Behoudende reputatie stimuleert Westerlingen Groeten uit. Frankrijk DONDERDAG 17 NOVEMBER SPECIALE EDITIE EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 37 JUBILEUMNUMMER 1944 1994 DE THOOLSE COURANT JUBILEUMNUMMER 1944 1994 DE THOOLSE COURANT j 0 0 0 0 "Ik zeil vaak in de omgeving van Tholen. Als ik vaar hoefik even niet aan mijn werk te denken. Maar daarna...Dan is er weer volop inspiratie." rholen inspireert. Tho len stimuleert. De tintelende atmosfeer van het eiland, de geestver ruimende inbreng van de polder en de agrarische bloedgroep van zijn bewo ners, brengen tenminste twee randstedelingen tot grote daden. Sint-Annaland blijkt voor de Rotter dammer Aad van Keulen (43) de voe dingsbodem voor verrassende en ver strekkende ideeën. Zodra de zon haar dagelijkse ondergang in de Zuid Vlije probeert te voorkomen, borrelen in zijn hersenen nieuwe technieken op. Bedenksels waarmee mensen, instel lingen en bedrijven gemakkelijker met elkaar communiceren. Een vrou wenarts hoeft met een door Van Keu len uitgebroed systeem slechts een vakterm tegen zijn computer uit te spreken, of het scherm toont een was lijst aan ziektes, diagnoses en behan delingen. "Spraak-herkenning", noemt Setallandse Aad die door Tholen geïnspireerde vinding. Broedsels Soortgelijke broedsels legt de Delftse TH-ingenieur Hans van der Graaff (45). Hij is sinds 1982 specialist op het gebied van computerprogramma's en baas bij Walvis Software in Delft. De sfeer van stad Tholen geeft hem die extra duw in de rug die nodig is om de concurrentie mijlen voor te blijven. Van der Graaff laat de meest verschil lende computersystemen moeiteloos met elkaar communiceren en zorgt er op die manier voor dat papier, fax en telefoon even ouderwets zijn als rook signalen bij de indianen. Het eiland Tholen blijkt voor beide techneuten de hoeksteen van geniale invallen. De bron van opvallende oplossingen; van nieuwe trends. De Thoolse polder, te vaak geportretteerd als 'agrarisch en conservatief geldt voor hen als voortstuwer van mondia le high-tech. Niet voor niets ademt het eiland dat ontspannen sfeertje. Geen kouwe drukte. Het 'doe maar gewoon' straalt van de gezichten van zijn bewoners. Geen flauwekul. Zo proe ven de aardappels. Dat zie je aan de suikerbieten. Zo staat de maïs erbij. "En we komen uit Goes. We zijn Zeeuwen", veegt Van der Graaff zijn woonmotieven op een hoop. "We zijn opgegroeid aan het water. Langs de dijken. Tholen ligt ook nog eens cen traler ten opzichte van Delft dan Goes. Vandaar de verhuizing." Het gezin, man vrouw en drie kinde ren, woont al vijftien jaar midden in de stad Tholen. "We hebben het gevoel dat we er echt bijhoren. In Tholen kent iedereen je. Je leeft hier binnen een gemeenschap waar je een persoon bent. Dat heeft waarde. Delft is anders. Daar woon je in een flat op de achtste verdieping en ben je nummer 834." Communiceren Alleen, dat agrarische zag Van der Graaff niet zo zitten. Daarvoor schoot hij in Delft te ver door. Hoog boven de kassen van het Westland toomt het management van Walvis Software. Een bedrijf onder de rook van de uni versiteit. Genoemd naar de oprichter. Van der Graaff bedenkt er systemen waardoor mensen en machines recht streeks met elkaar kunnen communi ceren. Wat vroeger met een briefje ging, gaat nu van beeldscherm naar beeldscherm. Papier was wat hem betreft geduldig. Walvis Software, dat in 1975 werd opgericht, maakt het vrijwel overbodig. Natuurlijk is daaraan niet uitsluitend de Thoolse atmosfeer debet. Ook de vakkennis van de 'Walvissen'. "Het management bestaat uit Delftse ex- studenten. Afgestudeerd in de vakken Electronica, Informatiekunde en Wis kunde." Vroeger was je al een deskundige met een programmeerdiploma. Uitgereikt door de leverancier van de computer. Van der Graaff denkt grinnikend terug aan de eerste stappen naar bedrijfs automatisering in de jaren zestig. Eerst de administratie. Grote machi nes die werden gevoed met ponskaar ten. Kaarten waarin door typistes gaten werden geponst. Die openinge tjes werden door de computer vertaald in letters en cijfers om vervolgens als facturen op meters papier te worden uitgebraakt. Van der Graaf; "Diezelf de handelingen worden nu gedaan met een honderd maal