Vosmeer klopt Oudemolen Reserves WHS en Tholen verliezen 'Succes kun je afdwingen' w Noad 2 troeft SPS 2 af Punt Batho 3 V= SC Stavenisse is niet opgewassen tegen '84 Veel treffers bij Emergo 1 SPS verspeelt het eerste punt Donderdag 13 oktober 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Voetbal programma Voetbal uitslagen Oefenvoetbal Bekerwinst junioren Thol.Boys Zaalvoetbal Zaalvoetbal Debuut Tesc monsterscore "MEULVLIET" THOLEN Alleen Vosmeer heeft zich van de streekelftallen geplaatst voor de volgende ronde om de Brabantse voet balbeker. Het team won op de valreep met 3-2 van Oude molen. Stavenisse had het moeilijk tegen ZPR, kwam desondanks aan de leiding maar verloor uiteindelijk met 1 -3. Smerdiek 2 werd gedeklasseerd door de reserves van Kogelvangers, 0-7. Vosmeer wint in slotfase Bekervoetbal Stavenisse onder druk Koersbal ouderen WHS 2 laatste in reserve tweede klasse Het reserveteam van WHS heeft in zes competitieduels slechts twee punten veroverd. Door dit mager resultaat zijn de St.Annalanders momenteel hekkesluiter in de tweede klas reserve. Ook Tholense Boys 2 staat in de onderste regionen. Het gepromoveerde team van trainer Kees de Lang kende een goede competitiestart, maar heeft nu twee duels op rij verloren. WHS 2 scoort niet Thol.Boys 2 krijgt klop Korfbal Knvb - voetbal Afdelingsvoetbal Duivenliefhebber Jan Walpot steekt zijn drang om te presteren niet onder stoelen of banken. "Qua tijd die je er in steekt en qua stress is de duivensport te vergelijken met topsport," vindt de Sint-Philipslander, die de mara thon van Zeeland voor de overnacht-fond heeft gewon nen. "Het behalen van succes heb je niet in de hand, maar je kunt het afdwingen." Prijzen Erik Kopwind Zaterdag 15 oktober uur Thol.Boys-AZVV(Roeland) 14.30 Bruse B.-WHS(Gabriels) 14.30 Noad-Kruiningen(dFijter) 14.30 Zaamslag-Smerdiek(dBoer) 14.30 Yerseke 2-WHS 2(Bakker) 14.30 Good Luck 2-Thol.Boys 2(Melis) 14.30 WHS 3-Veere 2 14.30 Wemeldinge-SPS 14.30 Advendo-Stavenisse(Rijnders) 14.30 Neo 2-SPS 2(Schenkels) 12.30 WC 2-Thol.Boys 3(Kamp) 14.30 Noad 2-VHC 2(Martens) 12.30 Smerdiek 3-ZPR 2(dRond) 14.30 WHS 4-Thol.Boys 4(Bosters) 15.00 WHS 5-Dinteloord 4(Hachmer) 12.30 Thol.Boys 5-VVC 3(vAst) 12.30 Vrederust 3-Stavenisse 2(dRond) 15.00 Stavenisse 3-Noad 3(vOeveren) 14.30 SPS 3-DVO 5(Nuijtemans) 14.30 Zondag 16 oktober uur Vosmeer-NVS(Gijsman) 14.30 NSV 2-Vosmeer 2(Severijnen) 12.00 Vosmeer 3-Steenbergen 4(vdTak) 11.00 Schijf 2-Vosmeer 4 13.00 Val Aan 2-Vosmeer 5 10.00 Tweede kl. res. KNVB: WHS 2-Wilhel- mina 2 0-2, Thol.Boys 2-Kloetinge 2. 0- 5 Derde kl. res.: Dinteloord 2-WHS 3 4-0. Afdeling eerste kl.: Duiveland-SPS 0-0. Vierde kl. res.: Vosmeer 4-FC Bergen 4 4-0, Vosmeer 5-Steenbergen 7 I -2. Beker: Vosmeer-Oudemolen 3-2, Stave- nisse-ZPR 1-3, Smerdiek 2-Kogelvan- gers 2 0-7. Oefenvoetbal: Tholense Boys-VVC 5- 0, Noad 2-SPS 2 5-2, SPS 3-WHS 4 4-4. Jeugd: Vosmeer C-Steenbergen (beker) 1-5, Lepelstraatse Boys-SPS C (beker) 1- 3, Tholense Boys A-VVC (beker) 3-1. Uitslag 4-tegen-4 toernooi bij Vosmeer. Poule 1:1. Moe E3 en WHS E3 5 p., 3. Vosmeer E2 en WW E2 4 p., 5. Vivoo E2 2 p. Poule 2: ISVC E2 6 p„ 2. Meto E2 5 p., 3. Kruisland El 4 p., 4. Divo El 3 p. en 5. NVS E2 2 