Nieuw kantoorgebouw fabriek gebakken uitjes in smalstad Twintig bedrijven gaan echt verkavelen Bedrijfsverzamelgebouw in Tholen voor 45 gulden per m Voedselrijkdom in binnenwateren moet verminderen Onion Specialties heet voortaan Tajfelfoods Tumult in varkenshok Vermeulen Beheer verwacht tien ondernemingen Nestaan koopt grond van buurman voor opslag Tholen heeft minste stijging werkloosheid Mestoverschot blijkt lager te liggen Donderdag 6 oktober 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Onion Specialties Holland b.v. in Sint-Maartensdijk gaat een nieuw kantoor met kantine bouwen voor de fabriek aan de Nijverheids- weg. Het bestaande onder komen is te klein en vol doet niet meer aan de eisen. Het nieuwe kantoor wordt een stuk groter en zal uit twee lagen bestaan. Zuivering Veiligheid Grond St. Philipsland 34.000 gulden De landinrichtingscommissie St. Philipsland is node accoord gegaan met een prijs van 34.000 gulden per ha. voor grond van gemiddelde schattingswaarde. "Er was voor de centrale landinrichtingscommissie geen ander standpunt bespreekbaar", zegt voorzitter A.A. van Nieu- wenhuijzen. Nu dat meningsverschil uit de weg is geruimd, kan de verkavelingstrein in St. Philipsland weer gaan rijden. Nieuwe eigenares the Pub Tholen Tussen Kies Kurk en Ritraco zal in de Slabbecoornpolder bij Tholen een bedrijfsverzamelgebouw van 8700 m2 ver rijzen met in een later stadium nog 2000 m2 kantoorruim te. Rond de jaarwisseling zou het eerste bedrijf zich er al kunnen vestigen. Er zijn mogelijkheden voor tien onder nemers, die een keuze kunnen maken tussen ruimten van 320 tot 2000 m2. Grond Booy Clean Tweede jeugd Jonge boeren tegen beknotting bestemmingsplan Algengroei bedreiging voor natuurwaarden In het deel van de Scherpenissepolder dat is aangewezen als natuurontwikkelingsgebied, zal het brakke karakter benadrukt worden. Om een duurzaijne ontwikkeling mogelijk te maken, zijn maatregelen nodig op het gebied van de waterbeheersing. Het waterschap Tholen signa leert daarbij een aantal knelpunten in het concept-water- beheersplan 1994-1997. Karpers Zaterdag wordt met de sloop begon nen. Rond kerstmis wordt de nieuw bouw opgeleverd. De bouw kost het bedrijf, dat gebakken uitjes produ ceert, ongeveer acht ton. Sloop en nieuwbouw worden uitgevoerd door Mart van Houte b.v. uit Sint-Maar tensdijk. Deze week al is het personeel uitge weken naar een tijdelijk onderko men op het terrein. Wico Units uit Tholen plaatste er negen eenheden van zes bij drie meter. Volgens directeur A. van Meel van Onion Specialties zit het personeel al enkele jaren in een te kleine ruim te. Op het terrein werkt een aantal mensen al enige tijd in twee kan toorcabines. "De kantine en de was- en kleedruimten voor het produktie- personeel voldoen niet meer. We hebben ook geen behoorlijke ont vangst- of vergaderruimte." Voor bijeenkomsten met grote gezelschappen ging het bedrijf naar Haestinge. Dat blijft Onion Special ties doen voor personeelsvergade ringen. "We hebben zelf geen facili teiten voor 34 mensen." Op de begane grond komen ruimten voor het produktiepersoneel: een kantine met keuken, aparte was-en kleedruimten voor dames en heren, garderobe, toiletten, een kwaliteits controleruimte, de kantoren voor de produktiechef en de ploegchef, plus een opslagruimte. De entree blijft aan de voorkant, de personeelsin gang komt aan de oostkant van het gebouw waar een lange gang het kantoor scheidt van de fabriek. Op het terrein van Onion Specialties wordt een van de negen units geplaatst waarin het kantoorpersoneel tijdelijk gehuisvest wordt. Boven wordt de receptie met balie ondergebracht, de administratie, het