Provincie Zeeland Bij de tijd Fancy-fair voor nieuw podium Slik op de weg Raadselen Middelburg; heus Zeeuws drama Uit de staten van Zeeland Koekjesactie levert school elf mille op Rommelmarkt en verkoop bij opbod in Ten Anker Raillift COMMISSIES De Groot wil meer grond op industrieterrein Samenzang met koren en R. Heemskerk Donderdag 20 oktober 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Automatisering heeft zo zijn voordelen. Snelverkeer via een beeldscherm en een glaskabel (maar een telefoonlijntje kan ook), het hoort tot de mogelijkheden. Niet zelf gauw even in de auto stappen om in de bibliotheek iets op te halen, nee, gewoon thuis op een paar knoppen drukken en wat je wilt weten rolt over je beeldscherm. Aldus opmerkingen van RPF/GPV en Groen Links tijdens de staten vergadering van vrij dag. Het gaat over de Westerschelde oever verbinding (WOV). Aan de orde is 'de beschik baarstelling aanvul lend krediet ten laste van de 'WOV-reserve voor het tweede half jaar 1994'. Er moet 800.000 gulden be schikbaar worden ge steld. Boten Pak even uw zakboekje H I u. Nieuws Vermindering van het aantal onge lukken als gevolg van 'slik op de weg'; dat is het doel van de geza menlijke actie van politie, justitie, landbouwschap en en het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. De Zeeuwse landbouwers heb ben een sticker ontvangen waarop het woord 'slik' en een gevaarteken staat afgebeeld. Bij vervuiling van de weg moe ten de stickers rechts in de berm worden geplaatst; onge veer 75 meter van de plekken waar de vervuiling begint en eindigt. Op die manier wordt de wegge bruiker tijdig gewaarschuwd en kan hij de snelheid aanpassen. Als de weg weer schoon is moeten de waarschuwingsborden worden weggehaald. Binnen twee uur na afloop van de transportwerkzaam heden moeten de boeren de weg trouwens hebben schoongemaakt. Een deel van de vervuiling kunnen de landbouwers voorkomen door de banden van trekkers en aan hangwagens eerst wat schoon te maken voordat ze van het land de weg op gaan. De actie wordt nu gehouden om dat het volop oogsttijd is en er veel trekkers de weg op moeten. Vooral bij schemer, duisternis, re gen en mist is de kans op ver keersongelukken groot. De cijfers liegen er niet om. De afgelopen drie jaar waren 24 mensen het slachtoffer van een verkeersonge luk waarbij slik op de weg een van de oorzaken was. Twee personen vonden daarbij de dood. Ook het grote verschil in snel heid tussen auto's, motoren en brommers enerzijds en trek kers anderzijds is een oorzaak van veel ongelukken. Landbouwers die nog geen stickers hebben, kunnen ze als nog krijgen bij het ROVZ, tel. 01184-67979. Wie de laatste gegevens wil heb ben over bijvoorbeeld rechtsbe scherming en veiligheid, cultuur en vrijetijdsbesteding, bevolkings aantallen, werkloosheid of verkeer en vervoer kan daar thuis of op het werk over beschikken op ieder gewenst moment. Op voorwaarde dat men een telefoon, een personal compu ter (PC) en een modem heeft. De informatie is dan op ieder moment van de dag (of de nacht) verkrijgbaar. Kantoortij den zijn geen belemmering meer. De gegevens zijn op te vragen bij de Statistische Databank Zeeland (SDZ) van de provincie. 