'Eigen identiteit niet weggevaagd 'Best ventje' laat goede herinnering achter bij raad Markeringspunt in stand houden Gevoelens als monumentje aan het papier toevertrouwd Raadsleden mogen naambordje houden Meer banen aangeboden dan in '93 Doelpalen op trapveld Piet van Seters heeft nu ook haaradviescentrum Brochure 'Sint Philipsland terugblikken en vooruitzien' Gemeentekrant verleden tijd Donderdag 22 december 1994 9 Katterig gevoel afscheid St.Philipsland "We voelen ons wat katterig. En misschien ook wel wat melancholiek", omschreef SGP-fractievoorzitter H. Geluk woensdagmiddag de stemming tijdens de laatste Sint-Philipslandse raadsvergadering. Aan het einde ervan voerde hij het woord namens de gemeenteraad. Voornaam Roeien Afscheid van burgemeester A. Verbree "Van onze kant kijken we met heel veel genoegen terug op de periode van uw waarnemerschap. Het was kort -15 maanden - maar we bewaren er de beste herinneringen aan." Namens de Sint-Philipslandse gemeenteraad bedankte SGP-fractievoorzitter H. Geluk woensdagmid dag burgemeester A. Verbree. Door de opheffing van de gemeente komt er tevens een einde aan diens invalbeurt. Nuchter Sint-Philipsland heeft in het land de meeste bekendheid gekregen door zijn predikanten. "Mogelijk dat dat de reden is dat ik gevraagd ben om vanavond te spreken, ter wijl er toch andere, zeer gerenommeerde auteurs zijn", zei dominee H. Harkema bij de presentatie van de bro chure 'Sint Philipsland terugblikken en vooruitzien'. Flipje Laatste gemeenteraad St.Philipsland Minderheidsstandpunten, hoofdelijke stemming, voor stellen waarover de stemmen staakten. De laatste raads vergadering in Sint-Philipsland was nog een échte. Maar ook een bijzondere: de secretaris voerde er het woord. En na de sluiting sprak een raadslid nog de burgemeester toe. Garage Papiermap "Het bestuur van Sint-Philipsland houdt op te bestaan. Het verlaat dit huis. En het verlaat ook dit eiland, nadat we het niet minder dan 507 jaar volgehouden hebben om het zelfstandig te runnen." Geluk sprak als langstzittend raadslid, bij afwe zigheid van C. den Braber. "Eigen lijk had hij nu hier moeten staan, maar uitgerekend de laatste verga dering van de gemeenteraad van onze zelfstandige gemeente kan hij niet meemaken. We denken op dit moment met oprechte gevoelens van medeleven aan Cees, zijn vrouw en kinderen." Geluk grapte nog dat Sint-Philips- land het kennelijk zo goed gedaan heeft dat Tholen erbijgevoegd wordt, maar vervolgde met de opmerking dat het vreemd zal zijn om na 1 januari niet meer de ver trouwde gezichten te zien. "De titel van het vijf jaar geleden verschenen boekje 'De gemeente van huis uit' kan nu aangepast worden: de gemeente hèt huis uit." Op de brandweeravond zei burge dat 'nieuw Tholen' bij de investerin gen voor de komende jaren Sint- Philipsland niet over het hoofd heeft gezien. "Ik spreek daarbij de hoop uit dat de nieuwe gemeente Tholen in de toekomst serieus rekening zal houden met de eigen identiteit van Sint-Philipsland." Het raadslid bedankte iedereen voor zijn inzet voor de gemeente Sint-Philipsland en wenste hen én de nieuwe gemeente alle goeds toe onder Gods onmisbare zegen. Zijn chauvinisme uitte hij door het citeren van een aangepaste versie van het Zeeuwse volkslied: Gij F Upland zijt ons eigen land. We duldden (met dubbel d) hier geen vreemde hand. Die over ons regeren zou. Aan onze vrijheid waren wij trouw. We hebben nu geen enk'le keus: Tholen en Flipland da's de leus. Zo blijven wij met hart en mond, Met lijf en ziel: goed Zeeuws goed rond. Secretaris W.J. Pijl noemde het hoogst ongebruikelijk dat hij zijn zwijgende rol tijdens een raadsver gadering doorbreekt. Hij bedankte "Eigenlijk had Den