Stijgende lijn na zwaar jaar Rabobank na woelige jaren weer in rustiger vaarwater Wilgen Geulsche Weel geknipt Nieuw hoofd assurantiën Rabobanken Bankhal Sint-Maartensdijk aanpassen, overdekt pinnen Bestuur St. Annalandl Poortvliet ingekrompen van 9 naar 6 leden Hulptransport naar Salard in Roemenië Vervuiling van sloten wordt bekeken Werkdag startsein voor 'groot onderhoud' natuurgebieden Donderdag 3 november 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Rabobank St. AnnalandlPoortvliet klimt uit dal Robeco-fondsen populair Hoge bedrijfskosten Cijfers 1993 van de drie Rabobanken De Rabobank St. Annaland/Poortvliet beleefde woens dagavond één van de meest kalme vergaderingen van de laatste jaren. Misschien dat de naam van de vergader plaats, Tolrust in Poortvliet, bijdroeg tot de 'prima sfeer', zoals vice-voorzitter M. Bijl het uitdrukte. Toch gebeur de er nogal wat. Vijf bestuurders traden er terug, onder wie voorzitter W.C. van Kempen, die slechts een jaar in functie is geweest. En staande de vergadering meldde hij nog het aftreden van W.A. Boogaard als lid van de raad van toezicht. De duidelijk opgaande lijn die directeur A. Slieker voor dit jaar presenteerde, na het zware jaar 1993, gaf echter de leden goede moed. "Het is fijn dat de cijfers uitwijzen, dat we er gezond voor staan", constateerde A.C. Wessels. Ingrijpende momenten J. de Boer W.A. Boogaard Tropenjaren Woelige jaren Op de eerste algemene ledenvergadering van de nieuwe Rabobank Tholen, gevormd door de oude verenigingen Sint-Maartensdijk en Tholen, werd de meeste tijd besteed aan inleidingen en het voorstellen van medewer kers. De ongeveer vijftig aanwezigen lieten in gemeen schapscentrum Meulvliet in Tholen de jaarrekeningen van de twee gefuseerde banken zonder opmerkingen pas seren. Volgens voorzitter J.L. van Gorsel gaat het dan ook redelijk goed met de bank. De kosten daalden en de baten stegen. Stroppenpot Samen Rente Bij verhuizing Het is zaterdagmorgen en al half tien, maar nog steeds is de temperatuur dermate laag dat je je handen maar het liefst in je zakken zou houden. Desondanks worden ze bij Stavenisse uit de mouwen gestoken. Het is de nationale werkdag in het landschap. De Geulsche Weel; daar gaat het vandaag allemaal om. Moelij kste zaag Soep Programma Directeur A. Slieker van de Rabobank St. Annaland/Poortvliet, sinds 1 juni officieel in functie na eerst als 'saneerder' te zijn binnengehaald, ziet de resultaten over 1994 vol optimisme tegemoet. Gezien de cijfers tot en met het derde kwartaal meldde hij 'hele positieve ontwikkelin gen.' "Ik ben destijds gekomen om de kre dietportefeuille gezond te maken en die prioriteit nummer 1 was in janu ari voltooid. Daarna kwamen de fusiebesprekingen en toen dat achter de rug was, konden we per 1 mei beginnen met de toekomst van onze bank. Ik hoop dat de leden over een aantal jaren cijfers zien, waaruit blijkt dat ik hun vertrouwen heb waargemaakt", aldus Slieker. Het jaar 1993 was zwaar met een half miljoen gulden extra perso neelslasten en een nettowinst die onder de ton bleef. Het balanstotaal daalde van 128 miljoen in 1992 tot 125 vorig jaar en per 30 september 1994 was het weer gestegen tot 127 miljoen gulden. Slieker wees er ech ter op, dat daarbij eigenlijk nog 7 miljoen gulden (tegenover in 1992 nog maar 2 miljoen en vorig jaar 5 miljoen) bijgeteld moet worden, dat klanten uit St. Annaland en Poort vliet in de beleggingsfondsen van de Robeco-groep hebben gestopt. Die huisfondsen blijken heel populair te zijn, evenals de rendementsrekening (een spaarrekening met hoge rente) van de Rabobank waarop momen teel 58 miljoen