Fotoboek roept nostalgie op Dubbele meerderheid voor ruilverkaveling blok Poortvliet Nelisse wil geen grond afstaan voor basisplan 'Aan iedere straat, elk huis en elke persoon zit stukje historie' Fotoboek over Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder Tholen houdt vast aan waterfront Sint-Annaland 14 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 3 november 1994 Bijna 200 oude en minder oude plaatjes De bakkerij van Jan de Waal in 1930, het gezin van domi nee Boone in 1916, het psalmenzangkoor op Schiphol in 1948. Dat zijn enkele plaatjes die te vinden zijn in 'Sint Philipsland en Anna Jacobapolder toen en nu'. Het foto boek is samengesteld door J. Kempeneers. Om een nos talgisch sfeertje op te roepen, is het geheel in een bruine teint gedrukt. Koningin Juliana Een dubbele meerderheid. Zowel in stemmen als in oppervlakte is donderdag de ruilverkaveling Poortvliet aangenomen. Het was voor voorzitter M.D. Geuze van de landinrichtingscommissie een pak van zijn hart want hij had niet gedacht dat er zoveel boeren vóór zouden stem men Ondenkbaar Hand aan hand Komt u maar Landbouwer W.N. Nelisse uit Sint-Maartensdijk heeft geen hoge hoed op van het waterschap Tholen. Integen deel. Wat hem betreft kan de fusie tussen de waterschap pen niet gauw genoeg plaatsvinden. "Dan hoop ik dat het beter gaat, want in dit waterschap heb ik geen enkel ver trouwen. 'Ik heb geen vertrouwen in waterschap' Beschuldiging Wantoestanden De inwoners en oud-inwoners van Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder hebben veel belangstelling voor de geschiedenis van hun dorpen. Die uitspraak van auteur J. Kempeneers wordt geboekstaafd door de aftrek voor zijn werk 'Sint Philipsland en Anna Jacobapolder toen en nu'. Liefst 430 personen, waarvan de helft van buiten de gemeente, bestelden al vóór het verschijnen een exem plaar van dit fotoboek. Vrijdag kreeg burgemeester A. Verbree in De Wimpel het eerste exemplaar. Historie-kring Naslagwerk Signeren Weemoed Voorzitter M.D. Geuze van de landinrichtingscommissie Poortvliet en gedeputeerde mevr. L. Nederhoed-Zijlstra na de goede afloop van de stemming. De auteur geeft in drie bladzijden een korte inleiding over het leven in beide dorpen. Daarna volgen blad zijden vol foto's, voorzien van gede tailleerde teksten en heel veel namen. Afgezien van de buiten- en binnenkant van de omslag telt het boek 189 afbeeldingen. Ze geven een aardig beeld van het leven op dit Zeeuwse eiland vanaf de eeuwwis seling. Reeds lang verdwenen straatbeel den, zoals het Karreveld of de tram halte in de Polder, worden afgewis seld met plaatjes van de voornaam ste bedrijvigheid: de landbouw. Tal rijke foto's van mensen die op het land aan het werk zijn; in de zilver uien, met het snijden van koolzaad of het rapen van aardappelen. Of bij het vlas trekken in de Wieringer- meer. Ook de eind jaren vijftig opkomende pendel naar de Rotter damse havens is niet vergeten. Ook officiële gelegenheden zijn in beeld gebracht, zoals de installatie van burgemeester Kleppe in 1927. Bekende personen komen in beeld: smid Jan Zuidweg, melkventer Marien Verwijs, 'Je wannes van Maatje', vrachtrijder Kees Kunst en het echtpaar Piet en Arjanna Hoog lander-Verwijs. Uitstapjes van zang- en andere verenigingen waren ook vaak aanleiding voor het maken van een foto. Schoolreisjes staan niet in het boek, maar wél uitstapjes die ouders van een school samen maakten. Veel ruimte is er ingeruimd voor de watersnood en de wederopbouw, de bezoeken van koningin Juliana in 1954 en 1976. De oorlogsjaren wor den geïllustreerd met een foto van de luchtwacht én van overkomende geallieerde vliegtuigen in september 1944. De naaicursus ontbreekt niet, evenmin als de opening van De Rozeboom en de viering van 500 jaar Sint-Philipsland. Het praathuisje aan de haven, Con cordia, VZOS, de inpoldering van de Abraham Wissepolder, de sloep van Bram den Braber.de watertoren van Anna Jacobapolder en het veer naar Zijpe. Zaken die evenmin aan de aandacht van de auteur ontsnapt zijn. Achterin het boek is een lijst opgenomen van de meer dan 400 intekenaren. Een beeld van de Voor straat siert de voorkant van dit werk, dat inwoners en oud-inwoners on getwijfeld heel wat plezierige uur tjes zal bezorgen. 