Brede watergang is gevaar voor kinderen Nieuwe bedrijven Ger Verschelling schrijft verhalen Huisvuil kost inwoners komende jaren kapitalen Moment van bezinning in Wimpel Belastingverordeningen worden aangepast Winkels dicht voor dankdag Sint-Philipslanders ontmoeten bevrijder van Tholen Test voor ouderen in rijvaardigheid Donderdag 10 november 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Achter Burg. Smithstraat in St. Annaland Met een hekwerk of beplanting moet de watergang achter de Burg. Smithstraat in St. Annaland afgeschermd wor den voor spelende kinderen. Dat pleidooi hielden dins dagavond negentien bewoners in de Wellevaete, waar wethouder J. van der Jagt met zijn ambtelijke adviseurs W.A. Blaas en F.L. Huijbrechts hun oren te luisteren leg den. Kopje onder Tholen Poortvliet St. Philipsland Verdrinking Zilveren en koperen jubileum op Thoolse basisschool De Regenboog Christelijke nationale school De Regenboog vierde vrij dag twee jubilea. Meester Ger Verschelling zit al 25 jaar in het onderwijs en juf Anneke Burggraaf-van Gilst was 12,5 jaar verbonden aan de Thoolse basisschool. Reden voor leraren, leerlingen en bestuur om er een feestelijke gelegenheid van te maken. Toch Tholen Tante Betje Veranderingen Inbreng Invalster Betalen de inwoners van Tholen en Sint-Philipsland volgend jaar 164,40 gulden voor het verwerken van hun huisvuil, in 1998 zal dat ruim 120 gulden meer zijn: 386,40 gul den. Het overschakelen op de verbranding van restafval in Moerdijk is de voornaamste oorzaak van die kostenstijging. In het opgestelde dekkingsoverzicht worden de kosten van de Thoolse reinigingsdienst voor volgend jaar op ruim 2,5 miljoen gulden geraamd. Belastingen Politiehonden Stemmen van lexers Zondagsrust Loods Plaatselijk nieuws Viswedstrijd Zeebaars Waakt en Bidt Geslaagd Poortvliet Auto in sloot Ouderenavond Biljarten Winst met 1 bot Niet om aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezingen al voor zieningen toe te zeggen. "Ik beloof niets", benadrukte de wethouder, "maar we gaan uw wensen wel seri eus bekijken. En u hebt uw verant woordelijkheden voor uw kinderen en wij ten opzichte van de gehele bevolking." De hoorzitting was geboren naar aanleiding van een brief van mevr. Maas namens de bewoners, waarbij vooral de gevaarlijke situatie ter hoogte van het speelterrein in de Burg. Smithstraat aan de orde werd gesteld. Voorheen vormde de sloot niet zo'n gevaar, maar voor de uit voering van het basisplan water voorziening van het waterschap is de sloot veel breder en dieper geworden. Bovendien staat er in de zomer aanzienlijk meer water in dan vroeger. "Een zomerpeil met meer Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St. Philipsland vanaf 8 oktober tot en met 4 november 1994. Detachion, Meanderlaan 28, het adviseren, controleren, alsmede inspecteuren van las- en constructie werk en het ter beschikking stellen van arbeidskrachten, 10 t/m 19 per soneelsleden. Radings beheer b.v., Touwslagers- dreef 37, het beheren van gelden en aandelen, geen personeelsleden. Firma Quick Welding service, Randweg 6, ambulant lasbedrijf, 2 t/m 4 personeelsleden. Klusbedrijf Schot, Deestraat 12, klussenbedrijf, 1 personeelslid. Dick Klok mechanisatiebedrijf Poortvliet b.v. in oprichting, Paas- dijkweg 29, de klein- en groothan del, reparatie, ontwikkeling, bouw en opslag van machines ten behoeve van de landbouw, tuinbouw, groen voorziening en de industrie, alsme de de opslag van machines ten behoeve van loonwerk, 2 t/m 4 per soneelsleden. Studio M, Stationsstraat 23, het ont werpen, vervaardigen