GGD moet open zijn over aanpak Schipper mag ik over varen? Geen subsidie voor Vossemeerse school VVD: toeristenbelasting extra verhogen voor VVV Woonplezier vandaag geopend Thools muziekgezelschap Concordia 110 jaar overeind PvdA: Tholen niet toe aan WV-post op niveau Sonja van Houte verruilt De Buttermart voor ruimer pand Donderdag 27 oktober 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Welzijnscommissie wil directeur Slenter spreken Directeur V. Slenter van de gemeenschappelijke gezond heidsdienst Zeeland (GGD) gaat de Thoolse welzijns commissie bijpraten over de aanpak van bijvoorbeeld tuberculose en het pakket jeugdgezondheidszorg. "Je moet open zijn in onze samenleving om te zeggen waar mee je bezig bent", zei burgemeester H.A. van der Mun- nik maandagmiddag in de gemeenteraad. Projectiel van afweergeschut in oogst van CDA-wethouder Borstkanker Magnolia Weren varkens in plan buitengebied kost 11.000 gulden extra De koninklijke muziekvereniging Concordia uit Tholen bestaat 110 jaar. Een hele tijd waarin behalve het aantal leden ook de kwaliteit van de muziek behoorlijk is geste gen. Oprichter Izaak van Gorsel zou tevreden kunnen zijn over zijn muziekgezelschap. Drie dubbeltjes Dieptepunt Vrije tijd Erepenning Jubileumconcert Tevergeefs pleidooi RPF/GPV en SGP Wat de raadsleden P. van Belzen (RPF/GPV) en A. Kers bergen (SGP) maandagmiddag ook probeerden, de School met de Bijbel in Oud-Vossemeer krijgt geen sub sidie voor de samenwerking met andere chr. scholen op Tholen en St. Philipsland. Anders schepje een precedent, waarschuwde wethouder J. Versluys en de meerderheid van de Thoolse gemeenteraad was het daarmee eens. Wel 15 mille De VVD stelt voor om de toeristenbelasting volgend jaar niet met één, maar met twee dubbeltjes per overnachting te verhogen. Het geld dat dit extra oplevert, kan gebruikt worden om het kantoor van de Thoolse VVV in stand te houden. J. van den Heuvel lanceerde dit idee maandag in de welzijnscommissie, maar geen enkel ander commis sielid reageerde er op. Prioriteiten Contributie Akelig Het heeft net geen jaar geduurd. De 20-jarige Sonja van Houte uit Scherpenisse sloot op 1 oktober de deuren van haar winkeltje 'De Buttermart' aan de Botermarkt te Tho len. Niet om er mee op te houden, maar om een eindje verderop een nieuwe, grotere zaak in te richten aan de Bebouwdendam. Woonplezier opent vandaag, donder dag, voor het eerst zijn deuren. Bedrijvig Uitbreiding Oud grenen M. Dijke (SGP) en P. van Belzen (RPF/GPV) stelden aan de hand van de ingekomen stukken kritische vra gen over de GGD. Zo vonden ze het antwoord op vragen over de proce dure na melding van de tbc-gevallen op Tholen veel te lang uitgebleven. "Wanneer je 3 tot 4 maanden op een antwoord moet wachten, schiet dat zijn doel voorbij", zei Van Belzen. "En als het dan nog vaag is, dienen we van de uitnodiging van directeur Slenter gebruik te maken om de wel zijnscommissie nader te informeren. Laat hem zelf de procedures maar komen uitleggen." Wethouder P. van Schetsen kreeg van de burgemeester de boodschap mee om het verzoek donderdag bij de bestuursvergadering van de GGD aan Slenter over te brengen. De wet houder van volksgezondheid merkte nog wel op, dat je telkens opnieuw apart moet reageren op onverwachte ontwikkelingen als polio en tbc. "Daarbij is zorgvuldigheid nodig en tevens die je te waken voor een stuk onnodige ongerustheid", zei Van Schetsen. Dijke wilde in de commissie ook informatie over de jeugdgezond heidszorg. Naar aanleiding van stuk ken over