Strategische poort naar Zeeland Plan Vossemeer vastgesteld g.s. Gevangenisstraf twee Tholenaren Eén miljoen gulden boete en 15 maanden celstraf directeur H. Eversdijk leidt tijdelijk waterschap Geen extra verkiezingen waterschap Staten korten subsidie voor wao-platform Bedrijf in St. Maartensdijk bestraft voor loonfraude Stroper krijgt volgend jaar hogere straf Provincie neemt verdedigingswerken Tholen in bescherming Dik twee ton voor afkopen centrale dienst Donderdag 10 november 1994 EENDRACHTBODE, DE THOQLSE COURANT 13 De provincie en de rijksdienst voor de monumentenzorg willen de verdedigingswerken van Tholen tot monument benoemen. De gemeente ziet daar echter het nut niet van in. Ze meent dat het voortbestaan van de werken al vol doende gewaarborgd wordt, omdat ze vallen binnen het gebied dat tot 'beschermd stadsgezicht' is verklaard. Strategisch Eén keer nodig Vervallen Riool Obstakel Afgraven Stemming ruilverkaveling in februari Boomweide Voor 24 maanden waarvan 6 voorwaardelijk Uitzendbureau Montagewerkers pr Vanaf 1 september volgend jaar zal drs. H.Eversdijk optreden als inte rim-dijkgraaf van het nieuwe water schap Zeeuwse Eilanden. Het Eer- ste-Kamerlid uit Rilland is op dit moment voorzitter van de stuur groep én het bestuurlijk overleg die de fusie voorbereiden van de vier Zeeuwse waterschappen boven de Westerschelde. Het bestuurlijk overleg heeft de benoeming van Eversdijk voorgesteld aan gedepu teerde staten. Hij moet de functie gaan waarnemen tot een nieuwe dijkgraaf in functie treedt. Om de fusie, per 1 januari 1996, zo soepel mogelijk te laten verlopen, gaat per 1 september volgend jaar een overgangsbestuur aan de slag. Dit bestaat uit een algemene verga dering van 62 hoofdingelanden. Zij kiezen uit hun midden tien gezwore nen, die de zaken gaan regelen met betrekking tot de toestand na 1 janu ari. Het waterschap Tholen levert 13 hoofdingelanden, waarvan er twee gezworene worden. Overigens hoeft op vervroegde verkiezingen voor het waterschapsbestuur niet gere kend te worden. "Tholen wil dat als enige van de vier fusiepartners", licht secretaris J.D. de Korte toe. In een overgangsreglement zal gere geld worden op welke manier het tij delijke bestuur tot stand komt. De provincie heeft daarbij ook een vin ger in de pap. Bij het waterschap Tholen gaat dijk graaf I.C. Hage op 1 maart volgend jaar met pensioen. Voor de periode maart-september is een opvolger nodig. Met het oog op de fusie ligt het niet voor de hand dat nog een procedure wordt gestart voor de benoeming van een nieuwe dijk graaf, geeft Hage zelf aan. Als waar nemer in voorkomende gevallen fungeert op dit moment gezworene J.L. van Gorsel. Over de opvolging van Hage zal het dagelijks bestuur binnenkort een voorstel doen aan de algemene vergadering van hoofdin gelanden. Stroperij door duikers kan per 1 januari veel zwaarder bestraft wor den dan tot nu toe het geval was. Nu staat het verbod op het meenemen, doden of zelfs verontrusten van die ren en planten in beschermde natuurgebieden nog in de provincia le verordening op de duiksport. Per 1 januari wordt het echter overgezet naar de provinciale milieuverorde ning. Dat betekent dat het stropen dan onder de economische delicten valt. Op het overtreden van het 'duikartikel' staat nu een maximale gevangenisstraf van twee maanden of een geldboete van enkele honder den guldens. Straks wordt dat aan zienlijk meer. Als de fout niet bewust wordt begaan, is het een overtreding en kan die theoretisch een maximale straf van een jaar cel of 25.000 gulden opleveren. Als er gestroopt of opzettelijk vernield wordt, kan daar maximaal zes jaar cel of 100.000 gulden boete op