Stamreeks van Willem Heijboer ift Journalistieke ziel en zaligheid op Tholen De bezorger -a» ril#, THOLEN/ST. PHILIPSLAND Abonnees dag- en nieuwsbladen 2 SPECIALE EDITIE EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT DONDERDAG 17 NOVEMBER Zoeken naar voorouders in archief JUBILEUMNUMMER 1944 1994 JUBILEUMNUMMER 1944 1994 DE THOOLSE COURANT DE THOOLSE COURANT jm jfc De geslachtsnaam Heijboer wordt in de doop- en trouwboeken van de plaatsen op Tholen voor het eerst genoemd op 2 mei 1627, bij de doop te Stavenisse van Cornelia, dochter van Willem Mattheus en Maeyken Heyboers (zie hieronder bij 2). De doop- en trouwboeken van Sint-Maartensdijk vermelden de naam voor het eerst in 1666 als Willem, de zoon van Mattheus Willemsen Heyboer en Magdalena Cornelissen Logiersen, wordt gedoopt. Bovengenoemden woonden zeer waarschijnlijk in de Noordpolder, in de veld- hoek De Hoge Heye. Dit was ook de naam van een hofstede die daar stond en rond 1835 werd afgebroken. (Mededeling wijlen A.W. Kloet). Deze veldhoek bestond volgens achttiende eeuwse overlopers geheel uit vronen, d.w.z. gronden waarvoor minder of geen polderlasten werden betaald. Dr. P.J. Meertens ver meldt in Zeeuwse Familienamen, blz. 84, dat de naam Heyde in Zeeland veel voorkomt. Hij is van mening, dat heyde in Zeeland de betekenis heeft: al het land dat niet in de polder lag, maar ook geen gors of schor was, zoals duinen, geestgronden en andere hoge gronden. De vronen van de Hoge Heye, de woon plaats van de Heyboers (beroepsnaam), sluiten hier goed op aan. Voor deze stamreeks zijn gegevens verstrekt door J.J. Bevelander te Oud-Vos- semeer (generaties 6b en 7b) en de genealogische werkgroep Tholen. 1. Matteus geboren circa 1575. 2. Willem Matteusen geboren circa 1600. Hij huwde I vóór 1628 met Maiken Comelis Heyboers, overleden vóór dec. 1655. Hij huwde II, ondertrouw St.Maartensdijk 4 dec. 1655, met Adriaenken Willems den Roon (weduwe van Gabriël Cornelissen), overleden na 25 mrt. 1667, dochter van Willem Leendertsen en Geertruyt Jans. Uit het eerste huwelijk werd geboren: 3. Mattheus Willemsen Heyboer gedoopt St.Maartensdijk 21 nov. 1632, overleden vóór april 1685. Hij huwde, ondertrouw St.Maartensdijk 27 feb. 1655, met Magdalena Logier sen (weduwe van Stoffel Jansen en voordien van Thomas Sturmezand), gedoopt St.Maartensdijk 8 nov. 1631overleden tussen 1685 en 28 juni 1694, dochter van Logier Marinussen Cranck en Lijntje Gabriels. 4a. Marinus Mattheusen Heyboer gedoopt St.Maartensdijk 2 jan. 1656, overleden vóór 1684. Hij huwde II St.Maartensdijk 3 apr. 1679 met Adriana Cornelisse van de Werve, gedoopt St.Maartensdijk 25 nov. 1657, overleden aldaar juni 1737, dochter van Comelis Jasperse van de Werve en Anneke Geene. Zij her trouwde met Willem Claasse Polder man. (In de Eendrachtbode van 7 juli 1988 is een andere stamreeks Heijboer gepubliceerd die de genera ties 4a t/m 7a uitvoeriger beschrijft). 5a. Mattheus Marinusse Heyboer gedoopt St.Maartensdijk 5 apr. 1682, overleden St.Annaland 3 nov. 1770. Hij huwde I St.Annaland 11 mrt. 1705 met Neeltje Cornelisdr. Pelle, ged. St.Annaland 20 mrt. 1683, overleden aldaar 4 aug. 1717, dochter van Cor nells Pelle en Catharina. Mattheus huwde hierna nog vier keer. 6a. Cornelis Heijboer gedoopt St.Annaland 21 feb. 1712, overleden St.Maartensdijk vóór 15 sep. 1755. Hij huwde St.Annaland 31 jan. 1738 met Kaatje/Catharina Kaashoek, gedoopt St.Annaland 5 nov. 1719, overleden St.Maartensdijk 5 jan. 1764. 