Onderzoek naar bloedvatvernauwing Sint-Maartensdij k 6 inwoners minder Voorzitter Reisduif heeft mooiste duivin op expositie De Zwaluw Geen bezwaar woon zorgcentra in Tholen Kleutergym bij Olympia Emergo biedt 100 gulden voor werven van jongens Tholenseweg vooralsnog niet veiliger Opbouw bevolking nieuwe gemeente Tholen Tholen vecht tegen molens Oplichters halen geld naar Nigeria Stil rond vetsmelterij Vijf prijzen in Sint-Maartensdijk voor combinatie Vermaas WE LATEN ZE TOCH NIET ZITTEN? Regels gelden ook voor Betho Brouwershaven wil dorpsraden Jeugdwerkster naar Goes Donderdag 19 januari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Stipendium biochemicus J. Koopman Biochemicus Jaap Koopman, afkomstig uit Sint-Maar tensdijk, mag op kosten van de Nederlandse Hartstich ting drie jaar lang onderzoek doen naar het ontstaan van hart- en vaatziekten. Winst Klimaatservice Raadsel Alle andere plaatsen zijn gegroeid Met 112 nieuwe inwoners is Tholen-stad vorig jaar het hardst gegroeid van alle zeven Thoolse woonkernen. Alleen Sint-Maartensdijk sloot 1994 af met minder inwo ners. Na een correctie is het inwonertal van Tholen vast gesteld op 20.162, twee minder dan wij vorige week meldden. Sint-Philipsland telde op 31 december 2444 inwoners. De nieuwe gemeente Tholen begint derhalve met 22.606 mensen. Vreemdelingen Eigenlijk had hij niet mee willen doen, maar op verzoek van het bestuur zette Jo Moerland uit Stavenisse toch zes duiven op de tentoonstelling van De Zwaluw in Sint- Maartensdijk. Het leverde hem vijf prijzen op, waaronder de beker voor de mooiste duivin. Vermaas en Zonen uit Sint-Annaland sleepte de trofee voor de mooiste doffer in de wacht. Bordeaux Ziekte Uitslagen Voetbal GIRO 40 40 40 DEVENTER De stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ) kan 29 woon-zorgplaatsen realiseren in Sint-Maartensdijk en 9 in Sint-Philipsland. Gedeputeerde staten hebben daar voor dinsdag een verklaring van geen bezwaar afgegeven en per plaats een subsidie van maximaal 15.000 gulden per jaar toegezegd. Foto's bestellen De 35-jarige Dr. Koopman krijgt een van de twee stipendia die het Dr. E. Dekker-programma van de hart stichting ter beschikking stelt voor zogenaamd post/doc onderzoek. Drie jaar lang mag Koopman die in Leiderdorp woont, zich op een onderzoek storten waarvoor hij een voorstel deed bij de Nederlandse Hartstichting. De stichting hono reerde zijn plan van onderzoek dat voor 1 mei 1994 is ingediend en bedoeld is voor onderzoekers niet ouder dan 35 jaar. Koopman was tij dens de aanmelding 34. Gedurende die periode wordt Koop man betaald als een universitair docent. Daarnaast kan hij ook reke nen op materiële ondersteuning, nodig om de studie te verrichten. De Nederlandse Hartstichting hecht In de Karmel is de eerste ronde gespeeld van de play-offs van het sponsortennis. Klimaatservice Zuid uit Tholen, als vijf de geplaatst, won met 13_-10_ van KWS. De volgende ronde is op 5 febru ari. Gymvereniging Olympia uit Tholen biedt 4- en 6-jarigen (en hun ouders) op 25 januari de gelegenheid om eens ken nis te maken met kleutergym. Daarmee hoopt Olympia de kinderen over de drempel te dekken zodat ze eens een kijkje gaan nemen bij de vereniging. Oiympia probeert met dit soort midda gen (waarvan er eerder een over springen ging) duidelijk te maken dat gymnastiek niet alleen iets is voor meisjes. Kleuters hebben volgens de gymvereniging bewe gingsruimte nodig. Thuis is die er niet altijd en daarom kunnen ze zich uitleven in