Concordia rekent af met 'hoempapa-imago' Kiekjes jaren dertig in Meestoof Nipt eerste prijs voor Accelerando Vrijspraak fotograaf Dirk Rijnberg vertelt over zijn leven Marian Rolle attractie bij Hans Visser Charleston, My Fair Lady en Phil Collins op Thools jubileumconcert FOTO ANDRON UIT TILBURG Heel veel sterkte allemaal! Ganzenopvang in natuurgebied Verkiezings uitslagen via omroep Zeeland Donderdag 3 november 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Boekennieuws Koersballen ouderen Zonder vrouwen Eigen werk Beatles Oplichten Swingende trompettisten Kerstconcert Play-in 12 november (de grootste kinderfotograaf van Nederland) feliciteert Piet Kooien met zijn zeer verdiende vrijspraak Eindelijk een einde aan een maatschappelijk ontoelaatbare situatie. Slimme zet Een oud-Smerdiekenaar, Dirk Rijn berg, maakte de oorlog mee in Hansweert. En de bevrijding in Waarde. Hij schrijft erover in het boek '50 jaar 20e eeuw met 2 wereldoorlogen'. Het 144 pagina's tellende boek is een beschrijving van zijn leven en dat van zijn gezin tot 1945. Met zijn pleegouders kwam Rijn berg in 1897 naar Sint-Maartens dijk, waar zij de winkel hadden overgenomen van Johannes Pot op de hoek van de Kaaistraat en de Haven. Zijn jeugd en wedervaren als soldaat tijdens de Eerste Wereldoor log beschrijft hij. Van 1920 tot 1935 zette hij de zaak, een café, voort, maar verkocht die noodgedwongen. Meulstee werd de nieuwe uitbater. Rijnberg vertrok naar Tholen, hij werd agent van de mosselcentrale. In die functie kwam hij op Zuid- Beveland terecht, maar de banden met het Thoolse bleven. Zijn stief ouders en een dochter woonden er. Het levensverhaal van Rijnberg (1892-1967) verscheen bij Van Vel- zen te Krabbendijke en kost ƒ29,50. Bij dezelfde uitgever verscheen 'Wel bevrijd....toch angst' (ƒ24,50). G.H. Kuijt beschrijft in 70 pagina's de oorlogshandelingen in en rond Krabbendijke in de periode maart 1944 tot mei 1945. Vijftig jaar bevrijding was voor de PZC aanleiding een prijsvraag uit te schrijven. Meer dan honderd Zeeu wen stuurden hun verhaal in over de oorlogstijd. Dertig daarvan - verha len van gewone mensen - zijn gebundeld in het boekje 'Chocolade, witbrood en tranen'. Thoolse of Sint- Philipslandse verhalen zijn daar niet bij. Ook in de boekbrochure 'Vrij volk' ontbreekt onze streek, met uitzonde ring dan van een korte beschrijving van het opblazen van de Thoolse brug. Het door Jacques Cats samen gestelde werkje is rijk voorzien van foto's, telt 76 bladzijden en kost in de boekhandel ƒ12,50. Het concert van Hans Visser and Friends, vrijdag in Meulvliet, liet een goed gevoel achter bij het publiek. Dat was voor een groot deel te danken aan de uit Miami afkom stige gospel- en blueszangeres Marian Rolle. Zij ontpopte zich als een sympathieke vrouw met een for midabel stemgeluid. Er waren nogal wat bezoekers op wie het vorige optreden van Visser een grote indruk had gemaakt. Samen met degenen die voor het eerst een concert van deze voormali ge Flairck-gitarist bezochten, zorg den ze voor een goed gevulde zaal. De 'friends' van Hans Visser bespeelden saxofoon, klarinet, dwarsfluit, basgitaar en piano. Een gevarieerd gezelschap dus. Marian Rolle vormde, ondanks de weinige repetities, een perfect harmonisch geheel met haar begeleiders. Al snel bleek dat ze geen fragiel vrouwtje is, want ondanks het feit dat de micro foon erg zacht stond, kwam haar lied toch boven de band uit. Het nummer 'My Guy' zong ze prachtig a capella. Voor de pauze stond Rol le, om haar optreden visueel te bena drukken, op een kansel. Dat paste ook uitstekend bij de negro-spiritu- als die ze zong. Voor degenen die de Engelse taal niet zo goed verston den, was ze wellicht wat moeilijk te volgen. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met motown-muziek; genoemd naar de 'motor-town' De troit. Deze stad was de bakermat van een groot deel van de nummers die opgevoerd werden. Er klonken com posities van Marvin Gaye, Gladys Knight en Smokey Robinson. Een tevreden sfeer overheerste bij het publiek over dit hoogstandje in het winterprogramma van Uit op Tho len. Uitslagen wedstrijd Oud-Vossemeer: mevr. Hermans en W. Lindhout 24 p; mevr. L. Verschoor en mevr. A. Klippel 23 p; mevr. G. van Dijke en mevr. D. van Dijke-de Wilde 21 p; J. Geuze met wis selende partner 21 p; mevr. M. v.d Zande en mevr. C. Lindhout 17 p; mevr. A. Donken en mevr. L. van Poortvliet 12 p. Sint-Maartensdijk: J. Geuze en mevr. Van Mierlo 41 p; mevr. Van Splunter en C. van Haaften 26 p; mevr. Goode en L. Kloet 24 p; mevr. Dane en A. Leemreijze 22 p; mevr. Wolse en A. van Splunter 13 P- Tholen: mevr. R. Nagtegaal en J. Vroeg- op 34 p; J. Geuze en A. Leemreijze 32 p; mevr. C. Praat en A. Verkamman 21 p; mevr. S. Hoven en P. Schot 14 p; mevr. R. Burrows en H. Bal 14 p; mevr. R. Vroegop en L. Soomers 12 p; mevr. Y. Verkamman en mevr. A. Bal 5 p. De 110-jarige koninklijke harmonie Concordia uit Tholen. Een vorstelijk concert. Zo zou je de jubileumuitvoering van koninklijke muziekvereniging Concordia uit Tholen wel kunnen noemen. Dirigent Marcel Hartendorp had voor dit concert van het 110 jaar jonge muziek gezelschap een ware reis door de tijd gepland. Dat het instuderen van de diverse stukken soms bloed, zweet en tranen kostte, was zaterdag alle maal vergeten. Het 200-koppige publiek dat de grote zaal van Meulvliet tot aan de nok toe vulde, kreeg een uniek concert te horen. Het podium in Meulvliet was niet groot genoeg om heel de muziekver eniging te bergen. De drumband en het jeugdorkest concerteerden vanaf een plaatsje ernaast. Met de compo sitie 'Royal Processional' van John J. Morrissey, als verwijzing naar koninklijke titel van Concordia, werd de avond ingeluid. De 'reis door de tijd' gaf een beeld van de muziek van de jaren twintig tot heden. Daarbij werden bij elk decennium dia's vertoond van typi sche zaken van die tijd en van de muziekvereniging zelf. Na de opening met "Royal Proces sional' voor de volledige bezetting van de harmonie, werd er een bewerking gespeeld van 'Nessun Dorma' van de Italiaanse comporrisr" Giacomo Puccini. Instrumenten als dwarsfluit, saxofoon en klarinet werden hiervoor even afgetikt, want het stuk werd vertolkt in vrijwel ori ginele bezetting. Het is namelijk geschreven voor fanfare. Zelfs de vrouwen speelden niet mee, want aanvankelijk waren alleen mannen lid van de muziekvereniging. De eerste klassieke openingswerken kregen een swingend vervolg met de 'roaring twenty's' en de charleston In de jaren '20 werd deze dans met name in Amerika een echte rage. Op de dia's ontbrak de typische uitmon stering van de charleston dansers dan ook niet. Er was zelfs een dan sende olifant te zien. Het publiek genoot van Jof Penders' 'Sweet Carolina'. De jaren '30 waren niet zo rooskleurig en opgewekt als de wilde tijd van de charleston. De muziek van de Amerikaanse pianist en componist George Gershwin was dat daarentegen wel. Ook de oor logsjaren die volgden hadden niet bepaald een vrolijk karakter. Maar men kan er niet omheen en dus ook Concordia niet. De dia's gaven ook hiervan wat beelden. Maar het luis teren naar 'Sophisticated Ladies' van Duke Ellington stond in die dagen, ondanks de ellende, toch garant voor uitstekende muziek. Enkele' dirigenten van Concordia