Zes maanden geen slagbomen op Oesterdam QUIST Studio 'M' is geen winkel, maar werkplaats voor ideeën Juweliers brengen toast uit Stijgende vraag naar verzorging Kartonnen stoel is prijswinnaar alles voor uw baby Tholenaar en inundatie op Zeeuwse radio Remmerswaal concentreert en bouwt nieuw kantoor Haven St. Maartensdijk 1 D E S P 0 R T 1 E 1 11 E booty-specialist Bibliotheek verrast trouwe vrijwilligster Vet uit België Nieuw in Halsteren Anne Marie Mosmans schildert decoratief in Sint-Philipsland Donderdag 13 oktober 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT In drie jaar tijd zestig mille onkosten Tussen 1 oktober en 1 april zouden de slagbomen op de parallelweg van de Oesterdam buiten werking moeten zijn. Tot die conclusie komt de provincie in een rapport, waarover de stuurgroep Oosterschelde moet adviseren. Ook zou er op korte termijn met de politie gepraat moe ten worden over hun optreden tegen verkeersovertredin gen op de Oesterdam. Landbouw Poorthek Vogelenzang 92, Halsteren 01641 - 88061 "Je begint met je eigen meubeltjes, daarna die van je familie en op een gegeven moment komen wildvreemden met spulletjes aandragen om te laten beschilderen." Haar uit de hand gelopen hobby heeft ertoe geleid, dat Anne Marie Mosmans uit Tholen een studio heeft geopend in Sint-Philipsland. "Geen winkel, maar een werkplaats waar mensen ideeën kunnen opdoen", vertelt ze. Studio 'M' heeft de Thoolse haar werkplaats voor decoratieve verftechnieken gedoopt. Watermens m Het aantal ouderen op Tholen en Sint-Philipsland dat een aanvraag indient voor een plaats in een bejaardentehuis is in de laatste drie jaar fors gestegen. Vorig jaar werden er 206 aanvragen ingediend voor permanent verblijf in een verzorgings- of verpleegtehuis of aanleunwoningen. In 1991 waren dat er 145. Dat blijkt uit het jaarverslag van de indicatiecommissie bejaardenoorden en verpleegte huizen op de Bevelanden, Tholen en Sint-Philipsland. Wachtlijst Ten Anker groeit gestaag Groei verzorging exclusieve babyspeciaalzaak De slagbomen zijn drie jaar geleden geplaatst om ongewenst gebruik van de parallelweg - door automobilis ten - tegen te gaan. Tot dit jaat heeft dat gewerkt, aldus het rapport. Maar afgelopen zomer ging het mis. Recreanten vonden een nieuw gedeelte van de dam om zich te ver pozen, de bocht tussen de damvak- ken Speelmansplaten en Marollegat. Vooral vanaf de Thoolse kant zou den automobilisten de slagboomin stallaties misbruikt hebben om de genoemde plek over het fietspad te bereiken. Vijftig tot honderd auto's per dag, geparkeerd aan weerszijden in de berm, was geen uitzondering. De politie wilde hier niet tegen optre den: ze hadden te weinig mensen en kenden het probleem geen hoge pri oriteit toe. Landbouwers die regelmatig van de parallelweg gebruik moeten maken, kunnen een zogenaamde key-card aanvragen om de slagbomen te ope nen. Aan 23 bedrijven zijn er tot nu toe 34 uitgereikt. Daaruit conclu deert de provincie dat langzaam ver keer maar mondjesmaat van de parallelweg gebruikt maakt. Ver moedelijk gemiddeld tien voertui gen per dag, in zaai- en oogstperio- den oplopend tot tussen 20 en 30. Van de hoofdrijbaan maken dage lijks 2500 voertuigen gebruik, in juli zelfs 3000 a 4000. Vastgesteld is, dat de slagboomin stallaties kwetsbaar zijn. Het mecha nisme is gevoelig voor wind, zout en vocht, wat nogal eens tot