Provincie Zeeland Hoog van de toren 'Bestrijding muskusratten kost 110 gulden per dier' Psalmzang niet slecht Herstel aantal zomervakanties Ir. W. Mol vierde op de RPF/GPV-Iijst prov. staten Bijeenkomst VVD verzet naar januari Belgen gepakt voor illegale verkopingen Inbrekersduo betrapt door bewoonster Katholieken te Vossemeer weer terug in eigen kerk Oecumenische bijeenkomst in Tholen Statenlid H. Venekamp hekelt beleid provincie Garfield maakt nieuwe single Zangavond in Hervormde kerk te Poortvliet Donderdag 22 december 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Sluiting provinciehuis Er zijn in Zeeland veel kerken gebouwd, verbouwd, afgebroken, vernield, verbrand, overspoeld en gerestaureerd. De bouw is begonnen vanaf de kerstening door Willibrord rond 690. In het steeds verder ingepolderde slikken en schorrenlandschap kwam de ene na de andere parochie tot stand, totdatje bijna overal in Zeeland wel ergens een toren tegen de lucht kon zien afsteken. Over kerken in Zeeland is een boekje verschenen. Nieuwjaarsreceptie Dienstregeling PSD In de vergadering van provinciale staten heeft PvdA-sta- tenlid H. Venekamp uit Tholen een fel betoog gehouden tegen de 125.000 gulden subsidie die gedeputeerde staten aan de waterschappen willen geven om muskusratten te bestrijden. Venekamp zette sowieso vraagtekens bij de bestrijding. Volgens het Thoolse statenlid kan het geld dat erin gepompt wordt, efficiënter worden besteed. Waterschappen Onuitroeibaar Natuurbewakers Pak even uw zakboekje üKfeV IIP Nieuws ■Hni De fraaie zomer van dit jaar leverde Zeeland een record aantal zomervakanties van Ne derlanders op: 755.000. Hier mee boekte Zeeland een aandeel van 10,8% in het lan delijke totaal van 6,97 min. vakanties. Zeventig procent van de vakanties werd doorgebracht in de Noord zeebadplaatsen. Dat zijn de ge meenten Westerschouwen, Dom burg, Westkapelle, Valkenisse, Vlissingen, Oostburg en Sluis. De rest van de vakanties vond plaats in de overige 23 Zeeuwse ge meenten, het zogeheten Deltage bied. De cijfers van dit jaar maken dui delijk dat de opgaande lijn van het aantal zomervakanties in Zeeland, na een forse dip in de slechte zo mer van 1993, voortzet. Vooral de toename van het aantal vakan ties op vaste standplaatsen ver oorzaakt de groei; in 1992 133.000, in 1993 86.000 en in 1994 245.000. Op zich geen ver wonderlijk gegeven omdat men sen met een vaste standplaats bij mooi weer al gauw de neiging hebben voor een paar dagen naar tent of caravan te vertrekken, in de wetenschap dat er voor hen plek is. En iedere aankomst is een vakantie. Het aantal vakanties op de zogeheten toeristische stand plaatsen, de tijdelijke plekken waarbij het wijs is van tevoren te boeken om zeker te zijn van een plaatsje, heeft zich duidelijk her steld ten opzichte van het vorig jaar maar bleef onder het niveau van 1992. De cijfers van de afge lopen drie jaren, te beginnen bij 1992, zijn achtereenvolgens 608.000, 496.000 en 510.000. Bestedingen De Nederlandse vakantiegangers besteedden 291 min., eveneens een record. Met dit bedrag sleep te Zeeland 14,2% van het landelij ke bedrag in de wacht. De gemid delde vakantieduur in Zeeland daalde van 11,5 dagen naar 9,6. Landelijk zakte de vakantieduur van 9 naar 8,7 dagen. De auto blijkt het favoriete vervoermiddel bij de Zeeuwse vakanties: 93%. Bezoekers in -het Deltagebied maken trou wens opvallend vaker een tochtje met de auto dan va kantiegangers aan de kust. Deze laatsten wandelen weer wat De kantoren van de verschillende