'Sint Philipsland en Anna Jacoba polder toen en nu' is een uitgave van Van Geyt productions te Hulst. Het boek telt 93 pagina's en is voor ƒ58,90 (luxe uitgave ƒ77,90) ver krijgbaar in de boekhandel. In Sint- Philipsland is het boek verkrijgbaar bij C.L. Neele. Het gemeentebestuur blijft met de stuurgroep Oosterschelde van mening verschillen over de recre atieplannen. Tholen houdt vast aan de door de gemeenteraad goedge keurde nota Recreatieve verkennin gen. Daarin staat dat een verdere ontwikkeling van bestaande recre atieprojecten mogelijk moet blijven. Ook de ontwikkeling van het water front Sint-Annaland (woningbouw langs de waterkant bij de haven) hoort daar bij. Maar de stuurgroep ziet het geplande zomerwoningen park in de Kleine Suzannapolder als een afronding. Er is slechts ruimte voor kwaliteitsverbetering. Dat standpunt neemt de stuurgroep al drie jaar lang in, maar Tholen vecht het steeds aan. De gemeente wil bij Sint-Annaland de weg openhouden voor kleinschalige projecten. Daar om wil het een aanpassing van het concept-beleidsplan voor de Ooster schelde. Op 16 november, tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van de stuurgroep, zal Tho len daarvoor opnieuw pleiten. Eén lid van het dagelijks bestuur hoeft de gemeente al niet meer te overtuigen: burgemeester H.A. van der Munnik. Van de 200 grondeigenaren en pachters die donderdag naar café Tolrust in Poortvliet waren geko men stemden 128 voor, ofwel 64 procent. In oppervlakte uitgedrukt 1714.08.88 hectare (=76.1%). Er waren 72 tegenstemmers ofwel 36 procent gelijk aan 538.07.15 hectare (=23.9%). "Ik was licht optimistisch en bang voor een nipte meerderheid. Maar dit is een hele feestelijke avond voor Poortvliet en Scherpenisse," zei Geuze nadat de stemmen waren geteld en de zaal tot de laatste stoel bezet was. Dit is de derde positieve uitslag op Tholen op rij. Sint-Annaland en Sta- venisse gingen reeds voor. De uit slag van 64 procent voorstemmers was niet zo groot als in Stavenisse waar een jaar geleden 82 procent voor stemde. Maar die overweldi gende meerderheid vormt tot nu toe een uitzondering in de hele provin cie Zeeland. Gedeputeerde L. Nederhoed-Zijlstra sprak van een duidelijke uitslag en feliciteerde de streek met de uit komst. Zij telde de stemmen nadat om zeven uur de stembus was geslo ten. Eén stemgerechtigde kwam net te laat om haar stem uit te brengen. De vrouw had door drukke werk zaamheden geen gelegenheid gehad eerder te komen. Er is geen enkele ongeldige stem uitgebracht. De kwestie verkeersveiligheid en de leefbaarheid van het dorp werd die avond weer eens actueel. Niet alleen omdat het zware vrachtverkeer voel baar door de Stoofstraat denderde, maar ook omdat de gedeputeerde tij dens haar korte verblijf op Tholen twee keer met ambulancelichten was geconfronteerd (voor een onge val op de Halsterseweg en voor een ongeval vlak voor Tolrust waarbij vice-voorzitter E. Hage van de land inrichtingscommissie betrokken was). Bij het tellen was aan het hoge sta peltje voorstemmers al te zien wel ke kant het op zou gaan, ook al bewaarde mevrouw Nederhoed de voorstemmers met een groot opper vlakte (zoals het waterschap Tho len) tot het laatst om de spanning er een beetje in te houden. Voor het blok Poortvliet waren in totaal 456 stemgerechtigden met een oppervlakte van 2777.14.61 ha. De opkomst van 43 procent was gelijk aan 2252.16.03 hectare. Het aantal niet uitgebrachte stemmen van 256 (ofwel 56%) is gelijk aan 524.98.58 hectare (18.9%). Geuze