inkoop-en verkoopkantoor, een klein keukentje, het archief, een wachtruimte met garderobe, de direktiekamer en een vergaderruim te of 'conferentiekamer.' Het gebouw wordt in totaal 27 meter lang, 10 meter breed en ruim zes meter hoog. Het nieuwe kantoor is Het nieuwe kantoorgebouw van Onion Specialties dat voortaan Tajfelfoods heet. ontworpen door architectenbureau Wisse, Tuinman en Slemmer uit Vlissingen. Het wordt gebouwd met houtskeletten door Van Houte. Het kantoor zal beter geïsoleerd worden dan het huidige. Ook zal de nodige aandacht besteed worden aan de zonwering. Er komen betonnen vloeren in het gebouw. Omdat de apparatuur in de fabriek storingsge- voelig is zal er niet op de traditione le manier geheid worden maar gebruik gemaakt worden van schroefpalen. Op de begane grond krijgt de gevel een rode baksteen, de verdieping wordt afgewerkt met vertikale grijze profielplanken. Rood en grijs vormen de hoofdkleu ren van het bedrijf dat onderdeel is van Danisco, een Deense groep van 140 bedrijven over de hele wereld. Onion Specialties behoort tot de Taffelfoods-divisie. Het bedrijf zal ook zijn naam veranderen. Volgens Van Meel leidt de bedrijfsnaam van Onion Specialties binnen de divisie tot verwarring. "Steeds meer leve ranciers gaan over op het gebruik van Taffelfoods. Wij zullen aan het eind van dit jaar de statuten zodanig wijzigen dat we voortaan ook Taf felfoods heten." De nieuwe naam komt ook op de gevel van het nieu we kantoor. Het bedrijf doet op dit ogenblik onderzoek om de uitstoot van gas sen te beperken. Voor het midden van 1995 moet de uitstoot drastisch zijn teruggebracht volgens de richt lijnen van de hinderwetvergunning. Volgens Van Meel zijn er tot nu toe moeilijkheden geweest bij het uit proberen van de testinstallaties. Vandaag (donderdag) wordt er weer een proefopstelling gemaakt met een zogenaamde HEAF-installatie (high efficiënt air filtration), een Amerikaans systeem dat in Neder land wordt gebouwd. Het is de bedoeling dat tijdens de proef een deel van de gasstroom wordt afge takt en door de installatie wordt geleid. Door middel van het nemen van geurmonsters wordt bepaald hoe groot de definitieve installatie moet worden. Via de installatie worden vocht en vetdeeltjes zo veel mogelijk uit het gas gehaald en gefilterd. Volgens Van Meel vergt dit een investering van enige tonnen. Ondanks de moei lijkheden bij de start heeft Van Meel er alle vertrouwen in dat het bedrijf volgend jaar aan de normen uit de hinderwet zal voldoen. Een ander zorgenkindje vormt de waterzuive ringsinstallatie. Het rendement van de installatie die dit jaar op het ter rein verrees, is nog niet voldoende. "We moeten dat nog verder fijnslij- pen. We zitten nu gemiddeld op 75- 80 procent maar we moeten naar een rendement van 90 procent. Het punt is dat het zuiveren biologisch gebeurt. Er is geen vergelijkbare afvalwater in Nederland, België of Duitsland. Er zijn geen pasklare oplossingen voorhanden. Samen met de leverancier en externe des kundigen wordt het proces beke ken." Ook op dit punt zegt de direc teur er vertrouwen in te hebben dat de zuivering optimaal zal werken. Verder maakt de onderneming zich sterk om de ISO 9002 kwaliteits norm te behalen. "Daarmee kun je aantonen dat de produktiemethoden zo zijn georganiseerd dat je de klan ten een bepaalde kwaliteitsniveau kan garanderen." Het bedrijf kan daarvoor een certificaat krijgen als het voldoet aan de normen die voor ISO zijn gesteld. Alle onderdelen van het produktieproces worden tegen het licht gehouden en geregis treerd. Het personeel wordt getraind. Er wordt aandacht besteed aan functieomschrijving, kwaliteit, hygiëne en