Provincie Zeeland Melkrobot Visser en Surrender op Tholen Bevrijders defileren in Bergen Paul Haenen; wie van de drie Kent u die uitdrukking? VAN VELZEN BV Bevolking Donderdag 27 oktober 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 over hand toe in bedrijven. Dat is niet altijd goed voor luidt soms de redenering. Maar ook het maken van de een reeks klussen wegnemen uit mensenhanden levert Het vervaardigen van melkrobots is er een voorbeeld van. Dienstregeling PSD Dominee Gremdaat, Mar- greet Dolman of Paul Hae- nen zelf? Kiest u maar, ze waren er alle drie vrijdag avond in gemeenschaps centrum Meulvliet in Tho len. De één misschien wat nadrukkelijker dan de ander, maar gedrieën zorg den deze creaties van acteur Paul Haenen voor een huiselijk avondje uit. Haenen voerde namelijk voor Uit op Tholen de voorpremière op van het theaterprogramma 'Smake lijke voortzetting' dat zaterdag officieel van start ging in de Stadsschouw burg te Haarlem. Eerlijk Gedichten Er zijn bij ons 2 belangrijke met de herdenking in deze uitgaven verschenen in verband maand van de 50-jarige bevrijding: 50 JAAR 20e EEUW MET 2 WERELDOORLOGEN WEL BEVRIJD... TOCH ANGST DRUKKERIJ BOEKHANDEL. Sesamstraat Collectes, Nierstichting Jantje Beton Brandwondenstichting Nieuws Per 1 januari van dit jaar telde Zeeland 363.870 inwoners. Dat zijn er bijna 2.000 meer dan een een jaar terug. De toename is ongeveer gelijk aan de groei van een jaar eerder. In 1993 zijn er 1.057 meer baby's geboren dan het totaal aantal overlijdens in de provincie. Er is dus sprake van een geboorte overschot en dus van natuurlijke aanwas. Behalve dat zijn er 933 meer mensen in Zeeland komen wonen dan er zijn vertrokken; een vestigingsoverschot. Als de huidige trend aanhoudt telt Zeeland in het jaar 2000 ruim 368 duizend inwoners. Onderzoekers van de provincie gaan er vanuit dat de natuurlijke aanwas de meest stabiele factor is om rekening mee te houden. De vestigingscijfers varieren meer, maar de verwachting is dat na nog een paar jaar vestigingsover schot er sprake zal zijn van een nulsituatie. Buitenlanders In Zeeland wonen ruim 14.000 buitenlanders. Dat komt neer op 3,9% van de totale bevolking. Lan delijk ligt dit percentage op 5%. Meer dan de helft van de bui tenlanders is afkomstig uit ons direct omringende landen als België (ruim 40%, 5.614 per sonen), Groot Brittannië (6,6%, 922 personen) en Duitsland (6,3%, 878 personen). Van de landen rond de Middelland se Zee is Turkije koploper met 1.800 personen (12,8%). Spanje sluit de rij met 88 personen (0,6%). Om niet met twee cijfers achter de komma te gaan werken komt dit in percentages uitgedrukt overeen met het aantal Amerika nen. In absolute cijfers uitgedrukt zijn de Amerikanen in de meerder heid met 90 personen. Wie het naadje van de kous wil we ten over de cijfers en prognoses, uitgewerkt per regio en gemeen te, leeftijdsopbouw etc., kan gra tis het Informatieblad of het rap port Bevolkingsprognose Zeeland 1993 opvragen bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 01180-31400. De statencommissie algemeen bestuur vergadert maandag 31 oktober. Het is niet te zeggen hoe laat de vergadering begint. De commissie start na afloop van de gezamenlij ke vergadering van de statencom missies algemeen bestuur en wa terstaat en verkeer. Die bijeenkomst begint om 13.45 uur in het provinciehuis, Abdij 6 in Mid delburg. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: personeelsaangele genheden aan de hand van een samenvatting van de GO-vergade- ring van 12 oktober, jaarverslag Commissaris van de Koningin, uit gangspunten bestuursakkoord rijk- IPO, 15e, 17e en 18e wijziging begroting 1994, najaarsnota, le wijziging begroting 1995, investe ringsplan 1995, risicoparagraaf begroting 1995, meerjarenraming 1995-1998, besteding vervan- gings- en onderhoudsfonds 1995, subsidie festival Cultureel Ge kleurd en Bevrijdingsfestival 1995, bijdrage aan Regionale In formatiebank Bedrijven en Instellin gen, bijdrage restauratie kerk Brouwershaven, krediet voor pro ject "Vrijheid, Verdraagzaamheid en Anti-Racisme", wijziging momu- mentenverordening, subsidie proefproces bewoners bejaarden oorden over waterschapsheffing, subsidie weidevogelproject en col lectief personenvervoer. De commissievergadering is openbaar en begint met spreekrecht voor het publiek. Wie wil kan op die manier de statenleden op de hoogte stel len van zijn of haar mening over een van de onderwerpen die op de agenda staan. De agenda en bijbehorende stuk ken liggen ter inzage in het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. De provincie Zeeland, de gemeen te Oostburg en het Regionaal Bu reau Arbeidvoorziening (RBA) leg gen gezamenlijk 2,8 min. op tafel als subsidie voor de produk- tie van een Automatisch Melksys- teem (AMS), ook wel melkrobot genoemd. Toename en verbreding van de werkgelegenheid in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en de mogelijke voordelen voor het milieu zijn de doorslaggeven de factoren geweest voor deze investering. De produktie van de melkrobot gaat gebeuren bij Trako Techniek BV in Cadzand. Het bedrijf doet dat in licentie voor Prolion BV uit Vijfhuizen die het melksysteem heeft ontwikkeld. Arbeidsplaatsen Het in produktie nemen van de melkrobot levert binnen twee jaar ongeveer driehonderd arbeids plaatsen op: tweehonderd directe arbeidsplaatsen en ongeveer hon derd bij toeleveringsbedrijven in de streek. Een uitgelezen kans, zo was de redenering in onder meer het provinciehuis, om de hoge werkloosheid in West-Zeeuwsch- Vlaanderen aan te pakken. De werkgelegenheid in dit deel van Zeeland wordt voor een fors deel geleverd door recreatie en toeris me. De nieuwe werkgelegenheid zorgt voor een verbreding van het werkaanbod. Men hoopt nu dat ook jonge ren kans zien aan de slag te komen en dat er minder jon geren zullen vertrekken uit de regio. Het AMS maakt het mogelijk dat koeien worden gemolken zonder directe bemoeienis van de vee houder. Een ultrasoon sensorsys teem zoekt de uier op en de spe- Tijdens werkdagen, maandag tot en met vrijdag, vervallen op de lijn Vlissingen-Breskens de vaarten Vlissingen-Bres kens van 23.50 uur en Bres- kens-Vlissingen van 00.20 uur. Daarvoor in de plaats komen twee andere afvaarten: om 03.50 uur vanaf Vlissingen en om 04.20 van af Breskens. De verandering duurt tot en met donderdag 22 december. De wijziging van de dienstregeling is een gevolg vaifde verminderde laadcapaciteit van de veerboot 'Prinses Margriet' en de bieten campagne. De dienstregeling voor de zaterdagen en zondagen on dervindt geen wijziging. nen. De koeien leveren op deze manier twee keer per dag melk. De aanschaf van een melkrobot kost een boer 320.000,-. De in vestering wordt rendabel als een veehouder tenminste zeventig koeien heeft. Milieu Het vaker melken van