Bouwmaterialenhandel wil met 40 medewerkers naar Tholen St.-Philipslander verongelukt op weg naar werk Fusie kruiswerk en thuiszorg Bevelanden en noord-Zeeland Leden komen terecht in een soort donateursraad Minder meer voor Tholen Driehonderd populieren op Tholen weg AOV Tholen Wethouder Versluys: besprekingen in beslissende fase van korte duur Onderzoek naar capaciteit aula's begraafplaatsen Zwarte honden op Tholen? 10 GULDEN VIS-PAKKET 3X^7 /M Donderdag 19 januari 1995 51e jaargang no. 10 De besprekingen die de gemeente Tholen voert met een bedrijf in bouwmaterialen zijn in een beslissende fase. Als het doorgaat, komt er op het nieuwe industrieterrein Welgelegen een onderneming met 40 arbeidsplaatsen. De aandeelhouders hebben al beslist om alleen met Tholen verder te gaan, zodat wethouder van economische zaken J. Versluys goede hoop heeft, dat hij weer eens een grote slag kan slaan. A. Verwijs (48) botst bij Numansdorp Bij een verkeersongeluk op de A29 onder Numansdorp is dinsdagmorgen de 48-jarige A. Verwijs uit Sint-Philips- land om het leven gekomen. Hij raakte met zijn auto een vrachtwagen en reed vervolgens tegen een boom. Leuk smoeltje Poortvliet Van Overveld Aanhanger losgewaaid ^hooloe oióhandel jjÉÉt*. 3- Schot introduceert het Kijk snel op pagina 2 De kruisvereniging Rondom de Oosterschelde en de stichtingen thuiszorg en algemeen maatschappelijk werk noord-Zeeland en De Bevelanden gaan per 1 januari 1996 fuseren. Vandaag wordt daarvoor de intentieverkla ring getekend door de voorzitters van de drie besturen. Gebouwen Besparingen Contributie blijft Verklaring HDD Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voor een betere bedrijfswerving presenteerde de gemeente Tholen een nieuwe brochure in aanwezigheid van de ondernemers Hachmer, prof. Van der Zwan en Budelpack-directeur Nieuwkerk. Burgemeester Van der Munnik was in zijn nopjes met het veelkleurig 'juweeltje' en de kopstukken in het gemeentehuis te St. Maartensdijk. CDA-voorzitter Nieuwkerk voor spelt geen lang leven voor het Alge meen Ouderen Verbond (AOV). "De komende jaren zal blijken, dat de ouderenpartijen weinig of niets voor de titeigroep kunnen doen, wat het CDA niet in zijn programma had staan. Het bestaan zal dus inciden teel zijn, van korte duur, ook op Tholen." Hij noemde de entree van het AOV, de landelijke trend na het vertrek van premier Lubbers en de 'buiten gewoon ongelukkige' campagne overigens oorzaken van de slechte verkiezingsresultaten van het Thool se CDA. Ook de afnemende politieke interes se en daarmee de lagere opkomst was volgens Nieuwkerk nadelig voor het CDA, vooral in de grootste woonkern, Tholen. De eerste financiële tegenvaller voor de nieuwe gemeente Tholen lijkt eraan te komen. De herziene rijksuitkering uit het gemeentefonds zal namelijk vanaf 2001 niet 655.000 per jaar meer opleveren, maar waarschijnlijk slechts 208.000 gulden. Een berekening van het ministerie van binnenlandse zaken valt 68% lager uit dan eerder de raad voor de gemeentefinanciën had uit gedokterd. "Het ministerie wil niet toelichten hoe dit verschil is ont staan", zei wethouder P. van Schet sen maandag in de commissie finan ciën. "Er gaan geruchten dat het ministerie nog wat meer geld naar centrumgemeenten wil laten vloei en", aldus ambtenaar F.W. Keur. In mei zal het ministerie duidelijkheid verschaffen. In de ramingen voor 1997 en 1998 hield de stuut^roep voorbereiding samenvoeging al rekening met mee vallers van respectievelijk 105.000 en 210.000 gulden op grond van de zogenaamde financiële verhoudin- genwet. Ondanks dat werden 'onaanvaardbare' tekorten geraamd van 719.000 en 948.000 gulden. De bijstelling, door het ministerie, zal die tekorten aanzienlijk vergroten. De begrafenisondernemers op Tho len zullen worden gevraagd naar hun ervaringen en wensen ten aan zien van de capaciteit van de aula's in Tholen, St. Maartensdijk en St. Annaland. Volgens het voormalig CDA-raadslid M.A. van Beek zou het regelmatig voorkomen, dat genodigden buiten moeten blijven staan. B. en w. willen eerst nagaan, in hoeverre er sprake is van inciden ten of dat het tekort aan ruimte vrij wel permanent is. Hij bemoeit zich noodgedwongen zelf meer met de bedrijfswerving omdat er voor de plotseling vertrok ken ambtenaar M. Franken nog geen opvolger is. 