THOLENDERWIJS informatierubriek van de gemeente thoien VERGADERING COMMISSIE OPENBARE WERKEN BOUWAANVRAGEN BOUWMELDINGEN IDENTITEITSKAART OF EUROPESE REISKAART?? KENNISGEVING VAN MEDEDELING ONTWERP-BESLUITEN PREMIEBELEID ALGEMENE BIJSTANDSWET PER 1 OKTOBER 1994 STEMMEN IN EEN STEMBUREAU NAAR KEUZE VAN DE KIEZER WAT LIGT TER INZAGE? STEMMEN BIJ VOLMACHT KANDIDATENLIJSTEN RAADSVERKIEZING SPREEKUUR B&W WAT KAN WEL EN WAT KAN NIET BIJ HET GFT-AFVAL? Donderdag 29 september 1994 EENPRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 DINSDAG 4 OKTOBER: WET MILIEUBEHEER: MOSSELSCHELPEN KUNNEN NIET BIJ HET GFT-AFVAL: Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Thoien Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Op dinsdag 4 oktober a.s. komt de commissie openbare werken voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint Maar tensdijk. Deze vergadering is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruikmaken van het spreek recht. Op de agenda staan onder meer de volgende onderwerpen: - Voorstel inzake kredietvotering t.b.v. renovatie open bare verlichting; Onlangs is van N.V. Delta Nutsbedrijven een kostenraming ontvangen voor de renovatie 113 oude lichtmasten en armatu ren. Deze masten staan verspreid over de gehele gemeente, behalve in de kern Oud-Vossemeer. Daar zijn namelijk met de onlangs uitgevoerde uitbreiding van de openbare verlichting volgens het streefplan reeds een aantal lichtmasten vervan gen. De in de "bocht van Rinses" nabij Scherpenisse gesitueer de lichtmasten komen eveneens niet voor renovatie in aan merking, daar deze reeds zijn opgenomen in het provinciale verlichtingsplan voor de uitvoering van bochtverbetering ter plaatse. Ten aanzien van de kern Sint-Annaland is het college van burgemeester en wethouders de mening toegedaan dat in verband met de toekomstige werkzaamheden in de Suzanna- polder de lichtmasten aan de Klippelstraat thans niet moeten worden vervangen. De kosten van de renovatie-werkzaamheden bedragen 121.060,-. Alvorens de raad voor te stellen het benodigde krediet ad 121.060,- beschikbaar te stellen wordt de commissie om advies gevraagd. - Voorstel inzake aansluiten woningen op riolering in het buitengebied; Onlangs heeft het waterschap Thoien het gemeentebestuur verzocht over te gaan tot het aansluiten op de riolering van een aantal woningen in het buitengebied (Sluiswegeling te Scher penisse en Poppenoordweg te Sint Maartensdijk). Burgemees ter en wethouders zijn daar in principe mee akkoord gegaan, ervan uitgaande dat door de bewoners van onderhavige pan den danwel door het waterschap een bijdrage van 4.500,- per aansluiting wordt voldaan. In dat geval is het gemeentebe stuur in principe bereid een bijdrage van totaal 22.000,- voor zijn rekening te nemen. Bovengenoemde bedragen zijn con form de uitgangspunten van het provinciaal Waterhuishou dingsplan. Ten behoeve van bovengenoemde aansluitingen verzoekt het Burgemeester en wethouders van Thoien maken gelet op artikel 41 van de Woningwet 1991 bekend, dat de volgende bouwaan- vragen/-meldingen zijn ingediend: - Een bouwaanvraag van J. H. Kettelerij, Koningin Wilhelmina- straat 22 te Thoien, ingediend op 16 september 1994, voor het verbouwen van een garage op het perceel Koningin Wilhelmi- nastraat 22 te Thoien; - Een bouwaanvraag van J. C. Boogerd, Provincialeweg 23 te Sint-Maartensdijk ingediend op 16 september 1994, voor het bouwen van een woning met een garage op een perceel aan de 's-G ra venkreek te Sint-Annaland; - Een bouwaanvraag van C. Wesdorp, Veerweg 2 te Stavenisse, ingediend op 16 september 1994, voor het vergroten van een balkon op het perceel Veerweg 2 te Stavenisse; - Een bouwrhelding van H. Stoutjesdijk, Koningin Julianastraat 23 te Sint-Maartensdijk, ingediend op 21 september 1994, voor het plaatsen van een tuinhuisje op het perceel Koningin Julia nastraat 23 te Sint-Maartensdijk; - Een bouwaanvraag van M. Versluis, Hoogaarsstraat 53 te Tho ien, ingediend op 16 september 1994, voor het plaatsen van een dakopbouw op het perceel Parksingel 54 te Thoien; - Een bouwaanvraag van