Alle fracties in 6 commissies gemeente Tholen Tijdelijke aanbieding 79.95 'Zie je wel eens iemand van 76 jaar die de krant rondbrengt?' Beheerscommissies dorpshuizen voor nieuwe periode Waterschappen moeten nog veel stroomlijnen Goud voor jubilerende CNV'ers KUBUS KINDERSTOEL PERSIA Wil J.M. Vroegop en J.J. Elenbaas uit Sint-Annaland Nieuwe bezorger in Scherpenisse Bezorger A. Jasperse uit Scherpenisse stopt na 22 jaar Donderdag 29 december 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 L. Walpot blijft achter de schermen Alle zeven raadsfracties van de nieuwe gemeente Tholen zullen in zes commissies vertegenwoordigd zijn. Dat blijkt uit de aanbeveling voor de raadsvergadering van maandagmiddag. Elke commissie krijgt dus minimaal twee nieuwelingen, J. van den Donker van D66 en M.H. Schot-de Hoog van het AOV. Plaatsvervangers nss van 99.95 voor Vogelenzang 92, Halsteren 01641 -88061 Dit is de laatste krant die A. Jasperse bij de abonnees in Scherpenisse rondbrengt. De 76-jarige bezorger geeft na 22 jaar de pijp aan Maarten. Al die jaren bracht hij de krant bij de mensen thuis en is hij in het dorp een ver trouwd figuur geworden die iedereen kent. Damesfiets Schutteldoek Automatisch Alleen in St. Annaland kandidaat teveel Tegelijk met het aantreden van de nieuwe Thoolse gemeenteraad worden er nieuwe beheerscommissies voor de dorpshuizen benoemd. De raad hoeft daarover maandagmiddag niet lang na te denken, want - op St. Annaland na - zijn er maar net zoveel kandidaten als er plaatsen zijn. Voor de Wellevaete te St. Annaland had L.J. Hage zich op persoonlijke titel aangemeld, maar b. en w. geven voorrang aan de vertegenwoordigers van de plaat selijke verenigingen/gebruikers. Daardoor valt Hage af. Overigens kan de gemeenteraad afwijken van de door b. en w. gedane aanbevelingen. Bij de fusie van de vier waterschappen boven de Wester- schelde per 1 januari 1996 zal er nog veel gestroomlijnd moeten worden. Dijkgraaf I.C. Hage zei dat tegen de Thoolse algemene vergadering in het Holland Huis te Scherpenisse. "Er zit nu heel veel variatie in een aantal regelingen tussen de vier waterschappen." Gemengde gevoelens 4 etages Oosterse f Tapijtkunst Het uitreiken van onderscheidingen is altijd een delicate zaak. Het moet het liefst geheim blijven voor de ontvan ger van de decoratie, maar tegelijkertijd moet deze per soon wel thuis gehouden of naar een bepaalde plaats gelokt worden. Dat lukte dinsdag allemaal vrij aardig bij de heren J.M. Vroegop en J.J. Elenbaas uit Sint-Anna- land, al verwachtten ze hun gouden CNV-speld wel een beetje. Vertegenwoordiger Directeur In de belangrijke commissie ruimte lijke ordening, die in het openbaar vergadert, zijn W.C. van Kempen (CDA) en E. Frigge-Hoogesteeger (WD) ook nieuw, naast de zittende P. van Belzen (RPF/GPV), K.A. Heijboer (SGP) en M.A.J. van der Linde (PvdA). In de commissie openbare werken zijn R. Ravensteijn (WD), J. de Jager (CDA) de nieuwelingen naast de twee nieuwe partijen. M.J. Klip- pel (SGP), M.A.J. van der Linde (PvdA) en P. van Belzen (RPF/GPV) blijven op hun post. In de commissie financiën blijven A. den Haan (PvdA), Van Belzen en Dijke zitten. Zij krijgen gezelschap van de nieuwelingen De Jager en Ravensteijn, naast Van den Donker en Schot. In de commissie welzijn, die even eens in het openbaart vergadert, krij gen de routiniers Van Belzen, Moer land en Kersbergen gezelschap