storingen leidt. En dat is voor sommige weg gebruikers weer aanleiding om de bomen los te schroeven of, erger nog, te verbuigen of af te rijden. In de drie jaar dat de slagbomen er staan, heeft de kantonnier ongeveer 35 werkdagen besteed aan onder houd en reparatie ervan. Daarnaast zijn er zo'n 60.000 gulden aan kos ten voor gemaakt, waarvan onge veer 20% op vernielers is verhaald. Omdat storingen veelal bij slecht weer optreden, zou bij wijze van proef de slagboominstallatie in de periode I oktober-1 april buiten werking gesteld kunnen worden. Dat zou kostenbesparend werken. Bij Omroep Zeeland valt zondag morgen om drie over tien dhr. Van Gils uit Tholen te beluisteren in het programma 'Die's nog van voor d'n oorlog'. Daarin praat Adrie van Oor schot met tijdgenoten. In de Zeeuw se Tijdmachine, maandagmorgen om vijf over tien, gaat het onder meer over de inundatie van Tholen. De Zeeuwse Tijdmachine is een cul tuur-historisch programma van Tiny Polderman, Peter Sijnke en John van Waes. Overigens wil de provincie de helft van de kosten uit de post natuurbe scherming gaan betalen, omdat de maatregelen ten gunste van de natuur genomen zijn. In plaats van de slagbomen zou aan de Thoolse kant van de Oesterdam een verrijd baar poorthek een mogelijke oplos sing zijn. Een hek dat uitsluitend met een key-card geopend kan wor den. Het autoverkeer vanaf die kant zou er afdoende mee geweerd wor den, maar de voorziening kost al gauw 25.000 gulden, aldus het rap port. Gedeputeerde staten hebben de stuurgroep Oosterschelde eveneens gevraagd bij rijkswaterstaat aan te dringen op het instellen van een vaarverbod voo snelle motorboten in het Tholensche Gat, tussen de zeedijk en de Bergsediepsluis. Daar ligt een strandje wat 's zomers druk bezocht wordt. B.V. Bureau Remmerswaal gaat op het grasveld aan de Molendijk/ Haven in St. Maartensdijk een nieuw kantoor bouwen. Daar wor den alle activiteiten volgend jaar geconcentreerd, waardoor het kan toor aan de Markt in Tholen wordt gesloten. Dat pand wordt verkocht, evenals het pand aan de Markt in St. Maartensdijk, waar de hoofdvesti ging zit. "We groeien uit ons jasje", zegt kantoorleider P. Maas. "Er moet per soneel bij en dat kan niet meer. In St. Maartensdijk hebben we nu 6 men sen en in Tholen 2 en dat moeten er 10 worden in één vestiging. Organi satorisch werkt het gemakkelijker om alles bij elkaar te hebben, zeker omdat we ook een nieuw computer systeem krijgen. De concentratie van de klanten zit in St. Maartens dijk en de groei komt van het mid den- en kleinbedrijf, o.a. de indus trieterreinen." Maas hoorde via via dat burgemees ter Van der Munnik het wel leuk zou vinden wanneer het grasveld tegen over Beter Wonen, naast de benzi nepompen van garage Maat, bij de ingang van St. Maartensdijk bebouwd zou worden met een kan toor. "Wij vinden het ook een mooie plaats en daarom is architect Tom Moerland aan de slag gegaan om een accountantskantoor te ontwer pen in twee bouwlagen. In 1995 hopen we de plannen te verwezenlij ken." Voor de bouw moet een artikel 19 procedure gevoerd worden omdat het bestemmingsplan gewij zigd dient te worden. Remmerswaal zit met de twee pan den aan de Markt in Tholen en de Markt in St. Maartensdijk niet in haar maag. "Van meerdere kanten is er al belangstelling getoond", zegt Maas. t.o. Jac Hermans en naast Quist Schoenen Meubels in