Streekgewest Westelijk Noord-Bra bant/Regionale Brandweer, Laan van Brabant 16 te Roosen daal, ingediend op 23 september 1994, voor het plaatsen van een antennemast op het perceel Sportlaan 2 te Sint-Maartens dijk; - Een bouwaanvraag van R. A. Kross, Zuidsingel 5 te Sint-Maar tensdijk, ingediend op 20 september 1994, voor het verande ren van het gevelaanzicht op het perceel Haven 10 te Sint- Maartensdijk; - Een bouwmelding van J. C. Kooij, Kreeftenstraat 10 te Thoien, ingediend op 20 september 1994, voor het plaatsen van een tuinschuurtje op het perceel Kreeftenstraat 10 te Thoien. Sint-Maartensdijk, 29 september 1994. NEDERLANDSE OEMEilNTEN waterschap tevens de vereiste aansluitvergunningen te verle nen. De commissie wordt om advies gevraagd, waarna bij een posi tief advies het college de gemeenteraad zal voorstellen het benodigd krediet beschikbaar te stellen. Voorstel inzake kredietvotering t.b.v. aanpassing riool gemalen te Thoien; In de lijst van kapitaalswerken voor 1994 is ten behoeve van de aanpassing van de rioolgemalen aan de Hoogaarsstraat, Machteld van Gelrestraat en de Vest te Thoien voor de post rioleringswerken een bedrag van 148.000,- opgenomen. De aanpassingskosten van genoemde gemalen bedragen 106.000,- en in de post "reservering kapitaallasten nieuwe investeringen" van de begroting 1994 zijn hiervoor dekkings middelen gereserveerd. Tevens dient de capaciteit van het rioolgemaal aan de Jhr. van Vredenburghlaan te worden verhoogd ten behoeve van het bestemmingsplan "Buitenzorg li/lil". In de exploitatie-opzet van deze uitbreidingsplannen is rekening gehouden met bovenwijkse voorzieningen ten bedrage van 140.000,-, exclusief omzetbelasting. De kosten welke gemoeid gaan met deze aan passing kunnen gefinancierd worden uit het beschik bare jaarkrediet voor het bestemmingsplan "Buitenzorg". Alvorens de raad voor te stellen het benodigde krediet te vote ren wordt de commissie om advies gevraagd. Negatief advies werkgroep verkeersaangelegenheden over verzoek bewoners Veerweg te Stavenisse om snel- heidsremmende voorzieningen; Bij brief van 5 juli jongstleden hebben de bewoners van de Veerweg te Stavenisse gevraagd om de aanleg van twee pla teaus, elk ongeveer 20 meter lang, in het gedeelte van de Veerweg dat binnen de bebouwde kom is gelegen. De bewo ners dringen aan op de realisering van deze voorziening, omdat zij van oordeel zijn dat er in de Veerweg veel te hard gereden wordt door het verkeer naar en van het zogenaamde veer. De desbetreffende verkeersbewegingen zouden zich met name concentreren in de avonduren en in het weekeinde. De eerdergenoemde brief van de bewoners is ter advisering aan de werkgroep verkeersaangelegenheden voorgelegd. Deze is in meerderheid van oordeel dat er geen plateaus moe ten worden aangelegd. Een meerderheidsadvies om geen der gevraagde snelheidsremmende voorzieningen aan te leggen is daarop door de werkgroep aan burgemeester en wethou ders uitgebracht. Het college heeft inmiddels de bewoners geïnformeerd over het advies van de werkgroep, maar dit advies nog niet omge zet in een beslissing. Dit vanwege de toezegging van het colle ge van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad dat het de commissie openbare werken zou horen over het advies van de werkgroep. De commissie wordt gevraagd een advies in deze uit te bren gen. Burgemeester en wethouders van Thoien delen, gelet op artikel 3.19, tweede lid en derde lid en artikel 3.20, eerste lid, van de Algemene wet bestuursrecht en artikel 13.4 van de Wet milieu beheer mede, dat zij voornemens zijn gunstig te beschikken onder oplegging van de nodige voorschriften om nadelige gevolgen voor het milieu te voorkomen, dan wel zoveel mogelijk te beperken op de op respectievelijk 20 juni en 14 juli 1994 inge diende aanvragen voor een vergunning ingevolge de Wet milieubeheer van: a. A. Rijnberg, Huijgensstraat 117 te Sint-Annaland voor het oprichten en in werking hebben van een bouwbedrijf met een werkplaats voor machinale houtbewerking, gelegen aan de Bronsgeestweg 3 te Sint-Annaland, kadastraal bekend