Natuur blijft heet hangijzer Politie betrapt duikinstructeur op visstroperij Keur van vragen op valreep stemming verkaveling Poortvliet Prima weer voor fruitplukkers Variatie Aanbesteding verkavelingswerk valt reuze mee Opknappen tennisbanen blijft taak van gemeente Waterschap Zeeuwse Eilanden Commissie kan niet alle onzekerheden wegnemen Ruilverkaveling Poortvliet Tentoonstelling kunsthandel Sterckenburg Donderdag 13 oktober 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Natuur en landbouw leven nog steeds op gespannen voet met elkaar. Dat bleek dinsdagavond weer eens op de voorlichtingsbijeenkomst over de ruilverkaveling Poort vliet in het Holland Huis te Scherpenisse waar het beleid van Staatsbosbeheer werd gehekeld. De gebieden die eigendom van deze natuurbeschermingsorganisatie zijn, worden volgens een aantal boeren slecht onderhouden. Bedrijvig Pijnpunt Vier Belgische duikers zijn op de dijk langs de Ooster- schelde bij Poortvliet aangehouden omdat ze geen ver gunning hadden of kreeften hadden meegenomen. Eén van hen was een instructeur. Van de groep Reimerswaal van de politie te water lagen de agenten 's nachts op de loer en verbaliseerden bij Strijenham eerst twee Belgi sche duikers die geen vergunning hadden. Met de stemming over de ruilverkaveling Poortvliet in zicht, blijven landbouwers (grondeigenaar of pachter) met vragen zitten die vlak voor de gang naar de stembus niet beantwoord kunnen worden. Grondverontreiniging Oneerlijk Drainagebedrijf Scheepers uit Oud Gastel was dinsdag de laagste inschrijver bij de aanbesteding van landinrich- tingswerken in de ruilverkavelingsblokken Stavenisse, St. Annaland en St. Philipsland. De offerte van 575.000 gulden, exclusief btw, bleek gunstig. "Er is blijkbaar behoefte aan werk", concludeerde een woordvoerder van de landinrichtingsdienst. Huurprijs korjbalveld wordt in toekomst aangepast Weihoek Niet de verenigingen, maar de gemeente neemt het opknappen van de tennisbanen op zich en betaalt dat ook. Daarover is in een gesprek overeenstemming bereikt tus sen beide partijen. De geplande jaarlijkse vergoeding van 500 gulden voor de opknapbeurt aan de tennisclubs komt te vervallen. Korfbal Zwembad Voorzitter M.D. Geuze (Jinks) en A.G.M. Sauter van de landinrichtingscommissie Poortvliet bekijken met span ning de uitslagen van de water schapsverkiezingen. M. van der Jagt kaartte de kwestie aan. Hij stelde dat het beheer van Staatsbosbeheer bar en boos is en vroeg of de landinrichtingscommis sie Poortvliet een vinger in de pap heeft in het beleid van deze organi satie. Voorzitter M.D. Geuze van de commissie viel Van der Jagt bij: "Er wordt geen best beheer gevoerd. Vooral het beheer van dijken is een punt van zorg, maar we zullen over leg plegen." Vice-voorzitter H.C. van der Maas van de ZMO haakte hier op in. Hij lichtte toe dat er tussen de land bouworganisaties en het provinciaal bestuur een afspraak is gemaakt om de onvrede te bespreken in de com missie nabuurschap (waarin boeren en natuurbeschermers overleg ple gen en afspraken maken). "We gaan Kunstbemiddeling Sterckenburg uit Zierikzee houdt van tien tot en mei 29 oktober een najaarstentoonstel ling in de zaak aan de Oude Haven. Sterckenburg, dat figuratieve kunst uit de periode 1870 tot 1950 ver koopt, is naar eigen zeggen de enige professionele kunsthandel van hoog niveau in Zeeland die niet gebonden is aan bepaalde schilders. Volgens Sterckenburg zijn er wel galeries, maar die houden zich voornamelijk bezig met moderne kunst en zijn gebonden aan een aantal vaste kun stenaars. De Zierikzeese kunstbe- middelaar handelt voornamelijk in Nederlandse en Belgische kunst. Op de tentoonstelling van Stercken burg, hangen ondermeer werken van