GYT's in Zeeland gaan samenwerken 'Aardappelen weer goed aan de prijs' Enkele belastingen maand lang niet uniform in nieuwe gemeente Thools buitengebied in zones indelen is discriminerend' VVV-gids is boos op gemeentebestuur Statige gebouwen, lucht vol beweging Sparen voor pittige bromfiets tevergeefs Mest bij sloot: 250 gulden boete Bromfietser was net een strafschop Kritiek boeren op bestemmingsplan Door staken van stemmen in gemeenteraad Sint-Philipsland Monumentendag tweejaarlijks Donderdag 22 december 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Fusie stichtingen wellicht in 1995 Drie stichtingen voor gezinsvervangende tehuizen in Zeeland hebben onlangs een intentieverklaring onderte kend voor vergaande samenwerking. Als alles volgens plan verloopt, zou het eind volgend jaar tot een fusie moeten komen. De stichting Zeeland voor Philadelphia Woonvormen, waartoe ook de Annewas in Sint-Anna- land behoort, is één van de drie deelnemers. Maatwerk Huisregels J.L. van Gorsel (ZMO) over 1994 Voor boeren en tuinders op Tholen en Sint-Philipsland is het afgelopen jaar moedgevend geweest. De opbrengsten en prijzen voor de gewassen waren weliswaar wisselend, maar over het algemeen springen de bedrijven er goed uit. De eerste drie weken van januari zullen voor Sint-Phi lipsland enkele belastingtarieven niet gelden, die voor de rest van de gemeente Tholen wél van kracht zijn. Dat komt doordat de Sint-Philipslandse gemeenteraad - in tegenstelling tot de Thoolse - niet eensgezind is gebleken bij het vaststellen van een aantal verordeningen. Slechts vijf van de elf kwamen er ongeschonden uit de strijd: onroerende-zaakbelasting, rioolrechten, hondenbelas ting, forensenbelasting en reinigingsheffing. De overige stuitten op principiële bezwaren van de SGP'ers. Urnen Tholen Daling Het indelen van het Thoolse buitengebied in drie zones zal tot rechtsongelijkheid leiden. Het ene bedrijf zal in waarde stijgen, het andere in waarde dalen. Dat was de vrees die leden van de landbouwmaatschappij ZMO woensdag uitspraken op de algemene ledenvergadering in de Wellevaete te Sint-Annaland. Heilloze weg Frustreren VVV-gids H.J.J. Elenbaas uit Tholen is erg teleurgesteld in de gemeente. Die besloot onlangs de monumentendag voortaan iedere twee jaar te houden. Wethouder J. van der Jagt had dat op de afsluiting van de laatste monu mentendag in september al meegedeeld. Er was een enquête gehouden onder de deelnemers en op één na was iedereen het ermee eens dat het evenement tweejaarlijks zou worden. Actie Minder animo Expositie Adri Boxhoorn-Urbanus De eerste twee pentekeningen op de expositie van Adri Boxhoorn-Urbanus in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk verbeelden de samenvoeging van de gemeenten Tholen en Sint-Philipsland. Manager St. Maartensdijkse scholier niet verzekerd Twee jaar had de 16-jarige O.C. uit St. Maartensdijk gespaard om een bromfiets te kunnen kopen. Op 20 april werd de tweewieler in beslag genomen omdat een correct verzekeringsplaatje ontbrak. Toen bleek de politie, dat de bromfiets opgevoerd was en teveel geluid maakte. Dat bestrafte de Thoolse kantonrechter mr. H. Bruin vrijdag middag met verbeurdverklaring van de 'motor' plus nog 150 gulden boete. De overige twee zijn de stichting gezinsvervangend tehuis Schou- wen-Duiveland en de stichting gezinsvervangend tehuis Midden- Zeeland. De drie stichtingen hebben samenwerking gezocht om de voor zieningen en deskundigen zo effi ciënt mogelijk te verdelen. Daar naast komt er zo een breder woon- aanbod voor mensen met een ver standelijke handicap. "Niet iedereen heeft dezelfde woon situatie nodig", zegt voorzitter J. de Jong van de stichting gezinsvervan gend