hebben ook zelf gecomponeerd. Een hoogtepunt op het jubileumconcert was dan ook de muzikale samen smelting van een aantal 'eigen' mar sen. Heel bekend werd de 'Festival mars' van D. Burgers, maar ook 'Concordia '95' van P. Steyns en de 'Concordia mars' van H. Zeegers en zelfs een werk van de tweede diri gent van het muziekgezelschap dhr. Berlioz. Al met al leverde Marcel Hartendorp een knap staaltje werk door deze marsen ineen te vlechten tot een 'Marsselectie'. De jaren '50 kwamen nog voor de pauze aan bod. Concordia vierde destijds het 75-jarig bestaan. De luisteraars kregen een selectie voor geschoteld uit de musical 'My Fair Lady' van Frederich Loewe. Een inspirerend werk en voor sommigen een stimulans om de jongste pro- duktie van dit meesterwerk eens te gaan bekijken en beluisteren. Ook de pauze van het concert was de moeite waard. Men kon zien hoe oude bekenden elkaar ontmoetten en met een consumptie in de hand even hun eigen reisje door de tijd maak ten. Voor velen dus niet alleen een stukje muziek en geschiedenis, maar ook een beetje eigen verleden. Het tweede deel werd geopend door het drummende duo Barry van Bavel en Dennis Bijl die met 'Duo Pour Batterie' het publiek lieten genieten van een fraai staaltje per cussie. De drumband, onder leiding van Sjaan van de Boom, had later in het programma nog een belangrijke rol te vervullen. Eerst trad Marcel Hartendorp met het harmonie-orkest voor het voetlicht met 'The Beatles in Concert'. Liefhebbers van deze legendarische groep die zo belang rijk was voor de popmuziek, haal den hun hart op aan 'Michelle', 'Yes terday' en andere befaamde num mers. Sarien Bout die zich deze avond als 'ladyspeaker' opwierp, vertelde dat de drumband 'weer in de lift' zit. Er zijn negentien leden en vier worden er opgeleid door instructeur Sjaan van de Boom. De drumband, of tam boerkorps zoals het ook wel wordt genoemd, scoorde deze avond hoog met 'Funny Sticks'. Het werd een echt stukje spektakel. In de verduis terde zaal lichtten de drumstokken fluorescerend op toen ze op een kun stige manier gehanteerd werden door de spelers. "Geld voor laser licht hebben we niet", zei mevr. Bout. Wie heeft er laserlicht nodig? Het publiek miste het in ieder geval niet en beloonde de show met een daverend applaus. In het blok dat over de jaren '70 han delde, werd een selectie uit het werk van Michel Legrand ten gehore gebracht. Ook het jeugdorkest kwam hier aan zijn trekken. Ver sterkt met een paar volwassenen brachten de jongeren nummers als 'Beat It' van Michael Jackson, 'Hel lo' van Lionell Richie en 'Karma Chameleon' van The Culture Club. Dat het succes had, bleek uit het feit dat er nog een toegift moest worden gegeven. De jaren '80 naderden. Concordia vierde hierin niet alleen het eeuw feest, maar trad ook in Amsterdam voor het voetlicht bij de inhuldiging van koningin Beatrix. Een hoogte punt voor de muziekvereniging. Het muzikale gedeelte van deze tijd werd gevuld met 'The best of Phil Collins'. Een betere pop-artiest is er voor een muziekvereniging nauwe lijks te bedenken. Collins staat bekend om de kopersecties die in zijn nummers een grote rol spelen. Het was dan ook jammer dat niet iedereen in het publiek de swingen de trompettisten kon zien die achter aan op het podium zaten. Een genoegen om naar te kijken. Met de 'African. Symphony' werd een onvergetelijk concert afgeslo ten. Dankwoórden, attenties en bloemen waren verdiend door dege nen die hun steentje bijdroegen aan deze avond. Ook voorzitter mevr. J. Provoost kreeg bloemen uit handen van erevoorzitter H. Nelisse die de wens uitsprak dat mevr. Provoost nog lang bij