komen te staan. De provincie ver wacht op die manier dat de politie beter controle uit kan oefenen op het stropen door duikers. Gedeputeerde staten van Zeeland voelen niets voor tussentijdse ver kiezingen in verband met de fusie van de vier waterschappen boven de Westerschelde. De 62 hoofdingelan den voor de voorlopige algemene vergadering van het nieuwe water schap Zeeuwse Eilanden moeten door en uit de huidige vergaderin gen gekozen worden. Omdat deze bestuurders onlangs gekozen zijn, vinden g.s. dat de democratische beginselen voldoende gewaarborgd zijn. G.s. hechten aan een koppeling van de waterschapsverkiezingen aan die voor de gemeenteraad. Wordt daar van afgeweken, dan ontstaat de situ atie dat alle onlangs gekozen bestuurders nog geen twee jaar zit ting hebben, terwijl ook de nieuw gekozen hoofdingelanden slechts twee jaar zitting zullen hebben. In maart 1998 zijn er immers opnieuw verkiezingen. Ook het feit dat er binnen vier jaar drie keer verkiezin gen zouden moeten plaatsvinden, noemen g.s. een belasting voor zowel de waterschappen als de kie zers. De opstelling van Middelburg betekent, dat de hoofdingelanden van het waterschap Tholen hun zin niet krijgen. In een notitie buigen g.s. zich ook over de verdeling van de zetels over de verschillende categorieën: inge zetenen 24, gebouwd 13, onge bouwd en bedrijfsgebouwd elk 10, pachters 5. In het overgangsbestuur krijgt Tholen 13 zetels, die als volgt verdeeld zouden moeten worden: ingezetenen 5, gebouwd 3, onge bouwd en bedrijfsgebouwd elk 2, pachters 1. In het dagelijks bestuur (gekozen door en uit de algemene vergadering) krijgt Tholen 2 van de 10 zetels. Hierin zou de verdeling moeten worden: ingezetenen 3, gebouwd, ongebouwd en bedrijfsge bouwd elk 2, pachters 1. Na de fusie zal de definitieve omvang van zowel het algemeen als het dagelijks bestuur vastgesteld moeten worden. Het bestuur van het wao-platform heeft verontwaardigd gereageerd op de plannen van de provincie om de subsidie in 1995 voor de organisatie te verminderen van 108.300 naar 82.500 gulden. Het bestuur van het platform schreef een brandbrief naar provinciale staten. "Het invoeren van de wet terugdringing beroep op de arbeidsongeschiktheidsverzeke ringen, heeft voor veel Zeeuwen ingrijpende gevolgen. Door de voor genomen vermindering van de sub sidie wordt echter op niet mis te ver stane wijze nog eens ernstig gekort op de mogelijkheden voor die toch al gedupeerde bevolkingsgroep", schrijft het wao-platform. Er zullen minder mensen een beroep kunnen doen op deskundige hulp en belan genbehartiging. Dat zou weer bete kenen dat er gekort moet worden op de uren van de ondersteuningsfunc tionaris en zo blijft er veel werk lig gen. "We zijn dit jaar gestart met een herbeoordelingsproject dat, gezien het aantal aanmeldingen, zijn nut al ruimschoots bewezen heeft. Het project zal in 1995 moeten komen te vervallen", deelt het platform mee. Ook een vacatureproject om gedeel telijk arbeidsongeschikten weer aan een baan te helpen, zal stop gezet worden. "De 25% korting op de genoemde subsidie kunnen wij niet anders vertalen dan met: een a-soci- aal beleid", vindt het wao-platform dat provinciale-statenleden vraagt om het voornemen te herzien en de wao'ers 'alstublieft niet dubbel te pakken'. De Vest is één van de resten van de verdedigingswerken die monument worden. Links de plaats waar voorheen de Oudelandsepoort stond. Monumentenzorg vindt echter dat 'de bestaande bescherming op grond van de wet niet toereikend kan wor den geacht' of in ieder geval duide lijker en meer omvattend zou moe ten zijn. Daarom moeten de verdedi gingswerken monument worden. Of althans wat