Centrale baan in Tholen lukt niet JACHTBEURS Zout-zoet scheiding dient in eerste plaats landbouw Reclamecampagne voor suiker Gemeente zit tussen twee (boeren) vuren PvdA: zieke bomen niet altijd kappen Nieuwste bietenrooier voor firma Fase uit Poortvliet TSA weg, maar Duits bedrijf in stadhuis Slik op de Provincialeweg 30 september t/m 2 oktober ZEELANDHALLEN - GOES Maximum zoutgehalte in Zoommeer misschien tijdelijk hoger Donderdag 29 september 1994 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Gemeente praat met 3 schietverenigingen Hèt ontmoetingspunt voor tal van jacht-, ruiter-, hengel- en handboogsportliefhebbers. Een eve nement, dat naast stands van overkoepelende organisaties een uitgebreid overzicht geeft van alle benodigdheden voor deze sporten met dagelijks demo's en lezingen. Openingstijden: vrijdag 12.00 - 22.00 uur zaterdag en zondag van 10.00 - 18.00 uur Toegang: 10,- p.p.; kind. 6-12 jr. 3,50 Info: 01100-21020 Tel. 01100-21020 "De landbouw is ingenomen met deze voorziening. Voor al voor de zoet-watervoorziening op Zuid-Beveland is ze van betekenis", zegt ZMO-afdelingsvoorzitter J.L. van Gorsel over het zoet-zout scheidingssysteem in de Berg sediepsluis. Zeven jaar geleden werd om financiële rede nen afgezien van het maken van de voorziening bij de sluis in de Oesterdam. Sinds dit voorjaar functioneert ze alsnog. Kosten ongeveer vier miljoen gulden. Belangen Schutten De suikerbietencampagne komt dit jaar pas laat op gang. Ze start vandaag en duurt zo'n twaalf weken tot eind december. De Suikerunie is niet erg optimistisch over de grootte en de kwaliteit van de oogst. Loonbedrijf Fase uit Poortvliet nam vrijdag al vast een voorproefje op de cam pagne en testte een revolutionair type bietenrooier. Acht zonnen Kleinere oogst Advertenties Waardeloos Discrimineren Ruilverkaveling wordt gefrustreerd Kassenbouw Schimmige discussie Koudwatervrees Stinken in de polder Een beetje krom De centrale schietaccommodatie van de Eendracht in Tholen is van de baan omdat de clubs uit Poortvliet, Scherpenisse en St. Annaland niet mee willen doen. Het gemeentebestuur gaat met die verenigingen rond de tafel om alsnog te proberen een centrale schietbaan van de grond te krijgen. "De deur staat wagenwijd open, maar we hebben wel een verloren jaar achter de rug en dat is kwalijk", zegt wethouder P. van Schetsen. Nadat de schietmogelijkheden in de gymzalen per 1 mei 1993 stopten, ging er een werkgroep aan de slag voor een vervangende, centrale accommodatie in Tholen. De gemeente zou de grond beschik baar stellen. De plannenmakerij bij de Eendracht liep grote vertraging op, mede door het stuk lopen van een fusiepoging met een schietclub in Bergen op Zoom. Het oorspron kelijke enthousiasme over de prach tige accommodatie doofde bij de andere verenigingen elke maand dat het plan langer uitbleef. De gemeen te ging 17 augustus met de belang hebbenden rond de tafel, waama er uit schriftelijke bevestigingen dui delijk werd, dat Poortvliet, Scherpe nisse en St. Annaland het Thoolse plan radicaal afwezen. Het gemeen- Waarborgfonds. De gemeenten Tholen en Sint-Philipsland hebben besloten tot deelname in de stichting Waarborgfonds Eigen Woningen. Deze instelling verstrekt vanaf 1 januari 1995 een hypotheekgarantie aan inwoners die een woning willen kopen. Het fonds komt in de plaats van de gemeentegarantie. Waardevolle iepen, bijvoorbeeld in natuurgebieden, zouden niet gekapt moeten worden als ze aangetast zijn door de iepespintkever. "In dat geval kan er misschien wel iets aan behoud gedaan worden met de hui dige moderne technieken", merkte A. den