Benzinepomp in Sint-Annaland op saneringslij st Quist schoenen Maartenshof zwaait kok uit Kaalslag na rooien van iepen Uitstel, maar nog geen afstel tankstation Eskes Halsteren moet meer doen voor het fietsverkeer Maaltijden voortaan vanuit Ten Anker verzorgd PERSIA Recept in kader actie wereldwinkel A. Gulden benoemd als zorgleider Werkgroep Tholenseweg blijft actief Tholen betaalt cursusgeld voor begeleiding van vluchtelingen Donderdag 6 oktober 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Provinciaal programma voor 1995 Het tankstation van garage Dekker aan de Spuistraat in Sint-Annaland is door de provincie opgenomen in het bodemsaneringsprogramma. Als gevolg van het besluit tankstations milieubeheer moet bij alle tankstations een onderzoek worden uitgevoerd naar bodemverontreini ging. Ook moeten maatregelen worden getroffen om ver vuiling in de toekomst tegen te gaan. Thoolse jeugdclubs appeleren aan spreken is goud Suzannaweg Geen aardappeltjes met boontjes meer, geen toetjes en ook geen soep. Na vier jaar de pollepel te hebben gezwaaid in de keuken van Sint Maartenshof, heeft kok Bob Schriek het bejaardenhuis in Sint-Maartensdijk vaarwel gezegd. De 'chef de cuisine' gaat namelijk met pensioen. Vrijdagmiddag namen bewoners en personeel afscheid van hem. Met Schriek verdwijnt ook de hele keuken. Weemoed Niet op je gat zitten Biljarten Grontmij. onderzoekt rotonde Ten Ankerweg Is de grond bij tankstation Eskes aan de Ten Ankerweg in Tholen echt nodig voor reconstructie van die weg met aanleg van een rotonde? Dat willen b. en w. nauwkeurig laten onderzoeken door de Grontmij. Hiervoor krijgt de Thoolse gemeenteraad 24 oktober een voorstel van het college. Gezien dat onderzoek wordt de per 1 maart aflo pende erfpacht omgezet in een tijdelijk huurcontract tot 31 december 1995. Milieu PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde: De gemeente Halsteren zou zich meer moeten inspannen om de verbinding tussen Tholen en Bergen op Zoom voor fietsers veiliger te maken. Op zijn minst zou de gemeente als wegbeheerder moeten bekijken wat er aan gedaan zou kunnen worden. Toeristen 4 etages Oosterse Tapijtkunst ié Tankstations in Poortvliet, Scherpe- nisse en Oud-Vossemeer zijn eerder onder handen genomen. Aan de Voltstraat in Tholen worden de aan passingen op dit moment gereali seerd. Ook aan de Zuiddijk in Sint- Philipsland is vorig jaar nader onderzoek verricht. In het kader van de regelgeving worden 321 ver kooppunten van autobrandstof in heel Zeeland onder de loep geno men. Daarvan gaan er 135 (onder meer in Stavenisse, St.Annaland en St.Maartensdijk) stoppen. Zij wor den gesaneerd via een speciale stichting, de Subat. "Spreken is goud, maar het gaat zo vaak fout. Wie staat er aan het roer van onze tong?" Die vraag stelde ds. C. van Duijn vrijdagavond in de her vormde kerk te St.Annaland aan de aanwezigen op het jeugdappél. De voorzitter van de Hervormd-Gere- formeerde jeugdbond sprak naar aanleiding van Jacobus 3 vers 1 t/m 12 over het thema 'Spreken is goud...'. In dit Bijbelgedeelte wordt de tong vergeleken met een roer van een schip, dat als een klein onder deel de koers bepaalt van het vaar tuig. "Zo is het ook met de tong. Wie staat er aan het roer? De Heilige Geest of de anti-geest, de satan? Spreken is goud, wanneer we bid den, dat is spreken met God en wan neer we door de kracht van de Heili ge Geest de grote daden van God vertellen", aldus ds. Van Duijn, die er op wees hoe de leiders op de club avonden en de predikanten bij de catechisatie als een instrument in Gods hand bij het winterwerk mogen spreken vanuit Zijn Woord. De voorzitter van de HGJB waar schuwde de jeugd er voor om niet met de tong zowel de Heere te loven als de wereld te dienen. "Je kunt niet op club of in de kerk de Psalmen zingen en 's avonds op je kamer weer de popmuziek hard aanzetten." De appèlavond werd geopend door ds. T. van