Brandweerkazernes worden gehandhaafd Alleen de ware liefhebbers blijven over bij de play-in 'Me bin deur 'n uul uutgebroeid', nieuw motto carnavalsvereniging Bomen bij Vest gerooid Plaatselijk nieuws Veertig muzikanten minder dan vorig jaar bij open repetitie Vossemeerse vlooien stemden op 'Stichting Groot Pesöót' Donderdag 17 november 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 "U moet geen concert van de bovenste plank verwach ten", verontschuldigde Accelerando-voorzitter C. Vroeg- op zich al bij voorbaat in zijn openingswoord bij de play- in, zaterdagavond in de Wellevaete te St. Annaland. Het viel reuze mee en na de uitvoering van de acht ingestu deerde werken kon bondsvoorzitter M. van Damme zelfs over 'een hele mooie avond' spreken. Drieduizend prijzen Intocht sinterklaas Openbare gymles Sint- Philipsland Auto van Philipsdam Unicef Winkelactie Paasdijk op de rand Vrijwilligers Bevelvoerders Gastdirigent Wat stroef V van victorie Lening SPS Biljarten Sinterklaas Bij verhuizing De viering van den elfde van den elfde werd zaterdag den twaalfde door de leden van de carnavalsvereniging de Vlööietrappers uit Oud-Vossemeer ingeluid in café de Hoop. Oud-Vossemeer heet weer Groot Pesöót en de Prins nog steeds Kedööze maar de boer, het lied en het motto zijn nieuw. Geluidsmeter Dirigent Pierre van Broekhoven zet op het eind van de middag de puntjes op de i. Ook de middenstandsvereniging Samen Sterk organiseert dit jaar van 21 november tot en met 3 december weer een winkelweekactie voor de consument. Het is de dertigste keer dat dit gebeurt. In die dertig jaar zijn er zo'n 3000 prijzen weggegeven met een totale waarde van ongeveer 100.000 gulden. Ook nu wordt de actie gevoerd met stempels. Bij besteding van een rijksdaalder krijgt de klant een stempel op de kaart. Als die vol is, kan men haar inleveren in de speciale bus bij slagerij Slager in de Kerkstraat. Zaterdag 3 december om zeven uur 's avonds wordt op de Hoge Markt de trekking verricht. De hoofdprijs is een reischeque ter waarde van 250 gulden. De eerste, tweede en derde prijs zijn respectie velijk een magnetron, een keuken machine en een dinerbon. Verder wordt er nog voor bijna 4000 gulden aan prijzen uitgedeeld. De jeugd kan haar taalgevoel testen door middel van het vormen van een woord van vijftien letters. Deze letters zijn te vinden in de etalages van de deelne mende winkeliers. Degenen die het woord, dat toepasselijk is voor de tijd van het jaar, raden maken kans op een walkman, horloges en andere prijzen. Dorpsgemeenschap Scherpenisse is ter ore gekomen dat de sint zaterdag om half twee aankomt op de Hoge Markt. Dan volgt er een rondrit door het dorp en deze eindigt in het Hol land Huis. Hier worden de goedhei ligman en zijn gevolg welkom gehe ten. Daarna geeft Leo Troost een optreden voor kinderen en ouders. Na deze show praat de sint met de kinderen. De middenstandsvereni ging Samen Sterk en de beheers commissie van het Holland Huis zijn mede-organisator van deze dag. Gymvereniging Excelsior organi seert morgenavond om zeven uur een openbare les in de gymzaal aan de Burgemeet. De leden, van kleu ters tot senioren, zullen hun beste beentje voorzetten. Excelsior is inmiddels ook gestart met een heren trimgroep en een 50-plusgroep Beter Bewegen. W. Bijl-G. de Jonge 10-7,57. W. Bijl speelde de hoogste serie van 9 caramboles en L. Bijl tekende voor de kortste partij van 14 beurten en het beste gemiddelde van 2,71. Een Sint-Annalandse automobiliste reed vrijdagmorgen met haar auto van de Philipsdam. Ze kwam uit de richting van Bruinisse en werd opgeschrikt door een dier dat de weg overstak. De vrouw remde krachtig en week uit waardoor ze van de weg raakte, een sloot over ging en schuin de parallelweg sneed. Daarna schoot de auto door het struikgewas, kruis te nög een sloot en kwam ongeveer 130 meter verderop tot stilstand. Omdat het voertuig, wonder boven wonder, niet over de kop sloeg, kwam de bestuurster met de schrik vrij. Unicefkaarten en -cadeaus zijn weer verkrijgbaar bij