zei dat de uitslag hem reuze mee was gevallen. "Ik ben er blij mee want we moeten nog vijf jaar verder". Hij bedankte de voorstem mers dan ook voor het vertrouwen in de commissie die al enkele jaren bezig is de weg voor te bereiden voor de landinrichting. "Het zou ook ondenkbaar zijn als het niet door gaat, zoveel energie is er in gesto ken. We hopen de tegenstemmers ongelijk te gaan geven. Hun motie ven kennen we niet. Zij denken mis schien dat ze goede grond in moeten leveren tegen slechte. In sommige gevallen kan dat het geval zijn, maar de meesten zullen er op vooruit gaan." Ook over de motieven van de thuis blijvers zei Geuze dat het gissen is. "Een deel van de niet-stemmers weet dat er voor hen niets veran derd. Voor anderen is dat wel het geval. We zullen in ieder geval iedereen serieus nemen. Maar we gaan er een beetje van uit dat wie zwijgt toe stemt." Gedeputeerde Nederhoed-Zijlstra benadrukte het belang van de ruil verkaveling voor de landbouw. "U heeft er voordeel bij dat de kavels beter ontsloten worden en het gebied doelmatiger ingericht wordt." Maar er zijn volgens Neder hoed ook andere voordelen voor de streek zoals het verbeteren van de verkeersveiligheid. 'Tot twee keer toe kwamen er onheilspellende lich ten voorbij. De aanleg van de rondweg Poort vliet blijkt weer eens overduidelijk nodig te zijn. De ruilverkaveling met een administratief karakter (RAK) is een relatief goedkoop ins trument om deze weg aan te kunnen leggen." Behalve dat is volgens haar ook de natuur met de ruilverkaveling gebaat. Het aanleggen van een natuuront wikkelingsgebied in de Scherpenis- sepolder en de Klaas van Steeland polder in Poortvliet kan via de ruil verkaveling verwezenlijkt worden. "Met het instrument van de ruilver kaveling is het mogelijk natuur en landbouw hand aan hand te laten lopen." De gedeputeerde heeft ook zorgen omdat op de ruilverkaveling als landinrichtingsinstrument bezuinigd wordt. "Uit het nieuwe regeringsbe leid blijkt dat ruilverkaveling niet altijd meer benut kan worden. De provincie heeft bewezen dat ver schillende disciplines heel goed in een RAK samen kunnen gaan. Het instrument moet een kans hebben. Daarvoor zijn we volop in overleg met het rijk." Het was Nederhoed opgevallen dat de niet-stemmers vooral over veel kleinere kavels beschikken. "Het is jammer dat ze niet gekomen zijn, maar we moeten dat respecteren." Volgens de gedeputeerde kan het gelegen hebben aan de informatie verstrekking. "Misschien is het nog niet bij ieder een duidelijk. Als er geen voordeel voor de boer of pachter inzit, hoeft hij ook niet te betalen. Het is van belang dat de commissie bekijkt hoe de kleine grondeigenaren toch bena derd kunnen worden omdat niet alleen de wensen van de groten tot zijn recht komen maar ook van die genen met een klein oppervlakte grond." Geuze reageerde fel op Nederhoed toen deze de aanleg van de rondweg in haar toespraak betrok. "We zijn er meer gereed voor dan ooit. In de jaren zeventig zaten we er hier ook al op te wachten. Komt u maar met die weg." Ook hij betreurt het dat er op de landinrichting bezuinigd gaat worden. "Als je kijkt naar hoeveel geld er beschikbaar is voor de aan leg van een traject voor een hoge snelheidstrein en de Betuwelijn, dan stelt de landinrichting niks voor. Het is een ideaal instrument om voor waarden te scheppen voor de land bouw. De overheid hoeft verder niks te doen want de rest doen we zelf wel." W. Koops van de centrale landin- richtingsdienst feliciteerde de streek namens het rijk met de uitslag. "Ik ben ook blij voor de andere blokken. Het verbetert het uitruilen van grond." Ook Koops benadrukte dat de RAK gebruikt kan worden voor het ver wezenlijken van andere doeleinden. "In andere gebieden bestaat er heel veel kritiek vanuit de land-en tuin bouw op het aanleggen van grote natuurgebieden. Maar dat is het gevolg van het