Bijna 40 hectare boomgaard verdwijnt op eiland Tholen Politiek interesseert jeugd nauwelijks Dicht bij de schuur MOET LEEG Van Gelder op bezoek 3>i6j Crescendo in Grote Kerk te Tholen Niet schieten op Pluimpot Ir. Den Boer: zware aanslag op fruitteeltbedrijven VN'ers terug Bestuurders van gemeente gaan boer op Politie pakt twee inbrekers voetbalkantine S.C. Stavenisse Man gewond in golfslagbad te Kamperland Verburgh DE WINKEL Donderdag 12 januari 1995 51e jaargang no. 9 ^hooloe vióhandel (Schot KIJK SNEL naar de AANBIEDINGEN op pagina 13 o.a. 4 kilo MOSSELEN ƒ10,- Het eiland Tholen wordt voor 1 april kaler met het kap pen van bijna 40 hectare appelbomen. Een aantal fruitte lers stopt helemaal, anderen gaan nog beperkt met appels en met peren verder. De slechte situatie in de fruitteelt heeft geleid tot deze sanering, die door de EEG wordt gestimuleerd met rooipremies om de overschotten in Europa te beperken. Zo'n 70 Thoolse plukkers raken door deze ontwikkeling hun seizoenswerk kwijt. Premie Gevoelige tik WD-leden moeten actiever worden De bedroevend lage opkomst, het thuisblijven van tradi tionele VVD-kiezers, het nog te weinig gebruik maken van de pers en te weinig een beroep doen op de nestors binnen de afdeling. Volgens een analyse van het bestuur van de VVD Tholen/Sint-Philipsland zijn dat de hoofd oorzaken van het mislopen van een derde zetel bij de ver kiezingen voor de gemeenteraad in november. Spreiding Bestuur Winter op de boerderij van de gebroeders Heijboer aan de Zuidstraat, midden in Poortvliet. De 58-jarige J.W. Heijboer laadt voederbieten in een kruiwagen voor de veertig beesten die op stal staan. Acht kruiwagens per dag. De hoop bieten ligt afgedekt met stro en plastic. "We hebben geen last van de sneeuw. De bieten liggen dicht bij de schuur. Op deze manier afgedekt kan het wel twintig graden vriezen. Het is lekker voer en het kost weinig. Deze week gaat verbouwen pak uw voordeel zie pagina 14 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 b.g.g. 3474 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De commissaris van de koningin in Zeeland, drs. W.T. van Gelder, brengt op woensdag 31 mei een werkbezoek aan de nieuwe gemeen te Tholen. Over welke onderwerpen hij met het gemeentebestuur zal spreken en waar hij een kijkje gaat nemen, moet nog vastgesteld wor den. De Thoolse politie heeft in de nacht van zondag op maandag twee man nen uit Roosendaal ingerekend, die in de kantine van sportclub Stave nisse hadden ingebroken. De aan houding gebeurde omstreeks half (jrie tijdens de normale surveillance. De politie vond dat de auto met twee inzittenden zich wat verdacht gedroeg. Bij nader onderzoek wer den inbrekerswerktuigen aangetof- fen, alsmede snoep en rookwaren ter waarde van honderden guldens. De mannen van 23 en 26 jaar werden ingesloten en uit later onderzoek bleek, dat de buit afkomstig was uit de kantine van S.C. Stavenisse. Daar was in de nacht van vrijdag op zater dag ingebroken door de voordeur te forceren. Vervolgens werden alle vertrekken doorzocht. Ze gingen ervandoor met een stereo-installatie, elektrische apparaten, dranken en snoepgoed. Zaterdagavond treedt in de Grote Kerk te Tholen het Urker vissers koor Crescendo op. Dit in 1953 opgerichte gezelschap telt ruim 100 leden. Aangezien een groot deel ervan bestaat uit vissers die de hele week op het water van de Noordzee of het IJsselmeer verblijven, moeten veel verzoeken voor optredens afge wezen worden. Het koor kreeg al diverse uitnodigingen uit Canada en de Verenigde Staten. Crescendo is echter een amateurgezelschap en