tehuis Schouwen-Duiveland. "Vroeger kwam je wèl of niet in aan merking voor een plaats in een gezinsvervangend tehuis. Maar de één heeft veel begeleiding nodiig, terwijl de ander met minder toe kan. Wij willen meer toe naar maatwerk: Als één stichting proberen het woonaanbod zoveel mogelijk op de aanvragen af te stemmen. Financiieel kun je dat alleen niet aan. Samen gaat dat beter." De Jong benadrukte dat de levensbeschouwing van de huidige en toekomstige bewoners tot uitdrukking zal komen in de doelstelling en het beleid. "Wat iemands levenssfeer is, kunnen wij niet voorschrijven. Dat moeten ook de verstandelijk gehandicapten zelf weten. Wij moeten daar als stichting de ruimte voor bieden. Tweede voorzitter P. van Belzen van Zeeland voor Philadelphia Woonvormen is wat voorzichtiger. "Er is een intentieverklaring gete kend, maar de daadwerkelijke samenwerking moet nog ingevuld worden. Er is in ieder geval afge sproken dat het karakter van de tehuizen niet zal veranderen", zegt Van Belzen die tevens voorzitter is van de bestuurscommissie van de Annewas. "Ook nu al kunnen wij niemand weigeren op grond van zijn of haar principes. Maar elke bewo ner moet zich wel houden aan de 'huisregels'. Dat zal niet veranderen. De samen werking richt zich voornamelijk op het vlak van de deskundigen." De bewoners of hun vertegenwoordi gers krijgen via de bestaande inspraakorganen het recht om advie zen te geven over de samenwerking. De intentieverklaring is het gevolg van zo'n 1,5 jaar overleg. Dat stelde voorzitter J.L. van Gorsel van de landbouwmaatschappij Zuid Midden Oost (ZMO)-afdeling Tho len en Sint-Philipsland woensdag avond tijdens de algemene ledenver gadering in de Wellevaete in Sint- Annaland. De hete zomer heeft voor de boeren en tuinders wisselende opbrengsten gebracht. De opbrengst van de tarwe viel mee, maar de andere zomerge wassen zoals gerst en erwten lieten het afweten. Het oogsten kon, dankzij de 'mooie, lange en hete zomer' ondeir goede en droge omstandigheden verricht wor den. Volgens Van Gorsel waren ook de opbrengsten van suikerbieten min der. Hij verwacht dan ook dat vele boeren hun suikerquota niet vol zul len krijgen. De prijs voor groenten en vroege aardappelen noemde v?n Gorsel zonder meer goed, .toewel de opbrengsten minder zijn. De aardap pelen zijn 'na jaren weer eens goed aan de prijs', aldus de voorzitter die er op wees dat het percentage glazi ge aardappelen bij vele telers voor een 'vervelende domper zorgt met veel werk'. Vooral de afhandeling van aardappelcontracten en leverin gen baart de ZMO zorgen. De boe ren zullen zelf de kosten van de ver werking van deze aardappelen moe ten betalen. De fruitteelt leed voor het derde ach tereenvolgende jaar verlies. "Ook in ons gebied heeft een aantal telers gebruik moeten maken van de rooi- regeling." (Volgens het landbouw-economisch instituut (LEI) had de akkerbouw landelijk gezien met een kleinere oogst te maken: min 6.5 procent. De prijzen stegen door deze verminder de opbrengst echter met gemiddeld 15 procent. Dat betekende een gemiddelde inkomstenstijging van ongeveer 20.000 gulden.) J.L. van Gorsel De vergadering ging akkoord met de verhoging van de contributie van 15 naar 20 gulden. Dat betekent 12.000 gulden inkomsten voor 1995. De afdeling heeft evenwel een tekort van 2600 gulden op een begroting van 20.100 gulden, maar volgens Van Gorsel zal dat weggewerkt worden. C. den Braber uit St. Philipsland moest in het Roosendaalse St. Fransiscusziekenhuis afscheid nemen van de gemeenteraad. Een bedrijfs ongeval hield hem aan het ziekenhuisbed gekluisterd. Zijn collega's kwamen hem uitzwaaien en waarnemend-burgemeester A. Verbree speldde de St. Philipslandse