M. van der Weele plotseling overleden Gerard Hage mag op reis Kameleon opent Hiswa in de Rai Drie jongeren vernielen abri smalstad, schade 1600 gulden 'Kissebissen' over Molenhoek 'Ik ga van de vrijheid genieten' Goud voor badmeester J. Jansen 'Stoofstraat is een snelweg' Wesdorp wil fïetsveer Zijpe bemannen Thoolse scouts op televisie Tholen hoeft uitkering vrouw niet te betalen Donderdag 8 december 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Veelzijdig landbouw)-bestuurder Op 71-jarige leeftijd is maandagochtend dhr. M.Ph. van der Weele uit St. Annaland overleden. Een hartstilstand maakte een einde aan zijn werkzaam leven als landbou wer en veelzijdig bestuurder. Hij bekleedde tal van bestuursfuncties in de agrarische wereld, zoals de ZLM en veiling. Verder was hij raadslid, gezworene van het waterschap en voorzitter van de Wezen Armen en de beheerscommissie van de Wellevaete. Boek over ZLM Wachtlijst Winnaar jubileumprijsvraag 50-jarige Eendrachtbode Veranderingen Opvolger Wat begon als een zoektocht naar een bootje uit een jeugdboek, is inmiddels uitgegroeid tot een soort spekta kel. De Kameleon die de loodsen van scouting Heene- trecht uit Tholen ontwierpen, opent vandaag de Hiswa, Nederlands grootste watersportbeurs, in de Rai in Amsterdam. Reclame Bouwplaat "Dat komt goed van pas! Zondag zijn we 25 jaar getrouwd en met mijn vrouw heb ik het er pas over gehad om binnenkort eens een paar dagen weg te gaan. Wij krij gen zo'n huisje van Center Pares met zes kinderen wel gevuld!" 373 inzendingen Tussen waterschap en gemeente Dat de gemeente en het waterschap in de clinch hebben gelegen over het plan Molenhoek in Tholen, was voor RK.M. Stouten aanleiding zich af te vragen hoe het ver der moet tussen de twee 'kissebissende organisaties.' Voet bij stuk M.Ph. van der Weele. Het overlijden van de immer actieve en opgeruimde Van der Weele komt zeer plotseling. Hij klaagde nooit over zijn gezondheid. Zijn bestuurs functies had hij na het bereiken van de 65-jarige leeftijd geleidelijk afge bouwd, maar op de publieke tribune van het waterschap volgde de oud- gezworene nog bijna elke vergade ring. Als erelid en oud-secretaris sloeg hij ook geen vergadering van de veiling over. Wegens zijn vele verdiensten werd Van der Weele ter gelegenheid van koninginnedag 1989 onderscheiden met de eremedaille in goud verbon den aan de orde van Oranje Nassau. Gedurende 23 jaar was hij bestuur der van de Wezen Armen, waarvan 16 jaar voorzitter. In die functie had hij veel contacten met de huurders van de 86 huizen die de Wezen Armen tot voor enkele jaren exploi teerde. De veilingvereniging diende hij ruim 20 jaar, waarvan de langste tijd als secretaris. Voorzitter was Van der Weele van de beheerscom missie van de Wellevaete, waar hij tien jaar functioneerde. Het water schap diende hij 14 jaar als hoofdin- gelande, waarna hij voor de gebouwde eigendommen nog vijf jaar doorstroomde naar het dagelijks bestuur. Voor hij die functies neerlegde, was Van der Weele actief in de ZLM: 10 jaar kringbestuurder, 8 jaar afde lingsvoorzitter en 15 jaar bestuurs lid. Bij het opgaan van de ZLM in de ZMO kreeg hij van het laatste afde lingsbestuur de opdracht om een herinneringsboek samen te stellen over de ZLM St. Annaland. Daar mee was hij nog bezig. Ook in de vereniging van Bedrijfsvoorlichting Tholen/St. Philipsland was hij 7 jaar voorzitter en 8 jaar bestuurslid. Voor de herindeling was Van der Weele gemeentebestuurder. Zes jaar maakte hij deel uit van de raadsfrac tie Gemeentebelang, waarna hij in 1971 op