van Frigge, De Jager, Van den Donker en Schot. Het geluid van de huidige St. Philipslandse wethouder L. Wal pot zal niet in een openbare commis sievergadering te horen zijn. Hij blijft achter de schermen in de com missie onroerende zaken, waar hij de plaats van Dijke inneemt. Van Kempen en Van Belzen blijven daarin zitten. Nieuwelingen zijn voorts E.M. van der Wal-Vermeu- len, E. Frigge-Hoogesteeger, J. van den Donker en M.H. Schot-de Hoog. De tweede commissie die niet in het openbaar vergadert, algemene bestuurlijke aangelegenheden, bestaat uit de zeven fractievoorzit ters Moerland, Dijke, Van Kempen, Ravensteijn, Van Belzen, Van den Donker en Schot. Uit de aanbeve ling blijkt ook wie de plaatsvervan gend fractiesvoorzitters zijn: bij de SGP Heijboer, bij de PvdA Van der Linde en bij het CDA en de VVD is de keuze niet moeilijk: De Jager en Frigge blijven alleen over. In de belangrijke commissie ruimte lijke ordening, die in het openbaar vergadert, zijn W.C. van Kempen (CDA) en E. Frigge-Hoogesteeger (VVD) ook nieuw, naast de zittende P. van Belzen (RPF/GPV), K.A. Heijboer (SGP) en M.A.J. van der Linde (PvdA). In de commissie openbare werken zijn R. Ravensteijn (VVD), J. de Jager (CDA) de nieuwelingen naast de twee nieuwe partijen. M.J. Klip- pel (SGP), M.A.J. van der Linde (PvdA) en P. van Belzen (RPF/GPV) blijven op hun post. In de commissie financiën blijven A. den Haan (PvdA), Van Belzen en Dijke zitten. Zij krijgen gezelschap van de nieuwelingen De Jager en Ravensteijn, naast Van den Donker en Schot. In de commissie welzijn, die even eens in het openbaart vergadert, krij gen de routiniers Van Belzen, Moer land en Kersbergen gezelschap van Frigge, De Jager, Van den Donker en Schot. Het geluid van de huidige St. Phi lipslandse wethouder L. Walpot zal niet in een openbare commissiever gadering te horen zijn. Hij blijft ach ter de schermen in de commissie onroerende zaken, waar hij de plaats van Dijke inneemt. Van Kempen en Van Belzen blijven daarin zitten. Nieuwelingen zijn voorts E.M. van der Wal-Vermeulen, E. Frigge- Hoogesteeger, J. van den Donker en M.H. Schot-de Hoog. De tweede commissie die niet in het openbaar vergadert, algemene bestuurlijke aangelegenheden, bestaat uit de zeven fractievoorzit ters Moerland, Dijke, Van Kempen, Ravensteijn, Van Belzen, Van den Donker en Schot. Uit de aanbeve ling blijkt ook wie de plaatsvervan gend fractiesvoorzitters zijn: bij de SGP Heijboer, bij de PvdA Van der Linde en bij het CDA en de VVD is de keuze niet moeilijk: De Jager en Frigge blijven alleen over. In verband met het beëindigen van de bezorging van de Eendrachtbode door dhr. A. Jasperse, zal mevr. A.M. Poot-de Moor uit de Maria van Nassaustraat 14, telefoon 3883, per 1 januari 1995 die taak in Scherpe nisse overnemen. Vanaf heden dienen adreswijzigin gen e.d. in Scherpenisse aan mevr. Poot doorgegeven te worden. Ook kunt u op de Maria van Nassaustraat 14 terecht voor het opgeven van (familie)advertenties, voor dinsdag middag drie uur. Afbeelding wijkt af van huidig design Geldig t/m 15-01-1995 Zolang de voorraad strekt t.o. Jac Hermans en naast Quist Schoenen Advertentie I.M. In de Kerkstraat geeft bezorger A. Jasperse een Eendrachtbode mee aan abonnee J.J. van Houdt Dzn. uit de Noordstraat. Ook nieuwe inwoners maakten ken nis met de bezorger als Jasperse hen een exemplaar van de Eendrachtbo de bracht wanneer ze