raadsnestor de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau op. Rond het ziekbed v.l.n.r. de raadsleden Van 't Hof en Verstrate-Stols, mevr. Den Braber, de wethouders Walpot en De Jager, raadslid Vroegop, burgemeester Verbree en raadslid Geluk. De verordeningen voor het heffen van toeristenbelasting, watertoeris tenbelasting en liggeld pleziervaar tuigen wezen de staatkundig gere formeerden volledig van de hand. Door de afwezigheid van PVAB- fractievoorzitter C. den Braber staakten de stemmen. Voor plezier vaartuigen kan op Sint-Philipsland nu geen liggeld worden geheven, maar het belastingjaar voor de beide andere belastingen gaat pas op 1 april in. Op 23 januari zal de nieuwe gemeenteraad gevraagd worden, alle verordeningen van toepassing te verklaren voor de héle gemeente en dan is - bij instemming - de zaak weer rechtgetrokken. "Er is een samenhang tussen de opbrengst ervan en het stimuleren van recreatie en toerisme", zei wet houder L. Walpot in de Sint-Philips landse raad. "Tegen dat laatste heb ben we ons altijd verzet, omdat dit zich toespitst op de zondag. Die dag dient in onze visie aangewend te worden voor de dienst des Heeren", aldus Walpot, die verwees naar het vierde gebod en zondag 38 uit de Heidelberger Catechismus. Hetzelf de argument was reden om in de verordening scheepvaartrechten te stemmen tegen de artikelen met betrekking tot sportvisboten. En in de legesverordening wees de SGP hoofdstuk 7 af, dat betrekking heeft op het kamperen bij de boer. Ook die heffingen kunnen zodoende voorlopig niet opgelegd worden in Sint-Philipsland. Tenslotte had de SGP bezwaren tegen de verordening lijkbezor- gingsrechten, en wel tegen de onder delen die betrekking hebben op de lijkverbranding en het bijzetten van asbussen en urnen. "Jammer dat het zo moet gaan dat de hele verorde ning uit elkaar gesnokt wordt", reageerde CDA'er L.C. Vroegop. Ook mevrouw J.W. Verstrate-Stols van de PVAB vroeg zich af of een verordening uit elkaar gerafeld kan worden. Zij vreesde dat de inwoners voor begrafenissen meer moeten blijven betalen dan de Tholenaren. Maar dat blijkt niet het geval te zijn, omdat de SGP niet tegen de verorde ning op zich heeft gestemd. Vroeg op deed een beroep op de SGP om zich te beraden. "Moeten we zo stug volhouden voor die paar weken?" Maar Walpot zei ook in de laatste raadsvergadering zijn principes niet te kunnen laten varen. "Het is immers gebaseerd op Gods Woord." Hij zei te hebben voorgesteld de ver ordening op de lijkbezorging te splitsen en daarom alle commotie niet te begrijpen. "U blaast de zaak een beetje op. Neem de toeristenbe lasting die niet geheven zal worden, da's toch maar voor een maand. Het is niet nodig om daar zo'n boom over op te zetten." Waarop mevrouw Verstrate reageerde met de opmer king dat ook haar fractie principes heeft waaraan ze wil vasthouden. Over de reinigingsheffing wilde het PVAB-raadslid nog kwijt, dat die in 1996 zodanig zal stijgen, dat de inwoners van Sint-Philipsland hun belastingvoordeel van 1995 daar voor maar het beste kunnen oppot ten. In de Thoolse gemeenteraad steunde de SGP-fractie maandagmiddag de wijzigingen in de belastingverorde ningen wél. "Onze fractie wijst zowel het bijzetten van urnen als het treffen van recreatieve voorzienin gen af. Maar door besluiten van een raadsmeerderheid zijn ze er geko men en dan zullen de kosten betaald moeten worden. Daarom stemmen wij vóór alle verordeningen", lichtte fractievoorzitter M. Dijke toe. Zelfs verhoging van de reinigingsheffing kreeg de steun van de staatkundig gereformeerden. "Wij blijven van mening dat dit niet kostendekkend hoeft te zijn. Maar gezien de kosten stijging en de grotere bijdrage die