Sint- Annaland, sectie H, nummer 572 (ged.); b. de Stichting voor Regionale Zorgverlening, Koudekerk- seweg 143 te Middelburg voor het oprichten en in werking hebben van een verzorgings- en verpleegcomplex "Ten Anker" gelegen aan de Prins Clauslaan 1 te Thoien, kadastraal bekend Thoien, sectie N, nummer 1304. De ontwerp-besluiten, alsmede de aanvragen en andere ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 30 september 1994 gedu rende vier weken ter inzage op de secretarie van de gemeente Thoien te Sint-Maartensdijk van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Indien het college daartoe een schriftelijk verzoek ontvangt kunnen de stukken gedurende deze maand tevens elke maandag van 17.30 tot 20.30 uur in het bejaardentehuis Sint- Maartenshof, Bloemenlaan 2 te Sint-Maartensdijk worden inge zien. i Na deze datum liggen de stukken tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde besluiten, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage op de gemeente-secretarie. Markt 1-5 te Sint-Maar tensdijk. Binnen vier weken na de dag waarop het ontwerp van de beslui ten ter inzage is gelegd, kan een ieder gemotiveerde bezwaren tegen het ontwerp van de besluiten schriftelijk bij ons college inbrengen. De ingekomen bedenkingen worden mede ter inzage gelegd. Degene die schriftelijk bedenkingen inbrengt kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien het college daartoe een schriftelijk verzoek ontvangt zal een ieder voorts in de gelegenheid worden gesteld tot een gedachtenwisseling over de ontwerp-besluiten en tot het inbren gen van gemotiveerde mondelinge bedenkingen daartegen. De aanvrager wordt in de gelegenheid gesteld daarbij aanwezig te zijn. Sint-Maartensdijk, 29 september 1994. Burgemeester en wethouders van Thoien. De gemeente Thoien geeft al enige tijd de gemeentelijke identi teitskaart uit. De kosten van deze kaart bedragen 34,-. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft besloten per 1 januari 1995 een nieuw reisdocument uit te geven dat in de plaats komt van de gemeentelijke identeitskaart. Dit nieuwe reis document kan ais identiteitsbewijs worden gebruikt maar bovendien als reiskaart binnen Europa. Het reisdocument (tevens identiteitskaart) is 5 jaar geldig. Vanaf 1 januari 1995 worden er dus geen gemeentelijke iden- teitskaarten meer uitgegeven. Overigens blijven de tot nu toe uit gegeven identiteitskaarten normaal geldig voor een periode van 5 jaar. Het gemeentebestuur heeft niet de mogelijkheid om reeds aan gekochte identiteitskaarten terug te geven aan de leverancier. Om te voorkomen dat op 31 december 1994 nog een (grote) voorrraad identiteitskaarten aanwezig is, zal het gemeentebe stuur voor de periode tot 31 december 1994 de identeitskaarten slechts in beperkte hoeveelheden aankopen. Het kan dus voor komen dat u niet direct aan een identiteitskaart kan worden geholpen, omdat er op het moment van uw aanvraag geen voor raad meer is. Wij geven u in overweging, indien u niet direct over een gemeentelijke identiteitskaart moet beschikken, eerst een identi teitsbewijs in de loop van januari 1995 aan te vragen, zodat u voor de prijs van 35,- in het bezit kunt komen van de Europe se reiskaart, die zoals geschreven 5 jaar geldig is en bovendien nog als reisdokument kan worden gebruikt voor reizen binnen Europa. Tot 1 oktober 1994 wordt in vele gevallen een gedeelte van neveninkomsten vrijgelaten van personen die een uitkering ingevolge de Algemene Bijstandswet of Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers ontvangen. Met ingang van 1 oktober 1994 kunnen gemeentes op dit terrein een eigen beleid gaan ontwikkelen. Ook de gemeente Thoien heeft van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. Vanaf 1 oktober a.s. wordt dit "premiebeleid" genoemd in plaats van "vrijlatingsbeleid". Het doel van dit premiebeleid is om het voor personen die tijde lijk zijn aangewezen op een uitkering aantrekkelijker te maken om parttime werk aan te nemen door het verlenen van een pre mie. Burgemeester en wethouders vinden het namelijk belang rijk dat personen die een uitkering ontvangen een relatie krijgen, danwel behouden met de arbeidsmarkt. Onderstaand is in hoofdlijnen aangegeven op welke manier in de gemeente Thoien inhoud wordt gegeven aan het "premiebe leid" per 1 oktober 1994. 