Vijfvoudig olympisch kampioene bestrijdt nu woordblindheid 'Een beetje dromerig' DONDERDAG 17 NOVEMBER SPECIALE EDITIE EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 41 JUBILEUMNUMMER 194a 1994 THOOLSE COURANT JUBILEUMNUMMER 1944 1994 DE THOOLSE COURANT Deze bruidsfoto is gemaakt door Henry Meye uit Sint-Maartensdijk. De bruid is Jolanda Jansens-Kurvink uit Tholen, geportretteerd voor boerderij De Hikke aan de Krommedreef bij Oud-Vossemeer. Volgens Meye één van de mooiste loka- ties op Tholen. De fotograaf koos deze opname omdat het geheel een roman tische sfeer ademt. Over de foto waar van de originele in kleur is gemaakt zegt hij: "Het centrum met de bruid is scherp. Er omheen is het wazig, een beetje dro merig. Op de achtergrond kun je nog iets van de boerderij zien. Meye (38) is in 1982 begonnen met het maken van bruidsreportages en portret ten. De fotograaf streeft ernaar voor elk bruidspaar een andere reportage te maken. Sinds twee jaar is hij officieel ingeschreven bij de Kamer van Koop handel. Naast reportages doet hij ook aan 'promotiewerk'Aan de Keethil 5 in de smalstad beschikt hij over een studio. Als ik nu naar de olympische spelen kijk op televisie, en het Wilhelmus wordt gespeeld, voel ik me nog heel klein worden." Achttien jaar geleden was Lia de Baat-Duine er zelfbij. Vijf gouden en twee zilveren medailles won de zwemster op de olympische spelen voor gehandicapten in Tor onto. Vijf keer klonk voor haar het volkslied. De hul diging in haar geboorte plaats Oud-Vossemeer noemt ze na al die jaren nog 'de mooiste'. De vijfvoudig Olympisch kampioene, die in Bergen op Zoom woont, wil best nog eens terugkijken op die bij zondere periode in haar leven. "Gehandicapten moeten zich realise ren dat, hoe beperkt ook, ze altijd nog heel veel betekenis voor anderen kun nen hebben", is de les die ze mee wil geven. "Als je iets voor anderen bete kent, leef je. Dan valt alles weg en blijf je niet steeds met je eigen handi cap bezig." Lia de Baat is verlamd vanaf haar middel en daardoor aan een rolstoel gebonden. Op haar zeventiende kreeg ze te maken met een verlamming van uit het ruggemerg. Zes jaar lang ging haar toestand alleen maar achteruit. Dat weerhield de Vossemeerse er niet van, om haar studie in Tilburg met succes af te ronden. Inmiddels is ze bijna een kwart eeuw als lerares Nederlands verbonden aan de Roncal- li scholengemeenschap in haar woon plaats (ze gaf ook nog een jaar les op de chr. mavo in Tholen). En ze heeft een gezin met vier kinderen. Woordblind Lia en haar man Ger, ook in het onder wijs werkzaam, hebben zich het lot aangetrokken van een groep met een bijzondere handicap: dyslexie (woordblindheid). "We hebben ons daarin gespecialiseerd door een studie in Tilburg en het volgen van allerhan de cursussen over de behandelwijze." Volgens Lia de Baat vallen veel kin deren in het onderwijs tussen wal en schip omdat ze een taalprobleem heb ben. "Ze moeten geholpen worden." Het gaat om de groep die als 'te dom' wordt bestempeld. "Ze zijn echter niet dom, maar vaak heel intelligent." De Bergse kent bijvoorbeeld een meester in de rechten die cum laude is geslaagd, maar nauwelijks kan lezen of schrijven. Dyslexie is een handicap, stelt ze. "Als je daaraan werkt, is er goed mee te leven, net zoals met de meeste handicaps. We zien echt goede resultaten." dansen Zoals veel Vossemeerders leerde Lia zwemmen in de Eendracht. "Mijn moeder was een echte waterrat en mijn vader zwom ook graag", vertelt ze. Vóór de aanleg van het Schelde- Rijnkanaal vertoefden de dorpelingen 's zomers veelvuldig aan de zeedijk. Andere ontspanningsmogelijkheden waren er nauwelijks. Later, toen haar handicap haar parten speelde, kwam Lia in contact met de Roosendaalse vereniging Blauw Wit. Lia Duine hier op archieffoto met haar Olympische medailles. Gehandicapten kunnen nog veel voor anderen betekenen' Een club waar gehandicapten allerlei sporten kunnen beoefenen. "Daar heeft het echtpaar Knappers me geweldig gestimuleerd. Het werd me duidelijk dat, ook al zit je