Thoolse leerlingen Calvijn College over hun eiland Vier scholieren over. de Eendrachtbode Groeten uit... Zwitserland J Tholengevoel Ode an d' Eendrachtbode DONDERDAG 17 NOVEMBER SPECIALE EDITIE EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 JUBILEUMNUMMER JUBILEUMNUMMER 1944 1994 DE THOOLSE COURANT DE THOOLSE COURANT yr HElïÈTIA 5 1944 1994 Tholen is eigen, is thuis Sandra Zwerus: Of ze de Eendracht bode thuis leest? "Soms wel!" Het gezin Zwerus krijgt de Eendrachtbode van oma. En over het algemeen kan Sandra het niet laten om even te kijken wat er zoal in Stavenisse speelt of heeft gespeeld. Die stukjes leest ze dan. "Leuk," vindt ze, "want als er later op school gepraat wordt over wat er allemaal is gebeurd, dan weet ik er ook alles van!" Hendrik Jansen leest de Eendracht bode letterlijk van voor naar achter en van achter naar voren. Hij vindt het heerlijk. "Het is leuk geschreven en je weet ten minste wat er allemaal op het eiland gebeurt." Als ik om kwart voor negen de school bin nenstap, zitten de vier leerlingen al op me te wachten. Het is een vroe gertje, zo midden in hun herfstvakantie. Maar ze zijn present, stipt. Als ik er later met enige verbazing de con ciërge naar vraag, glimt op zijn gezicht iets van trots. "Ja, als ze hier wat toezeg gen, dan staan ze er ook voor, nemen de verantwoor ding en zullen er nooit met hun petje naar gooien. Voor de gelegenheid is de grote tafel in de gemeenschappelijke docenten kamer gekozen. Koffie gaat rond en wanneer een schaal stroopwafels op tafel komt, is het feest compleet. "Zeg, zo aardig mag je ook wel eens zijn tij dens school", grijnst Hendrik Jansen vriendschappelijk richting conciërge. Die neemt het compliment voor lief en schenkt nog een kopje koffie in. Vier leerlingen zijn het, geboren en getogen op het eiland Tholen. Een eiland dat voor hen meer blijkt te zijn dan een willekeurig stukje Nederland. Het is een thuis waar nog enige, bescherming, veiligheid wordt gevoeld. Elk van hen hoopt dan ook in Jessica Wisse, afkomstig uit Oud-V'os se meer, is free-tan- cejournatist en hoofdzakelijk werkzaam binnen de onder- wijsjournalistiek. Ze volgde haar opleiding aan de Evan gelische school voor journa listiek te Amersfoort. Op dit moment werkt ze als interim- voorlichter bij het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum (CPS). Bij Mariska Baaij thuis hebben ze de Eendrachtbode niet. Maar haar oma heeft 'm wel. "Als ik daar ben en ik zie de Eendrachtbode liggen, dan kijk ik de krant altijd even in. Laatst ook weer, en toen zag ik allemaal beken den óp foto's. Dat is gewoon hartstik ke leuk." Bij z'n opa grijpt Arjan Knuist altijd naar de Eendrachtbode. Even doorbla deren, koppensnellen en hier en daar een stukje lezen. "Het is leuk om te zien en te lezen wat ze over je eigen dorp schrijven. Later praat je daar dan over met je vrienden, bijvoorbeeld als er een ernstig ongeluk is geweest of zo." de toekomst een eigen plekje te vin den binnen de Thoolse gemeenschap. Ze kwamen speciaal naar school om daar iets over hun eiland te vertellen. Blii Sandra Zwerus vond het absoluut geen probleem om midden in haar vakantie naar school te komen. Inte gendeel! "Ik was gewoon blij dat ik weer naar school kon", zegt ze haast opgelucht. Ietwat verbaasd kijk ik haar aan. Meent ze het of... "Nee echt," verzekert ze met een lachje, "ik