gulden staat. De ren tewinst staat enorm onder druk: in 1992 en 1993 was die nog 3 miljoen gulden, tot en met het derde kwar taal van dit jaar 2.2 miljoen. Vol gens Slieker is er volumegroei nodig voor meer rentewinst, maar dat valt niet mee. De provisiewinst wordt daarom steeds belangrijker: 619 ton in 1992, 676 vorig jaar en tot en met het derde kwartaal van 1994 al 666.000 gulden. De bedrijfskosten rezen vorig jaar de pan uit: 3.5 miljoen ten opzichte van 3 miljoen in 1992. Met een hui dige stand van 2.2 miljoen ver wachtte de directeur over 1994 op het niveau van 1992 uit te komen. Het bedrijfsresultaat liep vorig jaar terug van 829 naar 367.000 gulden, maar op dit moment is dat 712 mille. Slieker verwachtte aan 9 ton te zul len komen, dus ruim twee keer zoveel als vorig jaar. Van elke gul den maakt de bank nu 8 cent winst, maar het streven is om in 1996 een kwartje te halen. Volgens de direc teur is de solvabiliteit van 8% tegen over 6.9% vorig jaar, 'ver boven de norm'. Ook de liquiditeit noemde hij 'gezond.' Slieker raakte wat gehandicapt in zijn presentatie, toen halverwege zijn praatje in Tolrust de overhead projector doorbrandde. Bij de leden kwam het toch goed over. Er was geen enkele vraag over de jaarstuk ken. "Als bestuur hebben we ook een positieve indruk over de ontwikke lingen bij de Rabobank St. Anna land/Poortvliet", concludeerde voor zitter W.C. van Kempen. De verga dering werd bezocht door 53 leden, die 7 volmachten bij zich hadden. Bij de fusievergadering in april waren er 155 leden met 121 vol machten. Posten St. Maartensdijk Tholen St. Annaland Balanstotaal 153.969.000 140.192.000 124.547.000 Algemene reserve 13.609.000 4.692.000 8.577.000 Brutowinst 2.535.000 1.276.000 367.000 Stroppenpot 1.120.000 590.000 270.000 Belastingen 472.000 203.000 -2000 Rente reserve 633.000 0 0 Netto winst 310.000 483.000 99.000 Spaargeld enz. 118.919.000 97.293.000 110.076.000 Leningen 123.197.000 115.364.000 90.019.000 Leden 601 567 643 Spaarrekeningen 6632 7367 5636 Leningen 1075 1073 768 Rek. courant 3818 4477 3002 Personeel vutiBrrryoii 20 25 20 Voor het laatst kan er een overzicht worden gegeven van drie Rabo banken. De cijfers over 1993 sluiten een hoofdstuk van drie zelfstandige banken af. St. Maartensdijk en Tholen zijn gefuseerd, St. Annaland/Poortvliet gaat op eigen kracht verder. De winsten stonden in het moeilijke jaar 1993 onder druk door stijgende personeels-, reorga nisatie- en fusievoorbereidingskosten. Dat zal ook de resultaten over 1994 nog sterk beïnvloeden. Dhr. C.J. de Jonge uit Alblasserdam is per 1 december benoemd tot hoofd van Rabobank Assurantiën, het gezamenlijke verzekeringskan toor van de Rabobanken op Tholen en St. Philipsland. Hij is nu werk zaam bij de Rabobank Sliedrecht. De Jonge is de opvolger van M. Hoek, die hoofd particulieren is geworden bij de Rabobank Tholen. Die bank krijgt per 1 februari 1995 ook een relatiebeheerder voor agra rische bedrijven: dhr. J. van de Waerdt. Daarmee vervult hij de vacature die ontstond na het vertrek van dhr. N.J. Hage uit Poortvliet naar de Rabobank Reimerswaal. De afgezwaaide bankbestuurders M. Suurland, J.A. Krijger, W.C. van Kempen en A.M. van der Reest met hun horloge. M.J. Hoek uit Stavenisse is ver zekeringsman af; hij heeft defini tief gekozen voor zijn nieuwe baan van hoofd particulieren bij de Rabobank Tholen. In het bestuur trad Van Kempen om persoonlijke redenen af. Desge vraagd wilde hij geen nadere toe lichting geven, maar uit de woorden van vice-voorzitter M. Bijl werd duidelijk, dat de druk bezette fruitte ler politicus landbouwbestuurder organist heeft gekozen