Provincie Zeeland Elenahof verrijkt met orgel Statenvergadering Recreatie en toerisme op hoger plan Walpot populair Drie restzetels Donderdag 10 november 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Provinciale Staten vergaderen vrijdag 18 november. Zoals gebruikelijk is de bijeenkomst openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune om de vergadering geheel of gedeeltelijk bij te wonen. Milieutijdingen en Gezamenlijke kerken geven geld voor woonzorgcentrum Stavenisse Pak even uw zakboekje De bewoners van woonzorgcentrum Elenahof in Stave nisse beleefden woensdag een gezellige avond. Jong en oud waren bij elkaar. Er was koffie met cake en het kin derkoor Gabriëlla o.l.v. Helène Potappel trad op, waarin de oude Stavenissenaars verschillende kleinkinderen in actie zagen. Maar centraal stond het nieuwe orgel, want daarvoor was deze bijeenkomst georganiseerd. Collectes. Brandwondenstichting Diabetes Fonds Abdij Nieuws ■H Kerk Brouwershaven De statenvergadering begint om 10.00 uur. Het eerste wat aan de orde komt is het ver slag van de inspectie verzor gingshuizen. De inspectie werkt vanuit het pro vinciehuis en stelt zich onafhanke lijk op ten opzichte van het door de provincie gevoerde ouderenbe leid. In het verslag vraagt de in spectie onder meer voortgaande aandacht voor kwaliteit, beleids plannen en zorgplannen. De in spectie is van plan tenminste eens per jaar ieder verzorgingshuis te bezoeken. De staten worden ge vraagd in te stemmen met het verslag. GS zijn het niet eens met de ont vangen uitkering voor vervangen de wegen van het rijkswegenplan 1992. Ze vragen de staten in te stemmen met hun bezwaar en hen te machtigen een beroepsproce dure te beginnen. Voor de restauratie van de N.H.-kerk in Brouwershaven willen GS 8,3 ton beschikbaar stellen. Dat komt neer op 14% van de subsidiabele kosten, bijna 6 min. Over de subsidiëring is fors ge sproken met het rijk omdat men daar aanvankelijk vond dat de sub sidiabele kosten aanzienlijk lager, te weten ruim 3 min., uitvielen. Met het rijk is nu overeenstem ming bereikt en de rijksdienst voor de monumentenzorg heeft zijn subsidie verhoogd naar een bedrag van ruim 4,7 min, wat neerkomt op 80% van de subsidia bele kosten. De bijeenkomst wordt besloten met een aantal wij zigingen, de vijftiende 1/m de ne gentiende, in de begroting van de provincie. De vergadering is in de staten zaal van het provinciehuis, Ab dij 10 in Middelburg. De agen da en de stukken liggen ter inzage in het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Milieutijdingen, het informatieblad over het milieubeleid in Zeeland is voor de vijfde keer dit jaar ver schenen. Verschillende onderwer pen passeren de revue. Sinds 15 mei is er een nieuwe regeling voor bodemsanering. Oude normen zijn vervangen door nieuwe. Ze vallen over het algemeen strenger uit en dat maakt dat sanering van de bodem vaker nodig is. Een belangrijk uitgangspunt van de regeling is dat GS degenen die verantwoordelijk zijn voor de ver ontreiniging kunnen verplichten tot onderzoek en sanering. In een ander artikel is er aandacht voor de opening van het tweede Milieu Educatie Centrum in Zee land, 'De Bevelanden' in Goes. In gegaan wordt op het belang van deze centra. Onder de kop "Milieu bewust bouwen" geeft de Stichting Bewust Bouwen zijn visie op bou wen en de bouwwereld. Micmec Walcheren laat haar licht schijnen over de gevolgen van de inundatie van Walcheren. Natuur en landschap komen daarbij aan bod. Voorts is er een tentoonstel ling, een boek, een speciale krant en een lesbrief beschikbaar voor belangstellende groepen. Uusvuul apart opgaên haêlen De gemeente Reimerswaal heeft Bei Cok uit Kruiningen een lied in het Kruinings dialect laten schrij ven over het scheiden van huisvuil De gemeente heeft het lied ge