Campingeigenaren niet tevreden met plan Oosterschelde Wikkelbedrijf Van Meer eerste bedrijf op Welgelegen Eerste kerstconcert Concordia gevarieerd Teler Scherpenisse: Hoe meer licht, hoe zwaarder de krop Inspraak bij wijzigen APV Compost van Zeeuws afval is schoon Drie keer zo grote ruimte als in St. Maartensdijk lëfeens Flakkee komt bij Zeeland Middelburg maant Tholen tot betalen Sint-Annalandse jumbosla primeur op veiling Barendrecht Donderdag 29 december 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Rapport Zeeuwse kamer van koophandel De kamer van koophandel voor midden- en noord-Zee land is niet blij met het beleidsplan Oosterschelde van de provincie. De recreatieve sector krijgt te weinig ruimte', vindt de kamer die teleurgesteld is over het feit dat haar inspraak voor de provincie geen aanleiding was om de tekst van het plan aan te passen. Onevenwichtig Bedreiging Geen maximum Wikkelbedrijf Van Meer is de eerste onderneming die zijn deuren heeft geopend op het nieuwe industrieterrein Welgelegen in Tholen. Vandaar dat er overal bordjes zijn geplaatst, want sommigen rijden automatisch de Slabbe- coornpolder in, maar de Ambachtsweg ligt aan de over kant van de Oud-Vossemeersedijk, midden in de polder. Altijd klaar staan Tachtig bedrijven Specialistisch Vocht is funest Met Thoolse sopraan Wilma Janmaat De 110-jarige muziekvereniging Concordia uit Tholen sloot haar jubileumjaar af met haar eerste kerstconcert. Behalve een indrukwekkend instrumentaal repertoire, genoot het publiek ook van een optreden van de gastso- liste Wilma Janmaat uit Tholen. Mevr. S. Bout-Sakko had speciaal voor deze gelegenheid een gemengd koor bij elkaar 'geronseld'. Nerveus Abrupt Uw partner voor uw huwelijksdag VOOR BRUID, BRUIDEGOM BRUIDSMEISJES EN BRUIDSJONKERS Koperensemble De Sint-Annalandse tuinders Adrie en Peter Scherpenis se hebben gewoonlijk kroppen sla van zo'n 250 gram in hun kassen, maar vrijdag veilden ze in Barendrecht sla met een gemiddeld gewicht van 37 kilo per honderd kroppen. Jumbosla, een proef van de veiling Holland Zeeland die met name bedoeld is om te concurreren op de Duitse markt. Te warm Nitraat Als reactie op de beleidsnota heeft de kamer van koophandel een rap port samengesteld waarin vijftien ondernemers uit de recreatie, die werken op of aan de Oosterschelde, hun visie op het beleidsplan geven. Onder hen waren ook de drie eige naren van de campings Stavenisse, De Pluimpot te Scherpenisse en De Muie te Sint-Maartensdijk. J. v.d. Sanden van camping Stave nisse noemt het in het rapport belangrijk dat zijn bedrijf uit kan breiden en dat het voorzieningenni veau wordt aangepast aan de wen sen van de klant. Aanvankelijk werd de camping veel bezocht door sport vissers, maar sinds de plaat waaraan de camping ligt onder de natuurbe schermingswet valt, en niet meer betreden mag worden, zocht deze bezoekersgroep haar heil elders. Door investeringen in de voorzie ningen werd Stavenisse een gezins camping. Het niet mogen betreden van de platen in de Oosterschelde is volgens Van de Sanden een handi cap voor de camping. Hij vraagt zich dan ook af of de aanwezigheid van mensen daar wel zo verstorend is als wordt aangenomen. Het voor zorgprincipe uit het beleidsplan, dat bij twijfel de belangen van de natuur boven die van de recreatie stelt, leidt volgens Van de Sanden tot een on evenwichtige en scheve economi sche ontwikkeling van het hele gebied. Ook eigenaar H. Zwikker van cam ping De Pluimpot zag zich genood zaakt om een ander klantenbestand te zoeken. Ook bij hem gingen de sportvissers weg. Volgens Zwikker waren de oorzaken