beschouwt het zingen als een hobby naast het werk. Een toernee zit er dan ook niet in. De zangers treden op in Urker klederdracht en zingen overwegend psalmen en geestelijke en vaderlandse liederen. Het concert in de Grote Kerk begint om zeven uur. Er zal in de toekomst niet geschoten worden op het Pluimpotterrein bij Scherpenisse. De gemeente wil er de overdekte accommodatie voor de verenigingen uit Scherpenisse, Poortvliet en Sint-Annaland niet hebben. Burgemeester en wethou ders zien zo'n voorziening liever op een bedrijventerrein en onderzoeken nu of er een plekje te vinden is op het industrieterrein in Sint-Maar tensdijk. De drie verenigingen heb ben daar in principe geen bezwaar tegen. Het schietcomplex zou het gebruik van het Pluimpotterrein - dat in de winter dienst doet als ijsbaan - teveel beperken, vindt het gemeen tebestuur. Dat ziet ook het ontbre ken van perkeermogelijkheden in de nabijheid als een nadeel. Ook speelt een rol dat een schietbaan niet te dicht in de buurt van woningen gebouwd moet worden. Sinds het de schietverenigingen in april verboden werd om nog langer in gymzalen te schieten, wordt er al naar een alternatief gezocht. De club uit Stavenisse bouwde een eigen baan. De anderen praatten met de Eendracht uit Tholen en de gemeen te over een onderkomen in die plaats, maar ook dat liep uiteindelijk op niets uit. &2.M. B.V. Eendrachtsweg 15 4691 EK Tholen Tel. 01660-2540 Advertentie IM Fruitteler Van Doorn bij de appeloogst in de BBL-boomgaard aan de Oude Zeedijk te St. Annaland. Door de rooiregeling zal het aantal hectares appels op Tholen aanzienlijk afnemen. Ir. M. den Boer, die in het Land bouwcentrum te Goes de aanvragen registreert, spreekt over 'een relatief zware aanslag op Tholen.' "In de gehele provincie Zeeland komen we net niet aan de 200 ha, zodat de 40 ha op Tholen erg veel is." Den Boer schrijft dat toe aan de naweëen van de vorst- en hagelschade in voor gaande jaren. 'Toen hebben een aantal bedrijven grote klappen gekregen, wat de financiële positie nadelig heeft beïnvloed. Wie toen appels had, heeft kunnen profiteren, maar wie er door de vorst of hagel geen had, lijdt dan dubbel verlies", aldus Den Boer. De te rooien oppervlakte is nog beperkt, doordat eerst aangemelde appelbomen aan de Molenvlietse- dijk in Tholen zijn gekocht door C.J. van den Berge. "Het doel van de rooiregeling is om de bedrijfstak weer gezond te maken", zegt bestuurslid P. Alkema van de Nederlandse Fruittelers Organisatie afdeling Tholen. Of dat lukt, is een tweede, want het aantal aanmeldingen blijft beneden de ver wachtingen, zodat de opgavedatum van 1 december al is verlengd tot 1 februari. Landelijk is er van de 15.000 ha boomgaard 1600 ha opge geven, dus ruim 10%. Op Tholen komt dat bijna op 15% uit met 40 ha van de totaal 280 ha boomgaard op het eiland. Alkema zelf gaat door. "Het was een moeilijke beslissing na de slechte jaren die we gehad hebben, maar mijn zoon zit in het bedrijf. Met nieuwe aanplant en moderne rassen proberen we op een betere situatie in te spelen. Helaas verdwijnen er op Tholen veel hectares boomgaard. Er zijn bedrijven die alle appelbomen Een 26-jarige Tholenaar raakte zaterdagmiddag gewond toen hij van een glijbaan ging in het golf slagbad te Kamperland. Nadat hij in het water was beland, werd hij in zijn nek geraakt door de man die achter hem aan kwam. De Tholenaar werd met verlammingsverschijnse len naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam vervoerd. De politie stelt samen met de arbeidsinspectie een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. rooien