Ambtenaren zijn er op vooruit gegaan, maar service minder Zoomweg-Noord vormt sluitstuk 'Ervaring van bestuurders heeft geleid tot zelfgenoegzaamheid' Burger beter met provinciale politie AOV, VVD en PvdA de boer op Zorg om leefbaarheid Vossemeer D66 wil varkens weren via de ammoniak-wetgeving AOV bepleit huismeester in woonzorgcentra 'AOV is emmer met los zand' Bureaucratisch denken en doen Donderdag 3 november 1994 EENDRACHTBODE, DE THQOLSE COURANT 11 Koopman over gemeentelijke herindeling: Verarming D66-Kamerlid mevrouw Jorritsma: Hoewel D66 geen voorstander is van de aanleg van meer wegen, zal het Middelburgse Tweede Kamerlid mevrouw J.A. Jorritsma-van Oosten zich in haar fractie hard maken voor de aanleg van de Zoomweg-Noord. Dat zei ze op een verkiezingsbijeenkomst, vrijdag in Meulvliet te Tholen. Tholenseweg Het gemeentebestuur van Tholen zou via een ammoniak- reductieplan kunnen proberen de komst van grote var- kensmesterijen te voorkomen. Een delegatie van D66 heeft dat vrijdag gezegd tijdens een werkbezoek. "Maar ik heb niet de indruk dat dit bekeken zal worden", zegt kamerlid J.A. Jorritsma-van Oosten aan het einde van de dag. "Het valt me op dat de vestiging van mesterijen hier uitsluitend in het kader van de ruimtelijke ordening wordt bezien." Europa Afschafbestuur Winkelsluiting CDA wil harde aanpak criminaliteit Als het aan het CDA ligt, gaat de Thoolse burger zich in de komende raadsperiode een stuk veiliger voelen. Vei ligheid is een belangrijk punt uit de verkiezingscampag ne van de christen-democraten. Dat bleek op de verkie zingsbijeenkomst in Meulvliet te Tholen. AO V-plan achterhaald Zorgen over de Veste Stemmen van lexers De gemeenteraadsverkiezingen van 9 november zijn nodig door de gemeentelijke herindeling van Tholen en St. Philipsland. Oud-wethou der L.J. Koopman heeft er zelf ervaring mee op Tholen. "De ambtena ren zijn er op vooruit gegaan, maar de service aan de bevolking is ver minderd", zei hij vrijdagavond op een SGP-verkiezingsbijeenkomst. Volgens Koopman hebben de inwo ners dan ook weinig belang bij de komende herindeling. "De bestuur ders staan ver van de burgers af, die mede daardoor niet meer in de poli tiek zijn geïnteresseerd", zei Koop man. Raadslid M. Dijke uit Scherpenisse was het niet helemaal met hem eens. "Als er bij de herindeling één op vooruit gegaan is, dan is het St. Maartensdijk wel. Het gemeente huis is er gekomen, het arbeidsbu reau, het centrum thuiszorg en het kantoor van de woningstichting Beter Wonen." Koopman zei het niet over zijn woonplaats gesproken te hebben, maar over de gemeente Tholen als geheel. Voorzitter J.W. Duvekot stelde vast, dat de herindeling een feit is. "Laten we elkaar als Tholen en St. Philips land vastgrijpen, hoe moeilijk dat misschien op St. Philipsland ook ligt." Dat is inderdaad nog het geval, bevestigde raadslid H. Geluk. "De grotere afstand naar het gemeente huis in St. Maartensdijk betekent voor de St. Philipslanders immers een verarming van de dienstverle ning. De geografische ligging van onze gemeente is altijd een motief geweest om tegen de herindeling te stemmen. De zeer eigen identiteit van onze gemeenschap wordt door de herindeling doorbroken. Zo is er in St. Philipsland een groot draag vlak om recreatieve ontwikkelingen te weren. Door de unieke ligging leent onze gemeente zich uitstekend voor recreatie en als er straks bij het nieuwe gemeentebestuur van Tho len een projectontwikkelaar komt, zie ik gevaren. Als herindeling toch moet, dan past St. Philipsland het beste bij Tholen." De besprekingen