daarvan een mindere toegankelijkheid van de Oosterschelde, de verminderde vis vangst, de regeling die snelle boten en jetski's weert uit de Oosterschei- PvdA en CDA hebben in de gemeenteraad gepleit voor het geven van meer inspraak aan de bur ger waar het betreft de algemene plaatselijke verordening (APV). "Inwoners kunnen hier formeel geen bezwaar tegen maken. En door de late publicatie in Tholenderwijs hadden ze onvoldoende gelegenheid om de politiek te benaderen met hun op- of aanmerkingen", aldus I.C. Moerland. Mevrouw J.M. Deurloo- van Broekhoven stelde voor om het ontwerp voortaan in de bibliotheken ter inzage te leggen. "Tegen de wer king van een bepaald artikel kan bezwaar gemaakt worden bij burge meester en wethouders", zei burge meester H.A. van der Munik. Overigens werd de gewijzigde APV zonder op- of aanmerkingen vastge steld. Belangrijkste veranderingen zijn dat de drank- en horecaverorde- ning is ingetrokken en bepalingen daaruit nu in de APV staan. Verder is het onderdeel 'afvalstoffen' aange past - ondermeer in verband met de wettelijke verplichting om afval gescheiden in te zamelen - en dat heeft wél vier weken ter inzage gele gen voor de inwoners. Het vloekver- bod, dat enkele jaren geleden door toedoen van de christelijke partijen in de APV terecht kwam, blijft gehandhaafd. de en de aanwijzing van vrije gebie den als mosselperceel. De omslag naar een camping voor gezinnen en rust- en ruimtezoekers heeft volgens Zwikker veel investeringen gekost. De kosten hiervan kan hij, naar eigen zeggen, niet volledig doorbe rekenen zonder zijn concurrentie- postie in gevaar te brengen. Maar ook rust- en natuurliefhebbers willen genieten van de Oosterschel de. Het beperken van de toeganke lijkheid van de Oosterschelde leidt er volgens Zwikker toe dat ook deze attractieve kant van zijn bedrijf wordt aangetast. In het rapport van de kamer van koophandel noemt hij het zelfs 'een echte bedreiging voor de toeristisch-recreatieve sector'. Ook hij twijfelt aan de juistheid van de stelling dat toerisme aantasting van de Oosterschelde betekent. De campinghouder wil uitbreiden met 400 vakantiebungalows. Dat acht hij een minimumaantal. De provincie wil echter niet verder gaan dan 200. Volgens Zwikker is daarmee zijn plan niet haalbaar. Hij stelt voor dat de stuurgroep Oosterschelde een meer zakelijke aanpak gaat hante ren. Naast natuurgebieden zouden er recreatiegebieden moeten komen waar men tegen betaling kan recreë ren. De laatste Tholenaar die door de kamer van koophandel wordt aange voerd is J. Bakker van De Muie. Die camping ligt vlakbij de zeedijk waarachter een nog toegankelijk slik ligt. Bakker noemt dat voor Tooien een 'uniek stukje gebied' omdat er niet veel slikken en platen meer toe gankelijk zijn. Bakker ziet de waar de van de Oosterschelde wel in, maar constateert tegelijkertijd dat uitbreiding van zijn camping een noodzaak is voor de toekomst. De maximale uitbreiding met 75 plaat sen die in het beleidsplan wordt genoemd, vindt Bakker veel te wei nig. Volgens hem moet het aantal niet vastliggen, maar zou het beter zijn als bedrijven gestimuleerd zou den worden om de kwaliteit te ver beteren. Bakker ziet bij een geringe uitbreiding geen gevaar voor de Oosterschelde. Met het opgestelde rapport hoopt de kamer van koophandel gedeputeer de staten over te kunnen halen om het ontwerp-beleidsplan zo bij te stellen dat er meer ruimte wordt geboden aan de ondernemers in de Directeur R.E.H. Breuer van v.o.f. Compostering Zeeland meldt dat de eerste compost van Zeeuws groente- fruit- en tuinafval van 'prima kwa liteit' is. Een monster