de gymzaal. Alle kinderen van groep 1 en 2 zijn woensdag 25 januari welkom in de gymzaal aan de Zoekweg te Tholen. veel waarde aan wetenschappelijk onderzoek omdat veel mensen het slachtoffer worden van hart -en vaatziekten. De biochemicus op het Gaubius laboratorium van TNO in Leiden gaat onderzoeken hoe het komt dat bloedvaten zich vernau wen. Koopman wil weten wat de wisselwerking is tussen de verschil lende factoren die bijdragen aan het ontstaan van bloedvatvernauwing. Hart en vaatziekte is al vele jaren de belangrijkste doodsoorzaak in de westerse wereld, zo schrijft hij in een toelichting. Door meer inzicht te krijgen in de processen die daar een rol in spelen wordt het misschien mogelijk op den duur geneesmidde len of therapieën te ontwikkelen die de vaataandoeningen kunnen afrem men of voorkomen. Van cholesterol en andere stoffen zoals het eiwit fibrinogeen en bepaalde enzymen wordt vermoed dat ze bijdragen tot vaatvemauwing. Over hoe die stoffen elkaar beïn vloeden is niets bekend. "Waardoor bloedstolling bij de een vaker optreedt dan bij de ander is een raad sel,"legt Koopman uit. Via een experiment hoopt hij daar achter te komen. In het project wordt nagegaan in hoeverre deze stoffen van invloed zijn op het ontstaan van vaatvernau- wingen. Daarvoor worden proefdie ren gebruikt. Koopman zal in zijn onderzoek drie soorten muizen gebruiken die (via genetische manipulatie) erfelijk zul len worden belast: 1. met een ver hoogde dosis cholesterol, 2. een ver hoogde dosis fibrinogeen en 3. met beide stoffen (door kruising van de eerste twee). Op deze manier wil hij nagaan bij welke muizen vaatziekte het meest voorkomt, hoe lang het duurt en hoe ernstig het is. Het gebruik van dieren benadert de situ atie die bij mensen voorkomt, het dichtst, aldus de onderzoeker. Koopman die in 1992 promoveerde, werkt vanaf 1991 op de afdeling tumor biologie van het Nederlands Kankerinstituut. Ook verbleef hij enkele malen in de Verenigde Staten en ontving hij vier wetenschappelij ke onderscheidingen. Koopman deed in 1977 eindexamen Havo aan de Rijksscholengemeenschap in Bergen op Zoom. De groei van Tholen-stad bedraagt bijna het dubbele van die in 1993 en is 41% van de totale bevolkings groei in de oude gemeente Tholen. Het stadje aan het Schelde-Rijnka- naal passeert daarmee de 6400 inwoners, namelijk 6449. Een deel van die groei dankt Tholen aan Oud- Vossemeer, want een aantal bewo ners van de polder Oud-Vossemeer zijn door de gemeente overgeheveld naar het stadje. Ondanks dat, groeide ook Vosse- meer. Het dorp kreeg er 36 inwoners bij en telt er nu 2370. Sint-Annaland nam met 67 toe tot 3325. Het dorp is qua grootte Sint-Maartensdijk weer dichter genaderd. De smalstad telde op 31 december 3334 inwoners, een afname van zes. Dat is des te opmerkelijker, omdat in Sint-Maartensdijk 28 nieuwe woningen gereed kwamen. Maar er vertrokken ook nogal wat bewoners van Sint Maartenshof naar elders. Stavenisse overschreed de grens van 1500 inwoners. Door een groei met 20 telde het kleinste Thoolse dorp op 31 december 1519 inwoners. Scherpenisse kreeg er 27 inwoners bij en kwam op 1535, Poortvliet groeide met 15 tot 1630 inwoners. Tenslotte Sint-Philipsland. Daar woonden op 31 december 46 men sen meer dan op 1 januari van het vorige jaar: 2444, verdeeld in 1258 mannen en 1186 vrouwen. Bekijken we de verdeling van de inwoners over de verschillende plaatsen in de nieuwe gemeente Tholen, dan ziet dat er als volgt uit: Tholen 28,53%, Sint-Maartensdijk 