THOLENDERWIJS Opknappen Thoolse kerktoren kost meer dan anderhalf miljoen gulden Milieubeleid op Tholen informatierubriek van de gemeente Tholen VERGADERING COMMISSIE OPENBARE WERKEN VERGADERING COMMISSIE FINANCIËN REGIONAAL COLLECTIEF VERVOER GEHANDICAPTEN EN OUDEREN SPREEKUUR B&W WAT LIGT TER INZAGE? BOUWAANVRAGEN BOUWMELDINGEN Scheiding van afval vervolgd Betalen uit grondverkoop en opheffen subsidieregeling Gemeente pakt riolering aan Donderdag 12 januari 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 DINSDAG 17 JANUARI: MAANDAG 16 JANUARI: Stemmen van lezers Restauratie van de toren van de Grote of Onze Lie- vevrouwekerk in Tholen vergt ruim vier keer zoveel geld als aanvankelijk was gedacht: 1.643.000 gulden. Die tegenvaller wil het gemeentebestuur op twee manieren opvangen. In de eerste plaats door de opbrengst van verkochte landbouwgrond ervoor te bestemmen. Daarnaast zou de bijdrageregeling karak teristieke gebouwen inge trokken moeten worden, waarna die pot voor de res tauratie van de kerktoren gebruikt kan worden. Wet houder R van Schetsen wil de regeling handhaven. Zes ton Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Telefoon: 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Op dinsdag 17 januari a.s. komt de commissie openbare werken voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk. Deze vergadering die om 19.30 uur begint is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruik maken van het spreekrecht. Op de agenda staan onder meer de volgende onderwerpen: - Restauratie gemeentelijke toren bij N.H.-kerk te Tho len; Reeds in 1989 is een globale kostenraming opgezet voor de restauratie van de gemeentelijke toren bij de N.H.-kerk te Tho len f. 387.500,-)- In de investeringsplanning voor 1995 is hier voor een bedrag opgenomen van f. 600.000,-. Dit uitvoerings jaar is bewust gekozen, omdat de restauratie van de N.H.-kerk ook voor dit jaar gepland is en in overleg met de kerkvoogdij is steeds als doelstelling aangehouden beide projecten te combi neren tot één werk. De uitvoering van de kerkrestauratie dient vóór 1 april a.s. gestart te zijn. In verband daarmee is eind vorig jaar de kostenbegroting geactualiseerd en deze komt uit op een bedrag van f. 1.643.000,-. Dat dit aanzienlijk hoger zou uitvallen ten opzichte van de raming uit 1989, was gelet op de ervaringen met restauratieprojecten van de laatste jaren (o.a. de toren bij de N.H.-kerk te Sint-Maartensdijk) wel verwacht. Dat het ver schil zo groot zou zijn was echter een fikse tegenvaller. De kostenstijgingen ten opzichte van de raming uit 1989 zijn terug te voeren tot de volgende hoofdoorzaken: 1. Het noodzakelijke herstel van het verwoestende werk van de bonte knaagkever. 2. De eerste, globale opname voor het bestek in 1989 is vanaf de grond met een verrekijker uitgevoerd. De opname voor het vernieuwde bestek is met een hoogwerker uitgevoerd, zodat nu een beter, maar helaas veel ongunstiger beeld is verkregen van de werkelijk noodzakelijke herstelwerkzaamheden. 3. De afgelopen 5 jaar is de staat van verschillende onderdelen erg verslechterd. Bovendien zijn diverse onderdelen nu aan herstel toe, waarvan gesteld kan worden dat dit in 1989 nog in het geheel niet aan de orde was. Burgemeester en wethouders zijn van oordeel, dat deze toren als cultuurhistorisch bezit, die bovendien zo bepalend is voor het silhouet van Tholen, niet verloren mag gaan. Daar het col lege groot belang hecht aan het doorgaan van het restauratie programma monumenten, is het hiervoor gememoreerde bedrag van f. 600.000,-het maximum dat uit deze reserve voor de torenrestauratie kan worden aangewend. Dit impliceert, dat er nog voor f. 1.065.000,- aan nieuwe dekkingsmiddelen gezocht moet worden. Na ampel beraad hebben burgemeester en wethouders voor de volgende constructie gekozen. a. Onlangs is met diverse pachters overeenstemming bereikt omtrent de verkoop van in totaal 34 ha. landbouwgrond. Die