Haan (PvdA) op in de Thool se gemeenteraad. Wethouder J. van der Jagt zei dat injecteren in principe mogelijk is, maar op Tholen is dit nog niet eerder aan de orde geweest. "In veel gevallen is het kwaad al zover, dat injecties niets meer uitha- len." CDA'er W.C. van Kempen zei geen moeite te hebben met injecties. Maar het rigoreus opruimen van aangetaste bomen is in zijn ogen de beste garantie om besmetting van gezonde exemplaren te voorkomen. In Sint-Maartensdijk staan aangetas te iepen langs de Dr. Tazelaarstraat, Parallelweg en Beatrixstraat. En in Tholen op de algemene begraaf plaats. Ze zullen dit najaar gerooid worden. De gemeenteraad stelde daarvoor 10.000 gulden beschik baar. Asbestspecialist TSA is uit het stad huis in Tholen verdwenen. Volgens een woordvoerder van TSM uit Rot terdam, die de werkzaamheden heeft overgenomen, gingen de zaken in Tholen niet naar wens. Directeur Fred Heikens is gestopt, maar hij heeft de gemeente weer een nieuwe huurder bezorgd. De Duitse onder neming Rethmann Sedimenta uit Bochum. In het stadhuis komt het verkoopkantoor voor de Benelux en Noord-Frankrijk. Rethmann houdt zich bezig met het mobiel ontwate ren en zuiveren van slib, alsmede advisering over afvalverwerking. Heikens is nu in dienst van Reth- tebestuur betreurt dat zeer. "In feite zijn we in een jaar weinig opgescho ten", constateert Van Schetsen. Argumenten als 'financieel niet haalbaar' en "het heeft veel te lang geduurd' zijn volgens de wethouder niet steekhoudend. "Als je met een nieuw plan moet beginnen, duurt het nog langer voordat er een accommo datie is. En financieel was het voor elke vereniging te doen. Er was geen enkele drempel omdat er een gemid delde contributie uitkwam, zoals die bij voetbalverenigingen e.d. gebrui kelijk is. Het is jammer, dat een cen trale accommodatie waar de schut ters werkelijk u tegen konden zeg gen, niet haalbaar is. Het zit nu een beetje vast, maar de gemeente wil de drie verenigingen toch op één lijn zien te krijgen omdat we een centra le schietaccommodatie van groot belang vinden." Volgens wethouder Van Schetsen is de gemeente nog steeds bereid daaraan financiële medewerking te verlenen. Stavenis- se heeft inmiddels op eigen benen een schietbaan van 12 meter aan de Pilootweg gebouwd. St. Annaland is op de ijsbaan bezig met een plan, waarvoor men ook de schutters uit Poortvliet en Scherpenisse wil inte resseren. Hiervoor zijn al metingen door het ministerie van defensie verricht. Architectenbureau Habo heeft inmiddels een plan gemaakt. De ijs- club, die een vervangende kantine zoekt, wil eraan meewerken door o.a. de grond ter beschikking te stel len. De bordjes die waarschuwen voor slik op de weg zijn taboe voor de directie milieu en waterstaat van de provincie. "Wettelijk stellen ze niets voor. Milieu en waterstaat beperkt zich dan ook tot de officiële bor den", zei wethouder J. van der Jagt in de gemeenteraad. Aanleiding was een opmerking van raadslid W.C. van Kempen (CDA) over de Provin cialeweg bij Scherpenisse. Daar is begonnen met de reconstructie. "Zaterdagavond lag er veel grond op de rijbaan. Het is toen zacht gaan regenen, dus dan wordt het spek glad." Van Kempen riep het gemeentebestuur op, erop toe te zien .dat de provincie of de aannemer de weg in het weekeinde schoon houdt. "Anders gebeuren er mogelijk onge lukken." In de gemeentelijke voorlichtingsru briek Tholenderwijs in deze krant stond twee weken geleden nog te lezen, dat het wettelijk verboden is om de openbare weg te vervuilen. Er is de verplichting om de vervuiling onmiddellijk te verwijderen. Wat de waarschuwingsbordjes