mevr. E. van der Vlies-van Dijke, Wilhelminastraat 30. De artikelen zijn ook te koop in een stand die morgen en zaterdag bij Albert Heijn in de Achterstraat staat. De middenstandsvereniging houdt van 23 november tot en met 5 december de jaarlijkse winkelactie. Bij besteding van vijf gulden krijgen de klanten een zegel die ze op een kaart kunnen plakken. De volle kaarten worden ingeleverd in de speciale bussen bij drogisterij Jan sen en buurtsuper Anna en dingen mee naar de prijzen. Tien fruitdozen en vijftien banketletters worden er verloot op de eerste trekking op maandagavond 28 november om zes uur. De tweede trekking vindt plaats op 2 december om acht uur 's avonds en daarbij zijn tien draaien varkens worst en vijftien smulbonnen te winnen. De hoofdprijzen worden getrokken door burgemeester A. Verbree tijdens de derde trekking op 6 december om acht uur in de Drui ventros. De eerste prijs is een fiets, de tweede prijs een waardebon van 250 gulden en de derde tot en met de 22e prijs zijn eveneens waardebon nen variërend in waarde van hon derd tot 25 gulden. VERVOLG VAN PAG. 1 De laatste twee vallen in de loop van 1995 en 1996 af door het bereiken van de 55-jarige leeftijd. Steenpoorte krijgt de algehele lei ding, behartigt personeelszaken en onderhoudt de contacten met de regionale brandweer. De Feijter is voor de preventie, Weggemans voor het materieel en Akershoek voor de wedstrijden. De andere twee vullen daarbij aan. Bij toerbeurt zullen ze een week fungeren als officier van dienst. Hoewel handhaving van vijf uitruk- posten een kostbare zaak is (150 tot 200.000 gulden per jaar per post), is het niet mogelijk om daarop te bezuinigen, zonder de brandweer zorg te verminderen. Op basis van landelijke normen is namelijk een onderzoek ingesteld met een computerprogramma van het ministerie van binnenlandse zaken. Daarbij is de aanwezigheid van bejaardentehuizen meegeno men, het aantal woningen, de lig ging van de kazernes, e.d. De conclusie was, dat alle vijf korp sen nodig bleven. Volgens comman dant Steenpoorte zit een stukje van Poortvliet (de Paasdijk) wat de norm betreft 'op de rand.' "Het eerste voer tuig komt daar twee minuten te laat, maar dat is nog een acceptabele grens, aangezien het tweede voer tuig er tegelijk met het eerste is. Maar één kazerne voor het gehele werkgebied in de Weihoek werkt ook niet. Dan ben je wel goedkoper uit, maar je bent bij een brand dan overal te laat. In sommige kernen is er heel weinig brand, maar de frequentie telt niet mee bij de bepaling van het beleid", aldus Steenpoorte. De belangrijkste pijler bij de nieuwe brandweerzorg is het handhaven van een vrijwillig kader. Van een beroepskracht, zoals Borsele, Rucp- hen en Woensdrecht die al hebben, wil Tholen nog niet weten. Volgens een landelijke norm zou er dan minimaal 2 1/2 beroepskracht moeten komen, maar een aantal taken wordt op Tholen maar gedeel telijk door brandweerlieden uitge voerd. Met vrijwilligers houdt de gemeente echter een ton of meer in de zak, dat staat vast. Wanneer elk kaderlid 10 uur per week in de brandweer steekt, moet al het werk uitgevoerd kunnen worden. Voor St. Philipsland geldt nog een aparte situatie. Commandant A. v.d. Est wil niet overgaan naar de kader groep. Hij blijft nog een paar jaar aan. Volgens Steenpoorte wordt de nieuwe situatie breed gedragen. "Er is straks maar één brandweer meer en één baas. We moeten af van de plaatselijke korpsen met een com mandant, dat werkt niet. Er dient een eenheid te ontstaan." Als de gemeenteraad maandag a.s. het voorstel overneemt, is het de bedoeling dat er per blusgroep drie brandmeesters of onderbrandmees ters per 1 januari als bevolvoerders gaan optreden. Voor Tholen zijn dat J. van Nieuwenhuyzen, A. Geuze en A. Gaakeer. Voor St. Maartensdijk P. Oudesluijs, C. v.d. Hoek, de der de bevelvoerder is nog niet bekend. Dat geldt ook voorde blusgroep Sta- venisse, waar M. Moerland en A. van Prooijen de leiding zullen heb ben. St. Annaland heeft wel een trio: M. Hage, A. van Iwaarden en N. Overbeeke. St. Philipsland