veiligheid. "Het gaat er om samen de procedure te vervol maken. Iedereen heeft zijn inbreng." Is zo'n certificaat behaald dan wordt er elk half jaar een controle uitge voerd. Volgens Van Meel zijn er steeds meer grote levensmiddelen- bedrijven die strikte kwaliteitseisen stellen aan de leveranciers. "Voor heen moesten ze dat ter plekke con troleren. Als we aan de ISO-norm voldoen dan wordt de controle voor hen uitgevoerd." Overigens zijn er volgens de voor zitter nog geen 20 bedrijven werke lijk bij de ruilverkaveling betrok ken. Zij krijgen ook een overbede- De werkloosheid op Tholen en Sint- Philipsland is in augustus het hardst gedaald van heel Zeeland. Ten opzichte van juli daalde het aantal mensen zonder baan met zo'n 8,7 procent. Steeg in Zeeland de werk loosheid ten opzichte van 1993 met ruim twaalf procent, op Tholen en Sint-Philipsland was dat maar drie procent. Die lichte stijging komt helemaal op rekening van de vrou wen te staan, want het aantal man nen zonder baan zakte zelfs met twee procent. Bij vrouwen steeg dat met dertien procent. Eind augustus zaten er op TTiolen 552 mensen zon der werk. Iets meer dan de helft zijn mannen. In januari behoorde nog tweederde van het aantal werkzoe kenden tot het mannelijk geslacht. De hoeveelheid jongeren die zonder werk zit, is hard gedaald in vergelij king met het begin van dit jaar. Het aantal langdurig werklozen is daar entegen sinds januari fors gestegen met ruim een kwart. In het algemeen doet het gewest Goes, waartoe Tho len en Sint-Philipsland behoren, het redelijk goed. Sinds januari 1992 groeide de vraag naar werk er met 28 procent. Op Walcheren nam de werkloosheid toe met 37 procent en in Zeeuws-Vlaanderen zelfs met 46 procent. De ontwikkelingen zijn in Zeeland vooralsnog gunstiger dan gemiddeld in'Nederland. Molenstraat 15, St.-Maartensdijk tel. 01666-4041 0164041497 vrijdag en zaterdag geopend Dt eeuwen LIJSTENMAKER ustwenk Advertentie I.M. ling van grond van meer dan 5%, waarover nog overleg met de betrokkenen zal worden gepleegd. De grondpot van het Bureau Beheer Landbouwgronden is namelijk nog goed gevuld en die moet aan de man gebracht worden. Daarvoor was de ruilwaarde van groot belang en de St. Philipslandse boeren zagen die liever beneden de 34 mille, gezien de dalende grond prijzen, mede als gevolg van de magere jaren in de landbouw. Diver se landbouwers blijven met hun grond op dezelfde plaats liggen. Er gaat niets af en er komt ook niks bij. In de winter wordt het plan van toe deling rond gemaakt en na het roven van de oogst 1995 kunnen de St. Philipslandse boeren op hun nieuwe percelen gaan ploegen. De officiële tervisielegging is in december. Als er nog bezwaren komen, zullen die in het voorjaar van 1995 worden behandeld en in het najaar worden de kavelinrichtingswerken uitge voerd. De wegverbreding aan de Noorddijk en de Noordweg en de afwateringssloot aan de Lage- weg/Mosselweg wordt in oktober aanbesteed, samen met werken in de ruilverkavelingsblokken St. Anna- land en Stavenisse. Jolanda Bijl uit Tholen wordt per 1 november a.s. de nieuwe eigenares se van café the Pub aan de Markt in Tholen. Zij volgt de gebroeders René en Lucien Verduit op, die maar een halfjaar de exploitatie heb ben verzorgd. Voor mevr. Bijl is the Pub geen onbekend terrein, want in de periode van Bea en Rien Jonker hielp ze er vaak. "Ik heb al tien jaar mijn horecapapieren met de bedoe ling iets voor mezelf te beginnen als ik wat tegenkwam dat naar mijn zin was", vertelt mevr. Bijl. "The Pub wordt aangepast aan de eisen van deze tijd. Het bedrijf krijgt een nieuw kleurtje en een eigen stem pel." De gebr. Verduit hebben het niet lang