bruikt om de invoering van het ge scheiden inzamelen kenbaar te maken aan de bewoners. De tekst van het lied staat afgedrukt in Mi lieutijdingen. Berichten over onder meer de heffing voor grondwater, Euro- geografendag, broeitoer in Zee land, waterprogramma 1995 en de Zeeuwse onderwijsdag voltooi en het blad. Wie de gratis uitgave van Mi lieutijdingen wit hebben, of een abonnement, kan zijn of haar bestelling doen bij het infor matiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180-31400. Het projectplan van Recron en Horeca Nederland behelst kortweg dat twee consulenten vier jaar lang aan de slag gaan bij 350 bedrijven in de toeristisch recreatieve sector. De nadruk ligt op individuele bege leiding van de ondernemers. De kosten van het project zijn be groot op ruim 2 min. Onder voorbehoud van goedkeuring door provinciale staten zijn GS van plan bijna vier ton beschikbaar te stel len. Het bedrijfsleven zelf legt on geveer 8,5 ton op tafel. Het minis terie van economische zaken komt met drie ton over de brug en ruim een half miljoen gulden is af komstig van 'Europa'. Dat laatste is mogelijk omdat Zeeuwsch- Vlaanderen naar Europese normen extra steun behoeft en de consu lenten de helft van hun tijd in dat gebied zullen doorbrengen. Jong Recreatie en toerisme zijn in Zee land uitgegroeid tot een belangrij ke economische bedrijfstak. In vergelijking met landbouw, indus trie en bouwnijverheid is het een jonge bedrijfstak die in relatief kor te tijd sterk is gegroeid. De bedrij ven zijn over het algemeen klein schalig. Die kleinschaligheid lag mede ten grondslag aan het suc ces maar maakt de sector na de periode van groei ook kwetsbaar. Het komt er eigenlijk op neer dat er in de hitte van alledag onder het motto 'aanpakken en niet zeuren' amper tijd is om na te denken over ontwik kelingen en voor het zoeken van structurele oplossingen voor steeds terugkerende knelpunten. Dat komt het sterkst naar voren bij de dagrecreatiebedrijven, in de verblijfsrecreatie (campings, bun- galowbedrijven, groepsaccommo- daties en appartementencom plexen) en bij de logiesverstrekkende bedrijven. Knelpunten De recreatiesector wordt in het projectplan omschreven als vrij traditioneel. Nieuwe ontwikkelin gen krijgen te weinig aandacht van het management. Ondernemers slagen er onvoldoende in ontwik kelingen in sectoren waar ze mee te maken hebben te vertalen naar de eigen bedrijfssituatie. De dag recreatie zou gebaat zijn bij sa menwerking en afstemming tus sen de verschillende ondernemers; en daar schort het aan. Verbetering hiervan kan ook het plattelandstoerisme ten goede komen. Dit onderdeel vraagt im mers om een scala aan voorzie ningen. Om het seizoen te verlen gen is het nodig activiteiten te organiseren. Vanuit de bedrijfssitu atie komt dat te moeizaam op gang. De toeristische markt wordt steeds grilliger en dus minder voorspelbaar. Dat maakt dat ondernemers zich meer moe ten bezighouden met marke ting en arrangementen. Voor de horeca geldt voorts dat de korte duur van het seizoen pro blemen met zich kan brengen in de sfeer van personeelsvoorzie ning. Overleg met GAK en Arbeids voorziening zou mogelijk tot op lossingen kunnen leiden. De nieuwe milieuregels voor de hore ca maken dat veel bedrijven de komende tijd voor grote investe ringen komen te staan. Aanpak De ene consulent is gespeciali seerd in horeca, de ander in re- creatiebedrijven. Het is de bedoe ling dat ze binnen een jaar alle bedrijven hebben bezocht en sa men met de ondernemer proberen aan te geven hoe de bedrijfsvoe ring kan worden verbeterd. Voor klussen die kunnen worden aange pakt door bijvoorbeeld branche-or ganisaties, kamer van koophan del, VW of overheden volgt een verwijzing naar de betreffende in stantie. Die organisaties zijn daar over het algemeen ook beter voor