voor slik op de weg betreft, die zijn een initiatief van het regionaal orgaan verkeers veiligheid Zeeland. Daarin werken allerhande instanties samen, waar onder... de directie milieu en water staat van de provincie. De gemeenteraad stemde in met een bijdrage in de kosten van het oprui men van vervuilde grond aan de Stoofdijk in Scherpenisse. Maar de twee ton die dat Tholen maximaal gaat kosten, vond M.A. van Beek (CDA) eigenlijk te veel. En M.J. Klippel (SGP) ging er alleen mee akkoord omdat het een opknapbeurt voor de entree van het dorp betekent én het voor de gemeente financieel aantrekkelijker is om de sanering nu uit te voeren. Het werk houdt vel band met de reconstructie van de Provincialeweg. Met o.m.: valkerijdemonstraties vliegvisdemonstraties Jack Russelraces jachthondentrainingdemonstraties Duitse brakkensleepspoordemonstraties Zeeuwse trekpaardendemonstraties handboogschietdemonstraties demonstraties prepareren van dieren wildrestaurant/proeverij jachthoornblaasverenigingen jachtschilderijen stands met artikelen/benodigdheden Advertentie I.M. De realisering van een zoet-zout scheiding in de Bergsediepsluis kreeg een officieel tintje. In het bijzijn van een aantal genodigden stelde hoofdingenieur-directeur H.L.F. Saeijs van rijkswaterstaat directie Zeeland (tweede van links) de voorziening in gebruik. terstaat een aantal dingen aanpassen. Zo zou het maximale zoutgehalte tijdelijk op 450 milligram moeten komen ten behoeve van de natuur waarden. De commissie die de Het zoet-zout scheidingssysteem is één van de zaken die een rol spelen bij het waterbeheer in het Volkerak- Zoommeer. "Het is voornamelijk ten behoeve van de landbouw gereali seerd", aldus drs. A.R. Kop van rijkswaterstaat. Het zoete Zoom meerwater kan in die bedrijfstak gebruikt worden voor het beregenen van gewassen. Daarbij is het zoutge halte van het water van belang. Nu mag dat maximaal 400 milligram per liter zijn. Maar afgelopen zomer liep het bij het zuidelijke inlaatpunt op Zuid-Beveland op tot 450 en zelfs 480 milligram, vertelt hoofd technische dienst J.A. Dees van het waterschap Tholen. Voor een goed beheer wil rijkswa- commissie minister moet adviseren, is daarmee in principe al akkoord gegaan. Maar het landbouwschap is het er niet mee eens. "Omdat nadrukkelijk is gezegd dat het om een tijdelijke maatregel gaat, zijn we akkoord gegaan", licht Van Gorsel toe. Uitgangspunt blijft een zoet Zoom meer, aldus ir. E. Turkstra van rijks waterstaat. Hij schetste de stand van zaken maandagmorgen tijdens een bijeenkomst om de ingebruikname van de zoet-zout scheiding (die ove rigens al sinds maart/april functio neert) een officieel tintje te geven. "We willen aantonen dat je in het gebied zoveel mogelijk belangen tot hun recht kunt laten komen zonder aantasting van de waterkwaliteit." Behalve dat het systeem ervoor zorgt dat minder zout water in het Zoommeer komt (een rendement van 80%), wordt ook de inlaat van vervuild Rijn- en Maaswater erdoor beperkt. Turkstra vertelde dat er nog teveel voedingsstoffen in het meer zitten, waardoor het doorzicht afneemt. "En het fosfaatgehalte zal te hoog blijven." Om de algengroei tegen te gaan, wordt geprobeerd een voed selketen op te zetten met roof- en prooivissen. Gebleken is dat de prooivissen aanslaan, maar het aan tal roofvissen neemt af. Er zal dus meer snoek uitgezet moeten worden, maar dat betekent dat daarvoor de omstandigheden geschapen moeten worden. Om paaigebieden te maken, moet er meer oever in het Volkerak- Zoommeer komen. Eén van de manieren om dat te bereiken is een wisselend waterpeil. Overleg heeft