de koeien levert een verhoging van de melk- produktie op van 15%. Het gevolg is dat er minder koeien nodig zijn om de melkquota te halen. Minder koeien betekent minder mest en daar is het milieu bij gebaat, zo luidde de redenering. Zeeland heeft bij het 'binnenhalen' van deze produktielijri moeten concurreren met Friesland. De steun die ontwikkelaar Prolion on dervond van provincie, gemeente en RBA gaven mede de doorslag te kiezen voor Zeeland. Andere factoren die meespeelden waren dat Trako al een aantal geslaagde proefexemplaren had gemaakt en de gunstige ligging van Zeeland ten opzicht van Frankrijk en Enge land en mogelijke andere export landen. De Hoorcommissie bestem mingsplannen komt maandag 3 november bijeen voor drie openbare hoorzittingen. Betrokken gemeentebesturen en degenen die bezwaar hebben ge maakt tegen (de wijziging in) een bestemmingsplan zijn uitgenodigd hun standpunten mondeling toe te lichten. Om 9.15 uur gaat het om het be stemmingsplan Kom Schore van de gemeente Kapelle. Een inwoner uit die plaats maakt be zwaar omdat hij vindt dat de voor genomen bouw van burgerwonin gen geen belemmering mag zijn voor de bedrijfsuitvoering van het daar gevestigde fruitteeltbedrijf. Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje en buurtbewoners zijn in het geweer gekomen tegen het plan Retranchement-Terhof- stede van de gemeente Sluis. Zij maken bezwaar tegen nieuw- bouwmogelijkheden in Terhofste- de/Braamdijk/Killedijk. De zaak dient om 10.00 uur. Om 11.00 uur is het plan Buiten gebied van de gemeente West- kapelle aan de orde. Het Land bouwschap en diverse particulieren hebben bezwaar te gen dit plan. De bezwaren hebben te maken met de ontwikkelings mogelijkheden voor niet-grondge- bonden teelten en het bufferbeleid natuurgebieden. Diverse particulie ren vinden dat het mogelijk moet zijn burgerwoningen te bouwen in het buitengebied. Ook de horeca- bestemming Hogeweg 1 komt aan de orde. De zittingen zijn in het provincie huis, Abdij 6 in Middelburg. .>-'1 Hans Visser Friends treden mor gen op in Tholen. Met als bijzonde re gast de Amerikaanse zangeres Marian Rolle, brengt de ex-Flairck gitarist in Meulvliet het theaterpro gramma 'One night hot music'. Warmbloedige Amerikaanse swing, motown, gospel, blues en akoesti sche fusion. Het door Uit op Tholen georganiseerde programma begint om kwart over acht. De rockformatie Surrender speelt zaterdag, op uitnodiging van de beheerscommissie van de Vossen- kuil, in Oud-Vossemeer. De band wordt ook wel de Zeeuwse Normaal genoemd. De avond begint om acht uur. Vanmiddag wordt in Bergen op Zoom de bevrijding herdacht met een groot défilé, dat wordt afgeno men door staatssecretaris J. Gmelich Meijling van defensie. Precies vijf tig jaar geleden trokken de Canade zen de stad binnen. Ongeveer hon derd veteranen van het Lincoln Wellandregiment keren een halve eeuw later terug. Zij lopen mee in het défilé, waarin ook een Sherman- tank rijdt, en waaraan ondermeer de Marinierskapel en Keep them rol ling (oude legervoertuigen) mee werken. Onder de 1200 deelnemers zijn 35 leerlingen van het Mollerly- ceum, die maandag vanuit Westmal- le te voet vertrokken voor een tocht van bijna 100 kilometer. Destijds legden ook de bevrijders, onderdeel van de vierde Canadese pantserdivi sie, deze route af. Het défilé begint om drie uur. Vanavond om acht uur vindt op de Grote Markt een taptoe plaats, waar aan voorafgaand om half acht het gilde Sint Sebastiaan een demon stratie vendelzwaaien verzorgt. Vanmorgen legden Canadezen, oud strijders en het voormalig verzet kransen en bloemen op de Canadese militaire begraafplaats in Bergen op Zoom. Morgen bezoeken de Canadese veteranen de Lincolnbrug over de Zoom, waar in 1944 zwaar werd gevochten. Zondag tenslotte is er een herdenkingsdienst in de Gertru- diskerk. 