voor 'zijn bedrijf en een aantal andere functie die hem na aan het hart liggen.' "We respecteren uw besluit om te stop pen, maar u was een bestuurder in hart en nieren, wat ook bleek uit uw talrijke functies", zei Bijl. Van Kem pen werd in 1979 lid van de raad van toezicht van de toenmalige Rabo bank Poortvliet. In 1980 werd hij daarvan voorzitter. Na de fusie met St. Annaland stroomde Van Kem pen door naar het bestuur, waarvan hij secretaris werd. Nadat L. Hage wegens zijn leeftijd moest stoppen, promoveerde de Poortvlietse fruitte ler tot voorzitter. "Een mooi moment op te stoppen", vond Bijl. "Je hebt een duidelijk stempel op de bank gedrukt, want je stimuleerde vernieuwingen en hechtte aan de positie van het personeel. Dank voor je bekwame leiding in het laatste jaar, wat je met steun van het thuis front kon doen. We hopen, dat je met plezier aan je 15-jarige bankcar- rière mag terugdenken", zei de vice- voorzitter, die een horloge met inscriptie aanbood. Van Kempen zei in 15 jaar goede contacten te hebben opgebouwd binnen de bank. Hij had heel veel waardering voor het personeel en ging graag met het jaarlijkse uitstap je mee. "Na het afketsen van de fusie hebben jullie in heel korte tijd een draai van 180 graden gemaakt en daarvoor is een compliment op zijn plaats." De vertrekkende voorzitter bedankte directeur M.J. Hoek voor de prettige omgang, al vanaf zijn Poortvlietse periode en de huidige algemeen directeur A. Slieker, die inzicht gaf in de bankproblematiek. "Je manier van werken heb ik kun nen waarderen." Van Kempen dank te het bestuur voor de prima sfeer. "We vormden een team, een echt klankbord. De laatste twee moeilij ke jaren waren er diep ingrijpende momenten bij, maar ik heb toch ook vele leuke ogenblikken meege maakt. De bestuurders die blijven, wens ik veel wijsheid en sterkte en tot de leden wil ik zeggen: draag uw leden bij aan de groei en bloei van de Rabobank St. Annaland/Poort vliet!", zo besloot Van Kempen. In de vacature werd J. de Boer uit St. Annaland bij enkele kandidaatstel ling gekozen in het bestuur. Wessels had geen bezwaar tegen de kandi daat, maar wel tegen het feit dat de mogelijkheid om tegenkandidaten in te dienen, praktisch uitgesloten was. Dat moet statutair een week voor de vergadering gebeuren en toen was de agenda pas binnen. De voorzitter zegde toe dat een volgende keer beter te regelen, maar hij wees erop, dat statutair de advertentie voor de ledenvergadering in de Eendracht- bode voldoende is. Het bestuur blijft met de benoeming van De Boer uit vier mensen bestaan: vice-voorzitter M. Bijl uit Poortvliet, secretaris A.A. van Luijk en C. van Dijke, beiden uit St. Anna land. De laatste was herkiesbaar en werd bij enkele kandidaatstelling herkozen. "Het was wel een moeilij ke afweging om na de emotionele vergaderingen aan te blijven", zei Van Dijke, "maar nu de bakens ver zet zijn, komen we in rustiger vaar water en kunnen we de banktrein verder op de rails zetten." In de eerstvolgende bestuursverga dering zal er een nieuwe voorzitter gekozen worden. De raad van toezicht werd terugge bracht van 5 naar 2 leden, maar dat was niet de bedoeling. Staande de vergadering deelde voorzitter Van Kempen namelijk mee, dat W.A. Boogaard 'tot onze spijt met ingang van 18 oktober om persoonlijke redenen' zijn lidmaatschap van de raad van toezicht had beëindigd. En volgens artikel 21 lid 4 en 5 van de statuten kon niet in de vacature wor den voorzien omdat er niets van op de agenda stond óf was gepubli ceerd. M. Suurland en J.A. Krijger hadden bij de fusiebesprekingen al aange kondigd te zullen stoppen en ook de periodiek