Dieven berecht na strooptocht Oude en nieuwe kiekjes brengen Tholen in beeld Tholen toont als veelvervige rok Bedreiging met mes is bestraft bij y 77' rburgh J—j lectronica 'Piet Vogel is domweg de slimste, vindt hij, maar akelig eigenwijs' Totale LEEGVERKOOP Quando van Vugt schrijft verhalen van P. Vogel Mogelijk vervolg op ir. Geuzes fo over het eiland Schop tegen auto bestraft G.S. keuren buitendijks fietspad goed Minicamping in Stavenisse Officier niet in hoger beroep zaak fotograaf Vrouwenpester verzint vier ontvoeringen Donderdag 17 november 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Tholenaar heeft ook drie wapens De 23-jarige A.K. uit Tholen is pas door de Bredase rechtbank tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal en heling. Donderdag kwam daar van de Middelburgse politierechter nog eens drie maanden cel bij, waarvan één voorwaardelijk. Zijn auto werd ver beurd verklaard. Fotoboek samengesteld door ir. Geuze De Lentepit in Scherpenisse, korfbalclub IVO uit Poort vliet en kermis begin deze eeuw in Sint-Maartensdijk. Dat zijn enkele van de 180 foto's in het boek 'Het eiland Tholen van 1900 tot nu'. Evenals het onlangs verschenen deel over Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder geeft het een beeld van de ontwikkelingen in de streek gedu rende deze eeuw. Niet het beschikbaar komen van voldoende materiaal, lectie en die van enkele particulie- gemaakt." Een paar conclusies kun- maar het selecteren van 180 afbeeldingen uit de ongeveer ren-deed de auteur ^roeP °p de "en- ald"s de burgemeester getrok- 400 verzamelde toto S was het moeilijkste karwei. Dat de Eendrachtbode. De teksten nam de samenleving voortdurend veran- vertelde ir. M.A. Geuze uit Wouw vrijdag bij de presen- hij door met gemeentearchivaris dert en dat niemand dat tegenhoudt, tatie van het door hem samengestelde boek 'Het eiland d f z™rdeeg: 0ok. mevr°uw Tholen van 1900 tot nu. Niet Uitgesloten IS, dat er een de auteur geraadpleegd. ren gaat. "Elke generatie zal moeite vervolg komt. "Als het resultaat er maar is en de moeten doen om de in gebouwen Mede-scholier bij bushalte Ten Ankerweg Dat was me even schrikken, die 27ste april bij de bushal te aan de Ten Ankerweg in Tholen. De 18-jarige A.P.W. uit Poortvliet kwam met een mes op drie mede-scholie ren af en bedreigde J.B.. De officier van justitie ging er donderdag fel tegen te keer en de Middelburgse politie rechter veroordeelde W. tot 250 gulden boete en een week voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van twee jaar. Iets goeds Kaaistraat 8, Sint-Maartensdijk "Het is een makkelijk leesbaar boek geworden. Met heel weinig moeilijke woorden erin. Het is geschreven in een soort van verteltrant. Soms lijken de zinnen niet te klop pen, maar als je het overleest zie je de betekenis, merk je dat er diepte in zit." Quando van Vugt praat over zijn eer ste pennevrucht die voor hem op tafel ligt in de kamer van zijn woning aan de Molenstraat in Poortvliet. Presentatie Mevrouw M. Tichem, haar dochter J. Aalbrechtse en J.L. Duijzer laten hun boek signeren door de samensteller ir. M.A. Geuze. y u r i 1. -i--i verzamelingen van de Meestoof en ken worden. In de eerste plaats dat rr» ,AAA i xt* a. 