1. doelgroep: Personen die ouder dan 27 jaar en jonger dan 571/2 jaar zijn 2. inkomsten: Onder inkomsten wordt begrepen inkomsten uit loon en geen inkomsten ingevolge sociale verzekeringswetten/-voor- zieningen. De inkomsten uit loon moeten lager zijn dan de van toepas sing zijnde bijstandsnorm. 3. premie-periode: De premie wordt gedurende een periode van 12 maanden toegekend. Verlenging van deze periode is alleen mogelijk voor éénou dergezinnen waarvan het jongste kind nog geen 13 jaar oud is. 4. premie-hoogte: a. een premie van 15% van de netto-inkomsten met een maximum van 200,- netto per maand voor echtparen en éénoudergezinnen; b. een premie van 15% van de netto-inkomsten met een maximum van 140,- netto per maand voor alleenstaande. 5. uitvoering: Indien men voor de eerste keer in aanmerking wil komen voor een premie dient men hiertoe een schriftelijk verzoek in te dienen bij het college van burgemeester en wethouders van Thoien. Andere soorten premies Naast een premie als gevolg van inkomsten kan er een premie verleend worden in buitengewone verwervingskosten. Daarnaast kunnen de door de raad beschikbaar gestelde finan ciële middelen ook besteed worden aan de kosten van scholing en extra banenpoolplaatsen. Overgangsrecht In algemene zin zijn er twee situaties te onderscheiden: a. iemand komt thans in aanmerking voor de vrijlatingsregeling en heeft per 1 oktober 1994 recht op een premie ingevolge het nieuwe beleid; men ontvangt dan een premie zoals genoemd onder punt 4. Men hoeft geen aanvraag in te dienen. b. iemand komt thans in aanmerking voor de vrijlatingsregeling en heeft per 1 oktober 1994 geen recht op een premie inge volge het nieuwe beleid (men is jonger dan 27 jaar danwel ouder dan 57V2 jaar; men ontvangt dan vanaf 1 oktober 1994 tot maximaal 1 april 1995 op grond van de overgangsregeling een premie ter hoogte van 60% (van 1 oktober t/m 31 decem ber 1994) respectievelijk 35% (van 1 januari t/m 31 maart 1995) van het vrij te laten bedrag op basis van de oude regeling. Men hoeft hiervoor geen aanvraag in te dienen. Voorts wijst het college van burgemeester en wethouders u erop, dat voor het verkrijgen van een premie vanaf 1 oktober 1994 op grond van het overgangsrecht nagegaan wordt, gedu rende welke periode u reeds voor het huidig vrijlatingsbeleid in aanmerking bent gekomen. Laatstgenoemde periode telt mee om de termijn waarover u gebruik kunt maken van het over gangsrecht te bepalen. Nadere informatie Voor nadere informatie over deze regeling kunt u terecht bij het bureau sociale zaken. Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk (tele- foonummer 01660-8217). w\ Bij de op 9 november 1994 te houden stemming ter verkie zing van de leden van de raad van de nieuwe gemeente Thoien kan aan een kiezer worden toegestaan zijn stem uit te brengen in een stembureau van zijn keuze, binnen het gebied van het lichaam waarvoor de verkiezing wordt gehouden. Deze bevoegdheid geldt niet voor de kiezer aan wie is toe gestaan bij volmacht of per briefte stemmen. Voor de kiezer die in een stembureau van zijn keuze wil stemmen staan twee mogelijkheden open, te weten: A. uiterlijk 26 oktober 1994 een schriftelijk verzoek daar toe indienen bij de burgemeester van de gemeente waar hij/zij op de dag van de kandidaat-stelling als kiezer is geregistreerd. Voor het verzoekschrift moet gebruik worden gemaakt van een formulier, dat ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar is. Bij inwilliging van het verzoek ontvangt de kiezer een kiezerspas. B. uiterlijk 4 november 1994 mondeling daartoe verzoe ken. De kiezer dient zich dan onder overlegging van de ontvangen oproepingskaart in persoon te vervoe gen ter secretarie van de gemeente, waar hij/zij op de dag van de kandidaatstelling als kiezer is geregistreerd. Op dit verzoek wordt terstond een beslissing genomen door omzetting van