Big Deal uit Scherpenisse de laatste der Thoolse mohikanen Van slavenzang tot pop Groeten uit... Namibië Kleine zelfstandigen op het podium van de popmuziek Popdossier van Tholen Over smaak DONDERDAG 17 NOVEMBER SPECIALE EDITIE EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 JUBILEUMNUMMER 1944 1994 DE THOOLSE COURANT JUBILEUMNUMMER 1944 1994 DE THOOLSE COURANT Over koorzang, muziekverenigingen en orgelspel op Tho- len en Sint-Philipsland kun je wel een dag vertellen, maar het boek der popmu ziek is op beide eilanden mager. Echte bands, nog bestaand of uit het verleden, zijn met een vergrootglas te zoeken. Hier en daar is er een solist die vaak elders in een groep speelt en dan houdt het op. En van de popbands die er bestonden, hielden maar enkele het langer dan een paar jaar vol. Eigenlijk is er nog maar één Thoolse band over en dat is Big Deal uit Scherpenisse. Big Deal viert deze maand, net als de Eendrachtbode, een jubileum. In november 1989 is de groep namelijk opgericht. Drijvende krachten achter de viermansformatie zijn Ed en Anita Kouwenhoven-Verbaarendse uit Scherpenisse. Overigens is dit duo al heel lang actief in de 'muziek-busi- ness'. Ed 19 jaar en Anita 16 jaar om precies te zijn. Via hun muzikale acti viteiten hebben ze elkaar ontmoet en daaruit kwam niet alleen een huwe lijk, maar ook nog eens een standvas tig duo, dat zelfs de televisie haalde. Nummer één Big Deal is een band die qua genre niet voor één gat te vangen is. "We spelen echt allerlei soorten muziek. Van Nederlandstalig en popmuziek tot stevige rock", vertelt zangeres Ani ta. "We proberen telkens de nummer één van de top 40 in ons repertoire te krijgen. En we doen ons best om het origineel op de plaat zo dicht mogelijk te benaderen." Deze formule heeft blijkbaar succes, want de band mag zich de laatste tijd in een ongekende belangstelling verheugen. "We zitten nu voor de eerste helft van 1995 al bij na volgeboekt. Dat is nog nooit eerder gebeurd. Mensen bellen ons nu reeds voor een afspraak in 1996", zegt Ed, die bij Big Deal de keyboards bespeelt. "Maar dat is toch wel erg ver weg. Je weet helemaal niet hoe de zaken er dan voor staan." Toch is Big Deal een vrij stabiele groep die naast Ed en Anita bestaat uit gitarist Wim Breed uit Bergen op Zoom en zanger Frans van Geel uit Oud-Gastel. Breed is al zo'n vijftien jaar een muzikale bekende van de Kouwenhoven's. Van Geel sloot zich drie jaar geleden aan bij Big Deal. EdGerBoys Anita, afkomstig uit Bergen op Zoom, was vroeger al een echt zangeresje. "Ik heb altijd graag gezongen", vertelt ze. "Als we een toneelavond hadden op school en er werd in het stuk gezon gen, moest ik de hoofdrol doen. Zo heb ik nog eens in een toneelstuk gespeeld en daar voerde ik het liedje uit 'Mag ik van u een lift mijnheer?1. Ik Na de liefde is de muziek waarschijnlijk de meest uni versele taal. Het spreekt namelijk de emoties van de mens aan. Wie kan waarlijk zeggen dat hij of zij van geen enkele muzieksoort houdt? De één beperkt zich tot een bepaald genre en luistert uit sluitend naar mannenkoren, smartlappen, heavy metal of Gregoriaanse gezangen. De ander heeft juist weer een dermate brede smaak dat op zijn cd-plank Ludwig van Beethoven en de Beatles elkaar door het kunststof raampje aankijken. Een puber verafschuwt wellicht klassieke klanken en als hij vervolgens zijn walkman opzet om naar de nieuwste van Genesis of de Jazz-politie te luisteren, schudt zijn