geleid tot een advies om over twee jaar een wisseling van maximaal 15 cm en minimaal -10 cm te reali- "Deze zout-zoet scheiding is een goede zaak, maar we zijn er nog niet," aldus Turkstra. Het systeem, gebaseerd op het gegeven dat zout water zwaarder is dan zoet water, heeft tot gevolg dat het schutten van schepen die vanaf de Oosterschelde het Zoommeer op willen vier minu ten langer duurt dan andersom. Er wordt dan via spuikelders zoet water in de sluiskolk gepompt, ter wijl het zoute water naar een kelder wordt geleid zodat het niet in het zoete Zoommeer terecht komt. "Hoewel destijds werd aangenomen dat het wel meeviel, is de Bergse diepsluis de afgelopen jaren een fik se zout-waterbron gebleken", aldus Turkstra. iiü IWBMWHBWWWWMl IIIBiil 111 >1II De nieuwe bietenrooier van loonbedrijf Fase uit Poortvliet in actie speciaal verzoek van Fase werd er een constructie gemaakt zodat de bak een stuk uitgeschoven kan wor den. De capaciteit bedraagt dan maximaal 21 ton. Fase vroeg hier om, omdat het bedrijf vooral op Tholen en Sint-Philipsland nog al eens te maken krijgt met erg langge rekte velden suikerbieten. "Als je bak dan net voor het einde vol is, moet er alsnog een tractor met een wagen het land op", legt Roelands uit. "Nu hoeft dat niet, omdat het laadvermogen dan wat kan worden uitgebreid." Maar misschien wel het meest revo lutionaire nieuwtje is het aantal zogenaamde 'zonnen'. Dit zijn een soort wielen onder de machine. Hierover worden de gerooide bieten geleid om zo ontdaan te worden van grond. Normaal gesproken heeft een rooier zo'n vier zonnen, maar de nieuwe machine heeft er wel acht. "Ze draaien wat langzamer en door de langere reinigingsweg, komen de bieten schoner en minder bescha digd in de bak. Bovendien kan de zon die tussen de voorwielen hangt, meesturen", vertelt Roelands. Ver der is de rooier zelfsmerend en het De nieuwe bietenrooier is ontwik keld door Agrifac (dochter van Cebeco) in Steenwijk en wordt aan de man gebracht door het bedrijf Samec uit Steenbergen. Het nieuwe aan de machine bestaat volgens ver tegenwoordiger G. Roelands van Samec uit een aantal dingen. "Ten eerste zitten er speciale banden onder. Bij de meeste rooiers zijn de achterwielen kleiner dan die van voren en de voorwielen zijn harder opgepompt. Daardoor komt er een enorme druk op de grond te staan als de machine volgeladen is. Zo wordt de structuur van de grond kapot gereden", vertelt Roelands. "Deze nieuwe machine werkt met vier even grote banden die maar met maximaal 1 atmosfeer lucht gevuld zijn. Daardoor vernielen ze de grond niet." Een ander voordeel van de nieuwe rooier is dat de laad-capaciteit kan worden uitgebreid. Normaal gespro ken kan er in de kooi zo'n 16 ton bie ten opgeslagen worden. Maar op rooigedeelte is binnen twintig minu ten te verwisselen voor een exem plaar dat geschikt is voor knolselde rij. Daarbij voorkomen twee rubbe ren assen dat de knollen te veel beschadigd worden. De machine is verder computergestuurd, alle wie len sturen mee en er kan al rijdende gelost worden. De proef die vrijdag bij de Steil Aprel te Poortvliet werd gehouden, verliep tot volle tevre denheid van de nieuwe eigenaar. De Suikerunie, die van de bieten suiker maakt, is echter over de oogst van dit jaar niet zo optimistisch als Fase over zijn nieuwe machine. In het septembernummer van het maandblad van de unie staan ongun stige cijfers. Voorzitter H.E. Cleve- ring verwacht een 'kleinere oogst met een lagere kwaliteit' dan vorig jaar. 1993 was dan ook wel een top jaar. De verwachting is dat de Sui kerunie dit jaar ruim 4,1 miljoen ton bieten zal