SGP de grootste, maar PvdA voelt zich de winnaar PC DISCOUNT CDA slachtoffer van vele kapers op de Thoolse kust 32^7 Woon-zorgcentrum vast op grondprijs Vijf nieuwe gezichten November slachtmaand... Van der Jagt geïnteresseerd in loco-burgemeesterschap De Leysdream ROOSENDAAL Nieuwelingen D66 en het AOV veroveren elk 1 zetel Tholen reikt 28 rolemmers extra uit Geen revolutie maar toch een ander gezicht Jubileumkrant is in aantocht Rampmonument St.Philipsland tóch bij kerk Streekarchief krijgt gelijk over afkoopsom St.Philipsland "De nieuwkomers, D66 en het AOV, van harte gefelici teerd", riep gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx nadat de zetelverdeling gisteravond rond kwart voor acht op het witte doek verscheen. "Maar wat denk je van ons dan!", schreeuwde PvdA-fractievoorzitter I.C. Moerland daar enthousiast boven uit. De SGP is met 6 zetels dan wel de grootste partij in de nieuwe gemeenteraad van Tholen geworden, met handhaving van 5 zetels voelde de PvdA zich de winnaar van de herindelings-verkiezingen. Er resteert een gat van ongeveer vier ton in de financie ring van het woon-zorgcentrum te Sint-Maartensdijk. De provincie is bereid daarvan 125.000 gulden voor zijn rekening nemen, als ook de gemeente en Beter Wonen bijdragen. Hoewel burgemeester H.A. van der Munnik daar niet voor voelt, heeft hij er goede hoop op dat een oplossing wordt gevonden. Meerderheid SGP+PvdA Blijdschap getemperd Zelfde wethouders Slecht teken Tegenbod Computer-koopjesbeurs Za 12 nov.* 10-16 uur Win een PC-486! Info: tel. 070-3588929 DE KANS VAN UW LEVEN! Donderdag 10 november 1994 50e jaargang no. 52 Ook budget voor woningen ontoereikend PvdA-fractievoorzitter l.C. Moerland (met stok) is blij dat zijn partij er niet op achteruit is gegaan. Ook oud-wethouder LJ. Koopman naast hem is tevreden met de winst voor de SGP. Naast hem oud-raadsleden van de PvdA L. Kloet en D. Kaashoek. Achter hen midden gemeen tesecretaris W.J. Pijl van St. Philipsland. Naast hem SGP-kandidaat C. van 't Hof en L.A.M. Elenbaas van de WD. Lijsttrekker en wethouder P. van Schetsen kon het nauwelijks gelo ven toen hij de hal van het gemeen tehuis in St. Maartensdijk binnen stapte. "Het is te mooi om waar te zijn. Vijf zetels is een ongelofelijke verrassing. We hadden toch flink wat concurrentie van D66 en het AOV, waarvoor de PvdA het meest kwetsbaar was. De PvdA heeft gewoon geweldig goed geboerd!", zei een gelukkige Van Schetsen, die door partijgenoten overladen werd met felicitaties: 'Proficiat, het is toch gelukt.' Van Schetsen was benauwd geweest voor 4 zetels en die vrees kwam niet uit. "De kiezers hebben vertrouwen in onze partij", conclu deerde voorzitter Jac. van Akkeren. "Er is veel tijd en energie in onze campagne gestoken. Drie weken hebben we hard gewerkt, maar het is niet voor niks geweest." Ook PvdA-fractievoorzitter Moer land liep met een voldaan gevoel rond in het gemeentehuis. "Het is toch knap dat je je met 5 zetels hand haaft met zoveel concurrentie. Want ik was er echt bang voor, want D66 en het AOV hebben veel rumoer gemaakt. En al was de helft nonsens, er zijn toch mensen achteraan gelo pen, ook van onze partij. Deson danks hebben SGP en PvdA, die beide al lang in het college van b. en w. zitten, toch samen 11 zetels behaald. Dat is de meerderheid! De PvdA heeft o.a. veel kiezers achter zich gekregen omdat we als fractie in de gemeenteraad kritische gelui den hebben laten horen. Ook onze eigen wethouder hebben we tegen gas gegeven en dat slaat aan. En we zijn blij dat we weer een vrouw in de fractie krijgen", aldus Moerland. Mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen is die gelukkige. 