G.J. Delfgaauw, B.C. Noltee, een havengezicht van Evert Moll en een poezenschilderij van Cornelis Raap horst. De tentoonstelling is op werk dagen van half twee tot half zes, zaterdag van tien tot vijf en zondag van één tot vijf uur geopend. dit weer eens opnieuw oppoken. Er moet meer preventief gewerkt wor den. En als er schade is, dienen we een schadeclaim in." Van der Maas zei dat de 'grootste frustratie' voor komt in gebieden waar landbouw en natuur aan elkaar grenzen. Van der Jagt wilde ook weten hoe het stond met de mogelijke aanwij zing van dijken tot zogenaamde bloemdijken. ZMO-bestuurder J.L. van Gorsel legde uit dat deze inder daad zijn opgevoerd in het plan bui tengebied Tholen. Door het afslui ten van een overeenkomst met de beheerder is er volgens Van Gorsel heel goed mee te leven. Als voor beeld noemde hij het convenant dat op Noord-Beveland is opgesteld en waarin bepalingen zijn opgenomen wat wel en niet mag. "We hebben voorgesteld dat ook op Tholen toe te passen. Dat betekent onder meer dat bedrijven die daar in de buurt liggen hun activiteiten kunnen blijven voortzetten." Over de rol van Staatsbosbeheer in het natuurontwikkelingsgebied in de Scherpenissepolder bestond ondui delijkheid. D. Bevelander was bang dat de de waterschapslasten voor rekening van de landbouwers zullen komen. L. Begthel van het water schap Tholen antwoordde echter dat Staatsbosbeheer niet alleen water schapslasten gaat betalen maar ook ruilverkavelingslasten. Het afstoten van alle landbouw grond in de Klaas van Steelandpol der voor natuur, blijft een heet hang ijzer. Ook nu keerden verschillende landbouwers en grondeigenaren zich tegen dit plan van de provincie. Mevrouw J.C.P. Tazelaar uit Sint- Maartensdijk begon er als eerste over:"Het is de beste grond die er is. Het is heel jammer dat we die grond laten bebossen. Er zijn nog gronden genoeg waar dit wel kan." Ze stelde dat natuur veel weg heeft van rec- reatie:"Maar wat heb je eraan als je er niet in mag komen?" Geuze legde uit dat de commissie helemaal niet gelukkig is met de aanwijzing door de provincie van de Klaas van Stee landpolder als toekomstig natuurge bied. "Het is een pijnpunt. Maar als er geen gelijkwaardige grond voor beschikbaar komt, dan blijft het als landbouwgrond liggen." C.M. Heyboer die vlakbij de coupu re van het poldertje woont, inter rumpeerde: "De grond uit de Klaas van Steelandpolder moet gecompen seerd worden met gelijkwaardige grond. Maar er is nergens in het hele blok Poortvliet zulke grond te vin den!" Mevr. Tazelaar vond dat er wel een strookje aan de rand afgestaan kon worden. "Maar we moeten de grond niet allemaal cadeau geven." Geuze stelde nogmaals dat de grond landbouwgrond blijft wanneer schattingen uitwijzen dat er geen vergelijkbare grond voorhanden is. "Als commissie hebben wij bezwa ren ingediend bij de provincie tegen dit plan, maar het heeft niet gebaat." Ook volgens Van der Maas is het plan op dit punt niet meer te wijzi gen. Er bleken nog twee duikers onder van beiden vis bij zich te hebben. Een gedeelte van de Kruytenburgsedijk wordt de grens tussen het natuurontwikkelingsgebied in de Scherpenissepolder en de landbouw in de Poortvlietpolder. Het huisje staat aan de Schoondorpseweg. Als de streek op 27 oktober vóór stemt, kan iedereen met zijn wensen terecht bij de landinrichtingscom missie die zal proberen daar zoveel mogelijk rekening mee te houden. Want het motto van de ruilverkave ling is dat de landbouw erop vooruit moet gaan. "Hier ligt een enorme kans voor de streek," zei voorzitter M.D. Geuze van de landinrichtings commissie,"Poortvliet kan niet ach terblijven." Tijdens de laatste voorlichtingsbij eenkomst dinsdagavond in het Hol land Huis te Scherpenisse bleek