natuurbeleidsplan van de overheid en geen zaak van de RAK. Alleen kan het via de ruilverkave ling met de minste pijn uitgevoerd worden. Daarom hoef je dus niet tegen te stemmen wam als het nu niet gebeurt, wordt het later wel in een ander verband doorgezet." Koops zei wel begrip op te kunnen brengen voor de kritiek. "Op de kaart van het gebied staat ingete kend waar natuur moet komen, maar het grootste stuk is wit: daar moet u uw voordeel uithalen." De financiële injectie van 3.5 mil joen betekent volgens Koops een belangrijke stimulans. "De activiteiten in de streek zullen toenemen." De dienst heeft een brief naar Den Haag gestuurd om tegen de voorge nomen bezuinigingen te protesteren. Koops vindt het vreemd dat op land inrichting beknibbeld wordt terwijl de landbouwbegroting werk wil maken van plattelandsvernieuwing. Dat zei hij gisteren (woensdagmid dag) aan het eind van de eerste openbare zitting van de commissie behandeling bezwaarschriften in het Polderhuis te Sint-Maartensdijk. Die was nodig om Nelisse en dijk graaf I.C. Hage te horen die het niet ééns kunnen worden over het ver breden van een waterloop in het Uiterst Nieuwland voor het basis plan zoetwater. Het gaat om een smalle reep land van Nelisse die het waterschap nodig heeft om het basisplan uit te voeren. Overleg tussen het water schap en Nelisse over schadeloos stelling had geen enkel resultaat. Het dagelijks bestuur van het water schap wil nu door toepassing van artikel 12 van de Waterstaatswet 1900 de grond alsnog zien te ver werven. Die wet laat toe dat er een wijziging in onroerende zaken wordt aangebracht. Nelisse wil dit onder geen beding. Als het op de spits gedreven wordt, stuurt Nelisse het liever aan op een onteigening, zo liet hij weten. Maar het waterschap denkt dat het zover niet hoeft te komen omdat het maar om een gering oppervlakte gaat van 0.0.5.36 ha, ofwel 0.12% van het totale are aal van 46.65.00 ha. Nelisse heeft ook bezwaar tegen de zoetwatervoorziening. Bovendien vreest hij voor ernstige schade aan zijn drainage die niet lang geleden helemaal is vernieuwd. Op de zitting had Nelisse aanvanke lijk geen enkele behoefte zijn pun ten toe te lichten. "De brief met bezwaren is twee maal verzonden." De dijkgraaf als afgevaardigde van het dagelijks bestuur, betreurde het dat er geen overeenstemming was bereikt en deze procedure ingezet moest worden. "We willen alles in het werk stellen om de schade te herstellen." Voorzitter E.P.H. Nieuwkerk vroeg zich af of het feit dat Nelisse tegen het zoetwaterplan is bij de bezwaren gerekend kon worden. Nieuwkerk legde uit dat het om het basisplan ging dat door de streek is aangeno men en niet om het aanleggen van een verfijningsplan. Nelisse stelde dat 49% tegen het basisplan is en dat hij bij die 49% hoort. Nelisse zei ervan overtuigd te zijn dat hij schade zal ondervinden aan zijn drainage: "Navraag bij col lega's heeft me dat geleerd. Er wordt technisch slecht werk geleverd. ,Mijn collega's zeggen dat de dijk graaf nooit meer op hun land mag komen." Nelisse verwijt het water schap nalatigheid in deze. Commissielid G.L.D. Gaakeer vroeg Nelisse of deze zaken al voor honderd procent zijn afgehandeld door het waterschap of nog onder handen worden genomen. "Dat is iets anders. Als het niet afgehandeld is kun je niet zeggen dat er iets nage laten is. Dan is het een beschuldi ging" Nelisse heeft het waterschap gevraagd of er niet uitgeweken kon worden naar de andere kant van het blok. "Dat was bij een buurman wel gebeurd. Bij mij kon het niet. Het waterschap maakt onderscheid." Hage legde uit dat het waterschap geprobeerd heeft het bij de buurman van Nelisse aan te leggen maar deze maakte daar bezwaar tegen. "Wij moeten de pijn zo rechtvaardig mogelijk verdelen." Nelisse stelde ook dat hij verkeerd was voorgelicht. "Eerst moest er anderhalve meter af. Toen kwam de uitvoerder vertellen