Levensovertuiging bepaalt het beleid 'Roer hoeft niet om, wel bijsturen' G.J. Hoek houdt voorkeursactie Varkens, fietspad, Eskes en zondagopenstelling van winkels CD A-lijsttrekker Versluys: Eerst verdienen, dan uitgeven Principiële SGP gaat hete hangijzers niet uit de weg Strijd brandt los Politici, behalve SGP op de radio PvdA vóór blijvende steun Wereldwinkel Donderdag 3 november 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Altijd geldgebrek, dus maar goede keuzes Zwevende kiezers AOV niet in stembureau Verkwisting Speelautomaten "Nieuwe bezems zijn niet nodig, want in de verkiezings programma's van andere partijen, wordt geen wezenlijk nieuw beleid voorgesteld. Sterker nog, wat men wil, wordt vaak al jaren gedaan," Met deze woorden wees lijsttrekker J. Versluys van het CDA donderdagavond de kritiek van de nieuwe partijen D'66 en AOV van de hand. Dat gebeurde op een verkiezingsbijeenkomst in Meul vliet te Tholen. Reserve Individu Principes Derde WD-kandidaat wil graag terug in raad Prima actie Ongelukkige woordkeuze Oud-wethouder L.J. Koopman uit St. Maartensdijk is zijn politieke gevoel nog niet verloren. Vrijdagavond wakkerde hij op de verkiezingsbijeenkomst van de SGP in 't Ouwe Raed'uus de discussie aan over een aantal hete hangijzers. Het pompstation van Eskes in Tholen, de gemeentelijke herindeling en het fietspad naar Stavenis- se. En met de varkensinvasie en de zondagopenstelling van winkels had de SGP met 70 belangstellenden in Poortvliet een levendige verkiezingsbijeenkomst. Fietspad Stavenisse Varkens Donkere wolk Concurrentievervalsing "Dat we versterkt terug mogen komen in de nieuwe gemeente raad", sprak voorzitter J.W. Duvekot vrijdagavond voorzich tig in zijn slotwoord op de SGP- verkiezingsbijeenkomst in Poort vliet. VERVOLG VAN PAG. 1 De SGP zal overigens vast en zeker als grootste partij uit de bus komen, waardoor het loco-burgemeester schap binnen bereik komt. De PvdA, momenteel de grootste op Tholen, maar met 5 zetels even sterk als de SGP, zal die positie naar ver wacht niet kunnen handhaven door de concurrentie van de twee nieuwe partijen: D66 en het AOV. Aan de SGP-stemmen zal echter ook geknabbeld worden door het mee doen van de meer vrouwvriendelijke combinatie RPF/GPV, waarop 9 november voor het eerst St. Philips- landers kunnen stemmen voor raadsverkiezingen. De twee andere zittende partijen, het CDA (nu 4 zetels in Tholen en 2 in St.Philipsland) en de VVD (alleen 2 zetels in Tholen) worden ook belaagd door de nieuwkomers D66 en het AOV. Spreken sommigen over 'partijen van de onvrede', zwe vende kiezers zullen ze in elk geval aantrekken. Er zijn altijd mensen die van een veranderingetje houden en op de bekende gezichten uitgekeken zijn. De vaste achterban van de vijf zittende partijen mag dan trouw blij ven, de randkiezer is heel wispeltu rig en die kan juist voor een verras sende verkiezingsuitslag zorgen op woensdagavond 9 november. Tot dinsdag waren er op de gemeen tesecretarie in St. Maartensdijk nog maar 3 schriftelijke volmachten ver strekt en een paar kiezerspassen. Dat laatste is nog mogelijk tot en met 4 november, wanneer men een vol macht wil voor iemand die in een ander stembureau dan de gevol machtigde is geregistreerd. Vol machten in hetzelfde stembureau van zowel de volmachtgever als de gevolmachtigde kan men tot en met de verkiezingsdag benutten. De leden van de 13 stembureaus zijn benoemd. Alleen het AOV heeft geen enkele vertegenwoordiger. "We waren al praktisch rond toen bekend werd