G.D. Roeland op verkiesbare plaats 'Het hart van de Betho is weg' 'Mijn schilderijen als ruilmiddel' P. Castricum was met de watertoren op Tholen gebleven Inval Vossemeer voor illegale video's P. Hoogedeure zag sociale werkplaats als eigen zaak Geef uw haar meer volume! Donderdag 15 december 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 H. Geluk sterkste stijger op SGP-kandidatenlijst Nadeel Hartelijke woorden, bloemen en andere cadeaus. Die vie len vrijdagmiddag Piet Hoogedeure uit Tholen ten deel. Hij nam afscheid als bedrijfsleider van de sociale werk plaats Betho om in de vut te gaan. De kantine van het gebouw in de Slabbecoornpolder zat vol met kennissen, opdrachtgevers, personeel en bestuursleden. Memoires Betrokken Vaderfiguur Rode lamp Adri Boxhoorn-U rbanus exposeert in gemeentehuis St Maartensdijk Al op de lagere school in Rotterdam liet de onderwijzer haar pentekeningen zien aan de inspecteur die op bezoek kwam. Wat dat betreft was de jonge Adri Urbanus er al snel aan gewend dat haar werk in de smaak viel. Van avond opent burgemeester H.A. van der Munnik een expositie van deze Thoolse kunstenares in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk. Terrein afbakenen In opdracht Vertelster Thools Zachte permanenten voor zelfs het fijnste haar Afscheid directeur arbeidsbureau Dhr. RJ.F. Castricum was vast en zeker directeur van het arbeidsbureau in St. Maartensdijk gebleven, wanneer hij de watertoren in Scherpenisse had gekocht. Hij was er gaan kijken, maar zo geschrokken van de enorme ruimte - soms wel 120 m2 en dan nog 8 meter hoog - dat Castri cum maar afzag van zijn ambitieuze plannen. Pendel hoogtepunt Politie neemt ook hond in beslag Met invallen in vier huizen in Oud-Vossemeer, Halsteren en Bergen op Zoom is door de politie een einde gemaakt aan een illegale 'kopieerstraat' van videofilms. Het zou om de grootste kopieerstraat van Zeeland en West-Bra bant gaan met 24 gekoppelde videorecorders waarmee tienduizenden illegale banden zijn opgenomen. Het onderzoek ging uit van de auteursrechtenorganisatie Buma Stemra. Verwaarloosd Aanhoudingen G.D. Roeland uit St. Annaland staat op een zesde, verkiesbare plaats voor de verkiezingen van provinciale staten op 8 maart 1995. De SGP heeft momenteel zes zetels in de Middelburgse statenzaal, zodat Roe land grote kans maakt om provinciaal bestuurder te worden. De amb tenaar volkshuisvesting van de gemeente Tholen stond vier jaar geleden tiende. nisse, M. Dijke, fungeert op de 30ste plaats als lijstduwer. De vier zittende SGP-statenleden die doorgaan, bezetten ook de eerste vier plaatsen. Vervolgens is er sterk naar de regio's gekeken, waarbij Walcheren en Tholen/St. Philips- land een kandidaat naar voren mochten schuiven voor de 5de en 6de plaats. "Meer zat er niet in", zegt Roeland. "Zeeuws-Vlaanderen is met twee statenleden vertegenwoor digd en dat zou in het nadeel van Tholen/St. Philipsland kunnen wer ken." Wanneer de SGP minder stemmen haalt zoals dit voorjaar voor de Tweede Kamer, dan komt de zesde zetel in gevaar. Roeland vormt samen met J. Hou- mes uit Westkapelle de twee nieu welingen in de top zes van de SGP- lijst. Zij vervangen M. Dijke uit Scherpenisse en W.P. Rentier uit Middelburg die hun taak aan jonge ren willen overdragen. Lijsttrekker blijft W. Kolijn uit Ter- neuzen. 