7a. Adriaan Heijboer geboren St.Maartensdijk juli 1749, overleden St.Annaland 13 sep. 1812. Hij huwde St.Annaland 19 okt. 1773 met Anna Elenbaas, gedoopt St.Anna land 25 feb. 1753, overl. aldaar 5 mei 1808, dochter van Pieter Elenbaas en Janna Elenbaas. 8a. Mattheus Heijboer geboren St.Annaland 27 sep. 1779, meekrap- droger, overleden Oud-Vossemeer 29 mei 1836. Hij huwde St.Annaland 2 sep. 1812 met Machelina Krijgsman, geboren St.Annaland 9 dec. 1791, overleden aldaar 28 feb. 1870, dochter van Adri aan Krijgsman en Geertje Komans. 9a. Willem Heijboer geboren St.Annaland 19 sep. 1824, landbou wer, overleden aldaar 16 sep. 1906. Hij huwde St.Annaland 31 mei "1851 met Cornelia Schram, geboren Oud- Vossemeer 21 dec. 1827, overleden St.Annaland 31 juli 1903, dochter van Pieter Schram en Dingena Baak. I 10a. Dina Heijboer geboren St.Anna land 10 nov. 1854, overleden aldaar 24 mrt. 1909. Zij huwde St.Annaland 27 apr. 1883 met Gerard Heijboer (zie 10b). 11Willem Heijboer geboren St.Annaland 28 feb 1886, klein landbouwer, overleden aldaar 1 jan 1959. Hij huwde St.Annaland 23 sep. 1909 met Leuntje Goedegebuure, geboren St.Annaland 4 sep. 1889, overleden Tholen 13 juni 1944, dochter van Leendert Goedegebuure en Jannetje Abramina Snoep. 12. Gabriël Heijboer geboren St.Annaland 12 okt. 1920, overleden Bergen op Zoom 29 nov. 1986. Boekhandelaar en uitgever/hoofdredacteur van de Een drachtbode. Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, onderscheiden met de ere penning van de gemeente Tholen, drager van het Verzetsherdenkingskruis. Hij huwde St.Annaland 6 sep. 1945 met Anna Janna Lanooy, geboren St.Annaland 3 dec. 1921. I 13. Willem Heijboer. geboren St.Annaland 11 okt. 1946, uitgever/hoofdre dacteur van de Eendrachtbode. Hij huwde St.Maartensdijk (gem. Tholen) 23 sep. 1988 met Jacqueline Dinge- manse, geboren Aardenburg 2 apr. 1961 f M 4b. Johannis Mattheusen Heyboer gedoopt St.Maartensdijk 29 jan. 1660, overleden aldaar tussen 7 mrt. 1706 en 22 juli 1707. Woonde in de Noordpol der. Hij huwde met Maatje/Maeycken Jans Batenburg, gedoopt St.Maartens dijk 13 sep. 1665, overl. aldaar in mrt. 1731, dochter van Jan Janse Baten burg en Maria Adriaens Catzhoec. Zij hertrouwde in 1707 met Comelis Tucq, weduwnaar van Neeltje Witte Elenbaas. 5b. Johannis Heijboer gedoopt St.Maartensdijk 7 dec. 1692, begra ven aldaar 28 mei 1765. Hij huwde I St.Maartensdijk 8 juli 1713 met Janna Meertens Bloms/Blommerse (weduwe van Cor nelis Maertense Block), geboren St.Annaland circa 1689, overleden St.Maartensdijk in feb. 1736. Hij huwde II St.Maartensdijk 22 mei 1737 met Maria Adriaansen, gedoopt Stavenisse 1 mrt. 1711, overleden St.Maartensdijk tussen okt. 1750 en sep. 1751, dochter van Adriaan Lie- vens en Petronella Jans van Cats. Uit het eerste huwelijk: 6b. Mattheus Heijboer gedoopt St.Maartensdijk 30 jan. 1724, overle den Oud-Vossemeer 21 dec. 1783. Hij kocht in 1768 een boerderij in Oud- Vossemeer. Mattheus huwde I St.Maartensdijk 3 aug. 1750 met Maria Douw, geboren St.Annaland 7 mei 1724, begraven Oud-Vossemeer 21 juli 1763, dochter van Gerard Jacobs Douw en Forretje Pieters Vervoort. Hij huwde II (in 1766) met Maatje leenheer, gedoopt