directies van het provinciaal be stuur in Middelburg zijn gesloten in de week tussen Kerst en Nieuw jaar. Maandag 2 januari zijn be stuurders en ambtenaren weer aanwezig. In het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, wordt de voorraad geïnventari seerd. Daar zijn twee dagen mee gemoeid. Vandaar dat het informa tiecentrum 4 januari weer open gaat voor bezoek. meer en de Deltagangers stappen wat vaker op de fiets. Zonneba den, strandbezoek en zwemmen scoren goed bij beide groepen, zij het dat de tijdelijke kustbewoners wat vaker op het strand zijn te vin den. Daar staat tegenover dat de 'binnenlanders' vaker een duik in het water nemen. De sporten op het water zijn amper van beteke nis in het totaal van de activiteiten. De badplaatsbezoekers zeilen een tikkeltje meer en de Deltabezoe kers staan wat vaker op de surf plank of zijn actief in een kano. Deze laatste groep gaat niet naar de schouwburg of de bioscoop. De kustganger wil dat nog wel eens doen, zij het met mondjes maat. Het bezoeken van oude ste den, dorpen en gebouwen ligt goed bij beide groepen, evenals het recreatief winkelen. De vakan tiegangers in de Delta hebben bij deze activiteiten een lichte voor sprong. De gegevens zijn het resultaat van het Continu Vakantie On derzoek (CVO). Meer uitge breide CVO-gegevens zijn ver krijgbaar bij het informatie centrum van de provincie, Ab dij 9 in Middelburg, tel 01180- 31400. Vanuit Abdijen, veelal van Vlaamse afkomst, werd als regel het initia tief genomen tot inpoldering van de klei- en zandplaten, het afdam men van kreken en geulen en het bouwen van de kerken. De werk zaamheden werden waarschijnlijk onder leiding van monniken uitge voerd, maar de werkmensen kwa men uit Vlaanderen of nog verder. Die bleven hier wonen en bouwden nederzettingen. En daar was al snel behoefte aan een kerk of ka pel. De eerste nederzettingen wer den gebouwd op de kreekruggen, natuurlijke verhogingen in het land schap, waar de bewoners hun voeten konden drooghouden. Het weiden van schapen in de omrin gende schorren was de belangrijk ste bron van inkomsten. Aan deze inkomsten heeft Zeeland zijn vele kerkstichtingen te danken. Ambachtsheren Grote boeren werden ambachts heren en die wilden laten zien dat ze rijk waren. Dat deden ze door burchten, de zogeheten vliedber gen, te bouwen om elkaar te be strijden; maar ze deden het ook door kerkbouw te stimuleren met grote sommen geld. Ze keken naar eikaars dorpen, zoals sommi gen nu naar eikaars auto kijken: wie heeft de grootste, de mooi ste, de duurste Vandaar de titel van het boek je: Hoog van de toren. De ambachtsheren staken el kaar de ogen uit met hun kerkbouw. In de twaalfde eeuw gaven ze zelfs hun namen aan nederzettingen waar ze een kerk hadden gebouwd; bijvoor beeld 's Heer Arendskerke en Serooskerke. Het boekje gaat over kerken, maar niet alle kerkgebouwen ko men aan bod. Dat is welhaast on begonnen werk. Er is voor geko- Uzendijke zen zoveel mogelijk verschillende soorten kerken voor het voetlicht te halen; en dan voornamelijk ker ken die nog bestaan. Uit de twin tigste eeuw zijn geen voorbeelden van kerken opgenomen. Niet om dat er in deze eeuw geen 'mooie' kerken zijn gebouwd, maar ge woon omdat daar zoveel over te schrijven valt dat het de beschik bare ruimte overtreft. De in het boekje gepresenteerde kerken geven een beeld van de kerkbouw die door de eeuwen heen in Zeeland heeft plaatsgevon den, vanaf de elfde eeuw tot deze eeuw. Routes Er zijn negen routes uitgestippeld waarlangs de lezer