'a. j Blaas uit Tholen is nogal eens door Verder dat daarbij veel ouds verlo- Gebouwen en gebeurtenissen nemen in de pennevrucht van ir. M.A. Geu ze een aanmerkelijk prominentere plaats in dan in het boek over Sint- Philipsland. Minder kiekjes dus van mensen, hoewel er wél degelijk ver enigingen, schoolklassen en groe pen arbeiders in afgebeeld staan. Geuze heeft bewust een aantal huis artsen opgenomen. We zien dan ook de heren Polderman (Scherpenisse), Tazelaar (St.Maartensdijk), Bern- hardi (Stavenisse), Quakkelaar (St.Annaland) en Vermet (Oud- en Nieuw-Vossemeer) in het fotoboek terug. Maar naast hele oude opna men ook recente zoals de onthulling van het Vossemeerse kunstwerk twee jaar geleden. De hekken die aan het begin van deze eeuw als stadspoorten van Tholen dienst deden zijn terug te vinden, de tramhalte en het Thoolse (maar niet het Vossemeerse) veer, verdwenen molens, Stavenissenaars die in 1941 in de Wieringermeer Het beschadigen van een busje, 30 december van het vorig jaar op de Markt in St. Maartensdijk, kreeg dinsdag een vervolg in de Middel burgse rechtszaal. De 22-jarige dader moet binnen vier maanden 1175 gulden betalen aan de 48-jari- ge eigenaar van het busje. Deze had een schadeclaim van 3237 gulden ingediend, inclusief dokterskosten en btw, hoewel het bedrijf dat laatste kon terugvorderen. De jongen zou aan zijn paardestaart zijn getrokken en een klap hebben gekregen, waar na hij als reactie tegen het busje had geschopt. De dader vond de claim voor een paar deuken buiten propor ties. En bovendien had hij een vrije dag moeten opnemen. De officier van justitie eiste 1600 gulden boete waarvan 1500 gulden voorwaarde lijk en betaling van de schade bin nen drie maanden. De politierechter maakte van dat laatste vier maanden met beperking van de schadevergoe ding tot 1175 gulden. Maar de jon geman vond ook dat nog veel te gor tig. Hij wil niets betalen. Het plan van de gemeente Tholen voor de aanleg van het resterende deel van het buitendijkse fietspad tussen Gorishoek en de Oesterdam is goedgekeurd door gedeputeerde staten. Met de aanleg van het fiets pad op de buitenberm van de zeedijk in de Scherpenissepolder wordt vol gend jaar begonnen. werkten, de verdwenen Sint-Anna- landse haven. Een kampioenselftal van SPS, de Eendrachtruiters, wiel- renster Keetie Hage. Het bezoek van prinses Beatrix aan Tholen in 1972, de opening van Ten Anker, het strandje bij Gorishoek. Beelden van het door de watersnood getroffen Stavenisse ontbreken niet, net zo min als Oud-Vossemeer in het water in 1906 en beelden van de inundatie tijdens de Tweede Wereldoorlog. Resten van het slot te Stavenisse, een foto van bisschop Ernst met de priesters Van den BrQle en Wiertz. En van de sieraden van de Thoolse dracht. Voorin het boek wordt kort het ont staan van de zeven plaatsen beschre ven, alsmede iets over de rampen en middelen van bestaan in de loop der jaren. Ook zijn alle wapens afge beeld van de voormalige gemeenten en heerlijkheden op Tholen. Achter in is een lijst van intekenaren opge nomen met 874 namen. De verde ling van de foto's over de verschil lende plaatsen is als volgt: Tholen 53, Poortvliet 25, Scherpenisse 18, Sint-Maartensdijk 29, Stavenisse 19, Sint-Annaland 18, Oud-Vosse- meer 13 en diversen 5. 