THOLENDERWIJS T5BA Vrees voor parkeeroverlast bij aanleg nieuwe wijk St. Annaland SAMEN VERDER M Negen kernen, een hechte gemeenschap feu mtm mm m0 k WTm m W informatierubriek van de gemeente tholen Uitdaging Woest land Zeelucht IDENTIFICATIE BIJ AANVRAGEN VAN WETTELIJKE DOCUMENTEN BUREAU BURGERZAKEN GESLOTEN SPREEKUUR B&W BEIAARDCONCERT I.V.M. BEVRIJDING VAN THOLEN BOUWAANVRAGEN BOUWMELDINGEN WAT LIGT TER INZAGE? Donderdag 3 november 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 BELANGRIJK! WOENSDAG 9 NOVEMBER: 4 NOVEMBER: Woensdag 9 november. Gemeenteraadsverkiezingen Bewoners van de Bierensstraat, de voetbal-en de tennis vereniging in Sint-Annaland vrezen voor parkeeroverlast in de Dorpsweg als daar een nieuwe woonwijk wordt gebouwd en er geen extra parkeergelegenheid komt. Dat bleek woensdag in de commissie ruimtelijke ordening tij dens de behandeling van het plan Vroonstede in Sint- Annaland. Boze chauffeurs Niet ter inzage Niet dempen Sluitende begroting Beteugelen gemeentelijke belastingen en tarieven Thuiszorg ouderen Leefbaarheid alle kernen Werk Uitbreidings mogelijkheden huidige agrarische bedrijven Onderwijs voor iedereen Kleinschalig toerisme Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Gemeentelijke Basisadministratie Als burger van Tholen en Sint Philipsland verstrekt ook u regel matig gegevens aan de (gemeentelijke) overheid. Zonder uw persoonlijke gegevens als naam. adres, geboortedatum, burger lijke staat of nationaliteit kan de overheid haar vele taken niet correct of rechtvaardig uitvoeren. Alle gemeenten houden van oudsher de persoonsgegevens van haar burgers bij in de bevolkingsadministratie. Oorspronkelijk werden uw persoonsgegevens door de gemeente alleen op de zogenoemde persoonskaart handmatig bijgehouden. Sinds de invoering van de Wet Gemeentelijke Basisadministratie per soonsgegevens (kortweg GBA) per 1 oktober j.l. is aan die wij ze van administreren een eind gekomen. De papieren persoons kaart is afgeschaft en een elektronische administratie is daarvoor in de plaats gekomen. Dankzij de nieuwe GBA kan de overheid uw persoonsgegevens efficiënter registreren en uitwisselen. De kans op fouten wordt kleiner en de dienstverlening aan de burger kan worden versneld en verbeterd. Zo hoeft u bijvoorbeeld bij een verhuizing uw nieuwe adres maar één keer op te geven. Want door u opgegeven wijzigingen wor den automatisch en snel aan andere organisaties doorgegeven, mits die organisaties daar recht op hebben. Binnen de GBA speelt de bescherming van uw privacy een grote rol. Identificatie Om te voorkomen dat personen misbruik maken van "bevoegd heden" en derhalve misbruik maken van persoonsgegevens van anderen wordt een grote waarde gehecht aan de identificatie. De wet GBA vereist dat de gemeente de identiteit van een burger deugdelijk vaststelt. Burgemeester en wethouders hebben inmiddels regels vastgesteld bij welke gelegenheden de burger zich moet identificeren. In dit verband zijn een aantal situaties te onderscheiden; 1. De burger komt aan de balie en dient een verzoek in om bij voorbeeld een reisdocument, een gemeentelijke identiteits kaart, een rijbewijs, of een verblijfsdocument (kortom een wettelijk document). De gemeente zal in zo'n geval om een identiteitsbewijs vragen. Indien de burger niet in het bezit is van een identiteitsbewijs zal op een andere manier de identiteit vastgesteld worden. 2. De gemeente twijfelt aan de juistheid van de in de basisadmi nistratie opgenomen gegevens. De gemeente heeft de moge lijkheid de betreffende persoon op te roepen en vervolgens te handelen zoals onder punt 1 genoemd. 