aftredende A.M. van der Reest zette er een punt achter. Alleen voorzitter C. Meertens uit Poortvliet en Boogaard bleven daar door over. Als derde lid werd W. Heijboer uit St. Annaland voorge steld, die bij enkele kandidaatstel ling werd gekozen. Aangezien Boogaard zich tussentijds terugtrok, bestaat de raad van toezicht tot de volgende ledenvergadering maar uit twee mensen. Desgevraagd wilde Boogaard, die woensdagavond ontbrak wegens een muziekrepetitie voor het concours- bezoek van Accelerando, een korte toelichting geven bij zijn vertrek. De onderlinge verhoudingen in de raad van toezicht en het afketsen van de fusie hebben er volgens hem niets mee te maken. "Het gaat om een zakelijk verschil van mening dat ik als ondernemer met de bank heb en dat sluit uit, dat ik als lid van de raad van toezicht kan aanblijven", aldus Boogaard. Raad van toezicht-voorzitter Meer tens constateerde, dat de veranderin gen nu wel erg hard gaan met het verdwijnen van vier mensen. "Bij veel verenigingen bestaat de indruk dat bestuursleden soms vastroesten, zodat de leeftijd en/of de zittingspe riode beperkt wordt. Maar jullie zijn niet vastgeroest geraakt, zoals ik dat evenmin ben. We hebben echter een paar zware jaren achter de rug, zodat het niet onbegrijpelijk is dat jullie stoppen. Het waren echt tropenja ren. De raad van toezicht werkt nor maal wat afstandelijk, maar de laat ste jaren was het niet normaal, zo'n beslag er op jullie gelegd werd. De besluiten van de algemene vergade ring zijn hard aangekomen, maar jullie zijn niet weggelopen voor je verantwoordelijkheid. Tot de laatste week heb je de volle inzet getoond. Zelfs op zaterdag middag werd er vergaderd. Het was dan ook in de verste verte geen ere baantje. Hartelijk dank voor alle diensten in het belang van de bank", zo besloot Meertens, waarna hij de heren Suurland, Krijger en Van der Reest een horloge met inscriptie aanbood. Namens de drie vertrekkende r.v.t.- leden erkende Suurland, nogal wat kritiek van de leden gekregen te hebben. "Maar het is goed, dat men niet alles over zijn kant laat gaan. Het is ook niet verkeerd, dat er nieuw bloed in de raad van toezicht komt. Door omstandigheden gaat het riu echter wel erg rigoureus. We hebben woelige jaren achter de rug met stevige discussies en dat is niet zonder kleerscheuren gebleven, maar ik heb het vertrouwen, dat de nieuw gekozenen in rustiger vaar water terecht komen", aldus Suur land. Weinig commentaar op eerste vergadering nieuwe Rabobank In het vragenrondje stelde dhr. C. Koopman de vraag wat er wordt gedaan aan de geldautomaat in Sint- Maartensdijk. "Er moeten daar regelmatig mensen wachten en die staan soms in de regen. Ik heb dat al eerder aangekaart en toen is er beloofd dat er iets aan zou worden gedaan. Hoe is de stand van zaken?", vroeg Koopman. Secretaris Noom (voorheen voorzitter van de bank Sint-Maartensdijk) antwoord de dat men hiermee wel degelijk aan de slag is gegaan. "De fusie vraagt de oplossing van veel problemen, dus pin ons niet vast op een termijn. Maar er wordt iets aan gedaan. Er is een plan om de hele bankhal aan te passen. Dan zouden we het pro bleem van de geldautomaat meteen op kunnen lossen", aldus Noom. De jaarrekeningen van de beide ban ken gaven wel wat verschillen te zien. In 1993 steeg de netto winst van de Thoolse bank met ruim drie ton tot 483.000 gulden. Dat werd voornamelijk veroorzaakt doordat er, op gezag van de fiscus, veel min der in de stroppenpot mocht worden gestopt. Om precies te zijn 5,9 ton, terwijl er in 1992 nog 1,3 miljoen voor werd bestemd. Sint-Maartens dijk mocht wel een fors bedrag reserveren voor