volgehouden omdat René eruit stapte en Lucien een cafetaria in Ril- land-Bath onder zijn hoede kreeg. TE HUUR i 7000 M BÊ0R1 jf SRUiSSIE IN UNITS VANAF ±600 M 4 In de Slabbecoornpolder bij Tholen komt tussen Ritraco en Kies Kurk een bedrijfsverzamelgebouw. Mr. J.J.F. van Slobbe van John. F. Vermeulen Beheer b.v. uit Halsteren is optimistisch gestemd. "In Tholen zit je in feite aan de rand van de Randstad, waar de prijzen voor huurruimten schrikbarend hoog zijn. Hier kunnen we 45 gulden per vier kante meter rekenen, exclusief nuts voorzieningen. We brengen daar naast nog wel een beheersbedrag in rekening, want kwaliteit staat bij ons hoog in het vaandel. Er komt beplanting dat onderhouden wordt en het gebouw wordt ook goed in het licht gezet. Daaraan besteden we bijzonder veel aandacht omdat het schrikbeeld van veel industrieterrei nen is, dat ze geweldig afglijden. Een bedrijf is gebaat bij uitstraling!" De Thoolse gemeenteraad besloot in maart om Vermeulen 10.000 m2 grond in erfpacht te geven tegen een jaarlijkse canon van 20.300 gulden. In dezelfde vergadering had de gemeente de grond voor 290.000 gulden teruggekocht van Booij Clean, die als gevolg van de recessie van de bouwplannen in de Slabbe coornpolder moest afzien. Dhr. Ver meulen die woningen en 35.000 m2 bedrijfsonroerend goed aan de Kop yan Zuid in Rotterdam exploiteert, signaleert een toenemende vraag naar goedkope huurruimte in Zee land en Brabant. Hoe hij beneden de prijs van het door rijk, provincie en gemeente zwaar gesubsideerde bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk (55 gulden per m\ inclusief nutsvoorzieningen) kan blijven? "Wij hebben een doelmatig bouwsysteem van sandwichpanelen met een aluminium gecoate plaat', zegt Vermeulen. "Het gebouw is rui mer van opzet dan elders en totaal geïsoleerd. Bovendien hebben we kortere lijnen; vandaar die 45 gul den." Naar keuze kan de huurder ventilatie- en verwarmingssystemen kiezen, alsmede toiletruimte en een keukenblok. Op de bouwplaats is inmiddels 4000 m2 parkeerplaats gereed. Het bedrijfsverzamelge bouw wordt in fasen verwezenlijkt, waarbij de verdieping (2000 m2 kan toren) als laatste onderdeel afgerond zal worden. De vrije hoogte is 41/2 tot 7 meter. Hoewel de verhuur in het bedrijfs verzamelgebouw te St. Maartens dijk wat stroever gaat dan vroeger (de door Budelpack per 31 augustus verlaten ruimte is nog niet verhuurd) durft Vermeulen het risico wel aan. "Tholen zit in een goede hoek tussen Rotterdam en Antwerpen en daat kun je Vlissingen nog bijrekenen. Er zijn hier voldoende uitbreidingsmo gelijkheden. En het bedrijfsverza melgebouw in St. Maartensdijk heeft een tweede jeugd nodig." Ver meulen zegt al redelijke animo te hebben voor zijn nieuwe pand. "We zijn met oriënterende gesprekken bezig en rond de jaarwisseling ver wacht ik het eerste bedrijf. Wanneer alles verhuurd is, verwacht ik een mix van starters en bestaande bedrij ven", aldus directeur Vermeulen. In het Zeeuwsch Landbouwblad van 4 april 1953 staat een als historisch verhaal opgediende anecdote uit Groningen onder de titel 'Als geme chaniseerde boeren melkvee houden.' Met de varkensinvasie voor de deur, wordt het misschien weer actueel. 