14,75%, Sint-Annaland 14,71%, Sint-Philipsland (inclusief Anna Jacobapolder) 10,81%, Oud-Vosse- meer 10,48%, Poortvliet 7,21%, Scherpenisse 6,79% en Stavenisse 6,72%. In de nieuwe gemeente wonen 680 gescheiden mensen, dat is 3% van het totaal aantal inwoners. Bijna 51 van de Tholenaren is gehuwd, ruim 40% ongehuwd. Bijna 6% is weduwe of weduwnaar. Het aantal mannen en vrouwen is bijna gelijk: Tholen telt twee vrouwelijke inwo ners meer dan mannen. Op Tholen en Sint-Philipsland woonden op 31 december 516 men sen met een buitenlandse nationali teit, dat is 2,28% van het totale aan tal inwoners. De verdeling van deze vreemdelingen over de woonkernen: Tholen 184, Poortvliet 34, Scherpe nisse 21, Sint-Maartensdijk 159, Stavenisse 7, Sint-Annaland 28, Oud-Vossemeer 59 en Sint-Philips land 24. Jo Moerland (links) en Wim Potappel van de combinatie Vermaas Zn. vielen in de prijzen met de mooiste duivin en de mooiste doffer op de tentoonstelling van De Zwaluw in Sint-Maartensdijk.. Moerland beoefent de duivensport al 27 jaar bij De Reisduif in Scher penisse. Vorig jaar werd hij voorzit ter van die club. "Ik speel iedere week, doe aan alle vluchten mee", vertelt de Stavenissenaar die sinds 1980 onafgebroken generaal kam pioen van zijn vereniging is. Daar om is hij ook over het afgelopen vliegseizoen niet ontevreden, hoe wel hij toch flink gedupeerd is. "Er zijn dertig duiven van me gestolen", vertelt Moerland. "Dan ben je toch opeens je kweekmateriaal kwijt, want ik had een bepaalde stam dui ven." De top in het rayon Zeeland mist Moerland wél als gevolg van dit akkevietje. In zijn acht meter lan ge kooi heeft de duivenmelker nu 68 koppels zitten. "Twee keer per dag maak ik die schoon, 's Morgens als ik uit bed kom is het mijn eerste werk." Moerland vindt het jammer dat komend seizoen de meeste vluchten van de zaterdag- en de zon dagvliegers in Zeeland niet meer gezamenlijk zijn. "Voor de resulta ten is dat toch mooier, dan komen de beste duiven immers naar voren." Ook is het gezamenlijk lossen vol gens hem beter dan dat dit per rayon gebeurt. Gezien de geografische lig ging van Stavenisse heeft hij daar voordeel bij. Over zijn club De Reisduif is hij goed te spreken. "De onderlinge ver standhouding van de 30 leden is goed en dat is veel waard." De voor zitter is ingenomen met de vier jeugdleden. Vooral Jan-Jaap Bolier presteert goed: hij is voor de derde keer in successie winnaar geworden van het Zeeuwse jeugdklassement. Wat Moerland wél als een probleem ervaart, is het vinden van voldoende mensen om alle werkzaamheden te verrichten die bij een duivenclub nodig zijn. Van de 147 ingestuurde duiven - afkomstig van heel Tholen en Sint- Philipsland - werd een doffer van Vermaas en Zonen door keurmees ter Toon van Daalen uit Oud-Vosse meer als de mooiste aangewezen. De vogel kreeg 921/2 van de maxi maal toe te kennen 93 punten. De beoordeling gebeurt op grond van vijf onderdelen: I. belijning en uit monstering kop, ligging en uitdruk king ogen; 2. vleugels en gewrich ten, kwaliteit van pluim en staart; 3. rug, lendenen, bovenstuit; 4. onder bouw, evenwicht, spieren, borst- beenkam, stuitbeentjes; 5. indruk, conditie. De duivin van Moerland kreeg een kwart punt minder dan de mooiste doffer. "De keurmeester bestempelde de kwaliteit van de inzendingen als goed", vertelt mevrouw Van Hemert van De Zwa luw. Vader en zoon Chris en Rini Vermaas en schoonzoon Wim Potappel sleepten met hun twaalf ingestuurde duiven vijf prijzen in de wacht. Maar de