3. De burger komt niet aan de balie, maar doet schriftelijk aan gifte of dient een schriftelijk verzoek in. Dergelijke verzoeken worden eerst in behandeling genomen indien ze door de aan vrager persoonlijk zijn ondertekend. Indien de gemeente twij felt aan de 'echtheid' van de handtekening of aan de inhoud van het verzoek kan de desbetreffende verzoeker alsnog wor- den opgeroepen en wordt vervolgens gehandeld zoals onder 1 genoemd. 4. In sommige gevallen kan de burger zich laten vertegenwoor digen bij het nakomen van zijn verplichtingen. Bijvoorbeeld het hoofd van een instelling voor gezondheidszorg doet aan gifte van adreswijziging van een bewoner van het tehuis. Om te voorkomen dat iemand onbevoegd informatie verschaft, wordt een procedure vastgesteld ter identificatie van zowel vertegenwoordiger als de vertegenwoordigde. Een bijzonder aspect dat identificatie noodzakelijk maakt is het volgende. De wet GBA regelt dat iemand kosteloos een afschrift van zijn of haar persoonslijst kan krijgen. Indien in dat geval geen voldoen de identificatieprocedure gevolgd wordt, is het vrij gemakkelijk om over andermans gegevens te kunnen beschikken, waarmee het vervolgens mogelijk wordt een vals reisdokument in bezit te krijgen. Het spreekt voor zich dat dat via de identificatieplicht voorkomen moet en kan worden. Een en ander maakt dat verstrekking van een persoonslijst niet schriftelijk kan plaatsvinden maar alleen in persoon aan de balie van het bureau Burgerzaken. Uit het voorgaande zal duidelijk zijn dat identificatie een middel is in het kader van fraudebestrijding. In verband met de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag 9 november is het bureau Burgerzaken op deze dag gesloten. De medewerkers van dit bureau zijn voor wat betreft hun werk zaamheden zeer nauw betrokken bij de voorbereiding en afwik keling van de verkiezingsdag, terwijl zij ook ingeschakeld wor den bij eventuele storingen en problemen met de stemmachi- nes. Overigens is er op 9 november wel een ambtenaar van de bur gerlijke stand beschikbaar voor de afwikkeling van aangiften van geboortes, overlijdens enz. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 7 november 1994 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik houdt zijn spreekuur van 11.00 tot 12.00 uur. Op datzelfde tijdstip vinden de spreekuren plaats van de wet houders P. van Schetsen en ing. J. van der Jagt. Het spreekuur van wethouder J. Versluijs komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de college-leden spre ken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666- 8330. Op 30 oktober j.l. was het vijftig jaar geleden dat Tholen door Canadese soldaten werd bevrijd van het Duitse juk. De feitelijke viering van 50 jaar bevrijding zal in de gemeente Tholen plaatsvinden op 5 mei 1995. Gemeentelijk beiaardier Ge rard de Waardt verzorgt vooruitlopend daarop a.s. vrijdag 4 november een concert op de beiaards in de toren bij de N.H.-kerk te Sint-Maartensdijk (11.00-12.00 uur) en de stadhuistoren van het voormalig stadhuis te Tholen (13.00-14.00 uur). Op het programma staan de volgende werken: 1. Wilhelmus Zeeuws Volkslied 2. Psalm 89 Psalm 150 Psalm 42 3. Dankliederen: - Lof zij de Heer - Dankt, dankt nu allen God - 'k Wil U o God mijn dank betalen 4. Wohl mir dass ich Jesum habe (J.S. Bach) 5. Nederlandse volksliederen - Gelukkig is het land - Hollands vlag - Wij willen Holland houen - Ik hou van Holland 6. Oud Hollandse Boerendansen (W. F. Siep) 7. - Trumpet Voluntary (H. Purcell) - Rondo (H. Purcell) 8. Nederlandse Volksliederen - O, schitt'rende kleuren - Wij leven vrij - Piet Hein 9. Fantasie in d (W.A. Mozart) 10. We'll meet again (Vera Lynn) Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 41 van de Woningwet 1991 bekend, dat de volgende bouwaan- vragen/-meldingen zijn ingediend: - Een bouwaanvraag van J.L. de Graaf, Burgemeet 12 te Poort vliet, ingediend op 21 oktober 1994, voor het uitbreiden van een woning op het perceel Burgemeet 12 te Poortvliet; - Een bouwaanvraag van Trust Woningen (Nederland) B.V., De Hemmen 30 te Drachten, ingediend op 12 oktober 1994, voor het bouwen in afwijking van de verleende vergunning op het perceel Den Hamel 10 t/m 16 te Sint-Annaland; - Een bouwaanvraag van Delta Glass BV Deltaweg 4 te Tholen, ingediend op 16 september 1994, voor het plaatsen van een betonput op het perceel Deltaweg 4 te Tholen. Sint-Maartensdijk, 3 november 1994. De stembureaus zijn geopend van 8.00-19.00 uur Bouwen in beschermd stadsgezicht Er is een bouwaanvraag ingediend door de heer R.A. Kross, Zuidsingel 5, voor het veranderen van een gevelaanzicht op een perceel kadastraal bekend, Sint-Maartensdijk sectie N, nummer 631 (geheel), plaatselijk gemerkt Haven 29. Het bouwplan is gelegen in een beschermd stadsgezicht zoals bedoeld in de Monumentenwet 1988. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepas sing van artikel 51, lid 3 van de Woningwet vergunning te verlenen voor dit bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gele genheid gesteld om van 4 november 1994 tot en met 1 december 1994 schriftelijk zienswijzen in te dienen bij bur gemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekening ligt gedurende deze termijn ter gemeen tesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 3 november 1994. De burgemeester van Tholen. Bewoners pleiten voor meer groen in Vroonstede Na Tholen is Sint-Annaland de snelst uitdijende kem van de gemeente. Hoewel de nieuwbouw wijk Stoofweg nog niet is volge bouwd, presenteerden b. en. w. woensdagavond in de commissie ruimtelijke ordening alweer een nieuw plan voor honderd woningen ten noorden van Dorpsweg/B ierens- straat. "Het ziet er mooi uit," zei CDA- raadslid mevr. J.M. van Deurloo- van Broekhoven. "Het plan oogt vriendelijk," vond P. van Belzen (RPF/GPV). Na de reacties van drie insprekers stelde M.A.J. van der Linde (PvdA) vast:"Ik hoor geen principiële bezwaren tegen het plan." Maar voordat b. en w. het plan op een hoorzitting in Sint- Annaland toe kunnen lichten zal er nog heel wat aan gesleuteld moeten worden. Bewoners en raadsleden gaven daar het college voldoende huiswerk voor mee. Er zijn twee varianten voor Vroon stede. In beide gevallen blijft de sloot, die haaks op de Dorpsweg ligt, gehandhaafd. In het ene plan vormt de sloot een duidelijke scheidslijn waardoor er, als het ware, twee aparte wijkjes ontstaan. In het andere plan wordt de sloot met een straat onderbroken die evenwijdig aan de Dorpsweg loopt. Hierdoor wordt er meer eenheid in de wijk gecreëerd. Dit plan is ook gunstiger voor de exploitatie. Het college heeft een voorkeur voor dit laatste plan. De raadsleden volg den b. en w. hierin. Van het spreek recht maakten drie Sint-Annalan- ders gebruik: W. Heijboer uit de Bierensstraat bracht enkele ideëen naar voren waarover met 'meerdere bewoners' van de Bierensstraat en de voorzitters van de voetbal-en ten nisvereniging (met terreinen aan de Dorpsweg) was gesproken. Hij verzocht het college in de nieu- Als alternatief voor Vroonste de stelde W. Heijboer