onverwachte tegen vallers: ruim 1,1 miljoen. Daardoor groeide de netto winst van de smal- stadse bank dan ook niet zo dras tisch. Die winst bedroeg met 943.000 gulden ruim een ton meer dan in 1992. De voormalige Rabobank Tholen kende een lichte toename van spaar gelden, terwijl de rekeninghouders van Sint-Maartensdijk juist minder naar de bank brachten. Uit de reke ningen van de twee banken moge blijken dat de voormalige bank Sint- Maartensdijk meer te verhapstukken heeft. Méér liquide middelen, een grotere toevoeging aan de algemene reserve en een balanstotaal dat bijna 14 miljoen hoger ligt dan dat van Tholen. Directeur G.J. Harmsen had echter ook de cijfers samengevoegd en kon zodoende laten zien wat de totale baten en lasten waren van de twee banken samen. In 1992 was de geza menlijke bedrijfsopbrengst meer dan 10,3 miljoen. Daarvan nam Sint-Maartensdijk zo'n 5,4 miljoen voor haar rekening. Vorig jaar was de opbrengst ruim zes ton meer. Harmsen verwachtte voor dit jaar geen groei. "Dat wordt voornamelijk veroorzaakt door rentestijgingen", legde hij de leden uit. In de eerste drie kwartalen van dit jaar was de bedrijfsopbrengst ruim 8,1 miljoen. De gezamenlijke netto winst bedroeg twee jaar geleden 996.000 gulden. Vorig jaar was dat 1,4 mil joen wegens de kwestie bij Tholen met de stroppenpot. Om dezelfde reden zal dit jaar de winst, volgens Harmsen, ook hoog uitvallen. Tot nu toe is de netto winst voor 1994 zo'n 1 miljoen. Beleggingsspecialist van de nieuwe Rabobank Tholen is J.C. Abraham- J.L. van Gorsel se. Hij vertelde de aanwezigen iets over de verschillende soorten rente. Daarbij ging hij ook even in op de verwachtingen voor de komende jaren. De Rabobank verwacht dat de inflatie in Nederland ongeveer gelijk zal blijven, maar dat de inves teringen van particulieren zullen dalen en de kosten van de overheid juist omhoog gaan. De korte rente (zoals bij betaalreke ningen, rendementsrekeningen en deposito's) zal volgens de verwach tingen van de bank dalen van de 5,1 procent op dit moment tot 4,5 pro cent volgend jaar. De lange rente (zoals op spaarvast rekeningen, hypotheken en obligaties) zal dan aan het einde van dit jaar gezakt zijn van 7,5 tot 7,1 procent en eind vol gend jaar weer zijn aangetrokken tot rond de 7,6 procent. Dat wordt ver oorzaakt door de aantrekkende eco nomie. Abrahamse waarschuwde zijn publiek nog voor aanbiedingen van soms wel 14 procent rendement. "Het verschil met rente is dat dit vantevoren te berekenen is en het rendement moetje maar afwachten", zei de beleggingsspecialist. a.u.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Kendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG SI. Annaland of aan uw bezorger. De familie J.L. Noom uit Scherpe- nisse zendt volgende week een hulp transport naar het plaatsje Salard in Roemenië. Deze keer bestaat de lading hoofdzakelijk uit kleding. Begin december staat nog een rit gepland met zaken als levensmidde len en medicijnen. Degenen die deze transporten financieel willen onder steunen. kunnen hun bijdrage stor ten op giro 303076 of banknr. 