volgend jaar uit de algemene midde len wordt genomen, stemmen we dit keer niet tegen. We bekijken het echter van jaar tot jaar", aldus Dijke. Enige dissonant was de eenmans fractie van RPF/GPV. P. van Belzen wilde voor de hondenbelasting voor de eerste hond het Thoolse tarief en voor alle volgende honden het - duurdere - Sint-Philipslandse tarief. Ook voor het verstrekken van uit treksels van de burgerlijke stand èn de identiteitskaart wilde Van Belzen het Sint-Philipslandse tarief hante ren. "Dat is lager en het gaat hier om zaken met een verplichtend karaker. Iedereen heeft ze nodig", legde hij uit. Steun kwam er echter niet. G.J. Hoek (VVD) vond het vanzelf sprekend dat de tarieven op Tholen en Sint-Philipsland gelijk getrokken worden. Zijn fractie heeft altijd gepleit voor een lagere post onvoor zien in de begroting en daarom was hij blij dat die post in 1994 vrijwel volledig benut wordt. Hoeks fractie genoot J. van den Heuvel wilde een onderzoek naar verdere verscheidenheid in tarief voor de verontreinigingsheffing, maar hij kreeg geen enkele toezegging. Een aanslag op grond van de ingeleverde kilo's afval brengt alleen maar pro blemen mee en heffen op grond van het aantal gezinsleden is wettelijk niet mogelijk, lieten de wethouders J. van de Jagt en P. van Schetsen weten. M.A. van Beek (CDA) gebruikte dit agendapunt om te plei ten voor steun aan de Thoolse VVV. In zijn openingswoord benadrukte Van Gorsel de noodzaak van belan genbehartiging. Vooral in een maat schappij 'die zich steeds meer gaat bemoeien met het buitengebied omdat natuur en miliieu breed in de belangstelling staan.' De voorzitter wees erop dat ook de agrarische sec tor belang heeft bij een gezond milieu en een aantrekkelijk land schap. Volgens de voorzitter gaan er steeds meer stemmen op om een nationale landbouwmaatschappij te vormen met een rechtstreeks lid maatschap en sterke regionale steunpunten. Dit is nodig omdat het aantal boeren en tuinders steeds ver der afneemt. (Volgens cijfers van LEI zal het aan tal land-en tuinbouwbedrijven tot 2000 jaarlijks afnemen met 1.7 pro cent. Dit komt overeen met de daling in de periode 1988-1993). Het was de eerste algemene leden vergadering van de ZMO die vorig jaar tot stand is gekomen na het opheffen van de Z.LM. Van Gorsel was niet ontevreden over de opkomst van ruim zestig leden. Onder hen de ere-voorzitter Ir. M.A. Geuze en ere-lid M.J. Kosten. Ook voorzitter P. Vis van de kring Zee land-Noord woonde de vergadering bij. Verder waren er afgevaardigden van de CBTB-a.fdeling Tholen St.Philipsland. Als de gemeente het plan uitvoert, kunnen er wel eens schadeclaims op het bordje van de gemeente gedepo neerd worden, zo stelden enkele boeren. Maar volgens burgemeester H.A. van der Munnik, die het plan toe kwam lichten en de boeren om sug gesties vroeg, zal het wel meevallen. De gemeente Tholen is bezig om het bestemmingsplan buitengebied te herzien. Dat stond al langer op de rol, maar door de aanvraag van zeven varkenshouderijen is dat in een stroomversnelling geraakt. Om de komst van intensieve vee houderijen tegen te gaan, wil de gemeente het buitengebied indelen in zones: zeer waardevol (A), waar devol (B) en minder waardevol (C). Het leverde een driekleurige kaart van Tholen op die aan de zestig belangstellenden werd getoond. In alle drie gebieden mogen zich geen nieuwe intensieve veehouderij bedrijven vestigen. In een zeer waardevol gebied mogen ook geen grondgebonden bedrijven komen. Dat mag ook niet in een minder waardevol stukje Tholen, tenzij aan bepaalde voorwaarden wordt vol daan. In de minder waardevolle delen van de polders zijn die bedrijven wel toegestaan, zij het onder voorwaar den. Wil men