het takenpakket was hij bezorgd over overlappingen met andere hulpinstanties. "Complete gegevens ontbreken, maar hebben wij nog wel grip op dat pakket? Kunnen we nog bijsturen om schade aan de jeugdgezondheidszorg te voorkomen?" De burgemeester was het met hem eens, dat de vinger goed aan de pols gehouden moet worden. Vrijdagmorgen verwijderde de explosieven opruimingsdienst (EOD) uit Gilze-Rijen een projectiel uit Tweede Wereldoorlog van het terrein van wethouder J. Versluys aan de Gorishoeksedijk te Scherpe- nisse. Zoon des huizes, Paul Ver sluys, vond het ding op de transport band tussen de aardappeloogst. Aanvankelijk dacht hij dat het om een kei ging, maar bij een tweede blik ontdekte hij roest en legde het explosief apart. Uiteindelijk werd besloten om de politie in te schake len en die constateerde dat het inder daad om een explosief ging. De familie kreeg, na overleg, het advies om het ding maar tot na het week einde onder een hoop zand te bewa ren. Later die morgen kwamen de agenten echter terug met de mede deling dat ze het projectiel constant moesten bewaken. Dus vatten de dienders van elf tot één uur post op het bedrijf. Toen de EOD arriveer de, bleek het te gaan om een explo sief van een afweergeschut van Duitse makelij. Het stond nog op scherp en had volgens de specialis ten ongeveer de kracht van een handgranaat. De politie wilde in eer ste instantie dat het ding ter plaatse vernietigd zou worden, maar EOD'ers namen het projectiel mee zonder het onklaar te maken. Het zal gebruikt worden als instructiemate riaal. Mevr. J.L.P. Versluys-van Dalen was niet erg onder de indruk van het gebeurde. "Ze namen het zo mee in de auto, dus erg scherp stond het blijkbaar niet. Bovendien heeft het al zoveel doorstaan: ploegen, eggen, omleggen, rooien en het is pas op de transportband, vlak voordat het de schuur inging, opgemerkt. Volgens mij moeten er in een aantal boeren schuren ongemerkt van die dingen liggen." Dijke vond het ook geen goede zaak, dat het bevolkinesonderzoek naar borstkanker bij vrouwen ouder dan 70 jaar, niet meer gesubsidieerd wordt. Wethouder Van Schetsen maakte echter duidelijk, dat deze zaak al bij het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en sport en de ziekenfondsraad is aangekaart. Mevr. J.M. Deurloo-van Broekho ven stelde nog schriftelijke vragen over het geven van informatie via Tholenderwijs van preventief onder zoek inzake borstkanker. Ten aanzien van de subsidiëring van de GGD door de Zeeuwse gemeen ten kwam PvdA-fractievoorzitter I.C. Moerland nog terug op een eer der pleidooi om de puntjes op de i te zetten bij het indienen van begrotin gen en meerjarenramingen. Wet houder Van Schetsen zag er al ver betering in. Zo blijken de kosten 117.000 gulden mee te vallen ten opzichte van de oorspronkelijke begroting. Het gebouw Magnolia in Goes, waarin de GGD al jarenlang is gehuisvest, gaat per 1 januari 1996 dienen als kantoor van de dan gefu seerde waterschappen boven de Westerschelde, Zeeuwse Eilanden geheten. Voor de GGD wordt een nieuw pand gezocht. Dijke, Van Belzen en CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen wilden weten, of de gemeente Tholen hiervan op eni gerlei wijze financiële nadelen kan ondervinden. Wethouder Van Schetsen zei ervoor 100% van over tuigd te zijn, dat de GGD een vol waardig kantoor moet kunnen terug kopen. "En inclusief inrichting mag dat de gemeenten geen cent kosten. De besprekingen daarover zijn in volle gang tussen de gemeente Goes en de GGD", aldus de wethouder. Voor de