combinatie legt zich toch meer op de vluchten toe dan op tentoonstellingen. En dan met name de langere afstanden. Op de vluch ten boven de 1000 kilometer was er afgelopen jaar een derde prijs lande lijk bij de aangewezen duiven op de vlucht Bordeaux. "De kleine vluchten spelen we meestal met jaarlingen, maar als de duiven twee jaar zijn, gaan ze mee op de grotere vluchten", vertelt Wim Potappel. Hij begon een jaar of zes geleden met de duivensport, nadat zijn schoonvader hem vroeg om mee te doen. Vermaas sr. houdt al achttien jaar postduiven. "Het is een ziekte. Thuis hebben we ook een paar sierduiven", lacht Potappels vrouw. De kooi, die bij pa in Sint- Annaland staat, wordt 's morgens door senior bijgehouden en 's avonds door Potappel. Zoon Rini, die in Sint-Philipsland woont, komt met name in de vakantietijd aan bod. Maar ook de echtgenotes en zelfs de kleinkinderen houden zich met de duiven bezig. Vermaas heeft er nu ongeveer tachtig en kweekt jaarlijks 40 a 50 jongen. Senior maakt deel uit van het bestuur van De Zwaluw, zijn schoonzoon is ondermeer actief in de inkorfcommissie van de club uit Sint-Maartensdijk. Oude doffers: R. Tasma 1 en 4 (Scherpenisse), A. van Gorsel 2, Vermaas Zn. (St.Annaland) 3, J. Moerland (Stavenisse) 5, I. Kwaak 6, P. Potappel (Stavenisse) 7 en zeer eervolle vermelding. Oude duivinnen. A. Bijl 1, Ver maas Zn. 2 en zeer eervolle ver melding, J. Moerland 3,1. Kwaak 4, J. v.d. Repe (St.Annaland) 5, P. Hommel (Oud-Vossemeer) 6. Jarige doffers. Vermaas Zn. IC. Rijnberg (St.Annaland) 2 en 6, R. Tasma 3, A. Bijl 4, J. Moerland 5. Jarige duivinnen. C. Rijnberg 1I. Kwaak 2, J. Moerland 3, L. v.d. Ber ge 4 en zeer eervolle vermelding. Jonge doffers. P. Potappel 1, I. Kwaak 2 en 3, J. v.d. Repe 4 en 5, L. Lindhout 6. Jonge duivinnen. J. Moerland 1, I. Kwaak 2 en 5, C. Rijnberg 3, P. Potappel 4. Late jongen. A. Bijl 1, C. van Gor sel eervolle vermelding. Late jonge doffers. J. Heijboer 1, C. van Gorsel eervolle vermelding. WHS A-RSV 1-5, WHS C-NVS 0-7, Stavenisse E-WHS El 0-2, WHS E2- Halsteren 2-2, Kruisland-WHS F 7-1 Korfbalvereniging Emergo zit wat krap in de jongens. De vereniging heeft meer meisjes in haar gelederen en wil het evenwicht graag herstel len. Om dat doel te verwezenlijken heeft het bestuur 100 gulden uitge loofd voor de beste ledenwervers. Iedereen die een jongen lid maakt van Emergo, krijgt een bepaald aan tal punten. Wie 100 punten heeft, krijgt 100 gulden. Wie een jongen van 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, of 15 jaar lid maakt, krijgt 25 punten. Voor een jongen van negen of tien jaar krijgt men tien punten. De actie loopt tot en met maart. De eisen zijn dat het nieuwe lid in de competitie mee gaat spelen en dat hij minimaal tot na de zomervakantie lid blijft. In Nederland zijn het er tienduizenden: kinderen die wat meer kleur in hun bestaan nodig hebben. Daarom doet het Nationaal Fonds Kinderhulp een beroep op u. Want deze kinderen laten we toch niet zitten? NATIONAAL FONDS KINDERHULP Brinkpoortstraat 32, 741 I HS Deventer, Tel.: 05700 - I 1899. De gemeente Halsteren piekert er voorlopig niet over om de Tholense weg veiliger te maken. In een brief aan gedeputeerde staten van Zee land schrijft het gemeentebestuur, dat er op de weg weinig of geen ongelukken gebeuren. Het bestuur wacht de resultaten af van een groot schalig verkeersonderzoek. Als die er zijn, zal de gemeenteraad moeten bepalen welke knelpunten het eerst aangepakt worden. Halsteren geeft toe dat de