Bruggen uit Stavenisse. De schriftlezing en de voordracht van een gedicht werden verzorgd door leden van de jeugdverenigin gen uit St.Annaland. Het kinderkoor Soli Deo Gloria en het jeugdkoor Young Voices zongen voor en na het appèlwoord enkele nummers. Ds. W.C. Meeuse sloot de bijeen komst met dankgebed, waarna er in het verenigingsgebouw voor de aan wezigen iets te drinken was. Het jeugdappél wordt jaarlijks door de classicale hervormde jeugdraad georganiseerd als start voor het ker kelijk winterwerk. Scoutrock. Zaterdag geven de bands Screaming Meaning, Swin dle, Los Bucaneros en 20 Brothers House gestalte aan het Scourockfes- tival aan Het Dijkje in Heinkens- zand. De bands treden daar vanaf half zes op. Voor het bodemsaneringsprogram ma 1995 rekent de provincie op een rijksbijdrage van 4,7 miljoen gul den. Naar schatting zal 6V& miljoen nodig zijn om alles te kunnen uit voeren. Opgenomen zijn ondermeer oriënterende onderzoeken naar de waterbodems van sloten achter de Hoenderweg in Sint-Annaland, aan de oostkant van de Paasdijkweg in Poortvliet, en sloten langs de Oude- landseweg en het Stenenpad bij Sint-Maartensdijk. Op het terrein van de voormalige Thoolse gasfa briek wordt de grondwatersanering vervolgd. Twee tot vier ton zal nodig zijn voor sanering van een terrein aan de Suzannaweg te Sint-Annaland, waar onderhoudswerk aan boten is uitge voerd. Het saneringsonderzoek is dit jaar gedaan, zodat de sanering vol gend jaar zou kunnen plaatsvinden. Maar gezien de beperkte middelen is door Middelburg een urgentielijst opgesteld. Daarop staat dit project op de dertiende plaats. Als andere projecten om een Of andere reden (nog) niet uitgevoerd kunnen wor den, schuift de Suzannaweg op. Inmiddels heeft onderzoek door rijkswaterstaat aan het licht gebracht, dat de haven van Tholen veel zwaarder vervuild is dan werd gedacht. Er zou honderdduizend kubieke meter slib gebaggerd moe ten worden, met een vervuilings graad in de zwaarste klassen. Maar sanering heeft geen prioriteit bij rijkswaterstaat. Wie geïnteresseerd is in het berei den van een bijzonder gerecht, kan in de week van 9 t/m 15 oktober in de wereldwinkel Tholen een recept bekomen. In het kader van de Inzet- actieweek geeft de wereldwinkel recepten mee aan klanten. De ingre^ diënten die nodig zijn om het gerecht te bereiden, zijn eveneens in de wereldwinkel verkrijgbaar. Inzet, een organisatie die acties opzet rondom de relatie westerse en Derde Wereldlanden, koos dit jaar voor het thema 'migratie'. De actie week wordt afgesloten op wereld- voedseldag 16 oktober. Daarvan wil Inzet een interculturele dag maken, door Nederlanders en migranten samen maaltijden te laten bereiden. Het Thoolse initiatief is een beschei den bijdrage aan de actie en beoogt mensen kennis te laten maken met maaltijden die ze anders niet zo gauw zouden bereiden. Inzet begint de actieweek met een debat over het Nederlandse en Europese migratie beleid. Minister Pronk van ontwik kelingssamenwerking zal daarbij een centrale rol vervullen. DEALER De 65-jarige kok Bob Schriek in de inmiddels gesloten keuken van Sint Maartenshof temidden van zijn assistentes en collega Van Loon van Ten Anker. Advertentie I.M. Ondanks het ontbreken van kook- voorzieningen moet er toch voor eten gezorgd worden voor de 33 bewoners die nog in Sint-Maartens- hof huizen. Dat gebeurt vanuit zorg centrum Ten Anker in Tholen. Ruimte en materialen zijn daar genoeg en men heeft zo'n twee jaar geleden ook al eens voor het bejaar denhuis in de smalstad gezorgd omdat daar de keuken onder handen werd genomen. Hoofd voedingsdienst W. van Loon van Ten Anker gaat nu met zijn team 280 tot 300 maaltijden per dag bereiden zonder dat er aanpassingen nodig zijn. Daarmee voorziet hij niet alleen bewoners van de tehuizen van eten, maar ook een groot aantal deelnemers-aan de warme-maaltijd- voorziening op Tholen en Sint-Phi- lipsland. Marijke