dat het AOV aan de verkiezingen meedeed", zegt Den Braber. Het AOV heeft nu alleen een plaatsvervangend lid wanneer er iemand uitvalt. Op elk stembureau zitten twee politici en één ambte naar. Een politicus is voorzitter. Voor de keuze heeft Den Braber drie criteria: 1evenredige verdeling van de kandidaten over de politieke par tijen 2. de hoeveelheid stemmen die een partij in dat stembureau krijgt 3. zoveel mogelijk mensen uit de kern waar het stembureau gevestigd is. Volgens Den Braber is de indeling zonder problemen verlopen. De Staatkundig Gereformeerde Par tij is op weg om de grootste partij van de nieuwe gemeente Tholen te worden. "Maar er zijn kapers op de kust met twee nieuwe partijen", waarschuwde Tweede Kamerlid ir. B.J. van der Vlies. "Er is op Tholen en St. Philipsland getrouwheid nodig, want bij de laatste gemeente raadsverkiezingen in Vlaardingen kwam de SGP 1 stem tekort voor een zetel en in Dinteloord scheelde het 2 stemmen! Daarom: bidt en werkt! Dat de Heere u in de uitslag mag zegenen en verblijden", zei Van der Vlies. Voorzitter Duvekot wees aan de hand van het bijbelboek Psalmen 127, dat wanneer de Heere het huis niet bouwt, het allemaal tevergeefs is. "Elke partij bedoelt het goed, maar het is allemaal tevergeefs als je slaaft en slooft, 's morgens vroeg opstaat en laat doorgaat en de Heere zegent het niet. Onze raadskandida- ten zijn ook zondige en onbekwame mensen, maar in de vreze des Hee- ren mogen ze bouwen aan de nieuwe gemeente Tholen. Laten we onze inwoners activeren en motiveren om eendrachtig te kiezen voor het beginsel, want God is het zo waard om gediend te worden." Tweede Kamerlid Van der Vlies wees op het belang van een krachtig lokaal bestuur. "Gemeenten staan immers het dichtst bij de bevolking. Aangezien er altijd gebrek is aan geld, moeten de juiste prioriteiten gesteld worden. De nieuwe raad van Tholen moet de goede keuzes maken. Geen verkwisting dus voor een genieting van een middag of een avond, dat is zo voorbij. En uitgaven op het gebied van sport, spel, ver maak, bibliotheek, buurt- en club huiswerk moeten we kritisch beje genen, want er zijn nog zoveel ande re goede doelen. Er zijn veel activiteiten die de toets der kritiek van Gods woord niet kunnen doorstaan. Geen streep door alles, maar stel je voor, dat je een zondige ontwikkeling in gang zet met jouw stem mee. Hoe is dat te verantwoorden voor het aangezicht van God? De levensovertuiging bepaalt het beleid. Belijdend, dat alles met gebrek gepaard gaat, dienen we in biddend opzien tot God een begin selvaste politiek te voeren. Aan die normen en waarden is iedereen gebonden, of men het wil of niet. Het vrezen van God en het houden van Zijn geboden betaamt alle men sen. Dat is de kern van het SGP- beginsel", zei Van der Vlies. Hij waarschuwde in Poortvliet ook voor 'de verkilling en verzakelijking' van de gezondheidszorg en ouderen zorg en pleitte voor een krachtig beleid ten aanzien van de speelauto maten. "De overheid is op dit terrein veel te laks geweest. Voor de nieu we gemeenteraad van Tholen ligt een schone taak om al het gokken uit te bannen in het belang van onze jeugd", aldus Van der Vlies. Wethouder J. de Jager kaart na met mede-bewoners van Anna Jacohapolder op de CDA-verkiezingsbijeenkomst in Meulvliet. "Het roer hoeft niet om", zei Ver sluys. "Maar er moet wel bijge stuurd worden om op koers te blij ven." De CDA-wethouder ging ondermeer in op het zuinige beleid van de gemeente. "We moeten op Zaterdag van elf tot twee uur laat