Tholenseweg zich leent voor het rijden met hoge snelheid. Daarom is de politie gevraagd extra te controleren, zijn mottoborden langs de weg geplaatst en vindt gerichte voorlichting plaats. Omdat Halsteren aandacht aan het probleem schenkt en de weg op het grondgebied van Noord-Brabant ligt, nemen g.s. van Zeeland de reac tie van het gemeentebestuur voor kennisgeving aan. Windenergie. Het landelijk bureau windenergie is begonnen met haar werkzaamheden. Het bureau, geves tigd in Driebergen, geeft voorlich ting over windenergie in Nederland en promoot deze vorm van energie opwekking. Er is zelfs een wind energie infolijn ingesteld met als nummer 03404-17760. Inwoners Totalen Ongehuwd Gehuwd Weduwstaat Gescheiden 1 31 dec. 31 dec. '93 '94 M V M V M V M V M V Tholen 6337 6449 3149 3300 1397 1277 1590 1396 65 303 97 124 Poortvliet 1615 1630 855 775 398 277 407 406 25 70 25 22 Scherpenisse 1508 1535 794 741 374 275 382 378 22 72 16 16 St. Maartensdijk 3340 3334 1638 1696 681 588 862 872 40 161 55 75 Stavenisse 1499 1519 763 756 346 283 379 380 18 73 20 20 St. Annaland 3258 3325 1649 1676 697 602 864 868 52 171 36 35 Oud-Vossemeer 2334 2370 1196 1174 526 432 606 600 30 100 34 42 St. Phiiipsland 2398 2444 1258 1186 532 409 655 653 36 96 35 28 Totaal 22289 22606 11302 11304 4951 4143 5745 5753 288 1046 318 362 De gemeente Tholen legt zich niet neer bij de plannen die de provincie heeft op het gebied van windener gie. Burgemeester en wethouders hebben besloten om in Middelburg bezwaar te maken tegen de Zeeuwse beleidsnota/streekplanuitwerking. Dit stuk biedt ruime mogelijkheden voor het plaatsen van windturbines op Tholen; slechts voor gebieden langs de zuidkust gelden beperkin gen. De gemeenteraad heft juist een beleidsnotitie vastgesteld waarin grootschalige windmolenparken in het poldergebied worden afgewe zen. Het gemeentebestuur zal de provincie vragen haar beleid af te stemmen op dat van Tholen. Dat wil zeggen dat er een belemmering moet komen voor het opzetten van grootschalige projecten, uitgezon derd op de Oesterdam. Verder moe ten de aspecten die een rol spelen bij de beoordeling van aanvragen om windturbines te plaatsen, aange scherpt worden. Deze zaken zijn vorig jaar al mondeling kenbaar gemaakt aan gedeputeerde staten, maar zonder succes. De provincie toont zien ook bereid om eenmalig bij te dragen in de kos ten van de zorgruimten in Sint- Maartensdijk. De hoogte van dat bedrag moet nog bepaald worden. De ingangsdatum van het project in de smalstad wordt door g.s. mede afhankelijk gesteld van de sluitings- De gemeenschappelijke regelingen waarin de gemeente Tholen deel neemt, zullen hun begroting moeten samenstellen volgens de richtlijnen die de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten heeft opgesteld. De uit gaven in de begroting 1996 mogen maar één procent meer bedragen dan in de begroting voor 1995. En nieuw beleid moet via een afzonder lijke begrotingswijziging kenbaar worden gemaakt. De gemeenten stellen deze voor waarden al enkele jaren om te voor komen dat ze met tegenvallers geconfronteerd worden trwijl ze zelf voortdurend door het rijk gekort worden. In de commissie financiën werd met name gesproken over de sociale werkplaats de Betho. "Stel je voor dat er als gevolg van deze regeling mensen niet geplaatst kunnen wor den", zei M. Dijke (SGP). En J. van den Donker (D66) viel hem bij: "Als het aannamebeleid afhankelijk zou worden van de financiering, zouden uist de zwakkeren buiten de boot vallen. En dat