2(5). M.J. Goud uit Waarde 3(3). G.R.J. van Heukelom uit Nieu- werkerk 4(6). P.J. Hamelink, Zaam- slag 5(9). J. Houmes, Westkapelle 6(10). G.D. Roeland, St. Annaland 7(8). T. van Oostenbrugge, Bruinis- se 9(7). J. Hoekman, 's Gravenpol der 10(23). H. Geluk uit St. Philips land. 21(17). L. Walpot, St. Philips land 25(-). J.K. Koopman, St. Maar tensdijk 29(-). C. van 't Hof, St. Phi lipsland 30(4). M. Dijke uit Scher penisse. H. Geluk (St. Philipsland) H. Geluk uit St. Philipsland, vorige keer nog 23ste, bezet die plaats nu. Hij is de sterkste stijger op de SGP- kandidatenlijst. Geluk heeft daar mee in de provinciale politiek meer succes dan op gemeentelijk niveau, waar de fractievoorzitter in de St. Philipslandse raad bij de kandidaat stelling voor de nieuwe gemeente raad van Tholen op een zijspoor kwam. Geluk dankt zijn stijging ook aan het feit, dat de St. Philipslandse wethou der het wat rustiger aan doet. Hij staat nu 21ste tegenover vier jaar geleden 17de. Nieuweling J.K. Koopman uit St. Maartensdijk staat op de 25ste plaats, het St. Philips landse raadslid C. van 't Hof is 29ste en het huidige statenlid uit Scherpe- Adri Boxhoorn-U rbanus Het echtpaar Hoogedeure, gezeten voor een Thoolse collage, kijkt glunderend de volle kantine van de Betho in. "Op een dergelijke bijeenkomst worden altijd hartelijke woorden gesproken. En dat hoort zo. Ook nu zal dat het geval zijn, maar die woorden zijn wel gemeend", zei directeur A.L. Leenhouts tegen het echtpaar Hoogedeure dat achter een speciale tafel zat. Leenhouts verwel komde ook de zonen Boudie en Wim Hoogedeure. Boudie is onlangs aan de rijksuniversiteit Limburg geslaagd in de richting bedrijfseconomie en zijn oudere broer Wim was overgekomen uit Australië. "Hoogedeure had echt plezier in zijn werk. Dat zie je niet zo vaak meer", zei voorzitter D.W. van de Merwe van het Betho-bestuur. "Hij schiep er plezier in om met minimale mid delen toch een maximale prestatie te leveren. Maar hoe graag hij het ook deed, eens moet je er een punt achter zetten. En dat is niet gemakkelijk geweest. Je hebt er goed over nage dacht." De Goese wethouder gaf Hoogedeure nog als advies mee niet stil te gaan zitten. "Zeker niet als je in zo'n goede conditie aan de vut begint. Misschien een goede sug gestie: schrijf je memoires over alles wat je hier in de Betho hebt meegemaakt." Van de Merwe bood Hoogedeure vervolgens zijn 'ontslag' aan. "Maar dan op een pret tige manier." Directeur Leenhouts had uitgere kend dat Hoogedeure zijn vrouw zo'n 6500 keer 's morgens gedag heeft gezegd om naar de Betho te gaan. "Je hebt nu 44 jaar gewerkt, waarvan 31,5 jaar bij de Betho. Ik ben eens in je dossier gedoken om te kijken hoe het er vroeger aan toe ging bij de sollicitaties", zei de directeur. "Ik vond toen een aantal vragen die de Betho stelde aan je vorige werkgever, de PZEM. Daar waren vragen bij als: Is hij politiek betrouwbaar? Hoe is zijn houding tegenover superieuren? Hoe is de situatie in het gezin? (Ofwel: Hoe zit mevr. Hoogedeure in elkaar?) Dat zijn toch vragen die je tegenwoordig niet meer tegenkomt. De antwoor den waren overigens positief." Leenhouts noemde Hoogedeure 'erg betrokken bij het bedrijf. "Kom niet aan de Betho, want dan kom je aan mij. Dat was zijn instelling, alsof het zijn eigen zaak was. Een mooier compliment kun je toch als bedrijf niet krijgen? Hoogedeure was niet alleen betrokken bij het bedrijf zelf, maar ook bij het personeel en de opdrachtgevers", zei de directeur. "Op vergaderingen moesten soms saaie