de lokale omroep Sloth de lijsttrekkers voor de gemeenteraadsverkiezingen aan het woord in het programma Zij spoor. Eerst komen de PvdA, AOV en de RPF/GPV-lijsttrekkers aan het woord en vanaf half één de voorlieden van het CDA, VVD en D66. Alleen de SGP doet niet mee, hoewel lijstrekker J. van der Jagt in zijn functie als wethouder van open bare werken en milieu meerdere keren op de lokale radio te horen was. Luisteraars kunnen via telefoon 01660-4499 vragen stellen aan de lijsttrekkers. Sloth geeft woensdag avond 9 november vanaf zeven uur de uitslagen van de verkiezingen door. een juiste wijze de tering naar de nering weten te zetten. Je moet eerst geld verdienen en het dan pas uitge ven. Er zullen ongetwijfeld nog wensen onder de bevolking zijn, maar wat voor offer moet daarvoor gebracht worden? Een enquête ter ondersteu ning van een bepaalde wens is dan ook alleen maar goed bruikbaar als men gelijk vraagt of men het extra geld dat daarvoor nodig is, op wil hoesten of eventueel andere zaken wil missen." Versluys noemde het dan ook 'voor barig' om een uitspraak te doen over eventuele uitbreiding van het gemeentehuis na de herindeling. Dhr. Mullie vroeg zich af of Tholen met een spaarbankboekje van zo'n 35 miljoen wel zo op de centjes moest passen. Versluys vond echter van wel. "We hebben inderdaad wel een mooie reserve, maar die is niet zom aar te besteden. We nemen er ook wel ieder jaar wat uit, maar we moe ten zorgen dat we in de toekomst ook nog geld hebben. Een gedeelte is bovendien bestemmingsreserve en mag alleen voor een bepaald doel gebruikt worden", zei Versluys. CDA-raadslid mevr. J.M. Deurloo- van Broekhoven ging daar ook op in. "Wij zijn van mening dat een eventueel overschot van gelden die in het kader van de wet voorzienin gen gehandicapten gegeven zijn, alléén meegenomen mogen worden naar het volgend jaar als ze ook voor dat doel gebruikt worden." Statenlid mr. J.A. de Boe constateer de dat de gemeente steeds minder geld krijgt van het rijk, terwijl er wel allerlei taken bijkomen. "De gepre dikte decentralisatie wordt dan ook maar matig gerealiseerd en als dat al het geval is, dan vaak zonder vol doende middelen", zei De Boe, die aangaf dat de gemeente het hoogste gezag binnen haar gebied hoort te zijn. "Zij dient het algemeen belang en weegt belangen af. Het CDA moet daarom zo ruim mogelijk ver tegenwoordigd zijn om het Christen Democratisch lied zo hoorbaar mogelijk te zingen." Raadslid W.C. van Kempen belicht te het steeds meer op de individu gericht zijn van de samenleving. Van Kempen noemde individualise ring goed, zolang het niet ontaardt in individualisatie. "Dan wordt er 'ik' gezegd, zonder 'jij' erachteraan. Het is echter goed dat de mensen steeds meer voor zichzelf leren op te komen", zei Van Kempen. Ook de sociale zekerheid individualiseert. Tot nu toe kon je in veel gevallen terugvallen op collectieve regelin gen zoals de bijstand, wao en aow. Maar de gemeenschap draagt je steeds minder, ook financieel. Dit proces is niet stil te zetten. Ik las ergens: ertegen zijn, heeft net zoveel zin als tegen een regenbui zijn'. De samenleving stelt hoge eisen en vraagt flinke, zelfbewuste mensen met visie, maar staat diezelfde samenleving ze wel toe dat te wor den?" Volgens het Poortvlietse raadslid moeten degenen die de druk niet meer aankunnen ook opgevan gen worden door de politiek. Aangezwengeld door voorzitter E.Ph. Nieuwkerk, ontspon zich een discussie over de opening van win kels op zondag. Ondanks wat gelui den