de meest uiteenlopende kleuren, beschilderde flessen, bloempotten, grote eieren, andere kleine voorwerpen, sjaals en andere stoffen. Ze liggen en staan fraai uit gestald in de loods aan de Stations straat, vlakbij de haven. Ook oude werktuigen zijn er te zien. "Mijn ouders zijn altijd grote verzamelaars geweest op het gebied van handen arbeid. Dat heb je als kind meege kregen", vertelt mevrouw Mosmahs. Op donderdag, vrijdag en zaterdag (tussen elf en vijf uur) kunnen men sen bij haar terecht. De uitgestalde spullen zijn te koop, maar dienen tegelijkertijd als voorbeeld. Want mevrouw Mosmans beschildert in opdracht allerhande zaken. Doet dat ook bij mensen thuis, bijvoorbeeld op muren. En geeft eveneens advie zen. "Met meubelen heb ik zoiets van: ik wil iets wat bijna niemand heeft", zegt de creatieve Thoolse. Hoe ze schildert, laat ze bepalen door haar omgeving. "Ik luister goed naar reacties. Eerst was mijn werk heel druk, maar nu is dat een stuk rustiger geworden." Als het over het beschil deren van voorwerpen gaat, spreekt mevrouw Mosmans van een rage. "Zijdeschilderen is dat ook een jaar of acht geweest." Een rage is van voorbijgaande aard. "Daarom kijk ik nu al wat er hierna komt." De in Dordrecht geboren Thoolse, die ook in Veere en in Brabant heeft gewoond, is ingenomen met de plaats van haar studio. "Ik ben een watermens, geen bosmens. De waterkant brengt rust mee. En met de aanwezigheid van eb en vloed is dit één van de mooiere plekjes van Nederland." De mensen die komen, zijn dan ook meteen in de stemming. Hoewel de meeste van dit soort zaken in het midden van het land geconcentreerd zijn, vindt mevrouw Mosmans dat ze best centraal zit. "Brabant, Zuid-Holland en zelfs België, je bent er zo." Uit het dorp zelf heeft ze ook al leu ke reacties gehad. "De mensen vin den het leuk dat er iets in de loods komt." Mevrouw Mosmans zegt in Sint-Philipsland het gevoel te heb ben dat ze de deur open kan laten staan. "Het voordeel van zo'n dorp is, dat iedereen iedereen in de gaten houdt. Dat is best een prettige gedachte." Christine (links) en Dianne brengen een toast uit op de opening van Christianne juweliers en diamantairs. Met een druk bezochte receptie is donderdagavond juwelier Chris tianne aan de Botermarkt in Tho len geopend. Collega-onderne mers uit Tholen, zakenrelaties, familie en kennissen kwamen de zusters Christine Damveld- Leijdekkers en Dianne Leijdek- kers feliciteren met hun nieuwe aanwinst. Ze hebben namelijk al een zaak aan de Grote Markt in Bergen op Zoom, die gehand haafd blijft. In Tholen namen ze het bedrijf over van Mireille Geluk-Haentjes Dekker, die zich voortaan aan haar gezin en het landbouwbedrijf van haar man wijdt. Na de uitverkoop van het - --w HNp I oude assortiment is het interieur aangepast, zodat Christianne fris begint. De juwelierszaak biedt een grote keus gouden en zilveren sie raden, horloges, stijlklokkcn en verlovingsringen. Bart-Jan Moerland met de door hem ontworpen theaterstoel. Molenstraat 15, St.