Fusie ondernemersverenigingen gaat op de valreep niet door Eerder verschillende, dan lagere tarieven nutsbedrijf Nieuwe bedrijven Kopperprent is zoekplaatje met diverse confrontaties Al in de 15de eeuw had Tholen een drukker Geen opslag van staal in loods Meijer J. Kamminga voor Thoolse ondernemers OOI Tholen teleurgesteld over standpunt St. Philipsland Metaalbedrijf op Welgelegen Opening Schot trekpleister Donderdag 12 januari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De fusie van de ondernemersverenigingen Tholen en St. Philipsland gaat niet door, ondanks dat de beide besturen daarover overeenstemming hadden bereikt. OOI-voorzit- ter J.K. Elenbaas uit Poortvliet noemt het 'heel teleurstel lend.' Zijn St. Philipslandse collega K. v.d. Giessen was voorstander van het samengaan, maar hij respecteert de mening van zijn leden, die de fusie unaniem hebben afge wezen. Deltan-directeur P. Stoter kijkt naar de toekomst Delta Nutsbedrijven (Deltan) berekent in 1995 de duur dere inkoop van energie door aan de klanten, maar neemt alle andere gestegen kosten voor eigen rekening. Direc teur P. Stoter zei vrijdag op de nieuwjaarsbijeenkomst van het personeel in Zierikzee dat electriciteit gemiddeld 2% duurder wordt, aardgas 5% en drinkwater 2,5%. Omdat het bedrijf opereert op een afkalvende markt - ondermeer als gevolg van energiebesparende maatrege len - ontwikkelt het een aantal nieuwe activiteiten. Krachtig geluid Poortvliet 500 arbeids plaatsen Goede' werknemers Veronica Demontage apparatuur Lening Tholen St. Annaland St. Maartensdijk Scherpenisse "Het is echt een zoekplaatje geworden", zegt technisch directeur J.Th. Redelijk van NPN grafische bedrijven uit Tholen, de drukker van de kopperprent die burgemeester H.A. van der Munnik maandagmiddag kreeg aangebo den. Het Koninklijk Verbond van Grafische Onderne mingen (KVGO) district Zuid-West Nederland had Tho len uitgekozen voor de jaarlijkse traditie omdat in deze gemeente vijfkleurendrukker NPN gevestigd is. Een jong bedrijf, dat zich ruim vier jaar geleden in de Slabbe- coornpolder vestigde. Veertig ingelijst Vruchten Artistiek Lofzang Boottocht OOI-voorzitter Elenbaas spreekt in restaurant de Speelmansplaten de gasten op de nieuwjaarsbijeenkomst toe. De loodsen van de firma Meijer aan de Veerdijkseweg in Scherpenisse mogen niet gebruikt worden voor de opslag van niet-agrarische produk- ten. Gedeputeerde staten hebben het verzoek tot wijziging van het bestemmingsplan afgewezen en vol gen daarmee de adviezen van de inspecteur van de ruimtelijke orde ning en de subcommissie voor de gemeentelijke bestemmingsplan nen. Meijer wilde een verruiming van de mogelijkheden om gemakkelijker een huurder voor de gebouwen te vinden. Het bedrijf staakte in 1990 het sorteren en verpakken van uien in Scherpenisse. Een deel van het complex is toen aangepast om er pootaardappelen te kunnen opslaan. De agrarische bestemming vormt een belemmering voor de verhuur, maar inmiddels is belangstelling getoond uit de staalsector. Er zou staal uit de havens van Antwerpen en Vlissingen opgeslagen kunnen worden. De gemeente ondersteunt het ver zoek van Meijer. Ze zou aan de Veerdijkseweg graag een bedrijven terrein zien zoals bij de andere klei nere woonkernen op Tholen. Daar bij zou een lijst .van ontoelaatbare activiteiten, zoals die ook elders geldt, in acht genomen moeten wor den. Maar de provincie oordeelt dat er bij Scherpenisse geen behoefte is aan zo'n bedrijventerrein, omdat er op het vlakbij gelegen industrieterrein van Sint-Maartensdijk nog voldoen de ruimte is. Het provinciale beleid is erop gericht om in agrarische gebieden geen niet-agrarische ont wikkelingen toe te laten. Meijer wordt aangemerkt als een agrarisch nevenbedrijf. Vrijkomende agrari sche bebouwing mag op grond van het streekplan slechts