houdt voorlopig commandant A.P. v.d. Est met de bevelvoerders P. Verwijs, C. Kosten en A. Kunst.Wanneer de gemeenteraad accoord gaat, zal de uitgestelde vervanging van de brandweerauto in Stavenisse ook plaatsvinden. Dat zal in 1995 zijn beslag moeten krijgen. Een jaar later is het voertuig in St. Philipsland aan vervanging toe, St. Annaland komt in 1999 aan de beurt en Tholen in 2001, wanneer de nieuwe gemeente Tholen tenminste nog voldoende in de slappe was zit. Pleegouders. Vandaag start de nieu we wervingscampagne voor pleeg ouders van het centrum voor pleeg- zorg Zeeland. Met televisiespotjes, advertenties, posters en folders wordt ook landelijk de mensen dui delijk gemaakt dat ze nu eens niet geld moeten geven, maar hun huis open moeten stellen. Alleen de deelname viel tegen. Voorzitter Vroegop en muzikanten van Concordia St. Philipsland (vorig jaar organisator van de play-in) zochten tevergeefs naar de reden van de tanende belangstelling. Vorig jaar nog 100 deelnemers en zaterdag maar 63 meer. Accelerando was onverwacht voor de organisatie komen te staan omdat de Oud-Vos- semeerse muziekvereniging bij nader inzien geen beschikking had over de Vossenkuil. Invaller-organi sator Accelerando had pas een con cours achter de rug met veel extra repetities, Concordia Tholen was een aantal keren meer op de been dan gewoonlijk wegens de viering van het 110-jarig bestaan en Euterpe uit St. Maartensdijk is druk doende met de voorbereidingen voor het concours. Het aantrekken van een gastdirigent in de persoon van de Belg Jan Hadermann, naast de eigen muzika le leider van de organiserende ver eniging (Pierre van Broekhoven), was een experiment. Hadermann is zelf ook componist en de 63 muzi kanten, onder wie dirigent Walter Siol van Concordia St. Philipsland, moesten mede daardoor veel nieuwe muziek doorworstelen. Sommige van de acht nummers waren voor een aantal routiniers bekend, maar onder de deelnemers waren nogal wat jongeren, vanwie er sommigen nog maar twee repetities bij hun eigen vereniging hadden meege maakt. En dan al muziek van hoog niveau uitvoeren, dat valt niet mee, stelde voorzitter Vroegop. Hadermann wilde dan ook liever spreken over een open repetitie, dan over een con cert. Met drie algemene en twee groepsrepetities werd er vanaf 's morgens half tien tot 's middags vijf uur door de twee dirigenten flink gesleuteld aan de acht werken: twee negro spirituals van Henk van Lijnschoten, het bolero-achtige Dis covery fantasy van Jan de Haan, The young music fantasy van André Waignein, de Highland rhapsody van Jan van de Roost, Live on Mars van de vermaarde Amerikaanse popzanger David Bowie en twee stukken van Hadermann: Rendez vous met de Oud-Vossemeerse soliste Marjolein Droogers op trom pet en Get up. Aan het einde van de middagrepeti tie zei gastdirigent en componist Jan Hadermann dat de muzikanten een 'goede ploeg' vormden. "De sfeer is goed en de mensen zijn vriendelijk. Muzikaal gaat het wat stroef. Maar het is dan ook allemaal nieuwe muziek." Volgens de Vlaming valt het niet mee om op één dag de muzikanten van de verschillende korpsen tot een compact geheel te smeden. "Je hebt te maken met verschillende niveaus. Sommigen zijn zeer ervaren, ande ren zijn beginnend muzikant. Het blijft natuurlijk oppervlakkig werk." In de keuze van de stukken wordt volgens hem rekening gehouden met deze heterogene samenstelling. "Je kan bovendien op voorhand niet precies weten wie er mee doen. Dat is een normaal risico." Haerdmann legt uit dat dit soort uit voeringen ook wel in België plaats vindt, maar dat er dan vrijdag, zater dag en een stuk van de zondag geoe fend wordt alvorens een concert te geven. "Allee, dit kan nooit een mooi concert worden. Ge moet het concert van vanavond meer zien als een weerslag, als een verslag van hetgeen er vandaag gebeurd is. Van een concert kun je niet spreken. Dat kan niet op zo'n korte tijd. Kijk maar eens hoe lang een korps oefent voor het jaarconcert. Daar is het het hele jaar mee bezig." Hoe Hadermann in