Stemmenaantal beslissend voor overgang 13 bestuurders Opfrissing van plein Stavenisse J.L. van Gorsel na veel gepraat waarnemend-dijkgraaf Bijstand gemeente Tholen wordt te weinig gebruikt 52 km per uur te hard langs radar Provincie kiest tegen zin waterschap Tholen Botsing van auto met een grote neus Snelle rijder beboet met 650 gulden Chinees in de smalstad Vetsmelterij Via, via, via Nog geen geld gemeente voor woon-zorgproject Geen water pompen zonder vergunningen Donderdag 22 december 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Het stemmenaantal bij de verkiezingen op 2 maart is beslissend bij de keuze, welke 13 hoofdingelanden van het waterschap Tholen er per 1 januari 1996 overgaan naar de algemene vergadering van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dat dinsdag beslist. De uitverkorenen Misser Gebouwd protesteert Flodders Overgrote meerderheid wilde toch geen stemming Het leek een simpele schriftelijke stemming te worden, maar de benoeming van een waarnemend-dijkgraaf voor tien maanden kostte maandagavond nog heel wat hoofd brekens. Na een uitgebreide discussie werd de beoogde kandidaat, gezworene J.L. van Gorsel, toch de waarne mer van dijkgraaf I.C. Hage, die per 1 maart met pen sioen gaat, maar zonder schriftelijke stemming. Boven dien werden er andere suggesties genoemd, zoals drs. H. Eversdijk of het aanblijven van de huidige dijkgraaf I.C. Hage voor die laatste tien maanden. Hare Majesteit Volslagen overbodig Eervol Burgemeester op vergadering CF O in Meulvliet: Er maken nog te weinig mensen gebruik van de sociale voorzieningen van de gemeente Tholen. Dat zei burge meester H.A. van der Munnik op de ledenvergadering van de CFO (CNV-bond voor overheid, zorgsector en verzelfstandigde overheidsinstellingen). Hij vertelde in Meulvliet het een en ander over de bijstand en het kwijt- scheldingsbeleid van Tholen. In strijd met wet Fondsen Verplicht werken De eerste zorg van het gemeentebe stuur is om koste wat kost het beschikbare geld voor de 29 zorg- plaatsen (a 15.000 gulden) op Tho len te houden*. "Desnoods via een andere voorziening dan een woon zorgproject." Burgemeester H.A. van der Munnik heeft dat in de gemeenteraad gezegd nadat PvdA- fractievoorzitter I.C. Moerland zijn bezorgdheid uitsprak over de ont wikkelingen rondom het woon zorgcentrum in Sint-Maartensdijk. In januari gaan Beter Wonen en de stichting voor regionale zorgverle ning samen bekijken op welke manier het woon-zorgdeel van het complex gerealiseerd kan worden. Op dit moment bestaat er een gat van vier ton. De gemeente heeft tot nu toe geweigerd daaraan mee te betalen. "Onze taak is een bemiddelende rol tussen partijen", zei Van der Mun nik. "De gemeente moet niet als eer ste worden aangesproken voor een bijdrage." De burgemeester stelde dat er nog altijd geen exact plan is met een overzicht van de kosten en een opgave van wie wat voor zijn rekening gaat nemen. Als dat duide lijk is en er wordt een beroep op de gemeente gedaan, dan valt er te pra ten. Maar voorlopig deelt het gemeentebestuur de zorg van Moer land over het in de knel komen van de planning voor het woon-zorgcen- trum, dat het bejaardentehuis Sint Maartenshof moet gaan vervangen. De politie zette donderdag 82 auto mobilisten op de bon wegens snel heidsovertredingen. Samen met de koninklijke marechaussee hielden de agenten radarcontroles op drie punten. De hoogste overtreding was iemand die met 132 km per uur over de Broekseweg te Tholen reed. Dat is 52 km te hard. Op deze plek wer den 31 overtreders genoteerd. Er kwamen 145 voertuigen voorbij tus sen half drie en tien voor half vier. Op de Oud-Vossemeersedijk werd van kwart voor één tot tien voor half drie gecontroleerd. In die