omschakelen naar een grondgebonden bedrijf, dan mag dat. Maar overgaan op een intensie ve veehouderij kan niet in A. In zone B ook niet, tenzij op een klein aan gewezen gedeelte. Wel is het in zone C toegestaan, mits. Het ontwikkelen van een neventak wordt toegelaten, maar tot een maxi mum van 1000 vierkante meter. Volgens H. van 't Hof komt een akkerbouwer in zone C in de knel als hij een stal met vleesvarkens (als neventak) in zone A wil beginnen. Beide zaken zullen verschillend beoordeeld worden, zo stelde hij. "Als een milieuorganisatie daar bezwaar tegen indient, dan zitten we met een serieus probleem. De rech ter zal op den duur moeten toetsen wat wel en niet kan." L. den Oude kraakte het plan van de gemeente af. Hij noemde het een heilloze weg. "We praten over een ontwikkeling van eeuwen. U wilt dat nu een halt toeroepen. Dat mag en kan niet. Straks krijgen we drie soorten bedrijven." Volgens Den Oude wor den de bedrijven hoe dan ook belemmerd in hun ontwikkeling. Het zal ook gevolgen hebben voor de waarde van de bedrijven. Die zal volgens hem gaan samenhangen met de plaats waar de onderneming is gevestigd, in zone A, B, of C. Door die verschillen zullen ondernemers schadeclaims gaan indienen bij de gemeente, zo voorspelde hij. Van der Munnik zei wel ver mee te willen gaan met de wensen van de landbouw. "Maar als bestuurder kom ik in de problemen als u zegt dat bestaande bedrijven volledig om moeten kunnen schakelen naar een intensieve veehouderij maar dat nieuwe bedrijven uit Brabant buiten de deur moet worden houden. Dat is het dilemma." Dat er drie soorten bedrijven zullen ontstaan met verschillende waarden, betwijfelde de burgemeester. Ook M. Geuze van de landinrich tingscommissie Poortvliet stelde dat het aanbrengen van zones zal leiden tot ongelijkheid. "Bij de toedeling van kavels zal dat een probleem geven. Het kan meevallen, maar het kan het verkavelen ook frustreren." Geuze vond één kleur voor heel Tholen voldoende. "Geen discrimi natie, behandel gebied als één," was zijn devies. Van der Munnik zei dat er op grond van dit plan niet gediscrimineerd wordt. "Het is onmogelijk om de kaart van Tholen wit te houden. Ik daag u uit om te bewijzen dat deze indeling leidt tot verschillen in bedrijven." Hij legde uit hoe de indeling tot stand is gekomen en wees nogmaals op de mogelijkheden van de bedrij ven. "De politiek wil dat we het regelen. Als je dat dan doet, moet je het goed doen." Van 't Hof noemde het een illusie te denken dat er geen rechtsongelijk heid zal ontstaan. Hij zou het zono dig wel voor het Europese Hof uit gevochten willen zien. Molenstraat 15, St.-Maartensdijk telefoon of fax 01666-4041 vrijdag en zaterdag geopend De gerenommeerde LIJSTENMAKER eeuwen ¥00rhet ijstwerk eiland Tholen Advertentie I.M. D.A.O. uit St. Maartensdijk is tot 250 gulden boete veroordeeld door de Thoolse kantonrechter omdat hij binnen 7 meter van een sloot kippe- mest had opgeslagen. Op 28 decem ber 1992 constateerde de politie dat feit aan de Hogeweg en op 13 janu ari lagen de twee mesthopen er nog, op 4 meter van de afwateringssloot, zo bleek uit foto's. In februari kwam een politieman langs voor het ver hoor. "Hij zei dat ik hooguit 70 gul den boete zou krijgen, maar later kreeg in een acceptgirokaart van 500 gulden thuis!", vertelde O. Toen de justitie bleek, dat er een gedoog- regeling op Tholen niet bekend was gemaakt, werd de rekening gehal veerd tot 250 gulden, maar dat vond O. nog teveel. "Het is toch beter dat de mest op 5 meter ligt en niet in de sloot loopt, dan op 8 meter en wel in de waterloop komt." O. meldde nog, dat er van het waterschap niemand was geweest; er waren ook geen problemen ontstaan. Afgaande