groot vader hoogstwaarschijnlijk het hoofd. Intussen doet moe der de afwas op het ritme van Jerry Lee Lewis. Er heeft altijd ontwikkeling in de muziek gezetenHandels 'Wasser Musik' zou in de tweede eeuw na Christus ook niet zo goed gevallen zyn bij de bevolking. Excessen blij ven er. Was het niet het won derkind WA. Mozart van wie men nu nog steeds niet weet of hij nou wél of niet een vrij metselaar was? En ook meni ge tekst van hedendaagse muziek is op zijn zachtst gezegd omstreden. Over smaak valt in ieder geval pri ma te twisten en dat gebeurt dan ook regelmatig. Het eni ge overduidelijke verschil tus sen een concert van Concor dia en de doorsnee discotheek is dat je bij het eerste niet na tien jaar aan een paar nieuwe trommelvliezen toe bent. Deformatie Big Deal met van links naar rechts: gitarist Wim Breed uit Bergen op Zoom, zangeres Anita Kouwenhoven-Verbaarendse uit Scherpenisse, zanger! gitarist Frans van Geel uit Oud-Gastel en toetsenist Ed Kouwenhoven uit Scherpenisse. zat toen in de eerste klas en er kwam een regel in dat lied voor die ging 'Die mijnheer is een schavuit', maar in plaats van schavuit zong ik 'slaguit'. Dat vond het publiek natuurlijk schit terend en ze hebben er hartelijk om gelachen, maar ik zong gewoon het nummer uit." Ook haar man, de in Rotterdam gebo ren Ed, is al jong begonnen met musi ceren. Hij wilde altijd graag op orgel les, maar zijn ouders besloten dat hij beter piano kon leren spelen. Dat beviel niet en Ed viel toch weer terug op het orgel. Zijn eerste optreden, samen met Gerrie Paulusse uit Sint- Maartensdijk, gaf hij op 15-jarige leeftijd in café Zeelands Welvaren in Scherpenisse. Samen met Gerrie Pau lusse vormde hij de EdGer Boys. Deze formatie zou een hele tijd stand houden. Familie Het echtpaar Kouwenhoven heeft, behalve het lustrum van Big Deal, deze maand nog iets te vieren. Anita en Ed zijn namelijk 12,5 jaar getrouwd. Nadat ze in het huwelijk getreden waren, woonden ze zes jaar in Sint-Annaland. Daarna verhuisden ze naar Scherpenisse waar ze al weer zo'n 6,5 jaar wonen en werken. De eerste kennismaking van Anita en Ed kwam op een avond in Roosenoord. Daar traden de EdGer Boys op en Anita kwam met de dansgroep van Janvier. Vader Verbaarendse wilde zijn dochter graag op het podium zien en regelde een liedje voor haar. Het bleef er niet bij één, maar het werd een hele reeks. "Ik heb geloof ik wel twee uur op dat podium gestaan", vertelt de zangeres. Dat was het begin van wat later Anita en de EdGer Boys zou worden. Maar de ouders van Anita wilden haar alleen mee laten gaan naar een optreden als de vader en moeder van Ed ook meegingen. De jonge organist was meteen verliefd toen hij de jonge zangeres zag, maar die was nog niet meteen in de wolken. "Dat kwam later pas, ik had toen eigenlijk nog verkering met iemand anders." Het muziektalent van de familie Kou wenhoven bleef niet bij vaderen moe der steken. Ook dochter Jessica van negen en zoon Maurice van vier heb ben muzikale genen. "Het gaat met hen precies hetzelfde. Mijn dochter heeft ook een mooie stem. Ze zingt ook graag, bijvoorbeeld het liedje 'Een nieuw begin' uit de film Aladdin", ver telt Anita. En zoals het een goede moeder betaamt, is het haar aan te zien dat ze daar best trots op is. Succes Laat men niet te licht denken over het succes van het duo Kouwenhoven. Twee jaar zong Anita mee met de EdGer Boys. Het nummer 'A la vie, la mort' werd bijna hun doorbraak. "Johnny