om dat landelijk te bepalen, ble ven de heren De Boe en Van Beek een andere mening toegedaan. "Zul ke dingen moet iedere gemeente zelf kunnen regelen. Wat mij betreft, blijven de winkels gesloten op zon dag en geven we hier onze principes voorrang. Ook als ons dat eventueel geld gaat kosten", zei Van Beek, die daarbij gesteund werd door De Boe. C.W. Droogers uit Oud-Vossemeer voeg de daaraan toe: "De kleine onderne mer die van maandagmorgen zes uur tot zaterdagavond laat moet werken voor zijn loontje, zit er ook niet op te wachten om op zondag open te gaan." Raadslid GJ. Hoek uit SL Maartensdijk houdt via een huis-aan-huis folder een voorkeursactie om 9 november als derde VVD-kandidaat niet buiten de boot te vallen. Het zit hem nog steeds niet lekker, dat hij als enige zittende liberaal die terug wil komen, door twee nieuwe lingen werd gepasseerd: R. Raven- steijn en mevr. E. Frigge-Hogestee- ger. De huidige VVD-fractievoor- zitter in de Thoolse gemeenteraad, J. van den Heuvel, is niet meer her kiesbaar, maar Hoek wil daarente gen heel graag terugkomen. Hij had ook op een goede plaats gerekend, maar de ledenvergadering dacht daar op advies van een selectiecom missie anders over. Die zeer verras sende ontwikkeling viel Hoek, die anderhalf jaar geleden in de Thoolse raad kwam voor de teruggetreden fractievoorzitter J.L. van Gorsel, koud op het dak. "Ik heb geprobeerd de belangen van de inwoners te behartigen door een sluitende begro ting te combineren met lage lasten voor de burgers en toch een goed voorzieningenniveau op peil te hou den", zegt Hoek. Hij heeft zich een warme voorstander getoond van ruim opgestelde bestemmingsplan nen, waarbij onnodige procedures bij het bouwen worden voorkomen. "Maar ook het stimuleren van de werkgelegenheid binnen onze gemeente is voor mij erg belangrijk. Zeker als blijkt, dat er per dag vanuit Tholen meer dan 200.000 reizigers kilometers afgelegd worden bij het woon-werk-verkeer. Als enige van de nu verkiesbare VVD-kandidaten heeft u mijn handelen via de krant op de voet kunnen volgen. Uw voor keurstem wordt dan ook bijzonder op prijs gesteld", aldus de derde VVD-kandidaat Gabri Hoek. VVD-voorzitter P.C.A. Versluijs uit St. Philipsland is niet ontstemd over de actie, die buiten het bestuur om is gevoerd. Integendeel. "Een prima actie, waarvan ik met belangstelling en waardering kennis genomen heb", laat de voorzitter weten. "Het onderstreept één van de eisen die de VVD stelt aan een kandidaat gemeenteraadslid: hij of zij moet behoorlijk gemotiveerd zijn om dit werk te willen doen. Ook is het niet verkeerd om binnen een team van toegewijde en ter zake kundige mensen 'de beste' te willen zijn. In een hechte groep kan dit een stimu lerend effect hebben." Volgens Ver sluijs was het indertijd niet eenvou dig voor de verkiezingscommissie om, op basis van landelijk gehand haafde en ook door Hoek onder schreven criteria, een advieslijst aan de leden voor te leggen. De leden zelf hebben vervolgens de definitie ve lijstvolgorde bepaald. De VVD-voorzitter noemt het wel jammer, dat Hoek 'door een wat ongelukkige woordkeuze (stellig onbedoeld) de indruk kan hebben gewekt, dat de overige kandidaten geen of weinig ervaring hebben, ter wijl zij stuk voor stuk juist langer meedraaien.' "Niet voor niets is onze lijsttrekker Ravensteijn. Hij is al 13 jaar lid van het afdelingsbestuur, lid van de partijraad en al meer dan 12 jaar een actief en waardevol lid van de commissie 20, de adviescommis sie voor de VVD-raadsfractie. Ook