worden gebruikt voor stalling van boten en caravans. De opslag van staal vindt de provincie niet passen binnen de geldende planologische mogelijkhe den. Aan het metaalbedrijf De Jong uit Steenbergen wordt 1500 m2 grond op het industrieterrein Welgelegen bij Tholen in erfpacht uitgegeven. Daartoe heeft het gemeentebestuur in principe besloten. Aan de Ambachtsweg heeft onlangs wikkel- bedrijf Van Meer als eerste zijn deu ren geopend. En Van der Harst koel techniek en interieurbouw komt er ook nog. De landelijk voorzitter van de orga nisaties in het midden- en kleinbe drijf, J. Kamminga, is de belangrijk ste spreker op een ondernemers- avond die op 16 maart gepland is. De organisatie is in handen van het Overleg Orgaan Industrie Tholen en de gezamenlijke Rabobanken. Kamminga heeft tijdens zijn nieuw jaarsrede deze week een lans gebro ken voor een ander industriebeleid. Geen 'vriendendiensten' aan indivi duele bedrijven als Philips en Fok ker, maar een breder beleid dat hoogwaardige toeleveranciers rond een bepaalde technologie stimuleert. "Eén van de wensen die we als bestuur bij het OOI op tafel hadden gelegd, was de uitbreiding van het Thoolse bestuur met twee St. Phi lipslandse ondernemers. Het OOI wilde er maar 1 toestaan en dat heeft mede geleid tot de afwijzing. Met twee vertegenwoordigers waren de St. Philipslandse belangen beter gewaarborgd geweest. Met een bepaalde inbreng wilden wij de fusie wel aangaan. Op zich hebben we een florerende, gezellige ondernemersclub en dat zou binnen een groter geheel minder worden, vreesden de leden. En hoe wel de gemeente is opgeheven, blijft St. Philipsland toch een zelfstandige gemeenschap", aldus voorzitter Van der Giessen. De eigen identiteit wil men ook in de toekomst handhaven, hoewel er wel bereidheid bestaat om op bepaalde terreinen samen te werken. De receptie ter gelegenheid van de opening van de Thoolse vishandel A.J. Schot en zn. b.v. in de Slabbe- coompolder bleek zaterdagmiddag en -avond een trekpleister. Het kan toor veranderde in een cadeauwin kel, zoveel belangstelling en waar dering bleek er voor het initiatief van de familie Schot. En velen wil den ook graag proeven van de vis- lekkernijen, hetzij puur, zoals de Voorzitter Elenbaas van het Over leg Orgaan Industrie Tholen sprak vrijdagavond tijdens de nieuwjaars receptie in restaurant de Speelmans platen op de Oesterdam over 'een beetje vervelende start van 1995.' "Gezamenlijk kun je altijd meer bereiken dan elk afzonderlijk. De beide besturen hadden het fusie- voorstel ook goed op de rails gezet." Elenbaas had bij het gemeentebe stuur van Tholen onlangs een twee de ondernemerszetel in de commis sie bedrijfsleven bepleit. Daarvoor zou A.P. van der Est (bakkerij Van der Est en Albert Heijn) uit St. Phi lipsland de eerste man worden met S.C. Muller (timmerfabriek de Pluumpot) uit Scherpenisse als plaatsvervanger. Gezien het niet- doorgaan van de fusie is het de vraag, of Van der Est namens het OOI zitting in de commissie kan nemen. Een eventuele nauwe samenwerking noemde Elenbaas ook een goede stap. "Maar het is toch jammer, dat de fusie vooruitge- oesters, of gebakken, zoals de mos sels, die door een kok van Prins en Dingemanse werden bereid. Burge meester Lukkassen en zijn wethou der Buijs van Nieuw-Vossemeer schoven is. De leden waren nog niet zover. Naar de overheid toe is het echter zeer belangrijk, dat je één stem laat horen. Er is een krachtig geluid nodig", aldus Elenbaas. Hij sprak half december nog van overeenstemming van de twee besturen, zodat het niet doorgaan van de fusie voor hem des te teleur stellender is. Het OOI-bestuur bestaat uit vier leden, waaraan een vijfde (St. Philipslandse onderne mer) zou worden toegevoegd. In zijn laatste nieuwjaarsrede als OOI-voorzitter - hij stopt er in maart mee - werd Elenbaas ook door