in een rol stoel, er nog genoeg mogelijkheden zijn." Zwemmen was een soort thera pie voor de Vossemeerse, maar ze bleek er erg goed in te zijn. Dat leidde er toe dat ze aan wedstrijden mee ging doen. En met succes. Pratend over het zwemmen valt al gauw de naam Jaap Jansen. "Die heeft me ontzettend gestimuleerd. Zonde, dat dat soort mensen op de achter grond blijft." Jansen, inmiddels bijna twintig jaar badmeester in Tholen, wist zich erg goed in Lia's situatie te verplaatsen. "In de weekeinden train de ik met de zwemploeg in Utrecht en door de week bij Jaap. Die zei echt tegen me: dit moet beter, en dat. Hij beheerste de slagen en de techniek erg goed." Flauw was de badmeester aller minst met zijn pupil. Lia: "Zelfs een paar jaar geleden nog, toen ik aan de zwemvierdaagse meedeed, liet hij me elke dag een kilometer zwemmen. Ik vond wel dat de anderen snel klaar waren, maar pas op de laatste dag kwam ik erachter dat er eigenlijk slechts 250 meter gezwommen moest worden. Maar dat is Jaap. Hij denkt: dat kan ze. En dan moet dat er ook uit komen. Daar*vord ik niet boos om." Bang Jansen trok driejaar op met de zwem ster. "Haar tante, kleuterjuf in Tholen, vroeg me of ik haar les wilde geven", weet hij nog. "Ik was in feite de bij schaver. Maar het was erg intensief allemaal." Jansen had in zijn opleiding de aantekening 'gehandicapt zwemon derwijs' gehaald. Dat hij niet flauw met de gehandicapte Vossemeerse omging, illustreert hij zelf ook. "Lia verbleef een tijd in het ABG en toen werd me gevraagd of ze mocht zwem men. De dokter stemde toe, maar vroeg ook hoe dat dan moest. Ik zei: dat is mijn werk. We zijn met haar in een rolstoel door Gageldonk gereden en daar heb ik haar met stoel en al in het water gegooid." Deze 'schriktherapie' was misschien best nodig, blijkt uit de woorden van Lia. "In het begin was ik weieens bang; vroeg me af: gaat het wel, kan ik dit wel." De waardering voor Jansen is er nog steeds: "Ik vind het een pracht man, zoals hij in zijn werk opgaat. Bij hem kan alles. Is er geen tijd, dan maakt hij het wel." De kinderen van de olympisch kampioene hebben hun zwemlessen dan ook allemaal in De Spetter gevolgd. Zwemmen werd in deze periode van haar leven erg belangrijk voor Lia. Zo zelfs, dat er naast werken en trainen nauwelijks tijd was voor iets anders. "Sociale contacten waren er bijna niet. Hoewel het een leuke tijd was, zou ik het dan ook niet over willen doen. Nu is het tijd om te leven." En het was zwaar; een hele dag voor de klas en dan haasten naar het bad. Ze woonde zelfstandig, maar kreeg heel veel steun van haar ouders. Ta stond soms onverwacht met een pannetje eten voor de deur." Met haar moeder heeft Lia altijd een hele speciale band gehad, vertelt ze. Het wereldkampioenschap in het Engelse Stoke Mandeville was een ervaring op zich. "Het is een over de hele wereld bekend revalidatiecen trum. Wat je daar allemaal ziet, dat is onbeschrijflijk." Vergelijkend met tegenwoordig stelt de zwemster vast, dat het er toen allemaal op zijn jan boerenfluitjes aan toeging. In Enge land sliepen tachtig sporters op één zaal en ze hadden vier w.c.'s tot hun beschikking. En in Canada werden pannekoeken als ontbijt geserveerd. "Iedereen deed ontzettend zijn best, maar de faciliteiten waren er gewoon niet. En sponsors al helemaal niet." Gouden medailles Lia blonk uit in haar sport, bracht zowat alle wereldrecords op haar naam. En verzamelde gouden medail les. De twee zilveren van de olympi sche spelen zijn de enige van een ander metaal. "Het is zonde om het van jezelf te zeggen, maar ik was zowat de beste van Nederland", kijkt ze terug. Van de spelen in Canada zijn haar twee dingen in het bijzonder bijgeble ven. Op de eerste plaats het gevoel dat je er niet staat voor een eigen prestatie, maar om het voor je land waar te maken. "Bij het voorstellen van de ploegen was het allemaal oranje op de tribunes." En dan de estafette, waarop Lia het goud voor Nederland verdien- de. "De Verenigde Staten was de grootste concurrent, met zwemsters die allemaal