van en klein handel in handbeschilderde voor werpen en meubelen, alsmede het adviseren in kleurtoepassing in het interieur, 1 personeelslid. dan een meter water, is voor peuters niet veilig", merkte C.G. Meijer op. "Ter hoogte van de speelplaats is het talud van de sloot schuiner gemaakt en om dezelfde veiligheid als voor heen te krijgen, zijn er andere maat regelen nodig." L.J. Hage onderschreef dat. "Door het basisplan is het gevaarlijker geworden." Hij pleitte voor een He- ras hekwerk met beplanting. De wethouder dacht dan meer aan een hekwerk rond de speelplaats. J.B. van Dijke noemde het hele stuk achter de Burg. Smithstraat en de Burg. Baasstraat gevaarlijk. "Als een kind op het natte gras langs de sloot uitglijdt, dan gaat het kopje onder. Het is echt levensgevaarlijk. Er is dus een oplossing voor de gehele lengte nodig en niet alleen bij het speelterrein. Achteraf hadden we bezwaar moe ten maken tegen aanleg van het basisplan zo vlak bij de woningen, maar dat is voorbij." Van Dijke zei ervaring te hebben met de kosten van hekwerken en beplanting en gezien de afstand achtte hij dan beplanting voordeliger. "En dat biedt ook bescherming." Meijer vroeg zich af, of beplanting wel mogelijk is gezien het onder houd van de watergang. Er is inder daad een wettelijke schouwstrook van 7 meter, waarbij er achter de Baasstraat ontheffing is om het tot 5 meter te beperken, maakte ambte naar Blaas duidelijk. Wanneer het onderhoud vanaf de landbouwperce- len gebeurt, is er overleg met de grondeigenaren nodig en in elk geval met het waterschap. Hage realiseerde zich, dat de voor zieningen veel geld zullen vergen, maar dat weegt volgens hem niet op tegen de verdrinking van een kind. "Een ongeluk is niet voor 100% te voorkomen", zei de wethouder, "maar we zullen er alles aan doen om dat te voorkomen." Van Dijke wees verder nog op een rioleringsbuis met een diameter van 50/60 cm die in de sloot uitkomt. "Kinderen kruipen soms in die buis; daarom behoeft die afscherming." Ook voor de waterpartij bij de aula aan de F.M. Boogaardweg waar schuwde Van Dijke. "Het talud is steil, zodat ook dit water gevaarlijk is in deze kinderrijke buurt." De wethouder nam het allemaal mee en concludeerde, dat de functiever andering van de sloot achter de Smith- en Baasstraat de zaak onvei liger heeft gemaakt. "Uw inbreng wordt op zijn verdiensten gewogen en van advies voorzien door gemeentewerken, waarna b. en w. over zes weken een beslissing zullen nemen. Wanneer u het daarmee niet eens bent, kunt u in beroep gaan", zo schetste Van der Jagt de procedure. Juf Anneke Burggraaf-van Gilst is 12,5 jaar als vaste leerkracht bij CNS De Regenboog en meester Ger Verschelling zit al 25 jaar in het onderwijs. De feestcommissie die hiervoor was opgericht, had allerlei verrassingen in petto voor de jubilarissen. Ze vierden elk in hun klas het feest, juf Anneke in groep 2 en meester Ver schelling in groep 6. Aan het eind van de schooldag werden beide leer krachten in het zonnetje gezet door collega's, bestuur, leden van de ouderraad, de medezeggenschaps raad en andere betrokkenen zoals de schoonmaaksters. Dat gebeurde niet alleen met toespraken, maar ook op een muzikale wijze. Directeur C.L. van Dis schreef een feestlied en begeleidde dat ook zelf muzikaal. De ode beschreef de karakters en de kwaliteiten van de jubilarissen. Verschelling genoot zijn opleiding aan de kweekschool in Middelburg. Hij was schipperskind en volgde de lagere school op een wat andere manier dan zijn eigen leerlingen nu. Hij ging namelijk enkele jaren naar een