's Middags wordt dan in de Cort Heijligerskazerne afscheid genomen van de oud-strijders. Degenen die met enige regelmaat het televisieprogramma 'Haenen voor de nacht' bekeken (het is inmiddels van de buis), voelden zich vrijdagavond al snel thuis in Meul- vliet. Zelfs dominee Gremdaats trui, waar de lage prijs vanaf straalt, komt de fans vertrouwd over. Mar- greet Dolman opende het program ma via een videoscherm. Ze wil wel beginnen, maar mag het niet. Dat staat in haar cao. Ze mag pas na de pauze. Paul Haenen mag wel. De acteur belooft deze avond eerlijk te zijn, maar komt daar al snel op terug. Extreem eerlijke mensen zijn immers niet leuk. Hij stapt de zaal in en wil weten wat de aanwezigen gegeten hebben. Het publiek is een belangrijk onderdeel in zijn show. Een aantal mensen mag op het podi um aan Margreet Dolman komen vertellen wat ze die week beleefd hebben. Ervaringen zoals een bezoek met een dochtertje aan het theater of de kinderarts, maar ook een ontmoeting in de trein en de ervaringen van een politieagent worden door Margreet heel relative rend beoordeeld. Door de absurde improvisaties worden alle beleve nissen en telefoongesprekken met de zaal aan de andere kant van de lijn ter plaatse gepromoveerd tot cabaret. Af en toe gooit Haenen het op de D. L Rijnberg Dirk Rijnberg, geboren in het jaar 1892 te Vlissingen en overleden in 1967 te Hansweert, heeft in zijn laatste levensperiode zijn levensgeschiedenis beschreven ten behoeve van zijn kinderen en familie. We maken kennis met het leven in het begin van deze eeuw, de jeugdjaren van de schrijver te Sint Maartensdijk, diensttijd in de mobilisatieperiode 1914-1918 met name in Middelburg, Hulst en Brabant, de crisisperiode in de 30-er jaren, gebeurtenissen in de tweede wereldoorlog te Hansweert, bevrijding te Waarde oktober 1944. Bekende namen komt u regelmatig tegen. De oudere inwoners van het eiland Tholen zal dit boek zeker aanspreken. Maar ook de jongeren kunnen kennis nemen van het leven in deze streek in het begin van deze eeuw. f 29,50 Formaat 16 x 23,5 cm, genaaid gebrocheerd. 144 blz. Oorlogshandelingen maart '44 - mei '45 Krabbendijke en omstreken Gert H. Kuijt Een vroegere inwoner van Krabbendijke, de Neerlandicus Gert H. Kuijt, heeft beslag kunnen leggen op bijgehouden dagelijkse aantekeningen uit de periode maart 1944 tot mei 1945 van reeds overleden inwoners van Krabbendijke. Het blijkt dat in deze bevrijdingsmaanden toch heel wat meegemaakt is. Doden gevallen, dagen in de frontlinie, praktisch geen huis was onbeschadigd, met name in Rilland en Krabbendijke. Met foto's en afbeeldingen van de beruchte V-I's die na de bevrijding veel ellende en schade hebben berokkend. Namen van omgekomen inwoners komen er ook in voor. Er zal ongetwijfeld veel belangstelling voor deze uitgave bestaan. f 24,50 Formaat 16 x 23,5 cm, genaaid gebrocheerd. 