tijd kwa men er 350 bestuurders voorbij waarvan er 30 op de bon gingen. Hoogste snelheid was hier 113 km per uur, terwijl de limiet 80 km is. Op de Stoofweg in Poortvliet, bin nen de bebouwde kom, stond de politie van tien tot twaalf uur. Van de 462 voertuigen die passeerden, reden er 21 te hard. De hoogste snel heid was 78 km per uur. Drie auto's reden zonder problemen voorbij de kruising Onder de Lin- den/Provincialeweg te St. Maartens dijk op 18 januari. Maar de vierde botste tegen de Opel Manta van de 23-jarige A.C.G. uit Stavenisse. Hij stond met zijn wielen voor de haaie- tanden, maar de grote neus van de auto kwam royaal over de rijbaan. De Thoolse kantonrechter gaf G. daarvoor, gelijk aan de eis van de officier van justitie, 250 gulden boe te. "Het is mijn schuld", erkende de Sta- venissenaar, "hoewel drie eerdere auto's er goed langs konden. De vierde klapte erop met behoorlijke schade als gevolg. Mijn Opel Manta was total loss." De kantonrechter constateerde, dat er al een arrestatiebevel tegen G. liep voor het innen van een boete van 281 gulden, waarvan 250 gul den was betaald. De nieuwe boete van 300 gulden voor de botsing had de Stavenissenaar, die een uitkering van de sociale dienst ontvangt, daar om nog niet betaald. "Uw inkomen is vermoedelijk te gering om er een auto op na te houden", stelde de kan tonrechter vast. "Maar ik woon mid den in de polder en heb een auto nodig, ook om werk te doen", was de reactie van G. De officier van justi tie hield rekening met de financiële omstandigheden en beperkte haar eis tot 250 gulden, wat de kanton rechter overnam. De 23-jarige Bergenaar F.P.J. van der K. had een driftig rechter voetje, waardoor hij 29 januari in de Lange- weg op Tholen 133 km met zijn auto reed, terwijl daar maar 80 km is toe gestaan. Om die snelheid te kunnen halen, overschreed hij in de bochten de doorgetrokken witte streep. De politie reed achter de Bergenaar, zonder dat die het zelf in de gaten had. Hij was namelijk bezig met zijn autoradio, waardoor hij ook het stopteken niet in de gaten had. Van der K. zocht 'de ideale lijn' op de weg. Officier van justitie mr. M. van Nooijen eiste 500 gulden voor het te hard rijden en 150 gulden over het overschrijden van de streep. Daarbij hield ze rekening met de financiële omstandigheden van de Bergenaar, die nog thuiswoont, maar geen werk of uitkering heeft. De kantonrechter stond hem toe om de 650 gulden boete in vier termijnen van 150 gul den en een vijfde van 50 gulden te betalen. Bij de Stoofdijk te Stavenisse voert aannemer Scheepers landinrichtingswerken uit voor betere ontwatering van de Margarethapolder. Niet alle waterschappen zijn hier mee tevreden, zo blijkt uit een brief van 12 december van fusiestuur groep-voorzitter drs. H. Eversdijk aan het provinciaal bestuur. Een aantal waterschappen (Tholen is er daar in elk geval één van) wil de algemene vergadering de 13 laten aanwijzen. "De zittende bestuursle den hebben elkaar inmiddels leren kennen, zodat een selectie op bestuurskracht en kwaliteit mogelijk is", schrijft drs. Eversdijk aan de provincie. "Deze methodiek blijkt elders in den lande ook gehanteerd te zijn (waterschap Hollands Kroon) en is zeker ook democratisch. De verkiezing van de Eerste Kamer gebeurt eveneens via een dergelijk systeem!" Volgens g.s. wordt echter het mees te recht gedaan aan de democrati sche beginselen door naar rato van het aantal stemmen op 2 maart de keuze te bepalen. Op basis van 13 zetels voor Tholen in de 62 leden tellende algemene vergadering van het waterschap Zeeuwse Eilanden, komt dat neer op de volgende men sen. Dit uitgaande van de categorie- verdeling ongebouwd en bedrijfsge- bouwd elk 2, pachters 1gebouwd 3 en ingezetenen 5. Per 