internaat. Verder kreeg Ver schelling les vanuit de varende klas. Nadat zijn ouders zich in Breskens hadden gevestigd, was het niet zo moeilijk om de kweekschool te bezoeken. De kersverse leraar kreeg zijn eerste betrekking aan de School met de Bijbel in Sint-Annaland, onder directeur Kuijt. Na vijf jaar vertrok Verschelling naar de school 't Kom pas in het Zeeuws-Vlaamse Hoek. Na hier bijna zeventien jaar les te hebben gegeven, kreeg de leraar toch heimwee naar Tholen. "Ik vind het namelijk bijzonder fijn om op Tholen te wonen", legt hij uit. Ter 1 april 1991 werd ik aan De Regen boog benoemd. Sindsdien heb ik alle klassen gehad van groep drie tot en met acht." Momenteel geeft meester Verschel ling les aan groep 6. "Dat vind ik bij kinderen nog een leuke periode", vertelt de jubilaris. "Van groep vier tot en met 6 leven ze nog in een wereld waar veel plaats is voor fan tasie. De bovenbouw reageert weer meer volwassen". Deze verbeel dingswereld spreekt Verschelling om meerdere redenen aan. Eén ervan is dat hij verzekerd is van een luisterend oor voor zijn zelf verzon nen verhalen. Het maken hiervan is één van zijn hobby's. "Toen we op de kweekschool zaten, moesten we veel lezen èn zelf schrijven. Dat laatste is bij mij altijd gebleven. Al in Sint-Annaland ben ik begonnen met een cyclus verhalen over 'Tante Betje en dikke Truus'. De beide hoofdfiguren hebben eigenlijk ook een zilveren jubileum, want bijna dagelijks komt er een belevenis aan de orde", zegt Verschelling. "Soms is het zelfs zo dat de ouders thuis al vragen: 'Hoe liep het af?' Dat is natuurlijk leuk. Misschien zet ik het allemaal nog wel eens op papier om bijvoorbeeld als boekje te publi ceren. Nu ik een computer heb, gaat dat wellicht allemaal gemakkelij ker." Ook voor volwassenen heeft de Thoolse leraar verhalen geschreven. Naast de schrijverij heeft hij ook veel interesse in lekker eten. Zowel het bereiden als het eten ervan. Het eventuele extra gewicht raakt hij kwijt door veel te wandelen. In de 25 jaar dat Verschelling voor de klas staat, heeft hij het nodige zien veranderen in het onderwijs. "Er zijn nu veel meer naschoolse activiteiten. Toen ik in Hoek kwam (en nu was dat misschien een wat ouderwetse school, maar toch...) was een kwartier na schooltijd iedereen naar huis. Nu is er altijd van alles te doen zoals vergaderin gen of andere overlegvormen", ver telt de jubilaris. "Je hebt ook veel meer tijd nodig om je werk voor te bereiden. In tegenstelling tot vroe ger, toen je voor je eigen klas stond, heb je nu veel meer te maken met de groepen van anderen. Er is een gemeenschappelijke taak." De overheid eist ook steeds meer van de de leerkrachten. "We moeten voortdurend bijscholen. Wij volgen op dit moment bijvoorbeeld een cur sus van het regionaal pedagogisch centrum Zeeland over 'klassen management'. Dat is geen cursus met één werk vorm", licht Verschelling toe. "Nee, iedere leerkracht komt er met zijn eigen problematiek en daar wordt dan op ingespeeld." De inbreng van de ouders op de scholen is ook toegenomen. "Zoals iedereen ben ik daar heel blij mee. Want doordat zij zoveel in en om de school doen, hebben de leerkrachten meer ruimte voor andere zaken", vertelt Verschelling. "En vergeet de kinderen zelf niet. De jeugd is in die kwart eeuw veel spontaner en opener geworden. Ze hebben hun eigen ideeën en vertel len die ook. Ik geef ze graag inspraak in de creatieve vakken zoals handvaardigheid. Ze krijgen dan een schema en ik zeg: 'Vul maar in'. Dan zie je dat er dingen voor de dag komen die je zelf niet kunt ver zinnen." Anneke