Verschil tussen SGP en CDA is 25 jaar Meer strijdbare houding zal een zware druk leggen op CDA-fractie Gedeputeerden op verkiezingspad B. en W. verdeeld over VVY-subsidie Voorzitter Nieuwkerk: herkenbaar profiel nodig Aansluiten riolering Vogelhut Tuttelhoek SGP-fractie zal maandag verdeeld zijn Tholen krijgt zeven miljoen werkkapitaal Riolering in buitengebied Bevlogen in sporthallen In St. Annaland en Tholen Drie cent per inwoner kindertelefoon Deelcertificaat uitgereikt op Groot Stelle Wereldwinkel in zes jaar op eigen benen Donderdag 19 januari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Automobiliteit op zondag opvallend Bij de analyse van de Thoolse gemeenteraadsverkiezin gen noemde CDA-voorzitter E.Ph. Nieuwkerk ook het stemmenverlies van de christen-democraten aan de drie andere-christelijke partijen in de raad. Tijdgebonden Maatschappelijk werk gaat Tholen 30.000 gulden meer kosten Winkelsluiting Raadsleden van andere Thoolse politieke groeperingen hebben de letters CDA wel eens uitgelegd als 'College Da's Accoord.' Alsof de christen-democraten die inter pretatie hebben gehoord, zo besloot het Thoolse CDA maandagavond meer in de aanval te gaan. Zowel wet houder J. Versluys als de raadsleden W.C. van Kempen en J. de Jager zullen zich voortaan strijdvaardiger opstel len en moeten elkaar in het openbaar ook meer tegengas kunnen geven. Wanneer de christen-democraten over 31/2 jaar terugkijken, willen ze met de herovering van de vier de raadszetel kunnen vaststellen: in 't Ouwe Raed'uus van Poortvliet begon de victorie. Niet vervagen Burgemeester Wethouder meer zichtbaar In de vuurlinie Varkens en gemeentehuis Commissies belangrijk Boeiend en soms vermoeiend Het CDA Tholen houdt twee bijeenkomsten voor de sta tenverkiezingen. Op 9 februari komt gedeputeerde Dek naar St. Annaland en 21 februari spreekt haar collega Nederhoed in Tholen. In beide gevallen geeft ook de St. Philipslandse kandidaat drs. T.G.A. Westerveld zijn visi tekaartje af. Meerderheid wil eenmalig 10 mille geven De streek VVV eiland Tholen zit in nood. De eisen van de landelijke organisatie ANVV worden steeds meer opgeschroefd, wat een tekort van 42 mille aan perso neels- en huisvestingskosten per jaar oplevert. De gemeente is echter niet bereid om dat bedrag bij te spij keren. In 1994 is met 23.590 gulden volstaan en voor dit jaar wil de meerderheid van het college eenmalig een bedrag van 10 mille geven. Meer uren open A.G. Izeboud mag blijven als gemeentesecretaris s:. "Partijen die zich presenteren onder de slogan: politiek naar bijbelse norm, waarbij schijnbaar en moge lijk bewust de vraag wordt opge worpen, dat het CDA hieraan niet of onvoldoende voldoet. Of een bijbel se norm letterlijk en voor alle tijden van toepassing is en daarmee onver anderlijk principe, wordt door de feiten weersproken. In de eerste helft van deze eeuw weigerden veel orthodoxe Tholenaars aansluiting op het waterleiding- en elektriciteits net, want dat leidde tot werken op zondag in de energiebedrijven. In de jaren 50/60 werd uit principe vermeden op zondag de auto te gebruiken voor kerkbezoek. Onge veer 40 jaar later is de automobiliteit op zondag in Tholen opvallend. Bezwaar tegen AOW en kinderbij slag op grond van bijbelse verzeke ringsnormen, wat midden deze eeuw velen deed afzien van deze algemene voorzieningen, is volledig verleden tijd. Met deze voorbeelden Door de ziekenhuisopname van C. den Braber staakten in de laatste raadsvergadering van St. Philips- land de stemmen (3-3) over een aan tal voorstellen voor belastingen en andere heffingen in 1995. De toeris tenbelasting, watertoeristenbelas ting en het liggeld voor pleziervaar tuigen werden niet vastgesteld (de 3 SGP'ers waren