van 'Hoog van de toren' kan reizen. Uitgegaan is van de bezoekers die vanuit ver schillende kanten Zeeland binnen komen. Zo is er een route in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, Oost- Zuid-Beveland, West-Zuid-Beve land, Walcheren I en II, Noord-Be veland, Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland/Tholen. De routes kunnen uiteraard afzonderlijk en op elkaar aansluitend worden ge reden, per fiets en per auto. Met de fiets het Zeeuwse land verkennen is een indringender beleving dan met de auto en wordt uitdrukkelijk aanbevo len. 'Hoog van de toren' is geschreven door M.P. de Bruin, historicus en oud-hoofd van het Zeeuws docu mentatiecentrum; geen onbeken de dus in historisch Zeeland. Sa men met dr. R.M. van Heeringen, provinciaal archeoloog, heeft hij de voorganger van deze uitgave, 'Karolingische burchten in Zee land, geplaatst in de Zeeuwse ge schiedenis' geschreven. Het boek je is dan ook de tweede in een geplande reeks binnen het thema recreatie en cultuurhistorie van het beleidsplan 'Recreatie en toe risme in evenwicht' dat in decem ber 1992 door provinciale staten is vastgesteld. Het is de bedoeling elk jaar een publikatie te verzor gen van een onderdeel uit de Zeeuwse cultuurhistorie. Zo komt het volgend jaar de Zeeuwse pre historie aan bod. De boekjes moe ten wetenschappelijk zijn onder bouwd, een relatieve nieuwswaarde hebben en voor een groot publiek toegankelijk zijn. 'Hoog van de toren' is voor 7,50 te koop in de boekhan del. Het boekje is voor dezelf de prijs ook verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, tel 01180-31400. Zaterdag 7 januari houden GS van Zeeland en de Commissaris van de Koningin hun traditionele nieuw jaarsreceptie. Wie de leden van het dagelijks provinciebestuur de hand wil schudden is die dag wel kom vanaf 16.00 uur in de voorhal van de statenzaal van het provin cie, Abdij 10 in Middelburg. De dienstregeling op de veer- lijn Vlissingen-Breskens v.v. ondergaat een wijziging. Met ingang van 23 december is de 'oude' dienstregeling weer van kracht. Dat betekent dat de sinds 17 oktober ingelaste ex tra afvaarten, maandag tot en met vrijdag om 03.50 uur van af Vlissingen en om 04.20 uur vanaf Breskens, vervallen. De late afvaarten, 23.50 uur vanaf Vlissingen en 00.20 uur vanaf Breskens, worden weer ingevoerd. Zaterdag 31 december trouwens is de laatste afvaart vanaf Vlissin gen om 21.50 uur, vanaf Bres kens 21.20 uur. Zaterdag 24 de cember kan voor het laatst om 21.50 uur worden overgestoken vanaf Vlissingen en om 22.20 uur vanaf Breskens. Voor de lijn Kruiningen-Perkpolder geldt dat alleen op 31 december de laatste afvaart, 22.18 uur van af Kruiningen en 22.43 uur vanaf Perkpolder, vervalt. Wanneer de winst bij de kamerver kiezingen doorzet bij de statenver kiezingen op 8 maart 1995, wordt ir. W. Mol uit Tholen lid van de Zeeuwse staten voor de RPF/GPV- fractie. Hij staat vierde op de kandi datenlijst, als eerste reserve achter de drie zittende statenleden. Van hen is P. Roose (GPV) uit Hoek lijsttrekker, drs. H. Visser (RPF) uit Arnemuiden is tweede en J.J. van Ginkel (GPV) uit 's Gravenpolder derde. Het Thoolse raadslid P. van Belzen (RPF) heeft bewust een stap terug gedaan ten gunste van Mol. Hij heeft genoegen genomen met een 12de plaats. J. de Feijter (GPV) uit St. Maartensdijk staat 13de. De voormalige St. Philipslandse wet houder A. Kosten (RPF) is de 28ste kandidaat op de gecombineerde RPF/GPV-lijst, die twee vrouwen telt. Het geplande buffet-dansant van de VVD-afdeling