zijn eigen leden teleurgesteld. De belangstelling voorde nieuwjaarsre ceptie was namelijk heel mager. Het college van b. en w. was wel goed vertegenwoordigd met drie leden, maar die troffen naast bestuursle den. bankiers, kandidaat-notaris mr. Schot en een aantal dames, niet zoveel ondernemers aan. Toch heeft het OOI 35 leden en dat is een bij zondere groei ten opzichte van het begin van het OOI, dat voor de gemeentelijke herindeling in 1971 alleen in St. Maartensdijk leden had. "Nu komen ze uit alle kernen en met name het industrieterrein bij Tholen heeft een geweldige groei onder gaan", zei Elenbaas. genoten er met volle teugen van. Het gemeentebestuur van Tholen was vertegenwoordigd door de wethou der van economische zaken, J. Vers- luys. Onder de vele Tholenaren, familieleden, vertegenwoordigers uit de visserijsector, collega-onder nemers en buren uit de Slabbecoorn- polder, was ook de predikant van de Gereformeerde Gemeente, ds. A.J. Gunst met zijn vrouw. Trots was hij op de bedrijvigheid in zijn eigen woonplaats. "Poortvliet is één van de grootste verschaffers van werkgelegenheid op Tholen. Het aantal arbeidsplaatsen ligt tussen de 450 en 500 en dat op een luttel aan tal vierkante meters. De groei van de ondernemingen aan de Paasdijkweg is enorm. En allemaal eigen kweek: bedrijven uit de ambachtelijke sec tor die uit hun jasje gegroeid zijn, zoals je dat ook op het industrieter rein van St. Philipsland hebt." Elenbaas noemde de ligging van Tholen 'grandioos' gezien de betrek kelijk korte afstand naar de wereld havens van Rotterdam en Antwer pen. Hij had echter nog wel een wens voor 1995: een betere ontslui ting via de Zoomweg Noord. De OOI-voorzitter prees het gemeente bestuur voor de inspanningen die geleverd zijn voor de opbouw van sterk ontwikkelde industrieterrei nen. "Daarnaast is er een gezond arbeidsklimaat met goede werkne mers, die de handen uit de mouwen willen steken." Terugblikkend stelde Elenbaas, dat 1994 beter is afgesloten dan dat jaar begonnen is. "De economie is aan getrokken, de positie van de bedrij ven is milder geworden, maar dan moet je niet over de prijzen spreken, anders word je weer pessimistischer. De winsten zijn dan ook hard nodig om de gaten uit het verleden te dich ten. Daarom dienen we de loonmati ging te handhaven. De vakbeweging moet niet denken, dat er nu wat te halen is bij het midden- en kleinbe drijf, waar de werkgelegenheid van daan moet komen", zei de Thoolse OOI-voorzitter vrijdagavond tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst in restau rant de Speelmansplaten op de Oes terdam. Zo heeft Deltan een aandeel van 6,25% in Enertel, de onderneming van elf nutsbedrijven en de spoor wegen die, in samenwerking met het Amerikaanse Bell South, gaat con curreren met PTT Telecom. Men hoopt allereerst op een toewijzing van het mobiele telefoonnet. Dat zou al heel wat werk meebrengen, want dan moeten in heel Zeeland zendmasten geplaatst en een kabel ringleiding aangelegd worden. Een vergunning om ook het normale telefoonverkeer te gaan verzorgen, zit er niet eerder dan 1998 in. Of die concurrentieslag zal leiden tot lage re telefoontarieven voor de gebrui kers, is volgens Stoter moeilijk te zeggen. Hij stelt vast dat er in ieder geval een keuzemogelijkheid komt, maar voorziet verder een differen tiatie in tarieven, bijvoorbeeld bedrijven/particulieren of stad/plat teland. Vanaf 1996 moet er 17,5% btw berekend worden over de gesprekskosten. Omdat het de bedoeling is dat in de nieuwe onderneming - voorlopig Telecom Twee gedoopt - ook de exploitanten van kabeltelevisie gaan meedoen, zal op televisiegebied in de toekomst het fenomeen abonnee televisie groeien doordat er veel meer kanalen en mogelijkheden beschikbaar zullen komen. Over de eigen kabeltelevisiemaatschappij Zekatel vertelt de