Rijsoord 17 mrt. 1737, overleden Oud-Vossemeer 7 juli 1822, dochter van Jacob Leenheer en Aaltje I^een- derts de Zeeuw. Zij hertrouwde in 1788 met Leendert luimeer, weduw naar van Jannetje van den Dries. Uit het eerste hjiwelijk: 7b. Gerard Heijboer gedoopt Oud- Vossemeer 28 okt. 1753, overleden Nieuw-Vossemeer 16 okt 1830. Hij kocht in 1778 een boerderij in Nieuw- Vossemeer en wordt in 1793 genoemd als diaken. Hij huwde I Oud-Vossemeer 30 aug. 1778 met Maatje Bevelander, gedoopt Poortvliet 15 nov. 1750, overleden Nieuw-Vossemeer 22 dec. 1791, dochter van Comelis Bevelander en Maatje Slootmaker. Hij huwde II St.Annaland 30 apr. 1794 met Sara Gunst, gedoopt St.Annaland 7 nov. 1762, overleden Nieuw-Vossemeer 16 sep. 1831dochter van Frans Gunst en Anthonia Pavias. Uit het eerste huwelijk: 8b. Mattheus Heijboer geboren Nieuw-Vossemeer 1 nov. 1779, arbei der, overleden Oud-Vossemeer 16 mrt. 1845. Hij huwde Oud-Vossemeer 23 juni 1815 met Maria Douw, geboren St.Annaland 20 jan. 1796, winkelier ster, overleden Oudelande 7 okt 1851 dochter van Gabriël Douw en Lena Lam eer. I 9b. Gabriël Heijboer geboren Oud- Vossemeer 7 okt. 1818, arbeider, overleden aldaar 21 mrt. 1867. Hij huwde Oud-Vossemeer 20 sep. 1845 met Adriana Witte, geboren Oud-Vossemeer 18 feb. 1821, overle den aldaar 16 juni 1880, dochter van Adriaan Witte en Maria Krijgsman. 10b. Gerard Heijboer geboren Oud- Vossemeer 2 apr. 1858, arbeider, overleden St.Annaland 9 sep. 1889. Hij huwde St.Annaland 27 apr. 1883 met Dina Heijboer (zie 10a). AI Uitgever-hoofdredacteur Wim Heijboer. Zijn visitekaartje heb ik nog steeds: Jan Hendriks van Mod'Or Textiles Ltd in Hongkong. Op een van m'n repor tages over de economie in het Verre Oosten kwam ik hem tegen in Char ley's Bar, het gezellige verzamelpunt voor Nederlandse zakenlieden in Hongkong. Bij het uitwisselen van de visitekaart jes zag hij mijn woonplaats StAnna land staan. Meestal vragen mensen - en al niet ver hier vandaan - dan waar dat ligt. Met Jan Hendriks was dat geen enkel probleem. "Hoe gaat het op Tholen? Dan ken je zeker ook De Eendrachtbode? Werk je daar soms ook voor?" Ik stond perplex; in een andere uithoek van de wereld kom je iemand tegen die precies op de hoogte is van Tholen en die zelfs van het bestaan af weet van de plaatselijke krant. Het toeval bleek heel goed te verklaren. Jan Hendriks leverde met zijn textielfabriek in Hongkong aan de vroegere Thoolse textielkoning Toon te Pas (ondermeer Timpa en Bon Giorno). Hij was dan ook al een paar keer bij zijn afnemer in Tholen geweest en had zich goed op de hoog te gesteld van het 'mooie eiland'. Met dit voorval wil ik aantonen dat een nieuwsblad als de Eendrachtbode veruit de belangrijkste bron is voor iemand die informatie wil hebben over het 'onbekende' Tholen en St.Phi- lipsland. Goede plaatselijke journalis tiek is de sju van die samenleving. En wat dat betreft kan de jubilerende hoofdredacteur Wim Heijboer gecom plimenteerd worden. Want het lukt hem gelukkig nog steeds om zich met een nieuwsblad, waarvoor betaald moet worden, staande te houden in een gebied dat waarschijnlijk de grootste pluriformiteit van Nederland kent. Met de term 'pluriformiteit' wordt in de journalistiek aangegeven de ver scheidenheid aan media. Welnu, op Tholen kun je dagelijks maar liefst negen dagbladen