de oproepingskaart in een kiezers pas. De kiezer aan wie een kiezerspas is verstrekt kan uitsluitend met deze pas aan de stemming deelnemen. Indien de kiezerspas in het ongerede raakt, kan geen nieuwe worden verstrekt. Sint-Maartensdijk, 29 september 1994 De burgemeester van de gemeente Thoien. Voorbereiding bestemmingsplan Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Thoien maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 30 september 1994 voor een ieder ter secretarie van de gemeente, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad der gemeente Thoien van 26 september 1994, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor een gebied aan de Parksingel te Thoien voor het plaatsen van een dakop bouw voor rekening van de heer M. Versluis. De begrenzing van genoemd gebied staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekening. Sint-Maartensdijk, 29 september 1994. Burgemeester en wethouders van Thoien. Bij de op 9 november 1994 te houden stemming ter verkie zing van de leden van de raad van de nieuwe gemeente Thoien kan aan een kiezer worden toegestaan bij volmacht te stemmen. Voor de kiezer die hiervan gebruik wenst te maken staan twee mogelijkheden open, te weten: A. uiterlijk 26 oktober 1994 een schriftelijk verzoek daar toe indienen bij de burgemeester waar hij/zij op de dag van de kandidaatstelling als kiezer is geregistreerd. Voor het verzoekschrift moet gebruik worden gemaakt van een formulier, dat ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar is. Bij inwilliging van het verzoek ontvangt de gemachtigde een volmacht-bewijs (tevens oproepingskaart); de gemachtigde kan de volmachtstem uitsluitend gelijktij dig uitbrengen met het uitbrengen van zijn/haar eigen stem. B. door het overdragen van de oproepingskaart aan een gemachtigde. Zowel volmachtgever als gemachtigde dienen daarvoor het desbetreffende op de oproepings kaart van de volmachtgever voorkomende formulier te ondertekenen, waarna de kaart aan de gemachtigde ter hand wordt gesteld. In dit geval moeten beiden wel in hetzelfde stemdistrict als kiezer zijn geregistreerd; de gemachtigde kan bij de overdrachtmethode de vol machtstem alleen uitbrengen in dat stemdistrict en bovendien uitsluitend gelijktijdig met het uitbrengen van zijn/haar eigen stem. Geef uw kaart pas aan een ander mee, nadat u zelf heeft ingevuld wie u machtigt tot het uitbrengen van uw stem. Er wordt op gewezen dat een volmachtgever niet bevoegd is de volmacht naderhand in te trekken of zelf aan de stem ming deel te nemen. Een gemachtigde mag niet meer dan twee aanwijzigingen als zodanig aannemen; bovendien moet hij/zij als kiezer zijn geregistreerd. Indien het volmachtbewijs in het ongerede raakt, kan geen nieuwe worden verstrekt. Sint-Maartensdijk, 29 september 1994 De burgemeester van Thoien. Ter gemeentesecretarie zijn, voor een ieder, ter inzage gelegd de geldig verklaarde lijsten van kandidaten voor de op 9 november 1994 te houden verkiezing van de leden van de gemeenteraad. Sint-Maartensdijk, 29 september 1994 De voorzitter van het centraal stembureau van de gemeente Thoien. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 3 okto ber 1994 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Het spreekuur van burgemeester H.A. van der Munnik komt te vervallen. De spreekuren van de wethouders P. van Schetsen (tevens loco burgemeester), ing. J. van der Jagt en J. Versluijs vinden plaats van 11.00-12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de college-leden spre ken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666- 8330. Deze week wordt voor de tweede maal sinds de invoering van het sys teem van gescheiden inzameling van huisvuil de groene mini-container geledigd. Zoals u weet is deze con tainer bestemd voor de inzameling van het groente-, fruit- en tuinafval. De eerste ervaringen met het GFT leren dat de burgers van Thoien en Sint Philipsland het tevoren uitge reikte informatiemateriaal goed heb ben gelezen. De kwaliteit van het tot nu toe ingezamelde GFT is goed te noemen. Desondanks zijn er toch enkele klei