen in koor na 48 jaar met pijn en moeite los Uitbreiding haven Stavenisse gaat 176.000 gulden extra kosten De Veste vraagt gemeente om geld wegens dreigend verlies vier leerkrachten Bewoners Jolstraat Tholen niet blij met fietspad door brandgang Vrijwilligers Rode Kruis Reimerswaal hebben scheidende colonnecommandant Mabelis geïnspireerd TSG-directeur Meloen voorziet leuke aanwas van leerlingen Scheldecollege Jantien van Gorsel kandidaat voor Zeeuwse damtitel Rillandia mist node de Thoolse inbreng tegen een sterk WHS WIE SPAARZAAM IS BEHOUDT WAT HU MET VLIJT VERDIENT Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Tholen presenteert zich op 28 en 29 maart in de Utrechtse Jaarbeurs tij dens de nationale bedrijven contact dagen. De gemeente huurt op de beurs een stand van 28 m2. De deel name past in het beleid om bedrijven te werven die zich in Tholen willen vestigen. De politie in Zeeland wil weer terug naar gebiedsgebonden eenheden. Agenten krijgen daardoor weer een eigen vaste stek. "Ik acht dat een verbetering, gezien de plaatselijke bekendheid bij politiemensen", zei burgemeester H.A. van der Munnik maandag in de gemeenteraad. Hij beantwoordde een vraag van P. van Belzen (RPF/GPV) over een andere verdeling van de politiesterkte in het Zeeuwse. Na de reorganisatie kon het gebeuren dat Thoolse politie mensen in het gehele district Ooster- scheldebekken, dus ook op de Beve- landen en Schouwen, dienst moes ten doen. Van Belzen uitte zijn bezorgdheid over de explosieve ontwikkeling van de criminaliteit. Bij monde van M. Dijke pleitte de SGP voor meer financiële armslag voor de poltitie. Mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) was ingenomen met de inge voerde fietssurveillances op Tholen. Het CDA brak een lans voor een samenspel tussen gemeente, politie en burgers. Dat zou de veiligheid ten goede kunnen komen, aldus W.C. van Kempen. De burgemeester stel de dat de politie met de gegeven middelen zijn uiterste best doet. "Dat mag ook weieens een keer gezegd worden." dus noteert u mij maar voor een abonnement, vier weken de PZC voor f 14,25 Een paar houten palen stutten het dak van de woning. Gistermorgen is begonnen met de afbraak van het restant. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: .afdeling abonnementen,Antwoordnummer l23,4380VBVIissingen. Bellen gaat sneller! 01184 84216

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1