't Is ook nog niet bekend hoe b. en w. die vacature gaan opvullen. "Het is een apart vak binnen de gemeentelijke organisatie, waar niet iedereen geschikt voor is", zegt Ver sluys na de teleurstellende ervarin gen met de laatste medewerker, die na slechts driekwart jaar onverwacht vertrok. "We vangen de zaak echter heel goed op. Ik ben ervan over tuigd, dat er naar buiten toe geen gat valt. Mevr. Jansen en hoofd gemeentelijke ontwikkeling Steen- poorte en ikzelf doen nu samen de bedrijfswerving. In december hebben we een paar sluimerende contacten verstevigd en het is best levendig. Doordat ik er intensiever mee bezig ben, ken ik alle bedrijfscontacten. Vanaf de eer ste minuut ben ik nu met aanvragen bekend en er ook mee bezig. Met z'n drieën pakken we het goed op." Versluys laat desgevraagd weten, dat de gemeente met twee bedrijven van elk 40 personeelsleden praat die naar Tholen willen verhuizen. Met de ene onderneming zijn de contac ten echter meer concreet dan met de andere. De wethouder hoopt dat er op die manier meer invulling aan het nieuwe industrieterrein Welgelegen kan worden gegeven. Momenteel is alleen wikkelbedrijf Van Meer er gevestigd. Van der Harst heeft in de hoek van de Langeweg/Oud-Vosse- meersedijk grond gekocht, maar dat plan is vertraagd. "En we willen zo graag een leuk smoeltje aan Welge legen geven", zegt Versluys. Als er één van de aanvragen door gaat, is dat terrein echter zo vol. "Op een bedrijvenbeurs in Roosendaal hebben we 12 belangstellende ondernemingen voor vestiging op Tholen genoteerd, waarvan er 1 voor onze begrippen een gigant is. Dat distributie-, opslag- en trans portbedrijf wil 10 ha. grond!" In Poortvliet is de situatie moeilij ker. "We hebben daar geen grond meer beschikbaar", aldus de wet houder. "Toch proberen we nog steeds oplossingen te vinden voor bedrijven uit de dorpskom, zoals garage Niemantsverdriet en De Groen transport. We zijn druk doende om de grond naast Bouman-Potter aan de Paas- dijkweg aan te kopen en de land- bouwbestemming te wijzigen in een bedrijfsbestemming. Daarvoor zijn contacten met de pro vincie gelegd. In de commissie bedrijfsleven heeft J.K. Elenbaas al gewezen op de situatie op het Poort- vlietse bedrijventerrein. Daarop spe len we zeker in." Voor vestiging van bedrijven in Scherpenisse is er volgens Versluys ook belangstelling genoeg, maar gezien het vlakbij gelegen industrie terrein van St. Maartensdijk wordt naar die plaats verwezen. En de pogingen om de bestemming van de hallen van Meijer aan de Veerdijk- seweg te wijzigen, zijn bij de pro vincie mislukt. ZIE VERDER PAG. 2 Verwijs reed omstreeks tien over zes over de A29 in de richting van Rotterdatn. Hij was op weg naar zijn werkgever, aannemingsbedrijf Ver boon Maasland uit Maasland. Vlak bij Numansdorp reed de Sint-Phi- lipslander om onverklaarbare reden tegen een voor hem rijdende vracht wagen. Na deze botsing schoot de auto door in de berm en kwam tot stilstand tegen een boom. De airbag van de auto, die in eerste instantie openging, hielp niet meer. Reanima tie mocht niet baten. Verwijs werd overgebracht naar het Refaja zie kenhuis te Dordrecht. De politie heeft een onderzoek inge steld naar de toedracht van het onge luk. Vast is komen te staan dat de vrachtwagenchauffeur geen blaam treft. Hij reed op de rechterstrook met een snelheid van 75 km per uur en voerde correcte verlichting. Ver wijs wordt zaterdag begraven in zijn woonplaats Sint-Philipsland. Een dode en twee zwaar gewonden was de trieste balans van een onge val op de Grevelingendam. Een 39- jarige man uit Barendrecht was don derdagmorgen omstreeks tien voor half zeven in een auto met aanhan ger met cosmetica-artikelen op weg naar