verwerken. Dat is onge veer 58 ton per hectare. Bij een gemiddeld suikergehalte van 15,8 procent zou dat 9200 ton polsuiker per hectare opleveren. Op de verga dering van de ledenraad vonden sommige aanwezigen dat getal wel wat optimistisch. In veel streken heeft de structuur van de bodem erg te lijden gehad van de natte herfst van 1993. Dat resulteert in een ach terblijvende groei. Ook de extreem droge zomer van dit jaar heeft in sommige gebieden bepaald geen goed gedaan. De suikermarkt zit vol^ns de unie al een paar maanden muurvast. De prijs van een kilo witsuiker lag in augustus op 61 cent. Maar behalve over de prijs, maakt de unie zich ook ongerust over de consumptie van suiker. Per hoofd van de bevolking verorberen we in Nederland gemid deld zo'n 38 kilo suiker per jaar. Onderzoek wees uit dat consumen ten de zoete korrels als 'vanzelfspre kend' beschouwen. Het wordt auto matisch in het winkelkarretje gegooid. De reclames voor suiker vrije en Tight'-produkten en kunst matige zoetstoffen wekken volgens de Suikerunie echter de indruk dat de gewone 'ouderwetse' suiker niet meer meetelt. Om de positie van het produkt in de toekomst te ondersteu nen, gaat de Suikerstichting Neder land, het pr-bureau van de Neder landse suikerindustrie, een reclame campagne voeren onder het motto 'Suiker. Schepje eigen smaak'. In diverse bladen zullen advertenties verschijnen met de tekst 'Suiker maakt mijn aardbei'. In plaats van de aarbei zijn er nog enkel varianten zoals beschuit en cornflakes. Op de begeleidende foto is të zien hoe flonkerende suikerkristallen op deze produkten neerdalen. Met deze cam pagne hoopt men het imago van de suiker op te vijzelen. VERVOLG VAN PAG. 1 Stedebouwkundige ir. L.H. Janssen van het bureau RBOI, die b. en w. adviseert, had aan de hand van gege vens als landschap, ecologie, stank en verzuring kwetsbaarhedenkaar- ten gemaakt met kwalificaties als zeer waardevol, waardevol en min der waardevol gebied. Dat laatste vertaalde Van Gorsel in 'waarde loos', maar in het algemeen noemde hij dat onderscheid 'zeer willekeurig gekozen.' "Heel Tholen is immers een mooi eiland." Janssen antwoordde, dat een afge studeerd landschapsarchitect dat allemaal grondig had bekeken en onderbouwd. Maar M.D. Geuze en M.J. Stoutjesdijk vielen Van Gorsel bij, dat de zonering willekeurig was. "Gooi die discriminatie van kleuren op de kaart er allemaal maar uit, want wij allemaal hier zijn land schapsarchitect", zei Geuze. Vol gens Janssen zijn er echt criteria gebruikt, die ontbloot zijn van sub jectiviteit, maar Van Gorsel bleef de indeling in A, B en C landschappen op Tholen afwijzen. Een bestaand landbouwbedrijf in A die als neven tak met varkens wil beginnen, zou dat bijvoorbeeld niet mogen en een boer in landschap C die het wel zou mogen, wil dat helemaal niet. De burgemeester concludeerde, dat Van Gorsel met zijn argumentatie alle nieuwe vestigingen van inten sieve veehouderij wil toestaan. "Als je dat doet, kun je niet discrimineren door te zeggen: alleen Tholenaren mogen dat en geen Brabanders. Dat betekent dat je de varkensstallen in volle omvang toelaat." Dè ZMO-bestuurder onderstreepte, dat bestaande Thoolse landbouwbe drijven de mogelijkheid moeten hebben voor omschakeling naar veehouderij of varkensmesterij. "In Volgens M.D. Geuze, voorzit ter van de landinrichtingscom missie Poortvliet, wordt de toedeling van gronden in de vier ruilverkavelingsblokken op Tholen 'helemaal een ramp' als het landschap in zones wordt verdeeld. Kwalificaties als zeer waardevol, waardevol en minder waardevol kunnen enorme gevolgen hebben voor de waarde van