onder de ongeveer dertig stemge rechtigden uit het blok Poortvliet nog wat onzekerheid te bestaan over de begroting van ruim 5.6 miljoen gulden; over de toedeling van gron den; over uitruil van percelen in een aangrenzend blok; over de invloed van de natuurgebieden en over de compensatie van gronden met een hoge kwaliteit. De landinrichtingscommissie Poort vliet en de ambtenaren van de land- inrichtingsdienst kregen op de val reep nog een keur aan vragen te ver werken. Zo was mevrouw J.C.P. Tazelaar uit Sint-Maartensdijk bang voor over schrijding van de begroting. "Meest al wordt het duurder dan is aangeno men. Stel je voor dat het 1 miljoen hoger uitvalt, dan moeten de eigena ren dit betalen. Wie is er verant woordelijk voor overschrijding? Toch niet de eigenaren?" Volgens P.W.M. Roks van de land- inrichtingsdienst is het aan de com missie om de kosten te bewaken. "Als er een overschrijding plaats vindt van 10 tot 15 procent dan zul len betrokken partijen -de streek, de gemeente en het waterschap- opnieuw rond de tafel moeten gaan zitten om zich af te vragen of zij dit er voor over hebben." Volgens Roks zal de commissie de bestedingen in de verkaveling goed bekijken omdat de grondeigenaren er tenslotte voor betalen (21 gulden per hectare per jaar). Geuze merkte op dat er 'enige rek' in de begroting zit. Dat werd beaamd door H.C. van der Maas, vice-voor- zitter van de ZMO die de avond voorzat: "De laatste 20 tot 30 jaar hebben zich geen bijzondere over schrijdingen voorgedaan." D. Bevelander wilde weten of een huiskavel tegen de wil van de eige naar uitgeruild kan worden. Volgens Roks zou dit 'met de landinrich tingswet in de hand' wel mogelijk zijn maar het kan alleen als de eige naar er iets vérgelijkbaars voor terug krijgt. "Het principe is minstens het zelfde of beter. Het belang van huis kavels is groot. In 95 procent blijven ze liggen." Geuze zei weinig problemen te voorzien met uitruil van huiskavels maar Bevelander bleek over twee percelen te beschikken waar gebou wen op staan. Hij werd aangeraden zijn wensen kenbaar te maken bij de commissie tijdens de wenszittingen. Bevelander wilde ook weten of hij een verklaring kan eisen dat de grond, die hem wordt aangeboden bij een ruil, ook schoon is. Volgens Roks is dat niet mogelijk. Maar de commissie houdt wel rekening met grondverontreiniging tijdens het bepalen van de kwaliteit van de grond. Hij erkende dat er aan de ruil een zeker risico vastzit. Als er klachten over verontreiniging komen, dan zullen er grondmonsters genomen worden. Blijkt dat de grond vervuild is dan zal het perceel niet geruild worden. Is het perceel echter al aan iemand toebedeeld dan is de commissie aansprakelijk. Geuze vond dat Bevelander zich geen zorgen hoeft te maken maar de vragensteller wees op het zuive ringsslib van het waterschap dat over het land is uitgereden. L. Begthel van het waterschap Tholen stelde dat dit niet meer gebeurt. L.J. van de Zande uit Tholen heeft zijn bedrijf in het blok Tholen maar zijn grond in het blok Poortvliet. "Mogen ze het afpakken terwijl ik wil blijven zitten,"wilde hij weten. Het mooie herfstweer biedt de fruittelers op Tholen en St. Phi- lipsland volop gelegenheid om de appels te oogsten. Heel wat tijde lijke krachten zijn in de weer om de oogst binnen te halen. De Cox's is ondanks de sterk toegenomen aanvoer, buitengewoon vast in prijs. De Elstar daarentegen ken de een dalend prijsverloop, met name de grotere maten. Ook bij de Rode Boskoop en Jonagold is er als gevolg van de toegenomen aanvoer een dalend prijsverloop te zien. De eerste auto's met Jonagold's en Jonagored zijn naar Zweden gebracht. De Engelsen krijgen verpakte Elstar en de Duitsers zijn liefhebbers van Cox's, Boskoop