tegen, de 2 CDA'ers en 1 PVAB'er voor). Verder bracht St. Philipsland wijzigingen aan in de lijkbezorgingsrechten 1995, de scheepvaartrechten en de legesver ordening. De Thoolse raad aan vaardde het pakket daarentegen una niem. Het dagelijks bestuur van de nieuwe gemeente Tholen hecht eraan, dat het oorspronkelijke pak ket met heffingen in ongewijzigde vorm voor de gehele gemeente geldt. Van de tegenstemmers in St. Philipsland zit alleen L. Walpot in de nieuwe Thoolse raad. Hij zal zijn principiële bezwaren Van toen (bedreiging zondagsrust, crematie) maandagmiddag niet inslikken en wanneer de Thoolse SGP'ers bij hun standpunt blijven, wordt in de eerste de beste raadsvergadering het ver schil van opvatting tussen Thoolse en St. Philipslandse SGP'ers duide lijk. De gemeente Tholen wil met de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) een rekening-courant over eenkomst sluiten van 7 miljoen gul den. De dienstverlening omvat een werkkrediet van 1 miljoen gulden, een zogenaamde daggeldlening van 5 miljoen en in plaats van het dag geld of daarop in aanvulling, een kasgeldlening van minimaal 1 en maximaal 6 miljoen gulden. Deze regelingen komen overeen met die van de oude gemeente Tholen met de BNG. De Ziekenfondsraad heeft beslist, dat alle kosten op de werksoort moe ten drukken waarvoor ze zijn gemaakt. Dat houdt voor de stich ting thuiszorg en algemeen maat schappelijk werk Noord-Zeeland in, dat een aantal zogenaamde over headkosten zwaarder gaat drukken op het budget van het algemeen maatschappelijk werk. Voorheen werd veel betaald via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), maar de gemeente Tholen moet nu ruim 30.000 gulden meer gaan betalen, hoewel er geen extra personeel komt. Voor aansluiting van panden in het buitengebied op de riolering is er voor de jaren 1996 tot en met 2000 een bedrag van 125.000 gulden per jaar geraamd. Dat zeggen b. en w. van Tholen in antwoord op vragen van SGP-raadslid M. Dijke. Voor het grondwaterbeheer is een post opgenomen van 50.000 gulden per jaar. Voor het verwezenlijken van de basisrioleringsplannen is de oude planning naar voren gehaald en zijn de bedragen verhoogd om in het jaar 2000 gereed te zijn. De gemeente Tholen voldoet hiermee aan het pro vinciaal waterhuishoudingsplan. uit de praktijk is duidelijk, dat nor men en principes meer tijdgebonden zijn dan sommigen willen erkennen. Met SGP-statenlid C. Boender uit Tholen reed ik destijds vele keren naar Middelburg. Een hele verstan dige man, waarmee ik vele discus sies voerde. En één stelling van mij daarbij was: het verschil tussen de SGP en - toen - de CHU is 25 jaar. Sommige dingen zijn, net zoals bij levensmiddelen, beperkt houdbaar", aldus Nieuwkerk. Aan de hand van de winkelsluitings wet ging de voorzitter nader op de principiële discussie in. "Wij zullen niet tegen openstelling op zondag zijn vanuit de exclusieve, strakke norm 6 dagen zult gij arbeiden en de zevende dag heiligen. Dat was bij 6 dagen ook al ter discussie toen de vrije zaterdag en daarmee de vijf daagse werkweek werd ingevoerd. Dat gebod heeft ons maar zeer kort beziggehouden. Wie praat daar van daag nog over? Wij CDA'ers zullen wat de zondagsrust betreft, het wet tisch verbod vertalen naar een meer 'gij behoeft niet.' Voorkomen dat de zondag wegglijdt in de andere zes dagen. Een vorm van een glijdende werkweek in het verder voortgaan met de maatschappij van nooit genoeg. In het belasten van hon derdduizenden die dan nog minder kunnen meedoen met gezin en samenleving of aan de bezinning of ontmoeting op zondag. Dat is onze norm, die in die geest ook die velen die geen of weinig relaties met de kerk meer ervaren, wat zegt. Ver maatschappelijking van het