de eilandelijke VVD-lijst kwam. Verder was hij nog zes jaar actief in de oudercommissie van de openbare lagere school. Na een druk leven had Van der Weele alleen zijn landbouwbedrijf nog over, maar in de oogsttijd was hij bij loonbedrijf Den Engelsman altijd op de combine te vinden. Ook in de afgelopen periode nog sprong hij daar in de drukke zomerperiode bij. Van der Weele wordt vanmid dag begraven op de algemene begraafplaats in St. Annaland. idAAU!' VERVOLG VAN PAG. 1 polder een vrijwel exacte kopie van één van de hoofdgebouwen in Goes weggezet. We zijn eigenlijk 20 jaar lang aan het verbouwen geweest." En nog steeds is het niet afgelopen met de groei van de Betho, want inmiddels is er ook al weer afge sproken dat het bedrijf een gedeelte van een loods gaat huren die naast het Betho-terrein wordt gebouw. Hoewel het bedrijf zelf goed draait, heeft Hoogedeure wel een grote zorg. "De wachtlijst. Daar staan op dit moment bij ons 26 mensen op. Bij de hele Betho zijn dat er zo'n 90. En daar maak ik me best zorgen om", zegt de bedrijfsleider. "Wij mogen namelijk qua personeel niet meer groeien van de overheid. De huidige 80 man is de limiet. Aan gezien er maar weinig afvallen door natuurlijk verloop, zal die wachtlijst alleen maar toenemen. Het is welis waar het doel om onze mensen weer te plaatsen in het vrije bedrijfsleven, maar van dat doel komt in de prak tijk maar weinig terecht. De bedrij ven zijn wat dat betreft ook veran derd. Vroeger zei men nog wel eens: Ach, kom dan maar wat klussen op In een brief aan provinciale staten doet W.F. van Muijden uit Poort vliet zijn beklag over de verkeers overlast in de Stoofstraat. Van Muij den kocht daar begin mei een huis, volgens een advertentie 'rustig gele gen'. Hij schrijft inmiddels tot de conclusie te zijn gekomen, aan een snelweg te wonen. De praktijk wijst volgens hem uit dat het verkeer zich niet aan de toegestane maximum snelheid van 50 km/u houdt. Op nog geen meter van de voordeur raast het verkeer dag en nacht voorbij. Dit leidt tot slapeloosheid en angst bij de bewoners. Oversteken van de rij weg is levensgevaarlijk; door de herrie is het haast onmogelijk een gesprek te voeren in de woning, wat tot irritaties leidt; en parkeren aan de Stoofstraat is vragen om moeilijkhe den. Daar komt bij dat door trillin gen het huis scheurt en verzakt. Ernstige overlast die onacceptabel is en waartegen maatregelen op hun plaats zijn, aldus Van Muijden. Hij heeft er geen vertrouwen in dat de geplande rondweg er op korte ter mijn zal liggen. Hoewel de weg in het ruilverkavelingsplan is opgeno men, wil dat volgens de Poortvliete- naar niet zeggen dat er voldoende geld voor beschikbaar is of dat de aanleg prioriteit heeft. Regelmatige politiecontroles op snelheid ziet de briefschrijver niet zitten, omdat de politie kampt met een gebrek aan geld en mensen. Notaris mr. J. Schot verrichtte de trekking van de jubileumprijsvraag van de Eendrachtbode in tegen woordigheid van zijn medewerker dhr. J.M. van Dijke. de werkvloer. Maar dat is er nu niet meer bij." Behalve de werknemers, telt de Betho ook een bedrijfsleider, vier werkmeesters (een soort afde lingschef). eert bedrijfsverpleegkun- dige en een maatschappelijk werker. Er worden allerlei dingen gemaakt. Zo is er een spuiterij, een houtbe werkingsafdeling waar (klein)meu- bpls zoals bureaus, ledikanten en kastjes worden gemaakt en een inpakafdeling. Ook is er een aparte ruimte waar zonnebanken in elkaar worden gezet. Daarnaast bergt het gebouw een magazijn, kantoren, een kantine en een ruimte