er nog van over is, want in de loop der eeuwen is er heel wat aan gesleuteld. De naam Tolen' duikt voor het eerst op in 1290. Zeventig jaar eerder werd de polder bedijkt waarin het stadje is gebouwd. Jan van Blois was heer van Tholen en onder zijn regering wordt er voor het eerst mel ding gemaakt van verdedigingswer ken. Hij liet in 1365 voortmaken met het graven van de grachten (vesten), want Van Blois was in conflict gekomen met zijn buurman, de heer van Bergen op Zoom. Een jaar later kreeg Tholen van haar heer de stads rechten. Op 16 mei 1452 brak er een grote brand uit die vijfzesde van de bebouwing, inclusief stadspoorten en stadhuis, in de as legde. Men kon dus weer van voren af aan beginnen. Via tijdelijke belastingen werd de wederopbouw gefinancierd. In de Tachtigjarige Oorlog bleek Tholen een strategisch punt te zijn. De Spanjaarden toonden interesse voor deze poort naar Zeeland. Want het stadje was de enige toegang tot Zierikzee, Zuid-Beveland en Wal cheren. De Spaanse generaal Mon- dragon trok dan ook via Tholen en Sint-Annaland naar Sint-Philipsland om het Zijpe over te steken en Zie rikzee te veroveren. In die tijd was Tholen ommuurd, had diverse torens en vijf poorten. Die vijf waren: de Waterpoort (ook wel Gevangenpoort genoemd) aan de noordkant van de haven, de Sint- Andriespoort waarvoor later de Oudelandsepoort in de plaats kwam, de Verbrandepoort aan het einde van de Verbrandestraat, de Vosse- maersepoort die aanvankelijk poort op Dalem heette en de Zuideindse- poort die stond bij de haven aan het einde van de Hoogstraat. Tijdens de Spaanse overheersing vluchtte om en nabij de helft van de bevolking. De soldaten stookten de leegstaande huizen op om in leven te blijven. Op 17 april 1577 ging Tholen als laatste Zeeuwse stad over in handen van de prins van Oranje. Direct nadat de Spanjaarden weg waren, werd begonnen met de aan leg van bastions op de wallen. Van af dergelijke torens kon men met geschut de hele stad bestrijken en natuurlijk ook het gebied erbuiten. De bouw werd bekostigd door ker kelijke goederen te verkopen en belasting te heffen over het hele eiland. Aan het einde van de 16de eeuw werd er aan de overkant van de Eendracht ook een verdedigings werk gebouwd, het zogenaamde kroonwerk Slikkenburg. In 1603 werd begonnen met de laatste fase van de verdedigingswerken. Het betekende een bijna totale vernieu wing. Het merendeel van de wallen moest worden verlegd zodat ze de vorm aannamen van een ster met zeven punten (bolwerken). Oor spronkelijk had de stad een min of meer onregelmatige, vijfkantige vorm. Rond 1634 werden de laatste grote werken aan de vesting vol tooid. In geval van oorlogsdreiging werd de stad in staat van paraatheid gebracht. Hoewel voorbereid op aanvallen, werden de Thoolse ver dedigingswerken slechts één enkele keer beproefd. Dat was op 24 augus tus 1712 toen Franse ruiters de stad overvielen tijdens de Spaanse suc cessieoorlog. Als iets overbodig is, raakt het al snel in verval. Uiteindelijk zou er maar weinig van de oude glorie overblijven. De poorten werden één voor één neergehaald en vervangen door aarden dammen of eerst nog door eenvoudige houten bruggen. In 1580 ging de eerste poort al voor de bijl; de Zuideindsepoort werd tij dens vernieuwingswerkzaamheden gesloopt. De twee torens volgden zeven jaar later gelijk met de Sint- Andriespoort. In 1603 werd de nieu we Oudelandsepoort gebouwd, een klein eindje van de plek waar de Sint-Andriespoort had gestaan. Een deel van de Vossemeersepoort werd in 1814 geslecht en de rest volgde in 1850. Zes jaar eerder werd ook de Oudelandsepoort, na twee eeuwen dienst, afgebroken. De laatste werd in 