tussen beide colle ges van b. en w. liepen echter niet van een leien dakje. "Er zijn meerde re problemen geweest, maar de posi tie van ons personeel was wel heel triest. Het is heel jammer dat gemeentesecretaris W.J. Pijl via het provinciaal bestuur zijn rechten moet halen om binnen het sociaal statuut een plaats in de nieuwe gemeente te krijgen", aldus Geluk. Voorzitter Duvekot zei te hopen op een vruchtbare samenwerking tus sen de twee eilanden. Fractievoorzitter Geluk verving in het forum de St. Philipslandse wet houder L. Walpot, die wegens de viering van een kroonjaar - hij werd 60 - vrijdagavond verhinderd was. "De ontbrekende 17 kilometer vormt het noodzakelijke sluitstuk in de verbinding Rotterdam-Antwerpen." Het kamerlid, vrijdag samen met statenleden en regiobestuurders van D66 op werkbezoek in Tholen en Sint-Philipsland, heeft dat ook ken baar gemaakt in het gesprek met burgemeester H.A. van der Munnik en wethouder J. de Jager. Tholen heeft zich aangesloten bij de stich ting die de aanleg van de Zoomweg- Noord wil bevorderen. Op dit moment is er vanuit Breda De politiek gaat de boer op. Reist de PvdA drie zaterdagen door de streek om de kiezer te ontmoeten, de VVD doet dat komende zaterdag (in enke le plaatsen zelfs met een huifkar) en het Algemeen Ouderenverbond (AOV) maandag. Op de ledenverga dering van de ouderenpartij in Eind hoven werd dat idee geboren. Een aantal aanwezigen wilde de afdeling Tholen zo hun steun betuigen. Om twee uur vertrekt de karavaan vanaf de Markt in Tholen, waar sympathi santen zich kunnen aansluiten. Deel nemers aan de verkiezingstocht wacht na afloop een fruitige versna pering. De PvdA ontvangt zaterdag fractie voorzitter J. Wallage. Het Tweede Kamerlid spreekt 's morgens om kwart over elf in café Havenzicht te Sint-Annaland. Vanaf half elf zijn de PvdA'ers met de verkiezingscara van op het Havenplein aanwezig. Daarna staat Stavenisse op het pro gramma, waar tussen een uur en half twee gediscussieerd kan worden tij dens het politiek café in 't Packhuys op de Stoofdijk. Tussen half twee en half drie bezoekt het gezelschap, mét Wallage, de Elenahof. Daarna is Sint-Philipsland aan de beurt. De caravan staat er van kwart voor drie tot kwart voor vier op de Voorstraat. In alledrie de plaatsen kan de jeugd meedoen aan een ballonnenwed strijd, waarmee een zwemabonne ment te winnen valt. een lobby op gang gebracht om de weg niet aan te leggen, maar in plaats daarvan de A16 uit te breiden. De Bergse D66-fractievoorzitter E. Bolsius had weinig goede woorden over voor die actie van zijn oud stadgenoot en burgemeester van Breda E. Nijpels. "Het verkeer zoekt altijd de kortste weg. En de rechte lijn tussen Rotter dam en Antwerpen loopt niet over Breda, dat maakt een blik op de kaart meteen duidelijk. De kamer fractie van D66 moet daarom stand vastig blijven", aldus Bolsius. Sta tenlid R.A. Nakman vulde aan dat door de commissie economische zaken aan gedeputeerde staten is gevraagd alles te doen om de aanleg van de weg te bevorderen. Bolsius had verder geen goed woord over voor het Halsterse gemeentebe stuur, dat de verkeerssituatie op de Tholenseweg niet zou willen verbe teren omdat er nauwelijks eigen inwoners gebruik van maken. "Ber gen op Zoom heeft bijvoorbeeld een goede fietsvoorziening aangelegd richting Huijbergen. Heb daarom nog een paar jaar geduld tot Halste ren ook Bergen op Zoom is", bond Bolsius de Thoolse D66'ers op het hart. Provinciale staten willen Hal steren vanaf 1 januari 1997 bij Ber gen op Zoom voegen. Inmiddels denkt Halsteren