'Winkeldief pakken was mooi QUIST 2 0 Kosten delen van nieuwe wegwijzers Kinderen speuren in rariteitenspel MEHEL Vakantiebijbelclubs in Sint-Annaland en Tholen Exebitionist opgepakt na achtervolging 30 Nieuw in Halsteren alles voor uw baby Twee Tholenaren werken als toezichthouder aan de veiligheid Kapotte boiler waarschijnlijk oorzaak brand St.Annaland Commissie wil tien mille voor maaltijden DE SPORTIEVE booty-specialist Gemeente en provincie in clinch Donderdag 27 oktober 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 ten. Sinds augustus werken ze als toezichthouder - voor heen heette dat stadswacht - op Zuid-Beveland. De Thoolse inbreng in het project 'Werk in bewaking', bedoeld om kansarme werklozen aan een baan te helpen. "De mensen ervaren het als positief dat ze uniformen op straat zien. Dat merken we in Goes heel duidelijk", zegt Verkamman. I Monteur Veroorzaker Basisdiploma Eisen Kerstboom Wijkagent Sint-Annaland Auto's open Politiek IBEWAKINGI exclusieve babyspeciaalzaak Vogelenzang 92, Halsteren 01641 - 88061 Het gemeentebestuur van Tholen en gedeputeerde staten zijn in een gevecht verwikkeld om de kosten van de ANWB-borden die de bedrijventerreinen Slabbecoom polder en Welgelegen aan moeten duiden. De gemeente diende een plan in bij g.s., die weliswaar met het plan, maar niet met de financiering accoord gingen. De jongeren van zowel Tholen als Sint-Annaland geno ten woensdag, donderdag en vrijdag van de vakantiebij belclub. Een geslaagde dag, dat concludeerde Jaap Hage na afloop van de vakantiebijbelclub voor de Thoolse jeugd. De toezichthouders A. Kivrak (links) en G. Verkamman zijn ingenomen met de kans die ze krijgen via het project 'Werk in bewaking'. De Vosse- meerder zat al zo'n drie jaar thuis. "Vijftien jaar lang werkte ik als zelfstandige in de visse rij. Maar met de te ruglopende vangsten en de opgelegde vangstbe perkingen kwam daar een einde aan." Verkamman liet zich omscho len tot lasser. Ging aan de slag bij Mullié in Poortvliet. Toen dat bedrijf failliet ging, stapte hij over naar een firma in Borssele. Maar ook die kreeg met een bankroet te maken. "Juist in die periode begon ik met mijn rug te sukkelen. Ik zat een jaar in de ziektewet, kwam in de wao terecht en toen in de ww." Verkamman solliciteerde naar van alles en nog wat, maar zonder resul taat. "Mijn leeftijd speelde me par ten. En de beperking die ik, wegens mijn rug, van de GMD had gekre gen." Het arbeidsbureau deed niet veel voor hem, zegt de Vossemeer- der. Toen er in de krant een adver tentie verscheen van het project 'Werk in bewaking', meldde hij zich aan. Een sollicitatieprocedure volg de en Verkamman werd toegelaten. Bij Kivrak ging het heel anders. Hij was drie jaar monteur bij Autopa- lace in Steenbergen, maar nam twee jaar geleden ontslag omdat hij meer wilde verdienen. Inmiddels was Kivrak getrouwd. Via een uitzend bureau was er wel wat werk, maar solliciteren leverde niets op. "Ik heb overal in Bergen op Zoom gesollici teerd en zelfs nog in Waalwijk", ver telt de jonge Turk. Voor gevange nisbewaarder in Middelburg werd hij ook afgewezen, maar toen kwam er een telefoontje van het arbeidsbu reau in Goes. Of hij zich wilde aan melden voor het project 'Werk in bewaking'. "Binnen twee dagen was Het provinciebestuur vindt dat de gemeente mee moet betalen omdat die, door de aanleg van het nieuwe bedrijventerrein Welgelegen en de wijziging van de naam van het ter rein Tholen in Slabbecoompolder, er de veroorzaker van is dat er nu nieuwe wegwijzers moeten