op het ambtsedig proces-verbaal twij felde de officier niet aan de afstand van de twee mesthopen tot de sloot. Zij eiste 300 gulden boete. De kan tonrechter was iets milder en maak te er 250 gulden van. Verkaveling Poortvliet. De provin cie heeft bij de landinrichtingsdienst de kosten gedeclareerd ten behoeve van de ruilverkaveling Poortvliet. Het plaatsen van advertenties, porto kosten en benoemen van een rech- ter-commissaris hebben Middelburg 8394,58 gulden gekost. Hij rijdt zijn auto al 40 jaar uit de garage achteruit de Achterstraat in, maar 27 oktober van het vorig jaat liep het mis. W. van D. uit St. Phi lipsland raakte een bromfiets en voor die voorrangsfout kreeg hij vrijdagmiddag van de Thoolse kan tonrechter een boete van 150 gul den. Het zicht werd belemmerd door een bestelbus die overdwars in de Achterstraat stond. "Als een blik semschicht kwam de bromfietsei tevoorschijn. Ik zag hem niet en hij mij niet, maar gelukkig is het goed afgelopen", zei Van D. De officier van justitie vond, dat de St. Philipslander voorzorgsmaatre gelen had moeten treffen bij zo'n onoverzichtelijke situatie als op 27 oktober 1993. Er waren twee getui gen gehoord en Van D. reed achter uit, waardoor hij de bromfietser raakte. De officier eiste 200 gulden boete. "Dat is verschrikkelijk veel", was de reactie van de 76-jarige St. Philipslander. "Ik had op een gele kaart gerekend na de 1200 gulden schade die ik al voor mijn auto moest betalen. Het was net een straf schop, zoals de bromfietser op mij afkwam. Hij is tegen mij gereden; ik niet tegen hem!" De kantonrechter was dat niet met Van D. eens. "U kwam uit een uitrit en u moest voorrang geven. Desnoods had u iemand op de uit kijk moeten zetten, toen het zicht werd belemmerd." De kantonrechter volstond echter met 150 gulden boe te. "Keurig", vond de St. Philipslan der. Elenbaas was hier geen voorstander van. Hij vindt de monumentendag waardevol. "Je komt allerlei dingen aan de weet, je ontmoet mensen en er wordt in de kerken soms orgel gespeeld. Dat is toch mooi en het was dit jaar echt een succes. De gemeente doet zelf heel weinig aan de monumentendag. Ze zet wat vlaggen weg en stelt een brief op. Dat is alles. De vrijwilligers en deel nemers doen het meeste zelf', zegt Elenbaas. "En dan krijgen we nu ineens dit bericht. Zonder rugge spraak." Toen Van der Jagt in september zei dat er in 1995 geen monumentendag zou zijn, ondernam Elehbaas actie. "We zouden een plan opstellen waardoor de Gasthuiskapel toch open kon. Met een spelelement erin. Toen hebben we de gemeente dat laten weten en de zaak zou aange houden worden", vertelt de VVV- gids. "Maar nu krijgen we ineens te horen dat het toch niet meer door gaat. Bij ons heerst nu een beetje een mineurstemming. Laat de zaak maat schieten. We hebben het altijd mei veel plezier gedaan. Ik stond jn de Grote Kerk in Tholen en je ontmoet op zo'n dag weer eens wat mensen. Net als in de Middeleeuwen, werd de kerk een ontmoetingsplek." Elenbaas denkt dat een monumen tendag organiseren, zonder mede werking van de gemeente niet haal baar is. Volgens de Tholenaar houdt men dan alleen de kerken nog over. Toch zal hij niet proberen het evene ment alsnog jaarlijks te houden. "De gemeente wil toch niet luisteren. Ze hebben hun plannen klaar. Alles is al in kannen en kruiken. Ik heb jarenlang voorop gelopen, maar nu geloof ik het wel", aldus Elenbaas. De gemeente constateert dat de belangstelling voor de monumen tendag de laatste jaren terugloopt. Verder bestaat 80 procent van de bezoekers uit Tholenaren. Aange zien er weinig variatie is in het aan bod van opengestelde monumenten, verwachten b. en w. een verdere terugloop van bezoekers. Daarom is