Nachthoofd Addy Moerland-Dane van Ten Anker: Ik vind 's nachts werken wel fijn, je kan er overdag zoveel bij doen 190 personeelsleden DONDERDAG 17 lOVEMBER 27 JUBILEUPINUMMER 1944 1994 DE THOOISE COURANT 1944 1994 DE THOOLSE COURANT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT "7~""v ruk op de rode I 1 knop. Wacht u even. JLS Er komt iemand.'Zo l idt de tekst op het bordje lalverwege de tochtsluis an zorgcentrum Ten Anker n Tholen. Overdag loopt iedereen er langs zonder er naar te kijken. De deuren gaan immers automatisch open. Maar 's avonds rond elf uur ligt dat anders. Dan is het centrum aan de Prins Clauslaan dicht. En kan alleen het nachthcofd de deur opendoen. Na enige tijd verschijn! Addy Moer- land-Dane in haar witt< jas. Zij heeft die nacht dienst. Ze ranmelt met een grote sleutelbos. "Bljf nog even staan," roept ze, "druk op het groene knopje anders blijft mijn pieper afgaan." Buiten is het aardedcnker. In enkele kamers van het drie verdiepingen tel lende verzorgingshus branden nog lampen. De bewomrs van het ver pleeghuis liggen in xd. Het is stil in het gebouw. Op degangen brandt het licht gedempt. Debedrijvigheid van de dag heeft plaat gemaakt voor het rustige ritme van le nacht. Alleen de zusters van de aonddienst zijn nog bezig hun rapporte schrijven en voe ren overleg metnet nachthoofd over een paar bewonrs die extra aandacht behoeven. Add is zeven dagen vrij geweest en mo< van een hele week de rapporten 'tenjlezen.' Maar omdat er niet veel verflderd is, is ze hier zo mee klaar. Mevrouw koerland uit Sint-Anna- land is 's nzhts niet het enige perso neelslid in let tehuis. Op elke afdeling van het vepleeghuis, de Vliedberg en de Stelbe? (samen zestig bewoners) werkt ee> verpleegster. En er is een verzorgs-'r in het verzorgingshuis (ook vof zestig bewoners). Ad heeft de eirfverantwoordelijkheid voor heel hf centrum. Mocht er zich iets ernstig voordoen met een bewoner dan ifzij degene die een arts waar schuw. Als e 'late dienst' is vertrokken ver- grenelt ze de deur van de sluis via een .nop in de receptieruimte. Over- dagiet hart van het centrum, nu leeg en onder nut, zo lijkt het. Dtpieper die Addy op zak draagt is ninog een belangrijker instrument gtvorden. Ze ontvangt er het signaal v/i de telefoon van buiten op, en die vn de deurbel. Bewoners kunnen kar niet rechtstreeks oproepen. Als aar hulp nodig is wordt ze door de ndere zusters gewaarschuwd. De pie- ler kan ook een signaal voor brand laten afgaan. "Iedereen die hier 's nachts en overdag werkt krijgt een brandalarm. In de tochtsluis hangt een paneeltje waarop we kunnen zien waar er brand is." Maar meestal is het roodoplichtende lampje loos alarm. "Dan heeft er iemand flink zitten roken." De brandweer van Tholen rukt na zes uur 's avonds automatisch uit. "Mijn taak is om dan op de receptie te blijven bij de telefoon. Meestal moet ik de brandweer afbellen. We hebben zelf 's nachts maar één keer meegemaakt dat er een stoel stond te smeulen." Het loze brandalarm is in het tehuis de meest voorkomende 'storing' maar Addy heeft ook wel eens meegemaakt dat er door een technisch mankement een pieper op kantoor bleef bellen. Soms kan ze Dirk de Korte van de technische dienst waarschuwen die in de buurt woont, maar in de meeste gevallen moet ze contact zoeken met het hoofdkantoor in Middelburg. Van- daaruit wordt ze telefonisch doorver bonden met een monteur. "Een weet of vier geleden ontdekten we aan het eind van de nacht dat we zonder waer zaten. Tegen de ochtend hebben ve gebeld. Dat was tenminste een reddij- ke tijd om iemand uit bed te halen.Zo kon de vroege dienst toch op tijd beginnen om de mensen te