Concordia mag blijven. Onder de gasten waren burgemees tersechtpaar Van der Munnik, ere leden, oud-leden en vertegenwoor digers van zusterverenigingen. Accelerando kon niet aanwezig zijn omdat die zaterdag een concours had. Dirigent Patrick Curfs van het jeugdorkest moest ook verstek laten gaan. Zijn taak werd overgenomen door dirigent Hartendorp. Voorzitter mevr. Provoost noemde het concert 'De bekroning van het jubileumjaar'. Een jaar dat al diverse activiteiten kende en dat nog niet voorbij is. Op 11 november staat er nog een lam pionoptocht voor de jeugd op stapel, op 19 november wordt Sint-Nico- laas muzikaal welkom geheten, de jeugd gaat op 9 en 10 november naar een studie-weekend en voor het eerst organiseert Concordia een kerstconcert. Dat vindt plaats op 23 december in Meulvliet. De Thoolse sopraan Wilma Janmaat verleent hieraan haar medewerking. De muziekvereniging kan in ieder geval terugkijken op een geslaagd jubileumconcert dat ervoor zorgde dat geen van de bezoekers voortaan meer het minachtende woord 'hoem- papa-muziek' in mond zal nemen als het gaat om Concordia. Het natuurontwikkelingsgebied in de Scherpenissepolder en de Klaas van Steelandpolder zal ook gebruikt worden voor ganzenop vang. De dieren die al jaren fourageren op de weilanden en tarwepercelen in de Scherpenissepolder krijgen daar straks in het gebied volop de gele genheid voor. "Maar het moet nog bekeken worden of het lukt. Het zal afhangen van het plan van toedeling of er genoeg grond vrijgemaakt wordt," zo reageert drs. A.G.M. Sauter die -als eerste- namens de natuurbescherming volwaardig lid is van de landinrichtingscommissie Poortvliet. Sauter was donderdag zeer positief gestemd over de uitkomst van de stemming in Poortvliet. "De land bouw schiet ermee op èn de natuur. Met 200 hectare natuurgebied komen we er niet bekaaid vanaf. Via de ruilverkaveling kan het nationaal natuurbeleidsplan gerealiseerd wor den. Dankzij deze verkaveling krijg je het gebied sneller." De Klaas van Steelandpolder waar volgens de boeren de beste land bouwgrond ligt, is ook door de pro vincie aangemerkt als natuurontwik kelingsgebied. "Als dat nu niet door gaat, dan gaat het later wel door. Daar is al voor ons over beslist. Het is duidelijk overgekomen in de voorlichting dat het losgekoppeld is van de ruilverkaveling. Ondanks het natuurbeleidsplan is het er door. Dat vind ik toch wel leuk." Sauter heeft zich wel regelmatig 'zit ten knijpen' in het overleg met ver schillende instanties. Vooral het voorstel van de gemeente om een fietspad door het natuurgebied te leiden (via de bestaande Gatweg en Schoondorpseweg) in plaats van via de buitenberm van de zeedijk tussen Tuttelhoek en Schelphoek, zat Sauter dwars. De samenwerking met de boeren is de bioloog goed bevallen. "Met samenspraak kom je er wel uit." W. Nelisse en F. Kousemaker leggen de laatste hand aan de fototentoonstelling in De Meestoof Ze plakken de onderschriften bij de kiekjes. Het leven op Tholen in de jaren dertig wordt vanaf zaterdag in beeld gebracht in streekmuseum De Meestoof te Sint-Annaland. Op ongeveer honderd foto's wordt het leven van alledag getoond. Ze zijn gemaakt door oud-St.Anna- lander M.C. van der Weele en hebben een voor die tijd uitzon derlijk goede kwaliteit. Onlangs was een aantal, voornamelijk op Sint-Annaland betrekking heb bend, te zien in de Zeeuwse Bibli otheek te Middelburg. Maar in De Meestoof worden ook kiekjes uit andere dorpen getoond. Zoals Janna Steketee in haar winkeltje in Scherpenisse, het veertigjarig jubileum van hoofdonderwijzer Oudesluijs te Stavenisse, vracht rijder A. van Driel uit die plaats, horlogier