en Elstar. En op Tholen en St. Philipsland zelf lusten ze alle soorten, appels en peren. Mevrouw J.C.P. Tazelaar uit Sint-Maartensdijk was degene die de meeste vragen stelde. Zij bracht ook wat jus in de soms taaie materie van de ruil verkaveling. Zo stelde zij dat de 'staat' veel regels kent, die vanuit Brussel worden gevoed. "We zijn niet meer vrij in wat we doen. Er is te weinig varia tie. Ik zie alleen maar aardap pelen en suikerbieten. Kunnen we niet eens wat anders probe ren? Kan Wageningen niet iets naar voren brengen? Kan de landinrichtingscommissie hier niet eens de nadruk op leg gen?" Voorzitter Geuze zei dat dit geen taak is van de commissie. Maar Van der Maas greep haar opmerking aan om te pleiten vóór de ruilverkaveling. Want dan kunnen de opbrengsten groter worden, zo zei hij. lost 70 tot 80 procent zelt op, 10 procent wordt door de rechter-com- missaris afgehandeld, de andere 10 procent is een rechtbankkwestie. Een belangrijk punt was ook de vraag hoeveel klassen de grond, die iemand toegewezen krijgt, af mag wijken van de grond die hij in heeft gebracht. Volgens Roks bepalen de commissie en de schatters (boeren uit de streek) dat verschil. Meer dan twee is uitgesloten. In het voorbeeld van Van der Maas: een hectare grond van 35000 gulden mag 3000 gulden meer of minder waard wor den. Geuze benadrukte nog eens dat eigenaren er ook op vooruit kunnen gaan. M. Oudesluijs merkte op dat er in de Weihoek het een en ander op stapel staat. Daar zullen extra werken wor den uitgevoerd om het grondwater peil beter te beheersen. In de winter van 1993-1994 hadden de boeren er met wateroverlast te maken. Oude sluijs wilde weten of de boeren in die polder meer gaan betalen aan de ruilverkaveling. Geuze antwoordde dat de kosten voor een deel voor rekening van de commissie komen maar dat die voor honderd procent gesubsidieerd worden. De rest wordt in de waterschapslasten verwerkt. Door de ruilverkaveling zullen de boeren er netto 67 gulden per hecta re per jaar op vooruit gaan, zo is berekend. De stemming vindt plaats op donderdag 27 oktober in café- petit restaurant Tolrust te Poortvliet van 8.00 uut tot 19.00 uur. water te zitten die zich volgens de politie 'verdacht' gedroegen. Eén van hen kwam als eerste uit het water om te zien of de kust veilig was, daarna kwam ook de andere op de kant. Bij controle bleken ze geen Waterschap Zeeuwse Eilanden is de naam van'het nieuwe waterschap boven de Westerschelde, dat per 1 januari 1996 ontstaat door het samengaan van de waterschappen op Tholen/St. Philipsland, Schou- wen-Duiveland, Noord- en Zuid- Beveland en Walcheren. Het weg schap Walcheren, dat 26 medewer kers telt, wil ook meedoen aan de fusie. E>e nieuwe naam werd door de stuurgroep die het fusieproces leidt, gekozen uit 66 voorstellen van 47 mensen. Tien inzenders noemde Waterschap Zeeuwse Eilanden. Maar een onderzoekje in de omge ving wees al snel uit dat het net met daarin vier kreeften verborgen was in het gras. De beide Belgische dui kers werden overgebracht naar het politiebureau in Tholen. Daar bleek tijdens het verhoor dat de twee al ruim vantevoren hadden gesproken om 'op de kreeften te gaan'. Aange zien er al eerder was gedoken bij Strijenham wist het tweetal dat er kreeft zat. Eén van de twee overtre ders bleek een instructeur te zijn van de internationale opleidingsorgani satie voor duiksport PADI. Tijdens de duik waarbij ze betrapt werden, gaf de man ook les aan zijn collega. Hij bleek bovendien ook nog eens op de hoogte van de acties die de politie te water de laatste tijd uit voert tegen stroperij bij ondermeer Strijenham. De man gaf toe zich meerdere malen schuldig te hebben gemaakt aan stropersactiviteiten. De uitrusting van de beide