van de com post is onderzocht door een labora torium op het gehalte aan organi sche stoffen en de aanwezigheid van zware metalen. Uit deze analyse is volgens Compostering Zeeland gebleken dat haar produkt ruim schoots binnen de normen valt die opgesteld zijn voor 'schone com post'. Het gehalte organische stoffen bleek 42 procent te zijn. Dat alles betekent dat het zonder problemen gebruikt kan worden voor bemes ting. De maatschap Buysrogge, fruitteler te 's-Gravenpolder, heeft de compost inmiddels in gebruik. Directeur Rob van Meer (rechts) met Jan de Best in de nieuwe vestiging. Van Meer verwezenlijkt in de prak tijk, wat het ideaalbeeld van het gemeentebestuur van Tholen was, toen er met forse financiële steun van rijk, provincie en gemeente drie bedrijfsverzamelgebouwen in St. Maartensdijk werden gezet. Vijfjaar een ruimte huren en daarna op eigen benen staan. Van Meer heeft dat nog binnen de vier jaar verwezenlijkt, want 8 april 1991 huurde hij 250 nr in St. Maartensdijk en half decem ber ging hij aan de slag in het nieu we pand van 750 nv' in Tholen, dus drie keer zo groot! De buumian in St. Maartensdijk, kokkclbcdrijf Moerland, heeft de huurruimte over genomen. Van Meer heeft de investering gedaan in een periode dat veel bedrijven hebben bezuinigd op huis- vestings- en personeelskosten. Tegen de draad in eigenlijk. "We mogen inderdaad niet mopperen", zegt directeur R.H.M. van Meer. "Onze grootste kracht is de service. Als er een motor bij een klant stil staat, stopt meestal de produktie, zodat je direct moet helpen. Dat betekent altijd klaar staan en keihard werken. Daardoor zijn we inmiddels een begrip geworden in de omge ving." Van Meer werkte eerst in loondienst bij een onderneming in Bergen op Zoom. In 1991 besloot hij het zelf te wagen. Het eenmansbedrijf groeide zodanig, dat er in St. Maartensdijk drie medewerkers bij kwamen. "Je hoort veel negatieve dingen over het bedrijfsverzamelgebouw, maar het voordeel vond ik, dat je direct kon beginnen. Als starter ben je extra kwetsbaar, maar de uitbouw is geleidelijk gegaan. Na 31/2 jaar heb ik een eigen pand kunnen bouwen en dat geeft toch een betere uitstraling, zeker gezien de gunstige ligging op het industrieterrein Welgelegen bij Tho len. In het nieuwe jaar zullen wc daar met totaal negen mensen wer ken." Van Meer opereert niet op een nieu we markt, dus heeft hij door service en redelijke prijzen klanten van anderen moeten zien te veroveren. "Er zijn zo'n tachtig wikkelbcdrijven in Nederland met rond de 5-I0 per soneelsleden. In het zuidwesten zit er één in Bergen op Zoom en verder in Breda. Wij hebben hier klanten in heel Zeeland, West-Brabant tot Bre da en Goeree-Overflakkee. De Oes ter- en de Philipsdam zijn gunstig voor ons, maar in feite is de plaats geen belemmering. Als je een goed produkt hebt, dan kom je overal. En voor ieder produkt is er een markt, als je kwaliteit en prijs maar goed zijn." Door de groei heeft Van Meer de administratie de deur uit gedaan. "Ik werk zelf namelijk ook nog mee, al vergt de organisatie al veel tijd. Vroeger ging de telefoon één keer per dag, nu wel twintig keer. Mijn vrouw springt bij op het kantoor. Onze woonplaats Halsteren ligt op Welgelegen dichterbij dan in St. Maartensdijk, dus dat is gemakke lijk. Voor nieuwbouw op het indus trieterrein Slabbecoornpolder was ik net te laat, maar Welgelegen wordt een mooi gebied voor bedrijven en je zit hier vlakbij de hoofdweg. Een wikkelbedrijf als Van Meer heeft alles met motoren te maken. Het repareren van defecte exempla ren is de hoofdmoot, naast de ver vanging van niet meer te herstellen