AJ. Dekker uit Poort vliet en de landbouwers Jan van Dijke uit Schoondorp en Leen Vos uit Westkerke. Plaatjes van de haven in Sint-Annaland, van het werk op het land in de omgeving van het dorp. Klederdrachten, kanovaarders op de Pluimpot, een trouwerij in een oude Renault. Alle foto's zijn op formaat 30x20 cm afgedrukt en voorzien van een onderschrift in een grote letter, zodat het voor elke bezoeker goed te lezen is. Heel wat namen zijn achterhaald (zoals Manteau, Bolier, Van Bendegom, Slager, Gebraad, Oudesluijs, Dekker), maar er is ook gelegenheid om de ontbrekende aan te vullen. En wie geïnteresseerd is, kan zelfs foto's nabestellen. De tentoonstelling in De Meestoof is te zien op de zater dagen 5,12,19 en 26 november, de woensdagen 9 en 23 november, alsmede (in verband met dank dag) donderdag 17 november. Op alle dagen van 14.15 tot 16.45 uur. Met 289 1/2 punt, anderhalf meer dan het minimum, heeft de koninklij ke fanfare Accelerando uit St. Annaland zaterdag een eerste prijs weg gesleept op het KNF-concours in Veenendaal, afdeling uitmuntendheid. De stemming op de thuisreis was dan ook opperbest, want na de uitvoe ring van het tweede nummer had Accelerando niet meer op een eerste prijs gerekend. De juryleden E. Joosen, J. van Ossenbruggen en R.B.B. Goorhuis waren in theater de Lampegiet niet kwistig met hun punten, want twee verenigingen degradeerden. Daarom werd de spanning wat gebroken, toen de St. Annalanders voor het verplichte werk Canzoni van J. Haderman als eerste deelnemer van het middagprogramma l501/2 punt opeisten. Het keuzewerk City of Spires van T.J. Ford kwam daaren tegen niet verder dan 139 punten. De muzikanten hadden het zelf al aangevoeld, want het begin van dat nummer verliep al niet erg fortuin lijk. Bij het verplichte werk sprong de waardering voor de interpretatie er boven uit met veelal 8V2 en zelfs een 9. Zuiverheid, klankgehalte en klankverhouding, techniek en arti culatie, ritmiek en samenspel, dyna- niem en nuancering, het zat bij alle drie juryleden goed met 8 of 8Va p. Bij het keuzewerk kwam er echter tien keer een 71/2 op papier staan. Of Accelerando het te gemakkelijk opnam - 'dat doen wij wel even' - feit was dat de slordigheid en instabili teit punten kostte. In alle opzichten was het tweede werk minder dan het eerste. De jury vond die oneven wichtigheid ook jammer omdat men Accelerando een fanfare vond met 'zeer veel positiefs.' Beschermvrouwe mevr. M. Boog- aard-Bolier toonde haar waardering voor de eerste prijs met een bijdrage voor penningmeester A.W. Goede- gebuure. Voorzitter C. Vroegop noemde het resultaat een kroon op het werk van dirigent Pierre van Broekhoven, die onlangs zijn twee de lustrum bij Accelerando vierde. Na het eten in Tiel werd de terugreis aanvaard, waarbij er in de grote bus zelfs ruimte was voor een polonaise. Zaterdag 12 november organiseert Accelerando in de Wellevaete de play-in voor de muziekverenigingen van Tholen en St. Philipsland. Oor spronkelijk zou O.V.M. dat evene ment organiseren, maar de Vossen- kuil bleek bezet te zijn op die al lang geplande 12de november. Een wij ziging ten opzichte van vorige keren is de inschakeling van een dirigent van buiten de vijf verenigingen, namelijk Jan Hadermann. Hij zal Accelerando-dirigent Pierre van Broekhoven assisteren. Beiden pre senteren 's avonds van half acht tot negen uur de uitvoering van de die morgen en middag ingestudeerde werken. In tegenstelling tot vroeger zijn er maar twee groepen meer: de kope ren blaasinstrumenten en als tweede categorie de houten blaasinstrumen ten en het slagwerk. De luisteraars zullen geen uniformen