geloof mag niet opzettelijk een verkeerde interpretatie meekrijgen. Daarom zal ik straks bij de opening van onze algemene bestuursvergadering uit de brief van de apostel Paulus aan de Galaten lezen. Daarin wordt de Christengemeenten de individuele verantwoordelijkheid binnen de bre dere norm verkondigd. Daarin zijn gerechtigheid, solidariteit en rent meesterschap bakens die onze rich ting zullen bepalen voor de komen de periode. Een richting die beoogt het CDA profiel, zowel als partij als van individuele personen, te verste vigen en meer herkenbaar te zijn", aldus voorzitter Nieuwkerk maan dagavond in Poortvliet. Aangezien er volgens b. en w. ook Thoolse kinderen van de West-Bra bantse kinder- en jongerentelefoon gebruik maken, wil het college drie cent per inwoner subsidie geven. De gemeenteraad van Tholen neemt daarover maandagmiddag een beslissing. Het 06 nummer bereikt vanuit Tholen en St. Philipsland automatisch de West-Brabantse meldkamer. Bij problemen worden in eerste aanleg West-Brabantse voorzieningen ingeschakeld. Pas in een later stadium vindt doorverwij zing naar de Zeeuwse instellingen plaats. De West-Brabantse gemeen ten stellen eveneens 3 cent per inwo ner beschikbaar. De jongeren worden te weinig door het CDA aangesproken, stelde voor zitter Nieuwkerk bij zijn interpreta tie van de verkiezingsnederlaag vast. "Een lijn die ook in de traditio nele kerken zichtbaar is. In het rand kerkelijk gebied vind je echter tien duizenden jongeren die bevlogen sporthallen en stadions vullen met hun geestdriftig enthousiasme en met koorzang overtuigd belijden, dat jeugd en toekomst nog steeds bij elkaar horen. Daar zullen wij onze aantrekkingskracht moeten vergro ten." Aan de school voor voorbereidend beroepsonderwijs Groot Stelle te Goes zijn onlangs de eerste deelcer tificaten van de opleiding installatie techniek uitgereikt. Daarmee is een begin gemaakt met een nieuwe manier van het afnemen van exa mens en het uitdelen van diploma's in het vbo. De overige afdelingen volgen in de komende jaren. Voor heen werd er aan het einde een exa men afgenomen. De lesstof is nu opgesplitst in diverse onderdelen. Na het afwerken van een bepaald aantal modules kan men na een exa men een certificaat halen. Alle certi ficaten samen geven recht op het diploma. Men kan extra modules afwerken die bij de vervolgstudie recht geven op vrijstelling. Volgens Groot Stelle is het voordeel van het werken met deelcertificaten dat de leerling in eigen tempo en niveau de stof kan doorwerken. Onder het motto 'het herkenbare profiel van het CDA' hield voorzit ter E.Ph. Nieuwkerk na het likken van de wonden ('het afscheid van mevr. Deurloo was zeer tegen onze verwachtingen in') een pleidooi voor meer dualisme. Het vorige week overleden Zeeuwse Eerste Kamerlid A.J. Kaland bracht dat duidelijk in de praktijk met zijn vierkante opstelling tegen het kabinetsbeleid van partijgenoot premier Lubbers. Met die stevige, herkenbare inbreng oogstte hij waardering en de ver smalde Thoolse CDA-raadsfractie moet dat goede voorbeeld gaan navolgen, maakte Nieuwkerk duide lijk. J. Versluys "Want in Jo Versluys hebben wij wel de sterkste wethouder, zo lees je in raadsverslagen en zo hoor je dik wijls op straat, maar de kiezers lopen toch naar andere partijen. Dat is ons probleem. Hebben we dan te weinig overtuigingskracht? Of maken we te weinig reclame? Met een meer herkenbaar CDA zul je wel eens situaties krijgen die op gespannen voet met elkaar staan, maar de helderheid is gediend, met duidelijke standpunten", zei Nieuw kerk. Het 'aanzienlijke stemmenverlies' noopte het CDA-bestuur tot het opstellen van een aanvalsplan voor de nieuw raadsperiode. In de eerste plaats zal het partijbestuur