voor het hove niersbedrijf. Hoogedeure is trots op 'zijn' bedrijf. Dat is te merken als hij een rondlei ding geeft door het gebouw. Bij elke afdeling legt hij uit wat er gebeurt en glunderend toont hij het uiteindelij ke resultaat. "De kwaliteit is gewoon net zo goed als in het vrije bedrijf', zegt de Thoolse bedrijfsleider. "Voor de zonnebanken en ook meu bels geldt dat de opdrachtgever ze niet meer ziet als ze klaar zijn. Ze gaan gelijk naar de klanten. Dat is een stukje vertrouwen dat je krijgt. Zijn kwaliteit is onze kwaliteit." Hoogedeure is een geziene man in het bedrijf. Dat is te merken als hij door de hallen loopt. Hij is dan ook altijd bereid tijd vrij te maken om met werknemers te praten. "Ik kom na de koffie bij je langs", zegt hij. In zijn carrière bij de Betho veran derde ook de functie van Hoogedeu re nogal. "Eigenlijk is mijn werk van uitvoerend naar organiserend gegaan", legt hij uit. "Vroeger was er weinig te organiseren. Er was maar één project. Het spaken van kinder wagenwielen. Gaandeweg is daar meer acquisitie bij gekomen. Je moet natuurlijk achter de opdrach ten aan gaan. En ook de automatise ring is een hele verandering. Ik begon destijds met een stompje pot lood en een kladblok, nu gaat alles per computer. Cursussen volgen is dan ook noodzakelijk om bij te blij ven. Op allerlei gebied, want ook onze werknemers volgen cursus sen." Maandag was de laatste werkdag van Hoogedeure, maar vrijdag neemt hij definitief afscheid van de Betho. Zijn functie wordt verdeeld. De commerciële taken worden over genomen door bedrijfsleider F.J. Luteijn van de Betho in Goes en de dagelijkse leiding van de Thoolse vestiging komt in handen van werk meester C.M. Bolier uit Poortvliet die nu coördinator wordt. Bolier werkt zelf al 13,5 jaar bij de Betho. "Ik weet dat ik een gezond bedrijf achterlaat bij goede mensen", zegt Hoogedeure dan ook. De bedrijfslei der koos niet voor de vut omdat hij het werken moe was. "Nee, ik heb het steeds met veel plezier gedaan. Maar ik heb nu zo'n veertig jaar gewerkt en ik wil graag in gezond heid met mijn vrouw nog wat van de vrijheid genieten. En dat bedoel ik ook letterlijk, want ik heb een zeil boot die De Vrijheid heet. Verder misschien de fietsen achterop de auto en op vakantie. Ik weet dat ik gerust weg kan gaan. Ik laat beslist geen failliete boel achter en het komt in goede handen terecht." De Hiswa loopt eigenlijk van 10 tot en met 18 december, maar de ope ningshandeling met de Kameleon wordt vandaag verricht. Vanmorgen om half vijf ging het transport met- het bootje richting de hoofdstad waar het om acht uur te water werd gelaten. Twe& van de Thoolse bou wers, Boudie Hoogedeure en Mark Loos, gaan mee als Sietse en Hielke Klinkhamer uit de boeken van schrijver H.G. Roos. Als het opduwertje te water gaat, stapt er ook een cameraploeg van de Avro aan boord om opnamen te maken voor het televisieprogramma Prettig Weekend dat morgenavond (vrijdag) uitgezonden wordt. Al varend door de grachten van Amsterdam wordt er reclame gemaakt voor de Hiswa. Om half tien is er bij de Magere brug over de Muskusratten. Met ingang van 1996 nemen de Zeeuwse water schappen de bestrijding van de mus kusratten over van de provincie. De bedoeling is dat daarvoor een gemeenschappelijke regeling in het leven wordt geroepen, omdat dat beter werkt dan opsplitsing over de verschillende waterschappen. De schappen nemen het personeel - elf bestrijders en twee rayonambtena ren - over van de provincie. Amstel een bijeenkomst met de pers. Daarna gaat het bootje weer uit