gedeeltelijke herziening van bestemmingsplan buitengebied was 40.000 gulden geraamd, maar het weren van de varkensstallen blijkt meer geld te vergen. De Thoolse gemeenteraad stelde maan dagmiddag nog 11 mille extra beschikbaar. Raadslid K.A. Heijboer verwonder de zich erover. Vroeg in het voorjaar was dat bekend en stedebouwkundig adviseur RBOI stuurde in juni de nota al. En nu moet in oktober de raad pas geld beschikbaar stellen. "Waarom is er voor zo'n hele dure opzet gekozen, want volgens de pro vincie hadden we een algehele her ziening van plan buitengebied moe ten voorbereiden. Daarvoor was al 70.000 gulden geraamd." Het SGP- raadslid vroeg zich af, waarom de raad geen keuzemogelijkheden had. "Andere stedebouwkundige advies bureaus kiezen soms een andere opzet. Nu worden we alleen de reke ning gepresenteerd", zei Heijboer. Burgemeester Van der Munnik maakte duidelijk, dat de planopzet niet gewijzigd is. "Alleen pleitte de raad ervoor om vooraf overleg te plegen met de landbouworganisaties en dat is twee informele bijeenkom sten gebeurd. Daarbij kwamen we vragen tegen, die meer uitzoek verg den en uren zijn erg duur", aldus de burgemeester. De algehele herzie ning van plan buitengebied volgend jaar in de nieuwe gemeenteraad van Tholen. Dat lukt dit jaar niet meer. De drumband van Concordia Tholen in actie. De geschiedenis van Concordia begint dus 110 jaar geleden in 1884 met de oprichting van een fanfare gezelschap. Zoals gezegd speelde Izaak van Gorsel daarbij een belang rijke rol. Ook de eerste dirigent, A. Verswijveren, bleek van grote invloed. In haar historie kende Con cordia drie dirigenten van het geslacht Verswijveren. De eerste was bakker in Halsteren en nam, naast Concordia, ook ondermeer Accelerando uit Sint- Annaland onder zijn hoede. Maar het heen en weer reizenftussen Hal steren, Tholen en Sint-Annaland - veelal in de avonduren - brak hem op. Het kwam meer dan eens voor dat hij, thuisgekomen, niet meer kon gaan slapen, maar gelijk de bakkers- schort voor moest binden. Daarom gaf hij de leiding over Accelerando na een tijdje uit handen. Twaalf jaar was A. Verswijveren dirigent van het Thoolse muziekge zelschap. Hij hield ook alles netjes bij in een boek waarin hij verant woording aflegde voor de uitgaven. Zo schreef hij bijvoorbeeld de drie dubbeltjes op die hij als vergoeding aan de trommelslager betaalde voor een overtocht met de pont. De beste man was verlaat door werkzaamhe den en kon niet met de rest van Con cordia oversteken. Het gezelschap genoot korting, maar de trommelsla ger moest de volledige prijs neertel len. Omdat hij onmogelijk zonder rekenschap van het gebeurde bij moeder de vrouw terug kon komen, klampte hij Verswijveren aan. Deze vergoedde hem het geld en boekte dit als een vordering op de vereni ging. Verswijveren werd in 1896 opgevolgd door dhr. Berlioz. De eerste 27 leden waren niet van een volledig instrumentarium voor zien. Daartoe werd een actie onder de bevolking gehouden die 600 gul den opleverde. De Maatschappij tot nut van 't algemeen schonk Concor dia jaarlijks zo'n 75 tot 100 gulden, een heel bedrag in die tijd. De prij zen waren toen dan ook wel nave nant. Zo werd er lange tijd gedubd over de aanschaf van petten. Uitein delijk werden die gekocht voor ƒ1,29 per stuk. Later droeg ook de gemeente haar steentje bij door mid del van subsidies. Na de oorlog ontstond er binnen Concordia de mandolinegroep Tre- melando onder leiding van D. Bur gers. Al is Tremelando verdwenen, ook nu bestaat de muziekvereniging