1 januari 1996 worden de vol gende hoofdingelanden lid van de algemene vergadering van het waterschap Zeeuwse Eilanden, dat in het gebouw Magnolia in Goes wordt gehuisvest: Ingezetenen: C. van 't Hof, St. Phi- lipsland, 621 stemmen in maart; G.L.D. Gaakeer, Oud-Vossemeer Naast bakker Schot op de Haven in Sint-Maartensdijk komt mogelijk een afhaal-chinees. Het pand staat al een tijdje leeg. De Zoom assuran- tieën-vastgoed uit Bergen op Zoom heeft nu bij het gemeentebestuur geïnformeerd of het bestemmings plan de vestiging van een chinees afhaalcentrum toelaat. Dat is inder daad het geval. 620; J. Versluys, Scherpenisse 566; A.F. van Nieuwenhuijzen-Nele- mans, Poortvliet 460; J.M. Aarn- oudse, Oud-Vossemeer 438. Gebouwd: J.L. Noom, Scherpenis se, 303; G. Westerweel, Tholen, 282; P.C.A. Versluijs, St. Philips- land, 253. Ongebouwd: J.L. van Gorsel, Oud- Vossemeer, 156; A.A. van Nieu- wenhuijzen, Anna Jacobapolder, 95. Bedrijfsgebouwd: J. Bakker, Rot terdam en M.A. van Beek, St. Anna- land. Pachters: A.L. Aarnoudse, Oud- Vossemeer, 45. Bij deze laatste categorie is ervan uitgegaan, dat niet de plaatsvervan ger van wijlen A.C. Breure uit Scherpenisse het wordt, want die had in maart de meeste stemmen 80. J.L. Mol uit St. Maartensdijk is voor hem in de plaats gekomen. Evers dijk wijst in zijn brief aan g.s. ook op die problematiek. Heeft nu de plaatsvervanger recht op het stem menaantal van zijn voorganger of de tweede man, in dit geval Aarnoudse. Bij bedrijfsgebouwd doet zich het probleem voor, dat er helemaal niet gestemd is. Zij zijn aangewezen door de Kamer van Koophandel. Eversdijk vindt trouwens, dat een systeem van stemming binnen de algemene vergadering van bijvoor beeld het waterschap Tholen de voorkeur verdient boven het auto matisme, dat de meeste stemmen bij de verkiezingen in maart, de plaats bepalen. Het waterschap Tholen discussieer de maandagavond nog uitgebreid over de problematiek. A.A. van Nieuwenhuijzen vond het misser, dat de dijkgraaf geen gebruik had gemaakt van het spreekrecht in de statencommissie algemeen bestuur, zoals men hem op het Polderhuis had verzekerd. "Een communicatie fout", zei dijkgraaf Hage, die de positie van het waterschap Tholen in deze zaak overigens zwak noemde. Volgens H. Venekamp was het Thoolse standpunt via andere wegen in Middelburg bekend. "Maar bij andere waterschappen was er weinig waardering voor gezien de tonnen, die verkiezingen kosten. En dat voor zo'n korte periode", zei Venekamp, want het overgangsbestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden zit maar van 1996 tot maart 1998. Dan zijn de nieuwe verkiezingen, gelijk met die voor de gemeenteraad. Venekamp meende, dat het water schap wql met een voorstel kan komen, ook voor elke categorie, maar dat is dan niet bindend. Deining ontstond er maandagavond in het Holland Huis, toen P.C.A. Versluijs sprak over een discussie nota, waarin het aantal Thoolse ver tegenwoordigers van de gebouwde eigendommen in het fusiewater schap werd teruggebracht van 3 naar 2. Daarentegen zouden de pachters 2 in plaats van 1 zetel krijgen. Ook G. Westerweel verzette zich daar met klem tegen. "Wie betaalt krijgt zeg genschap is voor de verkiezingen in maart gezegd, en 2 zetels gebouwd doet geen recht aan die intentie. Huiseigenaren dragen het zesvoudi ge aan het waterschap af van de pachters, zodat het een kromme ver houding zou zijn om gebouwd en pachtes elk 2 zetels te geven. Daar PdvA'er I.C. Moerland heeft opnieuw nul op het rekest gekregen met betrekking tot de verkoop van grond bij Sint-Maartensdijk aan een vetsmelterij. Hij wil daar in de gemeenteraad over kunnen speken, ook als met die verkoop minder dan 50.000 gulden gemoeid is. Moer land maakte