het water om in de Rai in een bassin gelegd te worden naast de stand van de stichting Vrienden van de Kame leon die hiermee promotie wil maken voor het Kameleondorp Ter- heme in Friesland. Zo zal er in Amsterdam een opgelapt sloepje liggen, tussen de meest prijzige jachten. De hele geschiedenis vindt zijn oor sprong in de zomer van 1993, toen de loodsen van scouting Heene- trecht tijdens een werkvakantie in Friesland op zoek gingen naar de Kameleon. Die bleek niet te bestaan en daarop besloot de groep het boot je dan maar zelf te bouwen. Het scheepje en zijn bouwers werden na de te water lating uitbundig in Ter- heme, dat zich als Kameleondorp ontpopt, ontvangen en meteen ere burgers gemaakt. Nu staan de Tho- lenaren met hun produkt opnieuw in de belangstelling. De Kameleon ligt in de Hiswa om reclame te maken voor Terheme. Maar men kan er bijvoorbeeld ook mee op de foto en uitgever Kluitman speelde handig in op dit Thoolse succes door van de kameleon bouw platen te laten maken. Ook deze zijn uiteraard op de Hiswa te koop. Na de tentoonstelling gaat de boot, over de weg, weer terug naar Tholen. De gemeente Tholen hoeft aan een inwoonster van Scherpenisse géén bijstandsuitkering te betalen over de periode 23 november 1990 tot 2 mei 1991. Een beschikking van gedepu teerde staten dat dit wél moest, maar dan met een korting van 20% gedu rende vier maanden, is door de Raad van State vernietigd. Door aan het werk te gaan had de vrouw in haar bestaan kunnen voorzien, aldus de Raad. De vrouw meldde zich op 22 augus tus 1990 ziek bij haar werkgever in Sint-Maartensdijk en negeerde ver volgens drie oproepen van de con trolerend geneesheer. Ze verklaarde naderhand in psychische nood te hebben verkeerd. Het GAK zette de ziektewetuitkering stop. Op 30 november 1990 deelde de werkge ver mee, de vrouw geen salaris meer te zullen betalen omdat ze zich niet beschikbaar stelde voor arbeid. De kantonrechter ontbond op 15 maart 1991 de arbeidsovereenkomst. Van af dat moment kreeg de vrouw een ww-uitkering, totdat ze op 2 mei bij een andere werkgever aan de slag ging- Een in november 1990 aangevraag de rww-uitkering werd door de gemeente geweigerd. Door te gaan werken kon de vrouw uit de omstan digheden geraken waarin ze door eigen toedoen terecht gekomen was, vond het gemeentebestuur. Ze ging in beroep, maar werd in het ongelijk gesteld nadat de GMD meedeelde dat een keuring op 19 maart 1991 had uigewezen dat ze 100% arbeids geschikt was. G.s. vonden in febru ari 1993 dat de vrouw recht had op een uitkering, maar dan met een strafkorting. De gemeente was het daar niet mee eens, omdat die sanc tie pas in 1992 is ingevoerd, terwijl de zaak van 1990 dateert. Boven dien voerde de gemeente aan, dat g.s. terugkwamen op een beslissing van juni 1992, toen was uitgespro ken dat de vrouw geen recht op bij stand had over de periode 21 febru ari tot 15 maart 1991. Dhr. G.J. Hage was blij verrast, toen hij maandagmiddag de mededeling kreeg dat hij de hoofdprijs van de jubileumprijsvraag ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Een drachtbode had gewonnen. Een reis ter waarde van 500 gulden, die de Rabobank St. Annaland/Poortvliet regelt in één van de bungalowpar ken van Center Pares. Gerard Hage Jzn. vertrok na zijn huwelijk met Jetty Droogers Pd. 25 jaar geleden van St. Annaland naar Dinteloord, waar hij bij een uienbe- drijf op het kantoor werkte. "Ik ben dus ook een kwart eeuw abonnee van de Eendrachtbode. Elke week lees ik hem trouw en van het jubi leumnummer heb ik echt genoten. Een prachtige