stukken behandeld worden. Dan zag je iedereen een beetje onderuit zakken. Zo van: 'Daar komt weer zo'n ambtelijk verhaal'. En dan was het de kunst om tussendoor de woorden Betho Tholen te laten val len. Dan zat Piet meteen op het punt je van zijn stoel." Hoogedeure heeft meegewerkt aan de reorganisatie bij de Betho, want ook hier sloegen de bezuinigingen van de overheid toe. De functie werd opgesplitst zodat het commer ciële gedeelte nu naar bedrijfsleider F.J. Luteijn van de Betho Goes gaat. De dagelijkse leiding van het Thool se filiaal komt in handen van C.M. Bolier uit Poortvliet. "Je hebt mee moeten werken aan de reorganisatie van je eigen functie. En dat heb je met inzet gedaan", zei Leenhouts. "Dat bewonder ik." De directeur speldde hem tot slot het zilveren Betho-insigne op. N. Weeda werkte het langst samen met Hoogedeure en sprak hem toe namens het personeel. "De Betho is eigenlijk ondenkbaar zonder Hooge deure die je in de gang of op het kan toor tegenkomt. Dingen die we altijd zo gemakkelijk naar jou af konden schuiven, moeten we nu zelf op gaan lossen. Jij deed dat weliswaar niet altijd zelf, maar je zorgde wel dat het in orde werd gemaakt", zei Weeda. "We krijgen nu een bedrijfs leider uit Goes, maar die komt niet zo vaak. We zullen veel zelf moeten doen. Eigenlijk is voor ons het hart van de Betho weg." Weeda had wat kreten verzameld die het personeel kwijt wilde over Hoogedeure zoals: 'Jovi aal, een persoonlijkheid, harde wer ker en precies'. Maar ook dingen als: 'Ik ben wel eens heel boos op hem geweest, maar toch is het een goede vent. Ik heb er niet veel naast geze ten, maar hij viel niet tegen. Ik zag hem meer als een vaderfiguur dan als bedrijfsleider.' Ook de uitspraak 'Hij is heel zuinig' werd gedaan. Daarvan had Weeda een voorbeeld bij zich: een oude theepot. "Van deze oude theepot ging op een gege ven moment de knop van het deksel kapot. Die heeft Hoogedeure toen gerepareerd met een massief eiken knop van een leverancier. Gratis, dacht hij. Maar die man kwam onlangs op de koffie en zei: dat is mijn knopje. Dus je kunt nog wel wat verwachten. Deze pot gaat in ieder geval met jouw de vut in", zei Weeda. Ook J.A. Westerweele van de ondernemingsraad sprak een heel kort dankwoord tot Hoogedeure, waarna Betty van Dijk namens het personeel een plantenbak en een fietsendrager voor achterop de auto aanbood. Mevr. Hoogedeure werd in de bloemetjes gezet. De scheidende bedrijfsleider hield het kort. "Dank u, zijn de enige woorden die passen bij wat mij hier vandaag overkomt. Die dank is voor het personeel, het bestuur en de directie. Ik weet nog wel dat de directeur vroeger een man achter een bureau was in een kantoor met een grote knop op het bureaublad en een rode lamp boven de deur. Als de lamp brandde, mocht je niet naar binnen. Ik heb in die begintijd veel rood gezien. De huidige directeur kan ik gewoon bij zijn voornaam noemen. Daarom is het 'lest best'. Zonder de inzet van zovelen in de Betho was ik echter niet zover geko men. De periode van overdracht is voor mij dan ook wel moeilijk geweest." Hoogedeure bedankte ook zijn gezin voor de steun en sloot zijn carrière bij de sociale werkplaats af met de woorden: "Het ga u goed". Tekenen is voor de 62-jarige mevr. Boxhoom-Urbanus haar lust en haar leven. Kinderleed was voor haar poppen en kralen cadeau krijgen, in plaats van een doos potloden. Zelf is ze nu moeder van drie kinderen en oma