Braber hier moeten staan", zei H. Geluk in zijn rede bij het afscheid van de gemeenteraad. Maar de PVAB-fractie- voorzitter ligt in het ziekenhuis te Roosendaal, waar burgemeester Verbree hem de eremedaille in goud van de Orde van Oranje-Nas- sau opspeldde. meester Verbree onlangs dat de dorpsgemeenschap blijft bestaan ondanks het opheffen van de gemeente. Geluk: "Ik denk dat hij hierin gelijk heeft. Zoals ieder dorp, iedere gemeenschap zijn eigen iden titeit heeft - vaak door een lange his torie gevormd - zo heeft Sint-Phi lipsland dat ook. En dat wordt, door welke samenvoeging dan ook, niet weggevaagd." Een gemeenschap waarin mensen die elkaar op straat tegenkomen, groeten met de voor naam. En waar het kan gebeuren dat de schoonmaakster van het gemeen tehuis door het maken van een opmerking tussendoor de gemeente raad over de streep trekt om een fiks bedrag beschikbaar te stellen voor het opknappen van de burgemees terskamer. Vooruitblikkend stelde Geluk vast de raad namens het personeel. "In twee woorden: voor alles." Burgemeester Verbree vroeg zich af of een gemeentebestuur niet beter af is als het de plichtmatige, de bedrijfsmatige taken afstoot. "En zich meer bezig houdt met zaken die ook de burgers bezig houden en waarop het invloed kan uitoefenen. Is het niet beter te sturen, en het roeien over te laten aan bedrijfsma tige instellingen, het liefst op con tractbasis? Dan behoren kleinere bestuurlijke eenheden wellicht toch nog tot de mogelijkheden." Verbree had bloemen voor de echtgenoten van alle raadsleden en ambtenaren. Zij bezetten de publieke tribune, samen met een aantal oud-politici, tijdens de laatste openbare vergade ring van de gemeenteraad van Sint- Philipsland. "Wie had gedacht dat u nog eens als van opschieten." Dat laatste was ook merkbaar tijdens raadsvergaderin gen. "Op een ongedwongen, bijna jolige manier werkte u de agenda af." Aan de korte periode Verbree bewaart de gemeenteraad de beste herinneringen, verzekerde Geluk de burgemeester. Hij had er een couplet van het Zeeuwse volkslied voor aan gepast en daarin ondermeer de naam Bestevaêr vervangen door A. Ver bree. Namens de gemeenteraad bood Geluk een encyclopedie op floppy aan. Verbree zei, met plezier terug te kij ken op zijn waarnemerschap in Sint- Philipsland. Vooral de unanieme steun voor zijn benoeming had hem aangesproken. De gemeenteraad schetste hij als 'wars van wollige betogen'. "Een raad die nuchter was en bij de tijd. De verhandelingen waren kort en toch van een menselij ke maat." Hoewel de tijd als gemeentebestuurder er zowat op zit, hoeven de raadsleden niet op hun lauweren te gaan rusten. Er is nog steeds werk aan de winkel in de gemeenschap van Sint-Philipsland, aldus Verbree. burgemeester terug zou keren naar de gemeente waar u ooit secretaris was. U zelf al helemaal niet, denk ik." Geluk vertelde dat, toen Ver- brees naam circuleerde als tijdelijk opvolger van T.A. Vogel, wethou der L. Walpot tegen hem zei: Henk, dat kunnen we gerust doen, want dat is een best ventje. "En hij heeft hier in gelijk gehad. De kennis die u als oud-secretaris over Sint-Philipsland bezat, zal alleen maar een voordeel zijn geweest. Je kunt daardoor beter aanvoelen hoe bepaalde verhoudin gen liggen. En dan kun je zo'n korte periode succesvol maken. Mijns inziens bent u daarin volledig geslaagd." Het waarnemerschap van Verbree is kort maar hevig geweest. Naast het vele werk in verband met de nade rende herindeling zijn een aantal zaken op de rails gezet: bestem mingsplan de Luyster IV met ont sluiting op de Rijksweg, opknap beurt Oostdijk en Achterstraat, en binnenkort worden Voorstraat en Langeweg aangepakt. Tonnen wor den er nog uitgegeven. Al die plan