verkopen genereren een opbrengst van f. 558.000,--. Dit bedrag kan worden toegevoegd aan de reserve monumenten voor de gedeeltelijke dekking van de restauratiekosten. b. In 1975 is door de raad van de voormalige gemeente Tholen de "Bijdrageregeling karakteristieke gebouwen Tholen" in het leven geroepen. Op grond van deze regeling kan de gemeente een financiële bijdrage toekennen voor de verbetering van gebouwen in het belang van de handhaving van historische stads-, dorps- of landschapsbeelden. Daar gebleken is dat gedurende een reeks van jaren op slechts zeer beperkte schaal een beroep op deze regeling is gedaan, achten burgemeester en wethouders het verantwoord tot intrekking van deze bijdra geregeling over te gaan en het nog beschikbare fonds ad 538.000,- toe te voegen aan de reserve monumenten. Van dit bedrag dient 507.000, - aangewend te worden om het ont brekende tekort voor de torenrestauratie te dekken. Ten aanzien van het gestelde onder punt b. benadrukt het col lege, dat er sprake is van een meerderheidsstandpunt van het college. Wethouder Van Schetsen heeft m.b.t. de financiering van het onderhavige restauratieproject een andere visie. De commissie wordt om advies gevraagd. - Voorstel inzake kredietvotering t.b.v. renovatie riole ring Touwslagersdreef te Tholen; In de planning van werken voor onderhoud en renovatie riole ringen 1995 is rekening gehouden met het herstellen van een gedeeltelijk verzakte riolering in de Touwslagersdreef te Tho len. Deze verzakking heeft tot gevolg dat het rioleringsstelsel ter plaatse regelmatig dichtslibt, waardoor het noodzakelijk wordt geacht hiervoor herstelwerkzaamheden uit te voeren. Alvorens de raad voor te stellen het benodigde krediet te vote ren wordt de commissie gevraagd advies uit te brengen. - Voorstel inzake kredietvotering t.b.v. renovatie tennis banen sportcomplex Oud-Vossemeer; In de lijst van kapitaalswerken voor 1995 is rekening gehouden met de renovatie van een tweetal tennisbanen op het sport complex te Oud-Vossemeer. Het betreft hier het aanbrengen van een nieuwe graveltoplaag, het vernieuwen van het hek werk en de aanleg van een beregeningsinstallatie. Aanvankelijk pleitte het bestuur van de tennisvereniging er voor om de banen te voorzien van een alternatieve toplaag (gemalen graniet). Na vergelijking van de gebruikelijke met de alternatieve toplaag is gebleken dat het alternatief weliswaar wat voordelen oplevert maar die staan naar de mening van burgemeester en wethouders niet in verhouding tot de hieraan verbonden extra investeringen. Het bestuur van de tennisver eniging kan zich alsnog hierin vinden. Alvorens de raad voor te stellen het benodigde krediet te vote ren wordt de commissie gevraagd advies uit te brengen. - Voorstel inzake kredietvotering t.b.v. aansluiting van woningen aan de Noordstraat te Scherpenisse op de riolering; In de begroting 1995 is rekening gehouden met de aansluiting van de woningen aan de Noordstraat te Scherpenisse op het gemeentelijk rioleringsstelsel. Deze aansluiting is nodig van wege het feit dat de woningen thans nog lozen via een open riool op open water. Gelet op de ligging van de aan te sluiten percelen is aansluiting op de bestaande riolering alleen moge lijk door middel van het aanbrengen van een pompinstallatie. Alvorens de raad voor te stellen het benodigde krediet beschikbaar te stellen wordt de commissie gevraagd advies uit te brengen. Op maandag 16 januari a.s. komt de commissie voor de finan ciën voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Deze vergadering die om 19.30 uur begint is open baar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruikmaken van het spreekrecht. Op de agenda staan onder meer de volgende onderwerpen: - Voorstel tot het onderschrijven van de richtlijnen voor het opstellen van de begrotingen 1996 van de gemeen schappelijke regelingen waaraan Zeeuwse gemeenten deelnemen; - Voorstel tot restauratie van de gemeentelijke toren bij de N.H.