Sakko brengt het eten van de Thoolse keuken naar Sint-Maartenshof. Op deze manier zal het komende anderhalf jaar gewerkt worden, tot het woonzorg complex in Sint-Maartensdijk gereed is. Het afscheid van Bob Schriek ging gepaard met diverse toespraken, bloemen en geschenken. Schriek, zijn echtgenote, bewoners, perso neel en genodigden zaten al achter een bakje koffie met gebak, toen hoofd verzorging mevr. C. van Popering het woord nam. Ze deed dat namens directeur F. Bordui die zelf niet aanwezig kon zijn. "Met weemoed in het hart nemen we afscheid. Want het is het laatste weekend dat er hier gekookt wordt", zei mevr. Van Popering. "Maar voor jou zijn we heel blij dat je de pen sioengerechtigde leeftijd mocht bereiken. Je hebt heel veel voor ons betekend!" Het hoofd verzorging voerde ook namens de personeelsvereniging het woord. Dat gebeurde in dichtvorm Directeur A.C.J. Gulden van de stichting school opleiding voor zie kenverzorgenden te Goes wordt per 1 januari 'manager zorg' op Tholen en Sint-Philipsland. Hij gaat de scepter zwaaien in de instellingen voor ouderenzorg van de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ). De aanstelling van Gulden houdt verband met de benoeming van F. Bordui, ingaande 1 septem ber, tot directeur van de cluster ver pleeghuis- en ouderenzorg Ooster- schelde. Bordui blijft directeur van de SVRZ-instellingen in Tholen, Sint-Maartensdijk en Sint-Philips land en zal wekelijks voor overleg met Gulden op Tholen zijn. De nieu we zorgleider volgde opleidingen voor verpleegkundige A, tweede graads docent verpleegkunde en financieel beheer. waarbij de goede eigenschappen, hobby's en toekomst van Schriek werden geschilderd. Hierin kwamen ook de plannen voor een reis naar Amerika aan het licht. Het geschenk dat Schriek kreeg, was dan ook bestemd voor het spaarpotje voor die trip. "Zoek nieuw emplooi voor je vrije tijd, ga niet op je gat zitten, dan gaat het fout", zei G.C. de Bruijn die sprak namens de raad van bestuur van de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ). De Bruijn noemde Schriek er een voorbeeld van dat ook ouderen op de arbeids markt nog kans maken. De kok kwam namelijk op 60-jarige leeftijd in de keuken van Sint Maartenshof werken. Schriek heeft gevaren op de Holland-Amerikalijn en was ook werkzaam in de haven en als kleine zelfstandige in de horeca. "Je ver trekt nu op een pijnlijk moment", zei De Bruijn. "Het gezelschap zoals we hier zitten, was enkele jaren geleden heel wat groter en toen keken we naar een andere toekomst. Maar het woon zorgcomplex dat nu in Sint-Maar tensdijk komt, is voor de gemeen schap een goede zaak. Hier in het huis is dit echter een periode van ontgoocheling. Al die vertrekkende mensen, het zijn allemaal pijnlijke aspecten. We zijn dus wat Sint Maartenshof betreft niet in een ech te feeststemming, maar één zeker heid is er vandaag wel en dat is dat Bob Schriek vertrekt." Dhr. Stoutjesdijk sprak Schriek toe namens de bewonerscommissie en mevrouw De Groen overhandigde de kok een telmachine. "Daarop kan ik m'n telling bij het biljarten bij houden", grapte die. Schriek is namelijk enthousiast biljarter en werd onlangs derde bij het toernooi driebanden in het district Bergen op Zoom. Voor de kenners: hij had een gemiddelde (moyenne) van 5,64. Hoofd voedingsdienst Wim van Loon merkte op dat de mensen in de keuken het liefst met de handen wer ken en niet met de mond. Maar toch wilde hij nog kwijt dat hij en het team met veel moeite afscheid nemen van de sympathieke man die zich bijna vijf jaar voor de bewoners inzette. Een ontroerde Schriek vertelde dat hij in de ruim 51 jaar dat hij gewerkt heeft, de laatste jaren in Sint Maar tenshof zeker als de meest dankbare zal herinneren. De scheidende kok besloot zijn dankwoord met: "Wees blij met vandaag, het is het begin van de rest van je leven." De gemeente Tholen gaat het cur susgeld betalen voor de