erover om de komende twee jaar 1,8 mil joen gulden uit te trekken voor een aantal verkeersknelpunten. Daarbij is de aanleg van een rotonde op de kruising van de Tholenseweg met Steenbergseweg/Halsterseweg. Ver der zou de grens van de bebouwde kom op de Tholenseweg verlegd moeten worden naar de Nieuw- Beijmoerseweg, en het weggedeelte tot aan Vogelenzang onaantrekke lijk gemaakt moeten worden voor auto's. Het maken van een over steekplaats bij de Ignatiusdijk wordt afgeraden. Woonzorgcentrum De provincie heeft planologisch geen bezwaren tegen de bouw van een woonzorg centrum aan de Bloemenlaan in Sint-Maartensdijk. Dat laten gede puteerde staten de gemeente Tholen weten. Het complex zal gebouwd worden door Beter Wonen. Aan de rand van de Vest geeft gemeenteambtenaar WJ. de Voogd van der Straaten (tweede van rechts) de D66'ers tijdens hun werkbezoek uitleg over dit project. Vijfde van rechts het Thoolse statenlid, tevens fractiesecretaris, J. van den Reydt. Uiterst rechts staat de Thoolse lijst trekker J. van den Donker, naast hem mevrouw J. W. Verstrate-Stols en helemaal links D.P. Suijkerbuijk. Wanneer de totale ammoniakuit- stoot in het gebied wordt bekeken, zou kunnen blijken in hoeverre de vastgestelde norm al dan niet wordt overschreden door de komst van de mesterijen. Dat gegeven zou kunnen Na eerder De Rozeboom in Sint- Philipsland, bezochten leden van het Algemeen Ouderenverbond (AOV) maandag Ten Anker in Tholen. De weinige aanwezigen werden verwel komd met koffie en een lot, waarna L.J. van Doorn uit Scherpenisse (derde op de lijst) een praatje hield. Dat ging met name over ouderen. De sluiting van Sint Maartenshof, maar ook het huidige functioneren van De Rozeboom kan de goedkeu ring van het AOV niet wegdragen. Dat laatste werd door mevr. W.A.M. Roelvink ook dinsdag op de forum middag van de Anbo aangekaart. Zij stelde voor om in de woonzorgcen tra gedeeltelijk arbeidsongeschikten aan te stellen als huismeester. "Want nu kunnen de bewoners op niemand terugvallen en dat geeft hun een gevoel van onveiligheid." Hoewel alle forumleden vóór het inzetten van arbeidsongeschikten zijn, wer den ook kanttekeningen gemaakt. J. van den Donker (D66) wees erop dat het rijk hiervoor subsidiemogelijk heden kent, zodat het niet veel hoeft te kosten. "In De Rozeboom is het een zaak voor de SVRZ en niet voor de gemeente", zei A. Kosten (RPF/GPV). In Ten Anker hield AOV-lijsttrek- ker mevr. M.H. Schot-de Hoog - die verwacht zeker één zetel te halen - de aanwezigen voor dat de ouderen nü van zich moeten laten horen. Ze beloofde de belangen van de oude ren te zullen behartigen. "Mocht het niet lukken om een zetel te behalen, dan hebben we tóch gewonnen. Want het AOV heeft de discussie over het ouderenbeleid op gang gebracht", aldus mevr. Schot. De in Poortvliet geboren Zeeuwse afde lingssecretaris Quist wees de kwali ficatie 'splinterpartij' van de hand. "Welke partij is er niet klein begon nen. Je moet immers klein beginnen om groter te kunnen worden." dienen om ze te weren. D66 wil ook landelijk meer met de regels voor ammoniak doen. Op dit moment moeten bestaande bedrijven een mestafzetplan indienen. "D66 wil dat ook bij nieuwvestiging", aldus mevrouw Jorritsma. "We moeten alles doen om die var kens weg te houden", zei W. Heijbroek op de verkiezingsbijeen komst van D66. "Kan de provincie niet wat meer technische inbreng leveren om dat te bereiken, want op Tholen is die kennelijk niet aanwe zig." Volgens statenlid R.A. Nak man kan er met de interim-wet ammoniak in de hand al heel wat gedaan