'Het eiland Tholen van 1900 tot nu' telt 93 bladzijden en is een uitgave van Van Geyt productions te Hulst. Het boek is voor 58,90 gulden te koop in de boekhandel. Officier van justitie mr. H.F. Mos heeft zich neergelegd bij de vrij spraak van de Middelburgse recht bank voor de Nieuw-Vossemeerse fotograaf P.A.M. Kooien, die ten onrechte van ontucht met leerlingen van de Thoolse basisschool ter Tol- ne verdacht werd. Hij gaat niet in hoger beroep. De officier heeft de volle veertien dagen benut om daar over na te denken. "Je kunt dat niet zomaar beslissen", zegt mr. Mos desgevraagd. "Ik heb deze zaak meermalen met collega's besproken en dat vergt tijd. Kooien werd ver volgd door het Openbaar Ministerie en niet door mij persoonlijk, al kreeg ik dat in mijn schoenen geschoven, maar ik heb een dikke olifantshuid. Persoonlijk had ik niets tegen Kooien. Ik zou er mijn films kunnen laten ontwikkelen en afdrukken, maar als Openbaar Ministerie moesten we even rustig nadenken of we wel of niet in hoger beroep zouden gaan", aldus de offi cier. De vrijspraak van Kooien is nu definitief. Samen met zijn raadsman gaat hij schadeclaims indienen, wat zowel via het strafrecht als via een civiele procedure kan gebeuren. Evenals onlangs J. Kempeneers in Sint-Philipsland, zei ook Geuze aan vankelijk getwijfeld te hebben of een dergelijk fotoboek nog wel zin vol is. Zou er nog niet eerder gepu bliceerd materiaal beschikbaar zijn? Hij nam de opdracht aan en nu ligt er een boek met afbeeldingen die de negentig voorbije jaren van deze eeuw omvatten. "Ik ben uiteindelijk toch bezweken. Enerzijds ongetwij feld uit een zekere ijdelheid die iedere auteur nu eenmaal eigen is, anderzijds ook omdat ik heel mijn leven een geboren en getogen Tho lenaar gebleven ben", zei de oud- Poortvlietenaar. "Hoe moet de keuze uitvallen? Per dorp, per categorie personen, qua werkzaamheden, verenigingsleven. Al die schakeringen tot zijn recht te laten komen, het was arbitrair en in dit kort bestek nooit in evenredig heid naar ieders zin op te dienen", aldus Geuze. Ter illustratie gaf hij aan, niet gestreefd te hebben naar een portrettenreeks van de burge meesters van alle zeven Thoolse gemeenten sinds 1900. Wél koos hij bewust voor een aantal artsen, die vaak een reeks van jaren in een dorp actief waren (Polderman, Bernhardi, Vermet). Het samenstellen van de bijschriften was ook een flinke klus, bleek uit de woorden van Geuze. Ook hij riep, evenals Kempeneers onlangs, op om achterop foto's te vermelden wanneer ze gemaakt zijn en wie er afgebeeld zijn. "Ik hoop dat ik erin geslaagd ben iets goeds over Tholen samen te stellen, al blijft er - ook voor mij - altijd iets te wensen over." Naast zijn eigen col lectie en die van enkele particulie ren, deed de auteur een beroep op de verzamelingen van de Meestoof en de Eendrachtbode. De teksten nam hij door met gemeentearchivaris J.P.B. Zuurdeeg. Ook mevrouw Blaas uit Tholen is nogal eens door de auteur geraadpleegd. "Als het resultaat er maar is en de gemeente tot zijn recht komt. Want Tholen toont zich mijns inziens als een veelvervige rok met mooie kleu ren, met hoogtepunten en dalen", aldus Geuze, die nog een anekdote vertelde naar aanleiding van de op het omslag afgebeelde drukkerij Pot te Tholen. Burgemeester H.A. van der Munnik, die het eerste exemplaar ontving van 'Het eiland Tholen van 1900 tot nu', bedankte Geuze namens de Thoolse gemeenschap voor het vastleggen van weer een stukje historie. "Geuze is met hart en ziel verknocht aan het eiland, beiden kunnen elkaar niet loslaten. Vanuit die gebondenheid aan en verbondenheid met het eiland Tho len, en gevoed door de liefde voor dit gebied, heeft hij met zijn creatie ve geest een prachtig lees- en kijk boek over het eiland Tholen P.K.M. Stouten te Stavenisse wil een minicamping beginnen. Burge