340231777 van de Rabobank te Sint-Maartensdijk. In de waterloop achter de Hoender- weg in Sint-Annaland (overstort ijs baan) en de oostelijke wegsloot langs de Paasdijkweg in Poortvliet zal de provincie eea oriënterend onderzoek naar verontreiniging uit voeren. Het onderzoek moet aanto nen of de verontreiniging zó ernstig is dat nader onderzoek nodig is. In de Sint-Annalandse sloot zijn afbraakprodukten van DDT, koper, olie en dieldrin aangetroffen. In Poortvliet gaat het om olie. Het onderzoek in de watergangen wordt uitgevoerd in het kader van het bodemsaneringsprogramma 1995. Aan de Zandweg langs het natuur gebied staan een paar auto's, een busje met gereedschap en een keet van de Oud-Vossemeerse firma Hommel. In dit verrijdbare huisje zitten echter geen bouwvakkers of stratenmakers, maar een paar goed aangeklede natuurliefhebbers. J. Bijl van de natuurvereniging Tholen steekt zijn hoofd uit het deurgat van het keukentje: "Als je koffie wilt; daar staat de thermoskan." Naast de vrijwilligers zijn ook Rudie Geuze van de stichting landschapsverzor ging Zeeland, boswachter DJ. Fluijt van de beheerseenheid Noord-Zee land en stafmedewerker A.M.M. van Haperen van Staatsbosbeheer aanwezig. Maar wat doen zij op deze dag bij de drassige gronden van de Geulsche Weel? Het gaat om een wilgenknot- actie. Een deel van de knoestige bomen die het gebied begrenzen zijn toe aan hun 5-jaarlijkse snoeibeurt. Het is hard nodig, want sommige takken hebben alweer een doorsnee van zo'n 15 cm bereikt. Maar het werk kan nog niet beginnen, want een groep vrijwilligers van de Beve- landen is nog niet aanwezig. Als die na een poosje ook arriveren, gaat men, gewapend met zagen, ladders, snoeischaren en laarzen de Geulsche Weel in. Deze moerassige plas in de Oud- Kempenshofstedepolder wordt omgeven door twee rijen knotwil gen. De buitenste rij wordt nog niet meegenomen om wat variatie aan te brengen. Van Haperen van Staatbos- beheer, dat eigenaar is van de Geul sche Weel, opent de actie met het afzagen van de eerste tak. Naar later blijkt, heeft hij hiervoor de moeilijk ste zaag uitgekozen. Maar, de tak valt en hierop beginnen de andere knotters, zo'n 25 in getal, aan de overige bomen. Rond de Geulsche Weel staan onge veer 160 knotwilgen. Daarvan wordt zo'n beetje de helft onder han den genomen. Het is een flink kar wei, want de afgezaagde takken mogen niet zomaar blijven liggen waar ze vallen. Nee, er moeten palen in de grond geslagen worden en het snoeihout moet daar netjes tussen worden gelegd. Jong en oud doet mee aan deze actie. De jassen en broeken raken besmeurd met het 'bloed' van de wilgen. Een wasbeurt is hierna dan ook wel op z'n plaats. De kou lijkt geen probleem voor de deelnemers, want het werk zorgt voor de nodige warmte. Wel krijgen de knotters te maken met regen die aanhoudt tot aan de middagpauze, maar die nattigheid wordt genegeerd en de rest van de dag blijft het rede lijk droog. In de pauze staat er een dampende kop erwtensoep te wachten. Enkele van de vrijwilligers hebben op de Oudelandsedijk voor het natuurge bied een spandoek opgehangen van de stichting landschapsverzorging Zeeland. De nationale werkdag in het land schap geeft het startsein voor het seizoen waarin 'groot onderhoud' wordt gepleegd aan diverse land schapselementen zoals knotwilgen en hoogstam fruitbomen. In Zeeland gingen behalve op Tholen ook in Zeeuws-Vlaanderen mensen in de natuur aan de slag. Naast de Geul sche Weel staat ook ondermeer het iets verderop gelegen Diepe Gat op het programma. Ook hier moeten wilgen van hun lange takken ont daan worden. Tot en met maart wordt er maandelijks onderhoud uit gevoerd in het landschap. Diverse elementen worden aangepakt op 26 november, 17 december, 28 januari, 25 februari en 25 maart. Deze werk zaamheden worden door de natuur vereniging verzorgd. Maar die heeft hiervoor ook vrijwil ligers nodig. J. Bijl van de vereni ging is bereikbaar voor degenen die eens interesse hebben om de natuur een handje te helpen: bel 01660- 2989. Dhr. C.A. Luijsterburg uit Tholen in actie bij het wilgenknotten in de Geulsche Weel bij Stavenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 15