motoren of levering van nieuwe voor uitbreiding. Bij kapotte wik kels gaat het koper eruit en wordt het koperdraad vervangen en voor zien van nieuwe isolatie. Dat gebeurt of in de werkplaats of ter plaatse, bijvoorbeeld op koolsche pen. Daar repareerde Van Meer onlangs vier generatoren. Bij de sturing van de motoren komt ook clcetronica te pas, zodat het wikkelbedrijf op een breed terrein deskundig moet zijn. "Het is specialistisch werk, dat je in de praktijk moet leren", zegt Van Meer. "Vandaar dat we in ons eigen bedrijf mensen opleiden. Motivatie is daarbij van het grootste belang en dan kun je not zo goed iemand van de mavo hebben dan van de lts." De gemeente Tholen is door de pro vincie gemaand om nog vóór de jaarwisseling ruim twee ton te beta len als bijdrage in een aantal bodem saneringsprojecten. Tholen is nog 335.124,53 gulden verschuldigd, terwijl het nog recht heeft op een terugbetaling van 130.145,01 gul den door de provincie. Het gaat om posten vanaf 1986 met betrekking tot het terrein van de voormalige gasfabriek en de Vest in Tholen, als mede de Suzannaweg in Sint-Anna- land. Over de openstaande posten is door een ambtenaar van milieu en water staat overlegd met de Thoolse chefs financiën en civiel-technische zaken Van Akkeren en Blaas. Als het bedrag op oudejaarsdag niet voldaan is, zal Middelburg over de vordering de wettelijke rente van 9% in reke ning brengen, schrijven gedeputeer de staten in een brief aan het gemeentebestuur. Ook op Tholen heeft Van Meer inmiddels een brede klantenkring verworven: Onion Specialties, I.F.F., Delacre, Budelpack, Daco- mex en landbouwbedrijven die met ventilatoren werken. Ondernemingen waar de motoren e.d. veel met water in aanraking komen, zoals bijvoorbeeld Fri d'Or in Bergen op Zoom, zijn voor het Thoolse wikkelbedrijf grote klanten omdat er nogal eens wat te repareren valt. "Vocht is funest voor een motor", legt Van Meer uit. In de nieuwbouw werkt hij veel gemakkelijker dan in de te krappe ruimte te St. Maartensdijk. "Voor heen was je echt belemmerd in je bedrijvigheid. Nu beschikken we over een 5 tons kraan, een spuitcabi ne en een stoomplaats voor het ont vetten en reinigen van motoren e.d." Naast de werkplaats en het magazijn zijn er verschillende kantoorruimten en een kantine. Van Meer wil in februari of maart nog een open dag organiseren om belangstellenden nader kennis te laten maken met het nieuwe wikkel bedrijf aan de Ambachtsweg in Tho len. De grote zaal van Meulvliet was goed bezet. Onder de gasten ook het burgemeestersechtpaar Van der Munnik-van Willigenburg. Voorzit ter mevr. J. Provoost van Concordia heette de aanwezigen welkom, maar voor de rest van de avond was mevr. Bout de ladyspeaker. Concordia beet de spits af met 'Divertimento' van J. Haydn. Zoals ook bij het jubileumconcert, waren veel luisteraars onder de indruk van de veelzijdigheid van de muziekver eniging, onder leiding van Marcel Hartendorp. Het tweede nummer werd door mevr. Bout aangekon digd als een liefdeslied in kerstsfeer, namelijk 'Bist Du bei mir' van J.S. Bach. Wilma Janmaat was aangekondigd als grote publiekstrekker. En achter af gaf de sopraan toe best nerveus te zijn geweest voor dit concert. Het was immers een 'thuiswedstrijd'. Al had ze ruime ervaring elders, hier was haar talent nog niet zo bekend. Maar het publiek waardeerde haar optreden, want haar stem - omschre ven als dramatische sopraan - bleek bijzonder veel klankkleur te bevat ten. Opera ligt mevr. Janmaat na aan het hart. Daarvan kon het publiek dan ook genieten met 'Voi che sape- te' uit de opera 'Le nozze di Figaro' van