de grond en daardoor voor de toedeling bij de ruilverkaveling. Volgens Geuze wordt de ruilverkave ling daardoor nog meer gefrus treerd. Hij signaleerde nu al 'sterk ondervraagde gebieden' rond St. Annaland. De burgemeester liet weten, dat de gemeente problemen bij de toedeling en bedrijfsver- plaatsingen serieus bekijkt. het plan van de gemeente lit nu een stuk willekeur. Wanneer je vesti ging van intensieve veehouderij overal toelaat, maar een bouwblok van 1 ha. hanteert, zijn er geen mon- sterbedrijven mogelijk. Dan valt de zaak te controleren. En via het milieubeleid bestaan er nu al vol doende mogelijkheden om de ont wikkelingen te reguleren. Stel een ammoniakplan op, dan vervalt het landschapscriterium van zeer waar devol, waardevol en minder waarde vol. Maak een flexibeler plan en speel in op de plattelandsvernieuwing. Dat is van essentieel belang voor het land schap", aldus Van Gorsel. Een ammoniakplan is volgens stede- bouwkundige Janssen mogelijk, maar dan heb je wel gegevens nodig. "Stel je voor dat er nog voor 1 bedrijf ruimte is, dan zou er na de vestiging van die onderneming zelfs geen neventak bij een akkerbedrijf meer mogelijk zijn. Alleen met een arnmoniak-reductieplan kom je dan ook niet. Het plafond is afhankelijk van verder onderzoek, het stalsys- teem, e.d. Er is ruimte op Tholen voor varkens, maar wie mag die opvullen, daar gaat het om." Van Gorsel vroeg zich nog af, of de 1000 m2 die de gemeente maximaal wil voor een neventak wel rendabel is gezien de hoge milieu-investerin gen. Janssen noemde de 1000 m2 een grens uit landschapsoverwegingen, maar uitbreidingen tot 1500 m2 zijn mogelijk. De stedebouwkundige meende dat investeringen op zo'n perceel haalbaar moeten zijn, mede gezien de subsidiemogelijkheden. A.A. van Luijk vreesde, dat ook de kassenbouw aan banden gelegd zal worden. "In zeer waardevolle gebie den, zijn we niet meer toelaatbaar, maar overigens is de kassenbouw nog onderwerp van gesprek", liet stedebouwkundige Janssen weten. "De provincie vindt, dat er geen nieuwe kassen moeten komen, behalve in de aangewezen concen tratiegebieden." De burgemeester vulde nog aan, dat het gemeentebe stuur kassenbouw liefst geconcen treerd ziet in en rond de Langeweg te St. Annaland omdat daar alle lei dingen liggen. Ook dhr. Rietkerk ging nog in op de kassenbouw. Volgens hem staat de provincie glasopstanden tot 2000 m2 toe. "In principe is glastuinbouw tot nu toe vrij en dat blijft bespreek baar", zei de burgemeester. Janssen bracht de bloemzaadteelt nog ter sprake. Die mag altijd en overal omdat het grondgebonden produktie betreft. De siedebouwkundige onderstreepte verder, dat er aan de landschapsver deling in A, B en C-gebieden 'niets willekeurigs' was. "De kwetsbaar heid is bekeken en de waardevol heid." M.D. Geuze was er niet tevreden mee. "Het is een schimmige discus sie over een vrij ingewikkelde mate rie. Menigeen is er niet gelukkig mee. De negende herziening van bestemmingsplan Buitengebied lijkt door te slaan. De schade voor de bestaande bedrijven zal groter zijn dan het voordeel van het keren van meerdere varkensmesterijen. Wees creatief om op basis van ande re criteria grootscheepse varkensin vasies te weren." De burgemeester noemde dat niet eenvoudig. "Wanneer je naar een objectieve basis zoekt, loop je toch tegen beperkingen voor de bestaan de bedrijven op. En wanneer je niets in een bestemmingsplan regelt, moet je niet verrast zijn over nog meer varkens, ook met bouwblok ken van 1 ha." Geuze bracht daar tegenin, dat het andere gemeenten wel lukt om de varkens tegen te houden en bestaan de bedrijven