wassei." Erger was de kapotte lift in de seriee flat waardoor een bewoner in eei rol stoel niet terug kon naar zijn kaner en in het verzorgingshuis moest rapen omdat de dienstdoende monteu hele maal uit Limburg moest kome:. "Die kwam hier om half vier aan. D; liften vallen onder een firma die efl groot rayon bestrijkt. Die monteur dé dienst had woonde toevallig heel ve weg." Eigen leven Over hoe op te treden bij damiteiten bestaat overigens een planDat ligt op elke afdeling. "Dat moet j<regelmatig doorlezen, 's Nachts hehie daar wel tijd voor. Er staat vanaés in. Over wat je onder andere met doen bij blikseminslag of als er ersonen ver mist worden." Van lezen is voorlopig og geen spra ke want Addy pakt, nast haar vaste taken, aan wat haar bor de voeten komt'. De verpleegst" zet eerst een wasje aan met kleren an de verpleeg- afdeling en haalt haidoeken van de keuken uit de droge Op haar ronde gaat ze langs be hrdenverzorgster Coby Bazen die opje zusterpost van het verzorgingshui zit. Het is rustig op deze afdeling, gangen zijn ver laten. Addy hoeftiier niet te assiste ren. Coby zet ze voor de volgende dag de medicijncuit. Wel maakt het nihthoofd een rondje door de serviccat langs enkele be woners die de Etste weken wat extra aandacht nodijhebben. "Van de ser JUBILEUMNUMMER Het nachthoofd is geen 'breiende zuster' maar helpt mee in het verpleeghuis. viceflats ken ik praktisch niemand. Ze wonen nog helemaal zelfstandig en leiden hun eigen leven. Alleen als er iets bijzonders is kom ik er." Addy controleert ook of alle buitendeuren van het gebouw afgesloten zijn. Terug in het verpleeghuis kijkt ze of de tafels in de huiskamers van de Stel- berg voor de volgende ochtend al gedekt zijn. In de ene huiskamer is dat gebeurd, in de andere niet. "Het ligt er maar net aan of de avonddienst er tijd voor heeft gehad. Anders doe ik het." Op een plattegrondje aan het prikbord kan Addy aflezen wie waar zjt. "Ik ken de situatie overdag niet." In de Vliedberg wordt de tafel niet vantevoren gedekt. Het is een gesloten afdeling waar 31 demente bewoners wonen:"Er zijn bewoners bij die met de spullen zouden gaan lopen." De 39-jarige verpleegster kent de bewoners alleen uit de nacht. Een omgekeerde wereld. En in de meeste gevallen maakt ze de bewoners alleen maar slapend mee. "Toen ik hier in het begin eens een keer overdag kwam, herkende ik niet iedereen. Dat was wel even vreemd. Maar dat komt omdat de mensen dan helemaal aangekleed zijn, hun gebit in hebben en hun haar gekamd." Andersom kennen de mensen van het verpleeghuis haar alleen uit de nacht. En dan alleen als ze wakker worden wanneer Ad helpt bij het verschonen. "Overdag zouden de meesten van de Stelberg mij niet kennen." Toch heeft de verpleegster bewust gekozen voor dit (nacht)werk. Het is goed te combineren met haar gezins leven. Voordat ze twee jaar geleden op 1 november op Ten Anker begon, was de verpleegster al oproepkracht voor de avonddiensten in het alge meen ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom. Na een jaar werd ze gevraagd avondhoofd te worden. "Van lieverlee kwamen er ook steeds meer nachtdiensten bij." Overdag thuis Addy volgde haar opleiding in de A- verpleegkunde in Lievensberg. Na een tijdje onderbrak ze het werk om te trouwen en zich aan de opvoeding van haar vijf kinderen te wijden: "Ik ben er acht jaar uit geweest. En weer begon nen als oproepkracht toen de op een na jongste één jaar was." De keuze voor het avond-en nacht werk werk hangt nauw samen met de gezinssituatie. "Ik heb dat als oproep kracht zeven jaar zo gedaan. Toen heb ik gereageerd op een advertentie in de krant voor nachthoofd in Ten Anker." Omdat