dat er maar 30 tot 50 centimeter af moest. Ik ben een beetje voorgelogen. De boer nodigde de commissie (waarin ook mevrouw C. van Dalen- Doeleman zitting heeft) te komen kijken. Hage benadrukte nogmaals dat de aanleg van het basisplan niet oms treden is. Nieuwkerk vond dat de beslissing over de aanleg van dit plan formeel niet met de kwestie te maken had. "Het heeft er alleen gevoelsmatig mee te maken." Nelis se wees erop dat de uitvoering stil ligt vanwege 'financiële wantoestan den' en zei dat het onderzoek hier naar een jaar zal geen duren. Dat bestreed Hage. De commissie zal nu een advies uit brengen aan het dagelijks bestuur. Nelisse krijgt daarover een brief. Het was de eerste keer dat de com missie in ongeveer anderhalf jaar zitting hield. Na een half uur kon de commissie in conclaaf. Verbree vond dat het boek op een Bij de presentatie van het boek 'Sint Philipsland en Anna Jacobapolder toen en nu' heeft samensteller J. Kempeneers gepleit voor het oprichten van een historische kring in het dorp, en eventueel een heem kundige kring voor Sint-Phi lipsland en Tholen. "We zijn de enige streek in Zeeland die zoiets niet heeft." Secretaris W.J. Pijl zegde meteen zijn steun toe. Ook anderen deden dat al, vertelt Kempeneers. Hij denkt aan een groepje geïnte resseerden dat maandelijks bij elkaar komt om zich met de historie bezig te houden. Bij voorbeeld het in kaart brengen van de oude veldnamen. De Sint-Philipslander riep ver der op om achterop oude foto's de namen te noteren van de afgebeelde personen. Ook her inneringen uit overlevering zouden, om ze voor het nage slacht te bewaren, opgeschre ven moeten worden. juist moment verschijnt: over twee maanden is de gemeente Sint-Phi lipsland verleden tijd. "Maar dat is geen drama." Hij zij dat beide dor pen, hoewel qua karakter verschil lend, één gemeenschap vormen. "En die gemeenschap zal blijven bloei en." Verbree noemde het knap dat Sint Philipsland een eigen identiteit heeft weten te bewaren. Mevrouw H. v.d. Berg van de Zeeuws-Vlaamse uitgever Van Geyt productions zei in haar inleidend praatje dat Kempeneers de geschie denis van de afgelopen honderd jaar boeiend en op zijn eigen gewetens volle manier brengt. Verbree onder schreef dat. "Als Kempeneers zich inzet, probeert hij iets af te leveren wat verantwoord is. Het boek geeft, zeker voor een geschiedkundige leek, een goed beeld van hoe het vroeger was." Kempeneers vertelde dat hij ernaar heeft gestreefd om van het fotoboek ook nog 'een beetje een naslagwerk' te maken. In de onderschriften zijn soms concrete gegevens vermeld over het bouwen van huizen of dem pen van sloten in bepaalde straten. Omdat de auteur wat de tekst betreft aan een maximum gebonden was, moest er geschrapt worden. "Dat is vaak moeilijker dan het schrijven, want aan iedere straat, aan elk huis en aan elke persoon zit een stukje historie vast." Ook het selecteren van de foto's vond de Sint-Philips- lander niet eenvoudig. "Om een bepaalde lijn te krijgen is het soms passen en meten." De auteur vroeg zich aanvankelijk af of alweer een boek over Sint-Phi lipsland wel zo nodig was, maar na wat wikken en wegen besloot hij eraan te beginnen. Het werd zijn tweede klus, want enkele jaren gele den stelde hij een boek met klasse foto's samen. Vóór 1971 werd in een boekenkast tevergeefs gezocht naar boeken over de kleinste Zeeuwse gemeente. Een jaar nadien beet mevrouw J.P. Kunst-Verwijs de spits af met 'Sint Philipsland in oude ansichten'. Spoedig volgde een tweede deel, samengesteld door C. van Winkelen. In 1974 verscheen 'Prentenkabinet van Tholen en Sint Philipsland' van de hand van de Thoolse gemeentear chivaris J.P.B. Zuurdeeg. Naar de boekjes met oude ansichten wordt nog regelmatig gevraagd, aldus Kempeneers. In opdracht van het gemeentebe stuur verscheen in 1979 'De ramp op Sint-Philipsland'. En bij het 500- jarig bestaan in 