p. De beste twee van elke poule gaan naa de volgende ronde. De A-junioren van Tholense Boys boek ten zaterdag in de tweede bekerronde een 3-1 overwinning op WC. De Tholena- ren speelden een wisselvallige wedstrijd. Na 22 minten was de eerste kans meteen raak, Michael de Jong scoorde beheerst 1-0. Drie minuten voor de rust werd het 1 -1na Thools balverlies op het midden veld. De geel-zwarten begonnen sterk aan de tweede helft, en in de 51-ste minuut scoorde Patrick Theunisse 2-1. Vervol gens gaf Tholen de wedstrijd uit handen. WC drong met veel lange ballen aan. Maar toen het in de 75-ste minuut vergat te verdedigen, strafte David Noom dat af: 3-1. Daarmee was de wedstrijd gespeeld. Zaterdag staat Tholense Boys in de klas se regionaal de uitwedstrijd tegen het Bredase Jeka te wachten. In een vriendschappelijk duel heeft het reserveteam van Noad '67 een ruime 5-2 overwinning behaald op SPS 2. Bij de St.Philipslanders ont brak Kees Verstrate wegens ziekte, waardoor Reini Reijngoudt op de laatste man positie ging spelen. Achter de spitsen speelde de van een blessure herstellende eerste-elftal- speler Hans Polderman. Na een goe de actie van de sterk spelende Johan Reijngoudt opende Ronald den Bra- ber voor Noad de score. Met een afstandsschot bracht Yke Verwijs de stand op 2-0. Na deze voortvarende start zakte Noad terug, waardoor SPS nog voor rust langszij kon komen. In de tweede helft maakte Cenny Reijngoudt plaats voor zijn zoon Denny. Noad startte weer offensief en kwam door een treffer van Ronald den Braber op voorsprong. SPS kwam er niet meer aan te pas en moest toezien hoe de spitsen van Noad de verdediging verschillende keren te snel af waren. Diverse keren werden de Sint-Philipslandse aanvallers echter teruggefloten wegens vermeend buitenspel. Op aangeven van Hans Polderman bracht Ronald den Braber met zijn derde treffer de stand op 4-2..Pol derman stond ook aan dé basis van het vijfde doelpunt van Noad, dat Marco van Herpen met een kopbal maakte. SPS kreeg nog een straf schop, maar die ging tegen de lat waardoor de stand 5-2 bleef. Voor de wedstrijd kreeg Noad nieu we shirts uitgereikt van autobedrijf C. Verwijs. Batho 3 speelde het afgelopen weekein de tegen Treffers 2 uit Rijsbergen. Beide ploegen bleken aan elkaar gewaagd, het werd 4-4. De AI -jeugd van de Thoolse badminton club verloor in een spannende wedstrijd, met veel driesetters, met 0-8 van Gilze. Voor de bedrijvencompetitie in Meul- vliet zijn dinsdagavond twee wedstrijden afgewerkt in de B-poule. Het fel aanval lende Tesc (voorheen Lievensberg, dat in de Oud-Vossemeerse ondernemer een nieuwe sponsor vond) had tegen Delta Nutsbedrijven bij de rust al een 0-6 voor sprong opgebouwd. Delta Nutsbedrijven kon daar ook in de tweede helft weinig tegenin brengen, zodat het duel in 1-12 eindigde. De wedstrijd tussen Dorpsherberg en Sterke Duvel kende een 2-3 ruststand. Hoewel Dorpsherberg probeerde terug te komen, gaf de tegenstander geen krimp en won met 3-8. In de Meulvlietcompetitie stond zondag een inhaalwedstrijd voor de B-poule op het programma. Het werd een matige partij, waarin Pinocchio met de rust al een 2-5 voorsprong had genomen op de Callela's. Uiteindelijk werd het 7-13 voor de