niet alleen uit het harmonieorkest. Er is een drumband, een jeugdorkest en een aantal leden heeft daarnaast de blaaskapel 'De Klienkers' gevormd. Voor dergelijke uitbreidingen heeft een vereniging voldoende leden nodig. Dat is voor de meesten wel eens een probleem geweest. Concor dia vormt daarop geen uitzondering. Het dieptepunt werd dertig jaar geleden bereikt toen er nog slechts 8 a 9 leden de repetities bezochten. Vergeleken met die tijd mag het hui dige Concordia met haar 85 leden niet klagen. Desondanks zit de ver eniging verlegen om nieuwe mensen die met name koperinstrumenten willen bespelen. Maar er zijn ook nog andere instru menten die op een 'baasje' liggen te wachten. Een paar voorbeelden van nog beschikbare instrumenten: kla rinetten, cor-hoorns, een dwarsfluit, een piccolo, een alt-hoorn, een bar- riton en een trombone. Het niveau waarop men 110 jaar geleden speelde, is nauwelijks te vergelijken met wat de muzikanten tegenwoordig presteren. Velen waren op muzikaal gebied nog ongeschoold. De leden die al ouder waren en langer 'in dienst' van Con cordia, gaven de nieuwkomers les. Pas veel later werd die taak overge nomen door de muziekschool en professionele leerkrachten. Tot voor kort leverden de leden echter nog hun bijdrage aan de opleiding van adspiranten. De dirigenten waren destijds amateurs. Weliswaar enthousiast, maar de leiding over een muziekkorps was puur een hob by voor deze mensen die daar vaak niet eens scholing voor hadden genoten. Dat kwam dan ook duide lijk naar voren in het niveau van het korps. Maar er werden ook niet zul ke hoge eisen gesteld als tegenwoor dig. Het plezier waarmee men muziek beoefende en ernaar luister de, was er niet minder om. Of, zoals enkele oudere leden opmerkten, "Je kon van huis zonder problemen". De muziek gold vroeger als één van de weinige, of soms zelfs de enige, vorm van vrijetijdsbesteding. Concordia reisde aardig wat af. Eindhoven was al vlak na de oprich ting een bestemming. Later ook ste den als Amsterdam en Antwerpen. Een hoogtepunt voor de Thoolse muziekvereniging was haar aanwe zigheid bij de inhuldiging van koningin Beatrix in de hoofdstad. Maar al veel eerder kwam Concor dia in contact met het koninklijk huis toen in 1924 koningin Wilhel- mina, prins Hendrik en de jonge prinses Juliana naar het Thoolse kwamen. Bij het 100-jarig bestaan werd er een bijzondere onderscheiding uitge reikt aan voorzitter H.L. Nelisse die toen al 21 jaar in het bestuur werk zaam was; zes jaar als penningmees ter en 15 jaar als voorzitter. Nelisse ontving uit handen van burgemees ter Baerends de gemeentelijke ere penning. Hij was daarmee de derde persoon die deze onderscheiding kreeg (na bibliothecaresse M.W. Blaas uit Tholen en oprichter van de Eendrachtbode G. Heijboer uit Sint- Annaland). In dit jubileumjaar gaf Concordia, naast de normale uitvoeringen, regelmatig extra optredens. Er werd bijvoorbeeld een nieuwjaarsconcert gegeven in Ten Anker en het koper ensemble was op de monumenten dag in Tholen te horen. De zuster verenigingen brachten elk hun feli citaties op een muzikale wijze over. Maar er staat nóg het een en ander op het programma. Allereerst wordt zaterdagavond vanaf acht uur het jubileumconcert gegeven in sporthal Meulvliet te Tholen. De huidige dirigent, Marcel Hartendorp, heeft een programma opgesteld waarin naast het harmonieorkest ook de drumband onder leiding van Sjaan van de Boom, en het jeugdorkest onder leiding van Patrick Curfs acte de présence geven. Concordia maakt deze avond een 'reis