dat een maand geleden al kenbaar, maar stemde toen niet tegen het delegeren van de bevoegd heid tot verkopen aan het college van burgemeester en wethouders. Wethouder J. van der Jagt herhaalde maandag dat er op dat delegatiebe sluit geen uitzondering gemaakt kan worden en kreeg daarin bijval van de burgemeester. "Als u uw mening als raadslid wilt geven, kunt u die vooraf aan b. en w. kenbaar maken", zei Van der Jagt. Van der Munnik zei dat het raadslid zal moeten voorstellen om het dele gatiebesluit in te trekken. Hij con cludeerde dat Moerland wil dat het gemeentebestuur de verkoop opschort om hem de tijd te geven een dergelijk voorstel te formuleren. Overigens viel niemand de PvdA'er een maand geleden bij. En ook maandag niet. De hele discussie in de raad was puur theorie, want Van der Jagt liet al meteen weten dat de verkoop aan de vetsmelterij royaal boven de 50 mille komt. Dat houdt in dat de raad de verkoop moet bekrachtigen. heb ik grote bezwaren tegen!", aldus Westerweel. Dijkgraaf Hage antwoordde, dat het verschrikkelijk moeilijk is om de bestuurssamenstelling per categorie goed te verdelen. "Ruwweg spreken we over een halvering van onze hui dige algemene vergadering, maar je zit altijd met afrondingen. En het dambord moet horizontaal en verti caal kloppen en dat geeft proble men." A.A. van Nieuwenhuijzen verbaas de zich erover, waar de sprekers de wijsheid over de gewijzigde inde ling vandaan haalden. "Op informe le wijze is daar kennis van geno men", zei de dijkgraaf. Venekamp wees op een brief van 8 november van de provincie. "Maar die is ver anderd", merkte griffier De Korte op. De dijkgraaf zwakte dat af: "Die is in discussie." Venekamp noemde het vreemd, dat zoiets niet bij alle hoofdingelanden bekend was. Westerweel concludeerde, dat er gemakkelijk wordt omgesprongen met mensen en belangen. J.L. Mol nam het op voor de pachters en haal de de brief van de provincie van 8 november aan om erop te wijzen, dat die zowel in de algemene verga dering als in het dagelijks bestuur zitting dienen te hebben. "Van alle tussentijdse flodders nemen we ken nis, maar het resultaat is nihil", merkte de dijkgraaf op. Van Nieu wenhuijzen protesteerde daartegen. "De brief van de provincie is geen flodder! Het lijkt hier wel een Baby lonische spraakverwarring of een Poolse landdag." C. van 't Hof meende, dat alleen de brief van de provincie van 8 novem ber ter discussie moest staan. In de statencommissie waterstaat was die brief een hamerstuk, wist Vene kamp. "Het zou ook hoogst vreemd zijn, als er een ander voorstel gelan ceerd zou worden." Gezworene J.L. van Gorsel zei, dat er zeer omzichtig met andere voor stellen omgegaan moest worden. "Het lukt de waterschappen van geen meter om het onderling eens te worden. We moeten daarom geen poppetjes gaan invullen. Het is ver schrikkelijk ongelukkig, maar twee moeten er afvallen", aldus Van Gor sel, die opmerkte, dat gedeputeerde Dek een andere indeling had genoemd. "Dat voorstel is dan op geen enkele wijze gevoed door de statencommissie", zei Venekamp. "Het waren alleen gedachten van Dek", corrigeerde Van Gorsel. Daarmee eindigde de discussie, in afwachting van de vergadering van de fusiestuurgroep deze week en de beslissing van de provincie. ".w •- t HfR Het Van der Lek de Clercqplein in Stavenisse krijgt een totaal ander aanzien. Aannemer N. de Rijke uit St. Maartensdijk kan het karwei voor de kerstdagen niet meer afronden, maar het nieuwe stratenpatroon is al duidelijk zichtbaar. Het verkeer, dat voorheen vlak langs de kerk toren passeerde, is op een wat grotere afstand gekomen. De breedte van de rijbaan is teruggebracht tot tien meter. De verkeersheuvel is ver dwenen. De bomen op het plein zijn