Tholenaren, die na afloop in het nieuw werden gestoken door hun spon sors BJC Tools en autobedrijf Adrie van Burgh. John Vroegop kopt de bal richting het doel van Oudemolen. Links kijkt Vosmeer-aanvoerder Bas Quist toe. In de KNVB-competitie trad Meul- vliet/Verhoeven maandag aan tegen Wezenbeek, dat vorig seizoen vocht tegen degradatie. Meulvliet bleek al snel de betere ploeg, met snelle combinaties en sterke individuele acties van Jan Min- heere en Lars Tazelaar. Met de rust stond het dan ook al 5-2, een voorsprong die in de tweede helft verder werd uitgebouwd naar 8-2. Irritatie over beslissingen van de scheidsrechter leidde tot concentratie verlies aan Thoolse kant in de slotfase, waardoor Wezenbeek drie keer kon sco ren: 8-5. Voor Meulvliet scoorden Lars Tazelaar (3x), Frans Hagenbeek en Jan Minheere (elk 2x) en Durmus Celik. Volgende week maandag om 20.55 uur neemt Meulvliet het thuis op tegen de koploper. Meulvliet 2 heeft medekoploper Kanne- buis/De Pin 2 verslagen met 6-7. Een knappe overwinning, ook al omdat Meulvliet gehandicapt was doordat Mario v.d. Akker noch Jacky Franke konden keepen. Omdat ook invaller doelman Luuk van Vossen nog gebles seerd is, stond Peter Franke in het doel. Deze werd meteen gemist als veldspeler. Vooral door sterk spel van Alex v.d. Reest en Bas Verduit wist Meulvliet niettemin tot 2-5 uit te lopen. Maar na de rust bleken de krachten verspeeld, De Pin kwam terug en nam zelfs een 6-5 voorsprong. Marius van Houdt en A.P. v.d. Belt gaven Meulvliet vervolgens een impuls. En kort voor tijd tekende Van de Reest de winnende treffer aan. In Oud-Vossemeer zag het er lange tijd niet naar uit dat Vosmeer verder zou bekeren. Pas in de laatste vijf minuten van het duel werd Oudemo len op de knieën gedwongen. De 3-2 overwinning is een opsteker voor het team van Roger Withagen, dat in de competitie nog op de eerste winst wacht. Vooral in de eerste helft was Vosmeer de betere ploeg. Het was meer in balbezit en verscheen vaak op de helft van de tegenstander. Maar goede scoringskansen leverde dat nauwelijks op. Toch namen de oranje-zwarten na een half uur de leiding. Aanvoerder Bas Quist kopte een voorzet van Marco Hendrikse in het doel. Op slag van rust profiteer de Oudemolen van een verdedi- gingsfout. Een aanvaller speelde Johan de Koning de bal door de benen en ging ongehinderd op het doel af. Keeper Gerwin Hoek was kansloos (1-1). Al na enkele minuten in de tweede helft nam Oudemolen de leiding, opnieuw na een fout in de Vosmeer defensie. De Brabanders, die na de degradatie zonder puntverlies bovenaan staan in de tweede klasse, bleven domineren. Hun doelgerichte acties waren veel gevaarlijker dan die van de thuisclub, maar Gerwin Hoek voorkwam een grotere voor sprong. Halverwege de tweede helft leek het pleit beslecht. Een aanvaller van Oudemolen rukte ongehinderd van net over de middellijn op naar het doel, zette keeper Hoek op het verkeerde been en schoot van twee meter afstand. De scheidsrechter had zich al omgedraaid om naar het midden te lopen, maar de niet te missen bal ketste tegen de lat. In de rebound schoot een andere aanvaller hoog over. Voor het laatste kwartier kwam bij Vosmeer Rien Tholenaar in het veld voor Tim van Mierlo. De