toegerust dan de consulent. Bo vendien is het niet de bedoeling dat ondernemers afhankelijk wor den van ondersteuning. Individuele begeleiding en soms groepsbijeenkomsten in de ver- volgcontacten moeten er voor zor gen dat de ondernemers niet al leen de huidige knelpunten oplossen maar ook dat ze zijn toe gerust om toekomstige proble men een slag voor te zijn. Maandag 14 november, aan vang 16.30 uur, vergaderen de statencommissies Alge meen Bestuur en Waterstaat en Verkeer gezamenlijk. Gesproken wordt over de ant woorden van GS op gestelde vra gen in de statenvergadering van 14 oktober. De vragen die de sta tenleden afvuurden op het dage lijks provinciebestuur gingen over de veerdiensten. Vervolgens komt de beleidsnotitie Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland aan de orde. De stuurgroep Oosterschelde vergadert woensdag 16 no vember, aanvang 14.00 uur. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: conceptbeleidsplan Oosterschelde met antwoordnota, Oosterschelde nationaal park en de evaluatie van de functie coördi nator/voorlichter Oosterschelde met het verzoek de subsidiëring van de functie voort te zetten. De vergaderingen van de ge zamenlijke statencommissies en van de stuurgroep zijn in de statenzaal van het provincie huis, Abdij 11 in Middelburg. Beide bijeenkomsten beginnen met spreekrecht voor het pu bliek. Wie wil kan het woord krijgen om op die manier de statenleden of leden van de stuurgroep op de hoogte bren gen van zijn of haar mening over een van de onderwerpen op de agenda. De afdeling basis- en speciaal on derwijs van de onderwijsraad ver gadert eveneens woensdag 16 november, aanvang 14.00 uur. De volgende onderwerpen staan op de agenda: jeugdhulpverlening en onderwijs, versterking platte- landsscholen, jeugdgezondheids zorg, begroting provincie en het speciaal onderwijs in Zeeland. De vergadering is in het provincie huis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda's en vergaderstukken ligggen ter inzage in het informa tiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Behalve de zeven lijsttrekkers heeft alleen de Sint-Philipslandse SGP- wethouder L. Walpot voldoende voorkeurstemmen gekregen om op grond daarvan een zetel in de Thool- se gemeenteraad te verkrijgen. Daarvoor is de helft van de kiesdeler nodig: 296,26 stemmen; voor Wal pot drukten 577 kiezers op de rode knop. Dat de gevoerde voorkeursac ties binnen de SGP effect hadden, moge eveneens blijken. M.J. Klip- pel kreeg 281 stemmen tegen 78 vier jaar geleden. En H. Geluk 74, terwijl in 1990 slechts 20 mensen het hokje voor zijn naam rood kleurden. VVD'er G.J. Hoek bleef mevrouw Frigge ruimschoots voor met 243 stemmen, maar dat waren er 54 te weinig om zijn raadszetel te handha ven. Van de 116 kandidaten kreeg er slechts één geen enkele stem: M.J. Slager (RPF/GPV). Per partij volgen hier de kandidaten die meer dan 25 stemmen kregen. PvdA: Van Schetsen 1562, Moer land 277, Van der Linde 147, Den Haan 88, Komaat 79, Venekamp 49, De Looze 46, Lindhout 41, mevr. v.d. Wal-Vermeulen 39 en Nieu- wenhuis 29. SGP: Van der Jagt 1776, Walpot 577, Klippel 281, Dijke 168, Kers bergen 91, Heijboer 83, Koopman 79, Van 't Hof 75, Geluk 74 en Gunst 30. CDA: Versluys 1151, Van Kempen 165, mevr. Deurloo-van Broekho ven 130, De Jager 109, Van Beek 48 en Van Nieuwenhuijzen 29. VVD: Ravensteijn 649, Hoek 243, mevr. Frigge-Hogesteeger 129, Huiskamp 97, Stouten 62 en Vers- luijs 46. RPF/GPV: Van Belzen 725 en Kos ten 91 D66: Van den Donker 581, mevr. Verstrate-Stols 132, Van den Reydt 48 en Van Straaten 36. AOV: mevr. Schot-de Hoog 485 en Van Doom 63. Van de negentien raadszetels kon den er zestien meteen toegekend worden op basis van het aantal behaalde stemmen. De SGP kreeg er meteen vijf, PvdA vier, CDA en VVD elk twee, RPF/GPV, D66 