-kerk te Tholen; Zie voor de toelichting op dit onderwerp het artikel over de commissie openbare werken. Gehandicapten en ouderen (60-t-) kunnen sinds 1 januari j.l. gebruik maken van de zogenaamde tele-taxi. Deze rijdt niet alleen in de gemeente Tholen, maar bovendien op Noord- en Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland. Alle gemeenten in dit gebied, dat de Oosterschelderegio wordt genoemd, hebben per 1 januari 1995 een geza menlijke regeling voor het vervoer van gehandicapte per sonen en ouderen. Voorwaarden voor gehandicapte personen om van de tele-taxi gebruik te maken is dat zij een vervoerspas heb ben. Gehandicapten kunnen in het kader van de Wet voorzieningen gehandicapten (WVG) een vervoersvoor ziening aanvragen. U komt voor een vervoerspas in aan merking indien de medische noodzaak daartoe is aange toond op basis van een medische keuring. Nadere infor matie daarover kunt u inwinnen bij de WVG-medewerk- ster van de gemeente Tholen, mevr. W. Saenen, tel. 01666-8231. Het vervoer is in handen van Z.W.N. Taxi B.V., in samen werking met een aantal lokale taxibedrijven. Voor het bovengenoemde vervoer wordt gebruik gemaakt van taxi's, taxibusjes en rolstoeltaxi's. Dit materieel is ingesteld op mensen met een handicap, met voldoende ruimte voor rolstoe len en scootermobielen. Er is hulp bij het in- en uitstappen. Met Tele-taxi Oosterschelderegio kunnen we spreken van het zogenaamde deur-tot-deur-vervoer. Gehandicapten en ouderen worden thuis opgehaald en naar de gewenste bestemming bin nen het vervoersgebied gebracht. Hierbij hoeft nooit te worden overgestapt. Het vervoersgebied omvat de provincie Zeeland, het eiland Goeree-Overflakkee en een gedeelte van westelijk Noord-Brabant. Voor het vervoersgebied geldt een zone-inde ling die vergelijkbaar is met de zone-indeling van het openbaar vervoer. De zone-indeling staat afgedrukt in een nieuwe folder die op aanvraag bij de gemeente verkrijgbaar is. De Tele-taxi Oosterschelderegio is op elke dag in de week tussen 09.00 uur en 24.00 uur op afroep beschikbaar via telefoon 01100- 50188. Indien u gebruik wenst te maken van vervoer via de Tele- taxi dan moet u dit zo vroeg mogelijk, uiterlijk één uur van tevo ren telefonisch melden bij de Teletaxi-centrale. De chauffeur meldt zich dan binnen een kwartier vóór tot een kwartier na de afgesproken tijd bij u. U kunt anderen meenemen. Dit kunnen niet meer personen zijn dan de capaciteit van de taxi. Wel is het zo dat degenen die meereizen direct met u de taxi moeten verla ten. Geeft u wel bij het aanmelden van de rit het aantal mederei zigers op. Vervoer buiten de regio In de Tele-taxi betaalt u met strippenkaarten. Het aantal voor een rit benodigde strippen per persoon is gelijk aan het aantal zones per rit. Aan het begin van de rit overhandigt u het benodigde aantal strippen aan de chauffeur. De strippenkaarten bestaan uit 20 strippen. Voor gehandicapte personen kost een strippenkaart 20,-. Voor ouderen is dat 50,-. Medereizigers betalen het zelfde tarief als de aanvrager. Voor een rit met de Tele-taxi bui ten het vervoersgebied geldt een gereduceerde kilometerprijs van 2,25. Deze kilometers moeten direct aan de chauffeur wor den betaald. De strippenkaarten voor Tele-taxi Oosterschelderegio zijn te koop bij het loket van het bureau Burgerzaken in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk en vanaf 1 februari 1995 bij alle post kantoren en -agentschappen in de vervoersregio. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 16 januari 1995 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik houdt zijn spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Bouwen in een gebied waarvoor een voorbereidings- besluit geldt Er is een bouwaanvraag ingediend door de heer M.W. Fase, Zijpestraat 14 te Sint-Philipsland, voor het bouwen van een machineberging/loods op een perceel kadastraal bekend, Sint-Annaland sectie H, nummer 389 (geheel), plaatselijk gemerkt Bruijnzeelweg. De bouwplaats is gelegen in een gebied waarvoor een voorbereidingsbesluit van kracht is. Burgemeester en wet houders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 50, vijfde lid van de Woningwet vergunning te verle nen voor dit bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gele genheid gesteld om van 13 januari 1995 tot en met 26 janu ari 1995 schriftelijk bedenkingen in te dienen bij burge meester en wethouders van Tholen. De bouwtekening ligt gedurende deze termijn ter gemeen tesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 12 januari 1995. Burgemeester en wethouders van Tholen. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om bouwvergunning ingediend door de heer M.J. Kaat, Weihoekweg 1 te Scherpenisse, voor het bouwen van een woning op een perceel kadastraal bekend Poortvliet, sectie L, nummer 16 (geheel), plaatselijk gemerkt Weihoekweg 1. Het bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaat se geldende bestemmingsplan. Burgemeester en wethou ders van Tholen zijn voornemens met toepassing van arti kel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het college van gedeputeerde staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor dit bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gele genheid gesteld om van 13 januari 1995 tot en met 26 janu ari 1995 schriftelijk bedenkingen in te dienen bij burge meester en wethouders van Tholen. De bouwtekening ligt gedurende deze termijn ter gemeen tesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling Gemeentelijke Ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 12 januari 1995. Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 41 van de Woningwet 1991 bekend, dat de volgende bouwaan- vragen/-meldingen zijn ingediend: - Een bouwaanvraag van A.C. Suurlant, Wilhelminastraat 8 te Stavenisse, ingediend op 23 december 1994, voor het verbou wen/uitbreiden van een woning op het perceel Wilhelmina straat 8 te Stavenisse; - Een bouwaanvraag van A.N. van den Hoek, Winston Churchill- straat 17 te Sint-Maartensdijk, ingediend op 4 januari 1995, voor het bouwen van een woning met garage op een perceel aan de Westpoort te Sint-Maartensdijk; - Een bouwaanvraag van M. Verkerke, Ten Ankerweg 34 te Tho len, ingediend op 3 januari 1995, voor het plaatsing van een berging/tuinhuisje op het perceel Ten Ankerweg 34 te Tholen; - Een bouwaanvraag van P.W. Paulusse, Havenweg 3 te Scher penisse, ingediend op 2 januari 1995, voor het renoveren van een sanitairgebouw op het perceel Havenweg 3 te Scherpenis se. Sint-Maartensdijk, 12 januari 1995. Op datzelfde tijdstip vindt het spreekuur plaats van wethouder ing. J. van der Jagt. De spreekuren van de wethouders P. van Schetsen en ing. J. Versluijs komen te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de college-leden spre ken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666- 8330. In het Thoolse milieubeleid zullen vier zaken de komende drie jaar extra aandacht krijgen. Naast duur zaam bouwen, energiebesparing en voorlichting is dat een verdere scheiding van het huishoudelijk afval. Dit jaar krijgen glas, blik, oud papier, textiel en asbest de aandacht; in 1995/1996 wordt in Olaz-verband de inzameling van beeld- en geluidsapparatuur opgezet; in 1996/1997 gebeurt dat voor huis houdelijke apparaten, wordt er gewerkt aan een milieustraat en krijgt inzameling van pvc de aan dacht. Op grond van het bijdragenbesluit uitvoering gemeentelijk milieube leid (BUGM) kreeg Tholen de afge lopen drie jaar geld van het rijk. Per 1 januari zou de regeling vervallen en het geld (jaarlijks ongeveer 125.000 gulden) via het gemeente fonds worden betaald. Maar in plaats daarvan is de vervolgbijdra- geregeling ontwikkeling gemeente lijk milieubeleid (VOGM) in het leven geroepen voor de periode 1995 t/m 1997. Op basis daarvan kan Tholen jaarlijks rekenen op 136.317 gulden. De