bij belangrijke voorstellen tijdig met een standpunt naar buiten komen, kondigde de voorzitter aan. "Of zo nodig zelf initiatieven nemen. Ver volgens krijgt de fractie meer en ook specifieke ondersteuning van de adviesgroep, die zal worden uitge breid. Het CDA-program zal een meer belangrijke rol in het collegia le college van b. en w. gaan vervul len. Niet dat de drie partijen (SGP, PvdA en CDA) met veel en wezen lijke verschillen aan het college deelnemen, maar wel omdat er geen gezamenlijk beleidsprogramma is waaraan men zich gebonden weet. Om het dualisme te bevorderen en de functie van de gemeenteraad als hoogste en laatste bestuursorgaan meer inhoud te geven, moeten in het college van b. en w. de onderlinge verschillen niet in een streven naar zoveel mogelijk overeenstemming, vervagen. De wethouders mogen en moeten in die kwaliteit ook op hun partijprogramma worden aange sproken. Zij moeten het herkenbare etiket voor alle 19 raadsleden zijn. In een aantal gevallen zal de niet- politiek gebonden portefeuillehou der/raadsvoorzitter in die laatste functie een minderheidsvoorstel tot 2-3 kunnen verheffen. Dan vindt de einduitslag plaats in de meest demo cratische figuur, de openbare zitting van de raad. In de voorbije jaren is gebleken, dat de burgemeester in een objectieve zin zijn portefeuilles beheert. Daar waar dat nodig is, zal hij een terug houdende positie innemen. De wet houders zullen vanuit hun politieke verantwoordelijkheid hun mening eerst kenbaar maken. En de voorzit ter zal zijn primair coördinerende/ arbitraire functie daarna uitoefenen. Daarmee is er geen enkel bezwaar, dat wij in Tholen de kwaliteit en de capaciteit van de voorzitter in de portefeuilleverdeling aantreffen. Het is onjuist om de taken buiten de voorzitter om te verdelen of, zoals D66 dat doet, gemakshalve het col lege maar in 3 confessionele leden en 1 niet-confessioneel lid te omschrijven. In functie en naar de persoon is dat niet zo", aldus Nieuw kerk. Dualisme vraagt volgens de Thoolse CDA-voorzitter verder, dat b. en w. geen te ver voorbereide stukken naar de adviescommissies sturen. "Het collegestandpunt moet in dat stadium zeker geen vaste vormen dragen. De mogelijkheid voor het aandragen van alternatieven moet in de commissie volledig openstaan voor alle partijen. Hoewel de raads leden de herkenbaarheid van hun politieke partij zullen uitdragen en bevorderen, is dat voor de partijen die in het college van b. en w. verte genwoordigd zijn, minder zichtbaar. Hun wethouder is immers lid van de fractie en daarmee (in het verleden zeker) voor een deel al gebonden aan een voorlopig standpunt van b. en w. In het door ons voorgestane dualisme zal dit verbeteren. Een wethouder zal zich meer dan tot nu toe, vanuit zijn portefeuille leiding moeten geven aan de discussie in het college. Van onze wethouder vér- wachten wij, dat hij dat op zijn ter rein meer zichtbaar zal gaan doen. Hij zal bijvoorbeeld de economische W.C. van Kempen E. Ph. Nieuwkerk zaken en het ouderenbeleid een ster ker persoonlijk en politiek CDA- profiel mogen meegeven, zodat hij ook door de leden van de raad daar op meer politiek en als eerste per soonlijk aanspreekbaar wordt. Zichtbaar naar binnen toe vanuit het politiek program en naar buiten toe voor andere politici. De politieke interesse zal door dit dualisme aan zienlijk toenemen en de openbare meningsvorming is ermee gediend. Wat het CDA betreft: voorwaarts! Wij zijn er klaar voor en weten ook waarheen", zei voorzitter Nieuw kerk. "Je zou bijna niet meer durven", concludeerde wethouder Versluys. De voorzitter vergeleek hem met een keeper die niet in zijn doel durft te staan. "Wanneer je de ballen alle maal keert, dan oogst je applaus." Statenlid