Sint-Annaland terecht kwam? "Door een telefoon tje. Ik ben gevraagd. Verder heb ik hier geen kennissen." Voor het presentatieconcert 's avonds bleven er nog heel wat stoelen leeg, maar de belangstellen den genoten van een gevarieerde open repetitie. De dirigenten, die bij toerbeurt de leiding namen, sloegen geen enkel stuk af en zelfs Live on Mars van David Bowie werd uitge voerd. Daar wilden ze eerst van afzien omdat de repetitie van dat nummer niet zo best wilde vlotten, maar op verzoek van een aantal muzikanten werd het stuk toch ten gehore gebracht en het viel alles mee. "Een leuk concert", zei bondsvoorzitter Van Damme in zijn dankwoord. "Het ene komt wel beter uit de verf dan het andere, maar alles bij elkaar is het een hele mooie avond gewor den. Het was ook een goede gedach te om een Vlaamse componist eigen werk te laten dirigeren." Van Dam me feliciteerde Accelerando nog met de eerste prijs in Veenendaal en hij hoopte dat de V van victorie bin nenkort ook voor Euterpe werkelijk heid zou worden op het concours in Veldhoven. Van Damme sloot de tiende play-in af met bloemen voor de dirigenten Pierre van Broekho ven en Jan Hadermann. Muziekschool. De Zeeuwse muziekschool komt over 1993 ruim drie ton tekort. Het aandeel van de gemeente Tholen daarin is 14.995 gulden, zodat de totale bijdrage voor genoemd jaar neerkomt op 173.446 gulden. "Tot grote schrik en vooral teleur stelling van veel Tholenaren is bij de uitvoering van het rietkraagproject bij 'het bosje' in het kader van een schoner leefmilieu, veel groen gekapt en zijn er zelfs enkele kost bare bomen gerooid. Was dit nodig en wat komt ervoor in de plaats?" Deze vraag stelden de CDA-raadsle- den W.C. van Kempen, mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven en M.A. van Beek aan het college van b. en w. Dat antwoordde dat er, om een talud te krijgen dat geleidelijk afloopt naar het water, ongeveer acht meter beplanting is gerooid. "Het werk is zorgvuldig uitgevoerd, waarbij de waardevolle bomen zoveel als mogelijk gespaard zijn", schrijft het college in zijn antwoord. Als het werk klaar is, wordt er opnieuw bos aangeplant. De doel stelling daarbij is om een natuurlijke overgang te maken van het groen naar het water. De gemeente is bereid garant te staan voor een geldlening van 40.000 gulden die voetbalvereni ging SPS wil afsluiten. Met het geld wil de club een - duurdere - lening en krediethypotheek uit 1976 ver vroegd aflossen. De nieuwe lening, bij de Rabobank, heeft een looptijd van 15 jaar met een rente van 8,3% per jaar vast. De jaarlijkse aflossing bedraagt 2666,67 gulden. De nieu we lening betekent voor SPS een fikse besparing op de rentekosten. Het geld was destijds nodig om de bouw van de kantine te financieren. De gemeente stond ook voor de oor spronkelijke lening garant. Maan dagavond beslist de gemeenteraad. Elke derde maandag van de maand, dus nu op 21 november, haalt de voetbalvereniging SPS oud papier op. Zet u het gereed a.u.b. Advertentie I.M. De uitslagen van biljartvereniging Tolrust: A. Demming-R. Lisseveld 1,4-10; J.K. Elenbaas-C. Bal 10-6,8; A. Burgers-A. Schot 8,11-10; J. Niemantsverdriet-L. Bijl 1,98-10; Om half drie zaterdagmiddag arri veert Sinterklaas in de haven, waar Concordia hem opwacht. In een koetsje wordt de kindervriend naar de Wimpel gebracht, waar voor de jeugd een Sinterklaasfeest wordt georganiseerd. Elk kind ontvangt een verrassing. tu/.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Lcndruchthodc, Postbus 5. 