komen. Daarom zou de gemeente ruim 30.000 gulden exclusief btw moeten bijdragen voor de wegwijzers naar de bedrijventerreinen. De provincie zou dan bijna 14.000 gulden exclu sief omzetbelasting voor haar reke ning nemen inzake andere borden. Het college van b. en w. reageerde 'verbaasd' op het schrijven van g.s. Volgens de gemeente is de provin cie als wegbeheerder verantwoorde lijk voor de kosten van bewegwijze ring. "Indien wij op grond van het 'veroorzakersprincipe' een deel van de kosten voor onze rekening zou den moeten nemen, kan in de toe komst een wegbeheerder vrijwel alle kosten voor bewegwijzering afschuiven naar de veroorzaker", schreef de gemeente terug. Ze ver weet de provincie een 'afwijken van het beleid op dit punt in het verle den'. Hierop krabbelden g.s. wat terug en beloofden de bewegwijze ring die niets met de bedrijventerrei- het beklonken." Kivrak kwam naar Nederland toen hij negen maanden oud was. Woonde eerst in Almelo, tot het gezin zeven jaar geleden naar Sint-Maartensdijk verhuisde. Samen rijden de twee Tholenaren nu dagelijks naar Goes. In Rilland pik ken ze nog een Marokkaanse colle ga op. "We zijn met een groep van acht in het Oosterscheldebekken, waarvan één vrouw", vertelt Ver kamman. De toezichthouders huizen - met een administratief medewer ker en een coördinator - in een eigen onderkomen aan de Nieuwstraat. "Dat hebben we eerst gezamenlijk opgeknapt." Ze delen het gebouw met het Centrum voor beroepsoriën tatie en beroepsoefening, dat de opleiding verzorgt. De deelnemers aan het project - 36 in heel Zeeland - houden dit jaar nog gewoon hun uitkering. Maar vanaf 1 januari treden ze in dienst bij de stichting Werkgelegenheidsprojec ten Walcheren. Het project loopt twee jaar. De Nederlandse Veilig heidsdienst, één van de pamers, garandeert op dat moment een baan voor 24 van de 36 deelnemers. "Na het project is er nog een uitlooptijd van een half jaar, waarin alles wordt gedaan om iedereen aan werk te hel pen. Maar tussentijds zullen er nog wel deelnemers afvallen, want het is een pittige cursus", aldus Verkam man. Een theorie-opleiding hebben de toezichthouders in spe inmiddels achter de kiezen. Vijf weken lang verdiepten ze zich in Heinkenszand en Middelburg in rechts- en wets- kennis, Nederlands, computerge bruik, EHBO en integrale beroeps training (o.a. sociale vaardigheden). "En bij het Piov, het opleidingscen trum van de politie in Hoogerheide, hebben we twee dagen aan team building gedaan", vertelt Kivrak. Verkamman vult aan dat er in korte tijd een redelijk team is gemaakt van tien verschillende typen mensen. Onlangs is de opleiding voor het nen te maken heeft, gewoon uit te voeren en ook een deel van de overi ge kosten op zich te nemen. Maar g.s. willen nog steeds dat Tholen 16.000 bijdraagt. Het gaat dan over vier borden die verwijzen naar de bedrijventerreinen. E>e plaatsing daarvan kost in totaal ruim 34.000 gulden. De provincie verwijt de gemeente dat die niet tijdig overlegd heeft over de bewegwijzering van het nieuw aan te leggen Welgelegen en de naamswijziging van bedrijventer rein Tholen. Daardoor zijn er vol gens g.s. in 1992 en vorig jaar bor den weggehaald of vervangen die nu wéér vernieuwd en in sommige gevallen in oude staat hersteld moe ten worden. Bovendien wijst het provinciebestuur de gemeente erop dat Welgelegen pas voor bewegwij zering in aanmerking komt als er daadwerkelijk bedrijven aanwezig zijn die gericht zijn op fabricage en transport van goederen of het leve ren van diensten. Daarnaast