'Van nieuwmelken gesproken en van mechanisatie! Nee, niet dat de kal veren ook al met een motor op de wereld worden geholpen, maar toch staat het ene niet los van het andere, gezien het volgende voorval in onze omgeving. De melkerij had op een onzer gemengde bedrijven enige weken stil gestaan en een melkbus was tij delijk gebruikt als benzinetank, zon der medeweten van het personeel. Er werd een kalf geboren toen de boer niet aanwezig was. De moeder werd gemolken en de melk kwam in de bus die het meest voorhanden stond, de tijdelijke 'benzinebus.' Thuisgekomen kreeg de boer het verhaal van kalf en melk en bedacht met enige schrik, dat er nog een liter Het mestoverschot lag in 1992 negentien procent lager dan de over heid aannam, zo blijkt uit berekenin gen van drie gezaghebbende institu ten. Daardoor heeft de overheid de boeren te hoge normen opgelegd. In plaats van 18.2 miljoen ton mest moest er in dat jaar slechts 14.8 mil joen ton als overschot worden aan gemerkt. Met overschot wordt de hoeveelheid mest bedoeld die de boer op zijn eigen land niet kan gebruiken omdat hij anders de nor men overschrijdt. Bij de belangrijk ste mestproducenten, varkens, gaat men uit van 7.4 kilo per dier. In fei te was dat in 1992 maar 5.8 kilo, onder meer omdat aan het veevoer fitase wordt toegevoegd. Met deze stof wordt het fosfaat in het dieren lijf beter verteerd. Ook bij runderen en pluimvee komt men op lagere cij fers uit. De verwachting is, dat de cijfers over 1993 niet veel zullen afwijken van die van 1992. Tijdens een studiedag van de Zeeuwse zomeruniversiteit noemde ZMO-vice-voorzitter H.C. van der Maas 'de paniek over een rose inva sie volslagen onterecht.' Vergroting van de veestapel kan juist een impuls betekenen voor de ontwikke ling van de landbouw. Voor de leef baarheid van het Zeeuwse platteland zou dat een goede zaak zijn. Wat mest- en milieunormen betreft, biedt Zeeland nog voldoende ruimte voor veehouderij, aldus de conclusies van de studiedag. Van der Maas verwachtte, dat de ruimte slechts voor een fractie opge vuld wordt gezien de vele juridische en economische hobbels die de vee houderij op haar weg vindt. cnzinc in de bewuste bus moest zijn, zodat de melk dus niet afgele verd kon worden. Wegggooien? Nee, jn de varkensbak. Zwien'n vreet'n alles. En zo was het. Gulzig, zoals het een goed zwijn betaamt, zette het beest zijn snuit in de voer bak en in minder dan geen tijd was de zaak verdwenen. Kijk, meende de boer, dat beetje benzine loopt er vanzelf weer uit en de melk is al op stee. Een kwartier later echter was er een groot tumult in het varkenshok. De bewoner werd onrustig, vrolijk en sterk, zoals dat meer voorkomt bij het gebruik van sterke drank. Hij brak op den duur uit zijn cel en koos de vrijheid, tot ontsteltenis van de boer en tot vermaak van de knecht. Voordat men in de gaten had wat er gebeurde, ging het varken op een lopen, de stal uil, de weg op, het dorp in. Varken, boer, knecht, alle drie het tempo opvoerend tot het uiterste. Geen wonder dat deze niet alle daagse achtervolgingsrace het rus tige dorpspubliek op de been bracht, dat niet kon nalaten het zwijn, dat aan kop lag, nog wat aan te moedi gen, waardoor de voorsprong als maar groter werd, totdat op een hoek van de dorpsstraat, juist voor de smederij, de strijd plotseling een einde nam. Het snelle varken min derde vaart en lag het volgende moment plat op straat amechtig te hijgen en met de ogen te knipperen. Dood, meende de aansnellende boer. Maar de smidsknecht, belast met de benzineverkoop ter plaatse zei: Nee boer, hij is niet dood, maar hij heeft de benzine op." De organisatie van jonge agrarische ondernemers in Zeeland, ZAJK, neemt afstand van de beperkingen die gemeentebesturen zoals o.a. Tholen willen aanbrengen via her ziening van de bestemmingsplannen Buitengebied. "Met steeds meer ergernis nemen we kennis van het opwerpen van die barrières", zegt ir. L.A. Mangnus. "Het maakt de toekomst voor jonge boeren in Zeeland uitermate bedrei gend. Het stop zetten van de tijd is dodelijk voor de agrarische sector, We zitten niet de wachten op een rose