thuisploeg leek niet in staat om de achterstand om te buigen, maar vijf minuten voor het einde werd het toch nog gelijk. Marco Hendrikse scoorde op aangeven van Wil Kostermans. Een minuut later bracht John Vroegop de ommekeer. De hardwerkende aan valler kon alleen doorgaan, omspeelde de keeper en deponeerde de bal in het net. De Oudemolen- grensrechter vlagde voor buitenspel, maar de arbiter wuifde dat weg en kwam na overleg met de man niet op die beslissing terug. Het is vier jaar geleden dat Vosmeer de derde ronde bereikte van het toernooi om de Toon Schröderbeker. Door een 1 -3 nederlaag tegen ZPR was het bekeravontuur van Stave nisse slechts van korte duur. De tegenstander uit Bergen op Zoom was duidelijk een maatje te groot voor de Thoolse afdelingsploeg. Voor rust domineerden de bezoe kers al. Het was verwonderlijk dat het tot de pauze 0-0 bleef. ZPR kreeg verschillende goede scorings kansen, terwijl Stavenisse niet voor gevaar kon zorgen. Dat Stavenisse Dré Hovermans (rechts) en een speler van Oudemolen snellen de bal. naar onder de druk lang stand hield, was vooral te danken aan de in goede vorm verkerende doelman Jaap de Vos. Na rust zat Stavenisse beter in de wedstrijd en kwam zelfs geheel tegen de verhouding in op voor sprong. Een diagonaal schot van Martin Potappel uit een korte corner verdween via een tegenstander in het doel. Tien minuten voor tijd maakte ZPR de verdiende gelijkma ker. Na een sierlijke duik op een sli ding van een Stavenissenaar legde de scheidsrechter de bal op de sti^. Jaap de Vos dook in de goede hoek, maar slaagde er net niet in om de strafschop te keren. Leen Lemson kreeg enkele minuten later een goe de kans om Stavenisse weer op voorsprong te brengen. Zijn poging om de doelman te omspelen misluk te echter. Vlak voor tijd scoorde ZPR 1-2, waarna Stavenisse genoodzaakt was om meer risico te nemen. Met een snelle uitval profi teerde ZPR van de verkregen ruimte en bepaalde de eindstand op I -3. Bij Stavenisse viel in de tweede helft de St.Annalander Johan Elenbaas in voor Hans Lindhout. De uitslag van de in Sint-Maar tensdijk gespeelde koersbalwed- strijd is als volgt: I. mevr. Dane/mevr. Van Mierlo 29 p., 2. mevr. Bolier/C. van Haaften 26 p., 3. mevr. Goode/A. van Splunter 24 p., 4. mevr. Free/A. Leemreijze 21 p., 5. mevr. Van Splunter/mevr. Hoven 16 p., 6. mevr. Wolse/mevr. Van Driel 12 p. Uitslag van de in Tholen gespeelde wedstrijd: 1. mevr. C. Praat/mevr. Y. Verkamman 26 p., 2. mevr. M. Schot/mevr. S. Hoven 23 p., 3. D. Schellinger/mevr. R. Nagtegaal 21 p., 4. A. Verkamman/P. Schot 16 p., 5. A. Leemreijze/H. Bal 14 p., 6. mevr. R. Burrows/J. Geuze 11 p. en 7. L. Soomers/mevr. F. Schellinger 4p. WHS 2 heeft met 0-2 verloren van Wilhelmina 2. De bezoekers speel den in de eerste helft veel agressie ver en kwamen na een half uur, door te laks en tam verdedigen van WHS, op voorsprong. Na de rust speelden de Sint-Annalanders feller. Ze bestookten het doel van de tegen stander voortdurend, maar door het ontbreken van scorend vermogen voorin bleven treffers ook nu uit. Tóch was Wilhelmina er rijp voor, want het had moeite de voor rust getoonde inzet te handhaven. In de slotfase werd het 0-2, een buiten- speldoelpunt wat