Tholen dat onlangs op de Speelmansplaten zou worden gehouden is niet doorgegaan. Er waren te weinig deelnemers en dat vloeide weer voort uit het overlijden van VVD-lid M.Ph. van der Weele. Op de avond zouden vijf Zeeuwse VVD-statenleden aantreden, waar onder gedeputeerde J.I. Hennekeij, mevr. H.A. Polderman-Martin, mevr. C. Koster en J. Huisman. Er is besloten om nu op 7 januari een nieuwjaarsbijeenkomst te houden waarop afscheid genomen wordt van de scheidende raadsleden J. van den Heuvel en GJ. Hoek. Hiervoor zullen opnieuw een aantal statenle den worden uitgenodigd. Wegensteunpunt. Bouwbedrijf Uytdewilligen gaat in opdracht van de provincie een loods bouwen bij het wegensteunpunt te Rilland. Met het werk is 174.850 gulden exclusief btw gemoeid. Ook in de commissie waterstaat en verkeer heeft Venekamp deze zaak al aangekaart. Toen wilden de ande re fracties er niet aan dat er geld werd verspild. Het PvdA-statenlid voelde er weinig voor om in de sta ten nogmaals een betoog te houden. Zijn fractiegenoten haalden hem echter over. De muskusrat is aan het begin van deze eeuw vanuit Noord-Amerika in Europa geïmporteerd om te fokken vanwege zijn pels. Ontsnapte exem plaren voelden zich prima thuis en vermenigvuldigden zich snel. Ze werden een plaag. De voornaamste bedreiging die van deze dieren uit gaat, is dat ze gaten graven in dijken en slootkanten en deze zo ondermij nen. Aanvankelijk rustte de bestrij ding bij het rijk die deze taak in 1986 overgaf aan de provincie. Nu moeten de waterschappen hiervoor gaan zorgen. "De grootst mogelijke meerderheid van mijn fractie bevreemdt het, dat bij het overdra gen van een taak aan een ander lichaam, de provincie toch nog geld blijft bijdragen. In dit geval 125.000 gulden per jaar", merkte Venekamp op. Ook de totale kosten van de bestrijding van muskusratten, vond de PvdA'er nogal buitensporig. "Vorig jaar is in Zeeland voor mus- kusrattenbestrijding 1,5 miljoen gul den uitgegeven. Daarmee werden 14.455 dieren gevangen. Dat is bijna 110 gulden per rat", zei Venekamp. "Op Schouwen-Duiveland zijn slechts dertien muskusratten gevan gen. De daarvoor aangestelde perso nen hebben hier 599 uren voor in het veld doorgebracht. Dat is net iets meer dan eén volle werkweek voor één dier. Dus als er al doorgegaan moet worden met de bestrijding van muskusratten tegen deze kosten, wat wij sterk betwijfelen, dan moet er toch een efficiëntere besteding wor den gekozen." Vcnekamp hield zijn mede-statenle den voor dat er behalve teveel geld, ook teveel energie in het vangen van muskusratten gestoken wordt. "Er zijn volgens de bioloog Midas Dek kers twee soorten dieren. De gemak kelijk uitroeibare, waarvan er helaas voorbeelden te over zijn, en de niet uitroeibare zoals mussen, duiven, muizen, konijnen en ook muskusrat ten. Zij planten zich zo moeiteloos voort, dat ze er nog een schepje bovenop kunnen doen als het nodig is", zei Venekamp. "Het is dus nogal hoogmoedig om te denken dat wij mensen dat in de hand hebben. En wat te denken van de migraties. Als wij hier in Zeeland kosten noch moeite sparen om zoveel mogelijk ratten te vangen, onstaat er ruimte. Die ruimte is binnen de kortste keren opgevuld door vluchtelingen uit het Belgische. Geen politieke, maar economische vluchtelingen. Hier is dan weer ruimte en lokaas, geschapen door onze bestrijding. Dus waar zijn we mee bezig? 