'Toen ik de lage opkomst op het stembureau de Schutse in St. Annaland zag, was ik bang dat ik het niet zou halen. Maar boven verwachting is het gelukt. Ik ben heel gemotiveerd om me in de gemeenteraad te laten horen. Met name voor vrouwenzaken zal ik actief zijn. Daarom vind ik het ook jammer, dat bij het CDA een vrouw is weggevallen en de D66-vrouw het niet gehaald heeft. Maar we zijn str aks met drie vrouwen, één meer dan nu in de Thoolse raad", aldus mevr. Van der Wal. Een even plezierig gevoel had SGP- lijsttrekker J. van der Jagt. "De kie zer heeft ons niet in de steek gelaten en dat stemt ons tot blijdschap en dankbaarheid", zei de wethouder, die als leider van de grootste partij extra verantwoordelijkheden krijgt. "In het huidige geestelijke klimaat in ons land, kan de SGP niet groeien en daarom zijn we extra blij met het resultaat. Maar we vinden het jam mer, dat nieuwe partijen als D66 en het AOV een zetel hebben gekregen. Onze blijdschap wordt bovendien getemperd omdat de andere christe lijke partijen niet versterkt terugko men. Het CDA heeft 1 zetel verloren en de RPF is op de drempel van de tweede zetel blijven hangen. Dat is niet zo plezierig. Ik had die twee anderen graag in ons genoegen laten delen", aldus Van der Jagt. Hij zegt niet op de macht uit te zijn, maar het loco-burgemeesterschap niet uit de weg te gaan. "Ik heb er wel eens over nagedacht, maar het nog niet goed doordacht. Persoon lijk heb ik er geen bezwaar tegen, zoals er evenmin principiële belem meringen zijn. In St. Philipsland is Walpot loco-burgemeester en in Reimerswaal is dat ook met een par tijgenoot het geval, maar onze frac tie moet er nog over spreken", aldus SGP-wethouder Van der Jagt. SGP-fractievoorzitter M. Dijke hoopt dat de zelfde drie wethouders zullen terugkeren. "We krijgen vijf nieuwe gezichten en twee geluiden extra in de raad, maar dat hoeft het allemaal niet interessanter te maken. Deze uitslag had ik ook niet ver wacht. Met name het slechte resul taat van het CDA valt me op. Die partij heeft last gehad van de lande lijke situatie en van het AOV. Of de CDA-kiezers zijn thuisgebleven. Wat de SGP betreft, zijn we dank baar en tevreden. Met name ook omdat de eerste zes van de lijst gekozen zijn", aldus Dijke. Dat was ook voor partijsecretaris A. Aarnoudse het grote pluspunt. "Met de voorkeursacties waren er toch wat troebels in onze partij en in mijn hart heb ik soms aan 5 zetels gedacht, maar het uitgangspunt was 6 en dat is uitgekomen. Daarvoor zijn we, naast God, de kiezers bij zonder dankbaar. Zij hebben ons niet beschaamd, ja ons volledig gesteund!" Het grote aantal voorkeurstemmen voor wethouder Walpot in St. Phi lipsland (meer dan de 3 kandidaten voor hem) was voor Aarnoudse geen verrassing. "St. Philipsland is wat geïsoleerd en Walpot neemt daar - met bestuurlijk grote gaven - een dominerende positie in. Zo'n proces van samenvoeging moet daar nog groeien, zoals we dat in 1971 ook op Tholen hebben meege maakt", zegt Aarnoudse. Voor L. Walpot zelf was het giste ren, ondanks de positieve verkie zingsuitslag, niet zo'n beste dag. "Ik had tevoren al slecht geslapen en dan een hele woensdag op het stem bureau zitten, dan ga je toch merken dat je een dagje ouder wordt. En gisteren zijn we in feite onze zelfstandigheid als St. Philips land kwijt geraakt en dat gaf me een brok teleurstelling. Met grote stap pen wordt de koers in de nieuwe richting gezet en dat is geen verbete ring. De lage opkomst vond ik ook een slecht teken. De mensen zien het grote geheel niet zitten. Je ziet, ik denk nog steeds als St. Philipslan- der. Ik zie er ook tegenop om straks in de nieuwe fractie aan de slag te gaan, maar met het grote aantal stemmen ben ik blij. Ik word name lijk nogal voor een precies mannetje aangezien. Ik ben principieel omdat het niet anders kan en dan is het fijn, dat je zoveel vertrouwen krijgt", aldus Walpot. In de gemeenteraad van Tholen ver schijnen na 1 januari vijf nieuwelin gen die niet eerder deel uitmaakten van de Thoolse of Sint-Philipsland- se raad. Het zijn mevr. Van der Wal- Vermeulen (PvdA), mevr. Schot-de Hoog (AOV), Van den Donker (D66) en de complete VVD-fractie: Ravensteijn en mevr. Frigge-Hoge- steeger. De gemiddelde leeftijd van de negentien gekozen raadsleden, waarvan drie vrouw zijn, is 52,8 jaar. Van Schetsen, Den Haan