nen, dat tekent Verbree, aldus Geluk: "U bent, in de goede zin des woords, een snelle jongen. U houdt Burgemeester A. Verbree, J. Kempeneers en diens kleinkinderen bekijken het zojuist onthulde rampmonument. De ramp heeft een breuklijn getrokken, een breuklijn in de geschiedenis van zuidwest-Neder land. "De afhankelijkheid van de mens van zijn Schepper is toen ervaren." Dat zei streekarchivaris H. Uil in Sint-Philipsland bij het aanbieden van de inventaris van het archief van de gemeente. Zowel uit zijn woorden, als uit die van de toenmalige gemeente-ont vanger L.M. Sinke bleek, dat de watersnood van 1953 flinke scha de heeft aangericht aan het archief. In het oude gemeentehuis steeg het water tot een hoogte van 2.30 meter. Sinke: "Het was er een chaos. Een paar kasten met archief waren voorover gevallen. De inhoud lag in de modder. De tochtsluis tussen het gemeentehuis en de kluis was weggeslagen. Er is ook een deel van het archief weg gespoeld. Ik zie wethouder Mol nog lopen met papieren komende uit het oude gemeentehuis." Het initiatief van J. Kempeneers om een monument op te richten dat herinnert aan de slachtoffers van de ramp, vond weerklank bij de gemeente. "De ramp is een mar keringspunt. En markeringspun ten moet je' gedenken, in stand houden", zei burgemeester A. Verbree woensdagm.Jdag. "De les is dat onze bondgenoot het water tegelijk ook onze grootste vijand is." Tegenover het gemeentehuis, in de tuin van de hervormde kerk, onthulde Kempeneers vervolgens het gedenkteken. Tientallen inwo ners waren er getuige van. Samen met zijn kleinzoons Jan-Willem Kempeneers en Jurgen Neele trok hij het witte laken weg dat de steen bedekte. Daarna kwamen drie andere kleinkinderen naar het monument kijken: Evelien en Jan-Lennard Kempeneers en Jan- nelize Kunst. Burgemeester Verbree overhandigt ds. H. Harkema Philipsland. als vertegenwoordiger van alle auteurs - een exemplaar van de brochure over Sint- De hervormd predikant is één van de vijftien auteurs die een bijdrage heb ben geleverd aan het boekje dat als geschenk van de gemeente bij iedere inwoner in de bus valt. Harkema was van 1973 tot 1977 predikant in Sint-Philipsland. "Ik heb hier kort, maar wél hevig mogen leven", zei hij daar zelf over. Harkema vertelde iets over de predikanten Van Dijke, Boone, Blaak en Veldkamp. Maar ook over Pontiaen van Hattem, die in de zeventiende eeuw uit zijn ambt werd gezet. Harkema vond op een boekenveiling een werkje uit 1698 over deze predikant, getiteld 'Kort en noodwendigh vertoog van de onregtsinnige en schadelijcke lee ringen van Pontiaen van Hattem'. Ook de gedachte dat de brochure iets heeft van een grafschrift, zou geleid kunnen hebben tot het vragen van een dominee als spreker, hield Harkema zijn gehoor voor. "Die gedachte verraadt een beetje mijn gedachten over de opheffing van de burgerlijke gemeente Sint-Philips land." Doch de auteurs hebben hun gevoelens niet als grafschrift, maar als een monumentje aan het papier toevertrouwd, zei de predikant. Hij hield de aanwezigen in De Wim pel de belofte van God voor, dat Zijn koninkrijk komt. Ook citeerde hij het grafschrift van de in 1935 over leden dominee L. Boone: 'Ach mijn Vrienden, treurt toch niet,/ Als Gij hier mijn grafsteen ziet./ Nu ik rust hier beneden./ Mijn levensloop die is ten end,/ Ik heb het oog op Hem gewend/ En heb den strijd gestre den./ Mijn ziel is reeds voor den Troon/ En heeft den Kroon. Harkema kreeg van burgemeester A. Verbree een exemplaar van de bro chure. Hij symboliseerde daarmee alle auteurs, waarvan de meeste woensdagavond overigens in De Wimpel aanwezig waren. Streekar chivaris H. Uil bood het eerste exemplaar tevoren aan Verbree aan. Hij vertelde dat