uitgedund. Drie zijn er verplaatst naar de kerk en de rest is geplant in de Thoolse nieuwbouwwijk Bui tenzorg. Aannemer De Rijke zal het gedeelte rond de fontein pas in 1995 aanpakken. Daar wordt o.a. sierbestrating aangebracht. In het voorjaar komen er nog zomerperkplanten op het dan opgefriste Van de Lek de Cercqplein in Stavenisse. C. van 't Hof uit St. Philipsland zorgde als eerste spreker bij dit voorstel al direct voor een verras sing, door drs. H. Eversdijk als kan didaat naar voren te schuiven. Deze voorzitter van de fusie-stuurgroep van de vier waterschappen boven de Westerschelde en 1 september vol gend jaar interim-dijkgraaf van het waterschap Zeeuwse Eilanden zou volgens Van 't Hof de korte periode goed kunnen overbruggen. Overi gens had hij niets tegen Van Gorsel, maar hij wilde slechts een andere mogelijkheid opperen. Dijkgraaf I.C. Hage voelde er niet veel voor, hoewel er geen enkele wettelijke belemmering is om iemand van bui ten het waterschap aan te trekken. Hij gaf voor tien maanden de voor keur aan iemand die al jarenlang vertrouwd is met het waterschap Tholen en dat is Van Gorsel. Gezworene J.K. Elenbaas vermoed de, dat een neutrale functionaris als Eversdijk niet bereid of in staat zou zijn om in Tholen nog waar te nemen omdat hij interim-dijkgraaf van het fusiewaterschap Zeeuwse Eilanden wordt. Chr. Koopman uit St. Maartensdijk wilde de lege plaats van gezworene Van Gorsel opvullen door een hoof dingeland in het dagelijks bestuur te benoemen, maar dat wees de dijk graaf af. "Van Gorsel blijft gezwore ne, dus er komt geen lege plaats. Hij blijft ook als waarnemend-dijkgraaf stembevoegd en volwaardig lid van de algemene vergadering, terwijl ik als dijkgraaf geen stemrecht heb." "U hebt de laatste maanden al veel naar u toegekregen, maar ik ben u persoonlijk nog niet zat", liet C. Nieuwenhuis uit Poortvliet weten. Hij adviseerde Hage die tien maan den maar te blijven zitten. "Er zijn altijd golfbewegingen in een loop baan", zo relativeerde Hage de kri tiek van het laatste jaar. "Aanblijven is mogelijk, maar het wordt door mij niet geambieerd." Nieuwenhuis liet zich nog niet uit het veld slaan. "U zou dit toch best nog willen?", ver moedde hij, maar H. Venekamp uit Tholen vond dat geen goede discus sie. "Bij Koninklijk Besluit is op 6 oktober al eervol ontslag verleend per 1 maart 1995 wegens het berei ken van de wettelijke leeftijd, dus Hage staat niet meer ter discussie." De dijkgraaf hield het er maar op, dat 'Hare Majesteit in alle wijsheid had beslist' op zijn eigen verzoek voor ontslag omdat hij 65 jaar werd. P.C.A. Versluijs uit St. Philipsland herinnerde eraan, dat Van Gorsel dit voorjaar met bijna algemene stem men tot gezworene werd gekozen. "Hij werd toen al waarnemend-dijk graaf en die consequentie van toen moeten we nu aanvaarden. Een stemming is dus volslagen overbo dig!" Gezworene Elenbaas was dat met hem eens. "Als dijkgraaf Hage voor bijvoorbeeld vier maanden uitvalt, is Van Gorsel automatisch waarne mer en nu het om tien maanden gaat, zouden we moeten stemmen? Het gaat over een taak en niet over een persoon!", zei Elenbaas. A.A. van Nieuwenhuijzen uit St. Philipsland vond het een beetje ver velende discussie worden, maar hij meende toch dat het goed was om schriftelijk te stemmen. "Een waar nemend-dijkgraaf wordt intern door het dagelijks bestuur benoemd, niet door een algemene vergadering. Dit voorjaar hebben we talrijke stem mingsronden afgewerkt en daarom is er geen vuiltje aan de lucht om nu één keer te stemmen." Griffier J.D. de Korte merkte op, dat over personen normaal schriftelijk gestemd wordt. "Dit is geen normale vervanging zoals bij ziekte of vakantie, maar het gaat om bijzon dere omstandigheden. Pensionering, maar