en Dijke zijn met 65 jaar de oudsten, Ravensteijn de benjamin met 39 jaar. De verdeling van de raadsleden over de verschillende plaatsen is: Tholen en Scherpenisse elk 4, Oud-Vosse- meeren St.Annaland elk 3, St.Maar tensdijk. Poortvliet, St.Philipsland en Anna Jacobapolder elk 1. Stave- nisse is het enige dorp zonder een vertegenwoordiger in de raad. Van de huidige 24 leden van beide gemeenteraden keren er tien niet terug in het bestuur van de nieuwe gemeente. Van Sint-Philipsland zijn dat Geluk en Van 't Hof (SGP), Den Braber (PVAB), mevr. Verstrate- Stols (PVAB/D66) en Vroegop (CDA). Van Tholen verdwijnen mevr. Deurloo-van Broekhoven en Van Beek (CDA), Van den Heuvel en Hoek (VVD) en mevr. Snoep- Overbeeke (PvdA). Het St. Philipslandse raadslid C. van 't Hof, die als zevende kandidaat eerste reserve is, was tevreden met de uitslag. "We mogen zeker niet klagen. Walpot was onze grote stemmentrekker. Hij is het voor beeld van bestuurlijke daadkracht", aldus Van 't Hof, die samen met zijn St. Philipslandse collega H. Geluk afscheid moet nemen als gemeente raadslid. "Maar dat afscheid had ik al ingecalculeerd", merkte Geluk op. Planologisch staat niets de verwe zenlijking van het woon-zorgcen trum in de weg. "De woningen kun nen in principe gebouwd worden", aldus de burgemeester. Doch de Oosterschelderegio heeft voor 1995 maar voor 14 van de 28 sociale huurwoningen budget gereserveerd. Beter Wonen heeft naast de 14 ook nog eens budget voor 8 en 6 wonin gen nodig, maar de regio komt voor dit jaar al geld tekort. Beide laatste aanvragen zijn door de gemeente dan ook niet doorgestuurd aan de regio, maar wél is er melding van gemaakt. Als er alsnog budget opnieuw verdeeld wordt, kunnen die plannen van Beter Wonen daar dan mogelijk bij betrokken worden. Op een verkiezingsbijeenkomst van D66 maakte gedeputeerde A.J. Dijk- wel duidelijk, dat hij een reactie ver wacht op zijn bod van 125.000 gul den. De gemeente heeft een tegen- bod gedaan, aldus de burgemeester. "Er ligt een rapport van een andere taxateur op mijn bureau, maar daar doe ik niks mee", aldus Dijkwel. Het blijkt dat Tholen vindt dat de provincie teveel vraagt voor de grond waarop het woon-zorgcen trum moet komen. En in die grond prijs is de gemeente niet bereid iets bij te dragen. Voor de bijzondere ruimten van het centrum geeft Mid delburg eenmalig 350.000 gulden. Te weinig, vindt de gemeente. "Want tegenover de gedwongen sluiting van Sint Maartenshof staat volgens ons een morele verplichting om een alternatief te realiseren", zegt de burgemeester. Hij legt uit dat de gemeente in feite geen partij is; Beter Wonen moet de grond kopen van de stichting voor regiona le zorgverlening (SVRZ). Van der Munnik geeft toe dat de kwestie van de grondaankoop een probleem is, maar hij gaat ervanuit dat het woon-zorgcentrum volgens plan gerealiseerd kan worden. Speel vanaf nu iedere maand (voor 35 gulden) mee in de Spaanse loterij en maak kans op 6,5 miljoen gulden (totaal 90 miljoen). DOEMEEJEWEET TOCH MAAR NOOIT! Gratis Info: UNITED MEDIA GROUP Postbus 704 2900 AS Capelle a/d Ussel Tel: 0104512178 Advertentie I.M. Het huidige raadslid M.A. van Beek, vijfde op de lijst, had al met zijn ver trek rekening gehouden. "Dat lag in de lijn der verwachtingen, maar ik vind het wel jammer, want we had den een leuke club en het raadswerk vond ik plezierig om te doen. Maar ook zonder dat je raadslid bent, kun je politiek actief zijn en dat zal ik blijven doen in de fractie-advies- commissie", aldus Van Beek. CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen noemde het 'triest' dat mevr. Deurloo niet herkozen is. "Ze had al aangekondigd, dat ze halver wege de nieuwe raadsperiode zou stoppen, zodat het jammer is, dat ze haar werk niet kan afmaken. Met een vrouw minder in de fractie zul len we ons jasje meer moeten uitdoen", zegt Van Kempen, die straks alleen met de St. Philipslandse wethouder J. de Jager komt te zitten. Die vindt het zetel- Huisvuil kost de inwoners komende jaren