meer zien. Iedere muzikant komt in zwart-witte kleding 12 november naar de Welle vaete. Omroep Zeeland geeft woensdag van 19.00 tot ongeveer 22.00 uur in een extra uitzending de verkiezings uitslagen van Tholen en Noord- Beveland rechtstreeks door. Ver slaggever Aad van der Wouden zal reportages verzorgen over de opkomst, de resultaten en de moge lijkheden voor collegevorming. In beide gemeenten zijn er verkiezin gen als gevolg van gemeentelijke herindelingen. Advertentie I.M. VERVOLG VAN PAG. 1 Er is geen enkel strafbaar feit gebeurd; de kinderen zijn over hun eigen leugens gestruikeld, maar als je een advocaat als mr. Doedens niet kunt betalen, dan hang je. Op grond van het falen van de politie en de tegengestelde verklaringen van de kinderen heeft de rechtbank mij na bijna 2Vè jaar vrijgesproken, maar je komt er nooit meer van af. Dit valt niet uit te wissen of terug te draaien. Ik laat het er dan ook niet bij zitten. Tegen justitie en politie die mijn totale leven en dat van mijn gezin hebben geruïneerd, ga ik een schadeclaim indienen. Ik zal tonnen vorderen voor het onrecht dat me is aangedaan", aldus de fotograaf. Dat kan pas gebeuren, wanneer offi cier van justitie mr. H.F. Mos afziet van hoger beroep. Voor een moeder van één van de meisjes is de zaak afgedaan, zo liet ze dagblad De Stem weten. "We zijn er zo vaak mee geconfronteerd, ik wil er nu niets meer mee te maken hebben." Met de vrijspraak is ze het echter niet eens. "Ik blijf vertrouwen op de kinderen. Wij weten wel wat er is gebeurd. Het was gewoon een slim me zet van de advocaat om zo lang te wachten met de getuigenverkla ringen van de kinderen. Na twee jaar is het verhaal van zo'n kind natuur lijk wel wat anders geworden." Daarentegen verklaart de fotograaf, dat mr. Doedens hemel en aarde heeft moeten bewegen om de kinde ren voor de rechtbank te laten getui gen omdat de officier van justitie dat lang tegenhield. In dagblad De Stem komt ook direc teur J.F. Kousemaker van ter Tolne aan het woord, al wil hij niet reage ren op de vrijspraak. "Ik heb daar wel een mening over, maar die ver tel ik niet. Binnen het docententeam zijn de meningen verdeeld, dus het lijkt me niet slim, als ik met uitspra ken daarover naar buiten kom. Ik weet er trouwens ook niet genoeg van om er mijn oordeel over uit te spreken", aldus Kousemaker, die overigens de fotograaf kwam felici teren met zijn vrijspraak. Stemmen van lezers In het stadje Tholen woont de familie Kooien het ligt er rustig en verscholen. Ze werken nu meestal met de Zeeuwen er zijn ook onder hen enkele leeuwen. Er kwamen er enkelen uit hun hol en heel Tholen stond hier van bol. Mensen kunnen vitten en bijten maar eens zal dit hen spijten. Want zij die bedrog en leugens zaaien zullen het later met hun tranen maaien. Van al dat geroddel en gespuis en als het er op aankomt, is er niemand thuis. Mensen kunnen wreed zijn en iemand heel diep krenken zij kunnen beter een bloemetje schenken. Gegiechel en misgunnend tegelijk willen ze u aan de kant zetten tegelijk. In deze rechtstaat waarin wij leven wordt alles krom en verdraaid weergegeven. In zo'n periode van smaad en hoon valt onze familie Kooien gelukkig niet uit de toon. Hij blijft klikken met zijn foto-apparaat voor jong en oud staat hij paraat. Hij is de beste fotograaf van 't land daarom voor ons noooooit aan de kant! Gelukkig staat u met uw gezin zij aan zij wij staan hier met zo velen achter jullie in de rij. Laat het een zwarte bladzijde zijn in uw leven maar uw kleinkind zal u heel veel vreugde geven. Familie Van Daalen, Hofstraat 15, Oud-Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 19