Burggraaf knikt regelmatig ter bevestiging van de woorden van Verschelling. Zelf is ze ook al 21 jaar aan De Regenboog verbonden, maar pas 12,5 jaar als vaste leer kracht. Eerst gaf ze les aan de kleu terschool De Klimroos en later op De Regenboog. Voor haar vaste aanstelling was ze invalster. Ook aan een koperen jubi leum wordt bij De Regenboog ech ter aandacht besteed, zij het dan in een wat besloten kring. Maar ook zij werd, net als haar col lega Verschelling, door de kinderen verrast. Hoewel Verschelling wel wat ver wacht had bij zijn jubileum, had hij op zoveel feestelijkheid niet gere kend. "Ik werd zelf helemaal enthousiast door de kinderen die leuke liedjes en toneelstukjes opvoerden. En dan waren er ook nog cadeaus." Het terugdringen van de afvalberg kost geld. Scheiding van afvalstof fen aan de bron, compostering, ver branding: aan .alles hangt een prijs kaartje. Voor volgend jaar is al een verhoging van de Thoolse afval stoffenheffing met 30% aangekon digd, maar het einde is daarmee nog niet in zicht. In tegenstelling tot Sint-Philipsland worden in de huidi ge gemeente Tholen de kosten aller minst gedekt (in 1995: 76%). Het gereedkomen van de verbran dingsinstallatie bij Moerdijk, in de loop van 1997, betekent een explo sieve kostenstijging. Daarom zal de heffing ook in 1996 en 1997 met 30% stijgen. En in 1998 tenslotte moet de burger 6,5% meer gaan betalen. Op dat moment zijn inkomsten en uitgaven van de afvalverwerking in even wicht. Om dit te bereiken wordt over de periode 1995-1997 uit de algemene middelen in totaal bijna 276.000 gulden bijgepast. Daarnaast wordt het voor dit doel gevormde potje van 533.000 gulden opgesou peerd. Het vervallen van de korting op stortrechten betekent in 1996 een stijging van de kosten met 12 gulden per huishouden, terwijl de kosten voor verbranding, in 1997, op 87 gulden geschat worden. De tarieven van de afvalstoffenheffing zouden er als volgt gaan uitzien: in 1995 gezin ƒ213,60 en alleen staande ƒ160,80; 1996 respectieve lijk ƒ278,40 en ƒ208,80; 1997 respectievelijk ƒ362,40 en ƒ271,20; 1998 respectievelijk ƒ386,40 en ƒ289,20. Op dit moment is de heffing in Tholen nog de laagste van heel Zeeland. De belastingen zoals die nu op Tho len geheven worden, zullen na de samenvoeging ook voor Sint-Phi lipsland gaan gelden. De stuurgroep die de fusie voorbereidt, stelt voor om alle Thoolse verordeningen op de nieuwe gemeente van toepassing te verklaren. Het betreft, naast de legesverordening, negen belastin gen: onroerende-zaakbelasting, rioolrecht, hondenbelasting, foren senbelasting, toeristenbelasting, watertoeristenbelasting, lijkbezor- gingsrecht, haven-, kade-, opslag en staangeld, liggeld pleziervaartui gen. Beide gemeenteraden krijgen voorstellen om de verordeningen aan te passen aan de nieuwste wet geving. Leges, begraafrechten, alsmede haven-, kade- en staangelden zou den volgend jaar met 3% verhoogd moeten worden. Dat levert, samen met een verhoging van de toeristen belasting van 60 naar 70 cent, 54.300 gulden op. Hierover beslist de nieuwe gemeenteraad bij het vaststellen van de begroting. Voor de onroerende-zaakbelasting dient de nieuwe gemeenteraad bin nen drie maanden na de herindeling een verordening vast te stellen. Belangrijkste wijziging is, dat de belasting niet langer elke 3000 gul den waarde als grondslag heeft, maar elke 5000 gulden. Daarnaar omgerekend worden de tarieven volgend jaar ƒ7,45 voor eigenaren en ƒ5,96 voor gebruikers. De vrij stelling voor begraafplaatsen, die in Sint-Philipsland ontbreekt, blijft gehandhaafd. Maar