Hoes had het nummer gehoord en vond het zo goed dat hij het uit wilde brengen", vertelt Ed over die tijd. "Maar hij wilde alle rechten hebben en dat vond ik toch echt te veel. Toen is dat afgeketst. Als we dat wel hadden gedaan, was ons leven misschien heel anders gelopen." Hoe wel het nummer een Franse titel heeft, die zoveel betekent als 'na het leven, de dood', was de tekst van het nummer Popmuziek, of liever gezegd moderne muziek, is een breed begrip. Klassiek en modern zijn twee takken van dezelfde stam. Beide ontwikkelden zich vanuit de religieuze muziekvormen uit het verre verleden. De westerse klassieke muziek werd gevormd door de Europese beschaving die haar bronnen vindt in Griekenland, of Italië zo u wilt. Maar onze moderne muziek kwam uit een heel andere hoek. De slaven die uit Afrika werden meege voerd naar Amerika, bezongen daar hun wel en vooral hun wee. Latere generaties die de Engelse taal overna men, ontwikkelden deze gezangen tot de blues en jazz. Dit was het begin van de popmuziek. Met de rock 'n roll werd een nieuw tijdperk ingeluid. Maakten voor die tijd nog de voortvloeisels uit de blues (zoals country and western en rhythm and blues) en de jazz be-bop en dixieland) de dienst uit, na de rock 'n roll breidde de moder ne muziek zich uit in allerlei richtingen. De oude stijlen bleven, maar er kwamen veel muzieksoorten bij zoals soul, funk, punk, disco, hardrock, metal, hip-hop en house. Op dit moment gaat pas echt de leus 'voor elk wat wils' op. De naam popmuziek is wat misleidend. Het is een afkorting van het Engelse 'popular music' ofwel 'populaire muziek'. Oorspronkelijk werd het gebruikt voor alle muziekgenres die bij jongeren populair waren. Tegenwoordig dekt de term niet alle moderne muziek meer. aanvankelijk in het Engels gesteld. "Ja, dat was toen in de mode hè", legt Anita uit. "Net als BZN dat toen dat lied 'Mon Amour1 had." Ed voegt daar aan toe: "Eerst stond de tekst in het Engels, maar later heb ik het, in de pauze van een optreden, veranderd in een Nederlandstalig lied." Ook Waar is de poort' was zo'n moment waarop het echtpaar uit Scherpenisse op het punt van een doorbraak stond. De pla tenmaatschappij zag aanvankelijk wel brood in het nummer, maar toch liep het allemaal anders. Dat weerhield het duo er niet van om toch in het tv-pro- gramma Sprekershoek op te treden en ook op de vaderlandse radio waren hun hits regelmatig te beluisteren. "Vooral bij Veronica", herinnert Ed zich nog. Arrogant Achteraf zijn Ed en Anita blij dat ze geen professionele musici zijn gewor den. "Ach, je ziet wel veel bekende mensen zoals Chiel Montagne, vader Abraham en Ad Rooland, maar je ver andert er veel door", zegt Anita. "Je wordt vanzelf arroganter en alleen al daarom zou ik nooit een beroeps wil len worden. Nee, ik ben best tevreden zo. De ene avond geef ik me helemaal op het podium en 's morgens ben ik dan weer gewoon mevrouw Kouwen hoven met twee kinderen." Uit de volle agenda van Big Deal blijkt overigens dat de 'amateur-musi ci' het toch ook behoorlijk druk kun nen hebben. "We streven naar één, hooguit twee optredens per week", vertelt de zangeres. "Dan is het nog vol te houden. Je moet er ook allebei voor honderd procent achter staan, anders gaat het niet. We doen het best graag en zolang we kunnen, gaan we gewoon door. Maar het moet geen 'must' worden. Onze ouders komen op Jessica en Maurice passen als we weg moeten. Gelukkig vinden de