bijscholing van vrijwilligers van het vluchtelin genwerk. Tot nu toe gingen de medewerkers incidenteel naar bij scholingscursussen van Vluchtelin genwerk Nederland. Deze bijeen komsten zijn echter duur en worden vaak in Breda gehouden. Het Oos- terschelde College (voorheen Ree) heeft ingespeeld op de behoefte aan bijscholing door een cursus 'begelei den van vluchtelingen' aan te bie den. Inmiddels hebben zich daarvoor tien Thoolse vrijwilligers opgegeven. B. en w. besloten het cursusgeld van 55 gulden te vergoeden uit de ROA- gelden (regionale opvang asielzoe kers) van de gemeente. De entree van Sint-Maartensdijk bij het centrum Thuiszorg krijgt een kaal aanzicht nu de iepen er verdwenen zijn. Gemeentewerken had voor de beno digde grond ten behoeve van de reconstructie aan de Ten Ankerweg volgens burgemeester H.A. van der Munnik tot nu toe alleen 'een globa le inschatting' gemaakt. "Daarom willen we een rapport van een meer objectieve derde als de Grontmij. Dit mede gezien het feit, dat ver schillende raadsleden zwaar aan deze zaak tillen. Dat bleek ook in de laatste raadsvergadering naar aanlei ding van de brief van Eskes en de eerder aangeboden handtekeningen van de bewoners. Wetende dat de stemming in de raad over het tank station divers is, willen we onze argumenten nader onderbouwen, dieper uitzoeken. Maar b. en w. handhaven voortshands hun beslis sing om het tankstation te sluiten, maar voeren dat nog niet uit. Het college heeft nog geen eindbeslis sing genomen, maar de erfpacht wordt niet verlengd." Wanneer het rapport van de Gront mij. zou aangeven, dat de grond bij het tankstation niet nodig is voor de reconstructie van de Ten Ankerweg, blijft dan Eskes gehandhaafd? Burgemeester Van der Munnik: "De definitieve beslissing valt in de loop van 1995, nadat we het rapport van de Grontmij. hebben en een raads commissie - we weten nog niet wel ke - advies heeft uitgebracht. Maar de argumenten als milieu en stads- schoon blijven overeind staan. Voor enorme bedragen hebben we de Vest uitgebaggerd en we willen daar geen milieugevaar meer hebben. En over de aantasting van het aanzicht, het stadsschoon, is wel kritiek geko men, maar dat argument blijft toch ook bestaan. Al die onderdelen moe ten afgewogen worden. We gaan nu eerst de factor reconstructie ontze nuwen, want diverse raadsfracties hebben problemen met de sluiting van het tankstation." Een eventuele andere plaats voor het brandstofstation wil de burgemees ter in eerste instantie aan het initia tief van de ondernemer overlaten. "Maar de druk is nu van de ketel. Eigenlijk zou Eskes aan de Ten Ankerweg per 1 juli 1995 aan de milieumaatregelen moeten voldoen, maar daar zien we even van af gezien de tijdelijke huur, na afloop van het erfpachtcontract, tot 31 december 1995." Jaren stonden ze langs de Provin- cialeweg/Parallelweg bij Sint- Maartensdijk. Ze scheidden de dorpskern van de Provincialeweg alsof dat zo hoorde en het altijd zo blijven zou. Maar sinds vorige week is er verandering in dat aan zien gebracht. De motorzaag van firma Gelpen b.v. uit Steenbergen velde de iepen, de een na de ander in een mum van tijd. Ook de exemplaren in de Beatrix- straat en de Dr. Tazelaarstraat moeten eraan geloven. Het is nodig om de iepziekte tegen te gaan. De 88 bomen waren, zoals vele soortgenoten elders op Tho len, aangetast en moesten het veld ruimen. Het is even wennen aan de kaalslag. De iepen waren onge veer dertig jaar oud. De takken en bladeren worden naar Tuttelhoek gebracht waar ze tot compost ver werkt worden. Als de stammen afgevoerd zijn zullen de stobben verwijderd worden. Het is de bedoeling dat er nieuwe bomen komen. Dat stelde PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde dinsdagavond in de commissie openbare werken nadat hij gelezen had dat de Brabantse buurgemeente niet van plan is om onderzoek te verrichten naar de ver keerssituatie. "De weg mag niet