vind school leuk. Mijn vrienden zijn er en het is er haast altijd gezellig." Met deze wetenschap in het achterhoofd is het ook niet zo verwonderlijk dat Sandra nu al heeft besloten dat ze later lerares wil worden. Het lijkt haar heer lijk continu met school en onderwijs bezig te zijn. Of het basisschool dan wel middelbare school wordt, weet ze nog niet precies. Dat komt nog wel. Voorlopig heeft de dertienjarige uit Stavenisse het echter druk genoeg in de tweede klas havo/vwo met daar naast ook nog eens haartumclub. Tur nen is Sandra's grote hobby. Tot nu toe heeft ze weliswaar nog geen prij zen gewonnen. Maar, wat niet is, kan nog komen en binnenkort doet haar club mee aan een Zeeuwse wedstrijd. Dus wie weet. Sfeer Tot nu toe kan Sandra nog naar school op het eiland zelf. Maar dat wordt snel anders, weet ze. De bovenbouw havo/vwo zit bijvoorbeeld in Goes. "En om te studeren moet ik natuurlijk ook ergens anders heen." Jammer? Ja, dat wel. Wat vindt ze dan zo speciaal aan het eiland en de sfeer die er hangt? "Hier heb je veel christenen" zegt ze uiteindelijk aarzelend. "Neem nou bij voorbeeld onze school, die is ook christelijk." Volgens Sandra maakt dat wel degelijk iets uit. "Als ik naar een school in Bergen op Zoom ging, dan zou ik zeker gepest worden omdat ik naar de kerk ga. Maar hier gaat ieder een naar de kerk en daardoor is het Elke veertien dagen vallen er twee Eendrachtbodes in de bus bij Joke Amsler-Donken in het Zwitserse Bremgarten. 'Al het andere blijft lig gen en als eerste worden de familiebe richten uitgebreid gelezen. Vaak de enige manier om iets van vroegere klasgenoten of bekenden te horen. Wie gaat er trouwen? Wie kreeg gezinsuitbreiding? Daarna komen de andere reportages eraan', schrijft de 26-jarige, in Scherpenisse geboren, Joke ons. Na de opleiding tot Z-verpleegkundi- ge in Apeldoorn ging ze drie jaar gele den naar Zwitserland, om er te werken in een tehuis met meervoudig gehan dicapte kinderen. Voor een jaartje, dacht ze. Maar ze leerde een Zwitser kennen en trouwde een jaar geleden. De Eendrachtbode kreeg ze als huwe lijkscadeau. "Fijn om, vooral de eerste tijd, het definitieve afscheid van Hol land een beetje goed te maken'. Haar man heeft ons land in zijn hart geslo ten, schrijft Joke: 'omdat Hollanders zo spontaan kunnen zijn en je in Hol land zo heerlijk ver weg kunt kijken'. Naarmate de tijd voortschrijdt, merkt ze dat het moeilijker wordt om je nog echt bezig te houden met wat er op Tholen gebeurt. Het komt verder van je af te staan. Maar het lezen van een Nederlandse krant is voor Joke een welkome aanvulling op het Zwitser duits dat in Bremgarten gesproken wordt, en op het Duits dat er gelezen en geschreven wordt. 'Verleren doe je het Nederlands en Thools niet. Maar fouten maken bij het praten en het schrijven komt steeds vaker voor', schrijft Joke Amsler. Mariska Baaij: Als je wilt gaan leren, weet je dat je op het eiland niet terecht kunt en dat je dus verder weg moet. Arjan Knuist: Mensen kennen elkaar hier en leven met elkaar mee. helemaal niet raar." Ze voelt dat als een voordeel. Uiteindelijk zal ze echter toch het eiland moeten verlaten om te gaan stu deren, dat weet ze. Maar later hoopt ze zeker terug te komen om hier haar beroep te kunnen uitoefenen. Jarig Hendrik Jansen woont in Poortvliet, op 20 minuten fietsafstand van school. "Maar