1987 zag 'Sint Phi lipsland, eiland in de Zeeuwse delta' het licht. Geschreven door streekar chivaris H. Uil, met medewerking van J.A. Klompe die eerder schreef over het ontstaan, leven en wonen in Anna Jacobapolder. Tenslotte werd in de reeks kadastrale atlassen van Zeeland het deel over Sint-Philips land uitgegeven. Daarin staat de bebouwing van 1645 tot 1832 beschreven. In de kleine zaal van De Wimpel moesten vrijdagmiddag stoelen bij gezet worden en dan nog kon niet iedereen een zitplaats worden gebo den. Inwoners, die door de uitgever allemaal waren uitgenodigd de pre sentatie bij te wonen, stonden in de rij tot in de hal. Kempeneers keek van die belangstelling niet op. Uit alle hoeken van het land waren men sen gekomen; mensen waarmee de auteur de afgelopen jaren contact had voor zijn boeken. De bestelde fotoboeken konden ook al worden meegenomen en bijna iedereen liet zijn exemplaar door Kempeneers signeren. Hij reikte nog drie exmplaren van het boek uit: aan secretaris W.J. Pijl voor het gemeentearchief, aan oud gemeentesecretaris mevrouw J.P.A. de Leeuw-de Kok en aan Meestoof- voorzitter Th.G.A. Westerveld. Samen met de oud-gemeentesecre taris ordende Kempeneers het foto archief van de gemeente. "Aanlei ding was het 500-jarig bestaan, waarbij we vonden dat een fototen toonstelling niet mocht ontbreken", vertelde mevrouw De Leeuw. Ze hield de aanwezigen voor dat nie mand kan bevroeden hoeveel werk er achter het samenstellen van dit boek - en eerder het boek met klas sefoto's - schuil gaat. "Jan, ik wil je met dit boek feliciteren en ik ben ervan overtuigd dat je werk hier niet Meestoof-voorzitter drs. Th.G.A. Westerveld (rechts) laat zijn fotoboek signeren door samensteller J. Kempeneers. Links staat ook ir. M.A. Geuze daarvoor gereed. Hij maakte eenzelfde boek over Tholen, wat binnenkort gepresenteerd wordt. stopt", aldus mevrouw De Leeuw. Secretaris Pijl vertelde dat hij van Kempeneers veel te weten is geko men over de Sint-Philipslandse families. 'Toen ik hier kwam wer ken, kwam ik al snel met hem in contact. Mijn voorganger had hem alle faciliteiten gegeven en ik heb dat zo gelaten, hem zijn gang laten gaan. Vaak was hij op het gemeentehuis te vinden, meestal op vrijdag als ook streekarchivaris H. Uil er was." De toevoeging 'toen en nu' in de titel van het boek deed Pijl terugdenken aan zijn schooltijd: een gelijknami ge serie boekjes van W.G. van der Hulst wakkerde zijn liefde voor de geschiedenis aan. Pijl vond het bij zonder bescheiden dat Kempeneers zich amateur-historicus noemt. "Laat dat amateur zachtjesaan maar weg." "Een boek om 'gröös' op te zijn", vond Westerveld. Hij sprak van een stuk weemoed, herkenning en mij meren over hoe het toen was. "Uit dat oogpunt heeft dit boek hetzelfde doel als ons museum." De voorzitter maakte van de gelegenheid gebruik om de aanwezige bestuurders te wij zen op de noodzaak voor uitbreiding van De Meestoof: "We hebben alle spullen om een oude smederij na te bouwen, maar nog steeds geen nieu we schuur." Kempeneers kondigde aan dat in december een boekje het licht zal zien waarin twaalf auteurs herinne ringen ophalen aan Sint-Philipsland. Iedere inwoner krijgt het cadeau, terwijl voor oud-inwoners een beperkt aantal tegen kostprijs beschikbaar is. "Al wordt er dan na 31 december van een Fluplandse boreling geschreven dat hij geboren is te Tholen; al wordt er van een jong stel dat op Fluplandse bodem is getrouwd, geschreven: gehuwd te Tholen, we blijven Fluplanders en Polder-bewoners. Laten we de his torie van ons kleine eiland Sint-Phi lipsland hoog houden en met de beschrijving daarvan op dezelfde voet doorgaan", besloot Kempe neers de presentatie van zijn jongste pennevrucht. Het door ir. M.A. Geuze samenge stelde soortgelijke boek over Tholen zal in de loop van deze maand het licht zien.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 14