de scheidsrechter liet doorgaan, aldus WHS. Kloetinge 2 5 -9 Good Luck 2 5 -5 Hoek 2 6 -9 Arnem 2 6 -5 Nivo Sp 2 5 -6 Thol B2 5 -4 Roda Boys 2 5 -6 Tricht 2 5 -4 Wilhelmina 2 5-6 Yerseke 2 5 -3 Seroos 2 6 -5 WHS 2 6 -2 Titelkandidaat Kloetinge 2 bleek zaterdag voor het reserveteam van Tholense Boys een maatje te groot. In de eerste helft konden de Thole naren nog redelijk tegenstand bie den, hoewel de bezoekers meer bal bezit hadden. Pas één minuut voor rust kwam Kloetinge tot scoren. Ook na rust startte Tholense Boys verdedigend met slechts één spits. Toen Kloetinge al snel de marge op twee treffers bracht, besloot trainer Kees de Lang meer risico te nemen. Stephan Zoeteweij werd in het veld gebracht voor Adriaan Moerland, waama Tholen met twee spitsen ging spelen. Kloetinge profiteerde van de ruimte die het kreeg en liep uit naar 0-3. De spelers van Tholen leken er niet meer in te geloven en In de korfbalwedstrijd tussen PKC 12 en het eerste team van Emergo vielen maar liefst 34 treffers. Het duel eindigde in een 17-17 gelijkspel. De Thoolse korf balvereniging ging voortvarend van start en pakte een 2-7 voorsprong. PKC gaf zich echter niet gewonnen en kwam nog voor rust op 9-8. In de tweede helft ging het duel gelijk op. Jan Duine was met zeven treffers de top scorer van Emergo. De andere Thoolse treffers werden gemaakt door Marco v.d. Hoek (5x), Dicky v.d. Linden (2x), Erwin Stapel (2x) en Jessica de Rijke. Het tweede team van Emergo verloor in Bergen op Zoom met 6-3 van Scheldevo- gels 6. Voor Emergo scoorden Jaco Rip en Patricia Pelgrim (2x). Emergo B verloor met 3-4 van Keep-Fit. Kristian van Heemskerk, Wesley Scho- kaert en Marianne Rombouts maakten de doelpunten voor de Thoolse korfbalver eniging. Het C-team kwam een dame tekort voor de wedstrijd tegen ELKV. Het duel werd met 3-1 verloren. De eni ge treffer voor Emergo werd gemaakt door Kevin Meyer. Het E-team won met 0-2 van Terheijden door doelpunten van Niels Uijtdewilligen en Carlo van Dienst. De F-jeugd van Emergo delfde, ondanks goed spel, met 2-1 het onderspit tegen Juliana uit Oud-Gastel. Programma za 15 okt.: DSO 2-Emergo 1, PCK 16-Emergo 2, Emergo F-Keep Fit 10.30 u. lieten de kopjes hangen. Hans de Korte werd in het veld gebracht voor Julian Roman. Tholense Boys, dat niets meer te verliezen had, ging nu met drie spitsen spelen. De extra aanvallers kwamen er niet aan te pas. Met uitvallen trof Kloetinge nog twee keer doel en bepaalde daarmee de eindstand op 0-5. In de vijfde competitiewedstrijd leed SPS zijn eerste puntverlies in de eerste klas van de Zeeuwse afde ling. Tegen middenmoter Duiveland bleef de voetbalcombinatie uit Poortvliet/Scherpenisse steken op 0- 0. Een terechte uitslag, want een overwinning zou onverdiend zijn geweest voor de Thoolse koploper. SPS, dat een week eerder tegen het hooggeklasseerde Mevo nog een sterke indruk achterliet, bakte er zaterdag niets van. Bijna elke pass miste zijn doel en van combinatie voetbal was nauwelijks sprake. In heel de wedstrijd kreeg het team van trainer Piet van Koulil slechts één uitgespeelde kans, die echter knullig werd verspeeld. Spits Peter Noordij- ke leek SPS al in de derde minuut op voorsprong te gaan brengen, toen hij alleen