invasie, maar de middelen die nu worden ingezet, kunnen de dood steek voor Zeeuwse agrarische bedrijven betekenen en versnelde ontvolking van het platteland", aldus ZAJK-woordvoerder ir. Mangnus. Het water in de Pluimpot, boezem Scherpenissepolder, het Botgat en Visgat, maar ook in de boezem Klaas van Steelandpolder, kent een overmatige voedselrijkdom. Oorza ken zijn de voedselrijke kwel en de landbouw. Het gevolg van dit alles is ongewenste algengroei, wat funest is voor de normale planten groei. Deze zogenaamde eutrofiëring treedt in een groot deel van de wate ren op Tholen en Sint-Philipsland op. Sanering van waterbodems, doorspoelen, peilbeheer en biolo gisch beheer zijn mogelijke maatre gelen om de effecten van het pro bleem te bestrijden. Om de bron aan te pakken zal het waterschap zich richten op sanering van ongezuiver de lozingen van woningen en bedrij ven, terugdringen van de vuiluit worp uit het rioolstelsel, aanpassen van de rioolwaterzuiveringsinstalla ties, bijstellen van vergunningsvoor waarden voor grote lozingen, een zorgvuldige verspreiding en opslag van meststoffen op landbouwperce- len. Ook het isoleren, waar mogelijk gepaard gaand met peilverhoging, van (brak-water)gebieden met belangrijke natuurwaarden - zoals Bruintjeskreek, Stinkgat, Pluimpot en Thoolse zuidkust - hoort bij de maatregelen. De wateren in de Scherpenissepol der zullen in dit kader onderzocht moeten worden. De aan de voorma lige stortplaats Tuttelhoek grenzen de boezem verdient daarbij aan dacht. Het waterschap beschikt over aanwijzingen dat de boezem ver vuild is geraakt. Waarschijnlijk door grondwater dat uit de stortplaats is doorgesijpeld. Maar ook kan het zijn dat er stoffen bezonken zijn in de tijd dat de boezem nog dienst deed als opvang voor de polderafwate- ring. Een nieuwe bedreiging voor de kwaliteit van de eerder genoemde wateren vormen vissen die, op zoek naar voedsel, de bodem omwoelen. Zodoende komt er meer voedsel in het water terecht, wat de algengroei aanwakkert. Boosdoeners zijn ondermeer karper en brasem, die in toenemende mate voorkomen. Dat is het gevolg van het uitzetten van vis in bijvoorbeeld de Vest in Tho len, maar ook van het inlaten van water uit het Zoommeer. Het water schap zal de ontwikkeling van de visstand nauwlettend volgen. Daar naast komt er overleg met de pach ters van viswater over het uitzetten van vis. En de Deltafederatie zal betrokken worden bij alle aspecten van het waterbeheer. Het schap voorziet dat, wanneer de plannen voor de aan- en doorvoer van zoet water ten behoeve van de landbouw gerealiseerd zijn, karpet en brasem zich binnendijks beter kunnen voortplanten en verspreiden. De Groot en Van Nes Co. b.v. wil naast het pas gebouwde kunstofbe- drijf Nestaan in de Slabbecoornpol der bij Tholen al uitbreiden. Aan de 9610 m2 die in oktober 1992 van de gemeente werd gekocht, blijkt men te weinig te hebben om nog een opslag- en distributieruimte te kun nen bouwen. Tot geluk van Nestaan ziet buurman Dukdalf b.v., een exploitatiemaatschappij uit Middel- hamis van de vroegere ijsfabrikant W.A. den Hertog, af van het plan om daar een nieuwe fabriek te bouwen. Dukdalf wil de grond voor de oor spronkelijke prijs van 227.563 gul den terugverkopen aan de gemeente, die vervolgens het perceel weer ver koopt aan Nestaan. Dukdalf was ook initiatiefnemer van Herra vleeswa ren. Om bedrijfseconomische rede nen heeft Dukdalf de gebouwen van Herra overgedaan aan directeur W.H.J. Radings, die al vanaf het begin bij de hammenfabriek betrok ken is. De gemeenteraad zal 24 oktober over de aan- en verkoop een beslissing nemen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 9