thuis bezorgd krij gen: (in volgorde van het aantal abon nees) Brabants Nieuwsblad, Alge meen Dagblad, Provinciale Zeeuwse Courant, Reformatorisch Dagblad, De Telegraaf, De Stem, Trouw, NRC Handelsblad en De Volkskrant. Daar naast kunnen geïnteresseerden ook nog het gespecialiseerde Financieele Dagblad in de bus krijgen. Ik ken geen ander gebied in Nederland waar de krantelezer zoveel keus heeft. In Rot terdam bijvoorbeeld zijn nog maar zeven dagbladen te krijgen. In dit Thoolse media-aanbod (waarin drie op de regio gerichte kranten) handhaaft de wekelijks verschijnende Eendrachtbode zich met vlag en wim pel. Met 5618 abonnees - en het feit dat deze krant veel wordt doorgege ven - moet Wim Heijboers nieuwsblad volgens mij op Tholen een dekkings graad halen van meer dan 90 procent van de huishoudens. Die positie is des te opmerkelijker omdat in het Neder landse medialandschap nieuwsbladen (die vooral uitkomen op het platte land) het in de afgelopen twaalf jaar zwaar te verduren hebben gehad. Uit een onderzoek van de vakgroep com municatiewetenschap aan de Univer siteit van Amsterdam is gebleken dat de totale oplage van nieuwsbladen in Nederland meer dan gehalveerd is: van ruim 900.000 naar iets meer dan 400.000 en dat het aantal bladen van 137 naar 77 titels is teruggelopen. De oorzaak: ze moesten vooral het loodje leggen tegenover de gratis huis-aan- huis-bladen - ofwel zoals wij dat in de journalistiek noemen 'advertentiefui ken' - die veelal toch een journalistie ke en informatie-verarming beteke nen. Door kwaliteit te bieden en volledige en objectieve informatie te geven over alles wat er op het eiland gebeurt, kan Wim Heijboer zich met z'n krant staande houden. Want ook op zijn produkt zijn aanslagen gepleegd door op Tholen gratis huis-aan-huis-bla- den te verspreiden. Een aantal West brabantse 'advertentiefuiken' is inmid dels (mede door fusies) verdwenen. Je hebt nu nog over de West Brabant Koerier uitgave van De Stem), maar gezien de volledig op Brabant gericht heid ervan vormt die geen enkele bedreiging voor de Eendrachtbode. Een ander wel direct op Tholen gericht (gratis) week- en advertentie blad is de Thoolse Bode. Maar ook hierover hoeft Wim Heijboer zich wei nig zorgen te maken. Zoals vele van de gratis huis-aan-huis-bladen in dit land bezuinigt de uitgever (Vorssel- mans in Zundert) op de journalistieke kosten. Meestal wordt zo'n krant door een paar mensen (vaak amateurs die nooit een journalistieke, tegenwoor dig zelfs universitaire opleiding heb ben genoten) in elkaar gedraaid. Het resultaat is dan ook te zien. Het spijt me dat ik het moet zeggen, maar de informatie in de Thoolse Bode is verre van compleet en mist volgens mijn journalistieke normen 'ziel en zalig heid'. Maar dat kan ook niet anders, want een dergelijk blad is niet in de eerste plaats opgezet om aan brede en objectieve informatievoorziening te doen; maar om winst te maken op reclamegelden van adverteerders. Waarom die voor dergelijke bladen kiezen, heb ik nooit goed kunnen begrijpen. Afgezien nog van het feit, dat gemiddeld genomen één op de vijf 'ongevraagde bladen' in Nederland ongezien bij het oud papier wordt gegooid, moet toch elke adverteerder begrijpen dat de attentiewaarde in een doordringend produkt als een goed nieuwsblad of dagblad veel groter kan zijn dan in een 