Deltan-directeur dat er nu 126.000 abonnees in Zee land zijn, een dekking van 79,6%. Het aantal stijgt nog steeds. Omdat zo snel mogelijk een sluitende exploitatie bereikt moet worden, gaat Zekatel de tarieven verhogen waar dat contractueel mogelijk is. De vijfjarige contracten zijn in de plattelandsgemeenten nog niet afge lopen, zodat de verhoging daarvoor niet opgaat. "Of die gemeenten moe ten een uitbreiding willen van het aantal kanalen." Aan de raad van prioriteitsgerechtigden is voorge steld na te denken over het benutten van de zes nog beschikbare kanalen, waarbij Zekatel vooruitloopt op de komst van de nieuwe commerciële zender van Veronica. De meerkos ten zouden voor de abonnees een kwartje per maand bedragen. Zélf krijgt het nutsbedrijf te maken met concurrentie op de energie markt. Op grond van Europese regelgeving is het verplicht de gas- Reinata Heemskerk. Zaterdag geeft de bekende zangeres Reinata Heemskerk samen met organist Gijsbert Lekkerkerker een nieuw jaarsconcert in de Nederlandse Her vormde kerk te Krabbendijke. Rei nata Heemskerk brengt een aantal bekende geestelijke liederen en Lek kerkerker speelt een aantal solower- ken. Het optreden begint om acht I uur. en electriciteitsnetten open te stellen - tegen betaling - voor andere leve ranciers. Stoter denkt dat concurren ten zich eerst op de wat grotere klan ten, de industrie, zullen richten en pas vanaf het jaar 2000 op de kleine re gebruikers. Hij signaleert bij lan delijk opererende ondernemingen de wens om in het hele land één tarief voor energie te betalen. Ook op deze markt verwacht de Deltan-directeur een verdere differentiatie in de tarie ven. Eén van de nieuwe activiteiten van Deltan is de deelname, op initiatief van de ondernemingsraad, in de Demontage Werkplaats Zeeland. Hiervoor is een intentieverklaring getekend met de federatie van socia le werkplaatsen in Zeeland. Het bedrijf, dat binnen drie maanden bij de Zuidhoek in Zierikzee wordt gevestigd, gaat oude kantoorappara tuur demonteren en de onderdelen geschikt maken voor recycling. Daartoe zijn al contacten gelegd met leveranciers van bijvoorbeeld kopieermachines. Deltan stopt een miljoen in het project - geld dat komt uit een pot bedoeld voor werk- gelegenheidsbevordering voor kans armen - en levert mogelijk de direc teur en de werkmeesters. Omdat voor dit én andere projecten geld nodig is - en met het oog op concur rentie in de toekomst - vindt Deltan dat er een behoorlijke winst gemaakt moet worden. Niettemin willen de aandeelhouders (de pro vincie en de gemeenten) dat er voor stellen komen om die winst - voor 1995 geraamd op 28,4 miljoen gul den - te verlagen. Voor het personeel had Stoter nog een ander nieuwtje. De directie gaat met de ondernemingsraad praten over deelname van de werknemers in de onderneming. Dat gaat in dit semi-overheidsbedrijf niet via aan delen, daarom wordt aan leningen gedacht. Afhankelijk van het goed, minder goed of slecht draaien van Deltan zou er een rente uitgekeerd moeten worden die varieert van nul tot 25%. Veel moet nog uitgewerkt worden en er zal jaarlijks maximaal 2,5 miljoen gulden mee gemoeid zijn. Daalde het aantal personeelsleden van 1217 in 1990 naar 997 vorig jaar, de komende tijd komt er weer een uitbreiding. Deltan gaat bijvoor beeld zelf grondwerkers aannemen, in plaats van dit werk uit te beste den. Deze mensen krijgen niet alle financiële voordeeltjes die het Del tan-personeel nu nog heeft, maar waaraan de komende jaren geknab beld gaat worden. Dit heeft alles te maken met het ombouwen van het nutsbedrijf van een semi-overheids- instelling naar een meer marktge richte onderneming. Directeur ir. P. Stoter van Delta Nutsbedrijven. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St Philipsland vanaf 3 tot en met 31 december 1994. Conpipe services, Simon Lindhout- straat 1 g, de uitoefening van natio nale en internationale detachering van personeel ten behoeve van werkzaamheden op het gebied van het prefabriceren van pijpleiding systemen ten behoeve van de petro chemische industrie, 2 t/m 4 perso neelsleden. K.J. Bout, Schuttershof 5, exploita tie van een hangcultuurbedrijf in schelpdieren, ambulante handel in vis, 1 personeelslid. Cafetaria de Fijnproever, Voorstraat 14, cafetaria, 2 t/m 4 personeelsle den. American Phil Textiles Europe b.v., Schakelweg 2, im- en export van, groothandel in en distributie van onderkleding, creëren en controle ren van produktiemogelijkheden in textiel, 2 t/m 4 personeelsleden. Autobedrijf Bert Ooms, Blauwstraat 4, autobedrijf, geen personeelsle den. Ultimate equipment b.v., Krokke- weg 9, import van en groothandel in dames- en herensportkleding en slaapzakken, 1 personeelslid. Fietspad. Aanleg van het toeristi sche fietspad langs de waterkant van Tuttelhoek naar de Schelphoek kost 404.000 gulden. Hiervan betaalt de provincie 75.000 gulden, de rest wordt door de gemeente en de land- inrichtingsdienst gedeeld. Van de eerder gereserveerde 586.000 gul den heeft de gemeente nog 164.000 gulden over. Daarom zal de gemeenteraad worden gevraagd uit de pot voor recreatieve voorzienin gen nog 240.000 gulden beschik baar te stellen. Het pad wordt dit voortjaar aangelegd. Tholen blijkt echter al een eeuwen lange grafische traditie te hebben. Burgemeester Van der Munnik had via gemeentearchivaris J.P.B. Zuur deeg uitgezocht, dat in de vijftiende eeuw, de periode van de ontdekking van de boekdrukkunst, Pieter Wer- recoren in St. Maartensdijk het beroep van drukker uitoefende. Hij drukte 'Der Syelen Troost' met semi- gotische letters in 1478. Vermoede lijk had dat te maken met het feit, dat de familie Van Borsselen daar gevestigd was. Frank van Borsselen voerde een grote staat en deed veel voor de kunst. De kopperprent 1995 was een voor beeld van moderne grafische kunst. Mark Meeuwissen uit Bergen op Zoom tekende voor het ontwerp, waaraan ook fotografe Corry Groe- newege uit St. Annaland een bijdra ge leverde. Het thema voor dit jaar was de confrontatie van oude en nieuwe technieken, gedrukte en digitale media. De komende herden king van 50 jaar bevrijding is terug te vinden in onder meer een vlieg tuig en oorlogsboeken. Ook het in islametische kring omstreden boek De Duivelsverzen staat op de prent. "Gedrukt materiaal maakt de tongen los, dat blijft altijd voor confrontatie zorgen", zegt NPN-directeur Rede lijk. Het zogenaamde kristalraster was voor zijn bedrijf een experi ment, voor de rest was het verwer ken van de kleurenlitho's gesneden koek. Een vrouwelijke postbode met kar in rood domineert op de prent, waarin verder een spoorboekje, een stratenboek en een prijscourant van enveloppen zijn verwerkt. Voorts is er een bak voor oud papier te zien en een serie brievenbussen, wat in wer kelijkheid poorten van computers zijn. De kopperprent is op 170 grams chl oorvrij papier gedrukt in een oplage van 700 exemplaren, die voor een rijksdaalder aan de KVGO-leden worden verkocht. De opbrengst gaat naar het Grafisch Historisch Muse um te Etten Leur. Veertig prenten zijn ingelijst en daarvan kreeg de Thoolse burgemeester het eerste exemplaar uit handen van mevr. M. Brands-de Jongh, voorzitter van het KVGO-district Zuid-West Neder land. In de trouwzaal waren naast het KVGO-bestuur en vertegen woordigers van NPN ook de kop percommissie aanwezig. Burgemeester Van der Munnik bleek vereerd met het bezoek van de gasten, die 158 grafische bedrijven met 2969 personeelsleden vertegen woordigden. Hij had rond de jaar wisseling nog een oud-collega in Meppel bezocht en daar een kopper prent aan de muur gezien, zodat de Thoolse burgemeester alvast in de stemming was gebracht. Hij herinnerde