01180-41577 Het opvragen van gegevens gaat op eenvoudige manier. SDZ is be reikbaar onder het telefoonnum mer 01180-41577. Als dat num mer is gedraaid, moeten de letters SDZ worden ingetikt op het toetsenbord van de PC. Vervol gens kan men kiezen uit de Neder landse of beknopte Engelse versie van de gegevens. Op het scherm van de computer is steeds af te lezen welke knop moet worden in gedrukt om bij de gegevens te ko men die men wenst. Er is een breed scala aan gege vens opgeslagen in de databank: bevolking, arbeid en werkloos heid, landbouw en visserij, verkeer en vervoer (waaronder de ha vens), inkomens, bestedingen, energie, politiek en bestuur, rechtsbescherming en veiligheid, cultuur en vrijetijdsbesteding, on derwijs, gezondheid, milieu en een reeks van gemeentelijke gege vens. Alles is gerangschikt naar geografische gebieden. Zeeland is dan verdeeld in Zeeuwsch-Vlaan- deren en Overig Zeeland. In de computertaal zijn dat twee Corop- gebieden. Ook gegevens uit de andere Coropgebieden van Neder land zijn opvraagbaar. SDZ is opgebouwd vanuit de ge gevensbestanden van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De provincie heeft dat weer aan gevuld met specifieke Zeeuwse cijfers Toegankelijk Behalve de winst van een bijdetijd se informatievoorziening levert SDZ ook een belangrijke bijdrage aan de toegankelijkheid van de overheid. Immers, een schat aan cijfermatige informatie waarover de provincie beschikt, en die dient als basis voor het voeren van be leid, is vrijelijk opvraagbaar en di rect toegankelijk voor wie dat wil. Over SDZ en de gebruiksmogelijk heden is een brochure versche nen. De brochure is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, tel. 01180-31400. De Stichting Revalidatie Genees kunde Zeeland (RGZ) wil een rail- liftsysteem laten aanbrengen in het nieuwe gezinsvervangende te huis in Goes. Het budget voor de bouw van het tehuis is niet toerei kend voor een dergelijke voorzie ning. Onder voorbehoud van goed keuring door Provinciale Sta ten komen GS met 25.000,- over de brug om de investe ring mogelijk te maken. Met de raillift kunnen bewoners van het tehuis gemakkelijker van de ene plek in het huis naar de an dere worden gebracht. En dat be tekent heel wat minder fysieke be lasting van het personeel. Het Goese gezinsvervangende tehuis voor kinderen komt in de plaats van het kinderrevalidatiecentrum Zonneveld in Oostkapelle. De statencommissie welzijn vergadert maandag 24 okto ber. De bijeenkomst begint om 9.30 uur. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: subsidie databank jeugdhulpverlening Vlaanderen/Zuid-Nederland, schaalvergroting ouderenzorg, proefproces waterschapsheffing bewoners verzorgingshuizen, ver slag inspectie verzorgingshuizen, subsidie raillift in kindergezinsver- vangend tehuis, subsidie festival Cultureel Gekleurd en Bevrijdings festival 1995, toevoeging vier ton aan monumentenfonds en wijzi ging monumentenverordening, krediet van ruim vier ton voor het project "Vrijheid, Verdraagzaam heid en Anti-Racisme", de najaars nota en het investeringsplan. De statencommissie voor wa terstaat en verkeer vergadert ook maandag 24 oktober. De ze vergadering begint om 13.30 uur. Op de agenda staan de volgende onderwerpen: veiligheid PSD-vloot en schadevaring veerboot Konin gin Beatrix, beleidsplan Zeeuwse kust en Westerscheldeoevers, aanpassing provinciale waterstaat- en verkeersverordening aan