krachtiger machine van het formaat schoenendoos." Het aardige van zijn vak vindt de Tho- lenaar ondermeer dat niemand aan automatisering ontkomt. "Iedereen heeft ermee te maken. Of het nu gaat om het gebruik van een pincode of van een giropasje." Omzetstiieine Met ruim vijftig collega's kan Van der Graaff bogen op flinke successen. De Tholenaar verwacht daardoor niet alleen een uitbreiding van het perso neelsbestand, maar ook een jaarlijkse omzetstijging van zo'n twintig pro cent. Hij wijst op het paradepaardje van Walvis Software. Electronic Data Interchange. Het EDI-systeem. "Een systeem dat net zo explosief groeit als het gebruik van de fax. Vier jaar gele den was de fax nog nieuw. Nu staan ze bij de mensen thuis." Dat zit er voor EDI ook in. „Levens middelenconcern Jac Hermans vult via EDI zijn voorraden aan. Geen brief of computerdiskette meer naar leveranciers, maar rechtstreekse ver bindingen met hun computersys teem." De computers houden bij wat Hermans verkoopt, hoeveel, hoe snel en wat er moet worden aangevuld. Verder zorgt EDI dat de betaling terecht komt. EDI's zijn actief bij bouwmaterialen- bedrijf Jongeneel (o.a. in Bergen op Zoom), bij het Gemeentelijk Haven bedrijf in Rotterdam, bij McCain Food Holland, bij bedrijven in Noor wegen en in Engeland. Van der Graaf: "Een toenemend aantal Amerikaanse leveranciers doet in Europa alleen nog zaken met klanten die elektronisch berichten kunnen uitwisselen. Dat werkt sneller, goedkoper en met min der fouten." Het grootste project dat mede uit het creatieve brein van Van der Graaff ontsproot, is dat van de belasting dienst in Apeldoorn. Daar komen mil joenen aangiften van belastingplichti gen samen. Loonbelasting, inkom stenbelasting, vennootschapsbelas ting, BTW, in- en uitvoerrechten, noem maar op. EDI kijkt of de aangif te juist is ingevuld. Vergelijkt de gege vens met andere computerbestanden en kan de terug te vorderen belasting- Thoolse atmosfeer drijft techneuten tot grote daden gelden meteen op de bankrekening bijschrijven." Foutieve aanslagen behoren wat Van der Graaff betreft tot het verleden. Verkeerde aangiften overigens ook. Netwerk Ingegeven door een beetje Thoolse lucht zal via Walvis Van der Graaff op den duur een enorm netwerk van met elkaar communicerende compu ters tot stand komen. Een netwerk dat niet alleen papier, maar de nu nog noodzakelijke computerfloppy's, dis kettes en menskracht overbodig maakt. "EDI zorgt voor minder hande lingen, minder fouten. Een miljarden besparing. Tarieven kunnen omlaag." Walvis heeft nog een andere vinger in de automatiseringspap. In Breda is, naast circa honderd andere gebruikers, de gemeente zelf aangesloten op Wal vis Post. Een systeem waarin een computer de inkomende en uitgaande post registreert. Post die wordt gese lecteerd op onderwerp, op afzender of op adres. "Door een druk op de knop krijg je alles op het scherm wat daar mee te maken heeft. Wie een vergun ning heeft aangevraagd, maten, voor waarden. Een enorme tijdsbesparing." De volgende Thoolse brainwave rolt binnenkort, zo belooft Van der Graaff, op de deurmat van advocaten en nota rissen. "Electronische opbouw van dossiers. Declaraties. De hele admini- Gerard van den Heuvel woont in Sint-Annaland. Hij begon zijn journalistieke loopbaan in 1971 met een eigen persbu reau in Rotterdam. Vervolgens kreeg hij een vast dienstver band bij de Sijthoff Pers, met name het inmiddels opge heven Economisch Dagblad en het Rotterdams Nieuws blad. In 1985 werd Gerard van den Heuvel redacteur econo mie van het Brabants Nieuws blad. Sinds zijn verhuizing van Klundert naar Sint- Annaland is hij eigenaar van het persbu reau Tholen. zonderheden. "EDI zorgt dat aanvul ling klaar staat als hij terugkomt. Dat de klant betaalt en dat de voorraad in de zaak op niveau blijft zonder dat er een papier aan te pas komt." Zonder tussenkomst van een baas of planner ziet hij met hulp van EDI dat er opstoppingen zijn, of filevormin gen. EDI kent zijn dagprogramma en zorgt bliksemsnel vooreen alternatief. Mechanische iuf Met behulp van vindingen van Van Keulen kunnen afspraken worden ver- Aad van Keulen in de jachthaven van Sint-Annaland. stratieve afhandeling. Advocaten kun nen snel straffen