'vluchtig' huis-aan- huis-blad? Wat dat betreft, als ik een prijs moet uitreiken voor de meest kiene adver teerders van Tholen, dan zou die in mijn ogen gaan naar de slagers die elke week hun aanbiedingen kenbaar maken op pagina twee van de Een drachtbode. Tussen het veel gelezen plaatselijk nieuws hebben zij hun - wat wij noemen - 'ingezonden mede deling' staan. Heel handig door zijn hoge attentiewaarde want om die advertentie kun je niet heen. Ik weet op vrijdag altijd wat ik in het weekein de op mijn bord krijg... U begrijpt, dat ik dus grote waarde hecht aan een krant die door profes sionele en onafhankelijke journalisten wordt geredigeerd, met 'ziel en zalig heid' voor deze regio. Daarom hoop ik dat het Wim Heijboer lukt om met z'n krant op deze voet door te gaan. Hans Roodenburg uit St. Annaland is voorzitter van de afdeling Rotter dam van de Nederlandse Vereniging van Journalisten. m "V e Amerikaanse E krantenjongen MS wordt in televisiese ries afgebeeld als een fiet sende jongeman, die zonder af te stappen een veelal lij vig blad in de tuin van de abonnee werpt. Dat heeft, zoals zoveel in de Verenigde Staten, iets onpersoonlijks. In Nederland ziet men dit verschijnsel nauwelijks, zelfs niet als de weg naar de brievenbus voor de bezor ger lang is. Bovendien wordt ons van jongsaf aan geleerd, niet met iets van waarde te gooien. Als schooljongen werd ik benoemd tot bezorger van de Eendrachtbode voor de buitengewesten van Sint- Annaland, toen men de tijd daarvoor rijp achtte. Zoals in zoveel taken, was mijn broer me daarin voorgegaan. Niet minder dan vijftien exemplaren moesten buiten het dorp bij de abon nees terechtkomen, bij voorkeur zo kort mogelijk na schooltijd, maar zeker voor de avondmaaltijd. Dit in verband met de brandende nieuwsgie righeid van sommige lezers naar het verloop van het feuilleton, waarvan een enkeling vermoedde, dat ik de afloop kende. Het was om deze reden, dat de abonnee de bezorger tegemoet kwam ten einde de andere gezinsleden voor te zijn. Zo niet, dan liep de Een drachtbode het risico gevierendeeld te worden. Een andere reden om de bezorger aan te spreken, was het feit, dat de krant dunner was dan de aankondiging. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. Dit gebeurde niet op 1 april en berustte op een pijnlijke vergissing, die tot grote wanorde in vele gezinnen leidde. Ver schillende gezinsleden beschuldigden elkaar van verduistering van bladzij den en mij is tenminste een huwelijk bekend, dat tijdelijk onder spanning kwam te staan. De brievenbus Wanneer men als bezorger al niet heeft te maken met de abonnee, dan heeft men het wel met de brievenbus. Brievenbussen heeft men tegenwoor dig in vele soorten en maten. Dit was ook vroeger al het geval. Zo kon de klep naar binnen of naar buiten open gaan. Als de klep in de richting van de gang openging, werden - althans in mijn herinnering - nogal eens attribu ten toegevoegd. Zo werd de stofdoek ingebracht als isolatie avant la lettre, zeker als de brievenbus op het koude noorden was gelegen. De stofdoek vormde een hinderlijke belemmering voor een ongestoorde invoer van de krant en niet zelden was het noodza kelijk de bezorging enige kracht bij te zetten, waarbij een lichte temperatuur daling voor lief moest worden geno men. Een ander hulpmiddel binnen de brie