worden. Verder leek het hem een zaak voor de statencommissie milieu. Europarlementariër mevrouw J.L.A. Boogerd-Quaak uit Zaamslag vond dat de provincie zes jaar geleden, bij het opstellen van het streekplan, al op deze problema tiek had moeten inspelen. Ze vertel de dat in het Europees parlement wordt gepraat over het stellen van zwaardere eisen aan het vervoeren van dieren. "Op die manier zou je grootschalige export kunnen ont moedigen." De heer Krijnen merkte op dat de varkensinvasie in West-Brabant nog twee keer zo groot is. Hij zei dat de verouderde bestemmingsplannen van gemeenten de oorzaak zijn en niet het streekplan. Wat Tholen betreft zou via de ammoniak-wetge ving iets te bereiken zijn door de aanwezigheid van zuurgevoelige bloemdijken. Krijnen vertelde dat D66 in Steenbergen studeert op een mogelijke nieuwe aanpak van het probleem. De Thoolse lijsttrekker J. v.d. Don ker vond dat het Thoolse gemeente bestuur bij de herziening van het bestemmingsplan buitengebied teveel de nadruk legt op milieu aspecten. Uitbreiding van bestaande bedrijven wordt daardoor belem merd. Burgemeester H.A. van der Munnik deed in het gesprek met de D66'ers zijn beklag over de bureaucratie rondom de Europese ontwikkelings fondsen. Beslissingen over aange vraagde bijdragen blijven erg lang uit. Gedeputeerde A.J. Dijkwel - één van de 24 aanwezigen in Meulvliet vrijdagavond - legde dat probleem voor. Mevrouw Boogerd, sinds kort lid van het Europees parlement, keek hier niet van op. "Ik heb al bemerkt dat de beschikbare fondsen niet volledig worden benut. Overal vandaan krijgen we signalen dat er wél leuke projecten worden inge diend, maar de goedkeuring blijft uit." Het parlement vermoedt dat de oorzaak gezocht moet worden bij de Europese raad (van ministers). Omdat de antwoorden op gestelde vragen onbevredigend waren, gaat het parlement er een groep van drie mensen op zetten om deze zaak tot op de bodem uit te zoeken. Mevrouw Boogerd zei ook dat Tho len zeker in aanmerking had moeten komen voor een bijdrage uit het fonds voor de ontwikkeling van plattelandsgebieden. "Dat dit niet is gebeurd, ligt aan het ministerie van landbouw in Den Haag. Dat heeft een verdeelsleutel over het hele land toegepast in verband met het eigen beleid." Mevrouw Boogerd zag lie ver een rechtstreekse stimulering vanuit Europa naar de regio's. De Zaamslagse parlementariër had overigens nog meer kritiek op de Europese ministerraad. Die weigert zich, hoewel het parlement dat heeft uitgesproken, te buigen over een programma voor armoedebestrij ding. "Er is 50 miljoen ecu voor beschikbaar, die nu gewoon in de kast blijft liggen. Het is een schan de." De oud-voorzitter van het regionaal bestuur arbeidsvoorzie ning Zeeland hield zich afgelopen week bezig met wijziging van het zogenaamde 'Leonardo da Vinei' actieprogramma, dat zich richt op scholing en omscholing en onder zoek naar beroepskwalificaties. Lijsttrekker Van den Donker hield zijn gehoor voor dat D66 anders met de burger wil omgaan. Nu wordt er te weinig naar de mensen geluisterd. Hij sprak van een 'afschafbestuur' dat het opheffen van inspraakorga nen als hoogste doel zou hebben en de eigen ideeën een hogere prioriteit toekent dan de wensen van de bevol king. "Er is een partij die zegt dat het nu de tijd is voor ervaring. Maar de ervaring die de huidige bestuurders, in de lange tijd dat ze dit werk al doen, hebben opgedaan heeft geleid tot een zekere zelfgenoegzaamheid, tot een soort machtsgevoel." De ervaring heeft bij de zittende par tijen tot gewoontevorming geleid, vindt