vanaf vandaag hoef ik niet meer per se te fietsen", lacht hij meteen. Een vragende blik blijkt vol doende aanmoediging om hem trots te laten vertellen: "Ik ben vandaag 16 geworden!" In de fietsenstalling had ik de stoere brommer zien staan en enthousiast spreek ik mijn bewonde ring uit. Een brommer, en wat voor één- Eerlijk vertelt hij dan dat het de brom mer van z'n neef is, wat niet wegneemt dat hij er nu toch maar even lekker op kan rondcrossen. Hij houdt van brom mers en wellicht krijgt hij er later beroepsmatig mee te maken. De poli tieschool wil hij gaan doen, dus wie weet komt hij uiteindelijk nog terecht bij de motorbrigade. Maar eerst de mavo afmaken. Hij zit in de vierde en de tijd vliegt. Volgend jaar om deze tijd zit hij waarschijnlijk op de uni- formschool in Goes. Wat dat voor 'n opleiding is, weet hij niet precies. Iets als een algemene vooropleiding in die richting, zo schat hij in. En daarna wordt het waarschijnlijk de politie school. Het hoe en waar, is voor hem nog niet duidelijk. Hij is er nogal relaxt onder. Eerst maar eens druk maken over de dag van van daag en daarna zien we wel weer ver der, lijkt z'n hele houding uit te stralen. Onderuitgezakt hangt hij gezellig in jr Sandra Zwerus: Als ik naar een school in Bergen op Zoom ging, dan zou ik zeker gepest worden omdat ik naar de kerk ga. Hendrik Jansen: Geef mij Tholen maar, daar is het tenminste lekker rustig. z'n stoel te kletsen. Over school, over het eiland. Vissen en geloo f Wat hij zo bijzonder vindt aan het eiland? "Het water", komt het prompt, haast zonder dat hij erover hoeft na te denken. "Er is hier overal water, je kunt zwemmen en vissen waar en wanneer je wilt." Hendrik is dol op vissen. "Je moet er wel geduld voor hebben", geeft hij toe. Snel en grinni kend brengt hij echter meteen enige nuancering aan: "Voor vissen heb ik geduld, maar voor andere dingen niet hoor. Bij vissen is het iets anders, je vist samen met anderen en dan is het sowieso gezellig om met elkaar bezig te zijn." Dat de kerk en het geloof op Tholen een grote rol spelen, is onmiskenbaar. Wat vindt hij daarvan? Ziet hij het als een voordeel of leeft het voor hem niet zo? Het is even stil. Bedachtzaam staart hij naar de vloer en trommelt zachtjes met z'n vingers op de stoel leuning. Dan, op nadenkende toon: 'Tja, bij ons in het dorp gaat iedereen naar de kerk. Je bent ermee opge groeid en je weet dus niet beter. Het geloof zit gewoon overal in, dat hoort bij je." Trots Z'n sterk Zeeuwse accent brengt me ertoe te vragen naar het Zeeuwse dia lect. Geeft hij de voorkeur aan het Zeeuws of spreekt hij liever Neder lands. "Ik praat m'n eigen taal", zegt hij niet zonder chauvinisme. "Daar ben ik trots op! En of je nu dialect praat of niet, ze horen toch wel dat je een Zeeuw bent." Al met al kan Hen drik zo gauw geen nadeel ontdekken aan het leven op het eiland Tholen. "We leven niet meer in de tijd van de pontjes, er zijn toch bruggen waar je altijd overheen kan!" Met een oplei ding tot politieman in het vooruitzicht, staat vast dat hijjbinnenkort het eiland af moet. In eerste instantie om naar de uniformschool in Goes te gaan, gevolgd door de politieschool. Jam mer? Dat weet hij eigenlijk niet. Wel hoopt hij uiteindelijk als politieman, terug te komen. Nee, grote steden als Amsterdam en Rotterdam trekken hem absoluut niet. "In Rotterdam