mr. J.A. de Boe juichte het uitstippelen van zo'n nieuwe, duide lijke lijn toe. Ook staten-kandidaat drs. T.G.A. Westerveld was er blij mee. "Ons profiel moeten we niet in de kelder bewaren, want daar komt dan alleen maar schimmel op. Bij een meer herkenbare opstelling, dient het echter ook echt teamwork zijn. We moeten onze mensen niet de vuurlinie insturen en de EHBO- doos aanreiken wanneer het mis gaat. De leden dienen we te mobili seren. Er is een wisselwerking nodig. Ook ik wil me straks gesteund weten in Middelburg", zei Westerveld. Oud-raadslid W.L. Bijl vond wel, dat de nieuwe opstelling een zware druk legt op de wethouder en de raadsleden. "Wanneer er meer tegengas moet komen, dan dient onze wethouder in het college eerst zaken af te houden, zodat er minder voorgekookte voorstellen in de gemeenteraad komen. En onze frac tie moet goede oppositie kunnen voeren, meer opbouwende kritiek geven." De voorzitter zag ook wel in, dat er gespannen situaties kunnen ont staan, maar hij voelde er niets voor om de oppositie in de Thoolse raad (2 VVD, 1 D66, 1 AOV en 1 RPF/GPV) bij voorbaat al 5 kanon nen te geven door in het college van b. en w. steeds naar overeenstem ming te streven. "Neem nu de komst van de varkensmesterijen. Meulvliet zit vol met belangstellenden bij een inspraakavond over de milieuver gunningen. Je kunt zeggen, er is onvoldoende inzicht bij de burgers over de proce dures, maar het idee moet weg, dat het allemaal toch al geregeld is. Er staan nog een paar boeiende onder werpen op de agenda, zoals de uit breiding van het gemeentehuis (een kop erop of een staart eraan) en het bestemmingsplan buitengebied. Dan moeten we als CDA herkenbaar zijn", aldus Nieuwkerk. Hij realiseerde zich, dat het nieuwe beleid veel meer tijd van de betrok kenen zal vragen. "Voor verbreding en verdieping. Voor meer creativi teit omdat de andere verhoudingen in de raad door de partijen die niet vertegenwoordigd zijn in het college van b. en w., zullen worden gebruikt voor dualisme. Een beperkt dualis me uiteraard, want ook de wethou ders zijn lid van de gemeenteraad." Wethouder Versluys meende, dat met name voor commissieleden een belangrijke rol is weggelegd. "Want die komen voor het eerst met stand punten naar voren in een openbare vergadering. Er wordt de schijn gewekt, dat het potje door het colle ge van b. en w. dan al te gaar is gekookt, maar voordat een voorstel naar de commissies gaat, hebben b. en w. nog geen definitief standpunt ingenomen. Het CDA-lid in de com missie kan dus duidelijk naar voren komen. De commissievoorzitter verdedigt nog maar halfbakken voorstellen." J. de Jager Voor Westerveld was dat een duide lijke onderstreping van zijn pleidooi om het voortraject beter te bewer ken. Een sterkere adviesgroep met meer steun van de leden voor de raads- en statenvertegenwoordigers. Volgens Nieuwkerk moet het CDA stoottroepen leveren. "Niet om zoveel mogelijk meningsverschillen te gaan scheppen, want ons doel is het behartigen van de belangen van de gemeente Tholen. Maar als CDA-wethouder en -raads leden moeten we ons meer onder scheiden, zoals PvdA-wethouder Van Schetsen dat doet met zijn min derheidsvoorstel ten aanzien van de financiering van de torenrestauratie in Tholen", zei de CDA-voorzitter. Met een fles wijn heeft CDA-voor zitter Nieuwkerk maandagavond de drie niet teruggekeerde raadsleden bedankt voor hun inzet. L.C. Vroeg- op, die op zijn verzoek op een niet- direct verkiesbare plaats kwam, noemde hij een steunpilaar voor St. Philipsland. "Van mevr. J.M. Deur- loo-van Broekhoven moeten wij eerlijkheidshalve bekennen, dat haar afscheid zeer tegen onze verwach tingen in was. En M.A. van Beek stond op de vijfde plaats, in de