D66. "En van ervaring in het luisteren naar de bevolking en het omgaan met inspraak is nauwelijks iets te merken. En toch kan alleen daarmee de alsmaar groter worden de afstand tot de kiezer verkleind worden", aldus Van den Donker. Zijn partij hoopt dat er na 9 novem ber een college van burgemeester en wethouders kan worden gevormd op basis van de partijprogramma's: "Dan kan er meer tot stand gebracht worden." In navolging van VVD en AOV wijst ook D66 uitbreiding van het gemeentehuis vooralsnog van de hand. "Daarvoor zal het college met heel overtuigende argumenten moe ten komen." Evenals de VVD wil D66 meebetalen aan een veiliger fietspad langs de Tholenseweg, ter wijl de partij zich schaart achter de voorstanders van een fietspad tussen Stavenisse en Sint-Maartensdijk. En ook is D66 voorstander van een vol waardig VVV-kantoor. Om dat te bekostigen mag de toeristenbelas ting best omhoog. En Uit op Tholen zou van D66 best wat meer subsidie mogen krijgen. Mevrouw Jorritsma ging nog in op kernenergie en de winkelsluitingstij den. Wat het eerste betreft, vindt D66 dat minder bespaard zou moe ten worden op het onderzoek naar duurzame energie en energiebespa ring ten koste van het onderzoek naar kernenergie. Door duurzame energie buiten een eventuele ener gieheffing te houden, wordt het gebruik ervan gestimuleerd. Op een vraag van Heijbroek zei mevrouw Jorritsma, dat ze de minister heeft gevraagd zich in te spannen voor behoorlijke teruglevertarieven voor windenergie. Wat de winkels betreft, geen enkel land in de Europese Unie kent zo weinig openingsuren, betoogde het Middelburgse kamerlid. "De wet dateert uit 1930, maar sindsdien is de samenleving veranderd. De ope ningstijden moeten flexibeler, wat ook de werkgelegenheid stimuleert." D66 bekeek 's morgens de Slikken van de Heen. 's Middags kregen de politici uitleg over het verbeteren van de Thoolse Vest en bezochten de Betho. Mevrouw Jorritsma zei zich in Den Haag sterk te willen maken voor de subsidiëring van de sociale werkplaatsen, zodat die het hoofd boven water kunnen houden. Volgens SGP-Tweede Kamerlid ir. B.J. van der Vlies is een stem op het AOV een verloren stem. "Het Algemeen Ouderen Ver bond is met een edele doelstel ling opgericht, maar het is een emmer met los zand waar wei nig kracht in zit. Er is al 1 man uit de kamerfractie van het AOV gestapt en er zullen nog meer scheuren in komen. Tholenaren en St. Philipslanders, trap er daarom niet in. Ik wil er tegen waarschuwen: een stem op het AOV is een verloren stem!", aldus Van der Vlies vrijdag avond in Poortvliet. Mr. J.A. de Boe, zevende op de CDA-lijst voor de raadsverkiezin gen, sprak zijn afkeuring uit over de politie-reorganisatie die per april werd ingevoerd. "De reorganisatie heeft mijns inziens amper bijgedra gen aan het veiligheidsgevoel. De nu gekozen organisatie is niet de beste. De verantwoording aan een democratisch gekozen orgaan ont breekt in de wet. Ik durf dan ook de stelling aan dat bij een provinciale politie de gemeenten en hun burgers beter af zijn", stelde De Boe. "Dertig procent van de burgers voelt zich wel eens onveilig en dat wordt voor al veroorzaakt door gedrag van medeburgers. Met name in kleinere gemeenten nemen inbraken en voor al geweldsdelicten toe. Dat is niet alleen een zaak van politie en justi tie. Inventariseer en maak als gemeente een plaatselijk, integraal veiligheidsplan." Lijsttrekker J. Versluys hield zijn gehoor voor dat het CDA van plan is iets aan de veiligheid te gaan doen. "Er moet aandacht besteed worden aan sociaal veilige