vergelijken. Wetboe ken napluizen." Van der Graaff voorziet een enorme vlucht in het uitwisselen van gegevens tussen particulieren en bedrijven, tus sen particulieren onderling en tussen bedrijven. Zoals mobiele communica tie. Tijdens het autorijden bijvoor beeld. Een servicemonteur met een schermpje en een toetsenbord je dat in verbinding staat met het bedrijf, in de auto. Hij is klaar met een karwei en op weg naar het volgende adres. Voordat hij daar is, geeft hij in de computer aan wat er is gebeurd. Aantal gewerkte uren, gebruikt materiaal, andere bij- anderd. Zoals met de automatische secretaresse, een uitvinding van Uni- call, het bedrijf van Van Keulen in Steenbergen. De klant belt naar Jan's baas om de afspraak af te zeggen. De mechani sche juf geeft de klant aanwijzingen via het indrukken van toetsen op het telefoontoestel. Die acties worden door EDI opgevangen en in een paar seconden omgezet in computertaal. Zo verschijnt het bericht op het schermpje in de auto van Jan en wijst vervolgens waar, hoe en wat moet worden afgehandeld. EDI zorgt ervoor dat de zaak adminis tratief met haar computercollega's ben hoe mensen daarover denken. "Normaal heb je dan een regiment telefonistes nodig en maanden tijd om de gegevens te verwerken." Van Keulen wijst op de actie onlangs voor deelnemers aan het Foster Parentsplan. In de studio zaten tiental len bekende Nederlanders telefoons op te nemen, vragen te beantwoorden en deelnemers te registreren. "Dat kan de computer in zijn eentje en sneller. Die kan aan tientallen bewoners tege lijk vragen: Hebt u klachten? Ja? Dnik dan toets 1 in op uw telefoontoestel. Dan komt de computerstem terug. Meer dan twee keer per week? Druk dan toets twee. Enzovoort." Hans van der Graaff uit Tholen in Rammegors. i*> elders wordt verwerkt en zorgt voor de financiële afwikkeling. Wie de techniek niet kan bijhouden (en heus, garanderen zowel Van Keu len als Van der Graaff, binnen een paar jaar is het zover) kan zijn stem altijd nog laten herkennen door de computers van Van Keulen. "Want je hoeft niet altijd een nummer in te drukken. Je kunt tegen de computer praten. Ons systeem is in staat klanken te herkennen en daarop te reageren. Dat kan in het Nederlands, maar ook in het Japans of voor mijn part Chi nees." De gebruiker zegt tegen de computer draai nummer een-twee-drie-vier-vijf. Het apparaat is zo uitgerust dat het gelijk aan het werk gaat. Op die manier kun je het instrument monde ling alle mogelijke opdrachten geven. Van Keulen: "Bij een groenteveiling geen gedruk meer op knoppen. De computer hoort welke partijen er wor den afgeroepen en noteert wat er genoteerd moet worden." Unicall heeft het druk met de verkoop van het systeem. Zo is er meer. Uni call ontwikkelde voor het Delftse onderzoeksbureau TNO een systeem waarbij een computer, uitgerust met de duidelijke stem van een vlotte twintiger, vragen stelt aan inwoners van Assen en omgeving. TNO wil weten of ze last hebben van het TT- racecircuit. Na elk evenement wil TNO de andere ochtend in kaart heb- iTv mm "Hier bij het Rammegors. Vogels kijken. Een prachtige manier om je te ontspannen." Zo kun je honderden verschillende zaken verzinnen waarbij mensen door een druk op of draai aan de knop kun nen aangeven wat ze wel of niet vin den en wat wel en niet moet gebeuren. De Postbank, de ANWB en talrijke kleinere ondernemingen maken inmiddels dankbaar gebruik van deze Thoolse inval. De techniek houdt Van Keulen bezig. Nog even werkt hij, met zijn acht medewerkers, zijn brainstorms uit in Steenbergen. Boven het pand van de Edah huurt Unicall een etage. Binnen kort hoopt het bedrijf te verhuizen naar het gemeentehuis in St.Philips- land. "Ze vragen er een redelijke prijs voor", zegt Van Keulen over de impo sante locatie. Starter Kritiek heeft hij op de afwikkeling van de hypotheek door sommige ban ken in Steenbergen. "Je loopt soms tegen een berg. Ze vinden ons een zeer riskant bedrijf', wijst hij op een omzetstijging van een ton in 1991 naar ruim een miljoen gulden dit jaar. 