de vrijstelling voor eigenaren van kerkelijke ambtswoningen (pastorieën en kos terswoningen) vervalt. Bij de hondenbelasting blijft een vrijstelling van kracht voor gediplo meerde politiehonden. Het gelijk schakelen van de begraafrechten betekent tevens, dat voor alle alge mene begraafplaatsen in de nieuwe gemeente dezelfde beheersregels zullen gelden. In de legesverordening zijn wat wij zigingen aangebracht. Zo moet er betaald gaan worden voor het in behandeling nemen van een aan vraag om vergunning of vrijstelling op grond van de kampeerwet, gaat het in behandeling nemen van een aanvraag om een invalidenparkeer- kaart 90 gulden kosten en de nieuwe Europese identiteitskaart 35 gulden. Wie bij het aanvragen van een reis document niet het oude inlevert, moet extra betalen. Omdat uitvoe ring van de jachtwet is overgegaan naar de politie en het aanvragen van een gemeentegarantie naar een waarborgfonds, komen deze zaken in de nieuwe legesverordening niet meer voor. De stuurgroep heeft bij verschillen de belastingen het dekkingspercen tage berekend: rioolrecht 28% (inclusief verfijningsuitkering van het rijk 54%), lijkbezorgingsrechten 38,5%, leges 27,6%, haven- en kadegeld 23%. De commissie financiën, aangevuld met de fractievoorzitters uit de Sint- Philipslandse gemeenteraad, praat op 24 november over de voorstellen. Ook de meerjarenraming 1996-1998 komt dan aan de orde. De discussie over winkels open of dicht op zondag brengt weer vele pennen in beroering, zo ook de mij ne. Waar zijn we toch mee bezig in onze samenleving? Vernieuwing heet dat! Daar ben ik geen tegen standster van en ik denk dat het ook niet te voorkomen is in onze multi culturele samenleving. Maar dit gaat mij te ver. Dit is een bedreiging van de zondagsrust die voor velen toch al verleden tijd is. Voor mij en voor vele anderen is er echter een duide lijke afscheiding tussen de zondag en andere dagen in de week. Ik moet er ook niet aan denken om van de zondag een dag te maken met dezelfde drukte en inhoud als een door-de-weekse dag. Ik wil geen robot zijn! Ik ben opgevoed met open kerkdeuren, met zondagse kle ren, volle kerken, preken opge bouwd uit drie punten en psalmen zingen. Alleen maar psalmen. Dat gaf je een gevoel dat alles te maken had met God. De stilte op het dorp, de rust in de straten, het luiden van de klokken, de kerkgang en het orgelspel bij binnenkomst. Dat liet je voelen dat er iets bijzonders was: zondag! Met veel respect denk ik terug aan die tijd en voel nu nog iets van die vredige stilte die er toen heerste. Wordt het nu een dag vol onrust? Niet voor mij, maar ik ervaar het open zijn van de winkels op zondag, sociaal gezien, als een verarming. De onrust en de spanning die dat weer voor velen met zich mee brengt, ontneemt ook mij een stukje rust. Stilte heeft een eigen taal (dat is een oud gezegde van een wijs man), maar doordat het levensgevoel ver vlakt, wordt die taal minder ver staan. Zin en betekenis verdwijnen naar de achtergrond omdat we geen tijd meer overhouden om te luiste ren met elkaar en naar elkaar en ook niet meer op zondag. De waarde die er voor mij ligt in de zondag, heeft te maken met de vorm en inhoud daarvan: rustdag. Ik kan me niet voorstellen dat die waarde verhoogd wordt door open winkel deuren. Nel Gaakeer Deliaplein 6 Amersfoort De protestantse kerken op Tholen en St. Philipsland vieren woensdag 16 november dankdag voor gewas en arbeid. Scholen, gemeentehuizen, winkels, banken en veel bedrijven zijn dan gesloten. Ook de vuilnisop haaldienst komt woensdag niet langs. Immigranten. Zaterdag