loop je het risico dat je, voordat je er erg in hebt, wordt doodgeschoten. Nee, geef mij Tholen maar, daar is het tenminste lekker rustig." Verpleegster Mariska Baaij komt uit een gezin van vijf meiden en een jongen. Ze zit in mavo drie en weet nu al zo goed als zeker dat ze uiteindelijk in de verzor gende sector terecht zal komen. Als A-verpleegkundige of misschien als verpleegster op een kraamafdeling. Bezig zijn met mensen, helpen waar geholpen moet worden. Dus ook voor Mariska ziet het ernaar uit dat ze over zo'n anderhalf jaar het eiland zal verla ten om elders verder te kunnen stude- "Als je wilt gaan leren, weet je dat je op het eiland niet terecht kunt en dat je dus verder weg moet", zegt ze schou derophalend. Zo is het nu eenmaal. Niet dat ze erom staat te springen, want Tholen is voor haar helemaal 'eigen', het is 'thuis'. "Ik ben hier gewoon gewend, dus het liefst zou ik natuurlijk in Tholen zelf blijven. En als er op het eiland een ziekenhuis stond, kwam ik ook zeker terug." Dat ziekenhuis staat er echter niet. Zelf noemt ze nog even kort Ten Anker. Ja, ze zou bijvoorbeeld de bejaardenver zorging in kunnen gaan. Maar uit alles blijkt duidelijk dat de verpleging voor Mariska de voorkeur heeft boven de verzorging. Na de mavo zal ze dus waarschijnlijk naar Bergen op Zoom vertrekken om daar de inservice-opleiding tot A-ver pleegkundige te volgen. Bergen op Zoom vindt ze op zich ook wel een gezellige stad, alleen is de sfeer daar zo totaal anders. Ze komt er nu niet zo bijster vaak. Af en toe, als ze met een stel vriendinnen gaat winkelen bij voorbeeld. Vijf moeders Arjan Knuist woont in Sint-Maartens dijk en gaat dit jaar voor het eerst naar de middelbare school in Tholen. Hij is een nakomertje in het gezin Knuist en scheelt elf jaar met de jongste van vier zussen. De oudste twee zijn inmiddels getrouwd en uit huis. Dat voorkomt zeker een hoop ruzies, of... "Poeh", reageert Arjan heftig. "We hebben best wel eens ruzie hoor. Soms lijkt het haast net of je vijf moeders hebt en dat is niet altijd even leuk." Wat hij in de toekomst graag wil wor den? Daar heeft hij nog niet zo heel precies over nagedacht. Er zijn zoveel leuke en interessante mogelijkheden. Maar zoals het er nu uitziet, gaat hij waarschijnlijk de technische richting op en dan het liefst iets met tekenen. Architect bijvoorbeeld? "Ja, dat lijkt me bijvoorbeeld erg leuk." Dorpsleven Zijn voorkeur voor techniek komt nu al tot uiting in zijn hobby. "Ik bouw heel veel met technisch Lego", vertelt hij enthousiast. Beschikbare ruimte is volgens hem geen probleem. Desnoods gebeurt het midden in de kamer en z'n ouders en zussen moeten er dan maar overheen stappen, vindt Arjan zelf. Hij voelt zich op het eiland voor de volle honderd procent op z'n plaats, als een vis in het water en dat water is heerlijk dichtbij zodat je 's zomers lek ker kunt zwemmen. En op het eiland zo rustig. Al met al vindt Arjan Tho len zo gek nog niet en is hij er trots op dat hij van het eiland komt. Tholen, waar het echte, ouderwetse dorpsle ven nog te vinden is. "Mensen kennen elkaar hier en leven met elkaar mee", vertelt hij. Die betrokkenheid ziet Arjan als een voordeel, al vindt hij wel dat het in sommige gevallen ook een nadeel kan zijn. Maar de voordelen van het Thoolse leven overheersen en zoals hij het nu ziet, wil hij ook later liever