het is discutabel of je schrifte lijk moet stemmen." Volgens Venekamp was er geen stemming aan de orde. "Wij hebben niets te kiezen. We kunnen het voor stel om Van Gorsel met de waarne ming te belasten alleen aannemen of verwerpen." Dijkgraaf Hage constateerde, dat een overgrote meerderheid geen stemming wilde. "Dat past hier niet." Van Nieuwenhuijzen bleef echter bezwaren maken. "Sorry voorzitter, maar zo werkt het niet. Het gaat over de procedure en over personen stem je schriftelijk." Hage was de discussie moe en hamerde af, met de mededeling dat Van Gorsel was benoemd met de aantekening dat Van Nieuwenhuijzen tegen was. Van Gorsel dankte de algemene ver gadering voor het vertrouwen. "Ik vind het eervol, dat u mij het ver trouwen gunt om de laatste tien maanden van het dan nog zelfstandi ge waterschap Tholen leiding te geven. Enerzijds ben ik daar blij mee, maar anderszijds zijn er nog belangrijke beslissingen te nemen. Gezamenlijk dienen we het water schap de laatste tien maanden van 1995 te beheren om een gezond waterschap Tholen over te dragen aan het fusiewaterschap Zeeuwse Eilanden", zei Van Gorsel. Dijkgraaf Hage noemde het jammer voor Van Gorsel, dat zijn functie maar voor zo'n korte periode geldt. "Al vanaf 1978 werken we samen in het dagelijks bestuur en ik heb blij, dat de waarneming van mijn taak zo is opgelost. Ik heb er het volste ver trouwen in!", zei de Thoolse dijk graaf, die per 1 maart vertrekt wegens het bereiken van de 65-jari- ge leeftijd. Op 3 maart is er een bui tengewone algemene vergadering met aansluitend een receptie gepland. Van de 68 leden waren er slechts een handvol aanwezig op de verga dering, die werd geopend door voor zitter J. Vos. "Dat is niet erg, ik ben gewend voor zowel grote als kleine gezelschappen te spreken", zei Van der Munnik. "Als we met elkaar maar een nuttige avond hebben". De burgervader ging in op de situatie van de gemeente ten opzichte van de mensen met minimuminkomens. Een groep die volgens hem ook op Tholen nog steeds toeneemt. "De gemeente is er uiteindelijk voor de burger. Om ervoor te zorgen dat die goed kan functioneren. De men sen maken bijvoorbeeld afval en kunnen zich daarvan ontdoen door de diensten die de overheid verzorgt zoals reinigingsdienst, riolering en waterzuivering", zei Van der Mun nik. "Zo zijn er meer diensten waar voor de burger moet betalen en dat is op zichzelf een redelijke zaak. Onze welvaartsstaat zorgt ervoor dat de mensen voor duizend en één din gen moeten betalen. Maar de wel vaart stelt ons ook in staat nogal veel te doen. Er komen echter ook aller lei bedreigende ontwikkelingen uit voort zoals individualisering,drugs-, alcohol- en gokverslaving, toene mende criminaliteit en ontkerkelij king. Door allerlei redenen kunnen mensen door de sociale vloer zak ken. Daar moet de gemeente hen bij helpen." De provincie heeft drie boeren aan geschreven die hun land bevloeien met grondwater zonder dat ze ver gunning hebben om dat op te pom pen. De betreffende personen uit Oud-Vossemeer, Nieuw-Vossemeer en Ameide hebben een aanvraagfor mulier voor een vergunning toege zonden gekregen. Het provinciebe stuur wijst erop dat er een streng beleid is wat betreft het zoete grond water in Zeeland. Het komt namelijk maar weinig voor. In de brief ver melden gedeputeerde staten nog dat aanvraag niet automatische een toe kenning van een vergunning bete kent en dat in de tussentijd natuur lijk geen grondwater (meer) mag worden opgepompt. De burgemeester schetste de proble men die dit oplevert: "Gemeenten kregen er steeds meer mee te maken en besloten dat er iets moest gebeu ren. Kwijtschelding kwam meer en meer voor. Ja, gemeenten gingen er zelfs toe over om ook een