voor 13.260 gulden per ha. Een ander kapt een deel van zijn appelboomgaard en krijgt dane 9280 gulden per ha. De eerstkomende vijftien jaar mag je die grond niet meer met appelbo men beplanten en de vrijkomende grond valt ook niet onder de Mcj Sharry-regclingen van de EEG. Wanneer je minder bomen wilt rooi en dan er aangemeld zijn, is dat toe gestaan. Je mag op je beslissing terugkomen." Alkema noemt het voor een kleine NFO-afdeling als Tholen een verve lende ontwikkeling. "Het stoppen van een aantal bedrijven betekent een gevoelige tik. Als je maar 20 leden hebt, vermindert het draag vlak. Toch zullen we proberen om zo lang mogelijk op eigen benen te blijven staan. De leden komen trouw naar onze vergaderingen." De Thoolse NFO-bestuurder ziet twee kanten aan de rooiregeling. "Voor sommigen is het een uit komst. Oudere fruittelers zonder opvolger kunnen op een mooie manier van hun boomgaard afko men, maar voor jongeren is het een pijnlijke beslissing om te moeten stoppen. En het landschap gaat er ook niet op vooruit; je mist het komende voor jaar toch zo'n 50 ha bloeiende appel bomen." Pagina 15: Breure: Het is zo niet vol te houden Het bestuur had vast op die derde zetel gerekend, maakte voorzitter P.C.A. Versluijs maandag duidelijk op de nieuwjaarsbijeenkomst. Ach teraf zijn er vanuit de leden kritische kanttekeningen geplaatst bij de manier waarop de VVD de verkie zingen in is gegaan. "Misschien had den we voor steun in de campagne een indringender beroep kunnen doen op de boegbeelden, zoals Van Damme, Elenbaas en Van Gorsel. Hun aantrekkingskracht hebben we onderschat. Dat krijgt over 31/2 jaar zeker de aandacht", zei Versluijs. B. de Man was het opgevallen dat de gemeentepolitiek jongeren van rond de twintig nauwelijks interesseert. "Dat heeft me ontzettend verwon derd." Hij pleitte ervoor om die doelgroep voortaan gerichter te benaderen. Niet alleen bars, maar ook scholen en verenigingen moeten daarbij betrokken worden, vond E. Frigge-Hogesteeger. P.r.-man A.M. de Kaper zei dat er materiaal was geleverd aan de Thoolse scholenge meenschap, waar lessen zijn besteed aan de verkiezingen. "Op 't Rijks in Bergen op Zoom is dat ook gebeurd", vulde mevrouw Van Gor- sel-de Oude aan. In het verleden kregen Thoolse jongeren op hun achttiende verjaardag een felicitatie- kaart van de VVD, zei Versluijs. Maar dat leverde geen respons op. Dat bij het opstellen van de kandida tenlijst geen rekening is gehouden met de regionale spreiding, kan vol gens J.L. van Gorsel ook stemmen gekost hebben. "Ik heb volop ver trouwen in de nu gekozen raadsle den (beiden uit Oud-Vossemeer - red.), maar bij een andere volgorde was er via voorkeurstemmen moge lijk wél een derde zetel gekomen." Versluijs legde uit dat voor hei samenstellen van de lijst een lande- iijk door de VVD gehanteerde methodiek was gebruikt. Mevrouw Frigge vond dat veel meer leden gemobiliseerd zouden moeten worden tijdens de verkiezingscam pagne. De Kaper viel haar bij: "Het is een crime om de leden geacti veerd te krijgen en dat is indirect een handicap om al je plannen uit te voe ren." De campagne van de PvdA werd verschillende keren als voor beeld genoemd. Versluijs deed een dringende oproep naar de leden om meer betrokkenheid te tonen en zo de VVD in Tholen te versterken. Landelijk zit de partij in de lift, maar op Tholen groeit zowel het ledental als het aantal kiezers mondjesmaat. De verkiezing van penningmeester R. Ravensteijn en van mevr. Frigge tot raadslid betekende, dat er nieuwe bestuursleden moesten komen. Pen ningmeester wordt mevr. M.I. Knappers uit Oud-Vossemeer, ter wijl C. Vossen uit Tholen de vacatu re Frigge opvult. In de plaats van de in de kamercentrale Zeeland benoemde De Kaper werd zijn vrouw E. de Kaper-Melief gekozen tot bestuurslid en voorzitter van de p.r.