van zes kleinkinderen. In haar latere leven werd de interesse voor tekenen steeds duidelijker. Gedu rende haar studietijd liet ze een spoor van tekeningen na in haar boe ken. Ze studeerde niet op de kunstacade mie, maar volgde een opleiding tot kleuterleidster aan de kweekschool te Rotterdam. Later volgde ze wel de academie voor beeldende kun sten en een avondopleiding in dezelfde sfeer. Een diploma werd echter niet behaald. Ze trouwde met Bram Boxhoorn en dat betekende dat ze mee verhuisde. Eerst naar Eindhoven waar mevr. Boxhoom een tweejarige opleiding genoot aan de vrije academie. Vervolgens streek het echtpaar neer in Breda, daarna in Bergen op Zoom en nu wonen ze al dertig jaar met veel ple zier in Tholen. Ze kreeg les van de kunstenaar Anton van Meurs, maar zegt ze zelf: "In Tholen bij de afde ling kunstzinnige vorming van het regionaal educatief centrum, zette beeldend kunstenaar Leon Vermunt eigenlijk pas alles op een rijtje. Hij leerde mij m'n terrein afbakenen. Ik ging naar cursus om meer te doen met aquarel, bijvoorbeeld bloemen, maar ik werk graag gedetailleerd en dat laat waterverftechniek niet toe. Je kunt het wel, zoals ik soms doe, combineren met een pentekening." Haar eigenlijke beroep, lerares, oefende ze uit aan de technische school te Sint-Maartensdijk, de Sint Thomas mavo in Halsteren en de christelijke mavo in Tholen. Ook was ze in haar woonplaats invalster bij CNS De Regenboog en een deel van de Thoolse jeugd kende haar als hoofdleidster van de voormalige kleuterschool De Merel. Veel Tholenaren kennen het werk van mevr. Boxhoorn. Dat komt ondermeer door de tekening waarop het bekende gedichtje Tholen is een stad...' staat afgebeeld. Maar ook de plaat met kerken van het eiland is bekend. De afgelopen jaren was haar werk al het onderwerp van ver schillende tentoonstellingen zoals in de gemeentehuizen van Sint-Phi- lipsland en Kapelle, de Vergulde Garnaal te Brouwershaven, maar ook in de bibliotheken van Tholen en Bergen op Zoom. De Thoolse kunstenares werkt veel in opdracht. "Mijn drempel is laag. Mensen vinden het bijvoorbeeld leuk om bij het huwelijk van een kind een mooie tekening van het huis mee te geven", zegt mevr. Box hoorn. "Of een bedrijf jubileert en men wil hiervoor een afbeelding van het gebouw. Zo heb ik een leuke opdracht voor Delta Glass in Tholen gedaan (voorheen Kyo Glass - red.). Ik kreeg een enveloppe vol oude foto's mee en daaruit moest ik een verhaal tekenen in pastel. Op dit moment heb ik een goede band met het Bijbelhuis in Antwerpen. Daar voor heb ik een serie tekeningen gemaakt rondom kerst." Niet alleen in eigen land en België, maar ook in Engeland - een geliefd vakantieoord van het echtpaar Box hoorn - en voormalig Oost-Duits- land hangt werk van de Thoolse. Leden van een kerk in een Oost- Europees land namen een tekening van haar mee. "Eigenlijk zou ik mijn tekening wel willen gebruiken als ruilmiddel", zegt mevr. Boxhoorn. "Bijvoorbeeld een tekening van jouw gebouw voor een gratis over nachting. Een soort Jantje de Pren- tenknipper dus." Maar dan moet de kunstenares wel heel wat meer vrije tijd krijgen. Want ondanks het feit dat haar man in de vut zit en zijzelf haar onderwijstaak al een aantal jaren geleden vaarwel zei, heeft mevr. Boxhoorn weinig tijd over. En naast creatief bezig zijn met pen, papier en inkt, heeft ze nog een hob by. De Thoolse is namelijk een geta lenteerd vertelster. Zo heeft