op de doelman afging. In plaats van zelf zijn kans te wagen, legde hij de bal breed op David Jop- pe. De bal stuiterde echter op, waar door Joppe hoog over het doel schoot. Het was één van de laatste acties van de SPS-spits. Na een kwartier viel hij geblesseerd uit en werd hij vervangen door Michel Lisseveld. SPS vreest dat Joppes oude knieblessure weer de kop opsteekt en dat hij, evenals vorig jaar, voor lange tijd is uitgescha keld. Na rust werd Erwin Bouman in het veld gebracht voor Erwin Feijtel. De Thoolse afdelingsploeg had meer balbezit, maar zorgde voor weinig dreiging. Duiveland verdedigde dan ook stug en toonde zich duidelijk tevreden met een puntendeling. In de slotfase van de wedstrijd ont snapte SPS ternauwernood aan de eerste nederlaag. De doelman was al gepasseerd, maar Johan Scheer- meijer wist de bal nog van de doel lijn te halen, waardoor het 0-0 bleef. Ondanks het eerste verliespunt blijft SPS koploper met maar twee tegen doelpunten in zes duels. Zaterdag staat het eerder afgelaste duel tegen en in Wemeldinge op het programma. SPS 5 4 10 9 9-2 Mevo 5 3 1 I 7 11-3 Meeuwen 5 3 1 I 7 15- 9 Wemeldinge 5 2 12 5 6-6 Nieuwdorp 6 2 1 3 5 11-11 Duiveland 5 2 12 5 9-10 Brouwershaven 5 2 12 5 9-12 Nieuwland 5 I 2 2 4 10-11 VCK 5 12 2 4 6-11 Heinkenszand 6 2 0 4 4 13-19 DFS 6 1 14 3 9-14 Het klassement voor de marathon werd opgemaakt over vier vluchten: St. Vincent, Barcelona, Dax en Sou- stons. Er hadden zich 147 liefheb bers, zowel zaterdag- als zondag vliegers, voor aangemeld. Voor de klassering telden alleen de aangewe zen duiven: één van de bovenste twee (getekende) van de poulelijst. Met een 22-ste plaats provinciaal van Soustons (2700 duiven), een 327-ste van Dax (3245 duiven), een eerste en vijfde provinciaal (tweede en 23-ste nationaal) van Barcelon (600 duiven) en een 113-de plaats van St.Vincent ging de eerste prijs naar J. Walpot en Zn. "Zevenhon derd gulden en een ereprijs", vertelt de Sint-Philipslander. Hij legt zich de laatste vijf jaar toe op de grote vluchten, waarbij de dui ven een nacht wegblijven. En boekt daar de nodige successen mee. Pro vinciaal heeft Walpot nu vijf jaar op rij de snelste duif: in 1990 op Per- pignan, 1991 en 1992 Pau, 1993 en 1994 Barcelona. "En de laatste telde voor de marathon niet mee, want dat was pas mijn zesde getekende." Walpot speelt het zogenaamde nest- spel. In tegenstelling tot het weduw schap - dat 95% van de liefhebbers verkiest - worden de doffers niet van de duivinnen gescheiden; de vogels vertrekken vanaf het nest voor een vlucht. Per seizoen kan een duif hoogstens twee a drie vluchten van duizend kilometer maken. "Vanaf een jaar of twee kunnen ze dat aan. Sterke duiven, indien goed behan deld, kunnen tot hun achtste of negende jaar meedoen. Maar zover komt het meestal niet, omdat je ze al eerder voor de kweek wil inzetten." "Het liefst speel ik met ploegjes van tien duiven. Géén probeerders, want je moet zoveel mogelijk prijzen zien te halen", aldus Walpot. En dat gaat hem goed af, getuige de resultaten in het afgelopen seizoen: San Sebas tian 7 van de 10 duiven in de prijzen, Marseille 8 van de 10 en Bordeaux 5 van de 10. De Sint-Philipslander zat bij de vlucht uit Soustons eerste in