door de tijd'. Solisten van Thoolse bodem maken het optreden compleet. De grote zaal van Meulvliet zal voor deze gele genheid een beetje 'verbouwd' wor den. Verder wordt er op vrijdagavond 11 november speciaal voor de jongere Tholenaren een lampionoptocht gehouden die eindigt in het clubge bouw aan de Oudelandsepoort. Daar krijgen de deelnemers nog een trak tatie. Tenslotte staat er een bijzonder kerstconcert op de rol met medewer king van de Thoolse sopraan Wilma Janmaat. Mensen die belangstelling hebben om de jubilerende vereni ging te komen versterken, kunnen op de avond van het jubileumcon cert hier meer over horen. De kleine school heeft zich laten kernen bewaard moeten blijven", adviseren bij de besprekingen tot samenwerking met CNS de Regen boog in Tholen en de School met de Bijbel in Anna Jacobapolder. Op grond van artikel 74 van de wet op het basisonderwijs meende het bestuur voor gemeentesubsidie in aanmerking te komen. Volgens Van Belzen biedt artikel 74 enige marge om een bijdrage te geven en de gemeenten Goes en Veere doen dat ook. "Er zijn dus mogelijkheden en met zo'n subsidie investeer je in de toekomst van kleine scholen en daarmee ook in de kleine kernen. Het zijn grotendeels kosten met een onderwijskundig aspect die gemaakt zijn en maar ten dele administratie kosten." Van Belzen herinnerde bovendien aan de discussie in okto ber 1993 over de federatie van open bare scholen. Toen liet de wethou der weten, dat bijzondere scholen niet worden achtergesteld, bracht het RPF/GPV-raadslid naar voren. Kersbergen benadrukte, dat de des kundige ondersteuning voor de Vos semeerse school gewoon nodig was. "Wanneer ze niet samenwerken met andere scholen, zou dat het einde van de Vossemeerse chr. school betekenen, want ze hebben het toch al moeilijk om financieel rond te komen. Onze fractie vindt, dat open baar en bijzonder onderwijs in alle aldus het SGP-raadslid. PvdA-fractievoorzitter I.C. Moer land zei 'erg blij' te zijn met die laat ste opmerking van Kersbergen. Uit de ambtelijke adviezen had hij ech ter begrepen, dat de zaak van de Vossemeerse school anders is dan destijds de federatie van openbare scholen, waarvoor 15.000 gulden beschikbaar werd gesteld. Wethouder Versluys bevestigde dat. "Voor het bijzonder onderwijs beho ren administratie, beheer en bestuur tot het programma van eisen, waar voor het rijk aan de scholen geld geeft. Ook voor deze advieskosten voor het bestuur krijgt de Vosse meerse school een rijksbijdrage." Van Belzen wierp hem tegen, dat dit voor kleine scholen minimaal is. "Daarom is het logisch, dat b. en w. artikel 74 hiervoor benutten. De minister heeft ook steeds gewezen op de bevoegdheden van de gemeentebesturen in dit soort zaken. En qua precedentwerking loopt het zo'n vaart niet. Misschien kan er in onze gemeente nog één stroming komen met zo'n subsidieverzoek", aldus Van Belzen. De wethouder liet zich niet bepraten. "Je moet geen wegen, zoeken via een categorie die daarvoor niet bedoeld is." De discussie verstomde en met de aantekening, dat de fracties van de SGP en RPF/GPV tegen het voorstel van b. en w. waren, werd de zaak afgesloten. In plaats daarvan kwamen er uiteen lopende adviezen op tafel. Van den Heuvel wilde als enige de gevraagde 42.000 gulden toekennen. Haaks daarop stond de mening van SGP'er A. Kersbergen. Zijn partij vindt de 23.590 gulden die het VVV op dit moment krijgt al teveel. "Wij zijn principieel tegen en willen helemaal niets geven." P. van Belzen (RPF/GPV) steunde als enige het voorstel