minder aandacht krijgen alleen omdat er Thoolse kinderen gebruik van maken," zo zei hij. Wethouder J. van der Jagt reageerde wat omzichtig op de opmerkingen van Van der Linde. Het overleg is nog in een prille sfeer. Er moeten nog allerhande beslissingen geno men worden, etc. Volgens de wet houder is zijn collega Roosenboom met wie hij een onderhoud heeft gehad, zich wel degelijk bewust van de problematiek. "Er maken ook kinderen uit zijn gemeente gebruik van deze weg." Van der Jagt legde uit dat de weg 'niet zo onveilig' is. "Als er wat gebeurt is het incidenteel. Statistie ken wijzen dat ook uit maar de weg doet wat grimmig aan. Er wordt hard gereden maar ook aan het gedrag van fietsers mankeert het een en ander." Volgens Van der Jagt wil zijn Hal- sterse collega de scholieren meer op hun gedrag wijzen door middel van pamfletten. En waarschuwingsbor den plaatsen. Spandoeken staan er al. "Een opvoedende manoeuvre." De aanleg van een fietspad, geschei den van de rijweg, zou volgens Van der Jagt een miljoen kosten. "Om te beoordelen of de weg gevaarlijk is willen we nieuwe gegevens. Daar hebben we met de burgemeester van Halsteren afspraken over gemaakt." Het college heeft een brief gestuurd aan Halsteren om tellingen te ver richten. Maar op dit verzoek is nog geen antwoord gekomen. Van der Jagt beloofde er werk van te maken als het antwoord over enkele weken nog niet binnen is. Tijdens de besprekingen is volgens Van der Jagt ook naar voren geko men of Tholen mee zou willen beta len aan het veiliger maken van de weg. "We hebben toen gezegd dat we daar niet bereid toe waren. De wethouder van Halsteren gaf me gelijk. Zij zijn de wegbeheerder. Maar ik ben wel bereid om me in te zetten om een deel van de onder zoekskosten te betalen. Daar wil ik mijn jas voor uit doen." Volgens Van der Linde 'douwt de Ringzang. Zaterdag wordt in de Gereformeerde Gemeente in Dirks- land vanaf half drie een ringzang- middag gehouden worden. De opbrengst van de collecte is bestemd voor de gehandicaptenzorg. Op 14 oktober wordt 's avonds om kwart voor acht in gebouw Salem van de Gereformeerde Gemeente in Nieu- werkerk de jaarvergadering van Helpende handen gehandicapten zorg gehouden. gemeente Halsteren de kwestie een beetje naar Tholen toe.' Volgens het raadslid gaat het echter niet alleen om schoolkinderen maar ook om toeristen die vanuit West-Brabant de weg gebruiken om naar Tholen te gaan. "We kunnen toch stapsgewijs met Halsteren het fietsverkeer veili ger maken? Pamfletten en spandoe ken zijn goed bedoeld, maar helpen niet." Van der Jagt besloot de dis cussie: "We houden de weg warm." Of de weggebruikers nou Halsterna ren zijn of niet, de gemeente is als wegbeheerder verantwoordelijk voor de verkeersveiligheid op de Tholenseweg. Dat schrijft de werk groep Tholenseweg veilig aan bur gemeester en wethouders van de Brabantse gemeente. In de brief wordt, opnieuw, aangedrongen op maatregelen die de veiligheid voor fietsers en bromfietsers op korte ter mijn verbeteren. Het zou zowel om voorlichting, controle door de poli tie, als aanpassing van de weg moe ten gaan. De werkgroep wil over de ideeën die ze daarover heeft, over leggen met het Halsterse gemeente bestuur. Gegevens over de verrichte snelheidsmetingen, ongevallen en een tekening van de weg moeten de groep daarbij op weg helpen. De werkgroep is samengesteld uit het gelijknamige comité en de afde lingen Tholen en Bergen op Zoom van Veilig Verkeer Nederland. Ze wil, in samenwerking met de gemeente Halsteren en de politie Bergen op Zoom-Noord, een stap penplan ontwikkelen om de Tholen seweg veiliger te maken. Zo had een telefoontje met de gemeente tot gevolg dat spandoeken zijn opge hangen met de tekst 'Wij gaan weer naar school'. j ^##5 gW»-1 Fortuinstraat 3, Bergen op Zbom. Tel.: 01640-43509 Specialist in Perzische 15 en Nepalese tapijten. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 3