haar man Peter ook werkt (maar dan overdag als fulltime admi nistrateur en boekhouder op het aan nemingsbedrijf Gebr. Moerland in St. Annaland) is het voor haar gemakke lijker om nachtdiensten te draaien. "Als één van de kinderen ziek zou worden of vakantie heeft, dan kan ik niet zeggen dat ik niet kan komen wer ken. Nu ben ik toch overdag thuis ook al slaap ik een gedeelte van de dag." week nachtdiensten draaien zou te lang zijn. Voor het gezin heb ik het bewust zo uitgekozen. Nu kom ik om acht uur 's morgens thuis. Dan help ik de kinderen naar school en ga dan sla pen tot een uur of half vier, vier uur. Peter zorgt tussen de middag voor het eten van de kinderen. Maar het gebeurt ook wel eens dat ik maar tot elf uur slaap. Toch heb ik met slapen overdag geen enkel probleem." Het werken in Lievensberg en Ten Anker is volgens mevrouw Moerland niet te vergelijken. "Op Lievensberg deed je veel meer verpleegkundig werk. Hier is het meer verzorging. Maar volgens de richtlijnen moet in het verpleeghuis altijd een verpleeg kundige aanwezig zijn. Voorheen, toen er hier nog geen verpleeghuis was, had de verpleegkundige in de avond en nacht alleen bereikbaar heidsdienst. In het ziekenhuis kreeg je er ook nog eens spoedgevallen bij. De der dan hier. In het begin heb ik Lie vensberg wel gemist. Door de vaste diensten hier ken je de mensen beter dan dat je als oproepkracht werkt. En ik ben nu aan dit werk gewend." Verwond Addy vond het opvangen in Lievens berg van familie van een kind of jonge mensen, die ernstig ziek zijn of zwaar verwond zijn geraakt bij een ongeval, moeilijk. "Ik zeg niet dat het hier niet moeilijk kan zijn, maar het ligt toch anders. Hier wonen alleen oude men sen, van in de tachtig of over de negentig." In het verpleeghuis wonen ouderen die (ondanks of juist dankzij de zorg) genieten van de oude dag en plezier beleven maar er zijn volgens het nachthoofd ook bewoners waar voor het 'allemaal niet meer zo hoeft.' "Er zijn ook ouderen die helemaal niet Het zorgcentrum Ten Anker maakt deel uit van de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ), evenals Sint Maartenshof in St. Maartensdijk en de Rozeboom in St. Philipsland. Ten Anker bestaat uit een serviceflat met 56 appartementen voor 60 bewoners, een verzorgingshuis voor 60 bewonets en een verpleeghuis voor 60 bewo ners en 5 plaatsen voor dagbehandeling. Aan het hoofd van de drie instellingen op Tholen en St. Philipsland staat F. Bordui. Hij is echter per 1 september in de nieuwe structuur van de SVRZ benoemd tot directeur clus ter verpleeghuis-en ouderenzorg Oosterschelde waarde drie tehuizen onderblijven vallen. Op 1 januari treedt A.CJ. Gulden als manager zorg in dienst, een nieuwe functie binnen het tehuis. Hoewel geen grote instelling werken er in Ten Anker (full-en parttime) ongeveer 190 mensen. De meesten in het verpleeghuis: 100 ziekenverzorgenden, verpleegsters, avond-en nachthoofden. In het verzorgingshuis werken 23 bejaardenverzorgsters. In de schoonmaakdienst 23 mensen en 15 in de keu ken. Directie/receptie/adminstratie 9, para-medisch personeel (ergo-fysiotherapeut, logepediste, diëtiste, pedi cure) 8, de activiteitenbegeleiding 6, bij de technische dienst en in het magazijn 3, plus een verpleeghuisarts en haar assistente. De nachtdiensten duren negen uren, van kwart voor elf tot kwart voor acht. Ze werkt steeds drie of vier nachten achter elkaar, van donderdag tot en met zondag en van maandag tot en met woensdag. Tussen de diensten is ze steeds een week vrij. "Een volle eerste opvang deden de nachthoofden. Dan moest je een slapende dokter oproepen voor een snijwondje of voor de hulp aan slachtoffers