'Take a break' zou ik zeggen." Volgens het Thoolse statenlid is er geen enkel dier in Nederland dat men op zo'n georganiseerde manier probeert te verdelgen als de muskus rat. Er is een permanent college van overleg, een technische commissie en een begeleidingscommissie voor. "Vul in plaats van muskusrat, nu eens konijn, muis of een ander vege tarisch knaagdier in. Dat kan hele maal niet", beweerde Venekamp. Het statenlid stelde voor dat de waterschappen de muskusrattenbe- strijding als één geheel, zowel boven als onder de Westerschelde, Dhr. Venekamp over zouden nemen. De vangst zou zich dan voornamelijk moeten rich ten op het Zeeuws-Vlaamse gebied langs de Belgische grens. Daar hui zen de meeste muskusratten. Vorig jaar werden er in een strook van vijf kilometer vanaf de grens 6756 exemplaren gevangen. Dat is meer dan de helft van de vangst in heel Zeeuws-Vlaanderen. Het gebied onder de Westerschelde was goed voor 12.148 van de in totaal 14.455 ratten die er werden gevangen in Zeeland. De bestrijding moet vol gens Venekamp ook met name gebeuren in de trektijden (maart en in de herfst). Vooral maart is belangrijk vanwege de paartijd. In de gebieden waar de rat minder voorkomt, zoals Schouwen-Duive land, zou een proefgebied moeten komen waarin men natuurlijke vij anden van de rat (zoals roofvogels, wezel, hermelijn, bunzing en vos) het werk laat doen. "Helemaal weg krijg je de muskusrat toch nooit en om vijftig uren in het veld door te brengen voor één dier lijkt ons, op zijn zachtst gezegd, nogal overdre ven", vond Venekamp. Volgens hem zouden de rattenbestrijders met hun 'geweldige veldkennis' breder opgeleid moeten worden tot bewa kers van de natuur. "Met of zonder opsporingsbevoegd heid, want nu de veldpolitie is opge heven, is er een gat gevallen in deze sector." Een Belgisch drietal is zondagnacht door de politie opgepakt omdat ze in horecagelegenheden illegaal goede ren te koop aanboden. De politie werd gewaarschuwd dat de drie in Sint-Annaland leren jassen, sieraden en communicatie-apparatuur ver kochten. Bij een onderzoek, bleken de heren verhuisd te zijn. De agen ten vonden ze terug in een horecage- legenheid te Sint-Maartensdijk. De mannen, hun auto en hun spullen werden meegenomen naar het bureau. Daar bleken ze geen geldige identiteitsbewijzen bij zich te heb ben. Verder onderzoek wees uit dat de heren illegaal in Nederland ver bleven en dat ze afkomstig waren uit Antwerpen. Hun verkooppraktijken waren derhalve ook illegaal. Na afloop van het verhoor werden de drie teruggebracht naar België. THOLEN t/m 30 dec. tentoonstelling Technika 10, bibliotheek. 23 dec. kerstconcert Concordia en operazangeres Wilma Janmaat, Meulvliet. 23 dec. voorstelling Filmclub Tho len, Meulvliet 19.30 u. 28 dec. roofvogelochtend natuurver- eniging, Meulvliet 10-11.30 u. 7 jan. nieuwjaarsreceptie water sportver. De Kogge. 14 jan. concert chr. Urker vissers koor Crescendo, Ned.Herv. kerk 20.15 u. 18 jan. lezing over Oranjehuis door A. Boxhoom-Urbanus voor NCVB, Visnet 19.30 u. 25 jan. jaarvergadering natuurver- eniging. OUD-VOSSEMEER 29 dec. bingomiddag Anbo, kantine Vosmeer 14 u. 7 jan. snerttocht, Hof van Holland 19 u. 14 jan. blijspel 'De erfenis van oom Sjors', Vossenkuil 19.30 u. 28 jan. opvoering 'Een zwarte Pool' door Theater Split, Vossenkuil 20.15 u. SINT-ANNALAND 24 dec. kerstzangavond VZOS, Ned.Herv. kerk 19.30 u. 3 jan. nieuwjaarsreceptie Smash '76, Wellevaete. 