krant, mijn compli menten. Hoewel ik bijna wekelijks op het eiland kom (mijn moeder woont nog in St. Annaland en mijn schoonou ders tot voor kort; ze zijn naar Mid delburg verhuisd) heb ik voor het oplossen van de puzzel overleg gepleegd met mijn zwager Arie Koopman in St. Maartensdijk. Die wist ook een aantal vragen niet, waarvan ik weer de oplossing wist. De uitwisseling heeft goed gewerkt." Hage heeft inmiddels een eigen han delsbedrijf in agrarische produkten en komt ook daardoor nog op het eiland. En bij thuiswedstrijden van WHS 1 is hij vaak op het St. Anna- landse sportveld te vinden, waar zijn broer Nico menig doelpunt maakte. De trekking van de 12 prijzen werd maandagmiddag verricht door nota ris mr. J. Schot in Tholen in tegen woordigheid van zijn medewerker, dhr. J.M. van Dijke. Na het vinden van de letter bij de 43 foto's in het jubileumnummer kwam er de vol gende slagzin uit: Gouden jubileum Eendrachtbode de Thoolse Courant. Er waren totaal 373 inzendingen die op een enkeling na - daar was 'de' vergeten - allemaal goed wJren. De notaris begon eerst met het trek ken van de winnaars van de vijf heerlijke taarten, vervolgens de vier pakketten levensmiddelen ter waar de van 50 gulden, de twee dinerbon nen ter waarde van 100 gulden en tenslotte de hoofdprijs, de reis ter waarde van 500 gulden. De volledige uitslag luidt: 1. G.J. Hage, Dorus Rijkersstraat, Dinteloord, reis Center Pares 2. C. Hage-Goudzwaard, West straat, St. Annaland, diner 3. R. Geuze, Bosstraat, Stavenisse, diner 4. A. Jasperse-van Doorn, Haven, St. Maartensdijk, levensmiddelen 5. J.J. Joppe, Wilhelminastraat, St. Philipsland, levensmiddelen 6. W. Oudesluijs, 's Gravenkreek, St. Annaland, levensmiddelen 7. J.C. van As, Anna van Buren- plein, Scherpenisse, levensmiddelen 8. G. de Jonge, M.A. de Ruyter- straat, St. Maartensdijk, taart 9. C. van Dijke, Bierensstraat, St. Annaland, taart 10. L. de Graaf, Westpoort, St. Maartensdijk, taart 11. G.J. Vroegop, Huygensstraat, St. Annaland, taart 12. Ilsa Westdorp, Boswei, Stave nisse, taart De winnaars ontvangen hun prijzen deze week thuis. Gerard Hage ontvangt de hoofdprijs, een reischeque ter waarde van 500 gulden, van Eendrachtbode- uitgever Wim Heijboer. -i.< i -» De Thoolse badmeester J. Jansen van zwembad De Spetter kreeg vrij dag het gouden speldje van het christelijk nationaal vakverbond (CNV) voor 40 jaar lidmaatschap van de CFO (CNV-bond voor over heid, zorgsector en verzelfstandigde overheidsinstellingen). Jansen ont ving de onderscheiding thuis van afdelingssecretaris A. Boxhoorn van de CFO. Mevr. Jansen kreeg een plant aangeboden. Naast het opha len van herinneringen aan vroeger tijden, werd uitvoerig gesproken over de functie van de badmeester. Jansen is voor velen een bekend gezicht wat betreft zijn inzet en acti viteiten in en om het zwembad. Daarbij werd ook niet vergeten de vrouw van Jansen te noemen. Zij verzet ook veel werk voor De Spet ter. Vanavond houdt de CFO haar ledenvergadering om half acht in Meulvliet. Burgemeester H.A. van der Munnik zal spreken over het rapport 'Gemeente wees eerlijk' betreffende financiële aanslagen en over de gemeentelijke sociale voor zieningen. Vrijdagmorgen zagen de buspassagiers dat de laatste van de 20 ruiten van het bushokje aan de Haven in Sint-Maartensdijk vernield waren. Donderdagmorgen waren alle twintig ruiten uit het bushokje op de Haven in Sint-Maartensdijk verdwenen. Niet uit de sponnin gen gelicht maar kapotgeslagen of getrapt. De stoeptegels en de bankjes lagen bezaaid met scherven. Alleen het