moet duidelijk zijn dat het terrein een bepaalde hoeveelheid nationaal of internationaal verkeer aantrekt dat zonder wegwijzers de weg ernaartoe niet kan vinden. G.s. wachten nu op het antwoord van Tholen. basisdiploma beveiliging begonnen. Die duurt zeven maanden. Drie och tenden in de week studeert de groep op Nederlands, EHBO, rechts- en wetskennis, beveiliging en brand preventie. De toezichthouders hebben geen speciale bevoegdheden. Wél mogen ze, zoals elke Nederlander, mensen aanhouden waarbij vervolgens de politie gewaarschuwd wordt. Uit veiligheidsoverwegingen surveille ren de toezichthouders daarom steeds met tweeën. Zijn bovendien uitgerust met de modernste commu nicatieapparatuur. Het werkterrein Hage verwelkomde vrijdagmorgen maar liefst negentig kinderen in het hervormd verenigingsgebouw De Wingerd. Het was de tweede keer dat een dergelijke dag werd georga niseerd. 's Morgens was er veel zang onder begeleiding van Klaas Quist, Pieter-Jan van Halum, Angela van Vossen en Eline Loosman. Esther Deurloo en Jojanneke Hage vertel den het verhaal van 'De wonderbare visvangst'. Dat was ook het thema van deze vakantiebijbelclub. In de ochtenduren werd er vervolgens ook nog geknutseld, maar 's middags verplaatse het evenement zich naar buiten. Er werd een zogenaamd 'rariteiten- spel' gespeeld. Wat dat betekende, hebben ongetwijfeld ook veel men sen die niet met de vakantiebijbel club te maken hadden, gemerkt. Per slot van rekening is een ClOOO-vlag bij een textielwinkel en een waslijn in het Bosje toch niet echt alledaags. En wat te denken van een boom met kerstballen in oktober? Hoewel de middenstanders al volop bezig zijn met de feestdagen, zijn die voorlo- van de beide Tholenaren ligt op dit moment in de gemeenten Goes en Kapelle. Andere gemeenten in het Oosterscheldebekken doen niet mee aan het project. De werktijden liggen tussen half tien en half zes. Ook op koopavon den en zaterdag zijn de toezichthou ders op straat. "En om de overlast door schooljeugd 's morgens vroeg aan te pakken, alsmede het toene mend vandalisme bij schoolgebou wen in de vroege avond, wordt ero- pig toch nog niet aangebroken. En zo waren er verspreid over de stad een aantal vreemde dingen te zien die de kinderen op moesten sporen. Daarna konden ze nog kijken naar een diaklankbeeld over een 'vissen- school'. Zondagmorgen hield ds. J. van Dijk in de Hervormde Gemeente een toe passelijke preek over 'De wonderba re visvangst'. Organisator Hage is tevreden over het verloop van de tweede vakantiebijbelclub. Mits alle vrijwilligers ook weer meedoen, wil hij er een volgende keer wel weer zijn schouders onder zetten. Ruim 120 kinderen van de groepen 3 t/m 8 van de Sint-Annalandse basisscholen bezochten tijdens de herfstvakantie de vakantiebijbelclub (VBK), die in het verenigingsge bouw van de hervormde kerk werd georganiseerd. Drie dagen waren de kinderen met veel enthousiasme actief rondom het thema: Kijk nou eens. Iedere morgen werd er aan de kinderen een bijbelverhaal verteld, waarin de heerlijkheid van Gods ver gedacht om in ploegendiensten te gaan werken", meldt Verkamman. Hij roemt de samenwerking met de politie, waarvoor een aantal taken wordt verricht omdat die daar zelf niet aan toekomt. Zo is er elke dag één toezichthouder op het politiebu reau aanwezig voor de verzorging van arrestanten. In Goes zelf zijn de binnenstad, de omgeving van het station én de wijk noord door de gemeenteraad aange wezen als aandachtsgebieden voor de toezichthouders. "In de wijk ope reerde