te ontzien. "We doen het op een verantwoorde manier", antwoordde de burgemeester. "Ook wij informeren bij andere gemeen ten èn bij de provincie en als het maar enigszins kan, ontzien we bestaande bedrijven, Uw oproep voor meer creativiteit nemen we dan ook ter harte. C.P. de Rijke wilde veel minder ver gaan dan ZMO-bestuurder Van Gor sel. "Nieuwe vestigingen zijn uit den boze", vond hij. "Als neventak var kens houden, o.k., maar dan moet je de mestafzet zelf kunnen regelen. Maak de varkenshouderijen daarom grondgebonden!" De Rijke noemde het aangaan van mestcontracten 'heel gevaarlijk' omdat op basis daarvan nieuwe varkensmesters kunnen komen. Stedebouwkundige Janssen voerde aan, dat de ondernemingen mestaf- zet-contracten moeten tonen, wil men kunnen beginnen. Van Gorsel concludeerde, dat de milieuwet zodanige waarborgen biedt, dat er planologisch niets gere geld hoeft te worden om varkens te voorkomen. "Het is gewoon koud watervrees. De ontwikkeling met de varkensmesterijen zal niet zo hard gaan. De Thoolse boer is overwe gend een plantenteler. Als neventak zal hij eerder bloementeelt kiezen dan varkens mesten, maar de moge lijkheden moet je open houden. Maar het zal echt zo'n vaart niet lopen, al is alles niet afgedekt. Er zijn echter garanties, zoals het feit, dat nieuwe bedrijven 25% gekort kunnen worden in hun mestrechten. En landbouwbedrijven die meer dan 125 kg. fosfaat per ha. gebruiken, krijgen een heffing opgelegd." Dokter The wilde het Thoolse land schap nog niet verder laten verande ren, anders voelen de mensen er zich niet meer thuis. Het vinden van een goed evenwicht tussen het voorko men van een varkensinvasie en uit breidingsmogelijkheden voor bestaande bedrijven noemde hij 'een kwestie van creatief denken.' De burgemeester zag geen andere oplossing dan 'een objectieve grond slag.' "Je kunt geen onderscheid gaan maken tussen mensen uit Tho len en daarbuiten. De gemeente pro beert discriminatie te voorkomen." Over discriminatie gesproken: in het buitengebied mogen bedrijven veel dichter bij boerderijen en burgerwo ningen gebouwd worden dan binnen de bebouwde kom, bracht C.P. de Rijke naar voren. "Maar in de pol ders mag het toch ook niet stinken. Dat geldt toch niet alleen voor de woonkernen? Je mag niet discrimi neren!", zei De Rijke. Hij was ook niet blij, dat de provin cie geen specifieke verklaring van geen bezwaar meer wil geven voor bouwplannen in het buitengebied. "Dat vinden we ook niet plezierig", antwoordde de burgemeester. "We zullen dan ook bezwaar maken tegen langdurige procedures." C. Koopman sprong er gelijk op in met zijn aanvraag voor een graan- pakhuis in St. Maartensdijk en ZMO-bestuurder Van Gorsel noem de het beleid van de provincie 'las tig' voor mensen met bouwplannen. Drs. A.G.M. Sauter van de Natuur- vereniging Tholen trok de gegevens in plan Buitengebied over ammo- niakgevoelige bloemdijken rond Poortvliet, Scherpenisse en St. Maartensdijk in twijfel, maar vol gens stedebouwkundige Janssen was daarvoor geen reden omdat gegevens van het ministerie waren gebruikt. Aan de ene kant van de dijk mogen er straks geen varkens e.d. meer komen, maar aan de andere zijde kunnen runderen, oerrunderen, wilde zwijnen e.d. vrolijk hun gang gaan. Die 'cri de coeur' plaatste P.K.M. Stouten op de hoorzitting over plan Buitengebied. Hij wees in dat verband op de natuuront wikkelingen in de Van Haaf- tenpolder en Rammegors, waar allerlei dieren kunnen grazen, terwijl de varkens een halt wordt toegeroepen. "Het wordt een beetje krom in Nederland", zei Stouten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 9