meester en wethouders hebben daar voor vrijstelling verleend op grond van de kampeerwet. Maar Stouten is bij de gemeenteraad in beroep gegaan tegen de daarbij gestelde aanvullende eisen. De ambtelijke commissie die beslissingen van de raad op dergelijke beroepen voorbe reidt, adviseert Stoutens bezwaren grotendeels te honoreren. Dat wordt in vier punten toegelicht. In de eerste plaats zou Stouten een tien meter brede groenstrook moe ten inplanten rondom de minicam ping. Maar op grond van de richtlij nen die staan in de 'Inleiding kampe ren bij de boer" is vijf meter vol- gemaakt." Een paar conclusies kun nen, aldus de burgemeester, getrok ken worden. In de eerste plaats dat de samenleving voortdurend veran dert en dat niemand dat tegenhoudt. Verder dat daarbij veel ouds verlo ren gaat. "Elke generatie zal moeite moeten doen om de in gebouwen vastgelegde band met het verleden te behouden." Dat kan niet, zei Van der Munnik, als het rijk doof is voor de roep om meer geld daarvoor. "Ik constateer een afglijden naar een onaanvaardbare situatie." De burgemeester zei tenslotte dat het goed is om, naast de overleve ring, het vastgelegde bewijs te heb ben dat er historie en ontwikkeling is. Bij de oudste generatie zal er her kenning zijn bij het inkijken van dit boek, bij de middelste generatie de ervaring en waarneming, terwijl bij de jongere generatie vragen en ver wondering zullen opkomen over de tijd waarin hun groot- en overgroot ouders leefden. De exemplaren die vrijdagmorgen in Meulvliet werden afgehaald, wer den door de auteur van zijn handte kening voorzien. doende. De verplichting om die strook vóór 1 april 1995 in te plan ten kan volgens de commissie wor den gewijzigd in:1 vóór 1 april van het jaar waarin de camping voor het eerst in gebruik zal zijn. Stouten heeft tijdens een hoorzitting name lijk gezegd dat dat in 1995 nog niet het geval zal zijn. Voor aansluiting op de rioolperslei ding verwees de gemeente de Stave- nissenaar naar het waterschap. Maar dat liet weten, een vergunning niet aan particulieren te verlenen doch Daarin had hij, 24 april van het vorig jaar, in Nieuwerkerk en Bruinisse gestolen spullen vervoerd. Hengels, tapijt, gereedschap, ski-schoenen en beelden. Op een gestolen fiets reed K. naar het strandpaviljoen Meer zicht, waar een terrasdeur werd ingetrapt, maar er bleek niets te halen. Dat was evenmin het geval in een bouwkeet van aannemingsbe drijf A.V.K. K. was in gezelschap van de 27-jari ge J.C.G.P. van O. uit St. Maartens dijk. Beiden werden diezelfde nacht nog aangehouden, nadat ze de gesto len fiets in de haven van Bruinisse hadden gegooid. De eigenaresse 'Ik steek je echt' had W. tegen B. gezegd, terwijl hij het mes dreigend tegen zijn keel hield. De officier vond het een 'misdrijf tegen het leven' en in elk geval zware mishan deling. W. voerde zelf aan, B. alleen bij zijn keel te hebben gepakt. Het mes zou hij niet uitgeklapt heb ben, maar andere scholieren hadden dat wel degelijk gezien. De Poort- vlietse scholier zou voor 'griffo' (iemand van de Gereformeerde Gemeente) zijn uitgemaakt, maar volgens een andere lezing had hij om een sigaret gevraagd, die hem geweigerd was. Hij zou bovendien onder invloed van verdovende mid delen geweest zijn. Hoe dan ook, officier van justitie mr. H.F. Mos noemde het trekken van een mes uit den boze. Hij fulmi neerde tegen deze ontwikkeling, die zich in het gehele land (ook rond en uitsluitend aan de