aanvraag hier voor is inmiddels goedgekeurd door de inspecteur van de volksgezond heid voor de milieuhygiëne. Wat de tot nu toe bereikte resultaten betreft, stelt de inspecteur vast dat er nog een geringe achterstand is. Maar het adequate niveau wordt naar ver wachting nog dit jaar bereikt. Hij verzoekt de gemeente de uitvoering van het lozingenbesluit bodembe scherming zo mogelijk te vervroe gen. Nu staat toezicht en handha ving voor 1997 op de planning. Borssele. De actiegroep Stop Bors- sele biedt zaterdagmorgen om elf uur een sleutel aan, aan de kerncen trale Borssele. Dit voor de sluiting van de centrale waarvoor de groep zich heeft beijverd. Iedereen kan hieraan een bijdrage leveren door zelf oude sleutels mee te nemen. Zolang de kerncentrale draait, ver zamelt de actiegroep sleutels die worden gebruikt voor een afscheids cadeau. De ingezonden reactie van de heer Van Winkelen op de komst van de varkensmesterijen in de Eendracht- bode van 5 januari was me uit het hart gegrepen. Van mijn kant toch nog enkele aanvullingen. Met stomheid geslagen las ik de uit spraak van wethouder Van der Jagt over de achterstandssituatie op Tho len in de ammoniak-uitstoot. Deze passage heb ik een paar keer gelezen omdat ik mijn ogen niet geloofde. Een ideale situatie aanduiden als een 'achterstandssituatie', dat is wel de absurditeit ten top. Waarom zo streng in de naleving van de 10 geboden, zoals de zon dagsrust, en zo lichtvaardig met de Bijbelse opdracht om de aarde te bebouwen en te bewaren. Ik plaats deze opmerking tegen de achter grond van de vorenaangehaalde opmerking van de SGP-bestuurder. Ik kan niet anders, dan tot de con clusie komen dat de zorgvuldigheid in de besluitvorming die tot de afgif te van de milieuvergunning voor de varkensmesterijen heeft geleid, ver te zoeken is. En dat kan het hele col lege van burgemeester en wethou ders zich aanrekenen. De vele bezwaarschriften lijken mij te gemakkelijk terzijde gelegd. Tussen haakjes, waar blijven de reacties van degenen die bezwaar schriften hebben ingediend en van de vele anderen die de komst van deze vervuilende bedrijven met zorg tegemoet zien? Jammer dat over deze belangrijke kwestie geen enquête is gehouden; het college zou zich vrijwel zeker rcx zijn geschrokken. Betreurenswaardig dat ons mooie eiland steeds meer ten offer valt aan economische belangen of illusies. En dat wou ik nu even kwijt. N.G. Slager-den Engelsman Marehoekstraat 35 Oud-Vossemeer. Beestenboel. Het Zeeuws biolo gisch museum te Oostkapelle begint woensdagmiddag 18 januari met de eerste van een reeks 'beestenboel middagen'. Eén woensdagmiddag per maand kunnen kinderen van 6 tot 12 jaar meedoen aan een derge lijke themamiddag in het museum. Men moet zich vantevoren opgeven. Zes jaar geleden werden de kosten van restauratie van de kerktoren glo baal geraamd op 387.500 gulden. Vanaf de grond is toen met een ver rekijker een inspectie uitgevoerd naar de staat van het middeleeuwse bouwwerk. Vorig jaar deed men het over met een hoogwerker; een veel beter, maar ook ongunstiger, beeld was het gevolg. Daar komt bij dat nu onderdelen aan herstel toe zijn, die dat in 1989 nog niet waren. Vooral de bonte knaag kever heeft flink huisgehouden in het houtwerk van de toren. Al met al zijn dat de hoofdoorzaken van een stijging van de restauratiekosten tot ruim 1,6 miljoen. Het opgestelde plan voorziet in gro te lijnen in de volgende werkzaam heden: herstellen van metsel- en voegwerk aan de buitenmuren en fundering; herstellen van natuur steen in de kolommen, stijlen, latei en en consoles; vernieuwen van metalen balken en ankers, het sprinkler-leidingwerk en klimijzers; injecteren en conserveren van hout constructies als trekbalken, vloeren en gootconstructies; gedeeltelijk vernieuwen van galmplanken, trap pen, balustraden en glas-in-loodpa- nelen; vernieuwen van regenpijpen, dakgootbekleding, moederklok en wijzerwerkmotoren; vernieuwen be dekking van de dakvlakken van de xp mmmm mmmm •mwmmm m.