venbus was de kiezelsteen. De dieper liggende gedachte daarachter was mogelijk, dat bezorgers en de postbo de de veelal glimmende klep niet hoefden aan te raken en kranten en post bij wijze van spreken onbevlekt ontvangen konden worden. Ook was het risico, dat de hond aansloeg min der groot. De grote kunst voor de jeugdige bezorger was uiteraard, de steen onberoerd te laten, iets wat bij het kerstnummer als regel mislukte. Nieuws en leugens Als bezorger voor buiten het dorp was het zaak delen van de Langeweg, de Javadijk en de Molendijkseweg in Sint-Annaland van de Eendrachtbode te voorzien. Daartoe werd een heren rijwiel met fietstas ter beschikking gesteld, waarin de vijftien exemplaren vervoerd konden worden. Op twee plaatsen werd ik iedere week op dezelfde wijze onthaald. In de Lange weg woonde een lezer, die steevast uitriep 'laatste nieuws' en verderop in de bezorgroute werd ik met een pro vocerend 'allemaal leugens' gecon fronteerd. De laatste opmerking werd gemaakt door de heer des huizes en vervolgens ontkracht door de vrouw des huizes, die met de jonge bezorger te doen had. Dit gebeurde vrijwel wekelijks in het huis, dat voor de bezorger het verste van de weg lag en geen brievenbus had. Men was ver plicht de deur van de bijkeuken te ope nen en ook al gebeurde dit met het minste geluid, dan was een persoonlij ke confrontatie met de abonnee toch onvermijdelijk. Rien Heijboer, geboren in 1952 in St. Annaland, is oud bezorger van de Eendracht bode en momenteel orthope disch chirurg in het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam. Hij publiceert in medische tijd schriften en clubbladen van de voetbalverenigingen WHS en Rhoon. Waarschijnlijk was dit ook de opzet, want de. Eendrachtbode verscheen ook toen slechts een keer per week, terwijl de zucht naar nieuws bij de desbetreffende abonnee het aanbod ruimschoots overtrof. Als jeugdige bezorger moest ik het antwoord op vele vragen, meestal de gezondheid van mede-dorpsbewoners betreffen de, schuldig blijven en bovendien ging het van mijn zuivere speeltijd af. Want vijftien kranten lijkt veel als je nog geen twaalf bent. Eendrachtbode 5618 Overigen 283 Ref. Dagblad 933 Brab.Nieuwsblad 1792 Alg.Dagblad Telegraaf 336 Uit dit diagram blijkt de sterke positie van de Eendrachtbode op de Thoolse en St. Philipslandse lezersmarkt. .WW Een beeld van het loodtijdperk in de grafische industrie. Bij de firma Harte in Bergen op Zoom werd de Eendrachtbode gezet op loodzetma- chines. Desk Top Publishing (DTP), de huidige zetwijze van advertenties bij Vink Rotadruk in Axel, met beeldschermopmaak. JUBILEUMNUMMER 1944 1994 DE THOOLSE COURANT Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Tel. 01665-2752, fax 01665-3318 Aan deze speciale uitgave van de Eendrachtbode werkten mee: Redactie: Wim Heijboer, Kees de Koning, Rolant Quist, Arie de Viet. Gastschrijvers: Ward op den Brouw, Hans Heestermans, Ge rard van den Heuvel, Rien Heijboer, Jeanne de Nijs, Hans Roodenburg, Kees Slager, Jessica Wisse, Hans Zuurdeeg. Fotografie: Wim Heijboer, Kees de Koning, Lieven de Lange, Rolant Quist, Arie de Viet. Gastfotografen: Corry Groene- wege, Niels van der Hoeven, Pie ter Honhoff, Piet Kooien, Henry Meye, Cor Poot, Peter Verdur- men. Advertenties: Lieven de Lange.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 26