de al gemene wet bestuursrecht, be zwaar uitkering rijkswegenplan 1992 voor vervangende wegen, najaarsnota, investeringsnota 1995, evaluatie bestrijdingsplan muskusratten, voortgangsrappor tage samenwerking waterschap pen Zeeuwsch-Vlaanderen en de evaluatie van het provinciaal berm beheer. De Provinciale Planogische Commissie schuift donderdag 27 oktober, aanvang 10.00 uur aan de vergadertafel. De bijeenkomst is in gebouw De Burg aan de Groenmarkt. De agenda vermeldt de volgende on derwerpen: ontwerp landinrich tingsplan ruilverkaveling Oud-Vos- semeer, concept handleiding bestemmingsplannen buitenge bied, antwoordnota ruimtelijk be leid landelijke gebieden, ontwerp beleidsplan Oosterschelde met antwoordnota, kustbeleidsplan voor de Zeeuwse kust en Wester scheldeoevers en de antwoordno ta Kerend Tij Twee. De statencommissie voor eco nomie vergadert eveneens donderdag 27 oktober maar dan vanaf 15.30 uur. Gesproken wordt over een provin ciale bijdrage aan de regionale in formatiebank bedrijven en investe ringen Zeeland (RIBIZ), de evaluatienota Toerisme en Re creatie in Zeeland 1988-1993, de najaarsnota en de notitie platte- landstoerisme in Europa. De vergadering van de staten commissie ruimtelijke orde ning is vrijdag 28 oktober en begint om 9.30 uur. Het concept beleidsplan Ooster schelde met antwoordnota en het kustbeleidsplan voor de Zeeuwse kust en Westerscheldeoevers zijn onderwerpen die op de agenda staan. De statencommissie voor mi lieu komt vrijdag 28 oktober, aanvang 13.45 uur bijeen. De vergadering is op het adres Groene Woud 1 in Middelburg. Er staan geen beslispunten op de agenda. Wel hebben de statenle den een aantal stukken ter infor matie toegezonden gekregen. Het gaat dan onder meer om een ver slag van de bedrijfsmilieudienst, een brief van bewonersgroep 'de Schutters' over de bouw van een bungalowpark bij Zeeland Airport, overtredingen door duikers en het ontwerp tussentijdse wijziging meerjarenplan verwijdering ge vaarlijke afvalstoffen en bijgestel de planning. Alle vergaderingen zijn open baar. De bijeenkomsten van de statencommissies beginnen met spreekrecht voor het pu bliek. Wie wil kan op die manier gebruik maken van de gelegenheid zijn of haar mening te geven over onder werpen die op de agenda staan. De bijeenkomsten zijn, tenzij an ders vermeld, in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agen da's en stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Het gaat niet zonder proble men. Twee leden van het CDA, twee van de PvdA (waaronder de Tholenaar Venekamp), Groen Links en Delta Anders blijven tegen. De problemen rond de WOV worden groter. Zo heeft Borsele moeilijkhe den met het tracé. Daarover wordt nog steeds onderhan deld. Maar er zijn ook moeilijk heden over de financiering. U weet dat Deltan is gevraagd de helpende hand te bieden. Pri vate financiering heet dat. Maar Deltan heeft geweigerd. En daar zijn ook weer proble men mee, want volgens gede puteerde staten heeft Deltan geweigerd op verkeerde gron den. Maar het achterliggende rapport is en blijft geheim. Provinciale staten hebben vrij dag gevraagd dit rapport als nog openbaar te maken. Zeg maar opgedragen, want de provincie is de grootste aan deelhoudervan Deltan. Steeds meer mensen beplei- De jaarlijkse koekjesactie van de christelijke