ne problemen vastgesteld. Een ervan is de mosselschelp. In informatie die u heeft bereikt staat o.a. dat eierschalen tot de categorie GFT gerekend mogen worden. Logisch is dat u die lijn naar de mosselschelp doortrekt en dat u ook de mosselschelp in de GFT-container stort. De praktijk geeft echter aan dat de kwaliteit van de mosselschelp (hardheid en structuur) van dien aard is, dat de schelp zich niet op korte termijn laat composteren. Daar is een heel lange omlooptijd voor nodig. Een tijd die afwijkt van het proces van composteren zoals dat ons voor het GFT voor ogen staat. Daarom deze aanvullende richtlijn: Mosselschelpen kunnen niet bij het GFT-afval. U kunt deze schelpen gewoon in de grij ze mini-container stoppen. Andere vragen die ons bereikt hebben: - Mag de kattebakvulling bij het GFT-afval of moet deze bij het restafval? Kattebakvulling moet bij het restafval. De traditionele katte bakvulling is de kattebakkorrel. Dit zijn steentjes met toevoe gingen om de absorptie te vergroten en de geur te verminde ren. De steentjes worden milieuvriendelijk genoemd wanneer er geen geurstoffen zijn toegevoegd. In het composteerproces worden de steentjes echter niet verder afgebroken. Over de aanwezigheid van allerlei zware metalen in de diverse soorten kattebakvullingen bestaat nog onduidelijkheid. Daarom moet worden aangeraden om geen kattebakvulling bij het GFT-afval te doen. - Mag mest van huisdieren bij het GFT-afval? Ja. Mest van huisdieren wordt in het composteerproces geheel afgebroken en in de compost opgenomen. Ook eventu ele hondepoepzakjes (geen plastic) met inhoud mogen met het GFT-afval worden meegenomen. Het is niet de bedoeling dat kattebakvulling of vogelkooizand samen met de uitwerpselen bij het GFT-afval worden gedeponeerd. - Mogen gebruikte wegwerpluiers, tissues e.d. bij het GFT-afval? Nee. In de luiers is een materiaal opgenomen dat het vocht absorbeert. Het is nog onduidelijk op welke wijze dit materiaal zich gedraagt bij compostering. Een tweede reden om weg werpluiers niet bij het GFT te rekenen is de aanwezigheid van resten zalf die zinkoxyde bevatten. Zink is een van de zware metalen die GFT ongeschikt kunnen maken voor compost. GEEN GROF VUIL NAAST DE GROENE MINI-CONTAINER Tot voor kort was u gewend om het zogenaamde 'grofvuil' tege lijk met de plastic huisvuilzak aan te bieden. In het nieuwe ophaalsysteem staat vast, dat u tijdens de GFT-route (het ledigen van de groene container) nooit of te nimmer grof vuil kunt aanbieden. Dus ook geen grof snoeiafval, een dode conifeer van enige omvang of een dikke boomtak. Dergelijk afval dient ALTIJD als grof vuil met de route voor het overig huisvuil (het ledigen van de grijze container) te worden aangeboden. Onder grof vuil werd tot voor kort verstaan het huisvuil of tuin afval dat door zijn afmeting niet in de plastic zak paste. Die omschrijving is in die zin veranderd, dat thans onder grof vuil wordt verstaan dat huisvuil en tuinafval, dat door zijn afmeting niet in de GRIJZE mini-container past. Daarbij dient te worden aangetekend, dat van u mag worden verwacht dat bepaalde soorten grof vuil door u tot zodanige proporties wordt terugge bracht, dat het simpelweg in de bedoelde grijze mini-container past. Voorbeeld: een houten stoel kan worden verzaagd, snoei- hout dikker dan uw duim kan worden versnipperd of verzaagd enzovoorts. Natuurlijk is er grof vuil dat niet kan worden ver kleind. Te noemen valt een fiets, wasmachine, ledikant of spiraal. Dit grof vuil kunt u elke veertien dagen op de verzamelplaatsen naast de grijze minicontainers aanbieden. Overigens kunt u elke vorm van grof vuil dagelijks GRATIS op de gemeentewerkplaats in Scherpenisse gesorteerd storten. Indien u door omstandigheden, bijvoorbeeld grote schoonmaak of verhuizing, over grote hoeveelheden grofvuil beschikt, dan is het aan te raden dit zondermeer op de gemeentewerkplaats in Scherpenisse te storten, omdat de capaciteit van de huisvuilwa- gens daartoe ten enenmale ontoereikend is. ZIE VERDER PAGINA 6

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1994 | | pagina 5