72 blz. VERKRIJGBAAR BIJ DE BOEKHANDEL Ook nog leverbaar: •WOORDENBOEK DER ZEEUWSE DIALECTEN' f 225- Dorpsstraat 83 Krabbendijke Tel. 01134-1402* Fax 01134-2488 muzikale toer. Onder begeleiding van pianist-gitarist Jan van Bijnen brengt de acteur chansons ten geho re. Dat doet een beetje denken aan de uitspraak van dominee Grem daat: "Wel willen, maar niet kunnen. Kent u die uitdrukking?" Maar als Margreet Dolman samen met Dam- mie van Geest als dokter Valentijn 'Wij vonden elkaar' zingt, klinkt dat toch niet onaardig. De poëzie ligt mevr. Dolman dan ook na aan het hart. Zo liet ze ook enkele van haar gedichten horen zoals de volgende kernachtige zinnen: "De toekomst is van beton. Mijn toekomst is van beton en ik ben van gelei". Het karakter Margreet Dolman is al bekend èn omstreden sinds 1976. Ze werd 'geboren' bij radio Amsterdam en wist daarna elke uitzending van Sonja Barends tot het slot boeiend te houden met haar kritieken. Op zeke re dag trad ze zelfstandig voor het voetlicht. Gekleed en gekapt op haar eigen wijze. Warmte, begrip, gevoe lens, het zijn allemaal termen die hoog in het vaandel staan van Dol man die met een ieder het beste voorheeft. Paul Haenen is echter als acteur bij veel mensen bekend die dat wellicht zelf niet weten. De trouwe kijkers van Sesamstraat zullen immers in Bert de stem van Haenen duidelijk herkennen. Met deze stem vermaak te de acteur ook zijn publiek in Meulvliet. Regisseur Carel Alphe- naar ging na afloop van deze zoge naamde 'try-out' met Paul Haenen aan de tafel zitten voor een nabe schouwing en om waar nodig bij te schaven en aan te vullen. Want het moest allemaal in orde zijn voor de première van zaterdag. Tholen heeft intussen een voorproefje gehad, voor de rest van Nederland geldt nu alleen nog maar 'Smakelijke voort zetting'. De collecte voor de nierstichting heeft in Sint-Annaland ƒ1315,65 opgebracht. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. Van 6 tot en met 12 november wordt er gecollecteerd voor Jantje Beton (ofwel het nationaal jeugdfonds). De helft van de opbrengst is voor het jeugdwerk van de collecterende ver eniging en de andere helft wordt gebruikt om projecten in Nederland te ondersteunen. In Sint-Annaland gaat de speeltuinvereniging Vrij en Blij langs de deuren. De vereniging realiseerde onlangs met steun van Jantje Beton de bouw van een toe- zicht- en een toiletruimte. Vrij en Blij wil het geld dat het overhoudt aan de collecte, besteden aan het vervangen van enkele speeltoestel len die daar hard aan toe zijn en aan onderhoud. Er worden voor Sint- Annaland nog collectanten gevraagd. De Nederlandse brandwondenstich ting houdt van 30 oktober tot en met 5 november haar jaarlijkse collecte. Deze valt samen met de nationale brandpreventieweek. De opbrengst van de collecte wordt besteed aan brandwondenpreventie, verbetering van de zorg voor patiënten, onder steuning van onderzoek en het beheer van de nationale huidbank. Pak even uw zakboekje THOLEN 28 okt. concert Hans Visser and friends, Meulvliet 20.15 u. 29 okt. jubileum concert 110 jaar muziekvereniging Concordia, Meul vliet 20 u. 1 nov. politiek forum Anbo, Visnet 14 u. 2 nov. bijeenkomst borstvoedings- org. La Leche League, Markt 12 20.15 u. 5 nov. orgelconcert en presentatie cd Evert van de Veen, Ned. Herv. kerk 20 u. 5 nov. springtoernooi KNGB regio Zeeland, Meulvliet 9 u. 9 nov. creatieve avond NCVB, Vis net 19.30 u. 11 nov. lampionoptocht Concordia. 18 nov. bcjaardensoos, Ten Anker 14-17 u. 19 nov. intocht sinterklaas. 