mag niet." Wethouder P. van Schetsen zei dat er geen uit zondering gemaakt kan worden, maar hij rekende voor dat de genoemde 1% voor de Betho neer komt op slechts 5500 gulden. P. van Belzen (RPF/GPV) pleitte voor het dwingend voorschrijven van budgetfinanciering, om te voor komen dat de gemeenten geld bij moeten passen. "Tegenvallers zullen altijd op het bordje van de gemeente komen", aldus Van Schetsen. Bedrijven in het politiedistrict Oos- terscheldebekken zijn de laatste weken geconfronteerd met oplich terspraktijken vanuit Nigeria. Ze kregen brieven vanuit dat land, van personen die schrijven namens de Nigeriaanse overheid of overheids bedrijven. De geadresseerde in Zee land werd gevraagd een briefhoofd, bankgegevens en een handtekening te faxen naar de briefschrijver. Wie aan dit verzoek voldeed, zag onver wacht geld van zijn bankrekening afgeschreven worden. Politieonder zoek heeft inmiddels uitgewezen, dat de toegestuurde gegevens wor den misbruikt om de bank opdracht te geven grote geldbedragen over te maken naar andere rekeningen. Die tijdelijke rekeningen worden meteen na de transactie opgeheven. De poli tie adviseert bedrijven dan ook, om op geen enkele manier te reageren als ze dit soort brieven ontvangen. "Het is mij te stil", zegt wethouder J. Versluys over de bouw van de vet smelterij op het industrieterrein van St. Maartensdijk. "In november heb ben we met Van Wijk en Hulshorst al contact gehad omdat er belang stelling was voor het naastliggende perceel grond, maar we hebben nog niets vernomen. En gezien de situ atie rond de milieuvergunningen is de vestigingsplaats voor de vetsmel terij toch niet zo gemakkelijk ver worven", zegt Versluys. De gemeen te heeft het bedrijf vorige week nog maals een brief geschreven om te vernemen of de plannen nog door gaan. De milieuvergunning loopt drie jaar, dus die verloopt voorlopig niet. Van Wijk heeft echter nog steeds geen bouwaanvraag bij de gemeente Tholen ingediend en ook de benodigde grondoppervlakte is niet precies bekend. In oktober meldde Van Wijk, binnen enkele maanden te zullen beginnen met de bouw van de vetsmelterij. Hij had St. Maartensdijk als vestigingsplaats gekozen wegens de gunstige ligging ten opzichte van België, waar hij zijn vet zou kopen en verkopen. In de nieuwbouw, waarvoor 1 ha grond is gereserveerd, zouden 10-12 men sen werk kunnen vinden: chauffeurs, kantoor- en handelsper- soneel. Human resources. De Hogeschool West-Brabant in Breda begint in september volgend jaar met een internationale opleiding 'Master of arts managing human resources'. De eenjarige personeels-management- opleiding is opgezet in samenwer king met een universiteit in het Engelse Bristol. Afgestudeerde krij gen de Engelse titel Master of Arts. datum van Sint Maartenshof (31 december 1995) én van de vordering van de bouw van het complex. Dit laatste verkeert al een tijdje in een impasse. De provincie heeft de grondprijs voor het woon-zorgcen- trum laten taxeren op 1,1 miljoen gulden en houdt daaraan vast. Een andere taxatie in opdracht van de SVRZ pakte vier ton lager uit. Het gaat erom wie het verschil moet bij leggen. De gemeente weigert tot nu toe daarin bij te dragen, omdat die volgens burgemeester Van der Mun- nik geen partij is en slechts een bemiddelende rol speelt. De ingangsdatum van de subsidie voor het woon-zorgproject in Sint- Philipsland wordt door de provincie gekoppeld aan het moment waarop eerder toegezegde bijdragen zijn uit geput. Voor beide projecten wordt