voorheen een wijkagent, maar die is na de politiereorganisa- Koninkrijk centraal stond. Op de eerste dag werd verteld hoe de Hee- re Jezus de tien melaatse mannen genas en hoe Hij ook een ieder mens wil genezen van zijn zonden. Op donderdag kregen de kinderen met het verhaal over de opwekking van Lazarus te horen dat Jezus zelfs de macht heeft over de dood, waarna op de laatste dag de uitnodiging uit ging: Kom je ook?, aan de hand van de gelijkenis van de koninklijke bruiloft. Op deze laatste dag werd de kinderen verteld over de voltooiing van Gods Koninkrijk, wanneer er een nieuwe hemel en aarde zal zijn zonder verdriet en pijn en waar de dood niet meer zal heersen. Als decor waren er mensen van diverse werelddelen uitgebeeld, om te laten zien dat de uitnodiging naar ieder een uitgaat. Tijdens de VBK-dagen werd ook de weektekst aangeleerd, waarbij de kinderen duidelijk werd gemaakt dat alleen door de Heere Jezus de weg naar Gods Koninkrijk is geopend. De tekst 'Jezus zegt Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven' stond op sleutels geschreven, waarbij iedere dag een nieuw gedeelte aan de kin deren werd geleerd. Na de bijbelver telling werden er werkjes gemaakt, die betrekking hadden op het ver haal. Vooral bij het zingen van de vele liederen waren de kinderen zeer enthousiast. Het zingen werd ook dit jaar begeleid op gitaar, keyboard, accordeon en dwarsfluiten. tie verdwenen omdat er geen geld meer voor1 was." In de dorpen wordt gekeken naar de aanwezigheid van zwerfvuil, graffiti, baldadigheid en de technische staat van de toestellen in speeltuintjes. "Het belangrijkste doel is dat we preventief aanwezig zijn", aldus Verkamman. "In het begin was het best wennen,' want je loopt erg veel op een dag", vertelt Kivrak. Hij heeft al een paar leuke succesjes geboekt. "De dader van een winkeldiefstal hebben we gepakt. Iemand uit een bovenwo ning had de man gezien en vroeg ons om hulp. We zijn de dader nage- Vrijdagmiddag werd de VBK afge sloten met een speurtocht voor de ouderen in het dorp, terwijl de jong ste kinderen een spelcircuit afwerk ten rondom de kerk. Ds. W.C. Meeuse sloot de week af met dank gebed en nodigde de kinderen uit om zondagmorgen naar de kerk te komen. De kinderen van de VBK mochten deze dienst in de voorste kerkbanken zitten. De preek ging over de opwekking van Lazarus, waarover ook op de VBK was ver teld. Na afloop van de dienst kregen de kinderen en hun ouders in het verenigingsgebouw iets te drinken en werden er samen nog enkele lie deren gezongen. Op 7 november is er tussen zeven en acht uur een terugkomavond, waar bij de kinderen met hun familiele den mogen komen om ondermeer de dia's te zien die tijdens de dagen zijn gemaakt. SVRZ. De ondernemingsraad van de stichting voor regionale zorgver lening (SVRZ) bestaat 20 jaar. Ter gelegenheid daarvan organiseert de ondernemingsraad een minisympo sium met als thema 'Trends mede zeggenschap gezondheidszorg'. Het symposium wordt 28 oktober vanaf kwart over één gehouden in ver pleeghuis Ter Valcke in Goes. rend en kregen hem te pakken. Dat was mooi." De Goesenaar bleek voor zo'n 160 gulden aan kleding gestolen te hebben. Iets anders was de aanwezigheid van enkele vaten met gif in een vijver. "Omwonenden hadden al naar de gemeente gebeld, maar er gebeurde niets. Nadat wij contact opnamen met gemeentewer ken waren de vaten nog diezelfde dag verdwenen." Sociale controle is ook een taak van de toezichthouders. Burengerucht, burenruzies en vervuilde tuintjes, het zijn zaken