lijn van onze hoop, die helaas niet in vervulling is gegaan. Na alles wat binnen de officiële kaders al is gezegd - bij mevr. Deurloo nog onderstreept met een zeer mooie koninklijke onderscheiding - mag ik volstaan met een kleine attentie. Thuis bij een glas wijn kunt u terug zien op die soms zeer bewogen tijd die achter ons ligt. Boeiend, maar soms ook vermoeiend", zei Nieuw kerk. In de Wellevaete zal ook statenlid Sandee present zijn, derde op de kandidatenlijst. In Meulvliet te Tho len is de Noord-Bevelandse wethou der mevr. De Looff, de derde spre ker. Voorzitter E.Ph. Nieuwkerk kondig de maandagavond in Poortvliet aan, dat het CDA'de Thoolse en St. Phi lipslandse belangen in de verkie zingscampagne wil accentueren. "Met een aantal agendapunten zul len wij onze wensen scherp naar voren brengen en daarvoor politieke steun pogen te krijgen." Hij dacht daarbij aan onder meer de tuinbouw in St. Annaland, de rond weg bij Poortvliet, de sterke begren zing van varkensmesterijen, het bejaardenbeleid, de tarieven van Delta Nutsbedrijven voor particulier en ondernemer, de werkgelegenheid in o.a. Tholen en St. Maartensdijk, de potentiële en autonome groei van het Poortvlietse industriegebied als hart van Tholen, de recreatieve mogelijkheden en grenzen, alsmede het behoud van de identiteit van ver schillende instellingen en stichtin gen.. De gemeenteraad moet maandag middag de knoop doorhakken. De verdeeldheid in het college zal ook doorwerken in de raad en de vraag is, hoe dat uitpakt. Wanneer de SGP (7 zetels) en de PvdA (5 zetels) tegen zijn, is de kans op 10 mille verkeken. Tot nu toe hebben alleen het CDA en de VVD zich voor meer financiële steun aan de VVV uitge sproken, zodat de VVV weinig kans op succes heeft. De VVV wil als een volwaardig kantoor blijven functioneren door een ruimere openstelling (van 17 uren nu naar 27 in 1995 tot 35 in 1996 per week), alsmede professio nelere en uitgebreide dienstverle ning. Het verzoek om een hogere subsidie heeft ook te maken met de eisen die gesteld gaan worden door de Algemene Nederlandse Vereni ging van VVV's. Als het niet lukt om op'de nieuwe eisen in te spelen, verdwijnt het VVV-kantoor in St. Maartensdijk en blijft er aileen een folderservicepost over zoals in Tho len en St. Annaland. Het bestuur van de eilandelijke VVV heeft gekozen voor een vol waardig en zelfstandig VVV-kan toor, maar dan is grotere financiële steun van de gemeente nodig. De stuurgroep voorbereiding samen voeging St. Philipsland/Tholen heeft al geadviseerd om de gemeen telijke steun niet groter te laten wor den. De commissies welzijn en financiën hebben b. en w. echter gevraagd om het verzoek tot verho ging van de VVV-subsidie nog eens nader te bezien. Dat heeft geholpen, want alles nog eens overwegende, is de meerderheid van het college bereid eenmalig 10.000 gulden extra aan de VVV Tholen te geven. Op deze manier willen b. en w. de VVV 1 jaar de gelegenheid geven om De bewoners van de Noordstraat in Scherpenisse hebben regelmatig te kampen met wateroverlast. Dat stel de M.J. Klippel (SGP) dinsdag avond in de commissie openbare werken naar aanleiding van het aan sluiten van woningen op het ge meentelijk rioleringsstelsel aldaar. De huizen lozen nu nog op het open water. Aansluiten kan alleen via een pompinstallatie. De commissie ging akkoord met het plan van b. en w. maar het was wel aanleiding om in breder verband naar aansluitingen te kijken. Zo wil de mevr. E. van der Wal-Vermeulen (PvdA) weten of er nog meer huizen in de bebouwde kommen zijn die niet aangesloten zijn op het riool. Volgens chef-civiel technische zaken gaat het vooral om woningen aan de rand van de kern. R. Raven- steijn (VVD) vroeg zich af of alle woningen