voor de nieuwbouwwijk aan te leggen bij de Hoenderweg/Langeweg. "Daar ligt voor u een geweldi ge uitdaging om een stukje dorpsvernieuwing in de prak tijk te brengen. U kunt er heel wat huizen bouwen en er de schoonheidsprijs verdienen wanneer u daar werk van maakt." we wijk extra groen aan te brengen omdat de groengordel, die opgeno men is in de ruilverkaveling langs de Dorpsweg, komt te vervallen. "Ter compensatie van het verlies aan het toch al magere groen in St. Anna- land, dat na Scherpenisse het minste groen heeft op het eiland." Ook pleitte hij voor de aanleg van een extra parkeerterrein in de nieu we woonwijk tegenover de sportvel den. Vooral op trainingsavonden en tijdens de thuiswedstrijden op zater dag worden er volgens Heijboer veel auto's in de bermen van de Dorpsweg geparkeerd. "De woon wijk zal ook auto's aantrekken waar door het probleem wordt vergroot. De bussen hebben nu al moeite om te passeren." Extra aandacht vroeg hij ook voor de verkeersveiligheid omdat de Dorpsweg een doorgaande verbin ding is voor het verkeer naar Stave- nisse en Poortvliet. Volgens de bewoners wordt er te hard gereden en is er al eerder door middel van een handtekeningenactie bij de gemeente aangeklopt er iets aan te doen. Heijboer wilde ook weten waarom er geen 'ruimtelijke onwikkelings- schets met alternatieven' voor St. Annaland is gemaakt zoals dat ook voor Tholen en Scherpenisse is gebeurd. Het is hem verder opgevallen dat in het plan veel ontsluitingswegen zijn opgenomen, zeker in vergelijking met het veel grotere plan Stoofweg. De bewoners willen graag een hoor zitting waar alle betrokkenen, ver enigingen en grondgebruikers hun wensen kenbaar kunnen maken. Wedstrijdsecretaris S.J. Vermaas van WHS wees ook op de parkeer overlast op zaterdag op de Dorps weg en in de Bierensstraat. "We wil len benadrukken dat er in de nieuwe wijk voldoende parkeergelegenheid komt. Nu staan de auto's aan beide kanten in de berm. Dat geeft boze buschauffeurs en boze autobestuur ders." Vermaas vroeg ook bij de aanleg van de wijk rekening te houden met de lichtmasten op de sportterreinen. "In het najaar en de winter kunnen die voor de nieuwe bewoners over last veroorzaken. Houd daar reke ning mee bij de aanleg van de groen strook." Vermaas noemde het huidi ge parkeerterrein onvoldoende wan neer WHS thuis speelt. "Het staat dan voor de helft tot driekwart vol." Uit Vermaas uitleg bleek dat niet alle supporters gebruik maken van het parkeerterrein en eerder geneigd zijn de bermen te gebruiken. J. Slager wilde als eigenaar van grond aan de Dorpsweg weten wan neer het plan wordt uitgevoerd. Bur gemeester H.A. van der Munnik ant woordde dat het nog wel vier tot vijf jaar kan duren. "Het hangt af van de bezwaren die er komen. We moeten er nu al aan beginnen want ook in Sint-Analand achterhaalt de tijd ons." Van Belzen was benieuwd of de opmerkingen van de sprekers het college beweegt extra parkeergele- Vroonstede. Zo moet de nieu we wijk gaan heten, afgeleid van vroonland, zoals het land ten westen van Sint-Annaland ooit is genoemd. Historisch gezien zegt het Groot Woor denboek der Nederlandse Taal van Dale is vroon een viswater dat aan de landheer behoort. En vroonland 'vrij, niet leen roerig land', of 'met heerlijke rechten bezwaard land', of een land dat 'vrij bedijkt was, niet schatplichtig land, thans zoveel als onbebouwd, woest land.' P. van Belzen (RPF/GPV) kon wel accoord gaan met de naam maar zei dat het herinnert aan een heerschappij toen er hard gezwoegd werd voor een karig loon. "Vronen is zwoegen." genheid