Belgen is in beslag genomen. Leden van een duikvereniging uit Tholen, die ter plaatse met instructie bezig waren, hadden zich ook al verbaasd over het gedrag van de twee Belgen. Scheepers is momenteel bezig met oeverwerken aan de Vest in Tholen, zodat er al mensen en materiaal op het eiland aanwezig zijn. Voor de kerst moeten de landinrichtingswer- ken opgeleverd worden. Het gaat om de aanleg van een duiker onder de Stoofdijk in Stavenisse ter verbe tering van de afwatering van de Margarethapolder. Vanaf de graan loods van de gebr. Koopman aan de Veerweg komt er een afwatering, onder de Stoofdijk door, naar de grote watergang bij de ijsbaan. Als tweede karwei wordt het kruis punt aan de Winkelzeeseweg/Zoe- terwaterweg in St. Annaland aange past. Het derde onderdeel is het ver breden van bermen en het graven van sloten langs de Mosselweg, Noorddijk en Noordweg in St. Phi lipsland. Een apart onderdeel vormt het natuurbouwproject in de Van Haaftenpolder bij Oud-Vossemeer. Aangezien dat gebied een functie vervult bij de ganzenopvang, wordt er dit najaar niet meer aan begon nen, maar pas in mei/juni 1995. Wanneer de aannemer daar in november/december zou gaan gra ven, verliest het terrein mogelijk de functie van ganzenopbouw. Als er pas volgend voorjaar gegraven en gezaaid worden, kunnen de ganzen eind 1995 hun vertrouwde plek weer vinden. Voor de werken hadden 12 aanne mers belangstelling. Aarts uit Steen bergen schreef in voor 591.600 gul den, Oomen uit Sprundel voor 594.000 en op de vierde plaats kwam gebr. Moerland uit St. Anna land met 660.000 gulden. De hoog ste inschrijver was Bouwhuis met maar liefst 892.000 gulden, zodat er aanzienlijke verschillen waren. Fruitteler Van Doorn bij de vers geplukte Jonagolds in de BBL-boomgaard van voorheen J.C. Kooijman te St. Annaland. Geuze vond het een zaak voor de uitruilcoördinator. Roks zei dat ze Van de Zande niet konden dwingen maar zei dat er ook naar de wensen van de buurman gekeken moet wor den. Van der Maas riep de boeren op de commissie op de huid te zitten. 'Trek de leden meteen na de stem ming maar aan de mouw. Bel ze maar uit bed. Maak gebruik van de wenszittingen." De ZMO-voorman haalde een voor beeld uit zijn eigen praktijk aan tij dens de ruilverkaveling in de zesti ger jaren. "Mijn vader en ik hadden vier alternatieven bedacht. We dach ten goed voorbereid te zijn. De land inrichtingsdienst had ook een plan. Dat was veel beter dan ons voor stel." M. van der Jagt was benieuwd of de commissie 'in extreme' gevallen land kon afpakken. "Ook in minder extreme gevallen," zei Geuze, "maar als u vindt dat u oneerlijk behandeld bent, kunt u naar de rechter." Roks legde uit welke wegen voor de gedupeerde boer open staan: -Hij mag bezwaren maken als hij het niet eens is met de schatting van zijn grond bij de commissie en de rech- ter-commissaris, -Bij het plan van toedeling kan hij weer naar de commissie stappen en naar de rechter-commissaris om beklag te doen, -Bij de afrekening geldt hetzelfde. Uiteindelijk zal de rechtbank uit spraak doen. \Volgens Roks loopt het in de prak tijk zo'n vaart niet: de commissie Ook is besloten dat de huur van een gravelbaan (nu 800 gulden) 250 gul den wordt, maar tegelijkertijd wordt de subsidie in de onderhoudskosten met 250 gulden per baan verhoogd. Alle materiaalkosten komen voor rekening van de verenigingen. Dit is één van de onderdelen die het gemeentebestuur wil aanpassen in de nieuwe huur- en subsidietarieven. Zoals bekend wil de gemeente de zorg voor een aantal buitensporac- commodaties voor een belangrijk deel afwentelen op de verenigingen. Met name de tennisclubs waren van af de eerste minuut sterk tegen die plannen gekant. Verenigingen kon den er tot 1 september