ijzeren frame en het dak zijn intact gebleven. In ongeveer een maand tijd zijn de ramen vernield. Soms sneuvelden er twee, dan drie ruiten. En elke keer kwam er iemand van de gemeente om de stukjes op te rui men. Tot de laatste vernieling bedroeg de schade 1100 gulden maar nu alle ruiten kapot zijn, is de schade opgelopen tot zo'n 1600 gulden. De politie heeft woensdagavond drie jongeren bij de bushalte aan gehouden in de leeftijd van 15 en 16 jaar. Ze hebben bekend de abri te hebben vernield. Tijdens het verhoor bekende het drietal al eerder de abri onder handen te hebben genomen. Dat was ongeveer een maand geleden. Over de schade zal een regeling getroffen worden met de ouders van de jongeren. Ook het bureau van Halt is ingeschakeld om te kij ken of de jongeren werkstraf of dienstverlening kunnen verrich ten. Ook in Poortvliet is het bushokje aan het Zuidplantsoen regelmatig doelwit. Jongeren bevuilen daar de abri. Stouten zei dat woensdagavond in de commissie voor het bedrijfsle ven. Hij had gelezen dat gemeente en waterschap het pertinent niet eens konden worden over de nieuw bouwwijk bij de Gemaalweg. (De nieuwbouw moet van het water schap 30 meter uit de teen van de dijk blijven, zeer tegen de zin van b. en w.). "Ik betreur het dat de twee instanties elkaar zo in de haren vliegen." De akkerbouwer zei wel te weten waarom het niet echt botert tussen de gemeente en het waterschap. Volgens Stouten ligt het bij de land bouw (die goed vertegenwoordigd is in het waterschapsbestuur) niet lek ker dat de gemeente leges heft voor het aanleggen van de basisvoorzie ning voor zoet water. Ook het niet honoreren van een sub sidieverzoek van de landbouworga nisaties zou daar debet aan zijn. Verder wees Stouten op de aanleg van riolering in het buitengebied. Volgens hem doet de gemeente 'daar duister over", als het om het aantal gevallen gaat dat nog aangesloten moet worden. Kortom: oud en nieuw zeer genoeg tussen gemeente en waterschap. Wethouder J. Versluys ontkende ten enen male dat dit de oorzaak zou zijn van het meningsverschil tussen beide instanties. "U suggereert dat dat de reden zou zijn voor het water schap om voet bij stuk te houden? Nee." Over de rioolaansluitingen zijn vol gens Versluys bij het waterschap ('ik zit er toevallig dichtbij') geen aantal len bekend. Stouten hield vol dat de heffing van de gemeente bij het waterschap irri tatie heeft opgewekt. Versluys:"U suggereert dat het tussen gemeente en waterschap veel slechter gaat dan dat het gaat. Het is een meningsver schil over het plan. Dat kan best eens hard gaan." Als er een fïetsveer komt tussen Anna Jacobapolder en Zijpe, wil J. Wesdorp uit Sint-Philipsland daar wel mee gaan varen. Hij laat dat pro vinciale staten van Zeeland in een brief weten. Wesdorp, die voor 40 tot 50 procent in de wao zit, zou met medewerking van de provincie in de zomer veerman willen zijn. Met een beetje hulp kan het vinden van een goede boot geen probleem zijn, schrijft hij. De reactie van de provincie zal de Sint-Philipslander echter teleurstel len. Enkele maanden geleden is namelijk het Zeeuwse verenregle ment afgeschaft. De provincie wil. geen bemoeienis meer hebben met veerverbindingen in de provincie. Gedeputeerde staten merken op, dat het er niet naar uitziet dat er een veer van Anna Jacobapolder naar Zijpe komt. Het idee is door het CDA gelanceerd in de gemeenteraad van Bruinisse, tijdens de behandeling van de gemeentebegroting. Maar burge meester en wethouders voelden er niets voor.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3