gemeente. De commissie adviseert nu, te bepalen dat de gemeente de aansluiting ver zorgt maar dat Stouten voor de kos ten opdraait. Stouten had ook bezwaar gemaakt tegen de termijn van vijf jaar waar voor de vrijstelling zou gelden. Maar dat blijkt een misvatting; in de beschikking is hem tot wederopzeg ging vrijstelling verleend. Grondwater. Gemeenten met grondwaterbeschermingsgebieden binnen hun grenzen kunnen aan spraak maken op een eenmalige uit kering in verband met de overdracht - door de provincies - van het be voegd gezag. Voor Zeeland is 70.000 gulden beschikbaar. diende een schadeclaim in van 468 gulden. Van O., die nog niet eerder met de justitie in aanraking was geweest, kwam er met 80 uur dienst verlening af en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De beide mannen moeten elk de helft van de fietsschadeclaim betalen. Verzwarende omstandigheid voor K., die al drie keer tot dienstverle ning werd veroordeeld, was het bezit van drie wapens: een gasrevol- ver merk Rohm kaliber 9 mm, een Mannlicher kogelgeweer kaliber 6.5 mm en een revolver van een onbe kend merk van kaliber 7.65 mm. in scholen) voordoet. Het mes krijgt W. in elk geval niet terug. De ouders van de jongen waren ondersteboven van het voorval en troffen harde maatregelen: thuis blijven en drie maanden geen zak geld. Het bleef de Poortvlietse scho lier tegenzitten, want in de zomer liep hij nog fikse verwondingen op bij een ongeluk met een bromfiets. Ondanks dat alles week de politie rechter niet af van de eis van de offi cier: 250 gulden boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. Dat laatste wordt werkelijkheid wanneer W. binnen twee jaar weer naar een mes grijpt. Vier Thoolse dames hebben donder dag bedreigende telefoontjes gekre gen van een man. Hij belde hen op met de mededeling dat hij hun doch ter of zuster had ontvoerd en dat deze in hun ondergoed in zijn auto zaten. De gewaarschuwde politie onderzocht de situatie, maar de 'ont voerde' personen bleken gewoon thuis te zijn. De man noemde zich Nijhof en Van de Ree. Volgens de politie schept de kerel er genoegen in om vrouwen aan het schrikken te maken. Opvallend was wel dat hij bij elk van de opgebelde vrouwen wist of hij het over een dochter of zuster moest hebben. De politie denkt dat het mogelijk gaat om 'een bekende met naargeestige ideeën'. Zie de advertentie in de jubileumeditie van de Eendrachtbode Advertentie I.M. Het boek "P.R.D.S. Vogel Traditie moet er zijn' is pas uit. Achtentwin tig verhaaltjes, 137 bladzijden. "Er zitten nog een paar zetfoutjes in," verontschuldigt hij zich, zoals de hoofdpersoon Piet Vogel zich in het boek ook nog al eens verontschul digt. "Het boek moest snel af omdat de uitgever het mee wilde nemen naar de boekenbeurs in Antwerpen en de feestdagen voor de deur staan. Vandaar." Op de beurs keek Van Vugt zijn ogen uit. Zijn boek, één van de 60.000 titels. "Daar stel je niet zoveel voor. Het wordt in de massa opgeslokt." Maar net zoals de hoofdpersoon in zijn verhalen, die probeert de wereld naar zijn hand te zetten, heeft Van Vugt zijn boek op de stand op een aantrekkelijker plaats gelegd. "Boeken die bij de kassa liggen worden eerder ingeke ken," lacht hij. Zo'n opmerking past ook Piet Vogel die voortdurend bezig is zijn wereld naar zijn maatstaven in te richten. Die wereld bestaat uit het huisgezin, vrouw Betsie, hun dochter Marie en zoon Pieter-Jan en de huisdieren. Die wereld is