9 jan. begin cursus fimoklei platte landsvrouwen, Wellevaete 19.30 u. 13 jan. ledenvergadering Smash '76, Wellevaete 19.30 u. 18 jan. begin cursus richelieu platte landsvrouwen, Wellevaete 19.30 u. STAVENISSE 23 dec. kerstzangavond met samen-, koor- en solozang, Ned. Herv. kerk 19.30 u. 28 jan. wilgen knotten natuurvereni- ging, 't Diepe Gat aan de Oudeland- se dijk 9.30 u. SINT-MAARTENSDIJK t/m 7 jan. pentekeningen van Adri Boxhoorn, gemeentehuis 9-12 en 14-17 u. 23 dec. kerstklaverjaswedstrijd de Pendelaars, café Smerdiek 20 u. elke ma. en di. bijscholing Arabisch voor allochtonen, Haestinge 16-18 u. 5 jan. kindervoorstelling van Leo Troost, Haestinge 14.15 u. 26 jan. jaarvergadering plattelands vrouwen, Haestinge. SINT-PHILIPSLAND 29 dec. vergadering Schuttevaer. BERGEN OP ZOOM t/m dec. tentoonstelling Gnosis is tijdloos en altijd actueel, Erasmus bibliotheek. t/m dec. tentoonstelling schilderijen Michael Ryan, Markiezenhof, t/m 26 feb. driedimensionale objec ten M.J. Joossen, Markiezenhof. 24 dec. kerstnachtviering Hortus Musicus Religiosus, Gertrudiskerk 24 u. 28 dec. familievoorstelling De Bon te Bakfiets, De Maagd 14.30 u. 29 dec. kerstconcert Hortus Musicus Religiosus, Gertrudiskerk 20.15 u. 30 dec. ballet 'Messiah' door Intro- dans, De Maagd 20.15 u. 3 jan. concert Golden Earring, De Maagd 20.15 u. 4 jan. familievoorstelling Alice in Wonderland, De Maagd 19 u. 5 jan. nieuwjaarconcert 'Strauss Co' van André Rieu, De Maagd 20.15 u. 7 jan. magische revue 'That's magic' van Hans Kazan, De Maagd 20.15 u. 10 en 11 jan. klucht 'Japon over het balkon' door Theater van de Lach, De Maagd 20.15 u. 13 jan. muzikaal cabaret 'Een boel touw' van Marjolijn Touw, De Maagd 20.15 u. 20 jan. blijspel 'Non Actief met o.a. Jos Brink, De Maagd 20.15 u. 21 jan. jazzconcert 'Russian Roulet te' van Uralsky jazzband from Rus sia, De Maagd 20.15 u. film+++film+++film+++ ROXY 1: Interview with the Vam pire - do en zo 20 u., vr, za en ma t/m wo 18.45 en 21.30 u. De Leeuwen koning - za 14 en 16.15 u., zo, di en wo 14 en 16.30 u., ma 12, 14 en 16.30 u. ROXY 2: Only You - do en zo 20 u., vr, za, di en wo 21.30 u., ma 16.30 en 21.30 u. De Leeuwenko ning - vr 15 en 18.45 u., za en ma t/m wo 18.45 u. Interview with the Vampire - za en ma 14 u., zo 16.30 u., di en wo 16.15 u. The Mask - za 16.15 u., zo, di en wo 14 u., ma 12 u. CINEMACTUEEL 1: Junior - do 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za t/m wo 15, 17.15, 19.30 en 21.45 u. CINEMACTUEEL 2: The Lion King - do 20 u., vr 18.45 u., za en ma t/m wo 12.45, 15, 19.30 en 21.45 u„ zo 15, 19.30 en 21.45 u. De Leeu wenkoning (Nederlandse versie) - za en ma t/m wo 12.45, 15 en 17.15 u., zo 15 en 17.15 u. CINEMACTUEEL 3: Miracle on 34th Street - vr 18.45 u., za en ma t/m wo 12.45 en 17.15 u., zo 17.15 u. Timecop - do 20 u., vr 21.30 u., za t/m wo 19.30 en 21.45 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz De Brabantse popgroep Garfield, In Tholen ondermeer bekend van de optredens op de braderie en het schuurfeest van de PJZ, heeft een nieuwe cd-single gemaakt. Het plaatje met de naam 'Garfield gaat vreemd met Bloody Mary' wordt op 1 januari om vier uur in Gageldonk te Bergen op Zoom gepresenteerd. De titel is afgeleid van de hit 'Bloody Mary' die het duo Tom en Dick zo'n 25 jaar geleden had. Gar field paste het nummer aan de eigen stijl aan. Vorige week las u in deze krant een verslag van de oprichtingsvergade ring van het Psalmzangkoor Tholen. Vanwege een onzorgvuldige formu lering is er helaas een onjuiste voor stelling van zaken gegeven. Daar voor onze excuses. Er werd geschre ven over het doel: verbetering van het Psalmzingen in de eredienst. Dit verbeteren houdt niet in dat er nu slecht gezongen wordt. Wie een maal een