van auto ongelukken. Dat was wel zwaar. Als oproepkracht was je daar toch minder bedreven in. Maar het was gevarieer- meer willen. Die geven de moed soms op." Met de familie van een bewoner krijgt het nachthoofd alleen te maken als het slecht gaat met een bewoner of wan neer deze plotseling komt te overlij den. "Je vangt de familie dan op. Daar praatje mee. Het is belangrijk om naar die mensen te luisteren zodat ze hun verhaal kunnen doen. Daar neem je de tijd voor. De overledene wordt hier ook afgelegd. Dat moet netjes gebeu ren. De familie zit dan meestal te wachten en neemt na de verzorging van de overledene afscheid en gaat naar huis." Het komt vrij regelmatig voor dat ook de bewoners van de aanleunwoningen naar het nachthoofd bellen omdat ze zich niet lekker voelen. "Het gebeurt ook wel dat er buren bellen omdat ze het niet vertrouwen. Maar meestal bellen ze rechtstreeks naar de huis arts." In een van de huiskamers voor vijftien bewoners staan maar vier stoelen aan de tafel geschoven. "De meeste men sen zitten in een rolstoel. Het is de bedoeling dat de bewoners hier geza menlijk eten. Sommigen doen het op de kamer als ze nog niet klaar zijn met aankleden. Anderen stellen het niet op prijs om hier te eten." De rolstoelen staan 's nachts op de gang geparkeerd: grote en kleine. Met of zonder hoofdsteun, of een kussen op de zitting. Soms hangt er een hand tasje of een shawltje aan. Overal in de gangen van de Stelberg en de Vliedberg staan voor de ingang van de kamers waskommen met hand doek en washandjes gereed voor de ochtenddienst die de mensen helpt bij het wassen en aankleden. Op de verpleegafdeling verblijven zieke mensen die veel hulp nodig heb ben. De bewoners van de Vliedberg zijn niet meer in staat zichzelf te ver zorgen. De ouderen die over het alge meen ouder dan tachtig jaar zijn, gebruiken ook medicijnen tegen de kwalen van de oude dag. Doorliggen Om twee uur gaat ze samen met de verpleegster van de Vliedberg alle bewoners langs. Velen moeten op de andere zij worden gelegd om het door liggen te voorkomen (door het lang durig op bed liggen of zitten in een stoel kunnen er wonden ontstaan). Dat Addy Moerland pakt een 'tilmatje', een hulpmiddel om mensen in bed op de andere zij te leggen. doen ze samen. En met behulp van een tilmatje 'to save the nurses backs', (om de ruggen van de verpleegsters te sparen). Sommige bewoners moeten verschoond worden. Vaak het nacht goed, maar soms ook al het bedde- goed. Een tijdrovend karwei waarbij de bewoners wakker worden en vaak niet weten wat er aan de hand is. Met twee karretjes rijden ze langs de kamers: een wagentje met zakken voor het vuile goed en daarachter een kar met schone kleren, stapels inconti- nentiemateriaal, stapels lakens, stapels slopen en dekens. Aan de hand van haar sleutelbos is goed af te lezen welke taken Addy zoal heeft: haar eindverantwoordelijk heid voor de gang van zaken wordt gedemonstreerd met de zogenaamde moedersleutel die overal op past. Een sleutel voor de voorraadkast medicij nen. Een sleutel die past op een 'onrustband' (een riem waarmee bewoners 's nachts aan hun bed gebonden kunnen worden). "Dat wordt bij een paar bewoners gedaan om ze tegen zichzelf te beschermen. Ze kunnen er zich wel in bewegen, hoor. Door coördinatiestoomissen vallen ze vakeren kunnen ze zich ver wonden als ze hun bed uitklimmen. Dat staat altijd in de laagste stand. De onrustband mag alleen gebruikt wor den met toestemming van de familie. Zo'n sleutel heeft iedereen op de Vliedberg." Een sleutel van de centrale keuken ('als er op de afdeling geen melk of pap is'), en een dopsleutel om de Vliedberg binnen te kunnen. Op die