kapitalen Elenahof in Stavenisse verrijkt met orgel Wallage: Vervuilende agrarische industrie beperken Vrachtschip vast op veerdam bij Anna Jacobapolder Miljoen gulden boete voor frauderende onderneming in smalstad OVERWINNAAR ZUN IS WEINIG; MAAR ZIJN GROOTHEID NIET VERLIEZEN IS ALLES Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Burgemeester H.A. van der Munnik was gisteravond ook bijzonder geïn teresseerd in de verkiezingsuitslag, want hoogstwaarschijnlijk gaat hij na 1 januari de vergaderingen van de nieuwe raad leiden. Tenminste als de 19 gekozenen vinden dat Van der Munnik in de profielschets past, die maandagavond wordt voorgescho teld aan de Zeeuwse commissaris der koningin drs. W.T. van Gelder. "Geen revolutionaire ontwikkeling, maar de raad krijgt toch een ander gezicht", copcludeerde de burge meester over de verkiezingsuitslag. "Er komen twee geluiden meer bij en dat kan aantrekkelijk zijn voor het bestuur. D66 heeft een eigen geluid en het AOV is zeer gemoti veerd en zich bewust van haar taak. De SGP is blij, de PvdA heel blij en het CDA bedroefd. Ik denk dat we even constructief en goed in de nieu we gemeenteraad van Tholen kun nen samenwerken", aldus de burge meester. verlies niet te verklaren. "Misschien hebben we stemmen aan de RPF verloren en de grotere partijen zijn in het voordeel bij het toewijzen van de restzetels", concludeert De Jager. "Wij moeten helaas betalen voor de vreugde van anderen", was de reac tie van CDA-voorzitter E.Ph. Nieuwkerk. "De landelijke trend heeft ons gedupeerd. Daarnaast speelde ons de slechte opkomst par ten. En we hebben nogal wat zwe vende kiezers en relatief veel oude ren waarvan een aantal voor het AOV heeft gekozen. Het is jammer dat wij daardoor éen vrouw kwijt zijn. In 1990 was het nog 3+ en nu is dat restant afgevallen. Maar dit is het resultaat van de stem van het volk en daar berusten we in." ZIE VERDER PAG. 3 De CDA-gezichten stonden gisteravond somber in het gemeentehuis van St. Maartensdijk. De christen-democraten waren de verliezer van de raadsverkiezingen die nodig waren in verband met de komende gemeentelijke herindeling van Tholen en St. Philipsland. "Er waren teveel kapers op de kust", zei een teleurstellende lijsttrekker en wet houder J. Versluys. "Daar zijn wij het slachtoffer van geworden." D66 en het AOV haalden als nieuwelingen elk 1 zetel, maar dat viel met name de democraten tegen. Daar heerste geen juichstemming. Het AOV had ook op meer gerekend, maar het kersverse raadslid mevr. M. Schot werd als enige gisteravond in de bloemetjes gezet. Versluys noemde de opkomst met 67.7% 'teleurstellend.' "Dat heeft niet in ons voordeel gewerkt. Wij hadden misschien teveel zwevende kiezers die door de landelijke poli tieke situatie verdwenen zijn. Maar als je naar het gemeentelijk optreden kijkt, dan heeft de CDA-fractie toch geen slechter beleid gevoerd dan SGP en PvdA. We hadden daarom op 4 zetels gerekend, inclusief mevr. Deurloo, die het nu niet gered heeft en dat is voor het CDA een bittere pil", aldus Versluys. Aan de voortzetting van zijn wet houderschap twijfelt hij niet. "Het CDA is wat grootte betreft, overtui gend als derde partij uit de bus geko men, zodat dezelfde college-samen- stelling wel zal blijven." Het uit de boot gevallen raadslid mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven wilde gisteravond nog geen commentaar geven op haar onver wachte vertrek uit de Thoolse raad. In verband met het ongeluk van een kleinzoon had ze andere dingen aan haar hoofd. Vandaag sluiten we de 50ste jaar gang van de Eendrachtbode af met nummer 52. Op 17 november 1944 verscheen het eerste nummer van de Eendrachtbode. Ter gelegenheid van dat gouden jubileum ontvangt u volgende week naast de normale krant, een speciale editie van 44 pagina's die in het teken zal staan van 50 jaar Eendrachtbode. Deze jubileumkrant zal apart verspreid worden. De gemeente heeft op 28 adressen een tweede grijze rolemmer van 240 liter geleverd. Burgemeester en