kinderen dat juist erg leuk en ze vragen wel eens: 'Moet je nog niet weg ma? Dan komen opa en oma.' We hebben ons dus nog geen zorgen te maken over de kinderen. Maar als het gezin eronder gaat lijden, stoppen we ermee." Afwisselend Na Anita en de EdGer Boys volgden er nog diverse bands waarin het duo Kouwenhoven optrad. Zo waren er Setpoint, Intermezzo en ook de Thool se band Heat (een afkorting van Hans, Ed, Anita, Ton). Daarin speelden ook Hans van Elteren en Ton Goossens die later bekend zou worden met de populaire band Garfield die menig maal optrad tijdens het schuurfeest van de PJZ en de Thoolse braderie. Ze vielen ook in voor bands als Birdland waarin onder anderen de nu vrij bekende sessiegitarist Sjaak Verburgt speelde. Big Deal, dat in 1989 werd opgezet, heeft een vrij simpele bezetting van gitaar, keyboards en zang. "Een bas of drum hebben we niet, die zetten we in de sequenser (een apparaat dat voor geprogrammeerde muziek afspeelt red.). We zijn dus maar met vier man. Dat heeft wel zijn voordelen, want je hebt veel minder strubbelingen. Ieder een heeft per slot van rekening zijn eigen mening", legt Anita uit. mer aan. Dat gaat echt op het gehoor, we schrijven geen muziek op. Mis schien hebben we er gevoel voor, maar het gaat meestal vrij vlot", legt de zangeres uit. En door tegenslagen laten de bandleden zich niet afschrik ken. Dat blijkt wel uit het feit dat Ed, die speelt in SPS 3, zich onlangs op het voetbalveld verstapte en zijn kuit been brak. Nog in het gips, verscheen hij echter wel op een optreden in het ABG in Bergen op Zoom. Een conse quente invulling van de woorden 'the show must go on'. Toekomst Het duo Anita en Ed is ook nog niet helemaal verleden tijd. Vorig jaar zomer rolde de verzamel-cd Anita en Ed van de persen met een compilatie van hun werk. Deze compact disc is al drie keer bijgemaakt. Intussen gaat Big Deal gewoon verder met optre dens in voornamelijk Zeeland en West-Brabant. Het aandeel in het voorprogramma van de Achterhoekse rockformatie Normaal in 1993 op de Speelmansplaten, was een hoogte punt. Het lijkt er in ieder geval op dat de woorden die zo vaak bij talenten jachten uitgesproken worden, voor Big Deal nog wel een poosje blijven gelden: 'Van deze groep zullen we in de toekomst nog veel horen'. Het repertoire van Big Deal omvat eigenlijk ook 'voor elk wat wils'. Van Nederlandstalige muziek via pop tot stevige rockmuziek. "Ik houd alleen niet zo van die echte smartlappen. Maar als het goede muziek is, probe ren we dat in te passen", zegt Anita. Als ze de agenda voor de komende tijd laat zien, blijkt dat het publiek ook zeer gevarieerd is. "De ene avond heb je een bruiloft met veel Nederlandsta lig werk en de volgende keer sta je op een schuurfeest met 1200 man met flink stevige muziek. En die afwisse ling is ook best leuk." Haar persoonlij ke favorieten kan Anita moeilijk aan wijzen. "Maar Laura Pausini en Whit ney Houston vind ik wel erg goed. De Italiaanse teksten van Pausini zijn echt niet gemakkelijk te zingen. Maar een Italiaanse kennis heeft me verzekerd dat ik het goed uitspreek. We krijgen er ook leuke reacties op van het publiek." Druk Het valt soms niet mee voor Ed en Anita om met de band op te treden of te repeteren, want beiden hebben hun handen vol aan hun eigen zaak, druk kerij Limovi in Scherpenisse. De klanten willen een perfect produkt en het moet het liefst morgen af, dus is de werkdruk erg hoog. "Maar zolang het