aan te brengen. Ook vroeg hij zich af of het openbaar vervoer via een andere route door het dorp geleid kan worden als de verkeers drukte op de Dorpsweg verder toe neemt. M.A.J. van der Linde (PvdA) vond dat de raadsleden zich niet goed hadden kunnen voorbereiden omdat de tekeningen vanaf maandag niet ter inzage hadden gelegen. Hij vroeg het college de ontsluiting van de wijk verder onder de loep te willen nemen. Van der Linde vond ook dat er creatief gekeken moet worden naar de aanleg van openbaar groen. Mevr. Deurloo vroeg b. en w. 'ern stig rekening te houden met de aan gedragen verlangens' van de spre kers. K.A. Heijboer van de SGP vond dat het geplande groen van de Dorps weg het best kon worden aange bracht bij het 'stoffig bedrijf aan de Zoetwaterweg. Hij stelde dat er wei nig gebruik gemaakt wordt van het parkeerterrein bij de sportvelden. De waterpartij kwam hem vlakbij de begraafplaats 'ongelegen'. "We heb ben al zoveel water om Tholen heen. We hoeven geen nieuwe waterpar tijen te creëren." Hij wees op de kos ten van het onderhoud en vond dat de gemeente niet voor waterpartijen moet gaan werken. Burgemeester H.A. van der Munnik bood zijn verontschuldigingen aan over de stukken. Die lagen 'voor intern gebruik' op een andere afde ling en waren niet teruggebracht. De keuze voor de lokatie was niet zo moeilijk als in Scherpenisse en Tho len, zo stelde hij. "Het plan Stoof weg gaat snel. We moeten schielijk bezig gaan met de toekomst. We hoefden geen schets te maken want het was duidelijk dat we naar het westen moesten." Wel is bekeken of het zinvol was om het sportcomplex te verplaatsen maar dat zou te duur worden. "Daar voor is het plan twee maten te klein." De sloot is vplgens Van der Munnik het centrale 'ruimtelijke element'. Hij sprak dan ook steeds van een watergang maar K.A. Heijboer noemde het een gewone kavelsloot. B. en w. willen de waterloop niet dempen omdat daarmee de kosten van de kavels duurder worden. Hoofd gemeentelijke ontwikkeling L.T. Steenpoorte noemde het aantal van 36 parkeerplaatsen bij de sport terreinen voor doordeweeks vol doende. Steenpoorte verwacht zeker wel belangstelling voorde waterpar tij. Hij zegde toe ook naar de bus verbinding te zullen kijken. De burgemeester vond het geen goed idee om in de nieuwe woon wijk extra parkeergelegenheid te scheppen voor de sportvelden. "Dat drukt ook op de prijs van de kavels." K.A. Heijboer was het daar mee eens. "De parkeerdruk moet je niet op de wijk leggen. Bekijk het maar alleen bij de sportvelden zelf, als het nodig is." Ook G.J. Hoek (VVD) vond dat het college naar het par keerprobleem moet kijken. De waterpartij noemde hij aantrekkelijk voor de wijk. Van der Linde onder streepte dat de waterloop moet blij ven voor de afvoer van hemelwater. Het gemeentebestuur moet strenger kijken naar de groei ende ontwikkeling van het bezit van een tweede woning midden in de bebouwde kom van de kernen. Dat betoogde W. Heijboer. Hij noemde vier plaatsen waar Duitsers vakan tiewoningen bezitten: in de School-Nieuw-Brug-en Voor straat. Volgens Heijboer ruilen oosterburen slechts voor een aantal zaterdagen en zondagen per jaar en de vakanties 'de Heimat in voor de zuivere zee lucht langs de Oosterschelde.' Het leek Heijboer niet in het belang van de leefbare kemen dat deze huizen driekwart van het jaar leegstaan. Ronald Ravensteljn Frigge De Dorpsweg in St. Annaland met links de toekomstige nieuwbouwwijk Vroonstede. Gabrl Hoek Piet Stouten Oscar Huiskamp Karei Saris

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 5