scholengemeenschap Prins Maurits uit Middelharnis, waarvan ook leerlingen uit Tholen en Sint-Philipsland de straat op gin gen, heeft netto 11.000 gulden opge bracht. Onder een stralend zonnetje gingen 600 scholieren uit de eerste en tweede klas langs de deuren. Ook zo'n 80 ouders werkten vrijwillig mee aan de actie. Het geld is bestemd voor adoptiekinderen in derde-wereldlanden. J. van den Reydt ten publieke financiering. Het rijk zou zich garant moeten stellen voor de betaling. De provincie kan dat niet, want het gaat om een bedrag van 1,2 miljard of meer. Dat heeft de provincie niet. Gisteren kwam de minister, mevrouw Jorritsma, naar Zeeland. Gedeputeerde Hennekeij had heel wat met haar te spreken. Het zijn spannende tijden, hij heeft het niet gemakkelijk. Want ook het alternatief, de provinciale stoombootdien sten (PSD), staat onder vuur. Er zijn klachten over de dienst baarheid. Er zijn vragen van de VVD, het CDA en RPF/GPV over de huidige situatie van de PSD en over de toekomst. Vol gens artikel 25 (van het regle ment van orde) mag iedere partij vragen om inlichtingen. Voornoemde partijen hebben daar gebruik van gemaakt. Kern van de vragen: Hoe red den wij het tot 2000 met de boten en wat gebeurt er als de WOV nog later wordt gebouwd? Of, zo vul ik zelf aan, als de WOV onverhoopt helemaal niet wordt gebouwd. Het antwoord is tijdens de ver gadering niet gegeven. De pro blematiek is te groot. Eind oktober zal het college van gedeputeerde staten een noti tie sturen. Deze notitie zal eerst in de commissies en daarna in de statenvergadering van 18 november besproken worden. Het was onduidelijk, het blijft onduidelijk, zo wordt gesteld. Goed zo, was het antwoord. En dat geeft te denken. PSD, 1 WOV. Het rijmt, dat wel. Maar wanneer zal er duidelijkheid ontstaan? Wanneer worden deze raadselen van Middel burg opgelost? Wanneer ein digt dit heuse Zeeuwse dra ma? Ook vrijdag weer geen antwoord op deze vragen. Poffertjes vinden op elke fancy-fair gretig aftrek, dus ook in Ten Anker. -ü» De fancy-fair van zorgcentrum Ten Anker heeft zo'n 4500 gulden opgebracht. Dat geld is hard nodig, want de evenementencom- missie wil een podium kopen. Zo'n verhoging zou zangkoren en toneelgezelschappen ten goede komen. Het moet echter een modern, lichtgewicht en inschuif baar podium worden en dat kost nogal wat. Vandaar dat men woensdag een rommelmarkt en fancy-fair organiseerde. De zaal was aangekleed met materialen die ter beschikking gesteld waren door verpleeghuis ABG uit Ber gen op Zoom. Voorzitter W. de Rond van de evenementencom missie opende om twee uur de 'poort van de winkelstad' met een speciale sleutel. De zalen hadden tijdelijk toepasselijke namen als smulplein en vrijmarkt gekregen. Op het smulplein gingen de olie bollen, poffertjes en erwtensoep grif van de hand. Het thema was braderie en daar waren de zalen ook naar ingericht. Er werden heel wat spullen ingebracht voor de rommelmarkt en een flink aan tal bezoekers vond wat van zijn gading, 's Avonds verkocht Addy Vos de meest waardevolle stukken bij opbod. Verder konden de bezoekers diverse versnaperingen kopen zoals zelfgemaakte babbelaars, cake, jam en honing. Er waren werkstukken van bewoners te zien en men kon enveloppe trekken of meedoen met het rad van avon tuur. Ook waren een aantal win