waarbij ze bemidde lend kunnen optreden om tot een oplossing te komen. "Met praten bereik je al heel wat", zegt Verkam man. Ook optreden tegen het te vroeg buiten zetten van vuilniszak ken kan een taak zijn. Een controle op het al dan niet afge sloten zijn van auto's in Goes lever de een schrikbarend aantal noncha lante autobezitters op. "En wat men sen er dan soms in hebben liggen", zegt Kivrak. In alle gevallen laten de toezichthouders een preventiebe richt achter, als waarschuwing. Het leverde al telefonische bedankjes op. Liggen er echt waardevolle zaken in een auto, dan wordt via het kenteken geprobeerd de eigenaar op te sporen zodat deze gewaarschuwd kan worden. De servicekaart die de toezichthou ders eveneens achterlaten, biedt een overzicht van hun taken: het infor meren en verwijzen van mensen, alsmede waarnemen. De weg wij zen, het vinden van een adres, infor matie verstrekken over evenemen ten en bezienswaardigheden. Ver nielingen, vervuiling of gebreken aan wegen en trottoirs melden bij de juiste instanties. Hulpverlenende instanties oproepen bij gevaarlijke situaties of ongelukken. Op dit moment wordt bekeken of de toezichthouders, in het kader van het vuurwerkproject van het Halt- bureau, kunnen worden ingezet om - gekoppeld aan politiemensen - rond de jaarwisseling te surveilleren. Verkamman ziet volop toekomst mogelijkheden voor de toezichthou ders: "We doen een aantal politie taken omdat ze er zelf niet aan toe komen. En we zijn relatief goedko per." Vrijwel dagelijks klinkt op dit moment vanuit de politiek de roep De politie vatte maandagmiddag omstreeks tien voor half één een 26- jarige Goesenaar in de kraag. De politie was gewaarschuwd dat de man daar zijn lichaam gedeeltelijk ontblootte. Na een korte achtervol ging door een weiland, werd de man staande gehouden. Hij werd overge bracht naar het politiebureau en bekende nog elf andere gevallen van zogeheten 'schennisplegingen' in Zeeland en Brabant. Een defect in de boiler was waar schijnlijk de oorzaak van de brand die zondagavond grote schade aan richtte in het huis van dè familie Dorst aan het Havenplein in Sint- Annaland. De familie was die avond thuis en omstreeks zeven uur ont dekte men het vuur. De brand ont stond waarschijnlijk in de cv-ruimte op de zolder waarin de boiler en cv- ketel hingen. Vandaaruit is het vuur doorgeslagen naar het vlierinkje en baande zich vervolgens een weg door het dak. De brandweer van Sint-Annaland, die al gauw ter plaatse was, had het vuur vrij snel onder controle. Het duurde echter zo'n vier uur voordat het korps weer in kon rukken. De boiler is meege nomen voor een technisch onder zoek. Niemand raakte gewond. Vol gens brandweercommandant W.J. van Popering was er geen gevaar voor de belendende panden. De schade van vuur, rook, roet en water beloopt volgens een schatting van Van Popering 'toch zeker wel zo'n 50.000 gulden'. om meer politie op straat. Het gevoel van onveiligheid neemt toe. Ook alle Thoolse politieke partijen besteden daar aandacht aan in hun verkiezingsprogramma's. De politie lijkt door gebrek aan mensen en materieel niet in staat om aan alle wensen te voldoen, moet noodge dwongen keuzes maken. Het inzet ten- van toezichthouders zou een oplossing kunnen zijn. De behoefte aan de toezichthouders is inmiddels aangetoond, meent pro jectcoördinator G. Werf. "Gemeen ten betalen een entreebedrag en kun nen daar bovenop uren inkopen. Wij kunnen onze diensten ook kwijt aan instellingen als woningbouwvereni gingen en bedrijven in deelnemende