W.A. Mozart. Met het teder klinkende 'O mio Babbino caro' van Puccini won de Thoolse de toehoor ders helemaal voor zich. Ze werd op piano begeleid door Arie Mostert. De muzikanten namen hun gehoor mee naar het Amerikaanse winter sportgebied Aspen waar Irving Ber lins bekende lied 'White Christmas' tot stand kwam. Het gelegenheids koor trad wat schuchter naar voren om de 'Christmas suite' van J. de Haan te zingen. Dit bleek een med ley van bekende kerstliederen te zijn waarin ook Concordia en het publiek (zij het in mindere mate) een aandeel hadden. Er klonk niet meteen na het optreden een applaus. Dat kwam echter niet doordat het slecht klonk, maar de uitvoering ein digde wat abrupt. De luisteraars waren daardoor wat verrast. Later volgden de aansluitende delen van Samen op weg. De Gereformeerde Kerk en de Hervormde Gemeente te Bergen op Zoom zijn al ver gevor derd in het proces 'Samen op weg'. Zo ver zelfs dat ze hebben afgespro ken om vanaf aanstaande zondag alle kerkdiensten gezamenlijk te houden. Koop nu uw kaarten voor de grote internationale BRUIDSSHOW op 11 januari 1995 Steenbergsestraat 28 - BERGEN OP ZOOM - Tel. 01640-34480 PERSOONLIJKE SERVICE 's maandags gesloten/vrijdag koopavond deze suite. Het optreden viel bij het publiek in de smaak en in de wan delgangen werd er al gesproken over een vervolg. Voorzitter mevr. Provoost leverde een bijdrage aan dit kerstconcert met het declameren van het gedicht 'Afscheid der joden van Nederland'. Daarna kwam mevr. Janmaat weer voor het voetlicht. Met de aria 'Pace mio dio' uit Verdi's 'La forza del destino' bewees ze een krachtige stem te hebben die ondanks de wat droge akoestiek van Meulvliet veel indruk maakte. Het kerstlied 'Minuit Crétien' liep over van tederheid. Zo bracht de sopraan veel variatie in het programma. Bovendien trad ze ook nog op met het koperensemble van Concordia bestaande uit Han Visser, Arnold van Bavel, Johan Geuze en Jos Loos. Samen met deze muzikanten ver tolkte mevr. Janmaat 'Mary's boychild', 'Away in a manger' en 'First Noël'. Van de luisteraars werd ook nog een keer medewerking gevraagd aan het eind van het pro gramma bij het lied 'Gloria in excel- sis Deo'. Applaus en dankwoorden vielen ten deel aan de muzikanten. Mevr. Janmaats zangpedagoog Ge rard van den Heuvel, die zonder dat ze het wist het concert had bijge woond, was ook tevreden over zijn pupil. Advertentie I.M. Goeree-Overflakkee wordt een Zeeuws eiland. Staatssecretaris mevr. A.G.M. van de Vondervoort van binnenlandse zaken heeft de provinciebesturen van Zeeland en Zuid-Holland gevraagd de voorbe reidingen voor de overgang van het gebied (ruim 44.500 inwoners) met spoed te beginnen. De overgang zou in 1999 een feit moeten zijn, tegelijk met de vorming van de nieuwe pro vincie Rotterdam. In Middelburg is verheugd gerea geerd op de beslissing van de bewindsvrouwe. In Zuid-Holland niet, want gedeputeerde staten beslisten een paar weken geleden juist dat Goeree-Overflakkee Hol lands moest blijven. Het kabinet houdt vast aan het 'werkprogramma afstemming gebiedsindeling', dat in februari aan de Tweede Kamer is voorgelegd. Daarin wordt de aan sluiting bij Zeeland rechtvaardig genoemd omdat Zuid-Holland eer der besloot om Goeree-Overflakkee niet toe te voegen aan de provincie Rotterdam. De sindsdien gevoerde discussies hebben geen verandering gebracht in het standpunt van het kabinet. Flakkee omvat vier gemeenten (met samen 18 woonkernen), die allen kleiner zijn dan de 'oude' gemeente Tholen: Middelharnis, Goedereede, Oostflakkee en Dirksland. Van hen spraken Goedereede en Oostflakkee zich onlangs uit