mevr. Boxhoom een serie voordrachten gemaakt over leden van het konink lijk huis. Die houdt ze op veel plaatsen in het land. Vooral vrouwenverenigingen nodigen haar vaak uit voor een spreekbeurt. "Maar ik houd het beperkt tot zo'n dertig lezingen per jaar.", zegt de kunstenares die behal ve voor het Oranjehuis ook grote interesse heeft in de schilder Rem brandt van Rijn. "Over hem wil ik ook een voordracht maken. Zij het dan misschien voor een meer op kunst gericht publiek." De Thoolse heeft dus een heleboel bezigheden voor iemand die ook voldoende tijd over wil houden voor haar gezin en zelfs nog graag boe ken leest. Ook zingt ze in het NCVB-koor onder leiding van D. Letzer. "Want dat is zó gezellig. Toch heb ik er geen spijt van dat mijn hobby zover is uitgegroeid. Ik had het al uit mijn hoofd gezet dat dingen zoals een tentoonstelling nog zouden gebeu ren. Ik ben dan ook eigenlijk een beetje verbijsterd." In de expositie op het gemeentehuis, die tot en met 6 januari loopt, zijn ongeveer 40 pentekeningen van mevr. Boxhoom-Urbanus te bewon deren. Daarbij zijn ook een aantal werken die de kunstenares in opdracht van de gemeente maakte en waaruit het nieuwe relatiege schenk van de gemeente Tholen zal worden gekozen. De onderwerpen zijn specifiek Thools. De kerktorens opgebouwd in een barokke stijl, een praathuis, kenmerkende plaatsen in een levendig panorama en een pano ramisch beeld van Tholen en Sint- Philipsland. Ook is er een figuurlij ke verbinding tussen de, nu nog, twee gemeenten te zien. Andere tekeningen hebben mensen als onderwerp. En wel met de nadruk op typen. Daarbij zijn de hoofddek sels heel nadrukkelijk in beeld, maar bijvoorbeeld de guitige ogen van één van de personen maakt het publiek weer nieuwsgierig. Verder heeft mevr. Boxhoom een aantal tekeningen van bomen en havenat tributen aan de tentoonstelling toe gevoegd. "Een onderwerp dat mij erg goed ligt, is het 'house-portrait'. Vandaar dat ik ook Hollands Hoeve uit Sint-Philipsland bij heb gedaan en de abdij van Postel, een schilder achtig plekje waar wij graag vertoe ven." De mode staat in het teken van volume. Volle, bewegende kap sels, waarbij uw haar soepel en natuurlijk in model valt. Valt uw haar van nature steil en slap? Kom dan eens langs bij Hairstyling Shop Leen Rijstenbil. Zij kunnen u een kwaliteitsperma nent aanmeten van het merk Schwarzkopf. Meer volume in fijn haar? Dat kan! Een soepel permanent met pittige krullen? Ook dat is mogelijk. Voor iedere haarsoort is er een passend permanent! De permanenten van Schwarzkopf zijn speciaal ontwik keld voor de consument van nu. We gaan zorgvuldiger met ons haar om en eisen zachtheid, souplesse en kwaliteit. Ons kapsel moet er zo natuurlijk mogelijk uitzien, waarbij soepele, vage krullen het geheel mogen ondersteunen. 'Snel en mak kelijk in model' zijn belangrijke trefwoorden. Een permanent vormt hierbij een prima ondersteuning. U hoeft daar bij niet meteen aan een 'krullenkap sel' te denken: ook wat meer volume of een natuurlijke sportieve slag kan met behulp van permanent bereikt worden. Hairstyling Shop Leen Rijstenbil maakt gebruik van 1) Vital Styling is een zeer milde permanentvloeistof met een huidvriendelijke pH-waarde. Het is een 'zure' permanent, speciaal geschikt voor de ondersteuning van poreus of beschadigd haar. Het haar glanst meer, is soepeler en laat zich makkelijk in model brengen. 