1849 neergehaald: de Waterpoort. Er was nog een klein poortje: het Slikpoortje. Dit werd waarschijnlijk gebruikt om via de zuidkant van de stad op de contrescarpe (oeverwal tussen de gracht en het water van de Eendracht) te komen. Bij koninklijk besluit werd Tholen in 1814 van haar functie als vesting ontheven. De vest maakte, als gracht, ook onderdeel uit van de verdedigings werken van de stad. Hiervan is nog het meeste overgebleven. Het zoete deel is altijd al voor visserij gebruikt. Echter wel op voorwaarde dat de pachter er steeds nieuwe vis in uit zou zetten en dat de magistraat er ook eens een lijntje uit mocht gooien. De eerste verzoeken om oesterputten aan te mogen leggen in de vest, dateren van 1868. Al snel begonnen L. Moeliker en C.M. Baaij met hun oesterputten. Behalve om vis uit te halen, werd de vest ook gebruikt voor minder gezonde zaken. Zo kwam er bijvoorbeeld, in sommige delen, een riool op uit. Dat leverde, begrijpelijkerwijs, nogal wat stank op. Naar aanleiding van de vele klachten werd de lozing van het riool verlegd naar de haven. Maar doordat de oesterputten te veel vervuilden, werd deze omlegging later weer ongedaan gemaakt. En de klachten begonnen weer van voren af aan. In de winter van 1931 en 1933 werd de vest uitgebaggerd en de modder die eruit kwam, werd gebruikt om het moerassige deel van de gracht tussen de Vossemeersepoort en de haven op te hogen. Daar prijkt nu de brandweerkazerne. Ook naast de Molenvlietsestraat werd een stuk van de gracht gedempt. Daar kunnen momenteel de kinderen zich verma ken op een speelterrein. In 1974 maakte de aanleg van een perslei ding en rioolwaterzuiveringsinstal latie een einde aan de stankoverlast door de lozingen. In datzelfde jaar werd ook de contrescarpe die rond de zuidzijde van de vest liep (rond de oesterputten), verzwaard en ver hoogd tot zeedijk. De gracht vormde soms ook een lelijk obstakel. In 1869 was Tholen alleen maar bereikbaar via dammen bij drie van de voormalige stads poorten. De inwoners vroegen dan ook om nóg een dam als verbinding tussen de Verbrandestraat en Plat- sluis (tegenwoordig Molenvlietse- dijk). Dat verzoek werd afgewezen, maar één man kreeg vergunning om met zijn gezin over te varen. Hij wil de ook anderen wel meenemen voor een halve cent. Later is er een voet brug aangelegd en in 1920 kwam dan de dam in het verlengde van de Molenvlietsestraat. De wallen rond de gracht behoren ook tot de verdedigingswerken van de stad. Ook hiervan is maar weinig meer over. De haven liep regelmatig onder water en daarom besloot men in 1826 de haven te verleggen van de zoete naar de zoute vest. Vervol gens werd er een dijk aangelegd die moest voorkomen dat er water in het stadje liep. Op de wallen werden lin den, essen en wilgen geplant voor dekking en houtwinning. Doorn struiken werden weggezet om een eventuele bestorming te vertragen. Later werd er beplant voor de sier. Het eerste stadsplantsoen ontstond aan het einde van de 18de eeuw. Het was 'het Slingerbosje' aan de zuid kant van Tholen. Daaraan dankt de Bosstraat haar naam. In 1844 volgde Tholen de mode om wallen af te graven en er zogeheten 'wandelingen' van te maken. Dat was goed voor de arbeidsver- schaffing, verfraaiing en de houtop brengst. Bovendien was men van een stuk onderhoud van de verdedi gingswerken af. In dat jaar werd aan beide zijden van de Oudelandse poort een stuk wal afgegraven en in 1850 volgde een deel bij de Vosse meersepoort. In 1870 en 1888 wer den de laatste stukjes wal aan de landzijde geslecht en de vest werd bij de Vossemeersepoort versmald. In de jaren zestig van de vorige eeuw werd een deel van de 'wande ling' verkocht. Voornamelijk