besloten het evenement om het jaar te organiseren. Ze hangen strategisch in de hal tegenover de balie bij de ingang van het gemeentehuis. Immers, na 1 januari komen daar de inwoners van beide gemeenten naar binnen. Volgens Adri Boxhoom zijn ze dus danig gemaakt dat de fusie 'een posi tief effect' uitstraalt. Ze maakt daar bij gebruik van historische gebou wen uit beide gemeenten. Op de eer ste tekening zijn die karakteristieke gebouwen (kerken, gemeentehui zen) kloek naast en schuinonder elkaar geplaatst. Een hechte en vrij statige construc tie, zo lijkt het. Maar volgens de exposante zorgen de wolken en de vogels in de lucht er echter voor dat 'alles' in beweging is. Behalve deze twee zijn er nog drie pentekeningen die betrekking heb ben op het samengaan van Tholen en Sint-Philipsland. Het nieuwe col lege zal straks één van de vijf moe ten kiezen als toekomstig relatiege schenk. In de catalogus worden de vijf werken aangeduid als 'Gemeen te Tholen' en zijn derhalve niet te koop. In totaal hangen er 47 werken van mevrouw Boxhoom: huizen, kerken, landschappen. Veel met Thoolse voor iedereen herkenbare onderwerpen, enkele tekeningen hebben Sint-Philipsland als uit gangspunt. Veel kerken en huizen. Naar de werkelijkheid getekend en zeer gedetailleerd. Huizen als 'hou- se-portraits.' Monumentale gebou wen waaronder ook boerderijen zijn geliefde objecten voor Adri Box hoom. Maar er hangen ook enkele portretten. En knoestige bomen. 'Als Belgische trekpaarden', zo zei bur gemeester H.A. van der Munnik in zijn openingswoord. Hij vertelde dat de exposante een duizendpoot is die over veel energie en tijd beschikt en die in een uur tijd werk voor twee uur kan doen. "Ze heeft een scherpe blik, oog voor detail en ziet vaak de humor in, ach ter, voor of onder de uitdrukkingen, gezichten of bewegingen van men sen." Volgens Van der Munnik zijn de portretten die Boxhoom maakte uit dagend, aarzelend, stoer en onver zettelijk. Ze tekenen volgens hem de veelzijdigheid van de exposante. "We hebben met Adri Boxhoom een goede greep gedaan." Mevrouw Boxhoom zei het college dankbaar te zijn voor de mogelijk heid haar werk in het gemeentehuis ten toon te stellen. "Het is een juweel van een gemeentehuis en ik heb begrepen dat er zelfs nog een gemeentehuis bijkomt." Ze bedankte gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx en archivaris J.B. Zuurdeeg voor het inrichten van de tentoonstelling en het verspreiden van de affiches. En Gerard de Waardt voor zijn muzikale onder steuning van de avond. Ook bedank te ze haar man. Ze omschreef hem als haar manager die haar met raad en daad bijstond, het werk inlijstte, typewerk verzorgde en zelfs de afwas deed. De tentoonstelling is tot en met 6 januari 1995 te zien. Van de 47 wer- ken hangen er 10 op de eerste etage. Stortplaats. Tholen krijgt van Olaz, exploitant van de stortplaats te Nieuwdorp, 226.373 gulden terug over 1993. Daarvan is volgend jaar zo'n 120.000 gulden nodig om de hogere stortrechten te betalen. Het geld is toegevoegd aan het egalisa tiefonds afvalstoffenheffing. "U zult toch wel gemerkt hebben dat de bromfiets erg pittig was?", infor meerde de kantonrechter, maar C. glimlachte alleen maar. Het vermogen bleek ruim twee keer te hoog te zijn. Voor de verzekering had hij geen geld meer na een repa ratie van 100 gulden, verklaarde C. Officier van justitie mr. M. van Nooijen hield rekening met de financiële omstandigheden van de scholier, die 25 gulden zakgeld per week krijgt van zijn ouders. Ze beperkte de eis daarom tot drie keer 50 gulden met verbeurdverklaring van de bromfiets, waarmee de kan tonrechter het volledig eens was.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 13