de auteurs hun veel al persoonlijke impressie schreven naar aanleiding van het verdwijnen van de gemeente. "Het gaat over gewichtige zaken, over het mooie van Flipland, over het bestuurlijke werk. Maar ook over heel gewone dingen, zoals een kindje krijgen en Flipje van oud-commissaris Boer den." Uil zei dat er ruimte mag zijn voor weemoed bij het verdwijnen van de gemeente Sint-Philipsland. "Maar laat ons beseffen dat er veel meer is. Ook zonder burgerlijke gemeente zullen Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder voortgaan. Er zijn nog zoveel andere zaken die ons bezig moeten houden. Zoals de ont reddering van onze samenleving." Uil stelde dat wij nog onvoldoende afstand hebben genomen van de dis cussie om zelfs maar een voorlopig oordeel te kunnen geven over het besluit tot opheffing van de gemeen te. De bijeenkomst in De Wimpel was tevens bedoeld om op informele wijze afscheid te nemen van het gemeentebestuur. Enkele tientallen inwoners maakten van die gelegen heid gebruik. Ook de oud-burge meesters Vogel en Van Velzen waren nog één keer naar hun oude gemeente Sint-Philipsland afge reisd. Illegaal kamperen. Illegaal kampe ren leverde H.G.H. en S.H.P. elk 180 gulden boete op bij het kanton gerecht in Tholen. Voorschot Voorstraat. De provin cie heeft besloten 127.479 gulden te betalen aan Sint-Philipsland, als voorschot op de toegekende bijdra ge (159.348 gulden) voor het opknappen van de Voorstraat. Als aannemer Oomen het werk klaar heeft, zal de definitieve afrekening plaatsvinden. In november was Tholen (inclusief Sint-Philipsland), net als de vorige twee maanden, de enige regio in Zeeland waar de werkloosheid ten opzichte van vorig jaar daalde. Dat blijkt uit gegevens van het regionaal bureau arbeidsvoorziening. Op Tho len staan nu 566 mensen zonder baan geregistreerd en in Sint-Phi lipsland 75. In totaal 641 dus. Dat zijn er overigens wel 49 meer dan in oktober. Die stijging is weer op één na het hóógst van Zeeland. In de regio Tholen bestaat ruim 60 pro- cent van de werklozen uit mannen. Het aantal jongeren zonder werk (206) en het aantal langdurig werk lozen (280) stijgt nog steeds gestaag. Binnen het rayon Goes, waaronder ook Tholen en Sint-Phi lipsland vallen, zijn op dit moment de meeste vacatures in het onder wijs, de zakelijke dienstverlening, detailhandel en horeca. Het minste aantal beschikbare banen was er bij chemie, grafische industrie en visse rij. In vrijwel alle sectoren zijn er meer vacatures dan vorig jaar, behalve bij de overheid, groothan del, chemie en grafische industrie. Tot en met november werden er, ten opzichte van dezelfde periode in 1993, 437 banen meer aangeboden. De afwezigheid van PVAB-fractie- voorzitter C. den Braber - hij ligt in het ziekenhuis - was er de oorzaak van, dat over enkele punten de stem men staakten. Zo zal de vaststelling van het bestemmingsplan Bedrijfs terrein Sint-Philipsland door de gemeenteraad van Tholen moeten gebeuren. De SGP stemde woens dag tegen omdat er bedrijven zijn waar op zondag (weieens) gewerkt wordt. "Op grond van Gods Woord mogen we daar niet achter staan. Het is toch al een benauwende tijd voor iemand die leeft zoals wij, gezien de plannen met de winkel sluitingswet", betoogde wethouder L. Walpot. "Je kunt proberen over je principes heen te stappen, maar ik kan dat niet." Zijn fractie steunde hem. "Het kan voor niemand een verrassing zijn dat de SGP dit stand punt inneemt, want wij zijn een hele consequente partij", zei H. Geluk. Het voorstel werd vorige maand van de agenda afgevoerd. Een compro mis, want ook toen ontbrak Den Braber, evenals wethouder De Jager en de burgemeester. Walpot ver klapte woensdag dat De Jager anders geprobeerd