-commissie. Tenslotte nam Versluijs afscheid van de oud-raadsleden J. van den Heuvel en G.J. Hoek. Hij omschreef de eerste als iemand die zich jaren lang heeft ingezet voor een beter leven voor zijn medemens en typeerde hem als 'een heel warm mens'. Hoek werd door Versluijs als 'uitermate gemotiveerd en niet te vermijden' bestempeld en als iemand met een geweldige profes sionele inbreng. "Je hebt nog een bestuurlijke toekomst voor je en ik zie dit dan ook meer als een tussen stop dan als een afscheid." Beide VVD'ers kregen een attentie als dank voor hun inzet. Gisterenavond is een groep Neder landse militairen teruggekeerd uit Bosnië. Onder hen Peter Stols uit Oud-Vossemeer en Ronald Post uit Sint-Annaland dje deel uitmaken van de luchtmobiele brigade. En ook Kees Verkerke uit Sint-Philipsland, die als verbindingsman aan de Alfa compagnie was toegevoegd. Het drietal deed dienst bij de VN-vre- desmacht in Srebrenica. Ze vertrok ken half juli naar het voormalige Joegoslavië. Tholen en Sint-Philipsland groeien ook in 1994 In Sint-Philipsland gemaakte vlinders vliegen tot aan Afrika Fusie ondernemersverenigingen Tholen en Sint-Philipsland gaat niet door Opknappen Thoolse kerktoren kost meer dan anderhalf miljoen gulden Vossemeerse Elles Punt acteert in psychodrama in vertrouwde Vossenkuil Openbare bibliotheek verandert contributiesysteem Gouden speld bij afscheid financiale vertrouwensman Hoek van Rabobank Kopperprent van drukkersverbond is zoekplaatje Meeste wildschade aan gewassen in Zeeland op Tholen en Sint-Philipsland Provincie geeft tien mille voor Wei hoek Voetbaltrainer Verreijen weg bij Noad; Van de Boom blijft bij Tholense Boys OOK HET SCHITTERENDSTE GEWAAD KAN MEN NIET ETEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De kernbezoeken zoals die zeven jaar geleden voor het laatst door het gemeentebestuur van Tholen zijn gehouden, worden in ere hersteld. Dit jaar komen, vanaf april, Poort vliet, Sint-Annaland, Sint-Philips land en Sint-Maartensdijk aan de beurt. In 1996 de resterende vier woonkernen. De bedoeling is dat het college 's middags in de betreffende plaats rondkijkt, waarna 's avonds de inwoners de gelegenheid hebben in het algemeen vragen te stellen, opmerkingen te maken, kritiek te uiten of de loftrompet te steken. Info-hooravond is de nieuwe naam voor dit fenomeen. Voor Sint-Phi lipsland staat deze bijeenkomst gepland op 20 september, in dorps huis De Wimpel. Dinsdag was het gemeentebestuur in Sint-Philipsland om er kennis te maken met de inwoners. Verenigin gen en kerkgenootschappen waren specifiek voor deze bijeenkomst uit genodigd. Een zeventigtal mensen maakte van de gelegenheid gebruik om burgemeester Van der Munnik, de wethouders Van der Jagt, Van Schetsen, Versluys en secretaris Ize- boud en hun echtgenoten de hand te schudden. Van de gemeenteraad waren twee leden aanwezig: J. de Jager en J. van den Donker. De bur gemeester vertelde heel kort iets over de nieuwe gemeente Tholen, waarna de bestuurders aan de ver schillende tafels een praatje maak ten. "Zowel de aanwezigen als de leden van het college hebben de avond als heel positief ervaren", ver telt voorlichter F.A.P.M. Bakx, die ook aanwezig was. Hem bleek uit de gesprekken dat de aanwezige Sint- Philipslanders alle vertrouwen in de toekomst hebben. voorheen Crusio Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1