en AOV ieder één. Er bleven drie rest zetels over, waarvoor de partijen in aanmerking kwamen met het groot ste gemiddelde aantal stemmen per zetel. De eerste zetel was voor het CDA met een gemiddelde van 588,33 stemmen, de tweede voor de SGP (551,33) en de derde voor de PvdA (493). De gemiddelden van de andere par tijen waren: RPF/GPV 463, VVD 447,67, D66 414,5 en AOV 302. Dhr. Wesdorp bedankt initiatiefnemer dhr. Franke na de onthulling van het orgel; mevr. Franke werd in de bloemetjes gezet. Op initiatief van dhr. B. Franke uit St. Maartensdijk, bestuurslid van zorgcentrum de Schutse in St. Anna- land, zorgden de gezamenlijke ker ken voor diaconale bijdragen waar mee een orgel aangeschaft kon wor den. "Ik voelde me eigenlijk schul dig, dat het een jaar geleden bij de opening niet gebeurd is", vertelde Franke. "Maar ik heb me er alsnog met vreugde voor ingezet en de ker ken hebben heel positief op mijn verzoek gereageerd." Franke mocht door het wegtrekken van een laken, het instrument onthullen. "Dankzij uw mooie idee hebben we een prachtig orgel kunnen kopen", zei directeur J. Wesdorp van de Schut se, die nauwe banden met het woon zorgcentrum in Stavenisse heeft. Organiste Kees Lemsom wijdde het instrument in met enkele solostuk ken en de begeleiding van het kin derkoor, dat vier liederen zong: Heer ik kom tot U, Stap voor stap, Jezus gaat voorbij, Hoger dan de blauwe lucht. 'Daar zit muziek in", merkte één van de bewoners op en Elenahof-voor- zitter A.J. Zwerus onderschreef dat. "We zijn trots op zo'n kinderkoor in Stavenisse en de blijdschap wordt vergroot met dit prachtige orgel. Zingen is goed voor het hart en met de orgelbegeleiding kunnen we dat op de kerst- en paasbijeenkomsten in Elenahof nog beter doen. Vrijwil ligster Coby de Vos-van Beveren zal steeds het orgel bespelen." Voorzitter Zwerus bedankte initia tiefnemer Franke. "U hebt ook de gelden bij de diaconiën van de ver schillende kerken ingezameld. Har telijk dank voor uw inzet", zei de voorzitter, die uit dankbaarheid 'U alleen, U loven wij' liet zingen. Diri- gente Helène Potappel, organist Kees Lemsom en mevr. Franke ont vingen nog bloemen en de kinderen een tractatie. Inmiddels heeft Kleinbouw Tech niek uit St. Philipsland de voet gestort voor twee extra woningen bij Elenahof. Daardoor kan het aantal zeer tevreden bewoners van het zorgcentrum in Stavenisse volgend jaar nog toenemen met vier. De hui zen worden gebouwd in opdracht van de Thoolse woningstichting Beter Wonen. THOLEN 10 en 17 nov. lezing gezins- en rela tietherapeut Jan Simmering in Christengemeente, Oesterschelp 20 u. 11 nov. lampionoptocht Concordia, clubgebouw Oudelandsepoort 19 u. 14 nov. avond over gezondheid, Meulvliet 19 u. 15 nov. inloopmiddag Anbo, zaal Schuttershof 14 u. 18 nov. bejaardensoos, Ten Anker 14-17 u. 19nov. intocht sinterklaas, haven 14 u. 19 nov. kindermiddag sinterklaas, Meulvliet 16 u. 21 nov. seminar Rabobank en Schipper Groep voor ondernemers over fiscale voordelen en beleggen, Meulvliet 19.30 u. 25 en 26 nov. vogeltentoonstelling, tuinplantenshow en expositie 40 jaar Vogelvreugd, Meulvliet 25 nov. 19 u. en 26 nov. 13-22 u. 14 dec. kerstavond NCVB, Visnet 19.30 u. OUD-VOSSEMEER 11 en 12 nov. tentoonstelling Vogel vrienden, Vossenkuil. 12 nov. elluf elluf-viering Vlooien- trappers, café De Hoop 20 u. 16 en 30 nov. koersballen Anbo, Vossenkuil 14u. 18 nov. cabaret van Arno en Tanne- ke v.d. Heijden en Bart Stultiens, Vossenkuil 20.15 u. 18 nov. sponsorloop vv Vosmeer, sportpark 19 u. 23 nov. bingomiddag Anbo, Vos senkuil 14 u. 9, 16 en 17 dec. jubileumuitvoering Rederijkerskamer Eendracht, Vos senkuil 20 u. 26 nov. jaarconcert Smalstads Man nenkoor, Vossenkuil 20 u. 17 dec. kaartavond vv Vosmeer, café De Hoop 20 u. SINT-ANNALAND 12 nov. play-in georganiseerd door Accelerando, Wellevaete 19.30-21 u. 12, 19, 23 en 26 nov. fototentoon stelling Tholen jaren '30, Meestoof 14.15-16.45 u. STAVENISSE 12 nov. fancy fair peuterspeelzaal 't Stavertje, De Stove 14-17 u. 26 nov. wilgenknotten natuurvereni- ging, Diepe Gat en Geulsche Weel 9.