mevr. Frigge heeft vele jaren achter de schermen in deze commissie gewerkt. Bovendien is ze nog eens vier jaar raadslid geweest in Halste ren. Voor nummer 1 tot en met 16 geldt, dat ze een meer dan behoorlijke bestuurservaring hebben. Met deze toevoeging aan Hoek's vlugschrift vertrouw ik erop, dat ik het beeld wat in evenwicht heb kunnen bren gen. Voor mij is de keuze eenvou dig: elke stem op de VVD heeft mijn voorkeur", zegt VVD-voorzitter Versluijs. De PvdA wil als enige partij de Wereldwinkel Tholen blijven steu nen met een jaarlijkse garantiesubsi die van maximaal 3600 gulden. Het volledig afbouwen in zes stappen ziet de fractie niet zitten. Dat bleek uit de woorden van I.C. Moerland in de welzijnscommissie. "Het aantal donateurs groeit, de verkopen nemen toe. En het is een vorm van ontwikkelingshulp die ons aan spreekt." Als zo'n winkel zich bewijst en er draagkracht voor is, dan verdient ze steun, aldus Moer land. "Maar als er geen draagvlak blijkt te zijn, dan moet ze maar ver dwijnen", reageerde wethouder J. Versluys. Met uitzondering van A. Kersber gen (SGP), die helemaal niet wil subsidiëren, steunde de rest van de commissie het voorstel om de gemeentelijke bijdrage jaarlijks met 600 gulden te verlagen. "Vorig jaar heb ik dat zelf voorgesteld, maar toen wees uw college het af', zei P. van Belzen (RPF/GPV). De Zeeuwse stichting gehandicap tenbeleid hoeft niet te rekenen op 21 cent per inwoner extra voor het aan trekken van een regio-consulent. Deze zou werkgroepen gehandicap tenbeleid in de Oosterschelderegio inhoudelijk moeten ondersteunen. Het gemeentebestuur vindt dat op Tholen geen behoefte bestaat aan zo'n werkgroep. Moerland dacht daar in de welzijnscommissie anders over. "Ze zal ons kunnen helpen bij het uitvoeren van de wet voorzienin gen gehandicapten. Bovendien advi seert het samenwerkingsorgaan positief, dus moet je het doen." Van Belzen was het daarmee niet eens: "Zolang het niet nodig is en de zaken goed marcheren, moet je er niet aan beginnen." "Hoe denkt de toekomstige fractie over de handhaving van het tanksta tion Eskes aan de Ten Ankerweg in Tholen?", was de eerste vraag die Koopman aan het forum voorlegde. Lijsttrekker J. van der Jagt zei nog niet voor de nieuwe fractie te kun nen spreken. "Daarin komen raads leden uit St. Philipsland. Maar in de oktober-vergadering van de Thoolse gemeenteraad is onze fractiewoord voerder M.J. Klippel met een duide lijke stellingname naar voren geko men. Er is geld beschikbaar gesteld voor nader onderzoek naar de recon structie van het kruispunt aan de Ten Ankerweg. Leggen we ons niet teveel beperkingen op, als we nu zeggen: het tankstation moet blij ven. In verband met de ligging van de tanks bijvoorbeeld. Daarom die nen we eerst die aanvullende gege vens te hebben; je kunt nu niets con creets zeggen. Er zijn twee ontwik kelingen mogelijk: het tankstation moet weg of het mag blijven", aldus Van der Jagt. Fractievoorzitter M. Dijke zei hoop vol, dat er wel een oplossing te vin den zal zijn voor het tankstation. Ook Koopman had nog hoop, toen Van der Jagt op zijn vraag aanvulde, dat het nader onderzoek alleen ver keerstechnisch is en niet milieutech nisch. "Maar kijk uit wat je doet met het begrip stadsschoon", waar schuwde Koopman. 