nog geen abonnee waren. Door de groei van het aantal inwo ners in Scherpenisse nam ook het aantal abonnees toe. Jasperse herin nert zich dat hij wel eens 300 exem plaren van deze krant verspreidde, maar nu zijn het er bijna 400. Wat hem opvalt is dat er tegenwoordig veel mensen alleen wonen, of met zijn tweeën een huis bewonen. "Ik ken er wel honderd die alleen wonen," zegt Jasperse die opge groeid is in een tijd dat de gezinnen veel groter waren dan tegenwoordig. Jasperse bezorgde de krant tussen half tien 's morgens en twee uur 's middags. Tenminste als alles mee zat. Laatst moesten hij en zijn vrouw Cor, nog 'insteken' omdat de insteekmachine op de drukkerij in Axel het afhad laten weten. Dat wil zeggen dat ze een losse katern in de krant moesten stoppen voordat de bezorger op pad kon. En dat kost tijd. Jasperse werkt in één ruk door. Zon der lunchpauze. "Als je gaat zitten, dan ga je de moeiigheid voelen. Dan kom je niet gemakkelijk meer over eind om de rest te doen. Ik werk het maar het liefst achter mekaar af." De stapels kranten worden door chauffeur/bezorger Jerry Pladdet uit Hoek bij Jasperse op de Hoge Markt afgeleverd. De kranten worden altijd binnen in het halletje van het woon huis gelegd. Vroeger was dat de kruidenierswinkel die het echtpaar Jasperse-van der Jagt dreef. "Als je de kranten buiten laat liggen, pissen de honden er tegen. Of ze regenen nat. Dat is niks gedaan," zegt Jasper se die op l augustus 1972 het bezor gen overnam van A. Schipper. De bezorger brengt de krant eerst in het centrum van het dorp rond. Te voet. Hij steekt een aantal exempla ren in de zakken van zijn colbertje, neemt een grote stapel onder zijn linkerarm en begint op de Hoge Markt de krant te verspreiden. Steeds neemt hij met zijn rechter hand een krant van de stapel en vouwt haar met de duim dubbel en duwt het nummer -op de vouw- door de brievenbus. "Ik heb wel eens meegemaakt dat mensen die me wil den helpen het andersom deden. Dan kregen ze de krant niet naar binnen geduwd en begon ze te scheuren." Bij sommige huizen gooit Jasperse twee kranten naar binnen. "Voor de zuster van de mevrouw die hier woont. Die is hier donderdags altijd op bezoek. Ik ken de mensen," glun dert Jasperse. Maar ook onderweg tijdens het bezorgen geeft hij wel eens een krantje aan een voorbijgan ger-abonnee mee als men er om vraagt. In de meeste gevallen onthoudt hij wie hij op deze manier van een krant heeft voorzien, maar soms niet, zo bekent hij. Dan komen er dus twee kranten in één bus terecht. Maar dat is maar zelden. Moeilijker vindt Jasperse het wan neer hij bij een abonnee voor de deur met iemand aan de praat raakt. "Dan weet je soms niet meer of je er al een door de bus hebt gegooid." Voor het bezorgen van de kranten in de Kerkstraat en de rest van het dorp, pakt hij de fiets. Een tweede hands damesfiets met grote groene tassen van de Eendrachtbode. "Een damesfiets is makkelijker dan een herenfiets. In de tassen zitten aan iedere kant wel honderd kran ten. Daar krijg je, op mijn leeftijd, je been niet zomaar over heen gegooid." Een stukje fietsen, de tweewieler tegen de gevel zetten en met een sta pel uit de tas langs de deur. Zo is het stramien van Jasperse die één kant van de straat aanhoudt. Hij zorgt ervoor dat hij voldoende kranten meeneemt om alle abonnees in de straat te voorzien voordat hij weer bij zij fiets terug is. Dan fietst hij een