4697 St. Annaland of aan uw bezorger. Sociaal plan SVRZ. De raad van bestuur van de stichting voor regio nale zorgverlening (SVRZ) én de vakbonden CFO en AbvaKabo heb ben een raam sociaal plan onderte kend. Het is bedoeld om bij sluiting, inkrimping, overname of fusie van tehuizen snel over een sociaal plan te kunnen beschikken. Het raam werk zal dan als basis dienen. Het ondertekende plan is geldig tot 1 oktober 1999. Na de maaltijd van boerekool met worst werden zij bekend gemaakt. De stemming zat er toen al goed in. De dweilband Oemommenoe heeft namelijk versterking gekregen van De Lamsóóren. Bovendien was er ook een disc-jockey die voor mee zingers zorgde. De nar hield het publiek nog even bezig totdat de Prins en de boer van de trap af zouden komen. Hij vertel de dat iedereen vorige week woens dag was gaan stemmen. "Met z'n allen hebben we SGP gestemd, Stichting Gróót Pesóót. Ik ben ook gegaan maar ik kon nergens het knopje van Prins Kedóóze vinden. Het was zo dikwijls ingedrukt dat de Prins uit de machine was gevallen. Dit jaar hebben we eerst voor het land, toen voor het water en nu voor een groter eiland gestemd." Om de eigenheid van Oud-Vosse meer en vooral die van de Vlóóie- trappers in dit groter geheel te bena drukken is het motto van dit jaar: 'Me bin dur 'n uul uutgebroeid'. Samen werd het lied ingestudeerd op de wijze van Spaanse Gitaren. De Prins dankte daarna iedereen die op hem gestemd heeft. "Er waren geen tegenkandidaten." Ook de nar en de politie mochten aanblijven. Alleen de boer moest worden vervangen omdat de vorige boer zich als muzikant voortaan wijdt aan De Lamsóóren. De Prins herinnerde er nog aan dat de elfde van de elfde in Oud-Vosse- meer (niet zoals in Noord-Brabant) altijd op zaterdag gevierd zal wor- den:"Dat is veel leuker en gezelliger want dan komen er veel meer men sen." De boer (Bas Quist) stelde zich voor als boer de Rijke: "Ik ben van legendarische komaf. Mijn voorou ders waren de rijkste mensen van Gróót Pesóót en omstreken." Toch stelde het niet zoveel voor maar ze hadden wel het meeste land van alle maal. Daar is dit jaar wel verande ring in gekomen door het verschui ven van de grens tussen Tholen en Oud-Vossemeer in de richting van Gróót Pesóót, zo legde hij uit: "De Slabbecoompolder is naar de prul len. Als ik nu met mijn Mercedes naar Tholen rijd, ben ik er zo. Tho len is een stad, dat weten we. Ze rij den er allemaal op een mountain bike." De boer wees ook nog eens op de perikelen rond het intrekken van de drank-en horecavergunning van café de Hoop door b. en w. van Tholen. "De gemeente wil heel graag carna val. Gisteren hebben we de vergun ning al gekregen." Hij verwachtte elke moment de politie met een geluidsmeter. "Vroeger werden alle feesten in cafés gehouden. Nu moet je oppassen; als je bij het biljarten een scheet laat, staat de politie al te meten." Ook de samenvoeging van Tholen en Sint-Philipsland werd op de hak genomen, althans de inwoners van de kleinste gemeente. De boer zei dat hij zijn bouwplan ervoor zou aanpassen. "Ik wil citroenen gaan verbouwen want nu St. Philipsland erbij komt, zullen we veel last krij gen van Fluplandse muggen. Als je je insmeert met citroenzuur, dan heb je veel minder last van die langpo ten. Want je weet het: is er één Flup- lander over de dam, dan volgen er meer." Hoewel de boer af en toe zijn spiekbriefje moest raadplegen, had hij geen enkele moeite met allerlei Thoolse zaken de draak te ste ken: "De gemeente heeft overal nieu we aanwijsbordjes gezet. Ik heb me rot gezocht naar Daan Banaan (café de Hoop). Rechts moest je naar het sportveld, toen heb ik 'overige' maar gevolgd. Het mag een duuzendje of dertig kosten want je zou nog eens verdwalen. Zo zag ik een paar mensen naar het monument zoeken. Zou het er echt staan of alleen in een kuubkiste. Ik heb ook iemand zien staan kijken die zei dat het monument nogal hoog stond, maar hij stond naar het smidsklokje te kijken." Ook het bestraten van de Kalisbuurt passeerde de revue: "Die was hele maal opgebroken. Heel de Buurte was een aprèl. Van de zomer hebben ze er nog over gedacht de wielerron de er door te laten gaan voor een bergklassement." Na zijn toespraak deelde de boer petten uit aan zijn collega's in de zaal en volgde een polonaise: "Me bin dur 'n uul uutgebroeid." Met of zonder de 'kittik' die voor vijf gulden grif werd verkocht met op de achterkant de handtekening van Prins Kedóóze. Uitgedost met hoofddeksel en netje beginnen deze dames aan hun avondje carnaval in café de Hoop.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 15