op het eiland blijven. In en in donker is het. Maar zelfs nu kan ik de plekjes aanwijzen. Onopval lende plekjes die voor mij stukjes her innering vormen. Kijk, daar waar nu die fabrieken staan, graasden vroeger bijvoorbeeld schapen. Ik fietste er langs op weg naar school. En ginds groeide een boomgaard, net als even verderop. Als kind durfden we er na schooltijd zo af en toe om een appel te bedelen. Of we doken stiekem de prui- mengaard in en vulden onze jaszakken tot ze uitpuilden, vaak met nog maar halfrijpe vruchten. Er is zo veel verdwenen de laatste jaren, zoveel bijgekomen aan fabrie ken en nieuwbouw. Tholen is veran derd, ik ben veranderd, zoals dat gaat. En zo hóórt het ook Maar toch, als ik m'n ogen sluit, komt opnieuw dat Tho lengevoel over me, de rust, de gebor genheid. Bij een verlaten polderhalte stap ik uit de bus. Midden in de stilte van de late avond sta ik, m'n tas naast me op de grond. De laatste kilometer naar Botshoofd moet ik lopen. Ik wandel langzaam, genietend van kleine geluidjes, geuren, de natuur, het bui ten zijn. Glimlachend gluurt de maan tussen de wolken, grillige schaduwen scheppend. De volgende ochtend fiets ik door een wittiggrijs herfstlandschap waar de vettige polders uitgeput liggen te wachten op de winter. Tractors rijden af en aan met de aardappeloogst. De smalle kronkelweg glibbert van de modder. Hier en daar ploegt een boer met stevige passen over z'n land. Groetend gaan handen de lucht in. Een vertrouwde roep draagt ver in de frisse ochtendlucht. De vriendelijk heid die alles uitstraalt. Ja, misschien zijn er stukjes van Tholen veranderd, misschien ben ik een beetje veran derd. Maar toch... het eiland, het blijft Tholen. En ik filosofeer over het feit dat waar je vandaan komt, een klein stukje ver klaart van het wonder dat je bent zoals je bent. Jessica Wisse Eêr a de lezers dienke at ut fuuftugjaerug bestaen van d' Eendrachtbode an m'n andacht vurbie zou haen, wi 'k toch êêst us uut de doeken doe, a tat vurkêêrt hedocht is. Want dieheene die dat siefer fuuftug over 't dót hezien ent zèlluf mis. 'k Dienke wè, da 'k naemus oalle lezers de redaksie mag fieleseteere mee 't fuuftugjaerug bestaen van dit weekblad. En 'k wil perbeere om op mien wieze mee te dêêle oe a tat in 1944 ontstaen is. Wijle Brêêl 'Eiboer zag 't indertied wè zilte om zoo'n blad uut te heeve, want ie oa 'n eekel an wieë in spitte. In d'uuskaemer is toen 't Meededêêliengeblad vö Toole in Flupland ontstae. Zonder studêêre daevö is 'n daemee an de hank hehae. In werèmpel, da krantje viel bie vee ménsen in de smaek. 't Kwam inêêns hoed over in dal ziej' nie zoo vaek. Plaeseluk nieuws in femieljebrichten wóöre oaltied hraeg heleeze. Dae staen dan oak vee weeteswaerdugheeden in, lae m'n êêrluk weeze. In de loap van d'n tied is t'r de naem Eendrachtbode an heheeve. 't Is jammer dat 'Eiboer dit juubeleum nie mêê mocht beleeve. Ma z'n zeune Wim is in z'n voaders voetsporen hetraeje in zo a te zjaek d'r noe bie staet, is 'n best tevraeje. Oak eit 'n pèrsenêêl die at 'r 'n bestaen an A 't lezerstal zoo bluuft - of mocht 't weeze, toeneemt - dan rédde ze 't wè. 'k Oope van arte da t' Eendrachtbode 'n nieuw juubeleum tehemoet mag hae in a tan de saemenlezers zelluf abbenee ööre, za 't werèntug wè hae. L.M. Hendrikse-Everaers, Stavenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 37