dienst bijgewoond heeft waar enkele aanwezigen een tweede stem zongen, zal moeten erkennen dat het meerstemmig zingen extra aandacht vraagt en dit meerstemmig zingen klinkt ontegenzeggelijk beter dan wanneer alles eenstemmig gezongen wordt. Dit meerstemmig zingen in de kerk is iets wat wij, na verloop van tijd, willen doen toene men. Namens het voorlopig bestuur, H. Verhelst Sint-Annaland. Twee inbrekers zijn donderdagmor gen na een korte achtervolging door de politie in de kraag gevat. Ze wer den op heterdaad betrapt door de bewoonster van een huis waar ze probeerden in te breken. De twee Bredase mannen van respectievelijk 23 en 26 jaar oud, probeerden het huis in een polder onder Sint-Anna land binnen te dringen, toen de vrouw hen betrapte. Ze waarschuw de de politie die het tweetal aanhield op de Postweg te Tholen. Hoewel ze bij de Sint-Annalandse vrouw dus geen succes hadden, braken ze eer der die dag wel in een ander huis buiten de bebouwde kom in. Hier was de bewoonster niet thuis en de dieven gingen ervandoor met een aantal kostbaarheden en geld. In de vluchtauto lagen, behalve kleding van de daders, ook nog een aantal gestolen spullen. De goederen en de auto zijn in beslag genomen en de verdachten zijn in verzekerde bewa ring gesteld. Er wordt nog onder zocht of het duo meer inbraken op het geweten heeft. Onlangs werd ook ingebroken in een woning aan de Hazenstraat in Sint-Maartensdijk. Ook hier waren de bewoners niet aanwezig en de daders kwamen via een raam naar binnen. Ze gingen ervandoor met sieraden, een koperkleurige klok en bestek met daarin gegraveerd de ini tialen EJJVDB. De restauratie van de Rooms Katho lieke kerk in Oud-Vossemeer nadert haar voltooiing. De diensten, die gedurende de werkzaamheden in de Nederlandse Hervormde kerk wer den gehouden, vinden vanaf zater dag weer plaats in het vertrouwde gebouw aan de Dorpsweg. De gezinsdienst van zaterdagavond half zes is de eerste die in het gerestau reerde godshuis wordt gehouden. De officiële 'heropening' vindt plaats op 22 april in een dienst die geleid wordt door de nieuwe bis schop Muskens die dit ambt onlangs overnam van bisschop Ernst. Op woensdagavond 18 januari wordt er een bijeenkomst gehouden waarop leden uit de verschillende geloofsgemeenschappen op Tholen in de gelegenheid gesteld worden om nader met elkaar en eikaars tra dities kennis te maken. Het plan hiervoor is voortgekomen uit het regelmatige overleg dat plaatsvindt tussen de rooms-katholieke en enke le protestantse pastores uit de regio Tholen/Halsteren. De bijeenkomst begin! om half acht met een avond gebed in de Ichtuskerk aan de Doel- weg in Tholen. Daarna gaan de aan wezigen naar het parochiecentrum naast de rooms-katholieke kerk aan de Markt om de kennismaking voort te zetten. Iedereen is welkom op deze bijeenkomst. De avond valt daarmee in het begin van de week van gebed voor de eenheid van de kerken. De christelijk gemengde zangver eniging Comt nu met Sangh uit Sint- Philipsland houdt op 4 maart een zangavond in de Nederlands Her vormde kerk te Poortvliet. Mede werking wordt dan verleend door bariton Karei Bogerd. De opbrengst is bestemd voor het christelijke bejaardentehuis Filadelfia in het Roemeense plaatsje Salard. De hulp komt daar terecht via de familie Noom uit Scherpenisse en de fami lie Elenbaas uit Poortvliet. Comt nu met Sangh hoopt de kosten van de avond via sponsors te dekken, zodat de hele collecte aan het goede doel kan worden besteed.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7