~ w Jünl »H"l>l Het gemeentebestuur moet ruim een miljoen extra vinden om de restauratie van de toren van de N.H. kerk in Tholen te betalen. Het werk zou nog dit jaar moeten beginnen. torenspits en aanbrengen van stap- en ladderhaken; het verven van metalen, stenen en houten onderde len. De ruim 48 meter hoge toren, eigen dom van de gemeente, is in de perio de 1946-1949 voor het laatst geres taureerd en toen voornamelijk aan de binnenkant. De onderste van de drie geledingen waaruit het gebouw bestaat, dateert uit de tweede helft van de veertiende eeuw. De toren moet toen los hebben gestaan van de kerk, stelt J. Op 't Hoog vast in zijn doctoraalscriptie uit 1989 over de bouwgeschiedenis van de kerk. De vorige gemeenteraad heeft ermee ingestemd om, bij gebrek aan rijkssubsidie, de gemeentelijke reserve monumenten aan te spreken voor de opknapbeurt van de toren. Voor 1995 is dan ook een bedrag van zes ton in de investeringsplan ning opgenomen. Dit jaar moet namelijk ook de res tauratie van de kerk zelf plaatsvin den en in overleg met de kerkvoog dij is besloten beide projecten te combineren. Voor de kerkrestaura tie is een eerste rijksbijdrage van 163.466 gulden gereserveerd, wat betekent dat vóór I april met het werk begonnen moet worden. Het gemeentebestuur vindt dat de zo beeldbepalende toren niet verloren mag gaan, maar wil het restauratie programma monumenten niet in de war schoppen door extra geld - bovenop de zes ton - uit de reserve te putten. Om de benodigde 1.065.000 gulden bij elkaar te krijgen, wordt voorge steld de opbrengst van de verkoop van 34 hectare landbouwgrond - waarover onlangs met de pachters overeenstemming is bereikt - in de reserve monumenten te stoppen. Het gaat om 558.000 gulden, wat de res tauratiekosten van de toren gedeel telijk kan dekken. Ze ligt er krap vijftien jaar, maar nu al is een deel van de riolering in de Touwslagersdreef in Tholen ver zakt. Daardoor slibben de buizen regelmatig dicht. De gemeente gaat dat probleem dit jaar aanpakken en heeft een plan opgesteld, waarover de commissie openbare werken dinsdagavond advies uitbrengt. De commissie bespreekt ook het plan om de woningen aan de Noord straat in Scherpenisse aan te sluiten op de riolering. Daarvoor moet een pompinstallatie gebouwd worden. Nu lozen de huizen nog via een open riool op het oppervlaktewater. In de begroting voor dit jaar - die de gemeenteraad nog moet vaststellen - is 300.000 gulden opgenomen voor het opknappen van de riolering. En daarnaast ruim een miljoen voor het aanpassen van basisrioleringsplan- nen. De dan nog benodigde 507.000 gul den zou te halen zijn uit de bijdrage regeling karakteristieke gebouwen Tholen, door die op te heffen en het saldo - 538.000 gulden - eveneens toe te voegen aan de reserve monu menten. De regeling is in 1975 inge steld. Er kan een beroep op worden gedaan wanneer aan een verbou wing extra eisen worden gesteld in verband met de beeldbepalende monumentale omgeving. Zo moes ten er ooit kappen komen op garages die achter het stadhuis in Tholen gebouwd werden, waarop een bij drage via deze regeling is toege kend. De laatste jaren wordt er ech ter, aldus het gemeentebestuur, maar mondjesmaat een beroep op gedaan terwijl in Tholen-stad en Sint-Maar tensdijk beschermde stadsgezichten zijn gecreëerd. In 1993 werd aan drie aanvragers totaal 14.535 gulden betaald. Vorig jaar was er één aan vraag voor 1682 gulden. In tegenstelling tot zijn collega's voelt wethouder Van Schetsen er niet voor om de regeling op te hef fen. Wél vindt de PvdA'er het ver antwoord om er 307.000 gulden uit te putten voor de restauratie van de toren. De twee ton die dan nog nodig zijn, wil de wethouder halen uit de reserve stads- en dorpsvernieuwing. De commissie financiën praat maan dagavond over deze zaak, de com missie openbare werken doet dat een dag later.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 5