keliers uitgenodigd die de bezoe kers een drankje lieten proeven of cadeautjes en manufacturen in de aanbieding hadden. Het welfare- werk hield een verloting. Perso neelsvereniging de Dobber pikte ook een graantje mee door middel van een verloting en er werd tevens een marmottenbak opge- De Groot Van Nes bouwt momenteel een fabriek in de Slabbe- coompolder. Maar de kunststoffen- fabrikant uit Ridderkerk wil ook nog een gebouw neerzetten voor opslag en distributie en heeft daarvoor het oog laten vallen op een aangrenzend braakliggend stuk grond. De grond is eigendom van exploita tiemaatschappij Dukdalf. Die begon enkele jaren geleden het bedrijf Her- ra en dacht toen nog aan meer activi teiten. Bedrijfseconomische redenen hebben Dukdalf daarvan inmiddels doen afzien, terwijl Herra is overge daan aan W.J.H. Radings. Zoals destijds is overeengekomen, kan de gemeente de grond daarom van Dukdalf terugkopen tegen de oor spronkelijke koopprijs, 227.563 gul den exclusief btw. Maandag bespreekt de gemeente raad het voorstel om de grond van Dukdalf terug te kopen en die ver volgens te verkopen aan De Groot Van Nes. Burgemeester en wethouders heb ben besloten om aan jachtenbouwer J.A.C. Pijnen 1000 m! grond in de Slabbecoornpolder te verkopen. Pij nen, die de grond sinds 1991 in erf pacht heeft, moet 37,50 (exclusief btw) per vierkante meter betalen. steld die men mocht lenen van radio Sloth. Een groot aantal bewoners van de bejaardenhuizen De Schutse uit Sint-Annaland en Sint-Maartens- hof uit Sint-Maartensdijk kwa men op bezoek. Allen werden onthaald met een kopje koffie of thee. Zaterdag wordt er in de Nederlandse Hervormde kerk te Stavenisse een samenzangavond gehouden ten bate van de stichting Kuria in Amster dam. Aan de avond verleent de alt Reinata Heemskerk haar medewer king. Ook de koren Laudate Domi- num, onder leiding van Paul Heijboer, en het kinderkoor Gabriël- la, onder leiding van mevr. H. Potappel-van Veen, verzorgen een optreden. De avond begint om acht THOLEN 21 okt. bejaardensoos, Ten Anker 14-17 u. 22 okt. concert Accelerando, Gast huiskapel 20 u. 24 okt. discussieavond plattelands vrouwen, Oudelandsest. 20 u. 25 okt. en 2 nov. cursus hartreani- matie, Oudelandsestr. 19.30 u. 28 okt. concert Hans Visser and friends, Meulvliet 20.15 u. 29 okt. jubileum concert 110 jaar muziekvereniging Concordia, Meul vliet 20 u. I nov. inloopmiddag Anbo, zaal Schuttershof 14 u. 5 nov. orgelconcert en presentatie cd Evert van de Veen, Ned. Herv. kerk 20 u. 5 nov. springtoernooi KNGB regio Zeeland, Meulvliet 9 u. 9 nov. creatieve avond NCVB, Vis net 19.30 u. 18 nov. bejaardensoos, Ten Anker 14-17 u. 19 nov. intocht sinterklaas. 19 nov. kindermiddag sinterklaas, Meulvliet 16 u. 25 en 26 nov. vogeltentoonstelling, tuinplantenshow en expositie 40 jaar Vogelvreugd, Meulvliet 25 nov. 19 u. en 26 nov. 13-22 u. OUD-VOSSEMEER 23 okt. clubwedstrijd 't Scharretje, Schore 3 14.45-17.45 u. 29 okt. optreden Surrender, Vossen- kuil 20 u. 18 nov. cabaret van Arno en Tanne- ke v.d. Heijden en Bart Stultiens, Vossenkuil 20.15 u. SINT-ANNALAND 20 okt. demonstratie kralenbreien, Meestoof 14.45-16.45 u. 19 t/m 21 okt. vakantiebijbelclub, verenigingsgebouw N.H. kerk 9.30 u. 25 okt. excursie' plattelandsvrouwen naar Budelpack, Brugstraat 13.40 u. 26 okt. verkoping