stukje verder. In de Langeweg staan de meeste huizen apart. Daar bezorgt Jasperse de krant al fietsen de. Jasperse weet wat bezorgen is, want tot 198I deed hij ook de PZC in Scherpenisse en in Sint-Maartens dijk. Dat hij de smalstad er bij deed was omdat hij dan verzekerd was. "Als kleine zelfstandige was dat natuurlijk belangrijk. Met Smurdiek erbij had ik net genoeg abonnees voor de verzekering." Voor dat regionale dagblad ging hij al om zes uur op pad. En altijd met de brommer. De Batavus was vol gens Jasperse echter vaak kapot omdat het voertuig 'veel te veel' uren achtereen draaide. Het gebrom van zijn voertuig in de vroegte was voor de abonnees een teken dat de krant was gearriveerd. "Eén keer heb ik van iemand een standje gehad omdat de brommer zoveel leven maakte. Daar lag toen een zieke in huis." In Scherpenisse hielpen drie of vier van de zes kinderen uit het gezin Jasperse mee. 's Morgens vroeg was het dan ook altijd een drukte van belang wanneer de kinderen in de keuken met hun ouders de kranten zaten te vouwen. Mevrouw Jasper se:"^ had altijd een stuk zeep en een schutteldoek gereed liggen want die kinders kregen natuurlijk stikzwarte handen." Er werd dan door de kinderen flink gezongen, vertelt Jasperse:" Geen woorden maar daden. We waren hier allemaal voor Feijenoord-één." Jasperse moest zoals alle krantenbe zorgers door weer en wind. Of het nou stormde of sneeuwde, hagelde of vroor, de abonnees verwachten hun krant op tijd. "Eén keer was het zo glad dat de mensen in Sint-Maar tensdijk zeiden: man ga toch naar huis. Dan vloog je met de brommer van de ene kant naar de andere kant van de weg." In Scherpenisse heeft een storm de bezorger ook wel eens te pakken gehad. "Bij de Burgemeester Bou- wensestraat kwam ik de hoek om en werd ik opgepakt door de wind en tegen de wereld gekwakt. De kran ten vlogen allemaal de lucht in." Het enthousiasme van de kinderen werd wel eens getemperd wanneer de kranten lang wegbleven. "Als de pers kapot was, kwam de krant natuurlijk veel later. Dat is verve lend voor de abonnees. De chauffeur was toen J. den Doelder. Nu kon je daar wel kwaad op worden maar die man kon daar natuurlijk niks aan doen." De abonnees betalen tegenwoordig meestal automatisch per bank, maar Jasperse ging nog altijd met een kwitantie bij zo'n 140 klanten langs die per halfjaar of per jaar betaalden. "Dat kon nog al eens lang duren. De een hield je aan de kies, de ander moest eerst naar boven om geld te halen of ze vroegen of je even bin nen kwam." Die aanspraak zal Jas perse missen. "Het zal pijn doen als ik stop. Het contact met de mensen was het leukste." Jasperse houdt ermee op omdat zijn vrouw hulpbehoevend is. Het echt paar staat dan ook voor een verhui zing naar een aangepaste woning aan de Burgemeester Bouwen- sestraat. De krantenuitgevers zoeken tegen woordig naar 'jonge helden' die de krant op tijd in de bus moeten gooi en. Jasperse:"Zie je nog wel eens iemand van 76 die de krant rond brengt?" Op Frans Lindhout uit Sint- Maartensdijk na is Jasperse de langstdienende bezorger bij de Een drachtbode geweest. Lindhout maakte 25 jaar vol. Vanaf januari neemt mevrouw A.M. Poot-de Moor de bezorging in Scherpenisse over. In totaal zorgen er zo'n twintig mannen en vrouwen voor de verspreiding van deze krant op Tholen en Sint-Philipsland. Drie bezorgers bedienen het buitenge bied. In de meeste kernen is er