de Markt in Zierikzee. Op dat moment stond er een zware storm (windkracht 11Door de harde windstoten schoot de aanhanger los en belandde al slingerend op de andere weghelft, waar op dat moment een auto met drie mannen uit Nieuw-Vossemeer passeerde. De aanhangwagen botste frontaal op de auto. De 50-jarige passagier L.P.J. van Schilt overleed kort na de bot sing aan zijn verwondingen. De ove rige inzittenden, een 25-jarige en Als het aantal bij de gemeente Tho len geregistreerde honden afneemt, zullen b. en w. zeker overwegen om opnieuw een onderzoek in te stellen naar de hoeveelheid 'zwarte' honden op het eiland. Het college zegt dat op vragen van het voormalig CDA- raadslid M.A. van Beek. Een aantal jaren geleden voerde het Adminis tratief Dienstencentrum Zeeland een onderzoek uit naar de aanwezigheid van niet-geregistreerde honden in de gemeente Tholen en dat had zeker nut, aldus b. en w. een 48-jarige man, werden zwaar gewond afgevoerd. Eén naar het Van Weel Bethseda ziekenhuis in Dirksland en de ander naar het Dijk- zigt ziekenhuis in Rotterdam. De chauffeur uit Barendrecht bleef ongedeerd. De rijbaan is tot twee uren na het ongeval afgezet. De cos metica-artikelen lagen overal ver spreid. Eerder was er op de Grevelingen dam al een glasauto omgewaaid zonder dat zich daarbij persoonlijke ongelukken voordeden. Op de Mallandsedijk bij Poortvliet en de Vogelsangsedijk bij Oud-Vos- semeer worden eind deze maand respectievelijk 200 en 100 populie ren gerooid, staatsbosbeheer is al enkele jaren bezig met het kappen en herinplanten van bomen op dij ken. Veel van deze bomen vertonen ouderdomskwalen en vormen op veel plaatsen een gevaar voor het verkeer. Voor het rooien is een kap en beplantingsplan opgesteld. De bomen die er het ergst aan toe zijn, worden het eerst onder handen genomen. Jaarlijks wordt een gedeelte van het plan afgewerkt. Als er opnieuw bomen geplant worden, kiest staatsbosbeheer voor verschil lende soorten en niet, zoals in het verleden, voor maar één soort. Vlak na de watersnoodramp wilde men zo snel mogelijk begroeide dijken en daarom werd er gekozen voor een snel groeiende boomsoort. Nu kan men naast iepen en essen ook kas tanje- en walnotenbomen aantreffen op de dijken. Op de Thoolse dijken stonden veel oude iepen. Deze boomsoort is echter vatbaar gewor den voor een infectie die overge bracht wordt door de iepenspintke- ver en door wortelcontact met een andere boom. Staatsbosbeheer ver wacht dat de meeste bomen hieraan ten gronde zullen gaan. Afgelopen zomer experimenteerde staatsbosbe heer met een vaccin tegen de ziekte, dat de iepen voor een jaar beschermt. Daarvoor zijn 200 monumentale iepen uitgekozen. Staatsbosbeheer vindt het belangrijk dat de iep op Tholen behouden blijft en is vastbesloten het experiment voort te zetten. Jubilerende directeur De Jonge van Lage Meren trots op school met veel culturen Tweeling van tachtig in Anna Jacobapolder Sint-Maartensdijk enige plaats met minder inwoners M. van Damme erevoorzitter bij afscheid van Thoolse bond muziekgezelschappen Veilig Verkeer: Gemeente kan niet meer om verbetering Molenvlietsedijk heen Aanplant boomweiden Stavenisse en Sint- Maartensdijk uitgesteld door nattigheid Alle partijen willen Thoolse kerktoren restaureren Thools CDA besluit tot strijdvaardiger opstelling Grondaankoop voor nieuwbouw in Tholen verrast kerk en gemeente Jochem Kuzee en Marjanne van de Velde in nationale triatlon-selecti Zilveren KNWU-insigne voor Vossemeerse comitévoorzitter DENKEN IS DAT, WAT VEEL MENSEN MENEN TE DOEN, ALS ZE ALLEEN MAAR HUN VOOROORDELEN OPNIEUW ORDENEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Eendrachtsweg 15 4691 EK Tholen Tel. 01660-2540 Advertentie IM De fusie wordt aangegaan om alle activiteiten en middelen in één orga nisatie te krijgen. De grotere organi satie is volgens de fusiepartners een verbetering. Zo moet er een betere verhouding komen tussen de kosten van het administratief en van het uit voerende personeel. De centrale