ook het café waar Piet biljart en zijn vrienden ontmoet waarmee hij politieke vraagstukken bespreekt. "Waar de Tweede Kamer zes weken over vergadert, lossen zij dat in een paar minuten op." Maar ook de beslommeringen van de 'fabrieksarbeider' Piet Vogel komen aan bod. In de kroeg schopt Vogel (die met zijn kornuiten de Bond voor Wereldverbeteraars heeft opgericht) wel eens tegen de autori teiten aan. "Soms filoseert hij, soms is hij ad rem, heeft hij zijn antwoord al klaar, soms wacht hij op een aan leiding, een opmerking op het werk of thuis om te reageren." Volgens de schrijver zijn er van zijn hoofdpersoon P.R.D.S. Vogel der tien in een dozijn. "Hij is domweg de slimste, vindt hij. Hij is akelig eigenwijs, weet alles beter. Denkt dat hij zijn vrouw heeft bijge schaafd. Zij wekt die schijn maar doet toch wat ze zelf wil. Er zijn een heleboel dingen die hij anders wil. Dat wil hij ook aan de orde stellen maar uiteindelijk doet hij dat niet." Van Vugt geeft een voorbeeld: "Elke morgen merkt Piet dat zijn vrouw en kinderen de tube tandpas ta in het midden hebben uitgekne pen. Hij vindt dat je de tube van ach teren uit moet knijpen en dan oprol len. Hij is dat van huis uit gewend. Dat is traditie. Een kleine afwijking tolereert hij wel, als de hoofdlijnen maar blijven bestaan. Daar wil hij dan over praten. Hij neemt zich dat steeds voor maar hij heeft niet de moed dat te doen. De andere morgen merkt hij dat de tube weer in het midden is leeggedrukt." Van Vugt heeft plezier in het schrij ven van zijn stukjes. En hoopt dat anderen dat ook ervaren bij het lezen van zijn verhalen. Inspiratie doet hij op als hij mensen observeert, luistert naar wat ze vertellen. "Je kan het vergelijken met de beroemde terras- zitter die de mensen aan zich voorbij ziet gaan en er zijn eigen beschou wing op geeft. Je moet dan wel oppassen dat je de dingen niet teveel aandikt want dan gaat de realiteit verloren." Van Vugt heeft maar een paar 'steekwoorden' nodig om zijn ver haal aan te vangen. "Je begint over een boom maar je komt uit op een kat. Je hebt wel een motief maar het item verandert tijdens het schrij ven." De verhalen spelen zich wel in een dorp af maar volgens de schrijver kan het in elk dorp zijn, niet per se Poortvliet. "Het speelt zich wel regionaal af, maar het is niet regio naal gebonden. Het is uit het leven gegrepen. Op ieder toepasbaar." De 54-jarige Van Vugt is bezig om een lezing voor te bereiden voor vanavond wanneer hij in café Tol- rust zijn boek presenteert aan vrien den, bekenden, de pers en de (boek)handel. Een stuk voor vóór de pauze en een stuk voor na de pauze. "Ik ga in dit stuk spelen met de iden tificatie tussen Piet Vogel en mij. Op het laatst zie je geen verschil meer." Hij hoopt dat er meer lezingen uit zullen volgen. Van Vugt vind dat hij in Poortvliet, waar hij sinds 1991 woont, met de presentatie van het boek en de lezing moet beginnen. "Lekker dicht bij huis. Met vrienden en kennissen uit de directe omgeving. Als je het in Breda zou doen loopje het risico dat de helft niet komt, zo relativeert hij. "Ook de uitgever komt,"bena drukt hij. "Ik wil het produkt graag laten zien. Dat wil iedere fabrikant." Het boek is uitgegeven bij De Koof- schep uit Hulshout bij Herentals in België, (vereniging zonder winst oogmerk De Kempen-Literair). Quando van Vugt doet ongeveer een halve dag over een kort verhaaltje.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 11