wordt het eerste exemplaar overhandigd van het boek 'Verzeild in Zeeland'. Het zijn verhalen van vrouwen die van uit landen als Somalië, Chili, Polen, Maleisië en Iran naar Zeeland zijn geëmigreerd. Mevr. L. Boogerd- Quaak, europarlementariër en oud voorzitter van de provinciale werk groep pluriforme samenleving, krijgt het eerste exemplaar. De Canadees William Abernathy Ogilvie maakte in 1944 deze schets van de bevrijding van Sint-Philipsland. Het lijkt een gemoedelijk tafe reeltje: drie mannen maken een praatje bij de haven, met de molen op de achtergrond. Alleen de gevechtswagen geeft aan dat er meer aan de hand is. De afbeelding is ons beschikbaar gesteld door A.W. Beurkens. J. Kempeneers en mevrouw E. van der Vlies-van Dijke uit Sint- Philipsland hebben maandag, samen met A.G.A. Verswijveren uit Halsteren, gesproken met de 80-jarige Engelse oorlogsveteraan B. Boucher-Mijers. "Het heeft indruk op ons gemaakt", vertelt Kempeneers. Verswijveren zal morgen (vrijdag) op de herden kingsavond in De Wimpel verslag doen van het gesprek. De Halsternaar is bijzonder goed op de hoogte van de in de regio tijdens de oorlog neergestorte vliegtuigen. Zijn bijdrage wordt toegevoegd aan het programma. Afgelopen vrijdag was het een halve eeuw geleden dat het Canadese The Lake Superior Regiment Sint-Phi lipsland en Anna Jacobapolder bevrijdde. Als tweede commandant (grootmajoor) van het 4de Com mando was ook Boucher-Mijers bij de bevrijding van de streek betrok ken. Ze rukten vanuit Walcheren via Zuid- en Noord-Beveland op naar Halsteren, om vervolgens het eiland Tholen binnen te trekken. Een veer tigtal soldaten sneuvelde. Met andere veteranen bezocht Bou cher-Mijers maandag de Engelse militaire begraafplaats in Bergen op Zoom en daar vond de ontmoeting met Kempeneers en mevrouw Van der Vlies plaats. De Engelsen ontmoetten zaterdag, bij de herdenking in Vlissingen, koningin Beatrix. Inmiddels zijn ze naar hun land teruggekeerd, maar het speet Boucher-Mijers dat hij de herdenking in Sint-Philipsland niet kon bijwonen. Tijdens de bijeenkomst in De Wim pel, die om half acht begint, vertelt P. Aamoudse hoe hij - evenals ande re schippers - als loods een gevaar lijke tocht met de geallieerden maakte naar het nog bezette Schou- wen-Duiveland. Kempeneers gaat kort in op de beschietingen die Sint- Philipsland te verduren kreeg. Ver der vertelt hij hoe een Engelse tank- schutter in gewetensnood raakte nadat hij vanaf het eiland de N.H. kerk van Bruinisse tot een ruïne had gemaakt. Mevrouw Van der Vlies verzorgt een declamatie. Koorzang en samenzang is er met medewerking van VZOS (o.l.v. J. Wesdorp), Comt nu met Sangh (o.l.v. H. Quist) en Van Knop tot Bloem (o.l.v. W. van Duuren). De bijeenkomst wordt geopend door burgemeester A. Verbree, hervormd predikant D.J. van Eckeveld besluit met een korte meditatie. 'Een moment van bezinning en herden king is zeker op zijn plaats' vermeldt de bij alle Sint-Philipslanders bezorgde uitnodiging voor de bij eenkomst. De stichting Welzijn voor Ouderen houdt op dinsdag 13 december van negen tot vier uur in Sint-Annaland een rijvaardigheidstest voor auto mobilisten van 55 jaar en ouder. De stichting organiseert deze dag samen met de gemeente Tholen, Veilig Verkeer Nederland, ANWB, Bovag, plaatselijke rij-instructeurs en het regionaal orgaan verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ). De rit is bedoeld om oudere bestuurders te wijzen op de mogelijke fouten die er in de loop der jaren in het rijgedrag zijn geslopen. Daarnaast zijn er ook een aantal nieuwe regels bijgeko