dienst zal in Goes gehuisvest wor den. Het is de bedoeling dat er één orga nisatie voor thuiszorg en algemeen maatschappelijk werk rondom de Oosterschelde komt. In het gedeelte van de thuiszorg zitten het kruis werk en de gezinsverzorging. Er wordt nog onderzocht of het maat schappelijk werk een meer zelfstan dige positie in de nieuwe organisatie kan krijgen. Voor de huisvesting heeft dat alleen gevolgen voor het kruiswerk en de gezinsverzorging op de Bevelanden. Die zitten nu nog in aparte gebouwen, maar dat moet gaan veranderen. "Ze komen samen met de centrale dienst onder één dak te zitten. Er wordt zowel naar nieuwbouw als naar bestaande pan den gekeken, maar als je ziet dat we het over een forse organisatie heb ben, zal het waarschijnlijk nieuw bouw worden", zegt directeur D.J. van Zwoll van de stichting thuiszorg en algemeen maatschappelijk werk De Bevelanden. Voor Tholen verandert er in de prak tijk niets. Dezelfde mensen blijven in dienst. "Er zullen in ieder geval geen gedwongen ontslagen vallen", zegt Van Zwoll. "Deze fusie is opge zet vanuit strategische overwegin gen. We kunnen op die manier besparen op d"kantoorkosten. Het geld dat daarvan overblijft, kan dan worden gebruikt voor het uitvoeren de personeel. We kijken naar de toe komst. Overal zie je organisaties fuseren. Schaalvergroting is nood zakelijk. We moeten veel bedrijfs matiger gaan werken en bij een fusie kun je dan geld besparen op bijvoor beeld directie- en kantoorkosten." De vestigingen in Zierikzee en Sint- Maartensdijk, waar de stichtingen al onder één dak zitten, blijven gewoon gehandhaafd. "Ook voor het personeel zal er weinig veranderen", zegt Van Zwoll. "Het is niet zo dat mensen die nu bijvoorbeeld in de regio moord-Zeeland werken, na de fusie ook in de Bevelanden ingezet gaan worden." Voor de kruisvereniging Rondom de Oosterschelde verandert er wel wat. De vereniging fuseert met twee stichtingen. Die nieuwe organisatie moet ook een stichting worden en dat levert wat problemen op. De kruisvereniging heeft namelijk een fors aantal leden die 53 gulden per jaar aan contributie betalen. Daar van moet het kruiswerk een groot deel afdragen aan de overheid in het kader van de algemen wet bijzonde re ziektekosten (AWBZ). Een klein deel mag het echter zelf houden voor eigen activiteiten zoals cursus sen. Een stichting kan feitelijk echter geen leden hebben. "Dat klopt. Daarvoor moeten we nog een oplos sing bedenken, maar het is wel de bedoeling dat het contact met de leden ook na de fusie blijft", zegt directeur mevr. I. Dekker van de kruisvereniging Rondom de Ooster schelde. "Je zou kunnen denken aan een donateurs- of aangeslotenen- raad. Een soort adviesorgaan of cliëntenraad moet er zijn, want we vinden de inspraak van de mensen belangrijk. De contributie gaat ook na de fusie door als een soort dona tie. Daarvoor kan men dan aan spraak maken op extra diensten van het kruiswerk." Volgens de directri ce verandert er voor de inwoners van Tholen niets. "De zorg- en dienstverlening blijft hetzelfde en wordt hooguit gemakkelijker. Men kan na de fusie op één adres zowel gezinshulp als maatschappelijk werk aanvragen. Op Tholen en Sint- Philipsland was dat al zo, maar elders nog niet." Ook het wijkge- bouw aan de Molenvlietsestraat in Tholen blijft gewoon bestaan. Het fusieproces dat nu in gang is gezet, wordt ondersteund door het adviesbureau Twijnstra en Gudde. De drie ondernemingsraden zijn al akkoord gegaan met de intentiever klaring die vandaag door de voorzit ters J.E.M. de Kerf (uit Sint-Maar tensdijk) van de stichting thuiszorg noord-Zeeland, J.R. de Boer van De Bevelanden en J.W. de Jonge van de kruisvereniging wordt ondertekend. Na de fusie telt de organisatie ruim 1200 medewerkers, voornamelijk vrouwen. De totale begroting bedraagt zo'n 35 miljoen gulden. In het centrum thuiszorg te St. Maartensdijk zijn kruiswerk, gezinsverzorging en maatschappelijk werk al samen gehuisvest.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1