-Maartensdijk n tel. 01666-4041 01640-41497 n vrijdag en zaterdag geopend 1 De vLL i tzJEEUWEU LIJSTENMAKER 'itzjlJSTWERK v°of h*' eiland Tholen Advertentie I.M. De vrijwilligers die de uitleenposten van de openbare bibliotheek in Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse en Oud-Vossemeer bemannen, trof fen elkaar vrijdag bij de chinees in Scherpenisse. Het bibliotheekbe- stuur bood hen een etentje aan. En er was een verrassing voorde 79-jarige mevrouw E.J. Leune uit Stavenisse, die al meer dan veertig jaar als vrij willigster werkzaam is in de biblio theek in haar woonplaats. Voorzitter mevrouw Boelhouwers-Stigter overhandigde haar als dank een sie raad en bloemen. Zij keek terug op het werk van mevrouw Leune de afgelopen periode in de bibliotheek, die is voortgekomen uit de meisjes vereniging Ora et Labora. "U moet nog maar niet stoppen", zei mevrouw Boelhouwers. Het bibliotheekbestuur koos voor deze opzet, opdat de vrijwilligers van de verschillende uitleenposten ook elkaar eens konden ontmoeten. Andere jaren kiest men voor een nieuwjaarsbijeenkomst, of de bestuursleden gaan zelf de uitleen posten langs. Mevrouw Boelhou wers bedankte de vrijwilligers, die de basis vormen van de uitleenpos ten, voor hun inzet. Vetsmelterij Van Wijk Hulshorst b.v. uit Nunspeet zal binnen enkele maanden beginnen met de bouw van de smelterij op het industrieterrein van Sint-Maartensdijk. Daar is aan de Nijverheids weg l hectare grond gereserveerd. Tegen de komst van het bedrijf, dat frituurvetten gaat smelten uit cafetaria's, restaurants en de voedingsmiddelindustrie zijn door onwonenden bezwaren inge diend. Ze vrezen voor stankoverlast en vetaanslag. Op grond van de wet milieubeheer diende Van Wijk een aanvraag in bij de provincie voor een afvalstoffen- vergunning. Daarin wordt onder meer bepaald welke voorzieningen hij moet treffen om de uitstoot van stank te beperken. Het bedrijf moet afzuiginstallaties aanbrengen voor de smeltbak en de wasstraat. In de afzuigkap moeten de filters regel matig schoongemaakt worden. Directeur T. van Wijk zegt dat het voor hem geen enkel probleem is om te voldoen aan de voorwaarden die de provincie aan de smelterij stelt. "Het klopt allemaal als een bus. We zitten niet op problemen te wachten. Van Wijk heeft zijn oog op Tholen laten vallen vanwege de gunstige ligging ten opzichte van onder meer België. Dat geldt zowel de aanvoer als de afzet van vet, zegt hij. In Sint-Maartensdijk is straks plaats voor 10 tot 12 personeelsleden. Van Wijk heeft werk voor chauffeurs, kantoor-en handelspersoneel. De huidige vetsmelterij is gevestigd in Dronten. Of Van Wijk zelf deze kant op zal komen, weet de directeur nog niet. Zoekt u iets bijzonders voor uw baby? Wij hebben een exclusief assortiment o.a. de merken Herlag, Martinelli, Koelstra, Stockton Wood, alsmede een unieke collectie handbeschilderd keramiek voor de babykamer De indicatiecommissie beoordeelt de aanvragen voor bejaardenoorden, verpleegtehuizen en ook voor woon zorgcentra zoals Elenahof in Stave nisse. Aangezien dat pas eind vorig jaar zijn deuren opende, zijn de cij fers niet meegenomen in het jaarver slag. De wachtlijsten voor Ten Anker in Tholen en de Schutse in Sint-Anna- land geven niet hetzelfde beeld. De Schutse had aan het begin van dit jaar een wachtlijst van 11 personen. Begin 1993 stonden er nog 25 op en het jaar daarvoor zestien. In het algemeen een dalende lijn. Ten Anker krijgt het echter steeds druk ker. Het aantal wachtenden is hier opgelopen van 13 in 1991 tot 19 in het jaar daarop en 21 begin 1994. Dat is een toename van ruim zestig procent. De 206 aanvragen van dit jaar wer den voor het merendeel gedaan voor verzorging. Daarna verpleging en het