een lichtere handicap hadden dan wij. Ik startte als laatste, op een moment dat Amerika een stuk voor lag en het al min of meer verlo ren was. Maar het gevoel om te moe ten winnen dreef me, ik gaf alles en tikte als eerste aan. Tien minuten lang heb ik geen boe of ba kunnen zeggen. Ik weet alleen nog dat mijn trainer me uit het water trok en met me stond te dansen." Erica Terpstra De titel op de estafette 4x50 m bete kende het meest voor de Vossemeer se. Maar ze won ook goud op de 3x50 m en de 3x25 m wisselslag, op de 25 m vrije slag en de 25 m vlinderslag. Op beide laatstgenoemde nummers verbeterde ze bovendien haar eigen wereldrecords (respectievelijk 20.14 sec. en 23.12 sec.). De 25 m school slag en de 25 m rugslag leverden zil ver op, met een nieuw Nederlands record (26.62 sec.) op de rugslag. "Dat was altijd mijn beste slag, terwijl de schoolslag moeilijk voor me was." De succesvolle Nederlandse ploeg werd bij terugkomst op Schiphol verwel komd door prins Claus en de onlangs tot staatssecretaris benoemde oud zwemster Erica Terpstra. Huldigingen in Roosendaal en Bergen op Zoom volgden. In Lia's geboortedorp Oud-Vossemeer werd ook meegeleefd met de 26-jarige zwemster. Op initiatief van een aantal verenigingen kwam een huldigingsco mité van de grond. De kampioene werd in een open koets door het dorp gereden, waarna ze in De Vossenkuil werd toegesproken door burgemeester J.E. van Boeijen en comité voorzitter pastoor Vermeulen. Hartelijk en spon taan, zo ervoer Lia de Baat dat. "Het was voor mij de mooiste huldiging." Hoewel ze er al meer dan twintig jaar weg is, leeft ze altijd nog mee met wat er in Oud-Vossemeer gebeurt. En ken nissen van vroeger vragen haar moe der en zuster ook nog regelmatig hoe het met haar gaat. "Die hartelijkheid spreekt me ontzettend aan. Hier weet ik bijvoorbeeld niet eens hoe de bovenburen heten." Rolstoel Een jaar na haar olympische succes sen trouwde Lia Duine met Ger de Baat. Een studiegenoot die ze tijdens haar - als droefgeestig bestempelde - verblijf in het ABG nader had leren kennen. "Mijn man en ik zijn enorm op elkaar ingespeeld. Er is nog nooit een gezinshulp over de vloer geweest." Vier kinderen kregen ze; eerst drie jongens, en toen een meisje. De oudste is nu zestien, de jongste zeven. De handicap van hun moeder valt hen niet eens meer op. De rolstoel staat als een normaal meubelstuk in de kamer. "Vriendjes of vriendinnetjes van de kinderen willen er weieens in gaan zitten. Dan zeg ik: probeer maar eens hoe dat is." Lia de Baat is een doorzetter die heeft leren leven met haar handicap. Je wordt heel vindingrijk, zegt ze. "We komen overal waar we willen. En het ligt een beetje aan je eigen instelling. Ik vraag heel gemakkelijk aan mensen of ze me even willen helpen." Ondanks alles is er veel om dankbaar voor te zijn. Sporten doet de oud- zwemster alleen nog met haar kinde ren. Tafeltennis. En zwemmen natuur lijk. 'Twee jaar geleden kon ik mijn oudste nog voor blijven." Rolstoelten- nis is iets, wat de Vossemeerse ook best zou willen doen. "Maar dat is erg duur. Met vier opgroeiende kinderen gaat dat niet." Die kinderen lijden financieel ook best onder haar handi cap, erkent ze. Davos Het afgelopen jaar was moeilijk voor Lia de Baat. In verband met een ast matische aandoening verbleef ze enkele keren in de Klokkenberg. De minste inspanning is haar al te veel en ze krijgt het maximum aan medicij nen. Dit heeft ertoe geleid dat ze op dit moment in het Zwitserse Davos ver blijft. Voor een kuur die meerdere maanden in beslag neemt. "Het kan niet anders. Het ergste is nog dat mijn gezin me moet missen", zei ze toen we haar interviewden. Lia's handicap gooide bijna roet in het eten. "Ze heb ben er nooit iemand behandeld die niet zonder rolstoel kan. Maar via mijn dokter is bereikt dat ik toch mag komen. Oefeningen worden eventueel aangepast. En als ik eens niet mee kan doen, bedenk ik zelf wel een alterna tief', aldus de vijfvoudige olympisch kampioene Lia de Baat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 65