uitke- ringsbeleid te ontwikkelen door middel van fondsen. Dat is welis waar in strijd met de wet, maar wat Een aardig detail kwam tijdens het huishoudelijke deel van de CFO-vergadering naar voren. Alle leden kregen de uitnodi ging voor de ledenvergadering met strafport. Volgens voorzit ter J. Vos kwam dat door een fout in Den Haag. De uitnodi gingen worden namelijk eerst door de secretaris getypt, ver volgens verstuurd naar het regiokantoor in Eindhoven die het verwerkt tot een net A4'tje. Vandaaruit wordt het naar het hoofdkantoor in Den Haag gestuurd, waar het epistel ver- der uitgewerkt wordt. Pas dan worden de brieven naar de leden op Tholen gestuurd. "Het werkt nog niet helemaal zoals het moet", merkte de voorzitter op. moet je? Er zijn mensen in noodsitu aties. AI is er dan verschil tussen gemeenten in het bieden van hulp, er gebeurt tenminste iets." "Wij leven in Nederland al jaren op veel te grote voet. En vooral de overheid was nogal ruimhartig in het laten groeien van de staats schuld. Nu moet de tering naar de nering gezet worden en wordt er bezuinigd. Ook worden taken afge stoten naar de gemeenten. Dat kost geld en dus worden de plaatselijke lasten voor de burgers hoger", zei Van der Munnik, die verwacht dat de gemeentelijke belastingen op den, duur meer dan 300 gulden per jaar zullen gaan bedragen. "Er zijn op Tholen mensen die deze lasten nu al niet op kunnen brengen. Die groep stijgt ook hier. Voor hen zijn er een aantal mogelijkheden om een bijdra ge van de gemeente te krijgen. Zo is er kwijtschelding van belastingen mogelijk en er is een declaratiefonds waaruit mensen een bijdrage kunnen krijgen in bijvoorbeeld de kosten H.A. van der Munnik van abonnementen, contributies, ouderbijdragen en cursusgelden." Dit jaar deden tot nu toe 50 mensen een beroep op het declaratiefonds. In totaal werd er 6260 gulden uitge keerd. In 1993 was dat nog 4170 gulden verdeeld over 35 aanvragers. Daarnaast is er de bijzondere bij stand, een extra financiële steun voor mensen met een minimumin komen. Eens in de drie jaar kan een persoon daar maximaal 1000 gulden uit krijgen. De pot voor bijzondere bijstand bedroeg vorig jaar 87.000 gulden. Tot slot is er ook nog een noodfonds waaruit acute noodsitu aties kunnen worden gelenigd. Dat kan in de vorm van een geldlening of een garantie daarvoor. "Bij alle gemeentelijke voorzienin gen mag het rijksbeleid niet worden doorkruist", hield de burgervader zijn gehoor voor. "Maar de maatre gelen die de gemeente treft, komen daar soms wel dicht bij." Van der Munnik meent dat er nog steeds te weinig mensen gebruik maken van de voorzieningen. "Aan de ene kant worden de kranten gespeld, maar de mensen pikken blijkbaar niet snel iets op. We hebben toch als gemeen te regelmatig over deze dingen gepubliceerd", zei de burgervader die blij is met het initiatief van een aantal diaconieën om met de gemeente rond de tafel te gaan zitten en te praten over armoede op Tho len. Hij kon echter niet zeggen wat de rol van de kerken zou kunnen zijn in de voorlichting. "Je moet daar erg voorzichtig mee zijn. Want al gauw ga je je teveel met iemands privéle- ven bemoeien. En een folderrek ach terin de kerk werkt ook niet. Als iemand daaruit iets meeneemt, ziet iedereen dat en dat kan niet de bedoeling zijn." Van der Munnik ging tot slot ook nog even in op de herinrichting van de algemene bijstandswet die onder meer tot gevolg heeft dat gemeenten meer vrijheid krijgen om bijstand ontvangers te verplichten, werk zaamheden te laten verrichten. Ook als dat niet tot een baan leidt. De wet moet nog aangenomen worden en de Tweede Kamer wilde veel groepen uitzonderen. De wet moet in 1996 ingaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 11