zou hebben om toch te kornen (hij moest onver wacht met zijn vrouw naar het zie kenhuis - red.), met het gevolg dat al in die novembervergadering de stemmen over het voorstel zouden staken. "Maar omdat de SGP in hoge mate medemenselijk is, is het voor stel toen teruggenomen." De verkoop van enkele stukjes grond waren hamerstukken. Dit tot verrassing van burgemeester A. Verbree, die dacht dat CDA'er L.C. Vroegop tegen de verkoop aan J.P. Verhage zou stemmen. "Je mag heel Sint-Philipsland verkopen", mom pelde Vroegop. Maar toen de aan vraag van Verhage aan de orde was, om op het zojuist verkochte stuk grond een garage te mogen bouwen, vroeg de CDA'er hoofdelijke stem ming. De vorige vergadering maak te hij al duidelijk, het met deze ommezwaai in beleid niet eens te zijn. Als enige stemde Vroegop ver volgens tegen het voorstel om medewerking te verlenen aan aan passing van het bestemmingsplan. Stilzwijgend stemde de raad in met het toevoegen aan de algemene reserve van het batig saldo - 33.290,24 gulden - van de rekening over 1993. Toen de burgemeester zei dat er geen schriftelijke vragen voor de vergadering waren ingediend, veer de mevrouw Verstrate op. Ze had immers zelf een dergelijke vraag ondertekend en die zou maandag ingeleverd zijn. Verbree noch de secretaris wisten ervan, maar het PVAB-raadslid mocht de vraag stel len. Ze wees erop dat na het beëindi gen van de werken aan dc Philips- dam bij de Langeweg in Anna Jaco bapolder een verkeersbord is blijven staan dat daar een voorrangskruising creëert. "Het bord is overbodig geworden, maar nooit weggehaald." Verbree zei dat de weg inmiddels niet meer van de gemeente is, maar hij zegde toe de zaak uit te zoeken. De laatste Sint-Philipslandse verga dering begon een kwartier te laat, om zestien minuten over twee. Om drie minuten voor half vier verklaar de burgemeester Verbree de verga dering voor gesloten. Een historisch moment, dat hij onderstreepte met de mededeling dat de raadsleden hun naambordje en papiermap (met gemeentewapen) mee naar huis kon den nemen. De 66-ste gemeentekrant is tegelijk de laatste die op Sint-Philipsland is verschenen. Het informatieblad van de gemeente bevat - hoe kan het anders - een heleboel gegevens over de gang van zaken na 1 januari. Vanaf die datum zijn de Sint-Phi- lipslanders voor gemeentelijke informatie aangewezen op de rubrieken Tholenderwijs en Tholen- derwijs-kort. In de gemeentekrant staan de spreekuren van de burgemeester en de wethouders, de openingstijden van de secretarie (die morgen ver huist), de vergader- en acticviteiten- kalender, informatie over de afscheidsavond van het gemeente bestuur en over de vuurwerkactie van het Halt-bureau. Maar liefst negen pagina's zijn gewijd aan de nieuwe gemeente Tholen. Namen en adressen van alle raadsleden, de indeling van de gemeentesecretarie, gegevens over de dienstverlening en over de hoog te van de diverse belastingen. Voor een aantal documenten kunnen de Sint-Philipslanders, net als een groot aantal Tholenaren, voortaan terecht bij het postagentschap. Bij de plattegronden die de gemeente Tholen verkoopt, worden tijdelijk zwart/wit-afdrukken van de woon kernen op Sint-Philipsland gevoegd. In de loop van 1996 zal een nieuwe kleurenplattegrond van het totale grondgebied van de gemeente ver schijnen. De gemeente Sint-Philipsland is bij na verleden tijd. Officiële publica ties worden na 31 december niet meer aangeplakt bij het gemeente huis aan de Kerkring, zo meldt de laatste gemeentekrant. De Sint-Philipslandse gemeente krant lag maandagmiddag in de Thoolse raadszaal op tafel bij elk raadslid. Er komen doelpalen terug op het trapveldje aan Steintjeskreek in Anna Jacobapolder. Bewoners