zich nog goed, hoe de directie van NPN ruim vier jaar geleden met veel trots de vijfkleu- renpers toonde en het deed hem deugd, dat dit bedrijf met 13 perso neelsleden vanwie er 6 in Zeeland wonen, de kopperprent mocht druk ken. Inmiddels is er een nieuwe, veel snellere machine gekocht, want de klant van vandaag wil snel en goed bediend worden en eist kwali teit, stelde de burgemeester vast. Hij wilde die opstelling en de nuchtere houding die NPN-directeur Konings vorige week in de Eendrachtbode etaleerde, ook van toepassing ver klaren op de gemeente Tholen. Een verbreding van het industrieel aan bod door een actief wervingsbeleid is het uitgangspunt en dat heeft inmiddels behoorlijk vruchten afge- worden, aldus Van der Munnik. Hij noemde de 1 loketfunctie, de premieregeling, goedkope grond, bemiddeling naar andere instanties, aanbod van gemotiveerde arbeids krachten, snelle procedures, gunsti ge ligging en een goed woon-, werk en leefklimaat. Burgemeester Van der Munnik vond de mooie kopperprent een bewijs, dat de grafische industrie niet alleen een rationeel en commercieel bedrijf is, maar ook een artistieke onderne ming. "De vormgeving ontwikkelt zich alsmaar en in een steeds meer gecommercialiseerde wereld wordt de druk om telkens met iets nieuws te komen, ook groter. Het grafisch bedrijf lijkt dan ook nimmer uitge keken in dit vak. Alleen het oude handwerk zou, door alle automatise ring, wel eens definitief kunnen ver dwijnen. De koppermaandagprenten zullen beheerst worden door compu terberekeningen en -sturingen, maar we blijven over boekdrukkunst spre ken", aldus de burgemeester. KVGO-voorzitter mevr. Brands sprak over 'ware meesterstukjes van zetwerk' zoals de typografische ornamenten uit de eerste helft van de 19de eeuw. "Later wordt de prent meer een reclamemiddel voor de drukkerij dan een op rijm gezette heilwens van de gezellen aan de 'heeren en meesters.' E)e lofzang op Laurens Janszoon Coster maakt plaats voor een kalenderblad, dat ook naar klanten gaat. Na de Twee de Wereldoorlog beleeft de kopper maandag vanuit Drente een renais sance. Op initiatief van prof.dr. H.J. Prakke - directeur van de aloude drukkerij Van Gorcum in Assen - wordt in 1949 een stukje drukkers- folklore nieuw leven ingeblazen. In vele andere plaatsen is die traditie overgenomen. De kopperprenten van nu vertonen naar vorm en uit voering echter een veel grotere ver scheidenheid dan de exemplaren van vroeger. Veelal is het een men geling van traditie en nieuwe vorm geving, waarbij toepassing van nieuwe technieken niet wordt geschroomd." Mevr. Brands meldde ook nog een ander aspect van het kopperen, namelijk het lustig rondgaan van de kop, de beker, die ertoe bijdroeg, dat de eerste werkdag van de week na Driekoningen volgens de traditie in ledigheid en vrolijkheid kon worden doorgebracht. De Thoolse gemeen tebode Arco Kunst bracht dat in de praktijk met het presenteren van drankjes en hapjes aan het drukkers gezelschap, dat door de burgemees ter nog werd rondgeleid in het gemeentehuis. Dat was nog maar een voorproefje van het echte kopperfeest, dat 's avonds op een salonboot plaats vond. In de haven van Tholen scheepten zo'n 75 mensen in, waar na koers werd gezet richting Ant werpen, waarbij twee keer de Kree- kraksluizen werd gepasseerd. Tij dens het diner, gaf ontwerper Mark Meeuwissen nog een toelichting bij de kopperprent. Een ingelijst exem plaar sneuvelde onderweg. Toch voer de boot op het Schelde-Rijnka- naal nog goed beschut voor de stor machtige wind. Burgemeester en mevrouw Van der Munnik waren ook op de boot, samen met de Thoolse drukkers Dieleman, Limovi en NPN. Burgemeester Van der Munnik kreeg de kopperprent uit handen van voorzitter mevr. Brands van het drukkersverbond Zuid-West Nederland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9