'Toch worden we nog als starter beschouwd. Nee, dan de Rabobank Tholen. De hypotheek van mijn woning was in een middag geregeld. Desondanks snappen ze volgens mij nog steeds niet wat mijn bedrijf pre cies doet. Dat is ook moeilijk in te schatten. Maar dat heeft eigenlijk niets met die hypotheek in St.Philipsland te maken. Het geeft maar aan hoe ban ken hun risico's inschatten." Die 'onwetendheid' is vermoedelijk de oorzaak dat de bank nogal wat zeker heden eist voor ze met geld voor de aankoop van het St. Philipslandse gemeentehuis over de brug komt. Van Keulen snapt dat wel. Hij is zelf graag zeker van zijn zaak. Daarom verruilde hij een jaar of vier terug Rotterdam- Zuid voor de Suzannaweg in St.Anna- land. "Na half zeven was je in onze buurt je leven niet meer zeker. Een paar maal per week werd er geschoten. De buren handelden in alles en nog wat. Van gestolen meubelen tot drugs. Injectie naalden lagen op de speelplaatsen. Dan heb je het met een schoolgaande dochter snel bekeken." Tholen ligt op rij-afstand van de rand stad en is rustig. "Dat moeten we voor al zo houden", waarschuwt hij voor al te veel aantrekkingskracht op crimine le randstedelingen. "Laten we het eiland niet verpesten door het uitvoe ren van allerlei toeristische en recre atieve plannen. Dat versterkt het importprobleem en zal de criminaliteit verhogen." Hij wijst op Beverwaard. Een eens rustieke woonwijk bij Rot terdam. "Familie van ons vlucht daar alweer vanwege de opkomende crimi naliteit." Vakantiebungalows Van Keulen vindt het aantrekken van schone industrie beter voor het eiland dan uitbreiding van jachthavens en de bouw van vakantiebungalows. Niet omdat hij zelf vlak bij zo'n aanstaand bouwproject woont. "Ik heb niets tegen de bouw van vakantiewoningen in de Suzannapolder. Wel tegen de leegstand daarvan. Dat trekt criminali teit. Daarvan zijn voorbeelden te over." Bij het gemeentebestuur vinden zijn opvattingen weinig steun, ervaart hij. "Daardoor liggen de Ouddorpen en Renesses op de loer. Daar is vrijwel alles gericht op het toerisme. Ook daar is de criminaliteit sterk gestegen. Je kunt er als het ware op wachten." Een van de mogelijkheden om dat gevaar te keren, is stemmen. Zelf stemt hij christelijk rechts. "Niet uit overtuiging. Ik ben tegen elke vorm van fundamentalisme. Maar Tholen moet niet opgeven wat het heeft. We moeten daar zuinig op zijn. Christelijk rechts wordt in de Randstad vaak ten onrechte belachelijk gemaakt. Maar SGUers bijvoorbeeld, zijn harde wer kers die nergens de hand op houden. Dat spreekt me aan." HUPUS'liQÏ'. FRANCAI3E POSTE3 NE 88159' Nadat we in 1971 met ons gezin van uit Sint-Annaland naar Klundert ver trokken, en daarna in 1977 naar Zuid- Frankrijk, zijn we in principe nog geen week zonder de Eendrachtbode geweest. Dat schrijft ons Sari Moer land-Ampt vanuit Saint-Chinian. 'Waarschijnlijk nog het meest om het feit dat ik zelf ruim acht jaar bij de redacteur van het blad, Briël Heijboer, gewerkt heb en daar node afscheid van heb genomen. Hoewel niet in dienst van de Eendrachtbode (maar van de boekhandel) kwam ik toch veel in aanraking met het werk rond de krant. Iedere week de zenuwen om te zien dat de baas de teksten klaar moest hebben vóór woensdagmorgen (hij deed dit in die tijd alleen). Bij grote drukte moest ik dan ook de kerkdien sten verwerken. Daarna mochten we het kantoor schoonmaken en een dag of twee later begon de spanning weer op te lopen. Vooral in de tijd van veel (gemeenteraads)vergaderingen'. Het gezin Moerland vertrok om gezondheidsredenen naar een warmer land en dat is hen goed bevallen. Dat ze de Eendrachtbode zijn blijven lezen heeft niets te maken met heimwee naar Tholen. 'Maar met een beetje op de hoogte blijven van het wel en wee van vele bekenden en familieleden. Want van schrijven komt in de prak tijk niet zo veel', aldus Sari. Haar man Hans leest vooral gespannen de ver slagen van zijn favoriete voetbalclub WHS. 'En verder lezen we de dorps nieuwtjes en familieberichten, hoewel daar steeds meer vreemde 'gezichten' bij zitten'. Zo blijven de Moerlands in ieder geval nog een beetje op de hoogte van de nieuwtjes op Tholen. Maar ook door hun werk - de verhuur van vakantiewoningen in de streek waar ze wonen - ontvangen ze veel mensen van Tholen. Verder verkopen ze hun eigen wijn, en andere uit de streek, op Tholen en daarbuiten. 4 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 61