2) Natural Styling bevat milieu-ont ziende grondstoffen, is dermato logisch getest en is zacht voor haar- en hoofdhuid. Het resultaat is een volle, lang houdbare krul. 3) Thermo Styling is een luxe per manent, dat zonder droogkap kan worden aangebracht. Zowel nor maal en dun haar als ook gekleurd of poreus haar krijgen met Thermo Styling meer volu me. Dit luxe permanent wordt alleen via de betere kapper gele verd. Ook üw haar kan meer volume krij gen dankzij deze kwaliteits-perma- nenten. Uw haar is bij het team van Rijstenbil in goede handen. De kwa liteit van uw haar wordt met een deskundig oog bekeken en u krijgt een passend permanentadvies. Bovendien werkt Hairstyling Shop Rijstenbil met een speciale wikkel techniek, de zogeheten Innovante S wikkel, waardoor de behandeling extra snel en comfortabel verloopt. Deze wikkel zorgt ook nog eens voor extra volume. Uw haar wordt met zorg en aandacht behandeld. Het resultaat is een natuurlijke ondersteuning, die past bij üw per soonlijkheid. Wilt u nader kennismaken met de mogelijkheden van deze kwaliteits permanenten? U bent van harte wel kom bij Leen Rijstenbil. Wij bren gen graag wat meer volume in uw haar....! Voor informatie of afspraken kunt u bellen met: Hairstyling Shop Leen Rijstenbil, Molenstraat 31, 4698 BA Oud- Vossemeer, tel. 01667-2563 Drs. J.A.M. Janssens, rayondirec teur Oosterschelde van de arbeids voorziening in Zeeland, noemde de belangstelling voor de watertoren, een voorbeeld van het ondernemer schap van de vertrekkende vesti gingsleider van het Thoolse arbeids bureau. Vrijdagmiddag vond er in het kantoor aan de Haven te St. Maartensdijk een afscheidsreceptie plaats, waar vertegenwoordigers van het Thoolse bedrijfsleven, de gemeente, uitzendbureau Start, het GAK en collega's aanwezig waren. "Hoewel het voor ons geen echt afscheid is - in zijn nieuwe functie als Arbo-coördinator bij het stafbu reau in Middelburg blijven we hem ontmoeten - willen we Peter Castri cum niet onopgemerkt laten vertrek ken", zei Janssens. Hij schetste de loopbaan van de vertrekkende direc teur, die begon in de Prof. Pompe- kliniek, waar hij veel leerde op het relationele vlak. Castricum was goed thuis in de bouw en de metaal en volgde daarna met succes een middelbare en een hogere opleiding voor arbeidsbemiddeling en perso neelsbeleid. Hij had een flexibele instelling en verbale kwaliteiten, maar in democratisering scoorde Castricum niet zo goed, zei de ray ondirecteur. De positieve punten domineerden en door zijn zorgvuldi ge behartiging van de taken klom hij in 1989 op tot directeur van het Thoolse arbeidsbureau. Janssens noemde hem succesvol gezien de resultaten in het afgelopen jaar: 231 werklozen werden geplaatst, terwijl het streefgetal 150 was. En van de door bedrijven aangemelde vacatu res, werden er 347 vervuld in plaats van de 300 die als doelstelling aan gemerkt waren. Castricum maakte de nieuwbouw van het arbeidsbureau in St. Maar tensdijk mee, de verbouwing en het pendelonderzoek, wat intensieve contacten met gemeente en bedrij ven opleverde. Zijn laatste project was dat voor herintredende vrou wen. Janssens meldde tenslotte nog de bemoeienissen van Castricum voor het kunstwerk, dat momenteel weer in restauratie is. De rayondi recteur wenste hem het beste toe bij zijn 'mooie uitdaging' in de arbo- sector en dankte de vertrekkende directeur met een geschenkbon en kreeft voor zijn inzet gedurende vijf Thoolse jaren. Wethouder