vóór aansluiting bij Zeeland, de twee anderen kozen voor Zuid-Holland. Gedeputeerde staten van Zeeland vinden dat, gezien het karakter en de cultuur van het gebied, er door de nieuwe indeling een goede eenheid ontstaat. Ze zijn van plan op korte termijn het open overleg met Zuid- Holland te beginnen. Door de over gang van Flakkee zal het inwonertal van de nieuwe provincie Zeeland de 400.000 overschrijden. Middelburg rekent bovendien op zo'n 1,6 mil joen gulden extra uit het provincie fonds. Behalve vader en zoon Scherpenisse doet ook hun dorpsgenoot Tonny van Luijk mee aan de proef. En een college in Brielle, maar die is het niet gelukt om de grotere kroppen sla te leveren. Scherpenisse had eigenlijk de eerste twee weken van januari aan moeten voeren, maar hij zit vroeger en zorgt daarmee voor een primeur. Van Luijk zou om streeks februari de jumbosla in Barendrecht moeten veilen. "Je levert nu een krop sla die nor maal pas in maart komt", vertelt Adrie Scherpenisse. Er is in de eer ste week van oktober geplant. Daar bij zijn minder plantjes op een vier kante meter gezet (12 tot 15) zodat er meer licht bij kan. "Hoe meer licht, hoe zwaarder de krop wordt." Scherpenisse, al dertig jaar tuinder, wilde graag aan de proef voor een beter produkt meedoen. "De Belgen kweken de zwaardere kroppen al jaren. Nederland wil op deze manier de concurrentie aangaan en probe ren een stukje van de markt te her overen." Om een goede prijs voor het produkt te garanderen, moeten de Nederlandse telers niet en masse op de jumbosla overschakelen, meent de Sint-Annalander, die aan de Weg van Kodde een kassencom plex van 9500 m2 heeft. Hij wisselt de sla af met radijs, snijbonen en tomaten. Sinds februari brengt zoon Peter de produkten zelf naar de vei ling. De ferme kroppen sla van het ras Maestro zien er prachtig uit. Zes worden er in een kist gelegd en daar op omgekeerd nog eens zes. Een fraai papier dekt de inhoud af. De grote kroppen geven bij het schoon maken minder afval dan de normale. Maar volgens Scherpenisse had het beter gekund. Oktober en november zijn te warm geweest en daardoor is de sla aan de onderkant zwak. De tuinder vertelt dat ook een koper bereid is gevonden zijn nek uit te steken voor het nieuwe produkt. "Schmetzers uit Veldhoven haalt de sla in Barendrecht af en betaalt er de prijs voor die op de veiling in het Belgische Roeselare wordt gege ven." De 500 kroppen die Scherpenisse vrijdag aanvoerde, leverden aan zienlijk meer op. De tuinder bestem de de opbrengst voor de Dr. Daniël den Hoedkliniek. "De handel speel de daar buitengewoon op in en zo brachten de 40 kisten 7000 gulden op." Dankzij nog enkele giften kan het Rotterdamse ziekenhuis 8500 tot 9000 gulden tegemoet zien. De keuze voor het goede doel is bewust gemaakt. "De overheid speelt op dit moment met de gedach te om het nitraatgehalte in kropsla te verlagen omdat die stof kankerver wekkend is. Maar nitraat komt langs natuurlijke weg in de sla, niet via bemesting. Daarom zegt 70% van de geleerden ook dat nitraat niet schadelijk is, de andere 30% beweert dat het schadelijk kan zijn", aldus Scherpenisse. Als de norm voor nitraat in de win ter met eenvijfde verlaagd wordt, wat de bedoeling van het ministerie is, kan er op deze tijd van het jaar in de kassen geen sla meer geteeld worden, stelt de Sint-Annalander. Minder kunstmest gebruiken ziet hij ook niet zitten. "Dat is twee jaar geleden geprobeerd en toen groeide de sla helemaal niet." Vader en zoon Scherpenisse trekken de grote kroppen sla in hun kas aan de Weg van Kodde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7