woonsituaties en bijvoorbeeld ook aan een actief jon gerenbeleid." Versluys verwees naar de begroting voor 1995 waarin 35 procent meer geld voor jeugd- en jongerenwerk voorgesteld wordt. "Dus daar zijn de nieuwe bezems van D'66 ook niet voor nodig. Als de gemeente zich inzet om preventieve maatregelen te nemen, staat het CDA een harde aanpak van de cri minaliteit voor." Raadslid mevr. J.M. Deurloo-van Broekhoven wees het plan van het AOV om in iedere kern een politie man of -vrouw te laten wonen, reso luut van de hand. "Dit is achterhaald om de simpele reden dat ook een politiefunctionaris recht heeft op een ongestoord privéleven. Hun werk is meestal onregelmatig en kent veel spanningen", zei mevr. Deurloo. "Het algemeen ouderen verbond ziet liever meer agenten op De stichting Promotie Oud-Vosse- meer maakt zich voor de toekomst ernstig zorgen over de leefbaarheid in het dorp. P.C. de Wilde en M. Eversen hielden dat zaterdagmiddag vertegenwoordigers van de PvdA voor. De vergrijzing neemt toe, door schaalvergroting en het teruglopend aantal leerlingen komt het voortbe staan van basisscholen in gevaar, het winkelbestand verschraalt. Dat waren enkele punten die de PvdA'ers, op verkiezingstoernee, te horen kregen. Fractievoorzitter I.C. Moerland zei dat de PvdA al jaren betoogt dat het behoud van scholen belangrijk is voor de leefbaarheid van de woon kernen. Zoeken naar samenwer kingsvormen biedt mogelijk een oplossing. Wat de winkels betreft, was iedereen van mening dat er zorgvuldig gekeken moet worden naar de mogelijkheden voor de Thoolse middenstand, mede gezien in het licht van een eventuele verrui ming van de openingstijden. De PvdA vindt dat er voor gezorgd moet worden dat de inwoners op eigen dorp kopen en niet de brug over gaan. Eversen pleitte voor meer politie op straat. De gemeenteraad kan daar over niet beslissen, maar het wél signaleren en onder aandacht bren gen, aldus Moerland. De lelijke plekken in de bebouwing kwamen ook aan de orde. Met name de Ring zou aantrekkelijker moeten worden. "Maar het is een moeizaam proces om eigenaren van verpauper de panden aan te sporen hun huizen op te knappen", liet wethouder P. van Schetsen weten. Opgemerkt werd, dat de vroegere gemeen schapszin in het dorp grotendeels verdwenen is. Mensen zijn individu- alistischer ingesteld. Komend voorjaar praat de PvdA weer met de stichting en dan zal ze worden rondgeleid door het dorp. Van Schetsen stelde vast dat de stichting goed werk doet, dat ook de gemeente hierin een rol kan vervul len maar dat het toch vooral vanuit de Vossemeerse samenleving zal moeten komen. straat, dan een nieuw politiebureau. Wij hebben ons steeds ingezet voor beide en zijn blij dat het nieuwe bureau er is en dat het staat waar het staat. Wij willen wél meer politie op straat en in het buitengebied. We zullen hierop blijven hameren." Mevr. C.A.Th.M. de Ruijter-Riem- slag Baas legde de link naar het onderwijs. "Daar worden jonge mensen gevormd tot verantwoorde lijke burgers. Scholen hebben een heel belangrijke rol met betrekking tot het leefbaar houden van de plaat sen in onze gemeente. Scholing biedt de mogelijkheid de betekenis van vernieuwende waarden en nor men te ontdekken", hield mevr. De Ruijter de aanwezigen voor. "Het moet mogelijk zijn om in elke plaats een bijzondere school in stand te houden. Wat het CDA betreft, heeft de bijzondere school de voorkeur. Versluys voegde hier nog aan toe dat hij zich zorgen maakte om de school voor speciaal onderwijs De Veste in Tholen. "Jarenlang heeft men zich uitgesloofd in voorbeeld