'Toen ik nog wethouder was, heb ik het tanksta tion van Bijl aan de Molenstraat in St. Maartensdijk kunnen redden. Inmiddels zijn er in Stavenisse en St. Maartensdijk al tankstations dicht, zodat je verder moet oppas sen. En wat het stadsschoon in Tho len betreft, er zijn veel meer onfraaie dingen in de gemeente die dan weg zouden moeten", aldus Koopman. De oud-wethouder kaartte verder het ontbrekende fietspad tussen St. Maartensdijk en Stavenisse aan. In de gemeentelijke verkiezingskrant besteden verschillende partijen er weer mooie woorden aan, maar in de provinciale staten ontbreekt het aan daden. "Men belooft wel, maar veel statenleden zijn nalatig", zei Koopman. "Er wordt al 20 jaar over gesproken en nog steeds ligt dat fietspad er niet." Dijke liet weten, dat de SGP-staten- fractie er in elk geval telkens voor gepleit heeft. "Wanneer alle andere politieke partijen voor zouden stem men, dan komt dat fietspad naar Sta venisse er." Van der Jagt maakte duidelijk, dat er aan alternatief in de maak is met de uitvoering van het ruilverkavelings plan. "Met steun van gemeente, pro vincie en landinrichtingsdienst komt er een fietsverbinding via de Jan Karelsweg. Die heeft mijn voorkeur overigens niet, maar de kans van slagen is groot door steun van ver schillende instanties." Stavenissenaar C. den Braber was daar ook niet tevreden over. "Het gaat niet om een toeristisch fietspad, maar om de belangen van de inwo ners van Stavenisse en daarvoor is een fietspad langs de Provinciale- weg nodig. Niet langs de Jan Karels weg. Laten we alle partijen eens opwekken om hun beloften in de gemeentelijke verkiezingskrant waar te maken!", aldus Den Braber. M. Geluk uit Tholen vond dat de SGP-fractie stelling moest nemen tegen de 'brutale overval van var kensbedrijven.' Dijke liet weten, dat de raadsfractie niet tegen uitbreiding van bestaande landbouwbedrijven is, maar wel tegen grote, nieuwe vestigingen. De St. Philipslandse fractievoorzitter H. Geluk vulde aan, dat ons gebied zich niet leent voor zulke grootschalige ontwikke lingen. "Ook het wegennet is daar voor niet geschikt, maar tegen milieuvriendelijke groen labelstal len kunnen we niet zijn", aldus het St. Philipslandse raadslid. Van der Jagt, als wethouder van milieu direct betrokken bij de Thoolse plannen, bracht naar voren, dat niemand applaudiseert bij de komst van de varkensbedrijven. "Maar door juridische onvolkomen heden in het bestemmingsplan bui tengebied moet je ze toestaan. Door een voorbereidingsbesluit te nemen, heeft de gemeenteraad de zaken afgedamd, maar de gemeente is ver plicht om de aanvragen te behande len. Voorde milieuvergunning wor den voorwaarden ingebouwd en ten aanzien van de overlast wordt geke ken naar afstand, windrichting, e.d.. We leggen ze zo zwaar mogelijke voorwaarden op om het milieu zoveel mogelijk te sparen, maar op de wegen kunnen we niet zoveel. Veertig ton, is 40 ton. Of het nu var kens zijn, suikerbieten of wat anders, het gaat om openbare wegen." De wethouder wees ook nog op het dilemma, wat het begrip bestaande bedrijven inhoudt. "Is dat alleen een stuk grond of een perceel met bedrijfsgebouwen? En de var kens van bestaande ondernemingen leveren evenveel overlast op als var kens van elders", zei Van der Jagt. M. Geluk zei tegen de komst van de varkensstallen te blijven, groene labelstal of niet. "We zijn overvallen door inbrekers en dat heeft grote beroering gegeven. Daar moet de fractie meer rekening mee houden, zoals ook met het plan voor hoge flats aan het Slachtveld in Tholen", zei de Tholenaar. Oud-raadslid en oud-veehouder J.C. Bevelander uit Poortvliet sprak over 'het paard achter de wagen spannen.' "De varkenshouders van elders heb ben op Tholen ingebroken en alles meegenomen. De