afdeling kijkt de zuster wat er die nacht voor het personeel op het menu staat. Een blik in de koelkast van de keuken leert dat er aardappe len, vis en peetjes onder het cellofaan zitten. Ad heeft er niet veel trek in. Ze wil 's nachts ook niet te veel eten maar een kop soep of een toetje zou ze wel lusten. De verpleegsters die rond een uur of vijf samen (invalster Hanneke Wieringa en ziekenverzorgster Lenny van Dongen) warm eten hebben niet veel contact met de collega's van de dagdienst. Addy had in het begin, toen ze op Ten Anker kwam werken, het gevoel dat de nachtzusters niet overal in gekend werden. Bij feestdagen of tijdens de jaarlijkse dag van de verple ging, als er iets extra's voor het perso neel werd gedaan, kwam het wel eens voor dat de nachtdienst werd verge ten. "Gelukkig zijn er dan collega's die iets apart zetten." De functie van nachthoofd wordt in het schema uit 1992 van de organisa tie van het centrum niet genoemd. In het rijtje van arts, sociaal verpleeg kundige, fysio-en ergotherapeut, dië tiste, logopediste, pedicure en geeste lijke verzorging ontbreekt ze. Addy is dat nooit opgevallen maar benadrukt dat het werk in het tehuis 'gewoon dag en nacht doorgaat'. "We zijn geen clubje breiende zusters, die indruk bestaat misschien nog wel eens," zegt het nachthoofd. In het nieuwe schema dat in de maak is, zijn de av'ond-en nachthoofden overigens wel nadruk kelijk opgenomen. Namens het personeel van Ten Anker en Ter Valcke in Goes zit ze in de ondernemingsraad. En in die hoeda nigheid behartigt ze de belangen van haar collega's, dus ook die van de nachthoofden. Gymnastiek Doordat mevrouw Moerland maar drie nachten achtereen werkt heeft ze voldoende gelegenheid om andere dingen te doen. Een verjaardag bezoe ken is geen probleem omdat ze altijd laat met haar werk begint. Ook voor de gymnastiekvereniging WIK heeft ze tijd en energie over. Op maandag, woensdag en vrijdag geeft ze aan het eind van de middag in de Wellevaete les aan kinderen van acht tot twaalf jaar. Maar ook aan 50-plussers. Ze geeft ook haar eigen kinderen (de oud ste zoon is zestien) gymles. En dan zijn er nog de wedstrijden die op zaterdag plaatsvinden. Ook daar kan ze vaak present zijn omdat haar week enddienst maar eens in de drie weken valt. Bovendien is ze samen met haar man in de weer om alle kinderen uit het gezin naar de muziekschool in Tholen te brengen. "Ze spelen niet allemaal hetzelfde instrument. Het is dus halen en brengen." Daarnaast is ze al twaalf jaren actief in de werkgroep Kind en Ziekenhuis die voorlichting geeft op scholen over de opname in het ziekenhuis. Scholen kunnen een leskist huren. En een of twee van de vier vrijwilligers bezoe ken de scholen om met behulp van dia's de kinderen 'een beetje ver trouwd' te maken met het ziekenhuis. "We hebben daar steeds contact over met de keel-neus-en oorartsen, de kin derartsen en de anesthesie van Lie vensberg." De werkgroep bestrijkt Tholen, Sint-Philipsland en West- Brabant. In grotere tehuizen werken 's nachts zogenaamde zwerfwachten onder ver antwoordelijkheid van een nacht hoofd. Zij assisteren op de verschil lende afdelingen. "Dat is in Ten Anker niet zo. Daar is het tehuis te klein voor. Hier werkt het nachthoofd mee. Dat bevalt me ook beter dan de hele nacht zitten te wachten tot er iets gebeurt. Ik ben graag bezig. Ik vind het wel fijn om 's nachts te werken. Je kan er heel veel bij doen." 's Ochtends doet ze de deur van het nachtslot. De krantenbezorgers, de vroege dienst en keukenpersoneel kunnen elk moment komen. Hoewel het nog pikkedonker is, kondigen zij de nieuwe dag aan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 51