J. Versluys van econo mische zaken haalde in zijn toe spraak namens het gemeentebestuur van Tholen ook het pendelonder zoek aan. "Dat hoogtepunt was een hele intensieve tijd, waarvoor we zelfs op een zaterdagochtend naar Waalwijk gingen. Gezien de kritiek op het concept-onderzoek leverde het ook een stukje ergernis op, maar de respons was enorm. Door deze ervaring ben je een onderzoeksdes- kundige geworden." Versluys keek met plezier terug op de veelvuldige contacten met Castri cum. "We hadden een gezamenlijk streven: mensen een gepaste werk plek geven." De wethouder bedank te de vertrekkende directeur met een geschenkbon en het boekje Tholen, gezicht van Nederland. In zijn dankwoord zei Castricum op een hele prettige en informele manier met gemeente en bedrijven samengewerkt te hebben. Hij noem de met name C. Nuyten, de voorma lige ambtenaar bedrijven bij de gemeente Tholen. "Die sleepte je overal bij om overal naar oplossin gen te zoeken. In mijn nieuwe func tie zal ik dat contact met de werk vloer zeker missen. Het is een ver schil van dag en nacht, maar mis schien kom ik op een of andere manier nog eens terug naar Tholen. Ik hoop in elk geval, dat er voor de Tholenaren weinig redenen zijn om blij te wezen dat ik opstap." Een opvolger voor Castricum is er nog niet. Dhr. Maas van het arbeids bureau Goes neemt zijn taak tijde lijk waar. Advertentie I.M. Het gaat om films als Sneeuwwitje, die nog maar recent uit is op video, Free Willy, Alladin, Jurassic Park en nog een aantal Walt Disneyfilms. De banden zijn vermoedelijk ver kocht voor zo'n 25 gulden per stuk, terwijl de nieuwprijs van de legale videofilms rond de 40 gulden ligt. In Oud-Vossemeer vielen woensdag drie Thoolse agenten binnen in een pand aan de Voorstraat. De hoofd bewoner was niet thuis en ook de verdachte niet, die zat bij zijn vriendin in Sint-Maartensdijk. Er werden twee videorecorders, illega le videobanden en stickers in beslag genomen. Woordvoerder P. van der Graaf van de politie Bergen op Zoom sprak van een 'klein kopieer straatje'. Politieman J. de Bruin van het team Bergen op Zoom noord kwam mee omdat er een valse hond in het huis aanwezig zou zijn. Deze rottweiler zat vastgeklonken aan de radiator met een ketting van 70 cm. Het dier zat temidden van zijn eigen uitwerpselen en urine en zag er ver waarloosd uit. De Bruin is gespecia liseerd in dergelijke zaken en daar om moest hij eraan te pas komen. Het dier is in beslag genomen en tegen de eigenaar is voor dit feit al proces-verbaal opgemaakt. Bij één van de invallen in Bergen op Zoom, kwam de politie tegenover een pitbull-terriër te staan. Het dier kwispelde echter vrolijk en legde de lange arm der wet geen strobreed in de weg. Bij deze invallen werkte het politie korps van Bergen op Zoom samen met de politie Zeeland en de auteursrechtenorganisatie Buma Stemra. De actie kwam voort uit het vinden van 509 illegale videoban den in Halsteren. De kopieerstraat in Bergen op Zoom werd in volle wer king aangetroffen. De kwaliteit van de banden was veelal erg slecht. Bij de inval in Halsteren werd ook nog een partij vuurwerk in beslag geno men. De informatie over de illegale prak tijken was afkomstig van de inlich tingendienst FCID van Buma Stem ra in Middelburg. Volgens woord voerder P. Braam van de auteurs rechtenorganisatie zullen er op korte termijn aanhoudingen worden ver richt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 14