één bezorger, maar die wordt meestal bijgestaan door een echtgenote of echtgenoot. Tholen-stad heeft drie bezorgers. Maandagmiddag 2 januari kunnen de zeven beheerscommissies als volgt worden samengesteld. St. Maartensdijk en St. Philipsland ont breken in de rij omdat Haestinge en de Wimpel geen gemeentelijke gebouwen zijn, hoewel de lokale overheid wel voor vele tienduizen den guldens per jaar bijspringt. Haestinge wordt geëxploiteerd door de stichting gemeenschap St. Maar tensdijk en de Wimpel door de stich ting Dorpsbelangen. De andere woonkernen krijgen elk een beheerscommissie: Tholen, Meulvliet: J. van den Heu vel, J. Rijsdijk, J.M. van Olffen- Deurloo, P. Nijs, J.A. van 't Hof, M. Gunst en J. Pekelsma. Poortvliet, 't Ouwe Raed'uus: M. Poot, S.C. Scherpenisse-Oostdijk, M.M. Hage, M.L. Quist, J. Overbee- ke-Uijl en J.M. Smit-Has. Scherpenisse, Holland Huis: C.J.J. Koppenhol-Geuze, E.A. Bijnagte- van Gorsel, C. Suurd-Smits, H. Suurland en J. Hage-de Graaf. Stavenisse, de Stove: J. de Jong- Geluk, P. Beeke-Poot, DJ. Letzer, C.P. van Haaften en H.J. Vermaas. St. Annaland, de Wellevaete: J. van Poortvliet, J. Vroegop, C.J. Vroegop, Tj. Heijboer, P.J. Moer land en C. den Engelsman-Gunst. Oud-Vossemeer, de Vossenkuil: J.F. Hommel, A. Havermans, J.D. Vroege, G.J. Timmermans, L.M. Moerland en E. Mosch-van Daalen. Anna Jacobapolder, Ons Dorps huis: L. Wagemaker-Westdorp, mevr. J.M. ten Hove, M.C. Noor- thoek, J.A.A. Winterberg en J. de Jager. Als voorbeeld noemde hij o.a. de onkruidbestrijding. Het waterschap Tholen gebruikt sinds 1989 geen sproeimiddelen meer. De sloten worden gemaaid, maar de toene mende vegetatie geeft wel zorgen voor de toekomst. Een knelpunt is volgens Hage ook de moderne land bouw, waarbij na het rooien van de vruchten, het perceel snel geploegd en weer ingezaaid wordt. De mede werkers van het waterschap krijgen dan nauwelijks de tijd voor het onderhoud van de sloten en met name het maaien. Het personeel van de vier Zeeuwse waterschappen boven de Wester- schelde heeft inmiddels wensen kenbaar kunnen maken voor een functie in de nieuwe organisatie. Vanaf 1 maart 1995 zal er geleide lijk een begin worden gemaakt met de indeling. Dan weet iedere mede werker waar hij of zij aan toe is, voordat het waterschap Zeeuwse Eilanden per 1 januari 1996 gaat functioneren. Overigens gaat het interim-bestuur al per 1 september aan de slag. De Thoolse dijkgraaf Hage noemde 1994 een jaar 'met zeer gemengde gevoelens.' Hij signaleerde hoogte en dieptepunten. Voor het wegenbe- heer was het een gunstig jaar en de waterkeringen hadden weinig stor men te verwerken. Het onderdeel waterkwaliteit verliep vlot, al waren Kunstkring. Tot en met 8 januari loopt in de Vleeshal te Middelburg nog de kersttentoonstelling van de vereniging Zeeuwse Kunstkring. Veertien kunstenaars exposeren hun werk dagelijks van elf tot vijf uur. er extra kosten voor verwerking van het zuiveringsslib, maar dat was ingecalculeerd. Meer zorgen waren er bij het waterkwantiteitsbeheer, o.a. na wateroverlast in de Weihoek. Het gemaal de Eendracht bij Tholen was een knelpunt. In de droge zomer van 1994 ontstond er een waterte kort, waarbij voor het eerst op grote schaal water werd ingelaten via het Zoommeer. De dijkgraaf memoreerde ook de verwikkelingen met het basisplan watervoorziening. "Het vertrouwen van de in maart aangetreden nieuwe algemene vergadering