gemeenten. Of we worden in het toeristenseizoen ingeschakeld." Werf denkt ook aan het inzetten van zijn mensen bij evenementen als wielerwedstrijden. Hij is ervan over- ZEELAND tuigd dat er voldoende werk is voor de toezichthouders, maar het is zodanig versnipperd dat het op dit moment teveel kost. Dit project moet daarvoor een oplossing bie den. Het moet de deelnemers boven dien blijvend aan een baan helpen. Maar de taken moeten afgestemd worden met andere organisaties, zodat men elkaar niet voor de voeten loopt. In het Zeeuwse project 'Werk in bewaking' wordt deelgenomen door het landelijke project met dezelfde naam, 14 Zeeuwse gemeenten, het regionaal bestuur arbeidsvoorzie ning, het centrum voor beroeps oriëntatie en beroepsoefening, de politie Zeeland, de Nederlandse Veiligheidsdienst, het ministerie van justitie, de provincie en de stich ting werkgelegenheidsprojecten Walcheren. Het project is in feite een gezamenlijke inspanning van werkgevers en werknemers in de verzekeringsbranche. In Zeeland moet de samenwerking met de Nederlandse Veiligheidsdienst lei den tot een zogenaamd 'public-pri- vate-partnership'. De kosten van het totale project zijn geraamd op ruim 3,5 miljoen gulden. Ruim eenderde hiervan hoesten de werkgevers op. De provincie draagt anderhalve ton bij, de politie Zeeland 164.000 gul den en de deelnemende gemeenten samen ruim zeven ton. De welzijnscommissie heeft una niem geadviseerd om de werkgroep warme maaltijdvoorziening volgend jaar de gevraagde 10.000 gulden extra subsidie te verlefien. De stuur groep die de herindeling voorbereidt wilde niet verder gaan dan zes mille. "We willen toch dat de ouderen zolang mogelijk in hun eigen omge ving kunnen blijven wonen? Dan moeten we gewoon die 10.000 gul den doen", vond P. van Belzen (RPF/GPV). Hij kreeg de steun van VVD'er J. van den Heuvel en A. Kersbergen (SGP). "De ouderen zijn er steeds meer op aangewezen, dus deze voorziening moet kwalitatief goed blijven", zei laatstgenoemde. Mevrouw J.M. Deurloo-van Broek hoven (CDA) had 'grote moeite' met het voorstel om maar 6000 gulden te verhogen. "Ook wij willen de volle 10.000 honoreren." Ze wilde weten of er een provinciale bijdrage moge lijk is. De kostenverhoging wordt namelijk deels veroorzaakt door de sluiting van Sint Maartenshof. I.C. Moerland (PvdA) stelde dat er in feite geen alternatieven zijn voor deze voorziening. Bovendien kon hij niet overzien wat er in de toe komst gaat gebeuren en daarom steunde ook hij de volle tien mille. Wethouder J. Versluys wees erop, dat dit nog niet het einde van de sub sidieverhoging is. In 1995 vergoedt de SVRZ namelijk nog de kosten die zijn ontstaan door het wegvallen van de keuken van Sint Maartenshof. Maar in 1996 zal de werkgroep die kosten zelf moeten opbrengen. "De werkgroep vindt zelf dat het niet allemaal van de gemeente hoeft te komen. Bovendien kan een groot deel van de gebruikers best iets meer betalen", aldus Versluys. Het voorstel om de stichting Thuis zorg volgend jaar 30.000 gulden extra te geven voor het algemeen maatschappelijk werk, kreeg ieders stilzwijgende instemming. i_Jj§ Advertentie I.M. Zoekt u iets bijzonders voor uw baby? Wij hebben een exclusief assortiment o.a. de merken Herlag, Martinelli, Koelstra, Stockton Wood, alsmede een unieke collectie handbeschilderd keramiek voor de babykamer t.o. Jac Hermans en naast Quist Schoenen Advertentie I.M. I Negentig kinderen vullen De Wingerd tijdens de vakantiebijbelclub in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3