van burgemeester en wet houders om het bestaande bedrag onveranderd te laten. Binnen het college neemt CDA-wet- houder J. Versluys een afwijkend standpunt in. Hij wil gedeeltelijk aan de wens van de VVV tegemoet komen en denkt daarbij aan 10.000 gulden extra. Zijn partijgenoot mevrouw J.M. Deurloo-van Broek hoven steunde dat in de commissie ('de VVV is zeer belangrijk'), even als PvdA'er I.C. Moerjand. Maar die vertelde erbij dat hij in zijn fractie alleen staat; de rest wil de bijdrage houden zoals die nu is. VVV-voorzitter A.A. Meloen, die tijdens het spreekrecht zijn zaak bepleitte, werd verrast door het voorstel van de VVD. "Als VVV'er zeg ik dat het een aardig voorstel is, wat ons de kans geeft om te blijven." Hem lijkt het niet onredelijk dat van de opbrengst van de toeristenbelas ting een vijfde deel - 'want dat vra gen we' - naar de VVV gaat. "Daar bij besef ik dat het voor een gemeen tebestuur best moeilijke tijden zijn, maar je zult prioriteiten moeten stel len." Meloen zette voor de commis sie alle zaken nog eens op een rij. Hij maakte duidelijk dat de Thoolse VVV aan 17 uren per week niet vol doende heeft om het takenpakket uit te voeren. De 45 die de overkoepe lende organisatie wil, zijn volgens hem niet nodig. "Maar 35 uren wel, mét een stukje ondersteuning vanuit Bergen op Zoom." Het voorstel van Versluys noemt de voorzitter waar devol. Hij zou er half volgend jaar de ANVV mee kunnen overtuigen dat Tholen werkt aan zijn status en daarmee opnieuw dispensatie kun nen krijgen. "Maar als ik daar moet vertellen dat er niets verandert is, verdwijnt het kantoor." Meloens oproep om het verdwijnen van het VVV-kantoor of de -organisatie te voorkomen door een blijvende ver hoging van de gemeentelijke bijdra ge, leek echter aan dovemans oren gericht. "Mijn fractie vindt dat Tholen hele maal niet toe is aan een VVV-post op niveau", stelde PvdA'er Moer land onomwonden. Zelf was hij die mening overigens niet toegedaan, maar hij stelde tegelijkertijd vast, dat verdere uitbreiding in de toe komst nog meer geld voor de VVV nodig zou maken, een vrees die Van Belzen deelt. Wat de VVV nu vraagt is inderdaad voor een eerste stap. In 1996 zouden de 35 uren bereikt moeten worden. Van Belzen (RPF/GPV) vond dat ook de leden van de VVV een finan ciële bijdrage zouden moeten leve ren. Contributieverhoging dus. De vereniging telt 180 leden, die acht tientjes per jaar betalen. Daarnaast brengen de campings een bedrag op per vaste staanplaats én een jaarlijk se vaste bijdrage in de promotiekos- ten. Ook Moerland en Versluys zou den de leden wat extra willen vra gen. Maar Meloen zei te vrezen dat het averechts werkt. "Het ledental zal dalen. We werven wel, maar dat is op Tholen best moeilijk. Al gauw is de vraag wat ze er eigenlijk beter van worden." En verzoeken richting industrie zijn lauw ontvangen. Versluys opperde nog om de winst op bijvoorbeeld de geschenkbonnen groter te maken en die te gebruiken om de extra openingsuren te beko stigen. De 35 uren die het bestuur wil, vindt de wethouder teveel. Maar dat bestuur wil niet verant woordelijk zijn voor de degradatie van het S-kantoor tot een folderser- vicepost. "En dan moet u denken aan een rekje met folders in bijvoor beeld een tabakswinkel, waaruit ieder naar believen kan putten", zei Meloen. De standpunten in de commissie aanhorend, zou de conclusie wei eens kunnen zijn dat de draad waar aan de toekomst van de Thoolse VVV hangt, op knappen staat. Meloen maakte voor het eerst gebruik van het spreekrecht in een