had den er zelf vier op de kop getikt en geplaatst, maar moesten die op last van de gemeente weghalen nadat een inwoner had geklaagd omdat een bal door een ruit van zijn garage was gegaan. De jeugd - en zelfs volwassenen - die regelmatig een balletje trappen op het veld, voelden zich gedupeerd. Begin november ging een brief met meer dan veertig handtekeningen richting gemeentehuis. Daarin wer den excuses aangeboden voor het zonder toestemming plaatsen van de palen, met tegelijkertijd de vraag ze terug te zetten en aan één kant een vangnet te plaatsen. Antwoord kregen de briefschrijvers tot nu toe niet. Maar burgemeester Verbree deelt desgevraagd mee, dat burgemeester en wethouders hebben besloten om de palen te plaatsen. "Maar dan wel zó, dat omwonenden geen last meer ondervinden." BERGEN OP ZOOM - Mensen met haarproblemen op een deskun dige en discrete manier helpen, dat is het doel van het haaradviescen trum dat Piet van Seters, van de gelijknamige kapsalon aan de Zuidsingel 2 in Bergen op Zoom, deze maand opende. Een splinter nieuw systeem van hairfusion (haarweven), dat Van Seters na jarenlange research onlangs uit Thailand heeft meegebracht en waarop een wereldpatent geldt, is een van de belangrijkste ingrediën ten van het haaradviescentrum. "Wereldnieuws, top of the bill", roept de kapper enthousiast. "Ik ben een van de vijf kappers in Nederland en de enige in Brabant en Zeeland die dit systeem van hairfusion kan en mag toepassen. Het is een systeem waarmee vrou wen en mannen van elke leeftijd perfect geholpen kunnen worden om hun haar te verdikken of te ver lengen. In ons eigen atelier weven we naar keuze echt haar of kunstve zels op ragfijne draden, die in het eigen haar bevestigd worden. Het haar en de hoofdhuid lijden er niets mee en je voelt en ziet niets van de draden die in het haar geweven worden. Het haar is gewoon een deel van jezelf', aldus Van Seters. Het systeem is geschikt voor men sen met heel dun haar en voor vrouwen die lang(-er) haar willen. Ook kan het plaatselijk worden toe gepast, bijvoorbeeld alleen boven op het hoofd of alleen de pony. "Dun of slap piekerig haar vormt voor heel veel mensen een groot probleem, dat soms zelfs het plezier in het leven kan vergallen. Je voelt je immers veel preniger als je weet dat je er mooi uitziet en een volle bos met haar is toch de droom van de meeste mannen en vrouwen", vindt Van Seters. Voor mensen met haarproblemen zijn er verschillende mogelijkheden: een pruik, een haarstuk, hairfusion of een haartransplantatie. "De haar- werkwereld is echter nogal ver ziekt", aldus Van Seters. "Er wordt veel slecht werk geleverd en daarom zijn mensen met haarproblemen, die het daar vaak al moeilijk genoeg mee hebben, angstig om naar een kapsalon te stappen. Ik wil me er daarom sterk voor maken om die mensen te helpen met een goed en kosteloos advies. Ik ben ervan over tuigd dat er niemand is in Brabant en Zeeland die zich echt gespeciali seerd heeft op dit gebied. Ik heb 20 jaar ervaring in dit vak, weet alles over alle systemen en ik ben van plan de mensen echt blij te gaan maken". Het haaradviescentrum is bereik baar via het speciale telefoonnum mer 01640 - 40564 en wie een afspraak maakt, wordt niet in de kapsalon zelf, maar in een aparte ruimte ontvangen of desgewenst aan huis bezocht. Samen met de klant bekijkt Van Seters alle moge lijkheden, geeft duidelijk uitleg en vervolgens het beste advies. Ook heeft Van Seters pruiken en haar- stukken van alle merken. En als besloten wordt tot een haartrans plantatie, wordt men door Van Seters, die daarvoor speciale con tacten heeft met een Brusselse chi rurg, goed begeleid. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 9