wet houders riepen die mogelijkheid in het leven voor gezinnen van mini maal zeven personen, die niet al hun afval in één emmer kwijt kunnen. "Daarnaast zijn nog 39 aanvragen binnengekomen die niet aan het cri terium voldoen. Maar we hebben ze wel genoteerd", vertelt ambtenaar P. van Zijst. Hoewel landelijk het uitgangspunt bij de gescheiden inzameling van huisvuil is, dat de helft groente-, fruit- en tuinafval (gft) is en de andere helft restafval, blijkt dat op Tholen anders te liggen. "De verde ling is 39% gft en 61% restafval, weten we inmiddels." De inwoners scheiden goed, aldus Van Zijst, want er is nog geen enkele vracht Thools gft-afval afgekeurd. Het watersnoodmonument in Sint- Philipsland komt tóch op het gazon bij dc hervormde kerk. Het gemeen tebestuur heeft daarover alsnog overeenstemming bereikt met de kerkvoogdij. Op 14 december, de dag dat de gemeenteraad voor het laatst vergadert, zal het monument worden onthuld. Bij de ramp in 1953 verdronken negen inwoners. In augustus kwam de gemeenteraad er niet uit, waar het monument zou moeten komen. De kerkvoogdij wil de het niet op het terrein van de kerk, maar het voorstel van burge meester en wethouders om het aan de Zuiddijk bij de molen te plaatsen, vond geen genade in de ogen van de gemeenteraad. Nu komt het dus toch bij de kerk. "Aan de kant van het gemeentehuis, rechts naast de ingang van de kerk", vertelt burge meester A. Verbree. Het monument wordt zodanig geplaatst dat de tek sten vanaf de straat leesbaar zijn, zodat mensen niet het terrein van de kerk op hoeven. Sint-Philipsland moet tóch 37.500 gulden betalen aan het streekarchi- variaat Schouwen-Duiveland en Sint-Philipsland. Gedeputeerde sta ten hebben dinsdag de knoop door gehakt in het voordeel van het archief. Sint-Philipsland wilde niet verder gaan dan 25.000 gulden, een bedrag dat met het dagelijks bestuur was afgesproken. Maar de streekar chiefcommissie ging daar niet mee akkoord en stelde de voorwaarde dat 12.500 gulden extra betaald zou moeten worden als de herindeling van Schouwen-Duiveland langer zou uitblijven dan 1 januari 1997. Na afwijzing stelde de commissie de uittreedsom vast op 37.500 gulden. G.s. noemen de aanvullende voor waarde 'niet onredelijk' en vinden de afwijzing daarvan 'wat onbegrijpe lijk' omdat de kans op betalen klein zou zijn. De afwijzing van het com promis is ten onrechte gebeurd en daarom wordt het besluit van de streekarchiefcommissie - waar de Sint-Philipslandse vertegenwoordi ger L. Walpot als enige tegen stem de - door g.s. goedgekeurd. Dat betekent een financiële tegenvaller voor de nieuwe gemeente Tholen. Vanaf januari zullen de Sint-Philips landse archieven te raadplegen zijn bij het gemeentearchief in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk (tel. 01666-8248). Bezoekers kun nen er terecht van maandag t/m don derdag tussen 9 uur en half vijf. De archieven van de schepenbank en de weeskamer van Sint-Philipsland (vóór 1811) worden waarschijnlijk door het rijksarchief in bruikleen afgestaan aan het gemeentearchief. -2 RIBi Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland in 01665-2752 b.g.g. 3474 ax 01665-3318 enige nieuwsblad voor de streek Tholen epSinf-Rfiilipsland waarin-opgenomen de 'beolse-Courant en het Advertentieblad. '.^èrsohijnt donderdag. c-J' 3..Póstrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,25 per halfjaar. Per jaar 44,35, per post 56,75 per jaar. Losse nummers 1,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,43 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 9,- contant. Exclusief btw op rekening 10,-. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Advertentie I.M. Vreugde op de gezichten van het Algemeen Ouderen Verbond nadat bekend werd dat de partij een zetel heeft behaald. Mevr. M.H. Schot (midden) gaat de fractie leiden. Woning in Kotterstraat mag geen 'doorsluishuis' meer zijn De Regenboog huldigt zilveren en koperen jubilaris 4 I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 1