voor het jaar 2000 aange sloten moeten zijn op het stelsel en J. van den Donker (D66) informeer de naar de mogelijkheid van ont heffingen. Blaas zei dat er een plan wordt gemaakt en dat er in de meerjarenra ming rekening wordt gehouden met het bekostigen van de aansluitingen, ook in het buitengebied. Maar dat niet alle woningen in de polders aan gesloten hoeven te worden vanwege de hoge kosten die sommige aan sluitingen met zich meebrengen. J. de Jager (CDA) sprak de hoop uit dat er een redelijke kostenverdeling voor betrokkenen in zit. Wethouder J. van der Jagt wees op de vergoe ding die het waterschap uitkeert bij de aanleg. Klippel stelde dat het tijd wordt dat de provincie duidelijkheid verschaft over wie wel of niet ontheffing zal worden verleend. actie te ondernemen richting de ANVV, zodat men met een lager aantal openstellingsuren accoord gaat. Volgens het college krijgt de VVV dan tevens de kans om dat nieuwe inkomstenbronnen aan te boren of bestaande te verhogen. De Thoolse gemeenteraad moet maandagmiddag een gemeentese cretaris benoemen, maar dat is slechts een formaliteit. De oude secretaris van Tholen en de door gedeputeerde staten benoemde tijde lijke secretaris van de nieuwe gemeente kan gewoon blijven. A.G. Izeboud (53) is geschikt en bekwaam en mag zijn werk voort zetten, wat hij ook graag doet. Vol gens de Gemeentewet moeten b. en w. een aanbeveling van twee kandi daten aan de gemeenteraad voorleg gen, maar gezien de bijzondere situ atie van de herindeling, vindt het college dat niet nodig. De stuur groep voorbereiding herindeling, waarin de colleges van b. en w. van zowel Tholen als St. Philipsland zit ting hadden, droeg destijds ook una niem Izeboud bij g.s. voor en de fractievoorzitters van de zeven Thoolse politieke partijen stemmen met de benoeming van Izeboud bij enkele kandidaatstelling in. De in Koudekerke op Walcheren geboren secretaris deed ervaring op in Zie- rikzee (van 1 december 1978 tot 30 juni 1989) en van 1 juli 1989 tot 31 december 1994 in de oude gemeente Tholen. Er komt een observatiehut voor vogels in het natuurontwikkelings gebied bij Scherpenisse. Dat deelde wethouder J. van der Jagt dinsdag avond mee in de commissie openba re werken. PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde had daar een tijd gele den om gevraagd. De hut komt aan de rand van het gebied te staan, waarschijnijk in de buurt van Tuttel- hoek. De observatiehut wordt geplaatst door Staatsbosbeheer, de natuurbeschermingsorganisatie die het terrein gaat beheren. Het natuur ontwikkelingsgebied wordt aange legd in het kader van de ruilverkave ling Poortvliet. Het wordt de tweede observatiehut op Tholen. De andere staat in het natuurgebied Ramme- gors. De Wereldwinkel in de Stoofstraat te Tholen moet binnen zes jaar de eigen broek ophouden. De gemeen telijke subsidie van 3600 gulden wordt vanaf dit jaar in zes gelijke stappen van 600 gulden afgebouwd. B. en w. vinden dat redelijk en de gemeenteraad neemt maandagmid dag een beslissing over dat voorstel. Vanaf 1992 krijgt de Wereldwinkel elk jaar al 3600 gulden van de gemeente. De opzet is, dat er mini maal kostendekkend gewerkt wordt. 'Tot op heden heeft de afrekening echter een negatief exploitatiesaldo te zien gegeven, in weerwil van het feit, dat de Wereldwinkel inmiddels een vaste plaats in de Thoolse samenleving heeft verworven. Ons inziens moet het mogelijk zijn om op termijn volledig op eigen benen te staan", aldus b. en w. Het CDA wil weer een volle publieke tribune in de Thoolse raadszaal en ook meer animo voor de politiek buiten het gemeentehuis door een strijdvaardiger optreden van de wethouder en de twee raadsleden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 17