om er arbeidershuisjes op te zetten. In 1907 is men daarmee gestopt om de schoonheid van het plantsoen niet verder aan te tasten. Een onderdeel van de voormalige wallen waren ook de molens. Nadat in 1575 de stadsmolen bij de Zuideindsepoort omgewaaid was, werd er een nieu we, houten standerdmolen gebouwd bij de Oudelandsepoort. In 1604 werd deze molen wegens werk zaamheden aan de verdedigingswer ken verplaatst naar een nieuw opge worpen molenberg, de plek waar nu De Hoop nog staat. De huidige, ste nen standerdmolen is gebouwd in 1736. De Verwachting, die nu onthoofd aan de Vlasmarkt staat, werd in 1848 gebouwd. Dan was er ook nog de zeskante gortmolen De Wind hond die twee jaar later dan De Hoop is gebouwd. De Windhond stond op de plek waar voorheen waarschijnlijk ook al een pelmolen heeft gestaan en is in 1785 tot aan de grond toe afgebroken. Dienden de werken eens als verdediging voor de stad, nu moeten ze zelf beschermd worden. Als provincie en monu mentenzorg hun zin krijgen, worden de resten van de vest en de omwal ling (voornamelijk aan de kant van de haven) behoed voor verdere afta keling. De gemeente wil dat ook voorkomen, maar vindt het niet nodig om er een monument van te maken. Als beschermd stadsgezicht zouden de gracht en wallen veilig genoeg zijn. Op 2 februari volgend jaar zal de stemming plaatsvinden over het land inrichtingsplan Oud-Vossemeer. Dat is besloten door gedeputeerde sta ten, die het plan - op advies van de provinciale planologische commissie - ongewijzigd hebben vastgesteld. Daarmee is niet tegemoet gekomen aan bezwaren van L.J. en H. v.d. Zande en van J. Bierens-Imanse. De heren Van de Zande, die aan de Boomdijk onder Tholen wonen, hebben bezwaar tegen de verbreding van de dijkovergang op de Hooiweg én tegen het beplanten van de ber men langs de Kortendijk en het begin van de Oudelandsedijk. Op laatstgenoemde dijken verwachten ze, dat landbouwvoertuigen elkaar niet meer zullen kunnen passeren. En wat de bermverbreding betreft, die zal maken dat het verkeer de snelheid opvoert. Volgens g.s. is dat laatste geenszins het geval, omdat wél de bermen bre der worden maar niet het wegdek. De verbreding begint ook pas zo'n 80 meter voorbij de woning van Van de Zande. En de beplanting van de dijken is er nu ook al grotendeels, terwijl uit een doodlopende weg als de Kortendijk volgens g.s. nauwe lijks tegemoetkomend verkeer te verwachten valt. Maar de landin- Uittreding uit de centrale dienst gemeentewerken kost Sint-Philips land 222.500 gulden. Gedeputeerde staten hebben dit bedrag, dat voor rekening komt van de nieuwe gemeente Tholen, goedgekeurd. De afkoopsom bestaat uit twee onderdelen. In de eerste plaats een bedrag van 70.000 gulden als afkoopsom van wachtgeld. Daar naast 152.500 gulden als vergoeding voor de kosten van directie, admini stratie en huisvesting. Dit is het totaal van een vijfjarige, aflopende bijdrage. Daarin is rekening gehou den met een terugbetaling van 13.800 gulden aan Sint-Philipsland, als aandeel in de vermogensstijging van de centrale dienst gedurende de twaalf jaar dat men aan de gemeen schappelijke regeling deelnam. De centrale dienst wilde ook dat Sint-Philipsland het eventuele wachtgeld voor districtshoofd M.J. Laban voor haar rekening nam. De gemeente wilde daarover geen uit spraak doen en inmiddels is dit ach terhaald omdat Laban heeft inge stemd met een functie bij de nieuwe gemeente Tholen. richtingscommissie houdt bij de uit voering, aldus g.s., rekening met het verkeer. De huiskavel van mevrouw Bierens van de Kettingdijk wordt betrokken in het natuurontwikkelingsproject in de Schakerloopolder, en daarmee is ze het