Ten Anker aangewezen als verant woordelijk bejaardenoord. De kos ten voor medisch adviseurschap zijn door Middelburg van de subsidie uitgezonderd, omdat woon-zorgcen- tra geen bejaardenoorden zijn. Wilt u een in de K.B. gepubli ceerde foto }>raaj> zelf hebben? Dal kan, als hel om foto's van onze eigen redactie gaal. Bel of schrijf naar Eendracht bode. Postbus 5, 4697 Z<. Sint Anna- land, lel. 01665-2752 en ii krijgt uw foto-herinnering thuis. De gemeente Brouwershaven (circa 3800 inwoners) denkt aan het instel len van dorpsraden in elk van de vier woonkernen (Brouwershaven, Drei- schor, Noordgouwe en Zonnemai- re). Op die manier moet de bevol king meer bij het bestuur betrokken worden. De raden zouden voorals nog alleen inspreek- en adviesbe voegdheid moeten krijgen. Maar na de samenvoeging van de gemeenten op Schouwen-Duiveland zouden ze bestuursbevoegdheid moeten krij gen met betrekking tot zaken als speeltuinen en -plaatsen, sportvel den en accommodaties. En op de langere termijn ook bevoegdheden op het gebied van onderwijs, het geven van straatnamen en het beslis sen op bepaalde subsidieverzoeken. Aanleiding om de discussie over dorpsraden te beginnen, is het besluit van de gemeenteraad om het bestuur over de dorpshuizen in Brouwershaven af te stoten. Daar voor denkt men aan de vorming van de op Tholen al ingeburgerde beheerscommissies. Maar die beheerscommissies zouden dan als dorpsraad - met een adviserende functie - dienst moeten gaan doen. De leden zouden door plaatselijke organisaties voorgedragen moeten worden; raadsleden moeten er geen deel van uitmaken. Inwoners Flakkee. Alle vier de gemeenten op Goeree-Overflakkee zijn het afgelopen jaar gegroeid. Het toekomstige Zeeuwse eiland (zoals de staatssecretaris wil, maar de pro vincie Zuid-Holland sputtert tegen) telt nu meer dan 45.000 inwoners. Per gemeente zijn de cijfers: Mid- delharnis 16.526 (+250), Goederee de 10.900 (+52), Oostflakkee 9881 (+97) en Dirksland 7721 (+112). De stichting Thuiszorg gaat op zoek naar een nieuwe jeugd-en jongeren- werk(st)er. De huidige functionaris, Marianne Velthuis uit Tholen, is per 1 maart benoemd tot coördinator van de jongeren adviesbureaus Zee land (JAIB) in Goes. Zij blijft tot 1 april voor 12 uur voor het Thoolse jeugd-en jongerenwerk beschikbaar. Het is de bedoeling dat ze in deze periode haar opvolger inwerkt. Velt huis krijgt drie JAIB's onder haar hoede: in Goes, Zierikzee en Tho len. Die worden uitgebreid wanneer twee bestaande jeugd advies centra omgezet worden in JAIB's. Ook voor Zeeuws-Vlaanderen zijn plan nen dergelijke bureaus op te zetten. Elke vestiging krijgt een plaatselijk coördinator. Velthuis verlaat het Thoolse jeugd werk op het moment dat haar functie aan evaluatie toe is. Op 1 februari 1993 kwam ze in dienst. De gemeente Tholen betaalt de functio naris. De functie is voor 1995 al min of meer veilig gesteld omdat de raad er in de begroting rekening mee heeft gehouden. Het aantal uren kan zelfs van 20 tot 24 uren worden uit gebreid, waarvan vier uren voor administratieve ondersteuning. Het evaluatieverslag wordt binnen kort in de commissie welzijn en onderwijs besproken. Dit jaar zal bovendien bekeken worden of het jeugd-en jongerenwerk onderge bracht kan worden in een stichting. "Er is in korte tijd al veel opge bouwd in Tholen. Er zijn veel vrij willigers bij betrokken. Er lopen jongeren stage. Voor mij is dit weer een uitdaging", aldus Marianne Velthuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 21