het rayon Zeeland-oost. Bij de fond club Flakkee-Brabant-Zeeland werd hij negende generaal. Deze vrien denclub telt 700 leden. Voor het derdejaar mag de Sint-Phi- lipslander naar Brussel om een internationale prijs in ontvangst te nemen. De vlucht uit Barcelona leverde hem de vijfde prijs interna tionaal op. "Dat is een bijzondere ervaring, er is een groots diner aan gekoppeld." Ook in Valkenburg - waar de landelijke prijzen van de fondvluchten meestal uitgereikt worden - is Walpot bijna jaarlijks van de partij. "Meestal ben ik er samen met m'n broer Bram uit Steenbergen. Andere liefhebbers van Sint-Philipsland of Tholen heb ik er nooit gezien." Voor de olym piade, in januari in Utrecht, is de Sint-Philipslander uitgenodigd om met zes duiven te komen. De prestatiedrang zit kennelijk in de familie, denkt Jan Walpot. "Mijn vader had dat ook, met fuiken brei en. Hij wist precies hoe ze gezet moesten worden en ving altijd wat." Walpot heeft zijn kooi voor het grootste deel opgebouwd met dui ven van liefhebbers uit het eigen dorp. Een duivin van J.C. Verwijs en een doffer van S.M. Quist staan aan de basis. "Het zijn de ouders van mijn eerste nationaal Perpignan. En de grootouders van zowel de eerste nationaal Pau als de tweede natio naal Barcelona." Laatstgenoemde duif heeft van Walpot een naam gekregen. "Erik, naar de discuswer per Erik de Bruin." Alle duiven die zich in de kijker spelen, krijgen een naam. "Dan weet je tenminste waar over je praat, want op den duur zijn het allemaal ringnummers." Zo is ook een duif vernoemd naar de schaatser Falco Zandstra. Elke dag voor hij gaat werken brengt Jan Walpot een uur door in zijn duivenhok. Ook 's avonds heeft hij er zijn werk aan. Overdag zorgt zijn vrouw Corry voor de vogels. En hun negenjarige zoon Sander wil ze ook weieens graag voeren. Hij heeft inmiddels een eigen duif. In de win ter houdt de Sint-Philipslander zo'n 145 duiven op het hok. Om de diertjes te leren zich beter te oriënteren, worden ze regelmatig alléén losgelaten. Bijvoorbeeld van af het einde van de Oesterdam, of in Wuustwezel. Ook hiervoor wordt Corry ingeschakeld. "En voor de vlucht uit Barcelona heb ik ze zelfs naar Doornik gebracht. 170 kilome ter hiervandaan." Jan Walpot kijkt terug op een geslaagd seizoen. Toch was het zwaar door de warmte en de vaak optredende noord-oostenwind. "Dat betekent kopwind, dan moeten de duiven harder werken. En ze vliegen ook lager, waarbij ze het risico lopen allerlei obstakels te ontmoe ten." Walpots duif die vorig jaar negentiende nationaal werd op de vlucht uit Barcelona, is bijvoorbeeld dit jaar van diezelfde vlucht niet teruggekeerd. Tegenwoordig zijn er zoveel wed- strijdvluchten, dat je niet meer op alle afstanden kunt uitblinken, vindt Walpot. "Dat is voor witte raven weggelegd." Specialisatie leidt ech ter tot resultaat, stelt hij uit eigen ervaring vast. De Sint-Philipslander is zeventien jaar lid van De Reisduif in zijn woonplaats, waarvan hij op dit moment secretaris is. In vereni gingsverband speelt hij voorname lijk mee voor het opleren van de jon ge duiven. Corry en Jan Walpot - met de duiven Pauline en Erik - en hun zoons Sander en Michel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 17