niet eens. Maar g.s. wijzen erop dat landinrichting niet uitslui tend landbouwkundige verbeterin gen beoogt. De betreffende kavel valt onder de Zeeuwse uitwerking van het Natuurbeleidsplan en de landinrichtingscommissie moet der gelijke gebieden zoveel als mogelijk is uitruilen ten behoeve van toede ling aan terreinbeherende natuurbe schermingsorganisaties. Uitruil kan alleen als de nieuwe toedeling gelijkwaardig is aan de inbreng, wat de realisering van het Natuurbe leidsplan bemoeilijkt voor wat betreft huiskavels. Eventuele uitruil van deze kavels gebeurt alleen na goed overleg en, in zijn algemeen heid, in overeenstemming met de belanghebbenden, aldus g.s. De gemeente Tholen stemt in met het plan, maar plaatst een aantal opmerkingen. G.s. bevestigen nog eens, dat de gemeente zal worden betrokken bij de beplantingsplannen voor de boomweide bij Oud-Vosse- meer en het bos bij Tholen. Maar de suggestie om een trapveld of sppel- voorziening bij dat bos aan te leg gen, wordt door g.s. van de hand gewezen. Intensieve recreatie is niet wenselijk omdat dit strijdig is met de doelstellingen natuur en land schap. Juist voor de aanleg van een speelvoorziening wil de gemeente bij het plan betrokken worden, ter wijl de betrokkenheid bij Oud-Vos- semeer ertoe moet leiden dat daar beplanting komt die weinig onder houd vergt. Tholen krijgt de boom weide in beheer en onderhoud. Themagroep vrouwen. De stich ting Maatschappelijk Werk te Ber gen op Zoom begint dinsdagmorgen 15 november met een themagroep voor vrouwen tussen de 40 en 50 jaar. Het doel is antwoord te vinden op de vraag: Wie ben ik, wat doe ik met de rest van mijn leven? De bij eenkomsten vinden plaats in het kantoor van de stichting aan de Zuidoostsingel van half tien tot half twaalf. Anderhalf jaar de gevangenis in. Daar kwam de straf op neer, die de Bredase rechtbank gaf aan J.S. (24) uit Tholen en A.K. (23) voor dief stal en heling. De officier van justitie had tegen K. drie jaar gevangenis straf geëist en tegen S. twee jaar onvoorwaardelijk en zes maanden voorwaardelijk alsmede een geldboete van 25.000 gulden. De rechtbank bepaalde de straf voor beiden op 24 maanden celstraf waarvan 6 voor waardelijk. Een verzwarende omstandigheid voor K. was, dat bij hem een semi- automatisch geweer was gevonden. Bovendien had hij al een flink straf blad. Zowel S. als K., die destijds in het Thoolse woonwagenkamp ver bleven, hadden zich ook aan steun- fraude schuldig gemaakt. Alleen op K. en zijn vriendin heeft de gemeen te Tholen meer dan 100.000 gulden teruggevorderd. De diefstallen werden in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland gepleegd. Met de twee Tholenaren waren zo'n dertig mensen bij de strafbare feiten betrokken. De buit bestond uit kleuren t.v.'s, fietsen, autoradio's, tuinmeubelen, e.d. Voordat de politie een inval deed op het woonwagenkamp in Tholen waren er telefoons afgeluisterd en observaties verricht. Rimax Consultants Designers and Constructors b.v. uit St. Maartens dijk is tot een boete van 1 miljoen gulden veroordeeld wegens vervalsing van de loonadministratie. Directeur LJ.F. (51) uit Papendrecht kreeg 15 maanden celstraf en medewerker G.F. (48) uit Schiedam moet 4 maanden de gevangenis in. Administratief medewerkster mevr. R.M.B. (28) uit St. Maartensdijk kreeg alleen een voorwaardelijke straf van 3 maanden cel met een proeftijd van twee jaar. Met die laatste uitspraak zat de Mid delburgse rechtbank op dezelfde hoogte als de eis van officier van justitie mr. C. van Ginkel. In de andere gevallen vonden de drie rechters de eisen van de officier te hoog. Hij wilde van Rimax eigenlijk 2 miljoen gulden boete