werd beperkt, toen de kosten stegen. Een onder zoek van VB accountants gaf geen feiten aan voor bezuinigingen. Helaas bleken de oplopende kosten juist te zijn en dat was en is ons aller teleurstelling", aldus de Thoolse dijkgraaf Hage. I ,v M Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom Tel.: 01640-43509 Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. Eigen import Advertentie I.M. Om kwart over acht komen drie plaatselijke en regionale bestuursle den naar Tienhoven waar de beide jubilarissen wonen. Elenbaas is inmiddels door de vrouw van Vroegop naar diens huis gelokt. Dan bellen de bestuurders aan en wordt de zaak duidelijk. Eenmaal in de woonkamer wordt er eerst nog wat gepraat. Voornamelijk over hoe het vroeger was. Vroegop wordt onderscheiden omdat hij al 40 jaar lid is van het CNV. Daarvoor krijgt hij het gouden speldje met lau werkrans. Aanvankelijk was Vroeg op lid van de landbouwbond, maar na vier jaar stapte hij over naar de hout- en bouwbond. Na de oorlog had Vroegop allerlei banen waaron der bij de veiling. Uiteindelijk kwam hij terecht in de bouw bij aan nemingsbedrijf Moerland. Sinds de oprichting van een CNV-afdeling in zijn woonplaats, 36 jaar geleden, is de Sint-Annalander erg betrokken geweest bij het bondswerk als pv'er (plaatselijk vertegenwoordiger) en als penningmeester. "De pv'er is eigenlijk het aanspreek punt voor de leden", vertelt Vroeg op. "Hij zorgt ervoor dat de briefjes voor bijvoorbeeld de ziektewet op tijd weggestuurd worden. Vroeger betaalde ik ook nog het vakantiegeld uit. Er waren jaren bij dan ging er enorm veel geld door mijn handen. We betaalden veel in kleingeld uit. Dan viel er wel eens een gulden op tafel en dan werd er wel eens gezegd: 'Hou die maar'. Sommige pv'ers verdienden op die manier toch wel een paar honderd gulden, erbij." Districtsbestuurder T.J. van Rijssel wees erop dat het systeem van de plaatselijk vertegenwoordiger (die voor het invullen van elk formulier een standaard vergoeding kreeg) gaat verdwijnen. Het maakt plaats voor een professionelere werkwijze met een kleiner aantal mensen in vaste dienst die via een computer verbinding met het hoofdkantoor de leden sneller van dienst kunnen zijn. De tweede jubilaris is eigenlijk een vreemde eend in de bijt. J.J. Elen baas is namelijk geen werknemer, maar werkgever. Hij begon echter, 25 jaar geleden, als landarbeider bij zijn vader. Hij was toen lid van de landbouwbond van het CNV. Later ging hij werken in het grondverzet en 21 jaar geleden trad hij in dienst bij aannemingsbedrijf Moerland. Inmiddels is Elenbaas directeur van het stratenmakersbedrijf A. Goede- gebuure. Toch bleef hij lid van het CNV. "Ik vind het wel belangrijk om op de hoogte te blijven van de zaken die er spelen op bondsge- bied", zei Elenbaas. "Dan weet je ook waar je werknemers om kunnen vragen." De directeur kreeg de gou den CNV-speld voor 25 jaar lid maatschap. In het bijzijn van de bestuursleden J. Boulogne en J. van Dijke speldde Van Rijssel de versierselen op bij de beide jubilarissen. Daarna werd er nog wat bijgepraat over bonds- en andere zaken. De afdeling Sint-Annaland van de hout- en bouwbond CNV begon 36 jaar geleden met zeven leden, nu zijn het er zo'n veertig. Beide CNV-jubilarissen J.J. Elenbaas (links) en J.M. Vroegop uit Sint-Annaland zijn verguld met hun gouden speld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3