commissie. Het is hem slecht beval len. "Inspraak is een groot goed. Maar alles zo eens aanhorend kan ik me niet aan de indruk onttrekken, dat de kaarten tevoren al geschud zijn. Wat tijdens het spreekrecht naar voren wordt gebracht, kan kennelijk niemand ertoe bewegen het ingeno men standpunt nog eens in de fractie te bespreken. Die ervaring doet een beetje akelig aan." Sonja van Houte in haar nieuwe winkel Woonplezier aan de Bebouwdendam in Tholen. De reden voor de verhuizing is vrij simpel: "Het werd toch te klein aan de Botermarkt", vertelt Sonja van Houte. "Dat was in het begin al zo, maar op het laatst werd het toch wel wat te veel. Bovendien huurden we toen dit pand aan de Bebouwden dam al als opslagplaats en later als tapijtverkoop. Toen bedachten we dat het veel praktischer was om alles in één gebouw te hebben", vertelt de onderneemster, die klaarblijkelijk een dierenvriend is, want in de keu ken van het nieuwe pand, staat een kooitje met daarin een winterko ninkje. "Die heb ik gevonden op straat. Hij kon niet meer vliegen, maar hij knapt langzamerhand op. Voor de opening zal hij waarschijn lijk wel weer vertrokken zijn." Sonja kreeg op haar negentiende een eigen winkel van haar vader, die in Sint-Maartensdijk een grote woninginrichtingszaak heeft. Van Houte kocht hel pand aan de Boter markt met het doel het, na een opknapbeurt, weer te verkopen. Er kwam echter zoveel winkelend publiek voorbij, dat hij besloot er zelf een zaak te beginnen. Sonja werkte op dat moment bij schoen maker Quist in de Brugstraat te Tho len en was bezig met een slijterijop leiding. Het liep echter anders en nu zit ze, net als haar vader, in de woninginrichting. De nieuwe winkel van Sonja heet Woonplezier en heeft ten opzichte van De Buttermart behoorlijk wat meer artikelen gekregen. In de voor malige showroom van garage Bal is een verdieping gemaakt. 'Toen we alle meubelen die in De Buttermart stonden, hier boven hadden wegge zet, zag je er beneden nog helemaal niets van. En de andere winkel stond stamp vol", vertelt Sonja. Het assortiment kreeg ook uitbreiding. Behalve oude grenen meubelen, wordt er nu ook geloogd grenen verkocht. Daarnaast zijn er stoelen, tafels, een enkel bankstel, spiegels en kleine cadeau artikelen. Maar ook voor vloerbe dekking, gordijnstoffen, beddegoed en sierkussentjes kan men er terecht. "We verkopen de betere merken zoals Ado, Kobe, Sylvester, Parade en Bewe", zegt Sonja, die vier mid dagen in de week hulp krijgt van Gerrian van der Jagt uit Sint-Maar tensdijk. "Zij heeft ook vooral oog voor het aankleden van de ruimte. Hoewel ik ook wel een hoekje kan inrichten, ziet zij gelijk hoe het er in de hele zaak uit komt te zien." Woonplezier is ruimer opgezet dan zijn voorganger. Boven de meube len, beneden de stoffen en de toon bank met de ouderwetse kassa die ook nog echt gebruikt wordt. "Alleen registreren doet hij niet, dat moet ik 's avonds zelf doen", zegt de eigenaresse. Het is de bedoeling dat er later een portiek gebouwd wordt, maar dat kost nog wat tijd. "Het moet alle maal tussendoor gebeuren. Deze verbouwing ook. Al met al is het toch best snel gegaan. We hebben er aan het eind nog wel flink aan moe ten trekken." Volgens Sonja slaat de winkel wel aan bij het publiek. "Dit soort zaken zijn er verder niet op Tholen. Vooral wat het oud grenen betreft zijn we uniek." Ter gelegenheid van de opening is de winkel tot van avond half tien geopend. Normaal gesproken is het op vrijdag koop avond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 11