men waarvan niet iedereen het bestaan weet. De cursusdag bestaat uit een rijvaardigheidsrit met een rij- instructeur in de eigen wagen van de automobilist, verkeerstheorie om de kennis op te poetsen, een ogentest en het meedoen aan bewegingsacti viteiten. Dit alles vindt plaats vanaf en in De Wellevaete te Sint-Anna land. Men kan zich tot 25 november opgeven voor deze dag bij de stich ting Welzijn voor Ouderen te Sint- Maartensdijk tel. 01666-8201. Midas Dekkers. Schrijver/bioloog Midas Dekkers houdt vanavond om acht uur een lezing in dorpshuis De* Zaete te Yerseke. Hij zal het hebben over de raakvlakken tussen mens en dier. Van de 37 vissers van de Zeebaars die zaterdag hun lijnen uitwierpen aan de dijk tussen Tuttelhoek en Gorishoek, haalden er zeventien vis op de kant. De weersomstandighe den waren echter prima. Voorzitter R. Anemaet werd winnaar met drie vissen en 635 punten. De uitslag was: 1 R. Anemaet 635 p; 2 P. Breu- re 620 p; 3 P. v.d. Werff 605 p; 4 Johan Bijl 550 p; 5 J. van As 535 p; 6 D. Opree 530 p; 7 G. Koppenhol 500 p; 8 mevr. T. van As-de Jonge 495 p; 9 J. van Tiggele 475 p; 10 mevr. T. Deurloo-Bos 355 p; 11 S. Quist 350 p; 12 (na loting) S. Broos- hoofd 150 p. De verkoping van de vrouwenver eniging Waakt en Bidt van Gerefor meerde Gemeente heeft 8500 gul den opgebracht. Ds. J. Beens opende de verkoping met het lezen en laten zingen van Psalm 121. De predikant hield een meditatie uit dezelfde Psalm en besloot de verkoping met een dankgebed. Corina van Akkeren is aan de sector heao van Hogeschool Zeeland geslaagd voor het examen van de studierichting juridisch-bestuurlijk. Een 59-jarige Amsterdammer en zijn vrouw hebben zaterdag een geluk bij een ongeluk gehad. De automobilist reed over de Bram Groenewegeweg in de richting van Sint-Annaland. Ter hoogte van de kruising met de Kleine Dijk viel hij, net als zijn echtgenote, in slaap. Zodoende kwam het voertuig in de berm terecht. Hiervan schrok de bestuurder wakker en probeerde bij te sturen, maar dat lukte niet en de auto belandde via de berm in de sloot. Het echtpaar bleef echter ongedeerd en de auto liep slechts lichte schade op. Vrijdag 9 december organiseert de beheerscommissie van dorpshuis 't Ouwe Raed'uus een culturele oude- renmiddag en -avond voor alle inwoners en oud-inwoners van zestig jaar en ouder. Om vier uur worden de ouderen ontvangen in 't Ouwe Raed'uus en na koffie, thee en een aperitiefje treedt het trio Ver maas, mevr. Stoutjesdijk-Engelvaart en L. Hage op. Zij brengen verhalen in Zeeuws dialect en klederdracht. De bijeenkomst wordt rond negen uur afgesloten. Uitslagen biljartvereniging Tolrust: K. Nagelkerke-G. de Jonge 10-8,11; J.K. Elenbaas-R. Lisseveld 6,76-10; W. Bijl-H. Burgers 10-7,57; J. Nie- mantsverdriet-J. Tol 10-9,2; K. Nagelkerke-J. Tol 10-1,6. K. Nagel- kerke haalde het beste gemiddelde van 2,93 en speelde de kortste partij van 14 beurten. De hoogste serie was voor J. Niemantsverdriet: 21 caramboles. H.A.J. de Graaf heeft zaterdag de wedstrijd van zeehengelclub De Makreel gewonnen met de vangst van één bot van 49 centimeter; goed voor 1240 gram. Uitslag: 1 H.A.J. de Graaf 1240 p; 2 J. van Moort 1055 p; 3 A. van Oeveren 810 p; 4 K. Mol 630 p; 5 K. v.d. Berg 585 p; 6 A.M. den Braber 415 p; 7 Jan Wal pot 150 p; 8 J.P. Kaashoek 25 p. Bij de jeugd won Maurits Verwijs met 150 punten, gevolgd door A. v.d. Reest met 25 punten. De volgende wedstrijd om het kampioenschap van E»e Makreel wordt op 19 november gevist van twee tot vijf uur aan de Zuiddijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 9