projecten om de leerling te helpen in z'n eigen omgeving onderwijs te ontvangen. Door die activiteiten is het leerlingenaantal gedaald omdat er meer kinderen, met begeleiding, in het gewone basisonderwijs kun nen blijven. Nu dreigt men hiervan de dupe te worden door afname van de formatieplaatsen." De lijsttrekker beloofde, in antwoord op een vraag van ds. P.J. de Buck, om De Veste zo goed mogelijk te helpen, net als in het verleden. "Er is een brandbrief naar de minister de deur uit om extra geld beschikbaar te stellen. Het is niet zo dat we koste wat het kost De Veste in stand willen houden, maar we helpen waar we kunnen." De opstelling van het college van burgemeester en wethouders - zo die tot dusver is overgekomen - geeft op geen enkele manier blijk van reke ning te willen houden met het feit dat er geen maatschappelijk draag vlak aanwezig is voor het bouwen van nieuwe grote varkensmesterij- en. Dat moet ik helaas concluderen wanneer ik alles overzie wat de afgelopen maanden betreffende de dreiging van een varkensinvasie te berde is gebracht. Dat de afdeling gemeentelijke ont wikkeling de mogelijke gevolgen voor Budelpack nader zal onderzoe ken, is alleen van belang voor de naaste omgeving van dit bedrijf. Maar gaat volkomen voorbij aan het feit dat door de dreigende komst van de mesterijen de leefbaarheid van geheel Tholen in het geding is. Want rond Budelpack geen toestem ming geven, leidt er alleen maar toe dat, met behulp van enkele specu lanten, getracht zal worden elders op het eiland te beginnen. Temeer daar vanuit de provinciale politiek in Noord-Brabant signalen komen dat men daar West-Brabant se gemeenten wil verplichten nieu we vestigingen van mesterijen toe te staan. Met name de VVD aldaar wil dit punt in zijn programma voor de statenverkiezingen opnemen. Het AOV is hier faliekant tegen en zal dit punt bij de opstelling van het ver- kiezingensprogramma voor de sta ten van Zeeland nadrukkelijk van de hand wijzen. Geschrokken van de dreigende overval van de varkensmesters heeft het college van burgemeester en wethouders gemeend een zodanig plan voor het buitengebied op te moeten stellen, dat het vrijwel onmogelijk zal worden nog een inkomensaanvullende neventak op bestaande agrarische bedrijven te beginnen. Het AOV vindt dat dit te ver gaat. Het zal verstikkend werken voor de hier gevestigde landbouw bedrijven. Het is aan u als kiezer om bij het bepalen van uw keus rekening te houden met wat hier is opgemerkt. Ik heb slechts geprobeerd uit te leg gen wat het AOV onder een leefbaar Tholen verstaat. L J. van Doorn voorzitter AOV Tholen en Sint- Philipsland GR - gemeenteraad TK Tweede Kamer 1. PvdA 2. SGP 3. CDA 4. VVD 5. RPF/GPV 6. D66 7. AOV PVAB Gem. belang Overigen GR94 TK94 GR90 GR94 TK94 GR90 GR94 TK94 GR90 GR94 TK94 GR90 GR94 TK94 GR90 GR94 TK94 GR94 TK94 GR90 GR90 TK94 Tholen 561 710 726 735 645 766 581 411 339 342 392 75 - - 199 Oud-Vossemeer 323 435 124 143 333 434 246 208 79 60 156 35 - - 89 St. Annaland 418 531 512 575 253 220 315 240 134 101 169 30 - - 71 Stavenisse 172 178 349 358 109 107 96 80 51 50 36 10 - - 43 St. Maartensdijk 609 774 336 395 210 240 315 212 77 94 195 50 - - 152 Scherpenisse 177 204 321 348 121 1Ó5 116 84 36 20 73 25 - - 43 Poortvliet 126 151 247 282 197 231 115 84 55 46 84 7 - - 50 St. Philipsland 149 - 527 657 166 152 147 - 67 - 89 19 305 135 61 Anna Jacobapolder 57 - 21 38 82 112 33 - 19 - 41 4 111 21 11 TOTAAL 2592 2983 3163 3531 2116 2427 1964 1319 857 713 1235 255 416 156 730

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 11