zondagopenstelling van winkels, dat in het gehele land stof doet opwaaien in verband met het voor nemen van minister Wijers om de winkelsluitingswet op de helling te zetten, werd vrijdagavond ook in Poortvliet besproken. Van der Vlies begon er zelf over naar aanleiding van het recente debat in de Tweede Kamer. "Het is een donkere wolk die boven ons land hangt. Minister Wij ers, die maar op de flexibele arbeids- en openingstijden hamert, zei dat de winkelsluitingswet van 1930 dateert, zodat er al een men senleeftijd voorbij is. En een VVD- kamerlid respecteerde ons standpunt wel, maar wij moesten ook begrip hebben voor. andersdenkenden die op zondag langs winkelpromenades Oud-wethouder L.J. Koopman deed flink van zich spreken op de SGP-verkiezingsbijeenkomst in Poortvliet. willen slenteren in plaats van in de kerk te zitten. Waarom leggen jullie je overtuiging bindend op aan ieder een, zei de VVD'er. Maar het gaat niet om ons, het gaat om het vierde gebod: gedenkt de sabbatdag dat gij die heiligt! Niet onze overtuiging, maar de normen van God zijn in het geding." Het kamerlid wees naast de zon dagsheiliging ook op andere nadelen van de ruimere winkelsluitingswet: de verarming van het sociale leven van middenstanders, de hogere kost prijs voor de consument door zwaar dere personeelslasten en de hardere concurrentieslag. "Daarom is het belangrijk wie er na 9 november op de Thoolse raadszetels komt te zit ten, want de gemeente zou bij de nieuwe winkelsluitingswet een belangrijke rol kunnen gaan vervul len." Dhr. H. Verhelst uit St. Annaland vreesde door die zondagopenstel ling concurrentievervalsing. "Wan neer in Bergen op Zoom de winkels op zondag open gaan en in de gemeente Tholen dicht blijven, krijg je omzetdaling voor de Thoolse winkels." Van der Vlies was daar ook bang voor. "Die verandering van krachts verhoudingen tussen Tholen en Ber gen op Zoom kan heel slecht uitpak ken voor kleine winkels en de win kels op het platteland in het alge meen. Gelukkig staan de vakbonden zeer gereserveerd tegen de zondag openstelling, evenals de organisatie van kleine winkeliers. En premier Kok is ook tegen. Laat de haven van rust in ere, heeft hij gezegd en daar mee zijn wij het van harte eens. Dhr. J. Eerland uit St. Philipsland noemde het een treurige ontwikke ling dat de zondagopenstelling zich steeds meer uit in advertenties. Als voorbeeld noemde hij woninginrich ting Pot uit Axel. "Helaas kunnen we de Eendrachtbode niet vertellen wat men wel of niet mag opnemen, maar wij kunnen toch vragen derge lijke advertenties te weren. Het geeft immers een stuk gewenning wan neer dat meerdere keren gebeurt." Voorzitter Duvekot wees op de rubriek stemmen van lezers, evenals raadslid H. Geluk. "Het is geen gemakkelijke vraag omdat we geen wettelijke mogelijkheden hebben, maar de Eendrachtbode heeft een grote lezersdichtheid in onze partij en het vierde gebod is toch in het geding." Raadslid Dijke zei dat de fractie weinig aan dergelijke adver tenties kan doen. "Als bestuur van de statenkring en de gemeentelijke kiesvereniging kunnen we er een brief over schrijven, maar dan moe ten we dat ook doen naar de PZC en het Brabants Nieuwsblad. Die wor den ook door onze gezindte gelezen en we moeten wel één lijn trekken", aldus Dijke. M. Geluk uit Tholen noemde het verzoek van Eerland maar half. "Je zou meubelzaken die op zondag dicht zijn dan moeten aanbevelen om in de Eendrachtbode te adverte ren, anders kost het geld."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 9