nog gaat, blijven we het doen. Het is toch gewoon een stukje ontspanning", zegt Anita. Hoewel ze niet veel tijd hebben om te repeteren, mede omdat zanger Frans van Geel ploegendien sten draait, lijkt Big Deal dat niet nodig te hebben. "We komen gemid deld één keer in de drie weken bij elkaar en pakken dan een nieuw num- De Thoolse geschiedenis kent een aantal bandjes die vooral in de jaren '80 actief waren. Om er een paar langs te gaan: De Sint-Annalandse band Track Freeze met Hans van Zetten en Adrie van Dijke (die ook nog bij The Flu zong). Het eveneens Sint- Annalandse The Flu bestond uit Rob van der Kleijn (als enige uit Sint-Maartensdijk), Nico Neef, Chris van Schet sen, Kees Goedegebuure en Bram Goedegebuure. Dan was er de Thoolse formatie Free Style met Martin Fond- se (deed conservatorium en is nu jazzpianist in De 8-baan), Kees van Herk, Gerrie de Haan en Hans Timmerman. De hardrockgroep Black Page, een Oud- en Nieuw- Vossemeerse mengeling, bestond uit Toine Hommel, A ndré Hamers, A ndré Verfla ge, Nick Roozeboom en Leo Piasmans. Uit Tholen kwam ook de groep Custom met ondermeer Boudi Hoogedeu- re en Peter Geluk. Onlangs stopte deze band ermee. De gospelrockformatie New town, bestaande uit Henrico en Johan ter Beek, Jan Hoogstrate en Rolant Quist uit Tholen en Wim van Halum uit Oud-Vossemeer, ging twee jaar geleden uit elkaar. Deze groepen gingen allen tenonder. Er bleef eigenlijk maar één band staan en dat tvas Big Deal uit Scherpenisse. Daarnaast zijn er nog duo's zoals Twee op 'n Rij uit Tholen en solisten waaronder Gini Lee (Ineke Potappel) uit Sint-Maartens dijk en Naughty Johnny (Johnny Stoutjesdijk) uit Oud-Vossemeer. Verder zijn ook Leen Berrevoets en Han Jansens bepaald geen onbe kende namen voor de Thole- naren. Anita en Ed Kouwenhoven hopen 'hun' band nog lang voort te kunnen zetten. De Eendrachtbode betekent voor mij heel veel. Het bindt de banden met het oude vaderland en dan voornamelijk met het eiland Tholen. Dat schrijft ons de 78-jarige Janna Uyl, die al 38 jaar in Namibië woont. Ze is geboren in Poortvliet. 'Ik lees de krant helemaal door en natuurlijk is de een soms interessanter als de ander. Prachtig vind ik vooral de stukjes over echtparen die zoveel jaar getrouwd zijn, omdat er meestal een stuk geschiedenis bij geschreven is'. Mejuffrouw Uyl knipt de verhalen uit en maakt er een plakboek van, wat ze ook deed met de verhaaltjes 'Mee- krabbels' die ooit in de Eendrachtbode verschenen. 'Alles wat mij interesseert knip ik uit, ook sommige van de prachtige gedichten'. De Eendrachtbode komt over de hele wereld, want mejuffrouw Uyl stuurde haar exemplaar jarenlang door naar Kaapstad in Zuid-Afrika (1600 km verderop), waar haar zus en zwager Sakko (twee jaar eerder geëmigreerd) woonden. In Nederland werkte Janna Uyl in een bejaardentehuis in Aalsmeer, toen ze besloot te emigreren. Ze was 24 jaar lang hoofd van het bejaardentehuis van de Nederlands Gereformeerde Kerk in Windhoek en ging elf jaar geleden met pensioen. Daarna was ze een jaar lang terug in Nederland en sindsdien bezocht ze ons land nog drie keer. Met haar zus in Kaapstad - haar zwager overleed vorig jaar - houdt Janna Uyl regelmatig contact. Dat is geen probleem omdat er bijna dage lijks een vliegtuig gaat en de vlucht maar twee uren duurt. We praten nog altijd Zeeuws met elkaar, zelfs over de telefoon', schrijft Janna Uyl. J"3'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 41