vrouwenvereni ging Tryfosa, veren.gebouw Herv. kerk 14-17 u. t/m 29 okt. werk van Willem Bruijn- zeel, kralenbeursjes van Nellie Ruis- sen-Westveer en keramiek van Leen Quist, De Meestoof di t/m za 14.15- 16.45 u. 7 nov. creatieve avond plattelands vrouwen, de Gouden Leeuw 19.30 u. STAVENISSE 29 okt. wilgen knotten natuurvereni- ging, Diepe Gat bij Oudelandse- dijk/Zandweg 9.30 u. 12 nov. fancy fair peuterspeelzaal 't Stavertje, De Stove 14-17 u. SINT-MAARTENSDIJK 22 okt. internationaal judotoernooi, Haestinge 12.30 u. 17 nov. lezing dhr. Poot uit Sint- Annaland voor plattelandsvrouwen over wijn, Haestinge. 26 nov. intocht sinterklaas, 15 u. SCHERPENISSE 22 okt. bekerwedstrijd De Zeebaars, Tuttelhoek Gorishoek 14.30-17.30 5 nov. bekerwedstrijd De Zeebaars, Tuttelhoek Gorishoek 14-17 u. 9 nov. doe-avond plattelandsvrou wen o.l.v. fam. v.d. Broek uit Sint- Annaland, Holland Huis. POORTVLIET 24 okt. avond plattelandsvrouwer over thuiszorg, 't Ouwe Raed'uus 2C u. 7 en 8 nov. koken en tafelschikker plattelandsvrouwen, 't Ouwe Raed'uus. SINT-PHILIPSLAND 22 okt. zangavond Woord en Daad Wimpel 19.30 u. 26 okt. gemeentraadsvergadering gemeentehuis 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 23 okt. najaarskermis. 20 okt. voorstelling Peking Opera De Maagd 20.15 u. 21 okt. optreden zanger Nederlands talige lied Joop Visser, De Maagc 20.15 u. 22 okt. staatsopera van Tatarstar brengt opera 'Rigoletto', De Maagc 20.15 u. 23 okt. eucharistieviering met Hor tus Musicus Religiosus, Gertrudis- kerk 10 u. 27 t/m 29 okt. programma herden king 50 jaar bevrijding. t/m 6 nov. foto's van Romy Finke Markiezenhof. 1 nov. flamencomuziek en -dans van Ines Contreras y su grupo fla menco, De Maagd 20.15 u. 4 nov. cabaret 'Nu ook voor vrou wen' van Hans Liberg, De Maagc 20.15 u. 5 nov. t/m 10 dec. schilderingen op papier van Anke L'and, Markiezen hof. 6 nov. viool- en pianoconcert Denis Goldfeld en Michail Markov, Mar kiezenhof 12 u. 8 en 9 nov. musical 'The sound ol Motown', De Maagd 20.15 u. t/m 20 nov. expositie tussen vrijheid en vrede, Markiezenhof, t/m 30 nov. expositie 100 jaar VVV. Markiezenhof. film+++film+++film+++ ROXY 1: True lies - do 14 en 20 u. vr en za 14, 18.30 en 21.30 u., zo 14 17 en 20 u., ma t/m wo 20 u. Blanl check - za 16.30 u., wo 14 u. ROXY 2: Forrest Gump - do en m; t/m wo 20 u., vr en za 18.30 en 21.3( u., zo 16.30 en 20 u. Duimelijntje do t/m zo en wo 14 u. Robocop 3 za 16 u. CINEMACTUEEL 1: Baby's Da; Out - do t/m za 14, 18.45 en 2!.3( u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u. ma en di 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: The Mask do t/m za 14, 18.45 en 21.30 u., z< 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., ma ei di 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Jungle Jacl - do t/m zo en wo 14 u. Clear am present danger - do t/m zo 21.30 u. ma en wo 20 u. The Flintstones - d( t/m zo 18.45 u. Filmclub cinem, Paradiso: Farewell To My Concubi ne - di 20.30 u. All night horro show 2 met In the mouth of mad ness, Full eclipse en Necronomicon Radio Sloth is te bereiken op FA 106,5 MHz en via de kabel op 89,! MHz. Omroep Zeeland is op Tholen ei Sint-Philipsland te bereiken o| 101.9 MHz op de FM en op Tholei via de kabel op 88.9 MHz

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 7