op reageren. Sportvereniging Naks uit Sint- Maartensdijk deed dat in verband met de gevolgen voor de korfbalaf deling, Emergo. Naks stelt vast dat de subsidie flink omlaag gaat, tege lijkertijd een groter deel ervan nodig is om de veldhuur te betalen, er gereserveerd moet gaan worden voor onderhoud aan de kleedaccom modatie en het wegvallen van de subsidie voor leden die niet in com petitieverband actief zijn niet gecompenseerd wordt. De gemeente onderkent het probleem, maar wijst erop dat een deel wordt veroorzaakt door aanpassing van het beleid: gro tere prioriteit aan jeugd en ouderen. Maar op het punt van de veldhuur wil de gemeente de club tegemoet komen, zij het tijdelijk. Voorgesteld wordt een huur van 750 gulden. Maar als dezelfde berekeningswijze als voor voetbalvelden gehanteerd zou worden, komt er 2109 gulden aan huur uit. De gemeente wil voor de korfbal duidelijk toe naar zo'n rekenwijze, gaat dat onderzoeken, maar houdt vooralsnog rekening met het feit dat de club in de winter maanden een binnensportaccommo datie huurt. Een andere club die deels tegemoet wordt gekomen, is voetbalvereni ging Vosmeer. Deze krijgt er 250 gulden subsidie bij per zaalvoetbal team. Het gemeentebestuur noemt dat redelijk en verwijst naar volley balteams. Vosmeer is de enige Thoolse veldvoetbalclub die zaal voetbal in competitieverband speelt. Vosmeer heeft de gemeente er ver der op gewezen, dat het als enige geen afzonderlijke kleedaccommo datie huurt, maar gebruik maakt van die in de gymzaal. De kleedgebou wen worden aan de clubs overgedra gen en de huur vervalt, maar dus niet voor Vosmeer. Dat krijgt er dan ook niet de onderhoudskosten bij, aldus het gemeentebestuur. Dat Vosmeer extra toezichtskosten voor het sport park vraagt in verband met gebruik door de tennisvereniging, is het gemeentebestuur onduidelijk. Om bij de tennisbanen te komen, moeten mensen gebruik maken van de toe gang en het pad op het sportpark, dat Vosmeer in beheer gaat krijgen. Het advies van de commissie sport om het tarief voor gebruik van het zwembad zonder toezicht te verla gen, is door burgemeester en wet houders overgenomen. De prijs gaat, voor zwemverenigingen, omlaag van 61 naar 26,40 gulden per uur. Maar de jeugdleden van De Dolfijn '92 komen voor de subsidie berekening niet in - de hogere - groep I. Omdat er geen kosten voor een eigen accommodatie zijn en de aanschaf van materialen het even min rechtvaardigt. Dat de club geen basissubsidie krijgt, ontkent het gemeentebestuur. De subsidie per competitieteam moet als zodanig gezien worden. En wat de wens van de vereniging betreft om vergoeding te krijgen voor het - in de winter maanden - uitwijken naar een over dekt bad, wil de gemeente er niet aan om daarvoor subsidie te verle nen. Volksdansvereniging Dodi Dodi, die het basisbedrag onveranderd ziet terwijl andere tegemoetkomingen vervallen, boekt géén succes met haar bezwaar. Dat is een gevolg van het nieuwe beleid, aldus b. en w. Overigens komt de club in aanmer king voor een overgangsregeling. Een gesprek van het gemeentebe stuur met de EHBO-verenigingen heeft ertoe geleid dat de subsidie gehandhaafd blijft op 1000 gulden. Opmerkingen van de gymverenigin gen WIK en Olympia, en van zwem vereniging De Dolfijn, dat ze meer teams of jeugdleden hebben dan waarvan in de berekening is uitge gaan, worden in de definitieve vast stelling meegenomen. Als peilda tum voor het aantal competitieteams en jeugdleden van de verenigingen zal gaan gelden: 1 oktober vooraf gaand aan het jaar waarop de subsi die betrekking heeft. De commissie sociaal-cultureel werk adviseert maandag over de aanpassingen, de commissie sport doet dat donderdag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 11