zien en tegen de directeur had de officier ook het dubbele geëist: 30 maanden gevan genis wegens het leidinggeven, dan wel opdracht geven tot de loonfrau de. Tegen F. luidde de eis 6 maan den celstraf voor valsheid in geschrifte. De zoon van de direc teur, R.L. en loonadministrateur W.L. uit Vlaardingen, waren voor hun aandeel accoord gegaan met een schikking van respectievelijk 1000 en 10.000 gulden. In oktober 1992 deed de justitie een inval in het kantoor van Rimax aan de Haven in St. Maartensdijk. Even na half negen 's morgens werd de administratie in beslag genomen. Het bedrijf, dat 131 tot 159 mensen in dienst had, die als uitleenkracht dienst deden in de metaalindustrie en de offshore, was een soort uit zendbureau. In het kantoor waren alleen administratieve krachten werkzaam. Via de loonfraude had Rimax de bedrijfsvereniging voor 607.207 gulden benadeeld en de belasting dienst voor 1.489.435 gulden, dus totaal 2.096.642 gulden, zo luidde de aanklacht van justitie. Dat gebeurde in de periode 1 januari 1989 tot en met 30 september 1992. De vervalsing van de loonadminis tratie bestond hieruit, dat een gedeelte van de lonen, waarover normaal belasting betaald moet wor den, als onbelaste maaltijd- of reis kostenvergoedingen werden geboekt. De aangiftebiljetten van de belastingdienst werden onjuist inge vuld. F. stuurde elke week voor 7821 gul den valse rekeningen van zijn han delsondernemingen en verhuurbe drijf aan Rimax. In strijd met de waarheid zou F. elke week 2 tou ringcarbussen voor het vervoeren van personeelsleden aan Rimax heb ben ingezet. Hij gaf van elke 7821 gulden echter 6000 gulden terug aan Rimax. Mevr. B. deed van 1 januari 1989 tot en met haar ontslag op 31 maart 1991 de loonadministratie voor Rimax, waarbij ze in opdracht van de directeur aan de fraude meewerk te door (overwerk)lonen als maaltij den- of reiskostenvergoedingen te boeken. De fraude werd door looninspec- teurs van het GAK ontdekt, die in januari en februari 1992 opdrachtge vers en werknemers van Rimax ver hoorden. Van meet af aan verdach ten zij het bedrijf van strafbare fei ten. Eigenaar L. schoof de verant woordelijkheid voor de fraude af omdat hij formeel geen directeur van Rimax meer was. Volgens de raadsman mogen ambulante werk nemers als montagewerkers ook onbelaste reis- en maaltijdvergoe dingen genieten. En als een individuele werknemer op dat bedrag weet te besparen, hoeft hij daarvoor geen belasting premieheffing te krijgen. De werk nemers van Rimax waren op pro jectbasis werkzaam, veelal op min der dan 20 aaneengesloten dagen naar eenzelfde arbeidsplaats. De raadsman voerde aan, dat 'volgens wettelijke normen een onbelaste reiskostenvergoeding van 1120 gul den toegestaan is.' Er werd echter maar 160 gulden per vier weken geaccepteerd. De raadsman vocht ook de handels wijze van de bedrijfsvereniging aan om kostenvergoedingen die zijn aangemerkt als netto-loonbedragen om te rekenen naar bruto. Met arres ten van de Hoge Raad erbij werd aangetoond, dat de werkgever niet bij voorbaat de verschuldigde loon belasting en premie voor eigen reke ning heeft willen nemen. Naar de mening van de raadsman was er ten onrechte directe brutering van bovenmatig geachte kostenvergoe dingen toegepast. De benadeling naheffing zou dan met 55 tot 60% verminderen, aldus de raadsman. Mede om die reden zal de rechtbank de geldboete van twee miljoen gehalveerd hebben. Voor het fraude-onderzoek werd een dertigtal werknemers van Rimax door de jusititie onder vraagd. Dozen met in beslaggenomen administratie werden in oktober 1992 in een busje van de douane geladen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 13