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 17 nov. lezing dhr. Poot uit Sint- Annaland voor plattelandsvrouwen over wijn, Haestinge 19.45 u. 21 nov. vergadering gemeenteraad. 26 nov. intocht sinterklaas, 15 u. 17 dec. volkskerstzang, Haestinge. SCHERPENISSE 12 nov. boekenmarkt t.b.v. Ontspan ning Gehandicapten, Ons Huis aan de Langeweg 13.30-16.30 u. 19 nov. bekerwedstrijd hengelsport vereniging De Zeebaars, Stavenisse- polder 13-16 u. 30 nov. plattelandsvrouwen bezoe ken Budelpack te Poortvliet. POORTVLIET 14 nov. avond plattelandsvrouwen Veilig Verkeer Nederland, 't Ouwe Raed'uus 20 u. SINT-PHILIPSLAND 11 nov. herdenking bevrijding. De Wimpel 19.30 u. 23 nov. vergadering gemeenteraad, gemeentehuis 19.30 u. 25 nov. ledenvergadering PVAB, Druiventros 20 u. BERGEN OP ZOOM 10 nov. komedie 'De Spaanse Hoer' door Haarlems Toneel, De Maagd 20.15 u. 15 nov. Afrikaanse percussie van Les Percussions de Guinée, De Maagd, 20.15 u. 17 nov. jazz-theater Madeline Bell the Swingmates, De Maagd 20.15 u. 19 nov. gitaarmuziek Rosenberg Trio, De Maagd 20.15 u. 22 nov. operette 'Die lustige Witwe' door Hoofdstad Operette, De Maagd 20.15 u. 28 nov. tragi-komedie 'Dag vreemde man' van Robert Long, De Maagd 20.15 u. 29 nov. kamermuziek van Welsh chamber orchestra, De Maagd 20.15 u. t/m 20 nov. expositie tussen vrijheid en vrede, Markiezenhof. t/m 30 nov. expositie 100 jaar VVV, Markiezenhof. 2 dec. t/m 1 jan. driedimensionale objecten M.J. Joossen, Markiezen hof. t/m 10 dec. schilderingen op papier van Anke Land, Markiezenhof. 16 t/m 18 dec. kerstmarkt. film+++Film+++film+++ ROXY 1: True Lies - do, ma en di 20 u., vr en za 18.30 en 21.30 u., zo 16.30 en 20 u. The Flintstones - za, zo en wo 14 u. When a Man Loves a Woman - wo 20 u. ROXY 2: When a Man Loves a Woman - do en zo t/m di 20 u., vr 21.30 u., za 18.45 u. Forrest gump - do en wo 20 u., vr en za 21.30 u. zo 16.30 en 20 u. Duimelijntje - za en wo 14 u. Speed - za 16 u, zo 14 u. CINEMACTUEEL 1; The Mask - do en ma 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: The Specia list - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15,18.45 en 21.30 u. Jungle Jack - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 3: Baby's Day Out - vr 18.45 u., za en zo 14 en 18.45 u., wo 14 u. Color of Night - do, ma en wo 20 u., vr en za 21.30 u., zo 16.15 en 21.30 u. Filmclub Cinema Paradiso: Bitter Moon - di 20.30 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 89,9 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz Postzegels. Computergroep Steen bergen houdt maandagavond 14 november vanaf half acht een bij eenkomst over filatelie en de com puter. In café De Fles te Steenber gen kan men dan zien hoe deze twee dingen samengaan. Er is ook een demonstratie van 3D-computerspe- len. De collecte voor de brandwonden stichting heeft in Sint-Philipsland ƒ840,35 opgebracht. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. Het Diabetes Fonds Nederland orga niseert van 13 tot en met 19 novem ber de landelijke collecte 'Geef 's voor diabetes'. De opbrengst wordt besteed aan het onderzoek naar dia betes, een ziekte waaraan ruim 400.000 Nederlanders lijden. Het fonds heeft nog collectanten nodig. Men kan zelf bepalen hoeveel stra ten men collecteren wil. Vrijwilli gers kunnen bellen naar 033- 622055. Molenstraat 15, St.-Maartensdijk telefoon ot tax 01666-4041 vrijdag en zaterdag geopend De gerenommeerde LIJSTENMAKER eeuwen >00rhet ijst werk eiland Tholen Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7