19 nov. kindermiddag sinterklaas, Meulvliet 16 u. 25 en 26 nov. vogeltentoonstelling, tuinplantenshow en expositie 40 jaar Vogelvreugd, Meulvliet 25 nov. 19 u. en 26 nov. 13-22 u. OUD-VOSSEMEER 29 okt. optreden Surrender, Vossen- kuil 20 u. 18 nov. cabaret van Arno en Tanne- ke v.d. Heijden en Bart Stultiens, Vossenkuil 20.15 u. SINT-ANNALAND t/m 29 okt. werk van Willem Bruijn- zeel, kralenbeursjes van Nellie Ruis- sen-Westveer en keramiek van Leen Quist, De Meestoof di t/m za 14.15- 16.45 u. 7 ,nov. creatieve avond plattelands vrouwen, de Gouden Leeuw 19.30 u. STAVENISSE 29 okt. wilgen knotten natuurvereni- ging, Diepe Gat bij Oudelandse- dijk/Zandweg 9.30 u. 12 nov. fancy fair peuterspeelzaal 't Stavertje, De Stove 14-17 u. SINT-MAARTENSDUK 29 okt. snuffelmarkt, Haestinge 10- 16 u. 17 nov. lezing dhr. Poot uit Sint- Annaland voor plattelandsvrouwen over wijn, Haestinge. 26 nov. intocht sinterklaas, 15 u. SCHERPENISSE 5 nov. bekerwedstrijd De Zeebaars, Tuttelhoek Gorishoek 14-17 u. 9 nov. doe-avond plattelandsvrou wen o.l.v. fam. v.d. Broek uit Sint- Annaland, Holland Huis. POORTVLIET 4 nov. thema-avond 'verslaving' van Nederlandse patiëntenvereniging, 't Ouwe Raed'uus 19.30 u. 7 en 8 nov. koken en tafelschikken plattelandsvrouwen, 't Ouwe Raed'uus. Kinderkledingbeurs. Woensdag 2 november wordt van 9-12 uur kin derkleding ingezameld voor de beurs, die donderdag 3 november van 9-12 uur en van 13.30-16.30 uur in de Wittenhorst te Halsteren wordt gehouden. SINT-PHILIPSLAND 2 nov. middag van commissie oude renbeleid over Alzheimer, Wimpel 14.30 u. BERGEN OP ZOOM 27 t/m 29 okt. programma herden king 50 jaar bevrijding, t/m 6 nov. foto's van Romy Finke, Markiezenhof. 1 nov. flamencomuziek en -dans van Ines Contreras y su grupo flamenco, De Maagd 20.15 u. 4 nov. cabaret 'Nu ook voor vrou wen' van Hans Liberg, De Maagd 20.15 u. 5 nov. t/m 10 dec. schilderingen op papier van Anke Land, Markiezen hof. 6 nov. viool- en pianoconcert Denis Goldfeld en Michail Markov, Mar kiezenhof 12 u. 8 en 9 nov. musical The sound of Motown', De Maagd 20.15 u. t/m 20 nov. expositie tussen vrijheid en vrede. Markiezenhof. t/m 30 nov. expositie 100 jaar VVV, Markiezenhof. film+++film+++f?lm+++ ROXY 1: True lies - do en ma t/m wo 20 u., vr 18.30 en 21.30 u., za 14, 18.30 en 21.30 u„ zo 14, 17 en 20 u. Blank check - za 16.30 u. Speed - wo 14 u. ROXY 2: Forrest gump - do en wo 20 u„ vr 21.30 u„ za 18.30 en 21.30 u., zo 16.30 en 20 u. Duimelijntje - za, zo en wo 14 u. Speed - vr 18.45 u., za 16 u. Shindler's List - ma en di 19.30 u. CINEMACTUEEL 1: The Mask - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: The Specia list - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u. Jungle Jack - za en wo 14 u. CINEMACTUEEL 3: Baby's Day Out - vr 18.45 u., za 14 en 18.45 u., zo 14, 16.15 en 18.45 u., wo 14 u. Clear and present danger - do, ma en wo 20 u., vr t/m zo 21.30 u. Film club cinema Paradiso: Les Amants du Pont-Neuf - di 20.30 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 89,9 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz Stoeprakkers. Dweilband de Stoeprakkers organiseert zondag middag om twee uur een bingo, in café Voorwaarts te Nieuw-Vosse- meer. De toegang is gratis. Molenstraat 15, St.-Maartensdijk telefoon ot fax 01666-4041 vrijdag en zaterdag geopend De gerenommeerde LIJSTENMAKER voor het eiland Tholen Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7