substitutieproject (verpleging binnen de verzorgingshuizen Sint- Maartenshof en de Schutse). Op Tholen en Sint-Philipsland werd vier keer een aanvraag voor een aan leunwoning ingediend. Er vragen drie keer zoveel vrouwen als man nen een plaats aan. De meesten zijn tussen de 80 en 89 jaar oud en wonen nog op zichzelf. De vraag naar aanleunwoningen en verple ging is in de afgelopen drie jaar niet gestegen. De behoefte aan een plaats in een verzorgingstehuis echter wel. Ook de vraag naar tijdelijke opna- xme, bijvoorbeeld bij een ziekte of herstelperiode, groeit. In totaal kreeg de indicatiecommis sie vorig jaar 198 Thoolse en 22 Sint-Philipslandse aanvragen voor zowel permanente als tijdelijke zorg binnen. Uiteindelijk nam de com missie er respectievelijk 183 en 18 in behandeling. De rest werd terug getrokken of kwam door bijvoor beeld overlijden te vervallen. Op Tholen werden er 44 aanvragen afgewezen en op Sint-Philipsland 3. Daarmee heeft Tholen het hoogste afwijzingspercentage van de regio en Sint-Philipsland het laagste. Uit eindelijk kregen 138 mensen in bei de gemeenten een positief advies. De wachttijd tussen het advies en de opname bedroeg gemiddeld niet meer dan 3,5 maand. De indicatie commissie zegt dat de sluiting van een aantal verzorgingstehuizen waaronder Sint-Maartenshof nog niet heeft geleid tot extra druk op de wachtlijsten van andere tehuizen. Advertentie I.M. is- Anne Marie Mosmans houdt zich in haar werkplaats bezig met decoratieve verftechnieken. Hij pakt de handvatten beet, trekt ze naar elkaar toe en staat dan klaar als met een instrumenten koffer in de hand. Maar het is een stoel. Door Bart-Jan Moerland (19) uit Tholen zelf ontworpen en gemaakt. Van golfkarton. De eer stejaars student bouwkunde aan de Technische Universiteit te Eindhoven won er de tweede prijs mee tijdens een projectweek op school. "De opdracht was om, van golf karton, een theaterstoel te ontwer pen die makkelijk was mee te nemen. De maximale grondopper- vlakte mocht 55 cm1 zijn", vertelt Bart-Jan. "Ik dacht meteen aan een vouwstoel en bleek daarmee de enige te zijn. Hoewel sommigen wel een demontabele stoel maak ten." De studenten werkten in groepen, na een inleiding over ontwerpen en bedenken. Van de ideeën werden schetsen gemaakt en schaalmodellen. De beste drie van elke groep werden, op ware grootte, van 5 millimeter dik kar ton gemaakt. Zo kwamen er 45 stoelen, waarvan de vier beste een prijs kregen. Bart-Jan liet zich leiden door het gegeven dat je in een theaterstoel makkelijk moet kunnen zitten. Daarom is deze wat lager dan een normale stoel. "Het vouwen was het moeilijkst; je moet ruimte laten in verband met het onder ling bewegen van de scharnieren de delen", legt hij uit. Dat verbin dend werken van de onderdelen was een pluspunt bij de beoorde ling. Dat er nog enkele dingen ver- lijmd waren, een minpunt. Dat je er makkelijk op kunt zitten, demonstreert de student graag. Hij heeft plezier beleefd aan de opdracht, zoals hij de praktische kant van de opleiding toch al meer waardeert dan de theoretische. "Met vormgeving zal hij goed zijn brood kunnen verdienen. Ik roep al jaren dat hij talent heeft", zegt Bart-Jans vader. De jonge Thole naar, wiens bedoeling het is om architectuur te gaan doen, hield een boekenbon over aan zijn geslaagde ontwerp.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3